Connect with us

Haber

Şahan Gökbakar Kimdir?

Şahan Gökbakar, 22 Ekim 1980 yılında İzmir’de doğmuş Türk komedyen, oyuncudur. Türkiye’de popüler olan birçok film serisinin yapımcılığını, oyunculuğunu ve senaristliğini üstlenen Şahan, hepimizin yakından tanıdığı ve sokaktan geçen rastgele birine sorsak muhtemelen bileceği Recep İvedik film serisinin yapımcı, senarist ve başrolüdür. Şahan Gökbakar’ın okul hayatının başlangıcı olarak Ankara görülebilir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini ODTÜ Koleji’nde tamamlamış olan Şahan Gökbakar’ın annesinin adı Lerzan Gökbakar ve babasının ismi ise Osman Selçuk Gökbakar’dır.

Yayınlanma Tarihi

-

Şahan Gökbakar Kimdir

Şahan Gökbakar, 22 Ekim 1980 yılında İzmir’de doğmuş Türk komedyen, oyuncudur. Türkiye’de popüler olan birçok film serisinin yapımcılığını, oyunculuğunu ve senaristliğini üstlenen Şahan, hepimizin yakından tanıdığı ve sokaktan geçen rastgele birine sorsak muhtemelen bileceği Recep İvedik film serisinin yapımcı, senarist ve başrolüdür. Şahan Gökbakar’ın okul hayatının başlangıcı olarak Ankara görülebilir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini ODTÜ Koleji’nde tamamlamış olan Şahan Gökbakar’ın annesinin adı Lerzan Gökbakar ve babasının ismi ise Osman Selçuk Gökbakar’dır.

Bu kolejdeki eğitimini 1997-1998 yıllarında Sosyal Bilimler bölümünden mezun olarak bitirmiştir. Bundan sonra Şahan Gökbakar’ın eğitim durumuna baktığımızda Bilkent Üniversitesi’nin tiyatro bölümüne 350 kişi arasından ilk 4’e girerek girmiştir ve yıllar 2002’ye dayandığında Bilkent Üniversitesi’nden de mezun olmuştur. Mezuniyetinden sonra üzerine okuduğu ve yeteneği olduğunu düşündüğü işi gerçekleştirmek isteyen Şahan Gökbakar, İstanbul’a taşınmış ve hayatının belirli bir süresini reklam seçmelerine katılarak, reklamlarda oynamak isteyerek geçirdikten sonra TV 8’de yayımlanacak olan Zıbın isminde bir program hazırladı. Bu program 2004’ün yıl başında yani 2003’ün son gününde TV 8’de yayımlandı.

Şahan Gökbakar Filmleri ve StandUpları

Zıbın programının içeriğine baktığımızda genel itibariyle o zamanki izleyicilerin dikkatini üstüne toplayan ve içeriğinde de temel olarak reklam ve günlük hayatta yaşanan olayların komik tasvirleriyle 3 kişilik bir grup tarafından oynanması yer almıştır. Bu grupta Şahan ile beraber 2 erkek 1 kadın bulunmaktadır. Şahan Gökbakar’ın sadece oyunculuk veya televizyon kariyeri yoktur. Bunun yanında kariyerinin belirli bir döneminde sunuculuk da yapmıştır. Buna örnek olarak TRT 1 kanalında her pazar yayımlanan 7.gün isminde olan programda 5 hafta boyunca sunuculuk yapmıştır Şahan Gökbakar. Bu programın içeriği de şu şekildedir : Temel olarak haberleri ve olayları komikleştirerek sunmak. Şahan Gökbakar bu programda sunuculuk yapmıştır. Bundan sonra Zoka isimli bir programda hem sunuculuk hem de oyunculuk yapmıştır.

Zoka ise genel itibariyle bir gizli kamera yarışma programıdır. Bu programı 13 bölüm boyunca devam ettiren Şahan Gökbakar, Zoka’dan sonra TV 8’de “Dikkat Şahan Çıkabilir” isimli programını Alper Mestçi ile beraber yürütmüştür. O zamanlarda yaşamış birçok insanın yakından tanıyacağı bu program toplam 15 bölüm sürmüştür. Şahan Gökbakar’ın başka dikkat çektiği tiplemeler ise Küçük Oskar ve Recep İvedik karakterleriyle Türkiye’deki insanların dikkatini üstüne çekmeyi başarmıştır. Türkiye’de televizyona veya bu sektöre ait bilgisi bulunan birçok kişi tarafından kim olduğu net bir şekilde bilinen Şahan, Türkiye’de komedi sektörünün en önemli insanlarındandır. 

Şahan Gökbakar’ın Hayatının Kırılma Anları

Şahan Gökbakar

Bildiğiniz üzere bu tarz ün salmış kişilerin hayatlarında illa ki kırılma noktaları olmaktadır. Sizlere şimdi Şahan Gökbakar’ın hayatındaki kırılma noktalarından bahsedeceğim. Öncelikle ODTÜ kolejinde ilk,orta ve lise öğrenimini tamamlamasının ardından Bilkent Üniversitesi’nin tiyatro bölümüne kayıt olması Şahan için önemli bir dönüm noktasıdır. Orada aldığı eğitim ve tecrübeler ilerideki hayatında bildiğimiz Şahan Gökbakar olmasında büyük bir önem arz etmiştir.

Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitiminin hemen ardından İstanbul’a taşınması da onun için bir dönüm noktası olarak sayılabilir. Çünkü bildiğiniz üzere büyük şehirlerde her türlü meslek dalında imkanlar daha fazla olduğu gibi Şahan’ın yapmak istediği mesleklerde de imkanlar benzer şekilde İstanbul gibi büyük şehirlerde daha iyidir. Bunun yanında Şahan’ın komik mizacı ve bu işe yatkın yetenekleri ile ayrıca televizyonda ilk kez yer aldığı TV 8’de yayımlanan Zıbın programı da Şahan’ın dönüm noktalarındandır. Son olarak bahsetmek istediğim dönüm noktası ise Dikkat Şahan Çıkabilir programıdır. Türkiye civarında ciddi anlamda popülerlik kazanan bu program Şahan Gökbakar’ın ünlenmesinde ve şuanki Şahan Gökbakar halini almasında ciddi anlamda önem arz eden olaylardandı.

Ayrıca bunların yanında Şahan Gökbakar, youtuber olarak da geçmektedir. Youtube’da çeşitli içerikler üreten Şahan Gökbakar’ın videolarını filmleri gibi milyonlar izlemektedir. Müzik içerikleri ve çeşitli içerikler üreten Şahan, bu alanda da bir ün arz etmektedir. Bunun yanında youtube’da komik skeçler tarzında içerikler üreten Şahan Gökbakar, geçmiş yıllarda youtube üzerinde “Benim Adım Şahan Gökbakar, Recep İvedik değil” isimli bir video paylaşarak insanların onu bu karakteri gerçekte de yaşadığını sanmasına tepki çekmiştir ve onun da filmlerinde oluşturduğu veya büründüğü karakter ve kişiliklerden başka bir hayatı olduğunu söylemiştir. 

Şahan Gökbakar’ın Evliliği

Şahan Gökbakar Filmleri Devam Edecek Mi?

Şahan Gökbakar, şuanki eşiyle 2017 yılından beri evli. İlişkilerini genel itibariyle sosyal medyada paylaşmayı sevmeyen bu çiftin 2 tane de çocuğu var. Selin Gökbakar’ın konuşmalarından anladığımız kadarıyla Selin, anne olmaya çok istekli bir birey. Küçükken, büyüdüğünde ne olmak istiyorsun sorusuna “anne” diye cevap veren Selin Gökbakar, annelik hakkında 29 yaşında anne oldum ben. Bu kadar senenin ardından yeni bir benle tanıştım, çocuğunu sevebilmenin ne kadar özel olduğundan bahsediyor. Bunun yanında Şahan Gökbakar da bu evliliğin içinde bulunmaktan ne kadar mutlu olduğunu belirten paylaşımlar yapmaktadır.

Şahan Gökbakar’ın Yer Aldığı Yapımlar

Şahan Gökbakar Filmleri ve StandUpları

Bu başlık altında Şahan’ın yer aldığı filmlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Gen isimli yapımda yer alan Şahan, 7 Nisan 2006 tarihli yapımda bir akıl hastasını canlandırıyor. Gen isimli yapımdan sonra Recep İvedik 1 geliyor. Recep İvedik serisi Türkiye’de en popüler olan komedi film yapımlardan biridir. Recep İvedik yapımının konusu genel itibariyle şu şekildedir : Recep İvedik, sokakta bir cüzdan bulur ve bu araştırmaları sonucu bu cüzdanın sahibinin Antalyalı bir iş adamına ait olduğunu tespit eder.

Bu bağlamda yola koyulmaya başlayan Recep İvedik, yolun tümünde karşılaştığı komik durumlarla izleyicilerin gönlünü kazanmayı başarmıştır ve yol bittiğinde bu bulduğu cüzdanı Muhsin isimli adama teslim eder, bunun yanında Muhsin Bey, Recep’e otelinde kalmasını teklif eder, Recep reddeder ve tam eve doğru dönerken çocukluk aşkıyla karşılaşır. İsmi Sibel olan bu kadını gördükten sonra otelde kalma teklifini kabul eder ve otelde Sibel’e yaranma çabalarıyla ortaya çıkan komik olaylar selselesi Recep İvedik filmini Recep İvedik yapan olaylardandır.

Youtube’da ilk yayımlandığında 5.5 milyon izlenme alan bu film sonrasında yaklaşık 230 kopyayla beraber sinema dünyasına giriş yapmıştır. Bir diğer bahsetmek istediğim film ise Recep İvedik 2, baktığımızda bu filmde Recep İvedik büyük bir yalnızlık içinde, tek yakını olan zamanını konsol oyunlarıyla geçiren babaannesidir. Babaannesi Recep İvedik’e tavsiye vererek onun bu alkolik, kötü ve düzensiz hayattan kurtulup düzenli bir hayata geçmesini ve iş bulmasını nasihat eder.

Bu bağlamda Recep İvedik her türlü işe başvurarak babannesinin isteklerini uygulamak için iş arıyordur ve her türlü işe başvurur fakat başvurduğu işlerde ortalığı karıştırarak iş bulamaz fakat Recep’in bu işlerde yetkin kuzeni Hakan, ona torpille beraber bir iş bulur, torpilli olarak işe başlayan Recep, iş yerinde komik olarak nitelendirilebilecek olaylar yaşar ve bu yanda da işi öğrenir, bu filmin de temel teması Recep’in bu işleri yaparken komik olarak nitelendirilecek olaylarda bulunmasıdır.

Recep İvedik 3’e baktığımızda ise depresyonda olan ve genel itibariyle hayattan bıkmış olan Recep İvedik’in bu bıkkınlıktan kurtulmak için girdiği yolları ve olayları gösterir. Recep, cinci hoca, sporla ilgili kurslar, çeşitli psikologlar, paintball ile can sıkıntısından ve depresyondan kendini kurtarmaya uğraşır. Tekrardan bir devrim niteliği yaşatan ve ortam değişikliğiyle önem arz eden Recep İvedik 4’ün ise konusu şu şekildedir : Çocukluktan beri yaşadığı mahallenin çocuk futbol takımına antrenörlük görevi üstlenen Recep, bu antrenörlüğü gerçekleştirmek için çocuklara antrenmanlar yaptırmaktadır ve bu antrenmanları ise çocukluğundan beri futbol oynadığı, mahallenin tek boş alanı olan bir sahada yaptırmaktadır.

Şahan Gökbakar

Recep, bu antrenman yapılan ve manevi değeri büyük olan sahanın müteahhite satıldığını öğrendikten sonra bu sahayı sattırmamak için kendi yöntemlerine başvuran (sahayı kendi almayı düşünen) Recep, ilk başta basit basit para kazanma yöntemleriyle ilerlemektedir. Bunlar kahvedeki insanlardan para toplamak, kredi çekmeye çalışmak, organlarını satıp para kazanmaya çalışmak gibidir. Fakat bunlarla arsayı satın alamayacağını düşünen Recep İvedik, çaresini büyük para ödülü olan bir yarışmada bulur ve bu yarışma için Maldivler’de yapılan bir yarışmaya katılarak bulur. Burada yaşadığı komedi dolu olaylar genel olarak filmin içeriğini oluşturmaktadır.

Bunun yanında Recep İvedik 5’te ise Recep’in mahalleden arkadaşı olan ve şoförlük görevi yapan İsmet ölür. İsmet’in ölmesiyle Recep, taziyeye gider ve İsmet’in görevini üstlenmek ister. Bu görev ise milli sporcuları yarışmaya götürmektir. Yolda Recep İvedik’in onları gösterdiği restoranda kuru fasulye yiyen sporcular hastalanır ve bu durumdan dolayı Recep yarışmak zorunda kalır. Recep İvedik 6’da ise Recep İvedik’in amacı Konya’ya uçakla gitmektir fakat yanlışlıkla telefon hattında oluşan bir problemden dolayı Kenya uçağına binmiştir.

Biniş sırasında komik olaylara yer veren bu filmde, Recep’in Konya’ya gitme amacı bir kuru fasulye festivali için davet almasıdır. Arkadaşı Nurullah ile birlikte Konya’ya gitmek isterken yanlışlıkla Kenya’ya gitmişlerdir ve sonrasında Kenya’ya vardıklarında ve vararken birden çok talihsizlikle karşılaşır. Türkiye’ye dönmek isterken Kenya’da iki düşman kabilenin arasında yanlışlıkla kendilerini bulan Recep ve Nurullah, bir şekilde kaçmanın yolunu ararken başlarına türlü türlü olaylar gelir. 

Şahan Gökbakar’ın oyunculuğuyla beraber komik olaylar çıkar. Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik serisinden ziyade daha başka oynadığı filmler de bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak, Celal ile Ceren (romantik komedi filmi), Osman Pazarlama ve Kayhan. Bunların hepsinde temel olarak Şahan Gökbakar komedi yeteneklerini sergileyerek izleyicileri ekranın başına toplamayı ve popüler filmler sergilemeyi başarmıştır.

Şahan Gökbakar’ın Sinema Sektörüne Girişi

Şahan Gökbakar

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini ODTÜ Kolejinde tamamladıktan sonra Şahan, ilk olarak yapımlarda TV’de yer almaya başlamıştır. Çeşitli komedi programlarında sunuculuk, oyunculuk yapmış olan Şahan Gökbakar, birden çok televizyon programında oyunculuk yapmıştır. Sonrasında kendine ait olan Dikkat Şahan Çıkabilir programında oyunculuk yapmıştır. Bunun yanında Gen isimli filmde oyunculuk yapmıştır. Bu filmde akıl hastanesinde bir hasta rolünü oynamıştır. Sonrasında ise bildiğiniz üzere Recep İvedik serisiyle bir hayli popüler olan Şahan, bu şekilde devam etmiştir.

Recep İvedik serisinin konusundan yukarıdaki başlık altında bahsettim. Bunun yanında Celal ile Ceren veya Kayhan gibi yapımlarda da oyunculuk yapan Şahan Gökbakar, Türkiye’de en çok tanınan komedi sanatçılarından biridir. Türk halkının komedi tutkusunu ateşleyip sinema sektörüne sunan Şahan Gökbakar, birçok kişi tarafından sevilmektedir. 

Şahan Gökbakar’ın Çocukları

Şahan Gökbakar ve eşi Selin Gökbakar ilişkilerini ve çocuklarını genel itibariyle paylaşmaktan, sosyal medyada yayınlamaktan pek de hoşnut değiller. Çocuklarının birinin ismi Deniz Efe Gökbakar, diğerinin ismi ise Ela Gökbakar’dır. 


Şahan Gökbakar Kimdir? TIKLA

Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? TIKLA

5 Comments

5 Comments

 1. gralion torile

  Mayıs 15, 2023 at 1:25 am

  I think this website has some rattling good information for everyone : D.

 2. prediksi sgp

  Haziran 5, 2023 at 1:33 pm

  I enjoy, lead to I found just what I used to be having a look for. You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 3. Diann Hulstrand

  Haziran 25, 2023 at 12:50 pm

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 4. webdesign

  Temmuz 2, 2023 at 6:33 am

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 5. check out this site

  Temmuz 4, 2023 at 2:07 pm

  I think this site contains very excellent written subject material articles.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler