Connect with us

Uncategorized

Survivor 2023 Ne Zaman Başlayacak?

Yayınlanma Tarihi

-

Survivor 2023 Ne Zaman Başlayacak? Survivor All Star 2022 döneminden sonra izleyiciler Survivor 2023 ne zaman başlayacak diye sormaya başladılar. Survivor 2023 ne zaman başlayacak sorularına TV 8 ve Acun Ilıcalı tarafından kesin bir tarih belirtilmemişse de şubat ya da mart aylarında yarışmanın başlayacağı öngörülmektedir. 

2022 All Star sezonu bilindiği üzere büyük kavgaların yaşandığı, final gününe kadar heyecanın dinmediği bir sezon oldu. İzleyiciler Survivor ne zaman başlayacak diye sorarak bir sonraki sezonu merakla ve heyecanla beklemektedir. 

Gelen haberlere ve duyumlara göre Acun Ilıcalı ve yapımcıların Survivor ünlüler ve gönüllüler formatının dışına çıkarak orijinal bir arayışa girmişlerdir. Aralarında vardıkları mutabakata göre format değişikliği kararı alınmış  gönüllüler ve fenomenler adı altında yeni bir versiyonun denenmesine karar verilmiştir. Yapılan bu format değişikliği  seyircinin daha sık Survivor 2023 ne zaman başlayacak sorularını sormalarına neden olmuştur.

Survivor Tarihçesi Nedir?

Survivor Tarihçesi Nedir?

Yarışma Acun Ilıcalı TV 8 kanalını satın almadan önce muhtelif kanallarda dönem dönem yayınlanma imkanı bulmuş ve aldığı yüksek reyting oranlarıyla seyircinin ilgisini çekmiş heyecanla izlenmiştir. 

Survivor Türkiye Büyük Macera Survivor yarışmasının Türkiye’de çekilen ilk versiyonudur. Heyecanlı mücadele Kanal D ekranlarından izleyiciyle buluşmuştur. Yarışmanın o dönemki sunuculuğunu ise Ahmet Utlu üstlenmiştir.

13 bölüm devam eden yarışma Palau’da yapılmıştır. Yarışmacılar kuzey takımı ve güney takımı olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Yarışmayı kazanan isim Uğur Pektaş olmuştur. Uğur Pektaş yarışmadan ödül olarak 150.000 lira almıştır.

2006 Survivor Türkiye Yunanistan formatı Acun Medya yapımcılığında çekilmiştir. Yarışma ülkemizde Show Tv ekranlarından verilmiştir. Yarışma formatı duyulduktan sonra o dönem seyirciler Türkiye-Yunanistan formatı ne zaman başlayacak diye kanalı soru yağmuruna tutmuşlardır.

Yapılan yarışmaları birincilikle bitiren kişi Derya Durmuşlar olmuştur. Derya Durmuşlar yarışmadan toplam 250.000 Euro para kazanmıştır.

2007 Aslanlar Kanaryalar Sezonu

2007 Aslanlar Kanaryalar Sezonu

Acun Ilıcalı yapımcılığındaki  yarışma halk tarafından tutulunca Survivor tekrar ne zaman başlayacak sorularına halk tarafından cevap aranmaya başlandı. Bunun üzerine Acun Ilıcalı ve ekibi Panama’da tekrar yarışmayı düzenlemeye karar verdi. 

2007 Aslanlar Kanaryalar Sezonu

Yarışma Show Tv ekranlarında yayınlandı. Ve şampiyon secimi için halk oyları ve oluşturulan 9 jüri üyesinin puanları değerlendirilerek yapıldı. 5 ay süren yarışmanın birincisi Kanarya grubu içinde yer alan Taner isimli yarışmacıdır. Taner yarışmadan toplam 250.000 lira almaya hak kazanmıştır.

2010 Survivor Kızlar Erkekler 

2010 Survivor Kızlar Erkekler 

Acun Ilıcalının yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı program 3 yıllık bir aradan sonra tekrar izleyicilerin karsısına çıkarıldı. 2010 yılında yarışan yarışmacılar yine Acun Ilıcalı yapımcılığında oluşturulan ve kişilerin tahminlerine dayalı bir format olan Var Mısın Yok Musun programında yer alan bireyler arasından seçildi.

2010 sezonunda finalistler İhsan Tarkan ve Merve Oflaz olmuştur. Final 4 turdan meydana gelmiştir. İlk 2 tur parkurlardan oluşmuş olup kalan iki tur da ise seyirci oylaması yapılmıştır. İhsan Tarkan ve Merve Oflaz parkur oyununda 1-1 beraber kalsalar da seyirci oylamasında Merve Oflaz büyük bir fark atmıştır ve yarışmayı 3-1 kazanarak Survivor Türkiye yarışmasında şampiyon olan iki kadın yarışmacıdan ilki olmuştur. Bu heyecanlı sezonun ardından yarışmacılar yarışmanın tekrar hangi tarihte yayınlanacağını merak edip yarışma tekrar ne zaman başlayacak diye merak içinde kalmışlardır.

Ünlüler Gönüllüler 2011

2011 yılında yarışmayı Derya Büyükuncu kazanmıştır. İkinci Nihat Doğan üçüncü ise yarışmadaki çılgın tavırlarıyla bilinen Taner Tolga Tarlacı olmuştur. Ayrıca bu sezonda Özge Ulusoy yarışmayı beşinci sırada tamamlamayı başarmıştır. 

2012 sezonu

Ünlüler Gönüllüler 2011

Birinci Nihat Altınkaya, ikinci Hasan Yalnızoğlu üçüncü Anıl Tetik dördüncü Ece Begüm Yücetan olmuştur. Kadroda Alp Kırşan, Mustafa Topaloğlu, Merve Büyüksaraç, Almeda Abazi Sayışman, Sibel Tüzün gibi yarışmacılar da yer almıştır.

2013 sezonu

2013 sezonu

Birinci Hilmicem İntepe ikinci Doğukan Manço üçüncü Ümit Karan olmuştur. 2013 yılında  yarışmada yarışan ünlü simalar Dağhan Külegeç, Duygu Çetinkaya, Bennu Gerede, Fatmagül Fakı, Larissa Gacemer’dir. 

2014 Ünlüler Gönüllüler 

2014 Ünlüler Gönüllüler 

Turabi Çamkıran kendine has üslubuyla ve tavırlarıyla yarışmayı birincilikle bitirdi. Yarışmada ikinci olan kişi Gökhan Keser olurken üçüncülüğü Ahmet Dursun ve Merve Aydın paylaşmıştır. Survivor 2014 sezonunda yarışmada yer alan diğer ünlü isimler Tolga Karel, Serenay Aktaş, İsmail Baki Tuncer, Eda Özerkan, Yiğit Dikmen, Sahra Işık, Berna Canbeldek gibi kişilerdir.

2016 Ünlüler Gönüllüler 

2016 Ünlüler Gönüllüler 

2016 senesinde  şampiyon Çağan Atakan Arslan olmuştur. İkinci sırada yer alan yarışmacı Şefkat Tütüncü olurken üçüncü Damla Can olmuştur. 2016 senesinde mücadele eden isimler  Semih Öztürk, Nagihan Karadere, Yunus Günce, İbrahim Yattara, Ezgi Avcı, Tuğba Özay, Yılmaz Morgül, Efecan Dianzenza, Nihal Candan gibi ünlü simalardır.

2017 Ünlüler Gönüllüler 

2017 Ünlüler Gönüllüler 

Bu sezonun birincisi ise Ogeday Girişken olmuştur. İkinci sırada Adem Kılıççı, üçüncü sırada ise Serhat Akın yer almıştır. Sezon boyunca yarışan diğer ünlü simalar Sema Aydemir Apak, Erdi Ünver, Berna Keklikler, İlhan Mansız, Sabriye Şengül, Furkan Kızılay, Şahika Ercümen, Çılgın Sedat, Tarık Mengüç ve Eser West gibi isimlerdir.

2018 Survivor All Star

Bu sezonu şampiyon kapatıp 2018 yılında yarım bıraktığı şampiyonluğun adeta rövanşını alan yarışmacı Adem Kılıççı olmuştur. Adem Kılıççı sezon boyunca Nagihan Karadere, Anıl Berk Baki gibi yarışmacılarla amansız bir mücadele içinde olmuştur. Yarışmayı ikinci bitiren kişi Nagihan Karadere, üçüncü bitiren kişi ise Anıl Berk Baki olmuştur. 

2020 Ünlüler Gönüllüler 

2020 Ünlüler Gönüllüler 

Survivor 2020 yarışma tarihinin en çok izlenen sezonlarından biri olmuştur. Bu durumun sebepleri arasında bu sezonun pandemi dönemine denk gelmesi, Nisa ve Cemalcan gibi şahsına münhasır yarışmacıların yer alması, Evrim ve Yasin gibi yarışmacıların birbirleriyle olan kavgaları ve Sercan- Nisa arasında yaşanan birtakım aşk dedikoduları sayılabilir.

Survivor 2020 şampiyonu Cemal Can Canseven olurken ikinci olan kişi ise Barış Murat Yağcı olmuştur. Üçüncü  ise Yasin Obuz ve dördüncü sırada ise Berkan Karabulut yer almıştır.

2021 Ünlüler Gönüllüler 

2021 Ünlüler Gönüllüler 

2021 şampiyonu İsmail Balaban ikinci Yiğit Poyraz üçüncü ise Ayşe Yüksel olmuştur. 

Survivor 2022 All Star

2022 sezonu 2020 sezonundan sonra en sansasyonel olayların yaşandığı, mücadelenin yarışmanın sonuna dek sürdüğü, bir takım yarışmacıların mobbinge uğramaları gibi sebepler yarışmanın reyting oranlarına yansımış. Yarışma haftalık tabloda yıl boyu ilk üç içindeki yerini muhafaza etmiştir. 

2022 sezonu şampiyonluğunu kazanan yarışmacı Nisa Bölükbaşı olmuştur. Nisa Bölükbaşı böylece  yarışma tarihinde şampiyon olan ikinci kadın yarışmacı olmuştur. Yarışmayı ikinci sırada tamamlayan kişi Adem Kılıççı üçüncü sırada yer alan kişi Batuhan Karacakaya dördüncü sırada ise Ayşe Yüksel yer almıştır. Son anına kadar heyecanlı olan 2022 sezonundan sonra Survivor 2023 ne zaman başlayacak sorularına verilmiş net bir yanıt hala mevcut değildir. 

TV8 Tarihçesi Nedir?

TV 8 isimli kanal 1999 senesinde MNG Grup Medya bünyesinde yayın hayatına başlamış ve izleyicilerle buluşmuştur. Acun Ilıcalı 2013 senesinde kanalı satın almış yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği yarışma programlarını bu kanal vasıtasıyla izleyiciyle buluşturmuştur ve buluşturmaya devam etmektedir. Yarışmanın tarihi hususunda net bir yanıt yoksa da yarışma TV 8 kanalında izleyiciye sunulacaktır.

Acun Ilıcalı Kimdir? 

Acun Ilıcalı 29 Mayıs 1969 tarihinde Edirne şehrinde dünyaya gelmiş televizyoncu, yarışma yapımcısı ve sunucudur.  Ayrıca Acun Ilıcalı Acun Medya Şirketinin ve Exxen ismi verilen dijital platformun kurucusudur. Bunun dışında TV 8 kanalının sahibidir. Ayrıca İngiltere ikinci lig takımlarından Hull City Football Club takımını satın almıştır.

 • Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesinde alan Acun Ilıcalı üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesinde nihayete erdirmiştir.
 • Meslek hayatında ve televizyonculuk kariyerine 1991 yılında başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir. 
 • Acun Ilıcalı Survivor, Var Mısın Yok Musun, Masterchef Türkiye, O Ses Turkiye, Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi yarışmaların yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmış ilk defa Türkiye’ye getirmiş kişidir.
 • Acun Ilıcalı daha önce 1988-1993 yılları arasında Seda Başbuğ ile evli kalmıştır. 2003-2016 yılları arasında Zeyne9 Yılmaz ile evli olan Acun Ilıcalı hakkında çıkan aldatma haberlerinden sonra eşinden ayrılmış ve Şeyma Subaşı ile evlenmiştir.

2023 Survivor Sunucusu Belli Oldu Mu?

2023 Survivor Sunucusu Belli Oldu Mu?

2023 Survivor sunucusu konusunda hala belirlenmiş bir isim yoktur. Basından ve sosyal medyadan gelen bilgilere göre Acun Ilıcalı bu sene yarışmanın sunulması işlemini yerine gelecek kişiye bırakacaktır. Şu an sunuculuk için geçen isimler Murat Ceylan ve Alp Kırşan’dır.

Acun Ilıcalının yarışmayı sunmayı bırakmasının sebebi yorucu seyahatler ve Hull City Futbol takımına daha çok zaman ayırmak istemesidir. Bu sebeple yerine hem oyunlarda sunuculuk yapacak hem de ada konseyleri ve dokunulmazlıklarda sunuculuk görevini üstlenecek birini aramaktadır.

2023 Survivor Seçmeleri Başladı Mı?

2023 sezonu seçmeleri konusunda Acun Medya Yayın Grubu herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Onlarca yarışmacı adayı seçmelerin başlayacağı tarihi merakla ve heyecanla beklemektedir.

2023 Survivor Başlama Tarihi Ne Zamandır?

2023 Survivor Başlama Tarihi Ne Zamandır?

2023 sezonu hususunda ne format olarak ne de başlama tarihi olarak netleşen bir durum söz konusu değildir. Sosyal medyadan gelen bilgilere göre bu sene yarışan gruplardan biri fenomenlerden meydana gelecektir. Adı geçen fenomenler Yaren Alaca, Cellat, Ece Mumay gibi isimlerdir. Diğer grubun ünlülerden mi yoksa gönüllülerden mi oluşacağı belli değildir. Seyirciler ısrarla Survivor 2023 ne zaman başlayacak diye sorsalar da belirsizlik devam etmekte heyecanlı bir şekilde açıklama beklenmektedir.


Acun Ilıcalı Kimdir? TIKLA

4 Comments

4 Comments

 1. Pingback: sbobetth

 2. Pingback: magic mushrooms for sale australia

 3. Pingback: sauteed mushrooms and onions

 4. Pingback: รับทำ SEO

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

2023 Tenis Kuralları Nedir?

Tenis tüm dünyada çok sevilen ve herkes tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Tenis oyununda amaç topu karşı alanın içinde rakibin karşılayamayacağı biçimde sektirmektir. Tenis kortu içinde raketler ile tekli ya da ikili takımlar halinde tenis kortunda oynanıyor.

Published

on

Tenis tüm dünyada çok sevilen ve herkes tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Tenis oyununda amaç topu karşı alanın içinde rakibin karşılayamayacağı biçimde sektirmektir. Tenis kortu içinde raketler ile tekli ya da ikili takımlar halinde tenis kortunda oynanıyor.

Tenis kortu, ortasında bir fileyle iki alana bölünüyor. Tenis oynayanlar kurallar gereği kortun yalnızca kendisine ait kısmında oynayabilirler Topu karşı alanda sektirebilen veyahut topun rakip taraftan oyun alanının dışına çıkarılması oyuncunun hanesine sayı yazılması demek oluyor. 

Tenisin Tarihçesi

Tenisin Tarihçesi

Araştırmalar sonucu uzun bir geçmişi olan tenisin tarihçesi Ortaçağda Fransa’da başladığını gösteriyor. Kökeni O zamanlar el ile oynanan bir oyuna dayanıyor. Bugünkü tenis oyununa çok benzer olarak 18. Yüzyılda İngiltere’de oynanan bu oyun, ilk önceleri sadece İngilizce konuşulan ülkeler arasında moda olmuştur. Oysaki Tenis günümüzde bir olimpiyat sporudur, her ülke, yaş ve seviyeden kişilerce tarafından oynanmaktadır.

Geçmişte el ile oynanan tenisin atası diyebileceğimiz oyunda oyuncular zamanla ellerini incitmeye başladılar. Buna çare olarak ellerini sararak oynamaya devam edildi ise de bu yöntem de maalesef koruma sağlayamadı.  Daha sonraları, tahtadan yapılan raketler icat edildi. Bu tahta raketler acıyı hafifletse de topa vuruldukça ellere gelen bozuk titreşim ellere rahatsızlık veriyordu. 100 seneye yakın bir zaman sonra İngiliz Albay Wingfield tenisin patentini alan kişi olmuştur. 

O Yıllarda oynanan bu oyun bugünkü tenisten oldukça farklı idi.  Örneğin: tenisin oynandığı tenis kortu kum saati gibi bir şekilde idi. Yani bu ortası ince uçlara doğru ise genişleyen bir biçimde idi. Kuralları ise hemen hemen günümüzdeki tenis kurallarına benzer kurallardı. Tenis isminin nereden geldiğine bir göz atarsak:  18. Yüzyılda Fransız saray soyluları tarafından oynanan oyunundan geldiği düşünülmektedir. Saraylarda kralların oynadığı bu oyuna başlarken Fransızca olarak Al demek olan Tennez diye seslenilirdi. Tenis kelimesinin bu tennez sözcüğünden gelmiş olması ihtimaller arasındadır.  İngilizce ’de dayanıklılık anlamına gelen Tennasity sözcüğü, bugünkü tenis adının kaynağı olarak gösteriliyor. Zamanımızda dahi uzman tenisçiler, senin leşini korda sereceğim diye argoca şaka yapıyorlar. Tenis isminin bu olasılılıklardan geldiği düşünülmektedir.

Tenisin Tarihçesi

İlk profesyonel tenis turnuvası 1926 yılında düzenlenmiştir. Türkiye’deki ilk tenis oyunu İngilizler tarafından oynanmıştır. İstanbul’da yaşayan bu İngilizler 19. Yüzyıl başlarında kendi aralarında tenis turnuvaları düzenliyorlardı. Düzenledikleri bu turnuvalarda üç yıl üst üste maçı kazanana Çelenk Kupası veriliyordu. Bu kupayı alan ilk Türk tenisçi Suat Subaydır. Türkiye Tenis Federasyonu 1924 yılında kurulmuştur. Tenise olan aşırı ilgi ve yoğun sevgiden dolayı yurt içi,  yurtdışı tenis turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır.

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis kortu özellikleri nelerdir? Tenis kortu dikdörtgen şeklindedir. Ortasında paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file vardır ve bu file tenis kortunu iki eşit parçaya ayırmaktadır. Bu file çok gergin olmalıdır. İçinden top geçirmemesi için mümkün olduğu kadar çok sıkı bir dokumaya sahip olmalıdır. Teniste ve top ile ilgili hatalar nelerdir? Bunları   şu şekilde sıralayabiliriz:

 • * Oyuncu tarafından rakibe doğru fırlatılan top,  şayet rakip topa vurmadan evvel atıldığı yarı sahada sekerse 
 • *  Karşı oyuncu topa vuramazsa 
 • * Oyuncu topa vurduysa da ama top fileye çarparsa,
 • * Top kort dışına çıkarsa,
 • * Top oyuncunun vücudunda bir yerlere değerse,
 • * Top rakete birden çok değerse 
 • * Raket fileyi geçerse, 

faul yani hata olur ve atışın tekrarı yapılır. Tekrarı yapılan atışta da eğer ki bu yasak kurallardan birinin yaşanması durumunda o zaman atış sırası karşı takıma geçer.

Tenis üç veya 5 set oynanır.  Oyunda ilk alınan sayı ile oyuncular 15 puana yükselirken, ikinci atılan sayı ile 30 ve üçüncü atılan sayıyla 40 puana kadar yükselirler. Dördüncü puanın alınmasıyla da o set kazanılır. Şayet ki iki taraf yine aynı puanla baş başa gelirlerse, o zaman kuralları gereği olarak,  o maç berabere kalır. Rakiplerden biri servis kullanır ve maç başlar.  Başlayan tenis maçında servis atışı sırayla olur.  Servis, belirlenen çizginin arkasından belli kurallar içeresinde yapılmalıdır. İlk servis sol, ikinci servis ise sağdan atılır. Örneğin: Servis esnasında top fileye takılır ya da top belirli alandan dışarı çıkarsa veyahut servis karesi dışında bir yerlere giderse bu hatalı olarak kabul edilir.

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis kortu ile konuyu ele alırsak: Üç çeşit zemin vardır. Ölçü ve kullanış kuralları hususunda hiçbir fark olmaz sadece zemin olarak farklılık oluşur. Zemin farkı ise zaten oyun ve hareketler olarak oluşturacaktır. Bu topun sekme yüksekliğinde, topun sekme hızında, oyuncunun hareket kabiliyetinde, oyuncunun hızlanma ve durma hızı gibi hususlarında kendini belli edecektir. 

Tenisin oynandığı tenis kortları tenis oyunu için yoğun ilgi gören yerlerdir. Tenis kortu çeşitleri:

 • *Sert Zeminli Kortlar: Bütün dünyadaki en yaygın olarak kullanılan kort çeşididir. 
 • *Çim Zeminli Kortlar: Dünyada asla tercih edilmeyen kort çeşididir. Bakımı, onarımını çok maliyetlidir 
 • *Toprak Zeminli Kortlar: kort tiplerinden tenis oynaması en zor olan kort çeşididir. Zemin toprak olduğu için top beklenildiği gibi sekmez ve oyuncularda hareket zorluğu oluşturur. 

Profesyonel tenis kortu ölçüleri standart olarak belirlidir. Bu ölçülere dikdörtgen olan tenis sahasının uzunluğu 23,78 metre, genişliği 10,97 metredir. Bu belirtilen ölçüler çiftli karşılaşmaların ölçüleridir. Tekli karşılaşmaların ölçüleri ise,  uzunluk ölçüsü yine 23,78 olurken, genişlik ölçüsü ise 8,23 metre olarak farklılık gösterir.

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis topunun özelliklerine de bir göz atarsak: Tenis topu tenis sporu için dizayn edilmiş olup, ortalama 6,8 cm yani 2,63 inç büyüklüğünde bir toptur. Sarı rengin kullanıldığı tenis topları esasen her renkten olabilirse de sarı dışındaki diğer renkler uzman tenisçiler arasında makbul sayılmazlar. Tenis topunu üstten ve de alttan çevreleyen iki kalın beyaz çizgi oluşturulmuştur. Tenis topu lifli yapıda olan bir tür keçeyle kaplıdır. Bu malzemenin kullanımı tenis topuna aerodinamik açıdan yarar sağlar. Aerodinamik havalandığı andaki havanın kuvvet etkisinin önemini anlatır. Bunların dışında Tenis ayakkabısı, tenis çantası, tenis kıyafeti ve Raket koruyucu ve kafa koruyucular da bu spor için gerekli materyallerdir.

Günümüz piyasasında ortalama fiyatları olarak bir tenis topunun fiyatı en düşük olarak 32 TL olurken en yüksek fiyat olarak 1000 TL de olabilmektedir. Tenis ayakkabıları fiyatları ise markalı olanlar 3 bin bandında daha fiyatlı olurken normal tenis ayakkabıları daha uygun fiyatlarda satılıyor. Tenis çantalarında da uygun fiyatlılar da 300 Tl gibi olurken, markalı olanlarda daha yüksek fiyatlara satılıyor. Tenis raket koruyucularında ise fiyatlar şöyle: markalı olanlarda iyi bir raket koruyucu almanın bedeli 3000 TL. İken elbette uygun fiyatlarda bu 300 tl gibi normal fiyatlarda satılmaktadır. 

Tenis Sahasının Ölçüleri ve Tenis Topunun Ağırlığı

Tenis Sahasının Ölçüleri ve Tenis Topunun Ağırlığı

Tenis kortu ölçüleri ve tenis topu ağırlığı konusunda: Bir tenis kortunda boyutlar, Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenir.  Bu değişmeyen ölçüler yıllık olarak, Tenis Kuralları dokümanında yayımlanır. Kortlar 23,78 metre yani 78 fit uzunluk ve 10,97 metre yani 36 fit genişlik bandındadır ve değişmez.

Topların ağırlıkları standart 56 veyahut 58 gram ağırlığındadır.  İçerisinde 1,2 atmosfer basıncı vardır. Bunu nasıl anlayabiliriz? Tenis topu satın alırken parmaklarımızla avucumuzda sıkarak bunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis oynamak için gereken şeyler, tenis raketi, tenis topu, file ve 23,77 x 10,97 m ölçülerinde tenis kortu olarak sıralanabilir.

 • *Teniste sporculardan bir tanesinin servis atışıyla maç başlamış olur. Servis atışının özelliği, oyuncunun tenis topunu direkt olarak rakip bölgenin fileye en yakın yarısına düşürmesidir.
 • *Servis atışı yapılırken, tenis topu ıskalanacak olursa, doğrudan gidip fileye takılırsa veya farklı bir noktaya düşerse hata olarak kabul edilir. Servis atarken ardı ardına iki defa hata yapan oyuncu sayıyı rakibine kaptırmış olur.
 • *Servis atılırken top fileye temas ederek servis alanına düşecek olursa o vakit atış tekrar edilir. Kuralları gereği servisi kullanan oyuncunun hanesine hatalı atış yazılmaz.
 • *Oyuncuların biri servis atışını yaparken diğer oyuncu kendi alanının fileye uzak yarısında ya da çizgi üzerinde beklemesi gerekir. Servis bekleyen oyuncu servis kullanılmadan fileye yakın alana geçerse ya da tenis topu yerden henüz sekmemiş olup buna müdahale ederse, kural ihlali yapmış olmaktadır.
 • *Oyunda sporcular servis attıktan hemen sonrasında, rakip oyuncu topu iki defa sekmeden önce karşı tarafa yollayacak olursa, oyun iki taraftan biri hata yapıncaya dek devam eder. 

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis kuralları nelerdir? Tenis oyununda sporcuların topu karşıya göndermek için vuruş hakları tek bir vuruş olarak sınırlıdır. Tenis topu kendi alanında sektirmek ya da topa raketin dışında bir nesne ile ya da uzuvla vurmak oyun kurallarını ihlal etmektir.

Rakip alanında iki kez seken, bir defa sekip de sonra rakip karşılayamadan tenis kortu dışına kaçan veya rakibin raketinden dışarı çıkan toplar, topu gönderen sporcuya sayı olarak yazılıyor.

Bir oyun da kazanan tarafın belirlenmesi için,  birinin rakibine en düşük olarak 2 sayı fark atması gerekir. İki oyuncu da 40 sayıya ulaşırsa düs, yani orijinal ismiyle deuce ilan edilir. Bunun sonrasında bir tarafın oyunu kazanması için muhakkak iki kez peş peşe 2 sayı alması şarttır. Düsten sonraki ilk sayıya avantaj deniyor,  karşı taraf dengeyi tekrardan sağlayacak olursa da o vakit buna da avantaj kırma deniliyor.

Eğer taraflardan biri rakibine en az 2 oyun fark atarsa, setler 6 olunca tamamlanır. Oyunlar 5-5’lik eşitliğe ulaşırsa da set galibini belirlemek için, tarafın biri 2 farkla öne geçinceye dek bu set sürüyor.

Kimi turnuvalarda ise, setlerde beraberlik olursa taybrek, setleri uygulanır. Tenis oynayanlardan birinin hiçbir sayı almaksızın kaybettiği oyun, Love Game diye adlandırılır. Bu tabir sayı kazanamayan oyuncunun prestijini korumak için söylenmektedir

Tenis, filenin yanında yüksek bir sandalyede oturan başhakem tarafından yönetilir. Oyun kameralarla da takip ediliyor. Oyuncuların maç başına 3 defa hakem kararına itiraz hakkı da vardır. Oyuncu hakemin kararına itiraz edecek olursa o zaman, şüpheli pozisyonun kamera kaydı inceleniyor. Şayet sporcu itirazda haklı çıkarsa, hakemin kararı yok sayılarak, oyuncunun itiraz hakkı eksilmez. Eğer sporcu itirazda haksız çıkacak olursa da bu kez, itiraz haklarından birini yitirmiş sayılır.

Tenis kuralları, İkişerli grup ile oynanan çiftli tenis maçlarında da aynı şekilde uygulanmaktadır.


Çocukların Masa Tenisi Kursu İçin En İdeal Yaşı Kaçtır? TIKLA

2023 Masa Tenisi Kuralları Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Uncategorized

2023 Kick Boks Kuralları Nedir?

2023 Kick boks kuralları nelerdir? Uzakdoğu sporlarını bir araya getirerek oluşturulmuş, yumruklar ve tekmelerin konuştuğu ringde veya tatamide yapılan bir dövüş sporudur. Tatami Japon tarzındaki odalarda zemin malzemesi diye kullanılan minderlerdir. kick boks kuralları tekme ve yumruk kullanmayı gerektirdiği için eldiven, kask ve dişlik kullanımı hayati derecede zorunludur. Bu sporda Türk Milli Takımımız Dünya, Avrupa Şampiyonalarında sıralamalarda ilk beşte yer alır. Kurslar en fazla 6 ay sürer.

Published

on

2022 Kick Boks Kuralları Nedir

2023 Kick boks kuralları nelerdir? Uzakdoğu sporlarını bir araya getirerek oluşturulmuş, yumruklar ve tekmelerin konuştuğu ringde veya tatamide yapılan bir dövüş sporudur. Tatami Japon tarzındaki odalarda zemin malzemesi diye kullanılan minderlerdir. kick boks kuralları tekme ve yumruk kullanmayı gerektirdiği için eldiven, kask ve dişlik kullanımı hayati derecede zorunludur. Bu sporda Türk Milli Takımımız Dünya, Avrupa Şampiyonalarında sıralamalarda ilk beşte yer alır. Kurslar en fazla 6 ay sürer.

Kick boksta yasak olan kurallar nelerdir:

 • * Bel altına vurmak, çelme takmak, asılmak, dizle ya da dirsekle vurmak,
 • * Yerde olan veyahut ayaklanmak üzere hamleden rakip kişiye hücum etmek,
 • *  Sarılmak,
 • *  Kafa atmak ya da omuz atmak
 • * Rakibe asılırken vurmak 
 • * Rakibi vuruş yönünde çekmek,
 • * Break komutundan sonrasında kuralları gereği derhal geri çekilmemek,
 • * Müsabaka anında orta hakeme saldırmak veya hakaret etmek,

Kesinlikle yasak olan kurallardır.

Kick Boks Maç Tarihçesi

Kick Boks Maç Tarihçesi

Kick Boks tarihçesi Asya’da 2000 yıl öncelerine dayanıyor. Japon kick boksu, Amerikan kick boksu olan çeşitlerden oluşuyor. Bunlar zamanla ortaya çıkmış türleridir. Japon olanı da 1993 lü senelerde yılında K1olarak tanınmıştır. Tarihçesi çeşitli ve bilindik stillerin birleşmesiyle beri ise daha değişik stillerin karmasıyla çok daha güzel bir duruma getirilmiştir. Zamanla kick boks çok tutulmuş ve sevilmiş sporlar arasına girmiştir. Tayland boksu,  karate,  batı boksundan esinlenip ilerletilmiş kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruklar ile icra edilen ve ayakta oluşan bir dövüş sporu olarak biliniyor. 2023 yılında çok ilgi gösterilen spor dallarındandır.

Önceleri Avrupa’da yaygın olan bu dövüş sporu, WAKO ile değişip gelişmeye başlamıştır.  WAKO’nun kurucusu Georg Bruckner’dir. 1978 senesinde 18 ülkeden 110 sporcu ile semi ve sull contact dallarıyla ilk Dünya şampiyonasını düzenleyen kişi unvanını almıştır. WAKO daha sonraları farklı ve az bilindik dövüş sporları kurallarını oluşturmuştur. Tabii ki dünyada özgün Kick Boks Federasyonu olarak görevini başarı ile sürdürmüştür. Kick boks birçok uluslararası kuruluş sayesinde kesintisiz olarak temsil ediliyor. Tabii ki en büyük federasyonların en başında ise Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği kısaltılmışı olan Wako gelir. Başarılarına her geçen gün başarılar katmaya devam etmiştir.

Kick Boks Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Kick Boks Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Kick Boks da kullanılan malzemeler nelerdir? Bu sporda kullanılan boks eldiveni, boks ayakkabısı, şort ve tabii ki dişlikler kullanılmaktadır. Kuralları gereği bu dövüş sporunda kullanılan çok değerli ve en lüzumlu malzemeler olarak bunlar bilinmektedir. Bu malzemeler ana malzemelerdir. Diğer önemli olması gereken malzemeler ise, maçlarda erkekler için kask, kasık koruyucu,  bayanlar için ise, sporcu sutyeni ile tayt modelleri kullanılıyor. Kick Boks branşında el bandajı, boks eldiveni, atlama ipi, ayak koruyucular, kasklar, dişlik, kogi gibi malzemeler kullanılmaktadır. Antrenman için lapa ve darbe yastığı modelleri ve çeşitleri vardır.

Kick Boks çantasında neler olmalı?

Kick Boks çantasında olması lazım gelen ve gerekli takımlar ise şunlardan oluşuyor:  :

 • Bandaj.
 • Eldiven.
 • Ayak Seti.
 • Atlama İpi.

Bu malzemeler sağlıklı olarak, cesurca güvenli spor yapabilmek için mutlaka ihtiyaç duyacağınız en önemli malzemelerdir.

Bu sevilen ve tutulan dövüş sporunda kullanılması gerekli olan malzemelerin isimlerini gruplandırarak giyim ve koruyucu malzemeler diyerek farklı iki ana bölümde toplayabiliriz.  Giyim olarak 2023 yılında giyilmesi gerekenler: kick boks sporunun kimi dalları için kick boks pantolonu ve kick boks tişörtü olmalıdır. Kimi guruplarda ise maç gereği olarak kırmızı, beyaz renklerde hazırlanmış şortlar kullanılıyor. Koruyucu malzemeler olarak ise en fazla kullanılan koruyucu malzeme olarak bandaj ve boks eldiveni geliyor. Bu kick boks sporu veyahut boks sporlarında kullanılan eldivenler daima aynı türden eldivenler oluyor. Bunun yanında karşılaşmalarda renkler olarak elbette ki farklı standart ve değişiklikler de ortaya çıkabiliyor.

Bu dövüş sporunda kullanılan tüm koruyucu malzemeler ise kaval koruyucu, ayak seti, ayak botu ve dişliktir. Kick boks da kullanılan bu kaval koruyucular çorap şeklinde tabir edilen kaval koruyuculardır. Burada çok önemli bir ayrıntıya değinelim. Tekvando ya da benzer pek çok sporlarda kullanılan kaval koruyucularının kick boks karşılaşmalarında da kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmez. 

Tüm malzemelerin fiyatları markalı veyahut markasız olanlar değişiklikler gösterebiliyor.

Antrenmanlarda bu dövüş sporunu oynayan sporcularının kullandığı bir diğer koruyucu ve önemli malzeme ise son derece önem verilen ayak setidir. Ayak seti ayaküstü ve kaval kemiğini koruyan yapıda bir koruyucu malzemedir. Maç zamanı kullanılmıyor olsa da, kolay ve pratik olması nedeni ile antrenman esnasında kick boks sporu yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayak botu yine karşılaşmaların en mühim koruyucu malzemelerinden biridir.  Bu gerekli malzeme alt kısmı açık olma şartı taşıyor. Ayağı tamimiyle koruyan,  topuğu takviye yapılmış özel bir koruyucu malzemedir. Kask ise yine karşılaşmalarda kullanımı kuralları içinde kesinlikle mecbur olan bir diğer koruyucu malzemedir. 

Kıck Boksun Faydaları Nelerdir?

Kıck Boksun Faydaları Nelerdir?
 • *Tüm vücudu ve metabolizmayı çalıştırır.
 • * Oldukça çok yoğun kalori harcamanıza yardımcı olur
 • * 2023 yılında zamanımızın yoğun derdi olan stresi azaltır. 
 • * Vücudunuzun çok zinde ve canlı hareketli olmasını sağlar. İş hayatında veyahut normal hayat akışında karşılaşılan problemleri aşmak söz konusu olunca, çok daha rahat düşünme, odaklanma yeteneğini geliştirir.
 • *Kick boks Endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar ve kişi çaba sarf ederken bile son derece mutlu olur.
 • * Bu sporda El ve ayak bileklerine ağırlık takarak uygulama sonucunda hem kalp hem güç çalışması yapabilir ve bu son derece rahatlık vermektedir.
 • * Güç harcarken, kalp atışı hızını yükseltir, bu sayede çok önemli olan vücuda çok daha fazla oksijen girmesini sağlar. Böylece yüksek oranda terleme oluşur. Bunun son derece faydası vardır, vücuttan toksinlerin hızla ve çok güçlü bir şekilde atılmasını sağlar.
 • * Beyinsel olarak da faydaları çok fazladır. Örneğin: Hızlı düşünme yeteneğini geliştirir. Böylece de, ne zaman atak yapmak gerekir veya ve nasıl savunma yapılacağı gibi önemli konuları pekiştirir.
 • * En değerli faydası olarak ise, kişinin kendine olan özgüvenini artırır.

Kick Boks Yaparken Yasak Olan Hareketler Nelerdir?

 • Karnın altına, boğaz ve böbreklere vurmak kuralları gereği yasaktır.
 • Kasıklara ve kafasının ve boynun arkasına vurmak 
 • Dizle ve dirsekle, elin kenarıyla karate vuruşu 
 • Kafa atmak, başparmak ve omuzla vurmak
 • Tüm bu hareketler kick boks yaparken kuralları açısından yasak olan hareketler arasındadır. Yasaklarından sonra bir de kuşaklarına bakalım.

Kick Boksun kuşakları: 

 • * Beyaz kuşak,
 • * Sarı Kuşak,
 • * Yeşil Kuşak,
 • * Mavi Kuşak,
 • * Turuncu Kuşak,
 •  * Açık Kahverengi Kuşak,
 • * Koyu Kahverengi Kuşak

Bu kuşaklardan sonra siyah kuşağa geçilir.

Kick Boks Sporunda Puanlama Sistemi

Kick Boks Sporunda Puanlama Sistemi

Karşılaşmalar iki dakikalık olmak üzere 3 round yapılıyor. Ringdeki yapılan dövüşlerde ise tüm teknikler ve kuralları 1 puan olarak belirlenmiştir. Yurdumuzdaki Türkiye Kick Boks dernekleri ile çok çeşitli maçlar ve unutulmaz müsabakalar düzenlenmektedir. Yarışmaya aday olan sporcular yaş olarak küçük iseler mahkeme kararı olsa bile yaş düzeltmeleri konusu asla kabul edilmemektedir. Yaş konusunda ay ve gün konusu yoktur.

Miniklerde Yaş konusu: 

Point Fighting: 10 ve 12 yaşlar.

Yıldızlar Yaş Konusu: 

Low Kick – Full Contact – Point Fighting – Kick Light: 16 ve 18 yaşlar

Gençlerde Yaş Konusu:

Point Fighting  ve Kick Light: 13  ve  15 yaşlar

Büyüklerde Yaş Konusu:

Tüm Branşlar: 19 ve 40 yaşlar

Veteranlarda Yaş Konusu:

Point Fighting – Light Contact: 41 ve 55 yaşlar

Kick Boks Özellikleri Nelerdir?

Kick Boks Özellikleri Nelerdir?

Bu dövüş sporunun faydaları çok değerlidir. Yüksek kaloriyi harcamayı sağlayıp daha sağlıklı, çevik ve esnek olmayı sağlar. Mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlar bu sayede antrenman sonrası sporcu kendini iyi hisseder. Terleyerek vücuttan toksinleri atar. Bu çok tutulan dövüş sporu sayesinde vücut gelişir ve fit olur. Güç, sürat, dayanıklılık konusunda olumlu gelişimler sağlar. Kick boks ile çok güzel ve fit bir vücuda sahip olursunuz. Kick boks yaparak kilo da verebilirsiniz. Kick boks sporundaki kuralları gereği kuşaklara bakacak olursak:

Kick boks kuşakları;

 • Beyaz kuşak, 7.seviye 
 • Sarı kuşak, 6. Seviye 
 • Mavi kuşak, 4. Seviye 
 • Turuncu kuşak, 3. Seviye 
 • Açık kahverengi kuşak, 2. seviye
 • Koyu kahverengi kuşak ise 1. Seviye 

Amatör kick boks yaş sınırı olarak 13 yaşından başlıyor ve 39 yaşına dek yapılabiliyor. Fakat önemli bir ayrıntı ise, 39 yaşa kadar devam etmek için ise 34 yaşından önce ilk lisansınızı kazanmış olmalısınız. Kickboks Milli takıma girmek için kick boks kuralları gereği aynı sıklet, branş ve kategoride olmak şartıyla, Uluslar arası Türkiye Açık Kick Boks Turnuvası ve Türkiye Kick Boks Şampiyonasında 1. Olursa direkt Milli Takıma girebilmektedir.

Kick Boks yapmanın ekstra yararları da vardır.

 • *Bu sporda yüksek hareket halinde olunması sebebi ile kişiler yüksek kalori harcarlar.
 • *  Düzenli yapılırsa eğer bu spor stres sazaktır ve kişinin deşarj olmasını sağlar.
 • * Dikkat ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olur. Spor yaparken tüm uzuvlarda uyum oluşur.
 • * Bu dövüş ve savunma sporu çok daha hızlı düşünmeyi sağlar..
 • *  Psikolojik olarak da faydası çoktur en belirgini ise, kişinin kendine olan güvenini artırmasıdır.
 • *  Bu spor yapılırken vücuda çok daha fazla oksijen girer. Vücuttan toksinler çok daha kolay ve hızlı atılır. 
 • *  Bu dövüş sanatı beyindeki endorfin hormonunu faaliyete geçirerek mutluluk vermektedir.

Kick Boks İçin Başlama Yaşı

Kick Boks sporunda başlama yaşı 8 yaş olarak belirlenmiştir. 7 yaşından büyük herkese uygundur. Kick Boks yapan sporcu lisans yaşı incelendiğinde yaş olarak 8 yaşından sonra çocuklara Kick boks sporu için lisans düzenlenir. Kick Boks sporu yurdumuzda her kentte mutlaka eğitimi verilen bir spor dalı olmuştur. Tam olarak tüm kentlerde spor kulüpleri aracılığı ile özel spor merkezleri bu eğitimi özellikle vermektedir. Bu spor Türk Silahlı Kuvvetlerinin vermiş olduğu eğitim kurumlarında da önemli bulunarak, eğitimi veriliyor ve şahıslar bu şekilde eğitiliyor. 2023 yılında hala bu  eğitimler verilmektedir.

Bu sporun öğreticileri Türkiye Kick Boks Federasyonu tarafından verilmektedir. Bu dövüş sporunun eğitimlerini veren kişilerin muhakkak ki Antrenörlük Belgesi bulunması gereklidir. Bu dövüş sporu uzak doğu sporlarının karışımından oluşmuştur. Müthiş bir savunma sporudur diyebiliriz. Özünde bu dövüş sporu yalnızca savunma sporu değil bunun yanı sıra da bir yarışma sporudur. Uzakdoğu sporları karmaşı olan kuralları kick boks, güç ve tecrübeye dayanan bir spor dalıdır. İki rakip ile oynanan bu spor, çeşitli yumruklar ve tekmeleme teknikleri ile yapılmaktadır.


2022 Güreş Sporu Kuralları Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Uncategorized

Sivasspor Tarihi

Türk futbolunun ilerleme kaydettiği bir döneme tekabül eden 1960’lı yıllar il takım ve kulüplerinin açılmaları fikrini ve bu fikri hayata geçirecek isimleri öne çıkarıyordu. Sivasspor’un resmi olarak 1967’deki kuruluş hikâyesi de böyle başlar. 

Published

on

Sivasspor Tarihi

Türk futbolunun ilerleme kaydettiği bir döneme tekabül eden 1960’lı yıllar il takım ve kulüplerinin açılmaları fikrini ve bu fikri hayata geçirecek isimleri öne çıkarıyordu. Sivasspor’un resmi olarak 1967’deki kuruluş hikâyesi de böyle başlar. 

Resmi kuruluş tarihi dememizin sebebi, 1967 öncesinde Sivasspor’a dönüşecek futbol ve spor macerasının zaten başlamış olmasıyla ilgili… Genç Cumhuriyet’in ilk on yılı tamamlanmak üzereyken atılan adımlardan biri olan spor faaliyetlerinin yaygınlaştırılması dahilinde Sivas’ta da gençliğin vücut gelişimi ve disiplinini sağlamak adına bir takım çalışmalara başlanmıştır. Bu yönüyle resmi kuruluşundan çok önce; 14 Nisan 1932 yılında şehirde Sivasspor’un köklenişi sayılabilecek kulüp faaliyetleri başlamış oldu.

Şehrin adını ilk olarak taşıyan ve sonradan bugünkü Sivasspor’un bileşenlerinden olacak Sivas Gençlik Kulübü’nün kuruluşu ise 1950 yılında gerçekleşmiştir. 

Sivas’ta faaliyet yürüten üç kulüp; Yolspor, Sivas Gençlik Kulübü ve Kızılırmakspor’un aldığı birleşme kararıyla bugünkü Sivasspor resmi olarak 9 Mayıs 1967 yılında kurulmuş olur. Sivasspor’a ait logoda yer alan üç yıldızın sembolize ettiği şey de bu kulüplerdir; bir yıldız Yolspor’u, bir yıldız Kızılırmakspor’u, bir yıldız da Sivas Gençlik Kulübünü sembolize eder halde tasarımdaki yerlerini almışlardır.

Sivasspor Tarihi

Kuruluşun arifesinde kulübün öncü isimleri (Hüseyin Yıldırım, Nusret Akça, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden, Hüseyin Pala) destek ve görüşlerini istemek üzere dönemin Sivas Belediye Başkanı olan Ahmet Durakoğlu ile görüşürler. Bunun yanında yine dönemin Sivas Valisi olarak görev yürütmekte olan Vefik Kitapçıgil ile de ayrıca görüşürler. Bu görüşmelerde son derece olumlu bir yaklaşımla karşılaşırlar. Şehrin resmi yöneticileri bu girişimi, yalnızca spor çerçevesince değil, Sivas’ın geniş anlamda kültürel yaşamına, sosyal hayatına ve bunların toplamının sonucu olarak ekonomisine yapacağı katkı itibariyle destekleriyle değerlendirirler. 

Bu destekle umut ve motivasyonları yükselen kulüp yetkilileri hızla harekete geçerler. Sivasspor’un direkt ikinci futbol ligine alınarak resmi liglerde oynamaya başlayacaklarını ummaktadırlar. Lig katılım başvurusu için Ankara’ya giderler ve resmi başvurularını gerçekleştirirler. Futbol Federasyonu’nun o dönemki başkanı Orhan Şeref Apak ve beraberindeki bir heyet, lig katılım başvurusu yapan Sivasspor’un lig standartlarına uyup uymadığını değerlendirmek üzere Sivas’a gelirler. 

Şehirdeki değerlendirme sonrası gelen rapor yeşeren umutları, hayal kırıklığına çevirir. Kulübün tesis ve diğer fiziksel yetersizlikleri nedeniyle başvurularının olumlu neticelendirilemeyeceği bildirilmektedir. Umutlar yükseldikten sonra gelen bu hayal kırıklığı Sivasspor’u yıldırmayacaktır. 

Kulüp, politik bir baskı iradesi de ortaya koyarak Sivas milletvekili Rıfat Öçten aracılığı ile başbakan Demirel’den yardım ister. Buradaki baskı iradesi, bu işin olumlu sonuçlanmaması durumunun sonraki seçimlerde seçmenlerin oy tercihlerine de yansıyacağı biçiminde gerçekleşir. Bunun ve ikinci lige düşürülmüş Şekerspor’un açtığı dava sonucu yeniden birinci lige çıkmasıyla oluşan boşluğun ardından, nihayet Sivasspor ikinci lig takımı olarak 1967-1968 sezonunda sahadadır.

Süper Lig’e Doğru

Süper Lig’e Doğru

1967 yılında başlayan resmi lig mücadelesi, Sivasspor adına oldukça uzun bir süre 2.Lig’de devam edecektir. 

Tam 38 yıl sonra; 2005 yılında nihayet Süper Lig’deki yerini alır Sivasspor. 2004-2005 sezonunda gelen 1.Lig şampiyonluğu, takımı Süper Lig’e taşır ve bu ligin ilk sezonunda oldukça dikkat çeken bir performans ortaya koyup sezonu 8. olarak tamamlarlar. 

Bir sonraki sezonu da aynı sırada tamamlayan Sivasspor, Süper Lig’deki üçüncü sezonu olan 2007-2008’de ise şampiyonluk mücadelesinde kendini var etti ve mücadeleyi averajla 4. Sırada bitirdi.  

2008-2009’da da bu etkili oyunu sürdürerek sezonu ikinci olarak tamamlamayı başardı. UEFA mücadelesinde de yer almaya hak kazanarak dikkatleri üzerine toplamayı sürdürdü.

2015-2016 sezonunda yeniden 1.Lig’e düşen Sivas ekibi, iki sezon sonra Süper Lig’e geri dönmeyi başardı.

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Sivasspor kulübünde ter dökmüş efsane futbolcuları düşündüğümüzde, Breziyla milli takımı da dahil olmak üzere, çok büyük kulüplerde yeteneğini defalarca kanıtlayan Robinho’yu hatırlıyoruz. Real Madrid, Milan, Manchester City gibi kulüplerin yıldızı, 2018 yılında da Sivas için imza atmıştı. 

Sivas takımının yerli efsanelerinden Mehmet Yıldız ise  2005-2011 yılları arasında kulüpte oldukça başarılı bir performans ile göz doldurmuştur. 

Aatif Chahechouhe, Emre Kılınç, Michael Eneramo, Erman Kılıç gibi isimler de Sivasspor’un golcü oyuncuları arasında yer almışlardır. Takımda forma giymeye devam eden Hakan Arslan da ekibin golcü futbolcular arasındadır. 

Kulübün başkanları arasında ilk olarak kuruluş aşamasında şehrin yerel yöneticilerinin kapısını çalan Ahmet Durakoğlunu anmalıyız. Çünkü Ahmet Başkan ve ekibinin attığı temel üzerinde ilerleyen bir hikayenin akışı, varlığını o dönem verilen emeklerin karşılığı olarak hayat bulmayı sürdürüyor. 

 1996 – 2004 yılları arasını kapsayan Osman Seçilmiş dönemini, Sivasspor adına büyüyecek başarıların temelinin atıldığı dönem olarak tanımlamak mümkündür. 

2005 yılı itibariyle başkanlık koltuğunda Mecnun Otyakmaz vardır ve Sivas takımının UEFA mücadeleleri de dahil en büyük konumsal başarıları da bu dönemde gerçekleşmiştir. 2004-2005 sezonunda 1.Lig şampiyonu olan Sivasspor, artık Süper Lig sayfasını açmış kendini zirve mücadelesinin etkili takımlarından biri olarak kabul ettirmiştir. Mecnun Otyakmaz halen Sivasspor başkanı olarak kulüp yönetimi koltuğunda yer almayı sürdürmektedir. 

Sivasspor’a Ait Tüm Tesisler, Tarihçeleri ve Adresleri

Sivasspor Şehir Stadyumu

Sivasspor, resmi kuruluş tarihi olan 1967’den, 1984 yılının Eylül ayına dek iç saha maçlarını Sivas Şehir Stadyumu’nda oynamıştır. 

4 Eylül Stadyumu

4 Eylül Stadyumu

Şehrin ilk dönem spor sembollerinden biri olan bu stadyumdan sonra 7 Ekim 1984 günü 4 Eylül Stadyumu’na geçiş yapıldığında oynan maçta Sivasspor, Akçaabat Sebatspor’u ağırlamıştır. 15060 kişi kapasitesisyle 1984-2016 yılları arasında sporseverleri ağırlamış, Sivasspor’un ev sahibi olduğu maçlar burada oynanmıştır. 

58030 Posta Kodu ile Sivas Merkez’de konuşlanan 4 Eylül Stadyumu’nun koordinatları ise şöyledir; 39°43′43″K 36°59′03″D

Stadyumda oynanan son karşılaşmada Sivasspor, Fenerbahçe’yi ağırlamıştır. 

Yeni 4 Eylül Stadyumu

4 Eylül Stadyumu’yla aynı lokasyonda yer alan yenilenmiş halidir. Mevcut sahaya ek bölümlerin ve tesislerin de ilave olarak yapıya dahil olması ile toplamda üçyüz bin metrekare alana sahip olan stadyum ülkemizde inşa edilen ilk ekolojik stad olma özelliğini taşımaktadır.  Yeni 4 Eylül Stadyumu’nun temeli 25 Mayıs 2013 tarihinde atılmıştır. 

Bu çağdaş ve modern stadyumun seyirci kapasitesi 27 bin 532 olmakla birlikte, sıra artırımına uygun tasarımıyla bu kapsam 38 bin seyirciye kadar çıkabilecektir. 

4 Eylül Stadyumu ile aynı koordinatlara sahip olan yeni stadyum, Sivas – Erzincan karayolu üzerinde konuşlu olarak hizmet vermektedir. 

Yeni 4 Eylül’de İlk Karşılaşma

Yeni 4 Eylül’de İlk Karşılaşma

Yeni 4 Eylül Stadyumu’nun açılışı ile birlikte gerçekleşen ilk karşılaşma ise Tokatspor’un konukluğuyla gerçekleşen bir hazırlık maçıdır. Sivasspor’un, Tokatspor’u 3-1 mağlup ettiği karşılaşmanın tarihi 14 Ağustos 2016’dır ve stadyumda kaydedilen ilk gol Sivasspor adına Leandrinho’dan gelmiştir. 

Yeni stadyumdaki ilk karşılaşma bir hazırlık maçı olarak kayıtlara geçmiştir fakat buradaki ilk resmi lig maçı hangisidir diye baktığımızda ise 28 Ağustos 2016’da gerçekleşen Mersin İdman Yurdu mücadelesini görmekteyiz. Stadyumun ilk resmi lig maçında ev sahibi Sivasspor ezici bir farkla Mersin İdman Yurdu’nu mağlup etmeyi başarmış ve 6 – 0 gibi bir sonuca imza atmıştır. 

Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri

Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri

Sivas’ın 96 bin 500 metrekare alanda kurulu olan tesisler ülkemizin en geniş ve çağdaş kapsamdaki spor tesislerindendir.  

Tesis; Gültepe Mah. Erzincan Karayolu Üzeri, Vali Lütfullah Bilgin Sivasspor Tesisleri, 58080 Sivas adresinde yer almaktadır.

Antrenman sahaları, idari bina, kapalı spor salonu, a takım binası gibi ana yapıların kapsadığı pek çok alan ve iç tesise sahiptir. 


Konyaspor Tarihi TIKLA

Adana Demirspor Tarihçesi TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler