Connect with us

Emniyet

POMEM Parkur Ve Hazırlık Kursu

POMEM parkur ve hazırlık Kursu öğrencileri için verilen eğitimler kapsamlı hazırlık kursu sonucu onaylanan programlardan oluşmaktadır. Daima verilmesi planlanan eğitimler de kurs onaylı ve programlı olmaktadır. Bu hususta istikrarlı olmak zorundayız, çünkü her öğrencimizin emekleri karşılıksız kalmamalıdır. Fiziksel yeterlilik parkuru başta olmak üzere sözlü mülakat ve yazılı sınavı için öğrenci adaylarımızın tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz.

Yayınlanma Tarihi

-

POMEM Parkur Ve Hazırlık Kursu
polislik

POMEM parkur ve hazırlık Kursu öğrencileri için verilen eğitimler kapsamlı hazırlık kursu sonucu onaylanan programlardan oluşmaktadır. Daima verilmesi planlanan eğitimler de kurs onaylı ve programlı olmaktadır. Bu hususta istikrarlı olmak zorundayız, çünkü her öğrencimizin emekleri karşılıksız kalmamalıdır. Fiziksel yeterlilik parkuru başta olmak üzere sözlü mülakat ve yazılı sınavı için öğrenci adaylarımızın tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz. Konu anlatımı kitabı ve soru bankası kitabı ile Türkiye’nin her iline ve ilçesine, her noktasına teknik ve taktik bilgiler içeren özel hazırlık sonucu tamamlanmış kitabı sipariş edebilirsiniz.

Mülakat Merkezi güvencesi her konuda her an yanınızdadır. Ülkenin en iyi polis adaylarını, asker adaylarını, bekçi, jandarma ve BESYO adaylarını kadın-erkek yetiştirmek misyonudur. Hazırlık kursu eğitimleri de en iyi kurs olarak hizmete devam etme odaklı olmaktadır. Her öğrencimizin en iyi kurs olarak bizleri tercih etmesi ve hazırlık kursu olarak bizim imkanlarımızla sınavları kazanması tek gayemizdir. POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlık yapmayı düşünen yüzbinlerce adayımıza belirttiğimiz gibi konu anlatımı kitabı ve soru bankası kitabı sağlıyoruz.

POMEM yazılı sınavı ortalama puan almak ileri aşamalarda işinize yarayacaktır. Ancak bu sınavda tam puan ya da tam puana yakın almak diğer tüm aşamaları büyük oranda olumlu yönde etkileyecektir. Tam da bu konuda POMEM polislik yazılı sınavı kitabı ürünleri size en büyük desteği sağlamaktadır. Sözlü mülakat ve sınavda çıkması en muhtemel sorular, komisyon ve soru hazırlayan enstitülerin yüksek olasılıklı soru içerikleri vb. Konular konu anlatımı kitabı ve soru bankası kitabı içeriğinde yer almaktadır. 

POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlık yapacak tüm adaylarımıza çok daha kapsamlı bilgileri aktarmadan önce, POMEM hakkında merak edilen tüm detayları anlatalım. İçeriğin devam eden kısımlarında ise POMEM polislik sınavını kazanmadaki önemli noktaları öğrenebilirsiniz.

POMEM’in Açılımı Nedir?

POMEM'in Açılımı Nedir?
POMEM’in Açılımı Nedir?

POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlık yapmak isteyen adaylarımızın ülke genelinde yüzlerce kurs için hazırlık kursu seçeneği bulunmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi kurs seçiminde de önemli olan bazı faktörler bulunmaktadır. Tüm öğrencilerimize bu hususta dikkat etmeleri gereken konuları belirteceğiz. Öğrencilerimizin Mülakat Merkezi güvencesine sahip kurs merkezleri ile fiziksel yeterlilik parkuru sınavına hazırlık yapmaları oldukça önemlidir. Bu güvencelerin başında ise en iyi eğitim için imkan seçenekleri olmaktadır. Sözlü mülakat eğitimleri nasıl verilir?

Parkur istasyonları ve ekipmanları kılavuzda paylaşılan parkur bilgileri ile ne kadar aynı? Ekipmanlar polislik sınavına hazırlık için yeterli mi? Bu vb. imkanlar size önemli güvenceleri sunacaktır. POMEM sınavını kazanmanızda çok büyük yardımı olacaktır. Şubelerimizin tamamı da bu imkanlara sahiptir. Öğrenci adaylarımız için gerekli tüm ekipman ve standartlar sağlanmaktadır. Polislik için başvurulabilecek iki yöntemden biri olan POMEM’in açılımı ”Polis Meslek Eğitimi Merkezi” olmaktadır. POMEM polislik parkur ve yazılı sınavı için hazırlık yapan ya da POMEM ile gelecek kariyeri planlayan adaylarımız kurs merkezlerimize her konuda ulaşım sağlayabilir.

POMEM’le Polis Olma Şartları Nedir?

POMEM Kadınlarda ve Erkeklerde Polis Olma Şartları Nedir?
POMEM Kadınlarda ve Erkeklerde Polis Olma Şartları Nedir?

POMEM alımları bilindiği üzere polislik eğitimi verilen eğitim-öğretim kurumları olmaktadır. Polislik mesleğine başlayacak adaylar bu kurumlarda yetiştirilir. Ancak POMEM kurumlarından mezun olmak sizin yalnızca Emniyet Teşkilatında polis olmanızı sağlamaz. Ayrıca kıdemli polis olabilir veya PÖH ve ASEM alımlarında da iyi bir referans sahibi olabilirsiniz. POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlık yapacak öğrenci adaylarımıza merak edilen hazırlık kursları hakkında detaylı bilgileri paylaşmadan önce, polis olma şartları neler? Kadın ve erkeklerde polis olma şartları nedir? Detaylarını inceleyelim.

POMEM Kadınlarda ve Erkeklerde Polis Olma Şartları Nedir?

POMEM Kadınlarda ve Erkeklerde Polis Olma Şartları Nedir?
POMEM Kadınlarda ve Erkeklerde Polis Olma Şartları Nedir?

Her dönem POMEM polislik alımlarında ön başvuru duyurusu yapılırken polislerde aranacak nitelikler de paylaşılmaktadır. Kadın-erkek POMEM alımları için uygulanan şartlar ise KPSS bilgileri ile birlikte aşağıda yer almaktadır. (Bu şartlar 28. Dönem POMEM Giriş Sınavı Aday Belirleme Ön Başvuru Duyurusu içeriğinde yer alan şartlar olmaktadır. Bu şartların ise içeriği kısaltılarak aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.)

– T.C. Vatandaşı olmak.
– 18 yaşını tamamlamış, 30 yaşından gün almamış olmak. (30 yaş üst sınırı için 1 Ocak tarihi dikkate alınmaktadır.)
– Lisans veya ön lisans mezunu olmak veya bu kurumlarla denk olan eğiti-öğretim kurumlarından mezun olmuş olmak.(Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olan kurumlar için geçerlidir.)
– KPSS sınavından lisans veya ön lisans mezuniyet durumuna göre taban puana veya taban puandan daha yüksek puana sahip olmak.
– Şehit veya vazife malullerin eş ve çocukların Bakanlıkça belirlenen KPSS taban puanlarının %80’ini almış olmak. (Lisans KPSS ve ön lisans KPSS puanlarına göre)
– Kadınlarda 162cm, erkeklerde 167cm boy alt sınırına sahip olmak.
– Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre sağlık durumunun POMEM kayıt-kabulde bir engel oluşturmuyor olması gerekmektedir.
– Silah taşımaya veya silahlı görevde bulunmaya engeli bulunmamak.
– Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
– Güvenlik soruşturması neticesinde POMEM kayıt-kabule engel olmamak.
– Arşiv araştırması neticesinde POMEM kayıt-kabule engel olmamak.
– Sağlık Yönetmeliği yargıları dışında, polislik eğitim-öğretim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

Başvuru şartlarının kalan kısımları ise detaylarıyla beraber ön başvuru duyurularında bulunmaktadır. Yeni dönem POMEM alımları gerçekleşeceği zaman da başvuru şartları değişmesi durumunda güncellenecektir.

POMEM’e Hazırlanan Adayların KPSS’den Kaç Puan Alması Gerekir?

POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına katılacak öğrenci adaylarımızın KPSS sınavından Bakanlıkça belirlenen taban puana sahip olması gerekmektedir. Lisans veya ön lisans eğitim kurumlarından mezun olma durumuna göre de taban puan değişmektedir. Lisans veya ön lisans mezunu POMEM adaylarının sahip olması gereken taban puanlar ise şunlardır;

1. Lisans programlarından mezun olanların KPSS P3 puan türünden 60,00 almış olması gerekmektedir.
2. Ön lisans programlarından mezun olanların KPSS P93 puan türünden 65,00 almış olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen POMEM polislik hazırlık sınavları için adaylarda aranan KPSS taban puan şartı olmaktadır. Adaylarımızın KPSS sınavından bu puanları almış olması yeterlidir ancak daha yüksek almış olmaları onların avantajına olacaktır. Nasıl mı? Ön başvuru duyurusunda ”Erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır.” İbaresi duyuruda bulunmaktadır. KPSS sınavından yüksek puan almış olmak tam olarak bu noktada işinize yarayacaktır.

POMEM 10 Katı Kuralı Nedir?

POMEM 10 Katı Kuralı Nedir?
POMEM 10 Katı Kuralı Nedir?

POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlık yapmayı planlayan adaylarımızın gündemde merak ettiği konular arasında 10 katı kuralı yer almaktadır. POMEM polislik 10 katı kuralı nedir? 

10 katı kuralı POMEM alımlarında duyurulan, kontenjana göre çağırılacak aday sayısı olmaktadır. POMEM alımları için belirlenen kontenjan sayısının tam olarak 10 katı kadar aday, POMEM sınavına katılmaya hak kazanır. POMEM fiziki kontrol, parkuru ve sözlü mülakat aşamalarına çağırılan bu adaylarsa POMEM’i kazanacak adaylar olmaktadır. 10 katı kadar aday nasıl belirlenir?

POMEM 10 Katı Kadar Aday Nasıl Belirlenir?

POMEM alımı için çağırılacak adayların sayısı kontenjanın 10 katı kadar olacaktır. Ve bu adaylarsa KPSS puan türünden aldıkları puanlara göre belirlenecektir. KPSS taban puan şartını karşılamak alımlar için gereklidir. Bu duruma yukarıda da değinilmiştir. Ancak KPSS sınavından taban puana sahip olmak yeterli olmayabilir. Çünkü POMEM sınavına çağırılacak adaylar KPSS sınavından aldıkları puana göre belirlenecektir. Özetle adaylarımızın KPSS sınavından yüksek puan alması, POMEM alımlarına aday olarak çağırılma ihtimallerini artıracaktır.

Polis Olma Sürecinin Aşamaları Nedir? (Erkek ve Kadın Adaylarda), Hangi Aşamalarda Hangi Sebeplerden Elemeler Olmuştur?

Polislik parkuru sınavına POMEM hazırlık kursu eğitimleri ile hazırlık yapılabilmektedir. Ancak polislik parkuru dışında hazırlık kursları polis olma sürecinin tüm aşamaları için iyi eğitim vermektedir. Polis olma sürecinin aşamaları nedir? Erkek ve kadın adaylarda bu aşamalar nasıl yönetilmelidir? 

Ön başvuru ardından başlayan polis olma sürecinde bazı aşamalarda uygulanan prosedürler farklı olsa da genel anlamda erkek ve kadın adaylarımızda aynı şekilde ilerlemektedir. Bu aşamalarsa; 

Evrak teslim sonrası ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik parkuru sınavı ve sözlü mülakat olmaktadır. 

Adaylarımız fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat aşamasına geçmeden önce ön sağlık kontrolünden geçmektedir. Ön sağlık kontrolü için değerlendirme yapan komisyon adayların elenmelerine neden olabilecek kusurları var mı, yok mu diye kontrol eder. Bu aşamada özellikle adayın renk körü olup olmadığına, boy ve kilo ölçümüne göre beden kitle indeksi 18-27 aralığında mı, değil mi? Konuşma bozukluğu var mı, varsa mesleğini icra edemeyecek seviyede mi? Dövme ve faça izleri ne kadar belirgin? Vb. Birtakım sağlık kontrolleri gerçekleştirilir. Özellikle yukarıda belirtilen nedenlerle bu aşamada elemelerin oldukça yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Sonrasında parkur sınavları ve sözlü mülakat aşamasında da komisyon değerlendirme yaparak karar alır.

POMEM Kazanmada Hazırlık Kursunun Önemi

POMEM Kazanmada Hazırlık Kursunun Önemi
POMEM Kazanmada Hazırlık Kursunun Önemi

POMEM yazılı sınavı ve parkur kursları adayların sınavları kazanabilmesi için özel eğitimlerin verildiği kurs merkezleri olmaktadır. POMEM için yazılı sınavı ve fiziki yeterlilik parkuru için hazırlık yapması gereken tüm adaylar kurs kayıtları yaptırabilmektedir. Hazırlık kursları eğitimlerinin adaylar için sınav aşamasında önemi oldukça fazladır. Özellikle sınav esnasında önemi daha belirgin hissedilmektedir. Sınav stresiyle parkur eğitimlerinden geri kalan adaylarımız kurs eğitimlerine istedikleri zaman başlayabilir. Ancak kurs için eğitimlerin erken başlaması demek, sınav sürecinde daha fazla yeterlilik kazanılması demektir.

Kurs eksikliğiyle sınav hazırlığı yapan adaylarımız diğer adaylardan daha geride olmaktadır. Özellikle parkur ve sözlü mülakatta eksiklikleri daha fazladır. Ancak doğru hazırlık kursu eğitimi ile beraber adaylarımız alım sürecini başarıyla tamamlayabilir. Yalnızca doğru hazırlık kursu seçimi yapmış olması gerekir. Bu konuda Mülakat Merkezi’nin verdiği hizmetler her zaman kurs seçiminde birinci öncelik olduğunu göstermektedir. Türkiye genelinde kurs ile sınav hazırlığı yapan yüzbinlerce adaya karşı iyi bir kurs merkezi tercihini kısa sürede yapmanız çok önemlidir.

Mülakat Merkezi’nin Verdiği Hizmetler

Mülakat Merkezi hazırlık kursu ile verilen hizmetler başta POMEM adayları olmak üzere tüm Emniyet Teşkilatı alımları için parkur kursları ve hazırlık için gerekli kaynaklar üzerine olmaktadır. Türkiye genelinde 81 ilde parkur kursu eğitimleri alacak adaylarımız Mülakat Merkezi kurs şubelerinde eğitimlere başlayabilir. POMEM hazırlığı için sınırsız kaynaklardan faydalanabilir, sınava kadar kendini yeterli olacak seviyede geliştirebilir. Mülakat Merkezi hizmetleri polis, asker ve bekçi olmayı isteyen herkese tüm imkanlarını en avantajlı şekilde sunmaktadır.

Türkiye’nin En İyi POMEM Parkur ve Hazırlık Kursu Mülakat Merkezi

Türkiye'nin En İyi POMEM Parkur ve Hazırlık Kursu
Türkiye’nin En İyi POMEM Parkur ve Hazırlık Kursu

Türkiye’nin 81 ilinde POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına hazırlanan adaylarımıza programlı hazırlık için konu anlatımı kitabı ve soru bankası kitabı satışı yapılmaktadır. Ayrıca son derece profesyonel olarak fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat için kurs şubelerinde hazırlık kursu eğitimi verilmektedir. Tüm PMYO polislik adaylarımız kurs şubelerine kayıt oluşturabilmektedir. A’dan Z’ye POMEM polislik yazılı sınavı ve parkur sınavına eksiksiz hazırlanılmaktadır. Bu hazırlık çalışmaları POMEM adaylarımızın kurs eğitimlerine ne zaman başladığı ve kondisyon düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu detayları ise yalnızca donanımlı kurs eğitmenlerimiz belirlemektedir. Ülkenin en iyi eğitmenleri ile PMYO polislik yazılı sınavı ve fiziki yeterlilik parkuru sınavına hazırlanacak adaylarımız Mülakat Merkezi’ne başvuru yapmaktadır.

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Buy MDMA Crystal in small quantities

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emniyet

PMYO Nedir?

PMYO Nedir? PMYO olarak bilinen Emniyet genel Müdürlüğüne bağlı olarak Eğitim veren, Polis Meslek Yüksekokuludur. Emniyet teşkilatına nitelikli memur yetiştirmektedir. PMYO 2 yıllık eğitim vermektedir. Adayların lise ve dengi okullarda öğrenci ya da mezun olup, ÖSYM tarafından hazırlanan seçme ve yerleştirme sınavına girmiş olması gerekmektedir. PMYO nedir cevap Polis Meslek Yüksekokulu demektir.

Published

on

PMYO Nedir

Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak eğitim veren bir kurumdur. Burada adaylar, nitelikli memur olmak için eğitim alırlar. PMYO’nun eğitim süresi 2 yıldır. Adaylar, lise veya dengi okullarını bitirmiş olmalı ve ÖSYM tarafından düzenlenen seçme ve yerleştirme sınavına girmiş olmalıdırlar. Kısacası, PMYO Polis Meslek Yüksekokulu’nun kısaltmasıdır.

PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir?

PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir.PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir.

PMYO, Türkiye’deki polislik okullarının bir kısaltmasıdır. Adaylar, TYT adı verilen sınava girmeden önce üniversitelerin belirlediği en az 260 taban puanını almalıdır. Ayrıca, özel yetenek sınavı yapılan polislik okullarına girmek isteyenler hazırlık kurslarına katılarak daha kolay bir şekilde sınava girebilirler. PMYO, özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan kaliteli eğitim merkezleri tarafından sunulan hazırlık kursları, TYT taban puanını geçen öğrencilere özel yetenek sınavında da başarı sağlamaları için yardımcı olur.

PMYO Alım Şartları

PMYO Alım ŞartlarıPMYO Alım Şartları

Polis Meslek Yüksekokulları’na kabul edilme şartları PMYO web sitesinden öğrenilebilir. Polislik mesleğinde çalışmak isteyenlerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekiyor. Bu nedenle, özel yetenek sınavlarını kazanabilmek için hazırlık kurslarına katılmak faydalı olabilir. PMYO, Polis Meslek Yüksekokulu’nun kısaltmasıdır ve Emniyet Teşkilatı için memur yetiştiren bir eğitim kurumudur. PMYO bölümleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da yer alır. PMYO eğitimi, doğrudan mesleğe başvuru için 2 yıllık bir lisans eğitimi sunar. Kabul koşulları;

– Lise ve dengi bir okul mezunu olmak,
– T.C vatandaşı olmak,
– Ölçme ve Yerleştirme Sınavından en az 260 puan almış olması,
– Şehit Gazi ve Emniyet Teşkilatı mensuplarının eş- çocuklarının ise TYT sınavından en az 150 puan alması gerekmektedir.
– 18 yaşını tamamlamış 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Yaş düzeltmeleri kapsam dışıdır.
– Kadınlarda boy 162cm erkeklerde ise 167 cm olmalıdır.
– Sağlık bakımından belirlenen koşulları taşıyor olması önemlidir.
– Herhangi bir suçtan kasten ya da başka bir şekilde ceza almamış olması gerekmektedir. Geçmişte benzer şekilde mahküm olmaması, kaydının bulunmaması önemlidir.
– Anayasal düzene aykırı suçlar işlemiş olup affedilmiş dahi olsa kabul edilmemektedir.
– Alkol uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımından tedavi görmüş ya da görmeye devam ediyor olmak ve kamusal haklardan yoksun bırakılmış olmak da PMYO’ya giriş engeli olarak kabul edilmektedir.
– Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç alınması ve silah taşımak ve silahlı görevlerde çalışması için hukuki engel taşımamak koşulları bulunmaktadır.

PMYO’da Spor Parkurunun Önemi

PMYO’ da Spor Parkurunun ÖnemiPMYO’ da Spor Parkurunun Önemi

PMYO bölümünde yer alabilmek isteyen adaylar, özel yeteneklerini geliştirebilmek amacıyla parkur kursuna katılmalıdır. Polislik mesleğinde başarılı olmak isteyenler, hazırlık ve parkur kursu antrenmanlarıyla performanslarını arttırabilirler. Spor parkuru antrenörleri, adayların ihtiyaçlarına yönelik olarak özelleştirilmiş çalışmalar düzenleyerek gelişimlerine yardımcı olmaktadır. İstanbul’daki parkur kursu, katılımcıları özel yetenek sınavına hazırlarken güvenli bir ortamda eğitim vermektedir.

Türkiye’deki Polis Meslek Yüksekokulları, nitelikli polis memurları yetiştirmektedir. PMYO, eğitimleriyle spor parkurundaki eğimler kadar yüksek kalite sunmaktadır. Kurs ve mülakat merkezi olarak adayların geleceklerine ışık tutan PMYO, en çok aday yerleştiren merkezler arasındadır. PMYO hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

PMYO’da TYT Önemi

PMYO’ da TYT ÖnemiPMYO’ da TYT Önemi

Polis Meslek Yüksekokulu hayali kuranların gözdesi, PMYO meraklılarının anahtarıdır TYT taban puanları. Eğer TYT sınavından beklenen puana ulaşılamazsa, ne yazık ki PMYO sınavında şansımız olmuyor. PMYO nedir mi diye merak edenler için, ülkemizde güvenliği sağlayan, başarılı ekiplerin yetiştiği bir eğitim kurumudur. Polis olmayı hedefleyenler için de PMYO, oldukça önemli bir konu.

PMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

PMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın ÖnemiPMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

Polis Meslek Yüksekokulları olarak bilinen PMYO’ya girmek için hazırlık kursları büyük önem taşımaktadır. PMYO, Diyarbakır ve Ankara gibi illerde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren eğitim kurumlarıdır. Burada adaylar, vatandaşların güvenliği ve huzuru için polis olarak görev yapmak üzere eğitim almaktadır. Özel yetenek sınavına girerek PMYO’ya kabul edilmek için doğru kursu seçmek oldukça önemlidir. Bu sayede sınavları başarıyla geçip yüksek güvenlik kurumu olan PMYO’ya adım atabilirsiniz.

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?

PMYO, Polis Meslek Yüksekokulu’na giriş yapmak isteyen adayların uyması gereken bir kuraldır. Peki PMYO 10 Katı Kuralı nedir? Bu kurallara göre, adayların sonuçları, aldığı notlar ve diğer kriterlerden elde edilen toplam puanının PMYO taban puanının 10 katı olması gerekmektedir.

Ancak adayların sadece bu kurallara uyması onları PMYO’ya kabul edilmesi konusunda garantilemez. Bunun için, adayların fiziksel ve psikolojik bir dizi teste tabi tutulması gerekmektedir. Bu nedenle, PMYO’ya katılmak için hazırlık yapmanız ve fiziksel açıdan uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

PMYO’ya kabul edilmek isteyen adayların detaylı bilgi almak için bu linki tıklayabilirler.

Okumaya Devam Et

Emniyet

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Published

on

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Bu önemli mesleği edinmek isteyen adaylar, polisliğin tüm gerekli özelliklerine sahip olması için yoğun bir eğitim sürecinden geçerler. Silah kullanma yetkisi, gözaltına alma yetkisi, kimlik sorma yetkisi gibi kritik yetkilere sahip olacak adayların bu eğitime tabii tutulması yüksek önem taşımaktadır. 

Polislik mesleğini ele almak üzere eğitim kurumlarının öğrencileri, eğitimleri süresince harçlık da tabir edilen maaş ödemeleri de almaktadırlar. Polis okulunda eğitim görerek polis olmayı hedefleyenlerin merak ettiği soruya, “Polis okulunda ne kadar maaş alınır?” sorusuna geçmeden önce bu okulların çeşitlerini inceleyelim.

PMYO (Polis Meslek Yüksel Okulu) 

PMYO Polis Meslek Yüksel Okulu

Her meslek yüksel okulu gibi, Polis Meslek Yüksel Okulları da iki yıllık bir eğitim sürecini kapsayan meslek yüksek okullarıdır. Bu süreç ön lisans düzeyinde bir eğitime karşılık gelmektedir. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için alınacak öğrenci sayısını henüz duyurmamıştır.

Polis Meslek Yüksek Okulu sürecini başarıyla tamamlayıp mezun olanlar, polis memuru olarak görevlendirilir. 

Öğrenciler, eğitim sürecinde Kredi Yurtlar Kurumu’nun lisans ve ön lisans öğrencileri için ayrılan bütçeden geri ödemeli olarak verdiği kredi olanaklarından da faydalanabilirler.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)

POMEM Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezi kurumlarında, ön lisans veya lisans mezunu olup polis adayı olmaya karar verilmesi halinde, toplam 8 aylık bir eğitim alınır. Yani PMYO lise mezunlarını kabul edip iki yıl süresince eğitim veren bir kurumken, POMEM üniversite mezunlarını eğitmek üzere faaliyet göstermektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne kabul edilmek için gerekli şartlardan bir tanesi ise gerekli KPSS puanını elde edebilmiş olmaktır. Üç ay eğitim bir ay staj sürecini tekrar ederek toplam sekiz aylık eğitim süresini başarıyla tamamlayanlar polis memuru olarak görevlendirilirler. 

POMEM, başvuru şartlarındaki mezuniyet kriteri itibariyle yüksek nitelik sahibi polisler yetiştirmek için eğitim faaliyeti sürdürmektedir. Üç aşamalı bir sınav sonrası öğrenci kabul eden kurumda ilk aşama genel sağlık kontrolüdür. Ön sağlık kontrolü de denilen bu aşamadan sonra fiziksel yeterlilik aşaması gelir. Her iki aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar son aşama olan sözlü mülakata girerler. Sözlü mülakattan da olumlu sonuç alınması durumunda POMEM eğitim süreci başlar. 

PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)

PAEM Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Atanmalarıyla birlikte göreve komiser yardımcısı olarak başlayacak polisleri yetiştiren eğitim kurumudur. Halihazırda polis memuru olanları da, emniyet teşkilatında görev almamış olan sivil lisans mezunları da bu eğitim kurumuna kabul edilmektedir. Buradaki eğitim kapsamı lisansüstü eğitim seviyesindedir. 

2015 yılında, polis kolejlerinin kapatılması sonrasında ihtiyaç duyulan kadronun temini için hayata geçmiştir. 

Sınav yine üç aşamadan müteşekkildir. Ön sağlık kontrolü olarak tabir edilen ilk aşamada boy, beden kitle endeksinin standartlara uyup uymadığı kontrol edilir. Erkek adayların bu ilk değerlendirmeye sakal tıraşı olarak gelmeleri gerekmektedir. İlk aşamada 

Bu eğitim süreci yalnızca Ankara’da verildiği için öğrenciler ücretsiz yatılı kapsamdan faydalanılabilmektedirler. Bunun yanında yeme-içme, üniforma ve sağlık masraflarının da devlet tarafından karşılanması söz konusudur.

Eğitim süresi 1 senedir. Bu 1 yıllık eğitime başvuru şartlarında POMEM gibi KPSS sınavından gerekli puanı elde edebilmiş olma koşulu da mevcuttur. Öğrenci adayı olup olunamayacağına karar verilir. Olumlu sonuç alındığı takdirde ikinci aşamaya geçilir.

PAEM giriş sınavlarının ikinci aşaması fiziksel yeterlilik üzerinedir. Adaylar bu aşamada spor kıyafetleri ve spor ayakkabılarıyla hazır bulunurlar. Uygualamalı olarak fiziksel kapasitenin değerlendirildiği bu sınav aşamasından gerekli puanı alan adaylar öğrenci adaylığı hakkını üçüncü aşamaya taşırken, başarısız olan adaylar “Öğrenci adayı olamaz” ibaresiyle elenmiş olurlar. 

Üçüncü aşama ise sözlü mülakattır. Burada özgüven, duygusal durum, ifade düzeyi, sorumluluk bilinci gibi başlıklar altında değerlendirilen adaylar bu eğitime hak kazanır ya da elenirler. 

Polis Meslek Yüksek Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

PMYO öğrencilerinin aldıkları aylık harçlık 2000₺’dir.

Öğrenciler, kendilerine maaş almaya hak kazandıklarında, her ay ödenecek sabit bir miktar almaktadırlar. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin alacağı maaş miktarı her yıl gözden geçirilmektedir. Öğrencilerin alacakları ücret, eğitim niteliğine, okulun durumuna, öğrencinin görev ve sorumluluklarına bağlı olarak belirlenmektedir. Hak kazanıldığında öğrenciler her ay sabit bir miktarda maaş almaktadırlar.

6528 gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun %50 birinci sınıf öğrencilerinin hak ettiği harçlık düzeyidir.

İkinci sınıf PMYO öğrencilerinde ise çıkan sonucun %55’i hesaplanarak verilmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor

POMEM öğrencileri 28.dönem itibariyle aylık 2750₺ harçlık almaktadırlar. 

Bunun için, POMEM’e kayıtlı öğrencilerin hangi öğrenim eğitim alanlarına kayıtlı olduklarını, bu alanların mevcut durumlarını ve öğrencilerin hangi ödemelerin yapıldığının anlaşılması gerekir. Tüm bu bilgiler laboratuvar raporlarının gözden geçirilmesi, öğrencinin harçlık düzeyinin toplamının hesaplanması sonucunda alınmalıdır.

 “6.528” gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun % 70’i kadar harçlık bu eğitimi alan öğrencilere verilir.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

PAEM öğrencilerine de, POMEM öğrencileri gibi aynı dönemde maaş ödenmektedir.

PAEM öğrencilerinin borçlarını ödemeleri, POMEM sistemindeki hesaplamalara benzer şekilde işlem görmektedir.

İlk olarak, hükümetler, polislik alanında bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. İkinci olarak, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalarla ilgili incelemeler yaptık. Son olarak, belirli ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarını değerlendirdik. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının, verilen hizmetlerin cins ve kalitesine bağlı olarak, ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceği sonucuna vardık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Polis Okulunda ne kadar maaş alınır sorusunu ayrıntılı bir biçimde incelemek için birçok yöntemi kullandık. Öncelikle, polisliğin bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. Ardından, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalara da göz atarak incelemeler yaptık. Son olarak, ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarının ne olduğu üzerinde durduk. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının hangi hizmet verilme durumuna göre değişkenlik gösterebileceği sonucuna vardık.


2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Bekçilik Çalışma Saatleri ve Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Emniyet

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Bu yazımızda Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu cevaplar bulacağız. Ayrıca aşağıda alt başlık olarak sıraladığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Published

on

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Bu yazımızda Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu cevaplar bulacağız. Ayrıca aşağıda alt başlık olarak sıraladığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur?

Yurtdışında Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar?

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Tüm bu soruları cevaplamaya geçmeden önce Emniyet Müdür’ü kimdir, kimlere denir ondan bahsedelim. Polis; halkın refahını düşünerek huzur ortamı için de yaşamamızı sağlayan, anayasal düzen çerçevesi için de güvenliğimizi sağlayan kişilere denilir. Bir tehlike ile karşılaştığımız da yardım isteyeceğimiz ve korunmamızı sağlayan kişilerdir polisler. 

Emniyet Genel Müdürlükleri belediye teşkilatlarının olduğu yerlerde görev yaparlar. Polislik kurumunun yapılaşması iki şekildedir. İlk olarak Merkez Teşkilatı ve ikinci olarak Taşra Teşkilatı şeklindedir. Merkez Teşkilatı; Daire Başkanlığı şeklinde görev yürütürken, Taşra Teşkilatı; 81 ilde İl Emniyet Müdürlükleri olarak görev yaparlar. 

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur?

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur

Teşkilatların nasıl konumlandırıldığına değindiğimize göre gelelim Emniyet Müdürü nasıl olunur sorusunu cevaplamaya. Herkesin tahmin edebileceği gibi öncelikle Polis teşkilatında görev yapıyor olmak gerekmektedir. Polis olabilmek içse ön lisans veya lisans mezunu olmak gerekmektedir. Bunun için ise Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne (POMEM) başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne (POMEM) başvuru yapıp seçilen kişiler yatılı okullar da eğitim alırlar. POMEM polis memuru yetiştirilmek üzere kurulmuş bir merkezdir. Ayrıca polis memuru olmak için gereken şartlar da bulunmaktadır. 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 
 • Lise, ön lisans, lisan mezunu olmak, 
 • Kamu Personeli Seçme Sınavından baraj puanı olarak belirlenmiş puanı geçmiş olmak.

Şartları kısaca bu şekildedir hem sözlü hem yazılı hem de fiziksel sınava tabi tutulurlar. Sınavları başarı ile tamamlayanlar polis memuru olarak anılmaya başlanırlar. 

Polis memurları emniyet müdüre olabilmek uzun çabalar sarf etmektedirler. Sanıldığı ve görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. Emniyet Müdürlüğü polislik rütbelerinden sadece bir tanesidir. Ancak en önemli ve en üst rütbe Emniyet Müdürlüğüdür. Emniyet Müdürü olmak isteyen bir kişi en önce işe komiser yardımcılığı ile başlaması gerekir. Emniyet Müdürü olmak için belirtilen süre kadar memurluk yapılmış olması gerekir. 

Bunlarla beraber aranan başka şartlarda vardır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Emniyet Müdürü olmak için aranan şartlar;

 • İlk şart merkezi değerlendirme programlarında 3,5 en az puan alınmış olması gerekmektedir.
 • Meslek hayatında ceza almamış olmak 
 • Meslek hayatı boyunca ciddi bir soruşturma içine girmemiş olmak
 • Sözlü, yazılı ve spor mülakatlarında başarılı olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Silah taşımasını engelleyecek bir durumu olmaması,
 • Yüz kızartıcı suçlardan kaydının olmaması gerekmektedir.

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar?

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar

Emniyet Müdür’ü nasıl olunur dan kısaca bahsettiğimize göre, Emniyet Müdürü ne iş yapar sorusunu cevaplayalım. Öncelikli görevleri arasında huzur ve güven ortamını sağlamaları gerekmektedir. Emniyet müdürleri bulundukları bölgenin emniyetinden sorumludurlar. Yurtiçin deki genel asayişi ve düzeni sağlamakla yükümlüdürler. İşlenecek olan bir suçu önceden ön görerek suç işlenmeden önlemleri alıp yerine getirmek ve suçluları yakalamak için çaba sarf etmek. Organize suç örgütü lider ve çetelerini tespit etmek. Operasyonları başlatmak. Suça yatkın kişilerin tespitlerini yapmak ve geren önlemi alarak kişileri yakalamak.

Polis memuru, baş polis, kıdemli baş polis, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri, dördüncü sınıf emniyet müdürü, üncü sınıf emniyet müdürü, ikinci sınıf emniyet müdürü, birinci sınıf emniyet müdürü (2.derece) birinci sınıf emniyet müdürü (1.derece) şeklinde kademeleri vardır. Her meslekte olduğu gibi polislik mesleğinde de kademe yükselmesi bu şekildedir. Emniyet genel müdürlüğün de en yüksek derece sınıf üstü emniyet müdürüdür ve bu rütbe de sadece emniyet müdürleri vardır.

Emniyet müdürü derecesi Türkiye de iki dereceli sistemdir. 

Birinci derecede olanlar; Genel Müdür Yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Merkez Emniyet Müdürü gibi rütbelerden oluşur.

İkinci derecede olanlar; Daire Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, İl Emniyet Müdürü, Polis Başmüfettişi, Öğretim Görevlisi, Merkez Emniyet Müdürü, Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, görevlerinde bulunabilirler. Bu rütbelerin bekleme süresi 2 yıldır. Daha sonra birinci dereceli, birinci sınıf Emniyet Müdürlüğüne yükselirler.

Bu rütbeye sahip olmak için Polis Akademisini bitirmek gerekmektedir.

Yurtdışında Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadardır?

Yurtdışı Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusuna geçmeden önce Türkiye’de Emniyet Müdürü maaşları ne kadar bir de ona bakalım. Canla başla insanların huzur için de yaşamalarını sağlayan polis teşkilatının en yüksek rütbesi olan emniyet müdürlerinin maaşları ne kadar.  Ülkemiz de Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu şu şekilde cevaplaya biliriz; aile yardımı, primler ve diğer ödenekler dışında ortalama toplam 15,700 TL’dir. 

Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar

Birçok Türkün bulunduğu Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları ne kadar sorusuna geçelim. Almanya’ Emniyet Müdürü maaşlara Türkiye de olduğu gibi primlere göre değişiklik göstermektedir. Burada verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Emniyet Müdürü maaşı ne kadar; 3,450 Euro civarlarındadır. En düşük polis memuru maaşı en düşük 1000 Euro ile en yüksek 2,200 Euro civarlarındadır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’deki devlet anlayışından farklı olarak ABD’de federal devlet anlayışı veya özerk bölge anlayışı vardır. Bu sebeple bölgesel polis organizasyonları vardır. Tüm polis teşkilatlarının belirli görev alanları ve yetki sınırları vardır. LAPD içine üst yetkide bulanan kişiler Polis Şefleridir ayrıca Belediye Başkanları tarafından atanırlar. Türkiye’de olduğu gibi boy, kilo kriterleri bulunmamaktadır. Amerikan vatandaşı olmak zorunludur. Şimdi gelelim polislerin Devletleri’nde konuma ve statüye göre değişiklik gösterse de en az maaş 3.600 dolar en çok maaş ise 5.600 dolar civarlarındadır. Yeni belirtmek gerekirse burada verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Değişiklik gösterebilmektedir. 

Hindistan’da Emniyet Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Dünya’ da ki kalabalık ülkelerden biri de Hindistan’dır. Türkiye’ye nazaran birçok ülkedeki polis memurları acımasız ve sertlerdir. Öyleyse Hindistan da Emniyet Müdürü yani polislerin başı olan kişilerin maaşları ne kadar sorusunu cevaplayalım. Hindistan da Emniyet Müdürü maaşı aylık ortalama 20.000 rupi Hindistan parasıdır. Memur maaşları cinsiyet, konum ve beceriye göre değişiklik göstermektedir. 

İngiltere’de Emniyet Müdür Maaşları Ne Kadar?

Diğer ülkelerde olduğu gibi İngiltere’de de polislik mertebeleri faklıdır. İngiltere’de memur maaşları ne kadar sorusunu cevaplayacak olursak diğer devlet memurlarında da olduğu gibi başlangıç ücretleri 21.000 sterlin ile 25.000 sterlin arasında farklılık göstermektedir. En uzman memurların aldığı ücretler ortalama yıllık 40.300 sterlin kadardır. İngiltere’de polisler 7 yıllık görev sürelerinden sonra bir üste mevkiye yükselirler. Baş müfettişlerin aldığı maaşlar 57.000 sterlin ile 59.300 sterlin arasında değişiklik göstermektedir. İngiltere’de de üstlenilen görev, derece ve konuma göre maaşlar değişiklik gösterirler. Burada yine belirtmekte fayda var; verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Böylelikle İngiltere’deki polis memuru maaşları ne kadar sorusunu da cevaplamış olduk. 


2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

2022 Matematik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler