Connect with us

Haber

Türk Futbolunun Güzide Kulübü Fenerbahçe

FENERBAHÇE Türk Futbolunun Güzide Kulübü Fenerbahçe İlk futbol oyunu ne zaman oynandı? İlk futbol oyununun 1823 yılında İngiltere’de oynamaya başlaması ile günümüze kadar gelişerek gelmiştir. 1890’lı yıllarda Moda’ya yerleşmiş İngilizler bu keyifli sporu Kadıköy’ün geniş alanlarında oynamaya başlamışlardır. 

Yayınlanma Tarihi

-

Türk Futbolunun Güzide Kulübü Fenerbahçe

FENERBAHÇE Türk Futbolunun Güzide Kulübü Fenerbahçe İlk futbol oyunu ne zaman oynandı? İlk futbol oyununun 1823 yılında İngiltere’de oynamaya başlaması ile günümüze kadar gelişerek gelmiştir. 1890’lı yıllarda Moda’ya yerleşmiş İngilizler bu keyifli sporu Kadıköy’ün geniş alanlarında oynamaya başlamışlardır. 

İzlemesi aşırı keyifli olan bu oyun, Türk gençlerinin de ilgisini çekmeye başlamıştı. Ancak o dönem var olan monarşi rejimi dolayısıyla Kadıköy’de top koşturan İngilizlere sadece Rum gençleri eşlik edebiliyorlardı. Ancak buna rağmen Kadıköy’de yapılan bu futbol maçlarına, antrenmanlarına Kadıköy halkının da geldiği, izlediği bilinmektedir. Kalamış, Kuyubaşı, Haydarpaşa ve Moda’dan gelen halk, bu oyunu seyretmeye başladılar. Şu anda Fenerbahçe Stadyumu’nun yer aldığı Papazın Çayırı’nda toplanan halk, yapılan maçları o dönemlerden itibaren izliyorlardı. Peki, Fenerbahçe futbol tarihi nasıl ilk adımlarını attı?

Fenerbahçe’nin Tarihi

Fenerbahçe’nin Tarihi

Papazın Çayırı ile başlayan yüzyılı aşan bir serüven Fenerbahçe. 1899 yılının sonlarında başlayan Fenerbahçe hareketi 1902 de ilk önce Kadıköy futbol kulübü sonrasında da herkesin bildiği milat tarihi ile de 1907 yılında Fenerbahçe futbol kulübü olarak herkesin bildiği halini aldı. 1908 yılında ikinci meşrutiyetin ilan edilmesinden bir süre sonra Fenerbahçe cemiyetler kanununa göre ilk tescil edilen futbol kulübü olarak adı tarihe yazıldı.

O günlerden günümüze sayısız maç, galibiyet, başarı ve kupa kazanan Fenerbahçe, Türkiye futbol tarihinde de futbola olan katkıları, yetenekli oyuncuları ve başarılı teknik direktörleri ile önemli bir yer edinmiştir. Türkiye liginde oynanan maçlarda yaptığı derbiler ve kazandıkları kupalar ile yurt dışında da başarılar elde eden ve tanınır olan bir futbol takımı olmayı da başarmıştır.  

Resmi kuruluşu 1908 yılında tescillenen Fenerbahçe Spor Kulübü, ilk olarak sarı beyaz renklere sahipti. Ancak 1909 sonbaharında renklerini sarı laciverte çevirmiştir. 1909 – 1910 sezonunda da İstanbul Futbol Ligi’nde GS’den sonra ikinci Türk takımı olmuştur.

Fenerbahçe’nin Başarıları ve Kazandıkları Kupalar

Fenerbahçe'nin Başarıları ve Kazandıkları Kupalar

Fenerbahçe spor kulübü müzesinde şu ana kadar Fenerbahçe spor kulübünün çeşitli müsabaka ve dallarda kazandığı 100 yılı aşkın bir zamandır topladığı 426 tane kupa ve çeşitli ödül bulunmaktadır. Fenerbahçe spor kulübü çeşitli dallarda kazandığı ödüllerin ilkini 1910 yılında Rum takımı Strugglers’ı 3-1 yenerek elde etti. Bu aynı zamanda da Fenerbahçe spor kulübü ve müzesinin edindiği ve gerisi gelecek başarılarının ilkidir. Fenerbahçe spor kulübü şu anda sık sık gündemi meşgul eden 1959 yılı öncesi şampiyonluklar konusunda da hayli önde.

Fenerbahçe spor kulübü 1959 yılı öncesi (Türkiye futbol ligi kurulmadan önceki tarih) yıllarda toplamda 3 organizasyonda 9 kere şampiyonluk kazandı. Bu şampiyonluklarda adları halen tarihte altın harflerle kazınmış futbolcuların eşsiz bir emeği vardı. Bu yüzden halen tartışılsa dahi Fenerbahçe spor kulübü 1959 yılı öncesi şampiyonlukları sonraki yıllardaki şampiyonluklarına eklenerek Türkiye’nin en çok kupa kazanan takımı olduğunu tescillemek istiyor.

Fenerbahçe Kulübünün Başından Geçen Olaylar

Türk futbol tarihine lokomotif olmuş Fenerbahçe spor kulübü yüz yılı aşan tarihi içerisinde sadece başarıları ile değil başına gelen oldukça trajik ve travmatik olaylarda da zaman zaman dünya gündeminde kendine yer edindi.

Özellikle ülkemizde Şike (Kumpas) süreci olarak bilinen 3 Temmuz sürecinde ve sonrasında yaşadıkları, bunun Fenerbahçe spor kulübü üzerine etkisi, günümüze daha yakın tarihlerde gerçekleşmiş ve 4 Nisan 2015 de meydana gelen Çaykur Rize spor maçından dönen Fenerbahçe kafilesine Trabzon yolu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde halen faili bulunamamış bu silahlı saldırıya maruz kalınmıştır. Özellikle 2015 yılındaki silahlı saldırı olayı Fenerbahçe otobüs şoförünün yaralanması ile sonuçlanıp daha trajik sonuçlara yol açmadan sonlansa da bu halen Türk futbol tarihi için en trajik hadiselerden biri olarak kabul ediliyor.

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Fenerbahçe spor kulübünün çocuk yaşlarda ve oynadıkları dönemden on yıllarca uzakta olsalar da bilinen efsanelerinden olan Lefter’le beraber, 100 gollü şampiyonluğu getiren 

Toni Schumacher, İsmail, Müjdat, Şenol, Rıdvan, Oğuz, Hakan Tecimer, Hasan, Turhan ve Aykut’tan oluşan efsane bir kadroya sahipti. 

Sevilla’da çeyrek finale Volkan’ın kurtardığı penaltılarla ulaşan Zico önderliğindeki takım, Aykut Kocaman önderliğindeki Benfica’ya şanssız şekilde yarı finalde elenen efsane kadro ve daha nice futbolcular, maçlar ve galibiyetlerle taçlandırılmış bir öyküye sahip Fenerbahçe spor kulübü. 

Efsane başkanlar arasında akla ilk gelen isim ise her zaman Ali Şen olmuştur. Takımın 20 yılında hep yanında olmuş ve ilk seçimini sadece 1 oyla kazanmış efsane başkan, Aziz Yıldırım ise Fenerbahçe spor kulübü efsanesinin yapı taşlarından biri olmuştur. Fenerbahçe futbol kulübü, 1959 yılı öncesi şampiyonlukları ile birlikte 28 Türkiye şampiyonluğu, 19 kez süper lig, 6 kez milli küme, 3 kez de Türkiye futbol şampiyonası şampiyonluğu kazanmıştır. 

Fenerbahçe’nin Diğer Spor Branşları Nelerdir? Başarıları

Fenerbahçe spor kulübümün aktif olarak yer aldığı branşlar lokomotif olan futbol ile birlikte basketbol voleybol kürek boks yelken atletizm yüzme masa tenisi gibi sporlar yer almaktadır. Oluşumları bulunan ama faaliyette olmayan branşlar ise atıcılık, atlama, avcılık, bilardo, bisiklet, çayır hokeyi, eskrim, güreş, halter, hentbol, izcilik, jimnastik, judo, kriket ve otomobil sporları, patinaj salon futbolu, su kayağı, su topu ve tenis de yer almaktadır.

Fenerbahçe spor kulübü halen aktif olduğu tüm spor dalları ve elde ettiği başarılar ile Türkiye futbol tarihi içinde en başarılı spor kulübü olarak yer almaktadır. Bu branşlar arasında futbol dışında özellikle Fenerbahçe spor kulübü basketbol alanında kazandığı 13 Türkiye şampiyonluğunun yanı sıra 7 Türkiye kupası, 7 cumhurbaşkanlığı kupası, 1 kez de elde edilmesi çok güç olan Euroleauge şampiyonluğu başarıyla kazanılmıştır.

Fenerbahçe Kulübüne ait Tüm Tesisleri, Tarihçeleri ve Adresleri

 • Fenerbahçe Altyapı Tesisleri 

1999 yılında hizmete giren bu tesis Türkiye futboluna nice yıldız kazandırmış ve bu amaçta faaliyetine devam etmektedir.

 • Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri 

Herkesin bildiği adıyla Samandıra tesisleri 2000 yılında biten inşaat ile birlikte daha çağdaş ve zamana uygun yapısıyla faaliyetine devam etmektedir.

 • Fenerbahçe Eğlence ve Dinlenme Salonu 

Faruk Ilgaz tesisleri kapsamında kulüp üyeleri ve aileleri için faaliyetine devam eden bir tesistir.

 • Faruk Ilgaz Tesisleri 

İlk olarak 1969 yılında açılan tesisleri 2004 yılında efsane başkan aziz yıldırım döneminde yenilenerek şu anki modern halini almıştır.

 • Fikirtepe Tesisleri 

1998 den beri Kadıköy de faaliyet gösteren tesis altyapı ve futbol okullarına yönelik çalışmalara devam etmekte.

 • Koleji Kampüsü 

Eğitim kurumu olarak 2003 yılından bu yanba eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

 • Konukevi 

Fenerbahçe adasında eşsiz güzelliği ile Anadolu yakasının en güzel yerlerinden Fenerbahçe burnunda bulunan tesis eşsiz yeri ve eşsiz özellikleri ile seçkin konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

 • Fenerbahçe Kürek Şubesi Sapanca Tesisleri 

2009 yılından beri sapanca ya bağlı Kırkpınar bölgesinde kürek şubesinin hizmetine devam etmekte.

 • Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis Kamp Tesisleri 

1989 yılında efsane futbolcu Lefter Küçükandonyadis adına açılmış kamp tesisler 2003 yılında modern hale getirilip hala hizmet vermektedir.

 • Muhtar Sencer Voleybol Kapalı Spor Salonu

 Lefter Küçükandonyadis Kamp Tesisleri içeresinde yer alan bir antrenman tesisidir.

 • Samim Göreç Basketbol Kapalı Spor Salonu 

Lefter Küçükandonyadis Kamp Tesisleri içeresinde yer alan başka bir antrenman tesisidir.

 • Serkan Acar Resort&Sports Topuk Yaylası

Düzce Kaynaşlı ilçesi içeresinde bulunan eşsiz doğal güzelliği ile 2011 yılında hizmete girmiş olan tesis 1.sınıf otel ve kamp hizmetleri vermektedir. Halen Fenerbahçe spor kulübü ve diğer kulüplerce kamp için kullanılmaktadır.

 • Tam Olimpik Yüzme Havuzu

2004 yılında hizmete girmiş tam olimpik yüzme havuzu Türkiye de ki sayılı yüzme tesislerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

 • Todori Tesisleri

2005 yılında hizmete açılmış tesis Fenerbahçe spor kulübü ve üyelerine hizmet vermektedir.

 • Ülker Spor ve Etkinlik Salonu

Sayısız başarıya ve kupaya ev sahipliği yapmış arena her zaman hınca hınç dolu 13.500 seyirci kapasitesine sahip. Fenerbahçe spor kulübü kadın ve erkek basketbol maçlarının lig ve kupa maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 • Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi

Şükrü Saraçoğlu stadyumu 1990’lardan hatırlanan halini modernleştirip zamana uygun başarılara da yeni görünümü ile ulaşmış UEFA finallerine milli maçlara ev sahipliği yapmış 50.530 koltuk ve seyirci kapasitesine sahip dünyanın çok iyi bildiği Fenerbahçe futbol kulübünün mabedidir.

 • Vefa Küçük Kapalı Yüzme Havuzu

1999 yılında Fenerbahçe adasında açılmış efsane divan başkanı Vefa Küçük’ün ismini taşıyan tesistir.

Fenerbahçe Taraftarı

Fenerbahçe her ne kadar İstanbul merkezli bir kulüp olsa da ülke çapında oldukça büyük bir taraftar topluluğuna sahiptir. 2013 yılında Bilyoner.com tarafından ülke çapında yapılan bir araştırmada Fenerbahçe, ülkedeki en çok taraftara sahip olan ilk 3 futbol kulübünden birisi olmuştur. Aynı zamanda Fenerbahçe oldukça iyi organize olmuş taraftar gruplarına da sahiptir. Başlıca taraftar grupları arasında Genç Fenerbahçeliler, Vamos Bien, Kill For You, EuroFeb, 1907 ÜNİFEB, FEDER, Fenerlist, Cefakar Kanaryalılar, Sol Açık ve Cadde bulunmaktadır. 

Taraftarlarının destek felsefesini yansıtan slogan ise “Hep Destek Tam Destek”tir. Her maç öncesi Fenerbahçe taraftarı “Yaşa Fenerbahçe Marşı”nı söylemektedirler. Aynı zamanda “Benim Kanım Sarı Lacivert Akıyor”, “100. Yıl Marşı”, “Son Mohikan” adlı şarkılarda maç öncesi söylenmektedir. 

Genç Fenerbahçeliler, en büyük taraftar grubudur. 2011 yılında Sırbistan takımı olan Novi Pazar’ın taraftar grubu olan Torcida Sandzak ile de kardeş taraftar grubudur. Aynı zamanda bu dostluklarının göstergesi olarak İBB ile yapılan maçta Kalbimiz Seninle Novi Pazarf pankartını açmışlardır. Buna karşılık olarak da kendi lig maçlarında “Sancak’ta atıyor, Fenerbahçe’nin kalbi” yazan pankartı açmışlardır. 

Fenerbahçe Derbileri ve Rekabetleri

Fenerbahçe Derbileri ve Rekabetleri

Fenerbahçe, İstanbul’un büyük üç takımı arasında yer almakta ve hem Beşiktaş hem de Galatasaray ile 100 yılı geçkin süredir rekabet halindedir. Türk futbolunda en büyük derbilerden biri olan Galatasaray Fenerbahçe rekabeti ilk olarak 17 ocak 1909 tarihinde yapılmıştır.

Şu anda Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda, “Papazın Çayırı”nda bu ilk derbi yapılmıştır. Bu maçın sonucunda Galatasaray maçı 2-0 kazanmıştır. Fenerbahçe’nin bu ezeli rakibine karşı ilk üstünlüğü ise 1914 yılında gerçekleşmiştir. Kıtalararası derbi olarak bu derbi maçı bilinmektedir. 

Fenerbahçe ve Galatasaray derbilerinde Fenerbahçeli oyuncu Zeki Rıza Sporel,42 maçta 27 defa topu kaleyle buluşturmuştur. En farklı galibiyeti ise 2002 yılında 6-0, en farklı mağlubiyeti ise 1911 yılındaki 7-0’lık maç sonucudur.

Galatasaray dışında Beşiktaş ile yapılan derbi maçları da oldukça yakından takip edilmektedir. Beşiktaş ile ilk olarak 1924 yılında Taksim Stadı’nda oynanan dostluk maçı ile karşı karşıya gelmişlerdir. Bu maçı Fenerbahçe 4-0 kazanmıştır. Beşiktaş ise 1928 yılında 4-2 Fenerbahçe’yi mağlup etmiştir. 1958 yılında en farklı galibiyeti ile 7-0 kazanmış, en farklı mağlubiyetinde de 1940 yılında oynanan maçta 6-1 yenilmiştir. Fener-Beşiktaş derbilerinde en çok gol atan Fenerbahçeli oyuncu ise Cemil Turan olmuştur

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında da 1974 yılında başlayan rekabette 127 maç yapılmıştır. Bu maçlardan 48 maçı Fenerbahçe kazanmış; Trabzonspor ise 1989 tarihinde 5-1 mağlup ederek en farklı galibiyeti almıştır. Trabzonspor’a karşı en farklı mağlubiyet 1976’da 3-0 olarak alınmıştır.

Galatasaray ile oynadığı maçlarda 150 galibiyet, 122 beraberlik ve 127 yenilgi almıştır. Beşiktaş ile oynadığı maçlardan 133 galibiyet, 93 beraberlik ve 126 yenilgi kazanılmıştır. Trabzonspor ile de oynadığı maçlarda 48 galibiyet, 36 beraberlik ve 43 yenilgi ile maçlar sonuçlanmıştır. 

Fenerbahçe, 1959 ile 1960 sezonunda Avrupa kupalarına ilk defa katılmıştır. Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ise eleme turlarında ilk maçını Csepel ile yapmıştır. Avrupa kupalarında ilk galibiyeti Csepel maçında 3-2 yenerek kazanmıştır. 

1963 – 1964 sezonu Kupa Galipleri Kupasına katılmış, Romanya takımı olan petrolul Ploiesti’yi 4-1 mağlup etmiştir. UEFA kupasına ise 1971 – 1972 sezonunda katılan Fenerbahçe, ilk maçını Ferencyarosi ile yapmıştır.  İlk galibiyetini de 3-1 ile elde etmiştir. 

Kupa Galipleri Kupasındaki en büyük başarısı ise 1963 – 1964 sezonunda Fenerbahçe’nin çeyrek finale yükselmesi olmuştur. 

Fenerbahçe Derbileri ve Rekabetleri

1968 yılında da Balkan Kupasında Fenerbahçe şampiyon olmuştur. Bu kupa ile Türk furbol takımının uluslararası ilk kupası elde edilmiştir. 2007 – 2008 sezonunda da Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynamıştır. 2012-2013 sezonunda da yarı finale yükselmesi diğer başarılarından biri olmuştur. 

1959 yılından bu yana düzenlenmekte olan Süper Lig’de tam 19 şampiyonluk kazanmış ve bu şampiyonluklar ile formasına 3 yıldız takma hakkına da sahip olmuştur. Toplam milli şampiyonluk sayısı ise 28 olan Fenerbahçe, 6 Türkiye Kupası, 9 da Türkiye Süper Kupası şampiyonlukları bulunmaktadır.  Fenerbahçe’nin 94 adet resmi lig ve de kupa şampiyonluğu, 91 adet de özel kupa şampiyonlukları vardır.  

 Fenerbahçe, kurulduğu günden bu yana başarıları, attığı golleri, kupaları ve yetenekli futbol oyuncuları ile her daim sevenlerinin kalbinde yer almaya devam edecektir. Yaptıkları derbiler, kazanılan maçlar ile har karşılaşma veya müsabakalarda adından söz ettirmeye devam etmektedir. 

Hem ülke çapında hem de uluslararası alanda sergilediği başarılar ile Türk futbol tarihinde önemli bir yer edinmiştir. 

2022 – 2023 sezonunun lig fikstürünün belirlenmesinin ardından sezon maçları ve karşılaşmaları da belirlenmiştir. Yeni sezonun başlamasıyla da yeni bir sezona merhaba diyen Fenerbahçe’nin rakip takımlar ile eşleştiği ve oynanacak olan derbilerin tarihleri de belirlenmiştir. Fenerbahçe’nin, 18. Haftada Galatasaray ile derbi yapacağı belli olmuştur. 8. Hafta ise Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi,

15. Haftada da Trabzonspor-Fenerbahçe derbisinin yapılacağı tarihler belirlenmiştir. 2022 – 2023 sezonu Spor Toto Süper Lig karşılaşmaları 28 Mayıs 2023’te sona erecektir. Spor Toto 1. Lig ise normal sezon 14 Mayıs 2023 tarihinde tamamlanacaktır. İlk ve ikinci fikstürlerine internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, sezonun maçlarını yakından takip edebilirsiniz. Sıkı bir Fenerbahçe taraftarının daha şimdiden tüm maçları bildiği de aşikar bir durum. Futbolun sunduğu heyecanın bu sezonda da hissedileceği, sevgi dolu karşılaşmalar ile Türk futbol tarihine yeni başarılar, oyuncular, teknik direktörler ve daha konuşulacak yeni maç pozisyonlar sunacağı günlerdeyiz. 


2022 Fenerbahçe Transfer Politikası TIKLA

Transfer haberi: Fenerbahçe ‘Kim’sesiz mi kalıyor? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler