Connect with us

Kamu Alımları

PMYO Alımı Zorlaştı- PMYO Parkuru Değişecek Mi ?

PMYO Alımı Zorlaştı- PMYO Parkuru Değişecek Mi ? Beklenen polis alımlarında, PMYO parkurunun değişip değişmeyeceği merak edilmektedir. PMYO parkurunun kadınlar için uygunluğu tartışmalara konu olmaktadır. KPSS öncesinde alımı planlanan polis alımları, daha önceden duyurulmaktadır. Tarihin uzatılması, parkura hazırlanan kişiler için önemli bir haber olmaktadır. Polis alımlarında fiziki yeterlilik parkurunun değişmesi olasılığı, adayların kafasını karıştırmaktadır.

Yayınlanma Tarihi

-

pmyo

PMYO Alımı Zorlaştı- PMYO Parkuru Değişecek Mi ? Beklenen polis alımlarında, PMYO parkurunun değişip değişmeyeceği merak edilmektedir. PMYO parkurunun kadınlar için uygunluğu tartışmalara konu olmaktadır. KPSS öncesinde alımı planlanan polis alımları, daha önceden duyurulmaktadır. Tarihin uzatılması, parkura hazırlanan kişiler için önemli bir haber olmaktadır. Polis alımlarında fiziki yeterlilik parkurunun değişmesi olasılığı, adayların kafasını karıştırmaktadır.

Her sene parkurlarda ufak değişiklikler yapılmaktadır. PMYO girişlerinde ÖSYM’nin gerçekleştirmiş olduğu TYT puanı yeterli olmamakla birlikte fiziksel yeterlilik sınavından da geçerli puanın alınması gerekmektedir. Sözlü mülakat aşaması da okula giriş ortalamasını etkilemektedir. Adaylar pmyo parkuru için kendilerini fiziksel olarak hazırlamaktadır. Daha önceden parkura hazırlanan kişilerin zorluk yaşamadan parkuru tamamladıkları görülmektedir.

PMYO Parkuru Nedir?

PMYO Parkuru Nedir?

Okula giriş aşamalarından biri olan pmyo parkuru fiziki yeterlilik kapsamına girmektedir. PMYO parkurunda engel atlama, yük taşıma gibi çeşitli adımlar bulunmaktadır. Adaya verilen süre içerisinde engellerin aşılıp parkurun tamamlanması gerekmektedir. Yapılan hatalar, bitirme süresine ek olarak ceza saniyeleri eklenmektedir. Polis Akademisi’nin paylaşmış olduğu parkur detaylarında, kurallar açık bir şekilde belirtilmektedir.

PMYO parkurunun adımları, her yıl Polis Akademisi tarafından en ince ayrıntısına kadar paylaşılmaktadır. Ceza saniyelerinin hangi durumda yazıldığı ve parkurda tam olarak yapılması istenen açıkça belirtilmektedir. Parkurun detaylı görünümü de taslak üzerinden incelenebilmektedir. 7 aşamadan oluşan parkurda, adaylar parkur esnasında dijital kamerayla izlenmektedir. Bununla birlikte başlangıç ve bitiş çizgilerinde herhangi bir yanlışlık söz konusu bile olmamaktadır.

Türkiye’de Birçok İlde Şubelerimizle Hizmet Vermekteyiz.
En İyi Dereceler En Hızlı Değişim .
✅ Haftaiçi ve Haftasonu Çalışma Ortamı
✅Birebir Parkur Çalışması 
✅Profesyonel ve Alanında Uzman Eğitmenler İle Uygun Çalışma İmkanı
✅Yönetmeliklere Uygun %100 Salon ve Sınav Parkurunda Çalışma
✅Dijital Göstergeli Fotoselli Ölçüm
Kazanmak İstiyorsan Doğru Adrestesin
Kurs Rezervasyon Numaramız
WhatSapp İletişim Hattı
0552 479 91 34
0552 479 91 35

PMYO Parkuru Fiziksel Yeterlilik Sınavı Aşamaları

Aday başla komutu ile birlikte başlama çizgisini geçerek parkura başlamaktadır. İlk etap olarak jimnastik sıçrama tahtası üzerinden aday 5 kez sağa ve sola çift ayakla sıçrama hareketi yapmaktadır. Aday sağ veya sol fark etmeksizin istediği taraftan başlayabilmektedir. Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, genişliği 20 cm ve yüksekliği 40 cm olmaktadır.

Lastik içinden geçme etabında, 6 adet lastik içerisinden tek ayak ile içine basarak geçilmektedir. Lastikler çapraz ve birbirine bağlı olmaktadır. İçine basmadan geçilen her bir lastik için 2 saniye ceza süresi eklenmektedir. Ağırlık taşıma etabında kadın adaylar 20 kg ağırlığında iki kum torbası taşırken, erkekler 30 kg ağırlığında iki kum torbası taşımaktadır.

PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır?

PMYO parkurunda adaydan beklenen en temel kriter, koşu olmaktadır. Koşu sayesinde parkurda daha hızlı olan aday iyi bir kondisyona sahip olduğundan, kendisini en iyi şekilde hazırlamaktadır. Semtte bulunan stadyumlarda koşu yaparak pmyo parkuru için hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. Çevresinde stadyum bulunmayanlar, düz alanlarda koşu antremanlarını tercih etmektedir.

Bacak, omuz ve kol bölgelerinin de geliştirilmesi gerekmektedir. Ağırlık çalışmalarına önem vererek hazırlık çalışmaları devam ettirilmektedir. PMYO parkurunun tamamlanması için adayın deneyim kazanması gerekmektedir. Adaylar çevrelerinde bulunan hazırlanma kurslarına yazılabileceği gibi kendi imkanları ile küçük parkurlar da oluşturabilmektedir.

PMYO Parkur Sınavı Nerede Yapılır?

PMYO bulunan şehirlerin sayısı, her geçen gün azalmaktadır. Sadece belirli noktalarda bulunan pmyo parkuru için adayların sınav yerleri önceden belirtilmektedir. PMYO parkur sınavının yapıldığı şehirlerarasında İstanbul, Ankara, Samsun, Kastamonu, Kırıkkale ve İzmir bulunmaktadır. Bazı adaylar iline yakın olmayan bir okulda mülakata çağrılmaktadır.

Genel olarak adayların evrak teslim ve mülakatları, ikametlerine en yakın Polis Okullarında yapılmaktadır. Başvuruların çok olmasından kaynaklanan durumlarda, adaylar ikametlerinden uzak Polis Okullarına parkur sınavı için çağrılmaktadır. PMYO başvuruları için TYT baraj puanının geçilmesi gerekmektedir. Daha önce YGS ile alım yapılırken, sınav sisteminde meydana gelen değişikliklerden dolayı TYT puanı baz alınmaktadır.

PMYO Parkuru Hazırlık Kursu

Her yıl lise mezunları ve 26 yaşını doldurmamış olan kişiler, TYT sınavından istenilen baraj puanını aldıktan sonra Polis Meslek Yüksekokulu için başvuruda bulunmaktadır. Baraj puanı sadece başvuru yapabilmesini sağlamakla birlikte okulu kazanmak için çeşitli aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakat, bu aşamalar arasında yer almaktadır.

Sağlık başvurusundan geçenler, fiziki yeterlilik sınavı için pmyo parkuru hazırlık kurslarına yazılmaktadır. PMYO parkuru hazırlık kursunda adayların fiziki yeterlilik sınavını geçebilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sayesinde aday güç, dayanıklılık, kondisyon ve hız gibi özelliklerini üst seviyeye çıkarmaktadır. Deneyimli antrenörler, adaylara parkura dair konularda yardımcı olmaktadır.

PMYO Parkuru İçin İstenen Puanlar Nelerdir?

Polis olmaya karar veren kişilerin taban puanı konusunda başarı elde etmesi gerekmektedir. Taban puanı kriterini taşıyanlar, çeşitli mülakatlardan geçmektedir. Diğer adaylar ile başarı derecesi karşılaştırılarak alımlar yapılmaktadır. Ön lisans derecesinde eğitim veren PMYO için AYT ve TYT puanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

PMYO için aranan TYT taban puan, 250 olarak belirtilmektedir. Mülakatlarda gerekli şartları taşımayan kişiler olması durumunda, yedek alımlar yapılmaktadır. Bundan dolayı barajı geçen kişilere sıra gelebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, istenen taban puan şartını yerine getirmesi durumunda başvuruda bulunabilmektedir. Başvuru şartları sürekli olarak değiştiğinden, Polis Akademisi tarafından yayınlanan başvuru şartlarının takip edilmesi gerekmektedir.

Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Kadınların PMYO başvuruları, erkeklerden çok büyük farklılıklar göstermemektedir. Başvuru maddeleri aynı özellikleri taşımakta olup aranan boy ve kilo değerleri değişmektedir. Kadınlarda aranan boy şartı 1,62 cm olmakla birlikte erkeklerde aranan boy şartı 1,67 cm olmaktadır. Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da pmyo parkuru 7 etap ile tamamlanmaktadır. 

Kadınların fiziki yapılarının erkekler ile aynı olmamasından dolayı parkur üzerinde farklı uygulamalar yapılmaktadır. Ağırlık kaldırmada kilo farkı bulunduğu gibi kadın adayların tam puan alabilmeleri için daha fazla süreye sahip olmaktadır. Erkek adaylar baraj puan olan 60 puanı almak için 48 saniye şartını yerine getirmeleri gerekirken, kadın adayların 51 saniyeyi yerine getirmesi gerekmektedir.

PMYO Sözlü Mülakat Tavsiyeleri

Tüm aşamalar için puan hesaplaması yapılırken TYT’nin %25’i, fiziki yeterlilik sınavının %25’i ve sözlü mülakat aşamasının %50’si alınmaktadır. Sözlü mülakat 100 puan üzerinden değerlendirilmekle birlikte 70 puan altında kalan adaylar direkt elenmektedir. Sözlü mülakatta heyete karşı iyi bir izlenim bırakılması gerekmektedir.

Ütülü takım elbise ile sözlü mülakata giren adayların, koyu renkli kıyafetler kullanması önerilmektedir. Heyet karşısında soğukkanlı olup heyecanını bastıran adayların daha başarılı sonuçlar elde ettiği görülmektedir. Düzgün kıyafetler ve özgüveni yüksek bir şekilde heyetin karşısına çıkan adaylar, bir adım ön plana çıkmaktadır. Mülakat odasına girildiğinde baş ile hafif selam verilmesi ve heyetin önüne geçilmesi gerekmektedir.

PMYO Alım ve Şartları

Polis Akademisi başkanı yaptığı açıklamalarda, polis alımlarında lise mezunlarından daha çok üniversite mezunlarını alacaklarına yönelik söylemlerde bulunmaktadır. Her yıl belirli zaman aralığında 1 kez PMYO alımı yapılmaktadır. ÖSYM’nin düzenlediği TYT sınavı kapsamında PMYO alımı gerçekleştirilmektedir. En yüksek TYT puanı alan adaylar sıralamaya koyulmaktadır. PMYO alımları kaçırmamak için instagram adresimizi tıklayarak takip edebilirsiniz

En az lise veya dengi okul mezunu olanlar, sağlık durumu yönünden Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirlenen koşulları taşıyanlar ve kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olanlar, başvuru şartlarını taşımaktadır. Adayların güvenlik soruşturmasından ve arşiv araştırmasından olumlu olması gerekmektedir. Silah taşımaya yönelik hukuki bir engeli bulunanlar, PMYO alım ve şartlarına uymamaktadır.

Türkiye’nin En Profesyonel Polis Asker Bekçi Parkur Hazırlık Kursları

PMYO Alımları Bitiyor mu?

PMYO alımları bitmemekle birlikte üniversite mezunu olanlardan alım yapılmaya başlanmaktadır. Henüz PMYO için kapanma söz konusu olmamasına rağmen alımlarda azalma görülmektedir. Günümüzde PMYO alımların büyük çoğunluğu lisans mezunlarından yapılmaktadır. Alım şartlarında gerçekleşen değişiklikler, önceden adaylara duyurulmaktadır. Lisans ve ön lisans mezunlarının alım sayılarının eşitlenmesi beklenmektedir.

İnternet üzerinden ön başvuru yapan adaylar, seçim faaliyetleri aşamalarına çağrılmaktadır. Ön başvuru ile birlikte arşiv soruşturması yapılmaktadır. Ön başvurudan sonra kabul gören adayları, 

 pmyo parkuru aşaması beklemektedir. Fiziki yeterlilik aşamasında verilen süre içerisinde parkuru tamamlayan adaylar, yüksek puan alarak sözlü mülakat aşamasına geçmektedir. Sözlü mülakat aşamasında adaylar yetkili karşısına geçerek konuşmaktadır.

PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur?

Ülkemizin can ve mal güvenliğinin korunmasından sorumlu olan polis mesleği, her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Emniyet teşkilatı polis memuru ihtiyacını karşılamak için PMYO’dan alım yapmaktadır. Normal eğitim hayatında olduğu gibi polis okullarında da eğitim alınmaktadır. Yapılan sınavlarda alınan puanlar ve okuldaki hareketler sonucu alınan cezaların etkisi olmaktadır.

Eğitim süresi boyunca alınan puanlar ve disiplin puanları, okul sonunda her öğrenci için bir mezuniyet sıralaması sunmaktadır. Atama sıralamasına göre öğrenciler il seçimi yapmaktadır. Daha önce atamalar kapalı kura ile yapılırken şu an açık kura ile atamalar gerçekleştirilmektedir. Kütüğü büyük şehirde olmayanların, kendi illerinde görev yapma hakkı bulunmamaktadır.

PMYO Başvuru Formları Doldurma

PMYO sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra adayların başvuru formlarını doldurması gerekmektedir. Aday başvuru dilekçesinin yanında pmyo parkuru dilekçesine ihtiyaç duyulmaktadır. Aday başvuru dilekçesi tamamen adayın kimlik kartı bilgilerine göre doldurulmaktadır. Kimlik kartında yer alan mahalle, köy ve cilt no gibi bilgilerin eksiksiz yazılması gerekmektedir.

Evli olan adaylar, eşlerinin kimlik numarası, ad ve soyadlarını belirtmektedir. Şehit yakını olup olunmadığı, askerlik durumu, adli sicil durumu ve TYT ham puan kısımları da doldurulmaktadır. Öğrenim bilgilerin istenildiği alanda hangi liseden, hangi bölümden ve hangi tarihte mezun olduğu yazılmaktadır. PMYO niteliklerine uygun olduğunu onaylayan adaylar, ad ve soyadlarını yazdıktan sonra imza atmaktadır.

PMYO Mülakat Yerleri

Ön başvuru sonrası adayların MERNİS kayıtlarındaki ikamet adresleri dikkate alınmaktadır. Aday hangi ilde ikamet ediyorsa, o yerdeki pmyo parkuru sınav merkezine çağrılmaktadır. İkamet edilen şehirde PMYO ve POMEM yoksa şehre yakın bir bölgedeki PMYO veya POMEM’de mülakata girilmektedir. Akademinin belirttiği ham puanı alan adaylar, bir sonraki sınav için hazırlanmaktadır.

Adaylar için pmyo parkuru ayrı bir önem arz etmektedir. Parkur ve mülakat ile ilgili bir tecrübesi olmayanlar, neyle karşılaşacaklarını bilmemektedir. Fiziki ve sözlü mülakatlara özgüvenli bir şekilde gidilmesi, adaya avantaj sağlamaktadır. Parkur aşaması, kondisyon gerektiren bir sınav olmaktadır. Adayların parkurda başarılı olabilmeleri için parkuru iyi analiz etmeleri gerekmektedir. 

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır?

PMYO hedefleyenler, bu hedeflerine ulaşmak için bazı aşamalardan geçmektedir. Günümüzde polis olmak isteyen lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları için tek alternatif PMYO olmaktadır. TYT sınavında istenilen barajı geçen kişiler, mülakat sistemine tabii tutulmaktadır. Mülakat sistemi fiziki ve sözlü olarak ikiye ayrılmaktadır.

Polis Akademisi çatısı altında faaliyetini sürdüren bütün polis eğitim birimlerinde güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Adayın sicili incelenerek daha önce karıştığı suçlar olup olmadığı öğrenilmektedir. Aynı zamanda adayların daha önce ceza alıp almadıklarına da bakılmaktadır. Güvenlik soruşturmasından olumlu geçen adaylar, PMYO’da eğitim alabilmektedir. Polis eğitim birimleri için güvenlik soruşturması zorunlu olarak uygulanmaktadır. PMYO bünyesinde eğitim gören polisler için de güvenlik soruşturması yapılmaktadır.

5 Comments

5 Comments

 1. Isidro Rosiek

  Mayıs 16, 2023 at 11:09 pm

  Definitely imagine that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I certainly get annoyed even as folks consider issues that they just do not understand about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing with no need side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 2. data hk

  Haziran 5, 2023 at 1:44 am

  Just wanna input that you have a very decent internet site, I love the style and design it really stands out.

 3. Praxisreinigung

  Temmuz 2, 2023 at 3:57 am

  Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 4. html websites

  Temmuz 2, 2023 at 5:54 am

  Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thank you for lunch!

 5. Low P/E ratios

  Temmuz 15, 2023 at 4:32 am

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Many thanks

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamu Alımları

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel Alacağını Duyurdu!

Published

on

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesi (b) fıkrasına göre, 2022 yılı KPSS (B) grubu puan sıralamaları esas alınarak, 316 sözleşmeli personel alınacak. Giderler özel bütçeden karşılanacak.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel

Rektörlüğün Açıkladığı Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamamak, hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ya da kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gibi koşullardan birini sağlamak gerekmektedir. Adayların askerlik hizmetini yapmış, muaf veya askerlikle ilişiği olmamış olması, akıl hastalığı bulunmamış olması, 2022 yılı KPSS sınavına girmiş olması, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almamış olması beklenmektedir.

Başvuracak adaylar hizmet sözleşmesi yapacaktır ve sözleşmede belirtilen şartları yerine getirmeyen adayların sözleşmeleri 1 ay içerisinde feshedilecektir. Başvuracak adayların durumu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi hükmüne uygun olmalıdır. Başvuracak adayların yukarıdaki özel şartlar ve 657 sayılı Kanunun 48.maddesinde belirtilen genel şartlar aranacaktır. 2022 KPSS (B) grubu puanı başvurunun mezuniyet seviyesine göre değişebilir ve KPSS P3 (lisans mezunları), KPSS P93 (önlisans mezunları) veya KPSS P94 (ortaöğretim mezunları) esas alınacaktır. Başvurularda Kamu Görevlerinde İlk Defa Alınacak Personel Seçme Sınavı kuralları uygulanacaktır.

Başvuru Nereye Nasıl Yapılacak?

Adaylar için pozisyon başvurusu işlemleri şu şekildedir: Adaylar, online olarak ilan edilen pozisyonlara başvurmak için https://ekampus.afsu.edu.tr/basvuru/ adresinden sisteme eksiksiz olarak gerekli belgeleri yüklemeleri ve başvuru işlemini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru kılavuzu web sitemizde mevcuttur. Adaylar, oluşturdukları kullanıcı adı ve şifre ile üye girişi yaparak başvurularının takibini yapabilirler. Adaylar sadece bir pozisyona başvurabilecekler ve birden fazla başvuru geçersiz sayılacaktır. Başvuruda bulunacak adaylar KPSS puanına ve mezuniyet belgesine dayalı belgeleri (diploma, KPSS sınav sonuç belgesi, fotoğraf, nüfus cüzdanı vb.) online kayıt sistemine yüklemelidir.

Başvuru işlemleri “Başvurunuz alınmıştır.” ibaresi görülmeden yapılmayan başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır ve 15 günlük bir süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Şahsen, posta ve e-posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Gerçeğe aykırı belge verme veya eksik evrak verme durumunda, başvurular geçersiz sayılacak ve yasal işlem yapılacaktır. Adaylar başvuruda bulunarak, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında kişisel verilerin kaydedilmesi, işlenmesi ve paylaşılmasına açık rıza göstermiş ve muvafakat vermiş sayılacaklardır.

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçlanması

Afsü EKAMPUS bünyesinde 14 nolu Eczacı alım ilanı dışındaki başvurular için yazılı veya sözlü sınav yapılmayacaktır. Başvuru sonucu, KPSS (B) grubu puan sıralaması temel alınarak, kişisel verilerin korunması kanununa uygun olarak ilan edilecek ve adaylar https://ekampus.afsu.edu.tr/basvuru/ adresinde kendi kullanıcı kodu ve şifrelerini kullanarak sözleşme haklarını öğrenebileceklerdir. Değerlendirme, KPSS puanına göre yapılacak ve puanlar eşitse diploma tarihi ve yaşına göre tercih edilecektir.

Asil adaylar görevine başlamazsa, yedek adaylar KPSS puanına göre çağrılacak ve atama yapılacaktır. Yedek adaylar, asil adayların şartlarını yerine getirmelidir. Gerçeğe aykırı belge sunan adaylar yasal işlemden geçirilecek ve atama iptal edilecektir. Sözleşmeli pozisyonlarına yerleşen adaylar, sonuçların ilanından itibaren 15 gün içinde Afsü Personel Daire Başkanlığı İdari Personel Birimine başvurmalı ve belgelerini teslim etmelidir. Adaylar görevine başlamak zorundadır ve ilanda belirtilmeyen hükümler için genel mevzuat uygulanır.

Daha fazla detay için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Kamu Personeli Alımları

Kamu Personeli Alımları Nedir?

Kamu personeli alımları nedir? Nasıl bu meslek dalında olunur? bu meslek dalının alımları nasıldır? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir.

Published

on

Kamu Personeli Alımları Nedir

Kamu personeli alımları nedir? Nasıl bu meslek dalında olunur? bu meslek dalının alımları nasıldır? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir.

Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler. En temel düzeyde tanımına baktığımızda ise kamu ile ilgili kuruluşlarda görev yapan kişilere kamu personeli denmektedir. Kamu personeli tek bir mesleğe verilen isim değildir aslında. Altında birden çok mesleği barındıran ve buna göre de maaş değerleri değişebilen bir meslek dalıdır. Kamu personelinin genel olarak dallarına baktığımızda birçoğumuzun yakından tanıdığı sözleşmeli öğretmenlik de bu mesleğin alt dalları içinde bulunmaktadır.

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır

Günümüzde kamu personeli alımları iş sektörlerine baktığımızda kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnsanlar, genelde bu sektörler arasında bu bağlamda mesleklerini icra etmek istemektedirler. Medyada çıkan haberlere ve genel itibariyle etrafımıza baktığımızda son zamanlarda özel sektörde çalışan ve çalıştığı firmanın şartlarından, ödediği ücretten memnun olmayan insanlar genel itibariyle kamuda çalışmak istemektedir fakat bu iş sanıldığı gibi kolay ve basit değildir. Bu bağlamda şimdi, kamu personeli olabilmeniz ve kamu personeli alımlarından yararlanmanız için yapılacakları, yapmanız gerekenleri ve kamu personeli alımlarının şartlarını anlatacağım.

Peki, nasıl bu mesleğe sahip olunur sorusuna geldiğimizde ise, bunun yanıtı belirli şartlar taşımaktadır ve herkes kamu personeli alımları olamamaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok talep olan bu personellik alanını icra etmek için olan şartlara baktığımızda temel şartlar içermektedir fakat bu şartlar kuruluştan kuruluşa veya şirketten şirkete değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda KPSS’den belirli bir puan alma, o puanın üstünde alma gibi şartlar istenebilmektedir.

Bu bağlamda bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin her şeyden önce kamu personelliği kadrosunun koşullarını genel itibariyle takip etmeleri gerekir. bu mesleğin iş ilanları genel itibariyle medyanın popüler konuları arasındadır. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen ve bu işi icra etmek isteyen kişiler, medyayı takip edip ona göre kendine uyan işlere başvururlarsa ve aşağıda belirtmiş olduğum şartları yerine getirirlerse, kurada da şanslı bir şekilde çıkabilirlerse kamu personeli alımları bağlamında çalışmaya hak kazanacaklar demektir.

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır?

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır

kamu personeli alımları için temel koşullara bakacak olursak; her şeyden önce bu mesleği icra etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor, eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız bulunmuyorsa maalesef ki bu meslek bağlamında çalışamazsınız. Bunun yanında herhangi bir kamu hakkından yasaklıysanız veya mahrum bırakıldıysanız, bu da bu mesleğe sahip olmanızı engelleyecek bir başka durum arasında. bu meslek dalının adayları tüm kamu haklarını gerçekleştirebiliyor olmalılar. Şimdi ise kuruluştan kuruluşa değişecek bir maddeden bahsedeceğim. aday, başvurduğu kurum tarafından belirlenmiş olan eğitim seviyesini yerine getirmiş olmalıdır, aksi takdirde o kurumda kamu personeli alımları olarak çalışamamaktadır.

Ayrıca son temel madde olarak da herhangi bir şekilde suçtan hüküm giymemiş, sicili temiz olmalıdır. Aslında birçok meslek için de istenen bu madde, kamu personelliği için önemsenen maddeler arasındadır. Bir başka madde ise erkek adaylarının askerliklerini yapmış ya da askerlikten muaf olmaları gerekmektedir. Askerliğini bitirmemiş veya askerlikle ilişkisini kesmemiş erkek adaylar bu mesleğe sahip olamamaktadırlar. Bunun yanında güvenlik ile ilgili de önemli maddeler içeren koşullarında, bu bağlamda kamu personelliği için başvurusunu gerçekleştirmiş olan adaya güvenlik için belirli bir düzeyde soruşturulma yapılmakta ve bu soruşturmadan başarıyla geçerse ancak olabilmektedir, aksi takdirde bu bağlamda mesleğini icra etmesi imkansızdır.

Devlet Su İşleri Kamu Personeli Alımları Kriterleri Nelerdir?

Devlet Su İşleri Kamu Personeli Alımları Kriterleri Nelerdir

Son zamanlarda yapılmış olan haberlere bakacak olursak kamu personeli iş alımı yapan kurumlarla karşılaşmak normaldir. Örneğin Devlet Su İşleri dairesi kamu personeli alımı yapmaktadır ve bu başvurular online yapılmaktadır. Örnek olması ve kamu personellerinde nasıl şartlar aranır? Nasıl başvuru yapılır gibi şeyleri öğretmesi için anlatmak istiyorum. Devlet Su İşleri’ne başvuruların online yapılacağı ibaresi geçiyordu.

Online yapılacak başvurularda bulunan kişilerde aranan şartlara bakacak olursak; her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunuyor, 18 yaşını henüz doldurmamış kişiler bu mesleğe sahip olamazlar. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da kesin şartlar arasında bulunuyor. Devlet Su İşleri bu 2 önemli maddeyi ilk başlarda belirtmiştir. Askerlikle ilişkisi olmamak da bir diğer madde, askerliğini ya yapmış adaylar ya da askerlikten muaf olan adaylar aranmaktadır. Bunun yanında yapılacak olan alımlar yerel olmaktadır. Yani kişi örnek verecek olursak İstanbul’da yaşamaktaysa, sadece İstanbul üzerindeki kamu personelliği işlerine başvurabilmektedir, bu bağlamda farklı şehirlerde yaşayan kişiler farklı şehirlerde olan personellik işlerine başvuramazlar ve kamu personeli alımlarını gerçekleştiremezler.

Herhangi şekilde devletimize ve milletimize zarar verebilecek, terör örgütü gibi kuruluşların içinde bulunmama şartı da bulunmaktadır. Herhangi bir haktan yoksun bırakılmamış olmak. Bir kamusal haktan yoksun bırakılmış kişiler kamu personelliği için aday olamamakla birlikte bu mesleği icra edememektedirler. Ayrıca kişi, daha önce kamu personelliği işini gerçekleştirmişse, bu meslekten atılmamış olması gerekmektedir. Daha önce herhangi geçerli bir sebepten dolayı meslekten men edilmiş kişiler bu mesleği Devlet Su İşleri bünyesinde gerçekleştirememektedirler.

Ayrıca, herkesin eşit olması için açık iş pozisyonları bağlamında sınavlar yapılacaktır, bu sınavlardan sonra, sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar için kura çekilecektir, bu kura çekimi resmi şekilde noterde yapılmaktadır, bu bağlamda resmi bir ortam oluşmaktadır ve herhangi bir hile hurdaya yer yoktur. Ayrıca sınav tarihi, tam zamanı gibi bilgiler online olarak başvuru yapmış olan adaylara duyurulacak ve bunun yanında zamanında sınav yerinde olmayan veya herhangi bir şekilde sınavı kaçıran kişiler kamu personeli alımlarında seçilemeyecek ve bu bağlamda çalışamayacaklardır. Sınavdan sonra adil bir şekilde kura çekilerek kimin işe başlayacağı belirlenecektir. Ayrıca Devlet Su İşleri bünyesinde personel olarak çalışmak isteyen kişiler için belirlenmiş şartlara baktığımızda şunları göreceğiz : 31 yaşını geçmemiş, 31 yaşına basmamış olmak. Eğitim düzeyinin lise veya dengi bir kurumdan olması. 

2022 Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir?

2022 Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir

bu mesleği icra etmek isteyen ve kamu personeli alımlarında seçilmek, bu alanda hayatını icra etmek isteyen kişilerin aklına gelen en önemli sorulardan biri de bu meslek dalının kontenjanlarının neye göre belirlendiği ve kim tarafından belirlendiğidir. İnsanların kafasını kurcalayan bu soruların cevaplarına baktığımızda; kamu personeli alımları kontenjanı, ihtiyaca göre belirlenmektedir ve bu bağlamda personellerle ilgilenen kurum tarafından belirlenmekle birlikte her sene ihtiyaca göre değişiklik gösterebilmektedir.

Son dönemde ilgisi artan bu mesleğe talep çok fazla olunca kamu personeli alımları da buna göre değişiklik göstermektedir. Bu mesleğe ilginin son dönemlerde artması normal karşılanmaktadır çünkü genel itibariyle öznel bir durum olan fakat birçok insanın belirttiğine göre daha rahat çalışma koşulları bulunan, maaşı buna göre değişen ve maaş bağlamında son dönemlerde insanlar kamu personelliğine ilgi göstermektedirler. Maaşı 2022 itibariyle en az 9.000 TL olan bu meslekte çeşitli dallar bulunmaktadır ve devlet adına çalışılmaktadır. 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir?

Bu mesleği icra etmek isteyen adaylarda bulunması gereken özellikler nelerdir? Kimler kamu personeli olabilir? Kamu personeli alımları kolay mıdır? Gibi sorular bu sıra medyanın ve genel itibariyle insanların gündeminde olan sorulardandır. Özel sektörde çalışmak istemeyen kişiler kamu sektörüne yönelmekte ve bu bağlamda kamuya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca, temel kriterleri de kurumdan kuruma değişiklik göstermekle beraber genel olarak her kurumun aradığı özelliklere bakmak gerekirse bunlar; 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak her kurumun bünyesinde kamu personeli olarak çalışmak için gerekli bir maddedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar kesin olarak kamu personeli olarak çalışamamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı maddesinden sonra herhangi bir haktan mahrum bırakılmış olmamak da bu mesleğe sahip olmanın gereklilikleri arasındadır. Bir kamu hakkından veya kişisel bir haktan mahrum bırakılmış bir kişi, bu meslekte olarak hiçbir kurumda çalışamamaktadır, bu haklara örnek verecek olursak kişisel haklar, sosyal ve ekonomik (sosyoekonomik) haklar, ve bunun yanında oy veya seçime aday olabilme gibi maddeleri içeren siyasal haklar bulunmaktadır.

Bu hakların herhangi birinden bile rastgele bir nedenden dolayı mahrum bırakılmış bir insan, Türkiye’de kamu personeli alımlarında seçilememekte ve personeli olarak çalışamamaktadır. Ve ayrıca kamu personeli olarak çalışmak isteyen adayın adli sicilinin temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir suçtan dolayı ceza alan veya cezası devam eden adaylar, kamu personeli olamamaktadırlar. Bunların yanında kurumdan kuruma değişebilen ve bazı kurumlarda aranan, bazı kurumlarda aranmayan şartlar bulunabilmektedir. Buna örnek verecek olursak kpss’den kurumca belirlenen puanı alma şartı. Kpss’de kurumun belirlediği puanı alabilen kişiler, bu kurumlarda çalışmaya elverişlidirler. Ayrıca iş ilanlarını incelediğimizde bunların yanında açık pozisyona göre de alım yapılmaktadır. Örneğin sadece sözleşmeli öğretmenlik konusunda açık alan bulunduran bir kuruma farklı bir alanda başvurursanız işi alma imkanınız olduğunca düşük olacaktır. 

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır?

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır

KPSS’ye girmeden bu meslek icra edilir mi? Kamuda çalışmak için KPSS’den belirli bir puan almam gerekir mi tarzında sorular son dönemin popüler soruları arasındadır. Bu bağlamda bu sorulara bir açıklık getirmek gerekirse KPSS olmadan da kamuya alım yapılabilmektedir. Fakat bazı kurumlar KPSS şartı koyabilmektedirler. Bu tamamen başvurduğunuz kurumun genelgesinde belirtilir ve ona göre başvurabilirsiniz. Bazı kurumlar KPSS sınavını önemseyerek adaylarının KPSS’den onların belirttiği puanın üstünde almasını isteyebilirken bazı kurumlar sadece bu mesleğe sahip olmak için temel şartları sağlayan insanları işe alabilmektedirler.

Kamu personelliğine başvurmadan önce başvuracağınız kurumun genelgesini ve kurallarını incelemek size bu konu hakkında bilgi verebilir ve daha ılımlı bir işe alım süreci yaşamanızı sağlayabilir. Ayrıca size bu başlık altında bu mesleğin maaşlarından da bahsetmek istiyorum, birçok kişinin hem koşullardan hem de maaştan dolayı istediği bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ilk olarak en az 9.000 TL gibi maaşlarla başlamakla birlikte bu maaş tecrübeye ve işi doğru yapıp yapmamaya göre artış gösterebilmektedir. Bu bağlamda değişiklik gösterebilmekle birlikte birçok kişinin tercihine göre tatmin edici rakamlarda maaş verilmektedir. Ayrıca maaş değeri kişinin kendini geliştirmişliğiyle de alakalıdır. Unutmadan, kamu personeli olmak isteyen kişinin hangi dalda çalışacağı da bu konuda önemli bir etkendir. 


Kamu Alımları Ne Sıklıkla Yapılmaktadır? TIKLA

Kamu Personeli Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

Kamu Personeli Nedir?

Kamu personeli nedir? Nasıl kamu personeli olunur? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir. Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler.

Published

on

Kamu Personeli Nedir

Kamu personeli nedir? Nasıl kamu personeli olunur? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir. Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler.

En temel düzeyde tanımına baktığımızda ise kamu ile ilgili kuruluşlarda görev yapan kişilere kamu personeli denmektedir. Kamu personeli tek bir mesleğe verilen isim değildir aslında. Altında birden çok mesleği barındıran ve buna göre de maaş değerleri değişebilen bir meslek dalıdır. Kamu personelinin genel olarak dallarına baktığımızda birçoğumuzun yakından tanıdığı sözleşmeli öğretmenlik de bu mesleğin alt dalları içinde bulunmaktadır.

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır

Günümüzde iş sektörlerine baktığımızda kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnsanlar, genelde bu sektörler arasında kamu personeli olarak mesleklerini icra etmek istemektedirler. Medyada çıkan haberlere ve genel itibariyle etrafımıza baktığımızda son zamanlarda özel sektörde çalışan ve çalıştığı firmanın şartlarından, ödediği ücretten memnun olmayan insanlar genel itibariyle kamuda çalışmak istemektedir fakat bu iş sanıldığı gibi kolay ve basit değildir. Bu bağlamda şimdi, kamu personeli olabilmeniz için yapılacakları, yapmanız gerekenleri ve kamu personeli olmanın şartlarını anlatacağım.

Peki, nasıl kamu personeli olunur sorusuna geldiğimizde ise, bunun yanıtı belirli şartlar taşımaktadır ve herkes kamu personeli olamamaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok talep olan bu personellik alanını icra etmek için olan şartlara baktığımızda temel şartlar içermektedir fakat bu şartlar kuruluştan kuruluşa veya şirketten şirkete değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda kpss’den belirli bir puan alma, o puanın üstünde alma gibi şartlar istenebilmektedir.

Bu bağlamda bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin her şeyden önce kamu personelliği kadrosunun koşullarını genel itibariyle takip etmeleri gerekir. Kamu personeli iş ilanları genel itibariyle medyanın popüler konuları arasındadır. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen ve bu işi icra etmek isteyen kişiler, medyayı takip edip ona göre kendine uyan işlere başvururlarsa ve aşağıda belirtmiş olduğum şartları yerine getirirlerse, kurada da şanslı bir şekilde çıkabilirlerse kamu personeli olarak çalışmaya hak kazanacaklar demektir.

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır?

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır

Kamu personeli olmak için temel koşullara bakacak olursak; her şeyden önce bu mesleği icra etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor, eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız bulunmuyorsa maalesef ki kamu personeli olarak çalışamazsınız. Bunun yanında herhangi bir kamu hakkından yasaklıysanız veya mahrum bırakıldıysanız, bu da kamu personeli olmanızı engelleyecek bir başka durum arasında. Kamu personeli adayları tüm kamu haklarını gerçekleştirebiliyor olmalılar. Şimdi ise kuruluştan kuruluşa değişecek bir maddeden bahsedeceğim. Kamu personeli adayı, başvurduğu kurum tarafından belirlenmiş olan eğitim seviyesini yerine getirmiş olmalıdır, aksi takdirde o kurumda kamu personeli olarak çalışamamaktadır.

Ayrıca son temel madde olarak da herhangi bir şekilde suçtan hüküm giymemiş, sicili temiz olmalıdır. Aslında birçok meslek için de istenen bu madde, kamu personelliği için önemsenen maddeler arasındadır. Bir başka madde ise erkek kamu personeli adaylarının askerliklerini yapmış ya da askerlikten muaf olmaları gerekmektedir. Askerliğini bitirmemiş veya askerlikle ilişkisini kesmemiş erkek adaylar kamu personeli olamamaktadırlar. Bunun yanında güvenlik ile ilgili de önemli maddeler içeren kamu personeli koşullarında, bu bağlamda kamu personelliği için başvurusunu gerçekleştirmiş olan adaya güvenlik için belirli bir düzeyde soruşturulma yapılmakta ve bu soruşturmadan başarıyla geçerse ancak kamu personeli olabilmektedir, aksi takdirde kamu personeli olarak mesleğini icra etmesi imkansızdır.

Son zamanlarda yapılmış olan haberlere bakacak olursak kamu personeli iş alımı yapan kurumlarla karşılaşmak normaldir. Örneğin Devlet Su İşleri dairesi kamu personeli alımı yapmaktadır ve bu başvurular online yapılmaktadır. Örnek olması ve kamu personellerinde nasıl şartlar aranır? Nasıl başvuru yapılır gibi şeyleri öğretmesi için anlatmak istiyorum. Devlet Su İşleri’ne başvuruların online yapılacağı ibaresi geçiyordu.

Online yapılacak başvurularda bulunan kişilerde aranan şartlara bakacak olursak; her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunuyor, 18 yaşını henüz doldurmamış kişiler kamu personeli olamazlar. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da kesin şartlar arasında bulunuyor. Devlet Su İşleri bu 2 önemli maddeyi ilk başlarda belirtmiştir. Askerlikle ilişkisi olmamak da bir diğer madde, askerliğini ya yapmış adaylar ya da askerlikten muaf olan adaylar aranmaktadır. Bunun yanında yapılacak olan alımlar yerel olmaktadır. Yani kişi örnek verecek olursak İstanbul’da yaşamaktaysa, sadece İstanbul üzerindeki kamu personelliği işlerine başvurabilmektedir, bu bağlamda farklı şehirlerde yaşayan kişiler farklı şehirlerde olan personellik işlerine başvuramazlar.

Herhangi şekilde devletimize ve milletimize zarar verebilecek, terör örgütü gibi kuruluşların içinde bulunmama şartı da bulunmaktadır. Herhangi bir haktan yoksun bırakılmamış olmak. Bir kamusal haktan yoksun bırakılmış kişiler kamu personelliği için aday olamamakla birlikte bu mesleği icra edememektedirler. Ayrıca kişi, daha önce kamu personelliği işini gerçekleştirmişse, bu meslekten atılmamış olması gerekmektedir. Daha önce herhangi geçerli bir sebepten dolayı meslekten men edilmiş kişiler bu mesleği Devlet Su İşleri bünyesinde gerçekleştirememektedirler. Ayrıca, herkesin eşit olması için açık iş pozisyonları bağlamında sınavlar yapılacaktır, bu sınavlardan sonra, sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar için kura çekilecektir, bu kura çekimi resmi şekilde noterde yapılmaktadır, bu bağlamda resmi bir ortam oluşmaktadır ve herhangi bir hile hurdaya yer yoktur.

Ayrıca sınav tarihi, tam zamanı gibi bilgiler online olarak başvuru yapmış olan adaylara duyurulacak ve bunun yanında zamanında sınav yerinde olmayan veya herhangi bir şekilde sınavı kaçıran kişiler kamu personeli olarak çalışamayacaklardır. Sınavdan sonra adil bir şekilde kura çekilerek kimin işe başlayacağı belirlenecektir. Ayrıca Devlet Su İşleri bünyesinde personel olarak çalışmak isteyen kişiler için belirlenmiş şartlara baktığımızda şunları göreceğiz : 31 yaşını geçmemiş, 31 yaşına basmamış olmak. Eğitim düzeyinin lise veya dengi bir kurumdan olması. 

Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir?

Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir

Kamu personeli olmak isteyen ve bu alanda hayatını icra etmek isteyen kişilerin aklına gelen en önemli sorulardan biri de bu meslek dalının kontenjanlarının neye göre belirlendiği ve kim tarafından belirlendiğidir. İnsanların kafasını kurcalayan bu soruların cevaplarına baktığımızda; kamu personeli kontenjanı, ihtiyaca göre belirlenmektedir ve bu bağlamda personellerle ilgilenen kurum tarafından belirlenmekle birlikte her sene ihtiyaca göre değişiklik gösterebilmektedir.

Son dönemde ilgisi artan bu mesleğe talep çok fazla olunca kontenjanlar da buna göre değişiklik göstermektedir. Bu mesleğe ilginin son dönemlerde artması normal karşılanmaktadır çünkü genel itibariyle öznel bir durum olan fakat birçok insanın belirttiğine göre daha rahat çalışma koşulları bulunan, maaşı buna göre değişen ve maaş bağlamında son dönemlerde insanlar kamu personelliğine ilgi göstermektedirler. Maaşı 2022 itibariyle en az 9.000 TL olan bu meslekte çeşitli dallar bulunmaktadır ve devlet adına çalışılmaktadır. 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir?

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir

Kamu personeli olmak isteyen adaylarda bulunması gereken özellikler nelerdir? Kimler kamu personeli olabilir? Kamu personeli olmak kolay mıdır? Gibi sorular bu sıra medyanın ve genel itibariyle insanların gündeminde olan sorulardandır. Özel sektörde çalışmak istemeyen kişiler kamu sektörüne yönelmekte ve bu bağlamda kamuya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca, temel kriterleri de kurumdan kuruma değişiklik göstermekle beraber genel olarak her kurumun aradığı özelliklere bakmak gerekirse bunlar; 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak her kurumun bünyesinde kamu personeli olarak çalışmak için gerekli bir maddedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar kesin olarak kamu personeli olarak çalışamamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı maddesinden sonra herhangi bir haktan mahrum bırakılmış olmamak da kamu personeli olmanın gereklilikleri arasındadır. Bir kamu hakkından veya kişisel bir haktan mahrum bırakılmış bir kişi, kamu personeli olarak hiçbir kurumda çalışamamaktadır, bu haklara örnek verecek olursak kişisel haklar, sosyal ve ekonomik (sosyoekonomik) haklar, ve bunun yanında oy veya seçime aday olabilme gibi maddeleri içeren siyasal haklar bulunmaktadır.

Bu hakların herhangi birinden bile rastgele bir nedenden dolayı mahrum bırakılmış bir insan, Türkiye’de kamu personeli olarak çalışamamaktadır. Ve ayrıca kamu personeli olarak çalışmak isteyen adayın adli sicilinin temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir suçtan dolayı ceza alan veya cezası devam eden adaylar, kamu personeli olamamaktadırlar. Bunların yanında kurumdan kuruma değişebilen ve bazı kurumlarda aranan, bazı kurumlarda aranmayan şartlar bulunabilmektedir. Buna örnek verecek olursak kpss’den kurumca belirlenen puanı alma şartı. Kpss’de kurumun belirlediği puanı alabilen kişiler, bu kurumlarda çalışmaya elverişlidirler. Ayrıca iş ilanlarını incelediğimizde bunların yanında açık pozisyona göre de alım yapılmaktadır. Örneğin sadece sözleşmeli öğretmenlik konusunda açık alan bulunduran bir kuruma farklı bir alanda başvurursanız işi alma imkanınız olduğunca düşük olacaktır. 

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır?

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır

Kpss’ye girmeden kamu personeli olunur mu? Kamuda çalışmak için kpss’den belirli bir puan almam gerekir mi tarzında sorular son dönemin popüler soruları arasındadır. Bu bağlamda bu sorulara bir açıklık getirmek gerekirse kpss olmadan da kamuya alım yapılabilmektedir. Fakat bazı kurumlar kpss şartı koyabilmektedirler. Bu tamamen başvurduğunuz kurumun genelgesinde belirtilir ve ona göre başvurabilirsiniz. Bazı kurumlar kpss sınavını önemseyerek adaylarının kpss’den onların belirttiği puanın üstünde almasını isteyebilirken bazı kurumlar sadece kamu personeli olmak için temel şartları sağlayan insanları işe alabilmektedirler.

Kamu personelliğine başvurmadan önce başvuracağınız kurumun genelgesini ve kurallarını incelemek size bu konu hakkında bilgi verebilir ve daha ılımlı bir işe alım süreci yaşamanızı sağlayabilir. Ayrıca size bu başlık altında kamu personeli maaşlarından da bahsetmek istiyorum, birçok kişinin hem koşullardan hem de maaştan dolayı istediği bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ilk olarak en az 9.000 TL gibi maaşlarla başlamakla birlikte bu maaş tecrübeye ve işi doğru yapıp yapmamaya göre artış gösterebilmektedir. Bu bağlamda değişiklik gösterebilmekle birlikte birçok kişinin tercihine göre tatmin edici rakamlarda maaş verilmektedir. Ayrıca maaş değeri kişinin kendini geliştirmişliğiyle de alakalıdır. Unutmadan, kamu personeli olmak isteyen kişinin hangi dalda çalışacağı da bu konuda önemli bir etkendir. 


2022 MÜDÜR MAAŞLARI NE KADAR? TIKLA

2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler