Connect with us

Emniyet

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir? Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2021 yılı PMYO alımı duyurulması ardından PMYO 10 katı kuralı yüzbinlerce PMYO adayının araştırdığı önemli bir konu olmuştur. Alımların ardından araştırılmaya devam eden 10 katı kuralı için yüzlerce farklı kaynak benzer içeriklerle PMYO adaylarını bilgilendirmiştir. Ve bu kaynaklarda 10 katı kuralı hakkında yeterli bilgi paylaşımları söz konusu olurken kaynakların çoğunluğu da 10 katı kuralı hakkında detay belirtmemiştir. Yeni yıl PMYO alımlarına hazırlık yapacak milyonlarca vatandaşımız için PMYO 10 katı kuralı nedir? Ne demek? PMYO 10 katı kuralı neden önemli? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtlarını sizler için toparladık. 

Yayınlanma Tarihi

-

Kursun Ne Gibi Bir Faydası Bulunur?

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir? Polis Akademisi Başkanlığı tarafından 2021 yılı PMYO alımı duyurulması ardından PMYO 10 katı kuralı yüzbinlerce PMYO adayının araştırdığı önemli bir konu olmuştur. Alımların ardından araştırılmaya devam eden 10 katı kuralı için yüzlerce farklı kaynak benzer içeriklerle PMYO adaylarını bilgilendirmiştir. Ve bu kaynaklarda 10 katı kuralı hakkında yeterli bilgi paylaşımları söz konusu olurken kaynakların çoğunluğu da 10 katı kuralı hakkında detay belirtmemiştir.

Yeni yıl PMYO alımlarına hazırlık yapacak milyonlarca vatandaşımız için PMYO 10 katı kuralı nedir? Ne demek? PMYO 10 katı kuralı neden önemli? Tüm bu soruların ve daha fazlasının yanıtlarını sizler için toparladık. 

PMYO 10 katı kuralı polis olmayı hayal eden milyonlarca insan için önemli bir duyurudur. Alım şartlarında yer alan bu kuralınsa gerek EGM gerekse de askeri Başkanlıklarca sürdürülmeye devam edeceği tahmin edilmektedir. Peki, milyonlarca insanı etkileyen PMYO 10 katı kuralı neden uygulanmaya başlanmıştır? PMYO için hazırlık yapacak milyonlarca aday nasıl bir yol izlemeli? Hangi derslere çalışmalı ve yazılı sınavda başarılı olabilmek için hangi kitapları tercih etmeli? Mülakat Merkezi tarafından merak edilen tüm bu soruların cevapları sizlere verilmektedir. 

Hazırlık kursu eğitimleri başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde polis, bekçi ve asker olmak isteyen öğrenci ve adaylarına en iyi eğitimleri kurs merkezlerinde sunmaktadır. Yeni çalışmalarıyla da hazırlık kursları dışında aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir. PMYO 10 katı kuralı nedir?

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?
PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?

PMYO 10 katı kuralı nedir? Nasıl bir hazırlık yapılmalıdır? PMYO 10 katı kuralı sınavı kazanmak isteyen her öğrencimizin mutlaka dikkat etmesi gereken bir kuraldır. PMYO için 10 katı kuralı eğitim-öğretim kurumuna alım yapılacak aday sayısı olmaktadır. KPSS kadar önemli bir sınav olan TYT’den yüksek alan, alımın 10 katı kadar aday mülakatlara çağırılacaktır. Başta öğrencilerimizi parkur kursları ile hazırlıklı oldukları parkurlar, daha sonra da sözlü mülakat aşaması beklemektedir. Tüm bu aşamalara katılabilmek ve başarılı olarak polis olmanın en önemli adımını tamamlamak isteyen adaylarımız, PMYO 10 katı kuralı için çağırılmış aday olmalıdır. Bunun içinse akademik hazırlık kitabı kaynakları tercih edilmeli ve uzman öğretmenlerden canlı dersler alınmalıdır. 

Bu, oldukça önemli bir meseledir. Çünkü PMYO adayları için rekabet ortamı alımları çok daha zorlu hale getirmiştir. PMYO aşamalarından eksik kalmak istemeyen, sınav stresiyle baş edemeyen adaylarımıza konu anlatımı ve soru bankası kitabı ile beraber alanında uzman öğretmenlerimizin hazırladığı öğretici videolar da yardımcı olmaktadır. 

PMYO 10 katı kuralı polis olmak isteyen her vatandaşın ilgilendiği bir konu olmaktadır. 10 katı kuralı geldikten sonra PMYO kurumlarında eğitim-öğretim görmek zorlaştı mı? TYT yazılı sınavı için konu anlatımı ve soru bankası kitabı PMYO sınavlarını kazanmak için faydalı mı?

Mülakat Merkezi’nin satışa sunduğu hazırlık kitabı tüm PMYO adaylarına başarılı bir sınav sonucunu garantilemektedir. Emek vererek iyi hazırlık yapan, online Mülakat Merkezi canlı ders etkinliklerine katılanlar en iyi anlatım tekniklerinden faydalanarak sınavı kazanmaktadır.

PMYO 10 Katı Kuralı Neden Önemli?

PMYO 10 Katı Kuralı Neden Önemli?
PMYO 10 Katı Kuralı Neden Önemli?

PMYO 10 katı kuralı polis olmayı hayal eden herkes için çok önemli bir konudur. Çünkü 10 katı kuralı PMYO okullarında eğitim görmek isteyenlerin seçildiği bir kuraldır. Belirlenecek adaylar, yalnızca yazılı sınavı iyi olanlar olacaktır. TYT’den ham puana sahip olmak PMYO alımlarına katılabilmenizi sağlamaya yetmeyecektir. 10 katı kuralı nedeniyle ham puandan çok daha yüksek almanız gerekebilir. 

TYT yazılı sınavı için Türkiye genelinde PMYO hazırlık eğitimi veren çok fazla kaynak bulunmamaktadır. Üstelik bu kaynakların sadece azınlık olan kısmı öğrenciler için çok faydalı içeriğe sahiptir. Mülakat Merkezi ile PMYO sınavına katılacak adaylarımız, içeriğinde PMYO sınavını kazanmaya yardımcı kitapları tüm il ve ilçedeki öğrencileriyle buluşturmaktadır. KPSS sınavları için de özel hazırlanmış kitapların dağıtımı yapılmaktadır.

PMYO Yazılı Sınavına Neden Hazırlanılmalıdır?

PMYO öğrenci adaylarımız yazılı sınavı için programlı bir hazırlık yapmalıdır. TYT sınavına hazırlanacak adaylarımız en iyi online eğitim derslerine katılmalı, canlı derslerde eksiksiz konuları işlemeye başlamalı ve en önemlisi öğrendikleri konular üzerinde soru çeşitlerini kolaylıkla çözebilmeli. Bu önemli hususlar canlı eğitim dersleri ile sağlanabilir mi? Eğer öğretmenleriniz yeterince ilgili ve bilgiliyle bu mümkündür. Üstelik Mülakat Merkezi online dersleri canlı derslere katılamayan öğrenciler için de tekrar videoları izleyebileceği kullanışlı bir sistem geliştirmiştir. KPSS ve TYT sınavına hazırlanacak tüm öğrenciler 7/24 kesintisiz ders konularını tekrar edebilir.

PMYO Yazılı Sınavı Hazırlığı Nasıl Yapılmalıdır?

PMYO Yazılı Sınavı Hazırlığı Nasıl Yapılmalıdır?
PMYO Yazılı Sınavı Hazırlığı Nasıl Yapılmalıdır?

PMYO yazılı sınavı hazırlığı için başta bir program belirlenmelidir. Tıpkı KPSS hazırlık programları gibi sınavı kazanmaya rehber olabilmeli. Bu hususta Mülakat Merkezi canlı derslerinde alanında uzman öğretmenlerimiz program belirlemede öğrencilerine yardımcı olmaktadır. KPSS sınavına binlerce başarılı öğrenci yetiştirmiş donanımlı eğitim görevlileri olmaktadır.

PMYO yazılı sınavı konusunda hangi hazırlık kitabı ile çalışmaya başlamanız gerektiğine kadar detayları sizinle paylaşmaktadır. Özellikle Türkçe, Matematik, Geometri, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde önemli notları da paylaşmaktadır. Ayrıca sipariş edeceğiniz konu anlatımı ve soru bankası kitabı için kayıtlı derslerle beraber soru çözümlerine de ulaşabileceksiniz. Tüm bu ayrıcalıklar yalnızca Mülakat Merkezi ile hazırlık yapacak adaylara sunulmaktadır. Türkiye’nin her bir noktasından PMYO ile polis olmayı hayal eden öğrencilerimize de imkanlar eksiksiz sağlanmaktadır.

Mülakat Merkezi PMYO Yazılı Sınavı Hazırlık Kitapları

PMYO yazılı sınavı alımın ilk aşamasıdır ve diğer aşamalara geçmek isteyen adaylar ilk olarak sınavda başarılı olduklarını kanıtlamalıdır. Mülakat Merkezi PMYO konu anlatımı ve soru bankası kitabı öğrencilerimizin hazırlık için tercih edebileceği önemli kaynaklar arasında bulunmaktadır. Konu anlatımını tekrar incelemek ve soru bankası çözümlerine bakmak isteyenler kitaplardaki karekod uygulamasıyla sistemden videolu anlatımlara ulaşabilmektedir. Bu uygulamayı ayrıca sözlü mülakat kitabı ve yazılı deneme sınavlarını incelemek isteyen herkes kullanabilmektedir.

Mülakat Merkezi PMYO Sözlü Mülakat Kitabı

PMYO alımlarının en zorlu aşamalarından birisi de sözlü mülakat aşamasıdır. Daha önce bunu tecrübe eden birçok kişi aşamanın zorluğunu çok iyi bilmektedir. Ve PMYO sınavına hazırlanan adaylar sözlü mülakat için kitap bulmakta zorlanabilir. Özellikle PMYO hazırlığı yapan adaylara sunulan kaynaklar yetersiz olabilmektedir. Ancak Mülakat Merkezi sözlü mülakat aşamasında adayların eksiklerini giderebileceği bir kitap sunmaktadır. Komisyon üyelerin yönelteceği sorular ve cevapları, çıkması muhtemel sorular-cevapları ve komisyon karşısında nelere dikkat edilmesi gerektiği açıkça bu kitapta anlatılmaktadır.

Mülakat Merkezi PMYO Online Yazılı Deneme Sınavları

Mülakat Merkezi yazılı deneme sınavı ile PMYO sınavlarına hazırlanan adaylarına devamlı online ve yüz yüze öz değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Tamamen PMYO sınavlarından başarı elde edebilmek üzerine hazırlanan sınavlar TYT üniversite sınavında hangi düzeyde olduğunuzu görmenizi sağlamaktadır. KPSS sınavına hazırlık düşünen tüm polislik adaylarımız da sık sık deneme sınavlarına katılmaktadır. Kendi gelişimlerini gözlemleyerek durum tespiti yapabilmektedir.

81 İlde Mülakat Merkezi Hazırlık ve Parkur Kursları

81 İlde Mülakat Merkezi Hazırlık ve Parkur Kursları
81 İlde Mülakat Merkezi Hazırlık ve Parkur Kursları

Mülakat Merkezi PMYO adaylarına hazırlık kursları ile eğitimler de vermektedir. 81 ilden tüm PMYO adayları hazırlık kursu eğitimlerine başlayabilmektedir. Özel öğretmenler ve antrenörlerle PMYO alımlarının diğer aşamalarına hazırlık yapılmaktadır. 

Mülakat Merkezi PMYO parkur kursu eğitimleri kondisyon üzerine yalnız kurs gözetiminde gerçekleşmektedir. Kurs tercih yapacak adaylarımızın bu hususta hazırlık kursları programlarını dikkate alması çok önemlidir. Türkiye’nin en iyi PMYO parkuru ve hazırlık kursu Mülakat Merkezi kurs eğitimlerinde bireysel ve takım olarak kurs programları uygulamaktadır. Ayrıca bu programlar istatistiğe göre adayların performanslarında en fazla artışların görüldüğü programlar olmaktadır.

3 Comments

3 Comments

 1. Alexander Hormell

  Mayıs 17, 2023 at 1:00 am

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 2. data hk

  Haziran 5, 2023 at 8:05 am

  Thank you for each of your labor on this web page. Kate enjoys making time for investigation and it is simple to grasp why. We all hear all concerning the dynamic mode you present rewarding guides through this blog and as well as foster response from other people about this idea and our child is without question studying so much. Have fun with the remaining portion of the year. You are always carrying out a remarkable job.

 3. Elvis Rubottom

  Haziran 25, 2023 at 12:03 pm

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emniyet

PMYO Nedir?

PMYO Nedir? PMYO olarak bilinen Emniyet genel Müdürlüğüne bağlı olarak Eğitim veren, Polis Meslek Yüksekokuludur. Emniyet teşkilatına nitelikli memur yetiştirmektedir. PMYO 2 yıllık eğitim vermektedir. Adayların lise ve dengi okullarda öğrenci ya da mezun olup, ÖSYM tarafından hazırlanan seçme ve yerleştirme sınavına girmiş olması gerekmektedir. PMYO nedir cevap Polis Meslek Yüksekokulu demektir.

Published

on

PMYO Nedir

Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak eğitim veren bir kurumdur. Burada adaylar, nitelikli memur olmak için eğitim alırlar. PMYO’nun eğitim süresi 2 yıldır. Adaylar, lise veya dengi okullarını bitirmiş olmalı ve ÖSYM tarafından düzenlenen seçme ve yerleştirme sınavına girmiş olmalıdırlar. Kısacası, PMYO Polis Meslek Yüksekokulu’nun kısaltmasıdır.

PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir?

PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir.PMYO Nedir? PMYO Açılımı Ne Demektir.

PMYO, Türkiye’deki polislik okullarının bir kısaltmasıdır. Adaylar, TYT adı verilen sınava girmeden önce üniversitelerin belirlediği en az 260 taban puanını almalıdır. Ayrıca, özel yetenek sınavı yapılan polislik okullarına girmek isteyenler hazırlık kurslarına katılarak daha kolay bir şekilde sınava girebilirler. PMYO, özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan kaliteli eğitim merkezleri tarafından sunulan hazırlık kursları, TYT taban puanını geçen öğrencilere özel yetenek sınavında da başarı sağlamaları için yardımcı olur.

PMYO Alım Şartları

PMYO Alım ŞartlarıPMYO Alım Şartları

Polis Meslek Yüksekokulları’na kabul edilme şartları PMYO web sitesinden öğrenilebilir. Polislik mesleğinde çalışmak isteyenlerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekiyor. Bu nedenle, özel yetenek sınavlarını kazanabilmek için hazırlık kurslarına katılmak faydalı olabilir. PMYO, Polis Meslek Yüksekokulu’nun kısaltmasıdır ve Emniyet Teşkilatı için memur yetiştiren bir eğitim kurumudur. PMYO bölümleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da yer alır. PMYO eğitimi, doğrudan mesleğe başvuru için 2 yıllık bir lisans eğitimi sunar. Kabul koşulları;

– Lise ve dengi bir okul mezunu olmak,
– T.C vatandaşı olmak,
– Ölçme ve Yerleştirme Sınavından en az 260 puan almış olması,
– Şehit Gazi ve Emniyet Teşkilatı mensuplarının eş- çocuklarının ise TYT sınavından en az 150 puan alması gerekmektedir.
– 18 yaşını tamamlamış 26 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Yaş düzeltmeleri kapsam dışıdır.
– Kadınlarda boy 162cm erkeklerde ise 167 cm olmalıdır.
– Sağlık bakımından belirlenen koşulları taşıyor olması önemlidir.
– Herhangi bir suçtan kasten ya da başka bir şekilde ceza almamış olması gerekmektedir. Geçmişte benzer şekilde mahküm olmaması, kaydının bulunmaması önemlidir.
– Anayasal düzene aykırı suçlar işlemiş olup affedilmiş dahi olsa kabul edilmemektedir.
– Alkol uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımından tedavi görmüş ya da görmeye devam ediyor olmak ve kamusal haklardan yoksun bırakılmış olmak da PMYO’ya giriş engeli olarak kabul edilmektedir.
– Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç alınması ve silah taşımak ve silahlı görevlerde çalışması için hukuki engel taşımamak koşulları bulunmaktadır.

PMYO’da Spor Parkurunun Önemi

PMYO’ da Spor Parkurunun ÖnemiPMYO’ da Spor Parkurunun Önemi

PMYO bölümünde yer alabilmek isteyen adaylar, özel yeteneklerini geliştirebilmek amacıyla parkur kursuna katılmalıdır. Polislik mesleğinde başarılı olmak isteyenler, hazırlık ve parkur kursu antrenmanlarıyla performanslarını arttırabilirler. Spor parkuru antrenörleri, adayların ihtiyaçlarına yönelik olarak özelleştirilmiş çalışmalar düzenleyerek gelişimlerine yardımcı olmaktadır. İstanbul’daki parkur kursu, katılımcıları özel yetenek sınavına hazırlarken güvenli bir ortamda eğitim vermektedir.

Türkiye’deki Polis Meslek Yüksekokulları, nitelikli polis memurları yetiştirmektedir. PMYO, eğitimleriyle spor parkurundaki eğimler kadar yüksek kalite sunmaktadır. Kurs ve mülakat merkezi olarak adayların geleceklerine ışık tutan PMYO, en çok aday yerleştiren merkezler arasındadır. PMYO hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

PMYO’da TYT Önemi

PMYO’ da TYT ÖnemiPMYO’ da TYT Önemi

Polis Meslek Yüksekokulu hayali kuranların gözdesi, PMYO meraklılarının anahtarıdır TYT taban puanları. Eğer TYT sınavından beklenen puana ulaşılamazsa, ne yazık ki PMYO sınavında şansımız olmuyor. PMYO nedir mi diye merak edenler için, ülkemizde güvenliği sağlayan, başarılı ekiplerin yetiştiği bir eğitim kurumudur. Polis olmayı hedefleyenler için de PMYO, oldukça önemli bir konu.

PMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

PMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın ÖnemiPMYO Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

Polis Meslek Yüksekokulları olarak bilinen PMYO’ya girmek için hazırlık kursları büyük önem taşımaktadır. PMYO, Diyarbakır ve Ankara gibi illerde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren eğitim kurumlarıdır. Burada adaylar, vatandaşların güvenliği ve huzuru için polis olarak görev yapmak üzere eğitim almaktadır. Özel yetenek sınavına girerek PMYO’ya kabul edilmek için doğru kursu seçmek oldukça önemlidir. Bu sayede sınavları başarıyla geçip yüksek güvenlik kurumu olan PMYO’ya adım atabilirsiniz.

PMYO 10 Katı Kuralı Nedir?

PMYO, Polis Meslek Yüksekokulu’na giriş yapmak isteyen adayların uyması gereken bir kuraldır. Peki PMYO 10 Katı Kuralı nedir? Bu kurallara göre, adayların sonuçları, aldığı notlar ve diğer kriterlerden elde edilen toplam puanının PMYO taban puanının 10 katı olması gerekmektedir.

Ancak adayların sadece bu kurallara uyması onları PMYO’ya kabul edilmesi konusunda garantilemez. Bunun için, adayların fiziksel ve psikolojik bir dizi teste tabi tutulması gerekmektedir. Bu nedenle, PMYO’ya katılmak için hazırlık yapmanız ve fiziksel açıdan uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

PMYO’ya kabul edilmek isteyen adayların detaylı bilgi almak için bu linki tıklayabilirler.

Okumaya Devam Et

Emniyet

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Published

on

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Bu önemli mesleği edinmek isteyen adaylar, polisliğin tüm gerekli özelliklerine sahip olması için yoğun bir eğitim sürecinden geçerler. Silah kullanma yetkisi, gözaltına alma yetkisi, kimlik sorma yetkisi gibi kritik yetkilere sahip olacak adayların bu eğitime tabii tutulması yüksek önem taşımaktadır. 

Polislik mesleğini ele almak üzere eğitim kurumlarının öğrencileri, eğitimleri süresince harçlık da tabir edilen maaş ödemeleri de almaktadırlar. Polis okulunda eğitim görerek polis olmayı hedefleyenlerin merak ettiği soruya, “Polis okulunda ne kadar maaş alınır?” sorusuna geçmeden önce bu okulların çeşitlerini inceleyelim.

PMYO (Polis Meslek Yüksel Okulu) 

PMYO Polis Meslek Yüksel Okulu

Her meslek yüksel okulu gibi, Polis Meslek Yüksel Okulları da iki yıllık bir eğitim sürecini kapsayan meslek yüksek okullarıdır. Bu süreç ön lisans düzeyinde bir eğitime karşılık gelmektedir. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için alınacak öğrenci sayısını henüz duyurmamıştır.

Polis Meslek Yüksek Okulu sürecini başarıyla tamamlayıp mezun olanlar, polis memuru olarak görevlendirilir. 

Öğrenciler, eğitim sürecinde Kredi Yurtlar Kurumu’nun lisans ve ön lisans öğrencileri için ayrılan bütçeden geri ödemeli olarak verdiği kredi olanaklarından da faydalanabilirler.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)

POMEM Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezi kurumlarında, ön lisans veya lisans mezunu olup polis adayı olmaya karar verilmesi halinde, toplam 8 aylık bir eğitim alınır. Yani PMYO lise mezunlarını kabul edip iki yıl süresince eğitim veren bir kurumken, POMEM üniversite mezunlarını eğitmek üzere faaliyet göstermektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne kabul edilmek için gerekli şartlardan bir tanesi ise gerekli KPSS puanını elde edebilmiş olmaktır. Üç ay eğitim bir ay staj sürecini tekrar ederek toplam sekiz aylık eğitim süresini başarıyla tamamlayanlar polis memuru olarak görevlendirilirler. 

POMEM, başvuru şartlarındaki mezuniyet kriteri itibariyle yüksek nitelik sahibi polisler yetiştirmek için eğitim faaliyeti sürdürmektedir. Üç aşamalı bir sınav sonrası öğrenci kabul eden kurumda ilk aşama genel sağlık kontrolüdür. Ön sağlık kontrolü de denilen bu aşamadan sonra fiziksel yeterlilik aşaması gelir. Her iki aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar son aşama olan sözlü mülakata girerler. Sözlü mülakattan da olumlu sonuç alınması durumunda POMEM eğitim süreci başlar. 

PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)

PAEM Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Atanmalarıyla birlikte göreve komiser yardımcısı olarak başlayacak polisleri yetiştiren eğitim kurumudur. Halihazırda polis memuru olanları da, emniyet teşkilatında görev almamış olan sivil lisans mezunları da bu eğitim kurumuna kabul edilmektedir. Buradaki eğitim kapsamı lisansüstü eğitim seviyesindedir. 

2015 yılında, polis kolejlerinin kapatılması sonrasında ihtiyaç duyulan kadronun temini için hayata geçmiştir. 

Sınav yine üç aşamadan müteşekkildir. Ön sağlık kontrolü olarak tabir edilen ilk aşamada boy, beden kitle endeksinin standartlara uyup uymadığı kontrol edilir. Erkek adayların bu ilk değerlendirmeye sakal tıraşı olarak gelmeleri gerekmektedir. İlk aşamada 

Bu eğitim süreci yalnızca Ankara’da verildiği için öğrenciler ücretsiz yatılı kapsamdan faydalanılabilmektedirler. Bunun yanında yeme-içme, üniforma ve sağlık masraflarının da devlet tarafından karşılanması söz konusudur.

Eğitim süresi 1 senedir. Bu 1 yıllık eğitime başvuru şartlarında POMEM gibi KPSS sınavından gerekli puanı elde edebilmiş olma koşulu da mevcuttur. Öğrenci adayı olup olunamayacağına karar verilir. Olumlu sonuç alındığı takdirde ikinci aşamaya geçilir.

PAEM giriş sınavlarının ikinci aşaması fiziksel yeterlilik üzerinedir. Adaylar bu aşamada spor kıyafetleri ve spor ayakkabılarıyla hazır bulunurlar. Uygualamalı olarak fiziksel kapasitenin değerlendirildiği bu sınav aşamasından gerekli puanı alan adaylar öğrenci adaylığı hakkını üçüncü aşamaya taşırken, başarısız olan adaylar “Öğrenci adayı olamaz” ibaresiyle elenmiş olurlar. 

Üçüncü aşama ise sözlü mülakattır. Burada özgüven, duygusal durum, ifade düzeyi, sorumluluk bilinci gibi başlıklar altında değerlendirilen adaylar bu eğitime hak kazanır ya da elenirler. 

Polis Meslek Yüksek Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

PMYO öğrencilerinin aldıkları aylık harçlık 2000₺’dir.

Öğrenciler, kendilerine maaş almaya hak kazandıklarında, her ay ödenecek sabit bir miktar almaktadırlar. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin alacağı maaş miktarı her yıl gözden geçirilmektedir. Öğrencilerin alacakları ücret, eğitim niteliğine, okulun durumuna, öğrencinin görev ve sorumluluklarına bağlı olarak belirlenmektedir. Hak kazanıldığında öğrenciler her ay sabit bir miktarda maaş almaktadırlar.

6528 gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun %50 birinci sınıf öğrencilerinin hak ettiği harçlık düzeyidir.

İkinci sınıf PMYO öğrencilerinde ise çıkan sonucun %55’i hesaplanarak verilmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor

POMEM öğrencileri 28.dönem itibariyle aylık 2750₺ harçlık almaktadırlar. 

Bunun için, POMEM’e kayıtlı öğrencilerin hangi öğrenim eğitim alanlarına kayıtlı olduklarını, bu alanların mevcut durumlarını ve öğrencilerin hangi ödemelerin yapıldığının anlaşılması gerekir. Tüm bu bilgiler laboratuvar raporlarının gözden geçirilmesi, öğrencinin harçlık düzeyinin toplamının hesaplanması sonucunda alınmalıdır.

 “6.528” gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun % 70’i kadar harçlık bu eğitimi alan öğrencilere verilir.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

PAEM öğrencilerine de, POMEM öğrencileri gibi aynı dönemde maaş ödenmektedir.

PAEM öğrencilerinin borçlarını ödemeleri, POMEM sistemindeki hesaplamalara benzer şekilde işlem görmektedir.

İlk olarak, hükümetler, polislik alanında bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. İkinci olarak, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalarla ilgili incelemeler yaptık. Son olarak, belirli ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarını değerlendirdik. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının, verilen hizmetlerin cins ve kalitesine bağlı olarak, ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceği sonucuna vardık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Polis Okulunda ne kadar maaş alınır sorusunu ayrıntılı bir biçimde incelemek için birçok yöntemi kullandık. Öncelikle, polisliğin bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. Ardından, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalara da göz atarak incelemeler yaptık. Son olarak, ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarının ne olduğu üzerinde durduk. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının hangi hizmet verilme durumuna göre değişkenlik gösterebileceği sonucuna vardık.


2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Bekçilik Çalışma Saatleri ve Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Emniyet

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Bu yazımızda Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu cevaplar bulacağız. Ayrıca aşağıda alt başlık olarak sıraladığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Published

on

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Bu yazımızda Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu cevaplar bulacağız. Ayrıca aşağıda alt başlık olarak sıraladığımız soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur?

Yurtdışında Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar?

Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar? Tüm bu soruları cevaplamaya geçmeden önce Emniyet Müdür’ü kimdir, kimlere denir ondan bahsedelim. Polis; halkın refahını düşünerek huzur ortamı için de yaşamamızı sağlayan, anayasal düzen çerçevesi için de güvenliğimizi sağlayan kişilere denilir. Bir tehlike ile karşılaştığımız da yardım isteyeceğimiz ve korunmamızı sağlayan kişilerdir polisler. 

Emniyet Genel Müdürlükleri belediye teşkilatlarının olduğu yerlerde görev yaparlar. Polislik kurumunun yapılaşması iki şekildedir. İlk olarak Merkez Teşkilatı ve ikinci olarak Taşra Teşkilatı şeklindedir. Merkez Teşkilatı; Daire Başkanlığı şeklinde görev yürütürken, Taşra Teşkilatı; 81 ilde İl Emniyet Müdürlükleri olarak görev yaparlar. 

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur?

Nasıl Emniyet Müdürü Olunur

Teşkilatların nasıl konumlandırıldığına değindiğimize göre gelelim Emniyet Müdürü nasıl olunur sorusunu cevaplamaya. Herkesin tahmin edebileceği gibi öncelikle Polis teşkilatında görev yapıyor olmak gerekmektedir. Polis olabilmek içse ön lisans veya lisans mezunu olmak gerekmektedir. Bunun için ise Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne (POMEM) başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne (POMEM) başvuru yapıp seçilen kişiler yatılı okullar da eğitim alırlar. POMEM polis memuru yetiştirilmek üzere kurulmuş bir merkezdir. Ayrıca polis memuru olmak için gereken şartlar da bulunmaktadır. 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 
 • Lise, ön lisans, lisan mezunu olmak, 
 • Kamu Personeli Seçme Sınavından baraj puanı olarak belirlenmiş puanı geçmiş olmak.

Şartları kısaca bu şekildedir hem sözlü hem yazılı hem de fiziksel sınava tabi tutulurlar. Sınavları başarı ile tamamlayanlar polis memuru olarak anılmaya başlanırlar. 

Polis memurları emniyet müdüre olabilmek uzun çabalar sarf etmektedirler. Sanıldığı ve görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. Emniyet Müdürlüğü polislik rütbelerinden sadece bir tanesidir. Ancak en önemli ve en üst rütbe Emniyet Müdürlüğüdür. Emniyet Müdürü olmak isteyen bir kişi en önce işe komiser yardımcılığı ile başlaması gerekir. Emniyet Müdürü olmak için belirtilen süre kadar memurluk yapılmış olması gerekir. 

Bunlarla beraber aranan başka şartlarda vardır. Onları da şu şekilde sıralayabiliriz.

Emniyet Müdürü olmak için aranan şartlar;

 • İlk şart merkezi değerlendirme programlarında 3,5 en az puan alınmış olması gerekmektedir.
 • Meslek hayatında ceza almamış olmak 
 • Meslek hayatı boyunca ciddi bir soruşturma içine girmemiş olmak
 • Sözlü, yazılı ve spor mülakatlarında başarılı olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 30 yaşını doldurmamış olmak,
 • Silah taşımasını engelleyecek bir durumu olmaması,
 • Yüz kızartıcı suçlardan kaydının olmaması gerekmektedir.

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar?

Emniyet Müdürü Ne İş Yapar

Emniyet Müdür’ü nasıl olunur dan kısaca bahsettiğimize göre, Emniyet Müdürü ne iş yapar sorusunu cevaplayalım. Öncelikli görevleri arasında huzur ve güven ortamını sağlamaları gerekmektedir. Emniyet müdürleri bulundukları bölgenin emniyetinden sorumludurlar. Yurtiçin deki genel asayişi ve düzeni sağlamakla yükümlüdürler. İşlenecek olan bir suçu önceden ön görerek suç işlenmeden önlemleri alıp yerine getirmek ve suçluları yakalamak için çaba sarf etmek. Organize suç örgütü lider ve çetelerini tespit etmek. Operasyonları başlatmak. Suça yatkın kişilerin tespitlerini yapmak ve geren önlemi alarak kişileri yakalamak.

Polis memuru, baş polis, kıdemli baş polis, komiser yardımcısı, komiser, baş komiser, emniyet amiri, dördüncü sınıf emniyet müdürü, üncü sınıf emniyet müdürü, ikinci sınıf emniyet müdürü, birinci sınıf emniyet müdürü (2.derece) birinci sınıf emniyet müdürü (1.derece) şeklinde kademeleri vardır. Her meslekte olduğu gibi polislik mesleğinde de kademe yükselmesi bu şekildedir. Emniyet genel müdürlüğün de en yüksek derece sınıf üstü emniyet müdürüdür ve bu rütbe de sadece emniyet müdürleri vardır.

Emniyet müdürü derecesi Türkiye de iki dereceli sistemdir. 

Birinci derecede olanlar; Genel Müdür Yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Özel Güvenlik Denetleme Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Merkez Emniyet Müdürü gibi rütbelerden oluşur.

İkinci derecede olanlar; Daire Başkanı, Birinci Hukuk Müşaviri, İl Emniyet Müdürü, Polis Başmüfettişi, Öğretim Görevlisi, Merkez Emniyet Müdürü, Polis Moral Eğitim Merkezi Müdürü, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürü, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, görevlerinde bulunabilirler. Bu rütbelerin bekleme süresi 2 yıldır. Daha sonra birinci dereceli, birinci sınıf Emniyet Müdürlüğüne yükselirler.

Bu rütbeye sahip olmak için Polis Akademisini bitirmek gerekmektedir.

Yurtdışında Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadardır?

Yurtdışı Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusuna geçmeden önce Türkiye’de Emniyet Müdürü maaşları ne kadar bir de ona bakalım. Canla başla insanların huzur için de yaşamalarını sağlayan polis teşkilatının en yüksek rütbesi olan emniyet müdürlerinin maaşları ne kadar.  Ülkemiz de Emniyet Müdürü maaşları ne kadar sorusunu şu şekilde cevaplaya biliriz; aile yardımı, primler ve diğer ödenekler dışında ortalama toplam 15,700 TL’dir. 

Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar

Birçok Türkün bulunduğu Almanya’da Emniyet Müdürü Maaşları ne kadar sorusuna geçelim. Almanya’ Emniyet Müdürü maaşlara Türkiye de olduğu gibi primlere göre değişiklik göstermektedir. Burada verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Emniyet Müdürü maaşı ne kadar; 3,450 Euro civarlarındadır. En düşük polis memuru maaşı en düşük 1000 Euro ile en yüksek 2,200 Euro civarlarındadır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Emniyet Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’deki devlet anlayışından farklı olarak ABD’de federal devlet anlayışı veya özerk bölge anlayışı vardır. Bu sebeple bölgesel polis organizasyonları vardır. Tüm polis teşkilatlarının belirli görev alanları ve yetki sınırları vardır. LAPD içine üst yetkide bulanan kişiler Polis Şefleridir ayrıca Belediye Başkanları tarafından atanırlar. Türkiye’de olduğu gibi boy, kilo kriterleri bulunmamaktadır. Amerikan vatandaşı olmak zorunludur. Şimdi gelelim polislerin Devletleri’nde konuma ve statüye göre değişiklik gösterse de en az maaş 3.600 dolar en çok maaş ise 5.600 dolar civarlarındadır. Yeni belirtmek gerekirse burada verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Değişiklik gösterebilmektedir. 

Hindistan’da Emniyet Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Dünya’ da ki kalabalık ülkelerden biri de Hindistan’dır. Türkiye’ye nazaran birçok ülkedeki polis memurları acımasız ve sertlerdir. Öyleyse Hindistan da Emniyet Müdürü yani polislerin başı olan kişilerin maaşları ne kadar sorusunu cevaplayalım. Hindistan da Emniyet Müdürü maaşı aylık ortalama 20.000 rupi Hindistan parasıdır. Memur maaşları cinsiyet, konum ve beceriye göre değişiklik göstermektedir. 

İngiltere’de Emniyet Müdür Maaşları Ne Kadar?

Diğer ülkelerde olduğu gibi İngiltere’de de polislik mertebeleri faklıdır. İngiltere’de memur maaşları ne kadar sorusunu cevaplayacak olursak diğer devlet memurlarında da olduğu gibi başlangıç ücretleri 21.000 sterlin ile 25.000 sterlin arasında farklılık göstermektedir. En uzman memurların aldığı ücretler ortalama yıllık 40.300 sterlin kadardır. İngiltere’de polisler 7 yıllık görev sürelerinden sonra bir üste mevkiye yükselirler. Baş müfettişlerin aldığı maaşlar 57.000 sterlin ile 59.300 sterlin arasında değişiklik göstermektedir. İngiltere’de de üstlenilen görev, derece ve konuma göre maaşlar değişiklik gösterirler. Burada yine belirtmekte fayda var; verilen rakamlar ortalama rakamlardır. Böylelikle İngiltere’deki polis memuru maaşları ne kadar sorusunu da cevaplamış olduk. 


2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

2022 Matematik Öğretmeni Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler