Connect with us

Taban Puanları

Pilotaj 2023 Taban Puanları

Pilotaj bölümü; sivil havacılık konusunda ulusal ve küresel şartlara uygun, temel pilot eğitimi veren, İngilizce hazırlık senesi ile birlikte 5 yıllık lisans düzeyinde eğitim almış en iyi pilotların yetiştirilmesini amaçlayan bir üniversite bölümüdür. 2023 yılı pilotaj taban puanları kariyer hayatında pilot olmak isteyenlerin araştırdığı konulardan biri olmuştur.

Yayınlanma Tarihi

-

Pilotaj 2023 Taban Puanları

Pilotaj bölümü; sivil havacılık konusunda ulusal ve küresel şartlara uygun, temel pilot eğitimi veren, İngilizce hazırlık senesi ile birlikte 5 yıllık lisans düzeyinde eğitim almış en iyi pilotların yetiştirilmesini amaçlayan bir üniversite bölümüdür. 2023 yılı pilotaj taban puanları kariyer hayatında pilot olmak isteyenlerin araştırdığı konulardan biri olmuştur.

En Düşük Puana Sahip Pilotaj Bölümleri Hangileridir?
Üniversite AdıBölümPuanTürüKont./YerTabanPuanıBaşarıSırası
Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY6/6537,7121951
Eskişehir Teknik Üniversitesi (Devlet)PilotajSAY5/5532,6162726
Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY5/5524,6725358
Kto Karatay Üniversitesi (Konya) (Vakıf)Pilotaj (Burslu)SAY4/4524,5295419
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Ankara) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY5/5520,8956943
İstanbul Okan Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY6/6519,0047736
Atılım Üniversitesi (Ankara) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY3/3517,5778335
İstanbul Aydın Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY5/5516,9418602
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY5/5514,5899588
Girne Üniversitesi (Kktc-Girne) (Kktc Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY3/3509,46811810
Girne Amerikan Üniversitesi (Kktc-Girne) (Kktc Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Burslu)SAY2/2506,79313299
Antalya Bilim Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (Burslu)SAY3/3505,19814269
Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY37/37328,419218871
Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY31/31315,428250085
İstanbul Aydın Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY30/30271,167402084
Kto Karatay Üniversitesi (Konya) (Vakıf)Pilotaj (Ücretli)SAY22/22263,022442426
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Ankara) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY31/31262,133447073
Atılım Üniversitesi (Ankara) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY20/20260,643455341
İstanbul Okan Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY34/34258,327468478
Antalya Bilim Üniversitesi (Vakıf)Pilotaj (Ücretli)SAY20/20252,338505554
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY25/25250,037520812
Girne Üniversitesi (Kktc-Girne) (Kktc Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (%25 İndirimli)SAY12/12237,985615408
Girne Amerikan Üniversitesi (Kktc-Girne) (Kktc Vakıf)Pilotaj (İngilizce) (Ücretli)SAY11/11229,785694094

Havacılık sektöründe İngilizce olmazsa olmaz kriterlerden biri olduğu için öğrencilerin mutlaka iyi bir dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Yeterli pilotaj taban puanları olan adayların İngilizce yeterliliğine sahip olması ve bunu belgelemesi gerekmektedir. İngilizce olarak konuşma, anlama ve yazma bilgisi yeterli olan ve üniversite mezunu olan adayların yüksek maaşa ve prestije sahip en iyi işi bulma ihtimali çok yüksektir. Ulusal veya uluslararası geçerliliğe sahip olan dil sınavlarından TOEFL, İELTS, YDS gibi sınavlardan üniversitelerin belirlediği taban puanları ve üstünü alarak ya da üniversitenin kendi ingilizce muafiyet sınavından yeterli puanı alan adaylar hazırlık sınıfından muaf olup 4 yıllık (8 dönem) lisans eğitimine geçmeye hak kazanırlar.

En Düşük Puana Sahip Pilotaj Bölümleri Hangileridir?

Pilotaj bölümü öğrencileri 4 yıllık akademik eğitim öğretim süresince teorik ve pratik uçuş eğitimi alırlar. Havacılık, mühendislik ve matematik temelli teorik eğitimleri başarı ile geçen öğrenciler, uluslararası standartlara sahip uçuş eğitimlerini pratik olarak tamamlayarak meslek hayatına başlamaya hazır hâle gelir. Bunun yanı sıra kariyer hayatına pilot olarak devam etmek isteyen adayların belirli bir fiziki kriterleri kapsıyor olması ve sivil havacılık genel müdürlüğünün belirlediği hastaneler ya da havacılık tıp merkezlerinden herhangi bir sağlık sorunu olmadığı ve uçuşa engel bir durum olmadığını belgeleyen birinci sınıf sağlık raporunun olması gerekmektedir. Sağlık raporlarının geçerliliği bir yıl olup, yılda 1 kez yenilenmesi gerekmektedir.

Fakülte veya yüksek okulların pilotaj taban puanları üniversite sınavının sayısal puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Pilotaj eğitimi veren okullar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılıp yetkilendirilir. Temel ders müfredatı, teorik ve pratik eğitimlerin tüm okullarda benzer olmasının yanı sıra okulların arasında fiyat farkı, öğrenciye sunulan hizmetler ve eğitim kalitesi gibi farklılıklar görülebilmektedir. Okul tercihinde bulunmadan önce bölümün misyonu ve vizyonunu, mezun ve mevcut öğrenci sayısını, uçuş eğitim okulunu, eğitim uçaklarının sayısı ve yaşları, mezunların kariyer hayatı ile ilgili bilgileri öğrenmeniz tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır. Ek olarak okulun Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü denetimlerinde ceza alıp almadığı, uçuş okulunun herhangi bir kazası olup olmadığını öğrenmeniz seçeceğiniz üniversiteye güvenle başlamanıza yardımcı olacaktır.

Pilotaj Bölümü Dersleri Hangileridir?

Pilotaj Bölümü Dersleri Hangileridir?

Lisans öğrencileri toplamda 8 dönem teorik ve pratik eğitim alırlar. İlk 3 dönemde genel havacılık bilgisi ağırlıklı akademik eğitim verilir. Daha sonra, 2. Yılın ilk dönemi tamamlanınca, uçuş eğitimi başlar ve teorik bilgi eğitimi ile birlikte sürdürülür. Derslerle ilgili ek bilgi olarak Atatürk ilke ve inkılap tarihi ve Türk dili dersleri üniversite eğitiminin ilk yılının zorunlu derslerindendir.

Teorik dersler:

 • –        Uluslararası Anlaşmalar ve Havaalanları, uçuş prosedürleri gibi konuları içeren Uluslararası Hava ve Uzay Hukuku
 • –        Uçak sistemleri, elektriği, motorları ve uçak aletleri gibi konuları içeren Hava Aracı Genel Bilgisi
 • –        Havacılık Seyrüseferi( Aviyonikler, Radyo Alet ve Radyo Alet Seyrüsefer gibi konular)
 • –        Acil ve normal durumlarda Uçuş Performansı ve Planlama
 • –        Havacılık fiziği
 • –        Matematik
 • –        Meteoroloji
 • –        Haberleşme/ iletişim / hava trafik konuşmaları
 • –        Emniyet yönetim sistemi
 • –        Uçuş işletme usulleri
 • –        Bilgi, beceri, tutum, liderlik ve yönetim becerileri konularını kapsayan uçuş prensipleri

Pratik dersler: Temel havacılık teorik eğitimlerinden sonra uçuş becerisini geliştirmeye yönelik pratik dersler şunlardır.

 • –        PPL (Private Pilot License) Uçuşu ile Hususi Pilot Lisansı (Programda çift kumanda ile uçuş, denetim altında yalnız uçuş, yalnız seyrüsefer uçuşu, ve simülatörde temel alet uçuşu yer almaktadır.)
 • –        Simülatör Uygulaması
 • –        Aletli Uçuş
 • –        Gece Uçuşu
 • –        Sorumlu Pilot olarak (PIC) Uçuş
 • –        Commercial Pilot License (CPL) Uçuşu ile (CPL/IR Lisansı)
 • –        Çift Motorlu Uçaklarla Uçuşu ile (ME/IR Lisansı)

Pilotaj Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir?

Pilotaj Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir?

Yeterli taban puanları alan ve iyi derecede ingilizce bilgisi olan adayların iş bulması oldukça kolaydır. Çalışma olanakları ve şartları oldukça cezbedici olan bölümün mezun sayısının çok olmaması ve mezunların yabancı dil bilgisine sahip olması avantajları sebebiyle sektörde yurtiçinde ve yurtdışında kolayca iş bulup istihdam edilebilirler. Ulaştırma Bakanlığına ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, genel ve özel hava yolu işletmelerinde, kargo ve lojistik hizmet veren taşımacılık şirketlerinde ve  her türlü ticari hava taşımacılığı işletmesinde hava taksi işletmeleri, zirai ilaçlama ya da turistik amaçlı uçuşlarda, gerek sivil gerekse askeri uçaklarda ikinci pilot ve sonrasındaki aşamaları tamamlayarak kaptan pilot olarak kariyer hayatına yüksek maaşlarla devam edebilme imkanı sunmaktadır.

Bunun yanı sıra uçuş okullarında öğretmen pilotluk ve kontrol pilotluğu, teorik havacılık eğitim kurumlarında eğitimcilik, fakülte ve yüksekokullarda akademik eğitimcilik, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarında profesyonel eğitimcilik ve idarecilik yapma imkânı da mevcuttur.

Pilotaj Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Pilotaj Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Ülkemizde 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversiteler fakülte ve yüksekokul olarak ayrılmış olup pilotaj bölümü olan okulların sayısı YÖK Atlas’ın 2022 yılı verilerine göre 1 tanesi devlet(ücretsiz) ve 11 tanesi özel okul olmak üzere toplam 12 tanedir. 2019 ve 2021 yıllarında fakülte ve yüksekokulların taban puanları ve kontenjan sayılarına bakıldığında burslu kontenjanların tamamı dolmuştur. Aynı yılları kapsayan ücretli kontenjanlarda ise Özyeğin ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin öğrencileri yeterli taban puanları alarak kontenjanları doldurmuştur. Siz değerli okuyucularımız için pilotaj bölümünde en yüksek puanlı üniversiteleri, pilotaj taban puanları ve eğitim özelliklerini aşağıda hazırladık. En iyi üniversiteleri detayları ile birlikte bulabilirsiniz.

Özyeğin Üniversitesi: Türkiye’de vakıf üniversitesi statüsünde hizmet veren okul,  ingilizce 4 yıllık burslu eğitim öğretim programı 2022 yılının taban puanları 537,712 puan olup en yüksek puanlı fakültelerden biridir. Örgün eğitim veren üniversitenin 2022 yılı kontenjanı burslu öğrenciler için 6 kişi, ücretli öğrenciler için 37 kişi olarak belirlenmiştir. 2023 pilotaj taban puanları henüz YÖK Atlas sitesinde belirtilmemiştir. Üniversite’nin pratik uçuş eğitimleri AYJET-Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu tarafından verilecektir. Mezunları, lisans diploması ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden havayolu nakliye pilotu lisansı (ATP-A) almaya hak kazanacaklardır. Özyeğin Üniversitesi mezunları 4 yıllık pilot eğitimi lisans diploması, ATP(A)-Frozen seviyesinde derslerini tamamlayarak, ticari pilot lisansı(CPL) ve aletli uçuş yetkisi lisansına IR(A) sahip olacaklardır.

Eskişehir Teknik Üniversitesi: Türkiye’de lisans düzeyinde ilk eğitim veren ve halen tek devlet üniversitesi olarak eğitim öğretim veren kurumdur. Örgün eğitimle lisans düzeyinde eğitim veren devlet okulunun 2022 yılı kontenjanı için 5 genel kontenjan ve 1 kişi okul birinci kontenjanı olacak şekilde toplam 6 kişi olarak açıklanmıştır. 2023 pilotaj taban puanları henüz YÖK Atlas sitesinde belirtilmese de en iyi üniversitelerden biridir. 2022 yılı taban puanları ise 532,616’dır. 2019 ile 2021 yılları arasında 3 okul birincisi ve 45 genel kontenjan açılmış olup tamamı dolmuştur. Üniversite kampüsü içerisinde bulunan Hasan Polatkan Havalimanını kullanarak Cessna-172, TB-20 ve C-90 olmak üzere 3 tip uçak ile pratik eğitim vermektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi: İstanbul’da yer alan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu içerisinde yer alan bölüm ingilizce ve örgün öğretimle hizmet vermektedir. 4 yıllık burslu programı 2022 yılında bölümün taban puanları açıklandığında son yerleşen öğrencinin 524,672 puanla yerleştiği görülmektedir. 2022 yılı burslu öğrenci kontenjanı 5 kişi, ücretli kontenjanı ise 31 olarak belirtmiştir. Bahçeşehir Üniversitesi mezunları 4 yıllık pilot eğitimi lisans diploması, havayolu nakliye pilotu lisansı ATP(A)-Frozen seviyesinde derslerini tamamlayarak, ticari pilot lisansı(CPL) ve aletli uçuş yetkisi lisansına IR(A) sahip olacaklardır. Pratik uçuş eğitimleri üniversitenin anlaşmalı uçuş okulu olan Atlantic Flight Academy (AFA) ‘de geçekleştirilecektir. AFA Uçuş Okulu uçuş eğitimleri için ana eğitim üssü olarak Çorlu, yedek üsler olarak Edremit, Çanakkale, Bodrum ve Dalaman meydanlarını kullanmaktadır.

Pilotaj Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir?

KTO Karatay Üniversitesi: Konya’da Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde yer alan program 2022 yılı %100 burslu öğrenci kontenjanını 4 kişi, ücretli kontenjanını 22 kişi olarak açıklamıştır. 2023  taban puanları YÖK resmi sayfasında belirtilmemiştir. 2022 yılında pilotaj taban puanları 524,528 puanlı öğrenci yerleşmiştir. Türkiye’de yalnızca KTO Karatay Üniversitesi’nde uygulama eğitimleri, planör uçuşlarıyla başlamaktadır. 2 adet planör bulunmaktadır. Uçuş pratiği yapma amacına uygun şekilde inşa edilmiş ve üniversite kampüsüne yakın ve yaklaşık 305.000 metrekare genişlikteki kendi eğitim pistinde öğrencilerine pratik eğitim veren en iyi yüksekokullardan biridir.

Atılım Üniversitesi: Ankara’da bulunan üniversite Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde 2022-2023 eğitim öğretim yılı pilotaj taban puanı 517,576 olarak alım yapmıştır. Üniversitenin 2022 yılı ingilizce burslu öğrenci kontenjanı 3 kişi , ücretli kontenjanı ise 20 öğrenci olarak açıklanmıştır. 5 adet eğitim uçağı ile Esenboğa Havalimanı -Sivil Havacılık Eğitim Merkezinde uygulamalı eğitim fırsatı sunmaktadır. Temel eğitim seviyesi CPL/IR Frozen ATPL (A) Modüler eğitimdir. Öğrenci başarılı olması halinde aletli uçuş yetkisine sahip ticari pilot lisansı (CPL/IR) ile, havayolu taşımacılık pilot lisansı teorik eğitim (Frozen ATPL) yetkisine sahip olur. Uçuşlar, Atlas Global Hava Yolları A.Ş. tarafından kurulmuş olan AFA Uçuş Okulu bünyesinde icra edilecektir.

Pilotaj Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite

Pilotaj Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite

Türkiye’de lisans düzeyinde ücretsiz pilotaj eğitimi veren tek üniversite Eskişehir teknik üniversitesi olup en iyi fakülteler arasında yerini almaktadır. Özel okullar arasından tercih yapacak adaylar verdiği eğitim hizmetinin kalitesine, taban puanlarına ve ücretine bağlı olarak seçim yapmaktadır. 2019-2021 yılları arasında Türkiye’de en çok tercih edilen 5 özel üniversite toplam öğrenci sayıları ile birlikte belirtilmiştir.

Özyeğin üniversitesi 2019,2020 ve 2021 yılında yerleşen toplam öğrenci sayısı 111 kişi, Bahçeşehir Üniversitesi belirtilen yıllarda lisans programına yerleşen toplam öğrenci sayısı 110, İstanbul Okan Üniversitesi 81 kişi, Antalya Bilim Üniversitesi 63 öğrenci ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi belirtilen yıllarda yerleşen öğrenci sayısı 63 kişi olarak en popüler özel okullar arasında yerini almıştır. Kontenjan sayıları farklılık göstermekle birlikte son 3 yıllık verilere bakıldığında Özyeğin Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinin kontenjanları dolmuştur. Okan Üniversitesi’nin kontenjan sayısı son 3 yıl toplamında 113 olarak belirtilmiş ve doluluk oranı 81 olarak görülmektedir. Pilotaj bölümü en yüksek kontenjan sayısı Okan Üniversitesine aittir. Özyeğin Üniversitesi 111 kişi ve Bahçeşehir Üniversitesi 110 kişilik kontenjanı ile ilk sıralarda yerini almıştır.

En Düşük Puana Sahip Pilotaj Bölümleri Hangileridir?

En Düşük Puana Sahip Pilotaj Bölümleri Hangileridir?

Konya’da bulunan KTO Karatay Üniversitesi 2020 yılında ücretli olarak 28 kişilik kontenjan açmış ve en düşük puanlı öğrencinin puanı 219,73 olarak belirtilmiştir. Üniversite 2021 yılında da 28 kişilik kontenjan açmış ancak tercih eden 5 aday üniversiteye yerleştirilmiş ve kontenjan dolmamıştır.  2022 yılı için açıklanan ücretli kontenjan sayısı 22 kişidir. 2021 yılı itibariyle İstanbul Aydın Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi pilotaj bölümü için ilk defa alım yapacağını açıklamıştır. Taban puanları ve açılan kontenjan bilgileri YÖK Atlas resmi sayfasında mevcuttur. Yüksekokulların ücretli kontenjanları tam doluluğa ulaşmadığı için ücretli pilotaj taban puanları belirtilmemiştir.

İstanbul Aydın Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesine bağlı bölüme 2021 yılında ücretli olarak 34 kişilik kontenjan açmış ve bu kontenjana 12 başvurup yerleşmiştir. 2022 yılı ücretli öğrenci kontenjanı 30 kişidir. Yine İstanbul’da bulunan Nişantaşı Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu içerisinde yer alan pilotaj bölümü yüksekokuluna 2021 yılında 31 kişilik kontenjan açmış ve 6 kişi yerleşmiştir. Üniversitenin 2022 yılı ücretli öğrenci kontenjanı 25 kişi olarak açıklanmıştır. Okulların pilotaj taban puanlarına bakacak olursak 2022 yılı için en düşük puanlı üniversiteler burslu en düşük 505,198 puanlı, ücretli en düşük 229,785 puanlı adayların yerleştiği görülmektedir.


ATT- Paramedik 2023 Taban Puanları TIKLA

2023 Polislik Taban Puanları TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi 1453 yılında İstanbul’un fethiyle birlikte kurulmuştur. Avrupa’nın en eski ilk 10 üniversitesinden biridir.

Published

on

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de kurulmuş olan en eski devlet üniversitesidir. Ana yerleşkesi İstanbul Fatih’te bulunan Üniversitenin tarihi oldukça eskiye dayanır. İstanbul Üniversitesi 1453 yılında İstanbul’un fethiyle birlikte kurulmuştur. Avrupa’nın en eski ilk 10 üniversitesinden biridir. 2019 senesinde Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500 içerisinde yer alan Türkiye’deki tek üniversitedir.

İstanbul Üniversitesi akademik birimlerinin bünyesinde fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu, enstitü ve bölümler olmak üzere beş başlık altında toplanır. İstanbul Üniversitenin beş farklı akademik başlığı, çeşitli eğitim sürelerin sahiptir. Toplamda 33 akademik birimi bulunan İstanbul Üniversitesinin, 17 fakültesi vardır. Aynı zamanda Üniversite bünyesinde bir de Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi vardır.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Türkiye ve İngilizce dillerinde eğitim veren İstanbul Üniversitesi; 17 fakülte, 12 enstitü, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 2 bölüm ve 77 araştırma merkezini bünyesinde barındırır.  İstanbul Üniversitesi’nin taban puanları her sene değişiklik gösterir. Taban puanı sistemi; her yıl üniversiteye yerleşmiş olan öğrenciler arasından, belirli bir bölüme yerleşmiş öğrenciler arasındaki en düşük puanla yerleşen öğrencinin puanı baz alınarak belirlenir. 2023 İstanbul Üniversitesi taban puanları gösteren tablo aşağıda detaylı şekilde belirtilmiştir.  

4128 öğretim üyesi ve elemanı ile birlikte hizmet veren, bilgi çağında özel sektörün gereksinimini en iyi karşılayan beyin gücünü oluşturan sektörle işbirliği içerisinde çalışmalar yapan önder bir üniversitedir. 2023 İstanbul Üniversitesi bölümleri detaylı biçimde aşağıda yer alıyor. Tercih döneminde öğrencilerin, üniversite bölümlerini ve taban puanlarını detaylı şekilde incelemesi gerekir.

İstanbul Üniversitesi İyi Bir Üniversite mi?

İstanbul Üniversitesi İyi Bir Üniversite mi?

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Dünyadaki en başarılı üniversitelerin derecelendirildiği Akademik Racing of world üniversitesi kısaca Avrupa sıralamasına göre İstanbul Üniversitesi dünyanın en başarılı ilk üniversitesi arasında yer alıyor. Türkiye’nin Lider Üniversitesi olma yolunda tam 12 yıldır art arda dereceye giren başarısını koruyan İstanbul Üniversitesi bilimsel yetkinlik akademik performans ve öğrenci potansiyelleri ile Türkiye ve dünya sıralamasında üst sıralara doğru ilerliyor. İstanbul Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi içerisinde Avrupa tarzı olarak kabul edilen ilk üniversitedir.

İstanbul Üniversite bünyesinde ortalama 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans öğrencisi vardır. 2006 senesinde günümüze kadar dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında bulunması sebebiyle dünya çapında da Türkiye’de de oldukça saygınlık sahibi bir üniversitedir. Aynı zaman İstanbul Üniversitesi, Asya Pasifik bölgesinde yer alan en iyi 100 üniversite içerisinde bulunur. İstanbul Üniversitesi içerisindeki kaliteli eğitimi, akademik kadrosundaki başarılı akademisyenleri ve köklü bir üniversite olması nedeniyle üniversite sınavına hazırlanacak kişilerin ilgisini çeken bir devlet üniversitesidir.

2023 İstanbul Üniversitesi taban puanları yüksek olmasının nedeni de üniversitenin saygılı kimliği ve itibarlı vizyonu olmasıdır. İstanbul Üniversitesi Akademik başarı ve performans açısından 58 Dergiye 177 kitap 33.40070 makale yayınlanmıştır. Bilime hizmet noktasında öncül başarı sağlayan İstanbul Üniversitesi temel kitapları dijital ortama aktarıp tüm halkın ve bilimin hizmetine sunmaya devam ediyor. Açık erişim sağlayan ve ticari olmayan Yayıncılık noktasında çok önemli eserleri akademisyenlerle ve halkla buluşturmanın gururunu yaşayan İstanbul Üniversitesi iyi ve köklü bir üniversitedir.

İstanbul Üniversitesinde Hangi Bölümler Var?

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Edebiyat Fakültesi Fen Fakültesi, İktisat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İşletme Fakültesi, Siyasal bilgiler fakültesi, İletişim Fakültesi, Su Bilimleri Fakültesi, ilahiyat fakültesi, Açık ve uzaktan eğitim fakültesi, Ulaştırma ve lojistik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hemşirelik fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim teknolojileri Fakültesi bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nin taban puanları aşağıda yer alan tabloda belirtilmiştir.

2023 İstanbul Üniversitesi bölümleri arasında yer alan Edebiyat Fakültesi Bölümleri aşağıda belirtildiği gibidir:

 • ·         Türk Dili ve Edebiyatı
 • ·         Tarih
 • ·         Coğrafya
 • ·         Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü
 • ·         Felsefe
 • ·         Sosyoloji
 • ·         Psikoloji
 • ·         Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü
 • ·         Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü
 • ·         Arkeoloji
 • ·         Sanat Tarihi
 • ·         Antropoloji
 • ·         Bilgi ve Belge Yönetimi
 • ·         Bilim Tarihi
 • ·         Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü
 • ·         Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji
 • ·         Mütercim ve Tercümanlık
 • ·         Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım
 • ·         Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
 • ·         Müzecilik
 • ·         Dil Bilimi

Tıp Fakültesi bölümleri, Temel Tıp bilimleri, Dahili tıp bilimleri, harici Tıp bilimlerinden oluşmaktadır.

Fen Fakültesi aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 • ·         Biyoloji bölümü
 • ·         Fizik Bölümü
 • ·         Kimya Bölümü
 • ·         Matematik Bölümü
 • ·         Moleküler biyoloji ve genetik bölümü
 • ·         Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 • ·         İktisat Bölümü
 • ·         Maliye bölümü
 • ·         Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümü
 • ·         Ekonometri bölümü
 • ·         İşletme Bölümü
 • ·         Turizm işletmeciliği bölümü
 • ·         Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
 • ·         Yönetim bilişim sistemleri bölümü
 • ·         Siyasal bilgiler ve İşletme fakültelerinde sırasıyla İşletme Bölümü siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü bulunmaktadır.

İletişim fakültesinde yer alan bölümler aşağıda listelenmiştir:

 • ·         Gazetecilik
 • ·         Halkla ilişkiler ve tanıtım
 • ·         Radyo televizyon sinema
 • ·         Su bilimleri fakültesi bölümleri aşağıda listelenmiştir:
 • ·         Ürünleri yetiştiriciliği ve hastalıkları bölümü
 • ·         Deniz ve iç su kaynakları yönetimi bölümü
 • ·         Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi bölümü
 • ·         Akuatik biyoteknoloji ve genetik bölümü
 • ·         İlahiyat fakültesi bölümleri aşağıda yer almaktadır:
 • ·         Felsefe ve din Bilimleri Bölümü
 • ·         İslam tarihi ve sanatları bölümü
 • ·         Temel İslam Bilimleri Bölümü
 • ·         Hemşirelik, mimarlık ve lojistik bölümlerinde yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Dünyada Kaçıncı?

İstanbul Üniversitesi Dünyada Kaçıncı?

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Dünyanın en başarılı üniversitelerini belirli bir sıralamada düzenleyen Academic Ranking of World Universities (ARWU) kurumudur. Academic Ranking of World Universities tarafından ilk sıralama 2003 senesinde yapılmıştır. 2003 senesinden bu yana istikrarlı şekilde ilk 500 içerisinde İstanbul Üniversitesi bulunuyor. Akademik başarı sıralamasında ilk 500 arasında yer alan ilk ve tek üniversite, İstanbul Üniversitesi olmuştur. Akademik performans üstünlüğü, öğrenci potansiyeli ve aynı zamanda bilimsel alanda yetkinliği sayesinde Türkiye’nin lider üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, başarılarına devam ediyor.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları 2023 İstanbul Üniversitesi Bölümleri arasında bulunan her alan İstanbul Üniversitesinin vizyon ve misyonuna uygun öğrenciler yetiştirmek ve aynı zamanda kendi kimliğine yakışır bir donanıma sahip bireyleri mezun etmektir. Başarısını dünyaya kanıtlamış olan İstanbul Üniversitesi, Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü sloganıyla köklü bir eğitim vermeye devam etmektedir.

İstanbul Üniversitesi dünyada en iyi 500 üniversite listesi arasında yer almaktadır. 2023 İstanbul Üniversitesi taban puanları yüksek olmasıyla dikkat çeken üniversite, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almasının etkilerini de taşıyor. . İstanbul Üniversitesi 12 yıldır art arda dünyadaki en iyi 500 Üniversitesi arasında yer alan tek Türk üniversitesidir. Yükseköğretim kurulu izleme ve değerlendirme raporuna göre İstanbul Üniversitesi’nin 249 öğrencisi Türkiye birincisidir.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Çin’de yer alan Shanghai Ranking Consultancy organizasyonu ARWU sıralamasına göre 701-800 bandında Hacettepe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesini takip eden Türk üniversiteleri olmuştur. ARWU sıralamasında birinci Harvard Üniversitesi, ikinci Stanford Üniversitesi, üçüncü Cambridge Üniversitesi olmuştur.

İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin Kaçıncı Üniversitesi?

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi’nin kuruluşu hakkında yazılan tezler 1321 yıllarına kadar dayanır. Ancak Türk tarihçiler İstanbul Üniversitesinin kuruluş tarihini 1453 yılı olarak kabul ediyor. Dünya çapında pek çok ranking sistem bulunur. Her birinin kriterlerinin farklı olmasından dolayı sıralama sonuçları değişiklik gösterebilir. URAP Laboratuvarı tarafından yayınlanmış olan güncel en iyi üniversite sıralaması, baz alınabilecek doğru bir veridir. URAP Laboratuvarı sonuçlarına göre Türkiye’nin en iyi dördüncü üniversitesi; İstanbul Üniversitesi olmuştur. Birinci sırada Hacettepe Üniversitesi, ikinci sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Sıralamaya göre İstanbul Üniversitesi’nin ilk dört sırada yer alması, kalite eğitimden ödün vermemesi ve köklü bir eğitim kurumu olmasına dayanıyor. Yükseköğretim derecelendirme kuruluşları arasında bulunan Quacquarelli Symonds (QS) tarafından hazırlanmış olan ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması’ yapılmıştır. Türk devlet üniversiteleri akademik saygınlık, işveren itibarı, uluslararası araştırma ağı ve benzeri birçok ölçüte göre değerlendirme yapıldığında İstanbul Üniversitesi üstün bir başarı elde etmiştir.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Türkiye’de yer alan üniversiteler içerisinde genel alan ve alt alan sıralamasında; 3 alanda birincilik ve 4 alanda ikincilik sahibi olmuştur. Aynı zamanda Hukuk alt alan sıralaması içerisinde yer alan tek Türk Üniversitesi olarak büyük bir başarı elde etmiştir. QS tarafınca hazırlanan ve 45 ülkeden 543 lider üniversite derecelendirilmeye alınır.

2023 İstanbul Üniversitesi taban puanları yüksek olan üniversiteler arasındadır. Üniversitesi 23 programı ile birlikte Türkiye’nin en iyi 4. üniversitesidir. Bölümleriyle Türkiye’nin en iyi 7. üniversitesidir. Dünya başarı ortalamasında ise tüm bölümler göz önünde bulundurulduğu zaman Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi arasında yer almaktadır. 2023 İstanbul Üniversitesi bölümleri şimdiden mezun olan öğrenciler    Kamu Personel Seçme Sınavı’nda Türkiye’nin ilk %5’lik dilimine girerler.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, bütün dünya üzerindeki işletme fakültelerini akredite eden, en önemli kuruluş The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) tarafınca 2012 senesinde akredite edilmiştir. Bu sayede İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Türkiye’de bulunan devlet üniversiteleri içerisinde ilk ve tek AACSB akreditasyonu bulunan İşletme Fakültesi haline gelmiştir.

İstanbul Üniversitesi Kaç Kişi Alıyor?

İstanbul Üniversitesi Kaç Kişi Alıyor?

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversitesi’nde toplam 23 fakültede 17 enstitü 2 yüksekokul ve 7 Meslek Yüksek Okulu ile faaliyet gösteren tüm bölümlerdeki öğrenci sayısı 68.000’dir. Hangi bölümün kaç kişi aldığı kontenjan sayısı Aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak verilmiştir.  2023 İstanbul Üniversitesi bölümleri aşağıdaki listeyi incelerken kontenjan ve Yerleştirme bölümüne bakarak bölümlerin kaç kişi aldığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Lisans öğrenci sayısı 50.688, ön lisans öğrenci sayısı 237.864 olmaktadır. İstanbul Üniversitesi bünyesinde ortalama 5 bin akademik ve 12 bin idari personel yer alır. İstanbul Üniversitesi içerisinde aktif olarak 4128 öğretim elemanı vardır. İstanbul Üniversitesi kontenjanları her sene değişiklik gösteren bir sisteme sahiptir. Kontenjanlar, üniversiteler tarafından önerilerini birimlerinden talep eder ve bu sistemle birlikte belirlenir.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları İstanbul Üniversite içerisinde bulunan Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin kontenjanları, örgün eğitim kontenjanlarına göre daha yüksektir. Açık öğretim bölümlerinde de öğrenciler ya da ikinci üniversitesinin okumak isteyen kişiler için sıkça tercih edilen bir alandır. İstanbul Üniversitesi’nin saygınlık sahibi yapısı ve kaliteli eğitiminden yararlanmak isteyen öğrenciler, okumak istedikleri bölümün kontenjanlarını detaylı olarak inceleyebilir. Bölümden bölüme ve her sene değişiklik gösteren kontenjanlar, doğru şekilde araştırılmalı ve buna bağlı olarak tercih yapılmalıdır.

2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nin kaç kişi aldığı lisans ve ön lisans bölümlerine bağlı şekilde de değişiklik gösterir. İstanbul Üniversitesi’nin bölüm kontenjanları, eğitim diline göre de farklılık gösterir. 2023 İstanbul Üniversitesi Taban Puanları Siyasal Bilgiler Fakültesi içerisinde yer alan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde Türkçe eğitim dili için kontenjan 123 iken; İngilizce eğitim dili için 31 olarak belirlenmiştir. Uzun yıllar Üniversite ile bütünleşmiş olan bölümlerde, kontenjan sayıları neredeyse hiç oynamaz.

Üniversite AdıBölümPuanTürüKont./YerTabanPuanıBaşarıSırası
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tıp (İngilizce)SAY60/62531,592.712
İstanbul Üniversitesi (Devlet)TıpSAY280/287526,924.030
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Diş Hekimliği (İngilizce)SAY30/31510,8111.101
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Hukuk (UOLP-Hamburg Üniversitesi) (Ücretli)EA10/10504,6933
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tıp (İngilizce) (KKTC Uyruklu)SAY1/1499,2518.053
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Diş HekimliğiSAY160/164494,7420.960
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Eczacılık (İngilizce)SAY40/41484,7328.137
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İngilizce Mütercim ve TercümanlıkDİL60/62472,395.467
İstanbul Üniversitesi (Devlet)EczacılıkSAY150/154466,1842.863
İstanbul Üniversitesi (Devlet)HukukEA500/513463,345.405
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce)DİL90/93459,437.661
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Hukuk (İÖ)EA340/349450,128.611
İstanbul Üniversitesi (Devlet)PsikolojiEA100/103440,112.110
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çin Dili ve Edebiyatı (Çince)DİL40/41439,0711.986
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Moleküler Biyoloji ve GenetikSAY60/62439,0666.438
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (İngilizce)DİL80/82438,212.194
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İspanyol Dili ve Edebiyatı (İspanyolca)DİL50/52434,1513.215
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Kore Dili ve Edebiyatı (Korece)DİL30/31433,9613.275
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce)EA30/31433,315.584
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Fransız Dili ve Edebiyatı (Fransızca)DİL60/62428,0514.864
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Alman Dili ve Edebiyatı (Almanca)DİL60/62426,8615.212
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)EA30/31426,4720.799
İstanbul Üniversitesi (Devlet)MimarlıkSAY80/82425,8278.929
İstanbul Üniversitesi (Devlet)TarihSÖZ90/93425,317.810
İstanbul Üniversitesi (Devlet)DilbilimiDİL60/6242116.903
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İtalyan Dili ve EdebiyatıDİL50/52419,7917.281
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Rus Dili ve EdebiyatıDİL50/52416,1518.434
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Radyo, Televizyon ve SinemaSÖZ90/93402,0320.947
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Türk Dili ve EdebiyatıSÖZ90/93399,7522.881
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletme (İngilizce)EA100/103396,9862.995
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Latin Dili ve EdebiyatıDİL50/52395,8425.269
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (İngilizce)SÖZ30/31392,1930.346
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Arapça Mütercim ve TercümanlıkDİL30/31389,827.422
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce)EA50/52389,3577.640
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tiyatro Eleştirmenliği ve DramaturjiSÖZ30/31388,7634.259
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (Arapça)SÖZ25/26386,4637.136
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İktisat (İngilizce)EA150/154382,5391.813
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Arap Dili ve EdebiyatıDİL80/82381,930.317
İstanbul Üniversitesi (Devlet)HemşirelikSAY60/62381,52128.363
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Sanat TarihiSÖZ60/62380,4745.373
İstanbul Üniversitesi (Devlet)MatematikSAY110/113377,92133.085
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyatSÖZ160/164376,7251.165
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Halkla İlişkiler ve TanıtımSÖZ100/103375,9852.418
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkilerEA120/123375,09108.452
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (Arapça) (M.T.O.K.)SÖZ5/5374,9854.078
İstanbul Üniversitesi (Devlet)GazetecilikSÖZ100/103374,3855.137
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çağdaş Yunan Dili ve EdebiyatıDİL40/41372,8833.628
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İç MimarlıkSAY60/62371,68141.706
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletmeEA85/88368,96123.235
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (M.T.O.K.)SÖZ20/20367,9566.853
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (İÖ)SÖZ90/93365,9171.041
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletmeEA110/113362,46140.201
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (M.T.O.K.) (İÖ)SÖZ10/10362,478.586
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Kamu YönetimiEA120/123361,31143.275
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkilerEA100/103361,04144.011
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Leh Dili ve EdebiyatıDİL35/36360,0538.408
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Lojistik Yönetimi (İngilizce)EA30/31359,8147.444
İstanbul Üniversitesi (Devlet)CoğrafyaSÖZ100/103359,2685.821
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Ukrayna Dili ve EdebiyatıDİL25/26354,840.453
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Eski Yunan Dili ve EdebiyatıDİL50/52352,8941.137
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İktisatEA220/226350,2175.693
İstanbul Üniversitesi (Devlet)SosyolojiEA80/82347,59184.026
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çağdaş Türk Lehçeleri ve EdebiyatlarıSÖZ60/62346,23122.349
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Fizik (İngilizce)SAY40/41345,87183.388
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletmeEA280/287341,81203.588
İstanbul Üniversitesi (Devlet)KimyaSAY50/52341,25192.103
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletme (İngilizce) (UOLP-Uluslararası Saraybosna Üniversitesi) (Ücretli)EA20/1336,4223.663
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Lojistik YönetimiEA70/72336,31223.986
İstanbul Üniversitesi (Devlet)BiyolojiSAY100/103334,51205.785
İstanbul Üniversitesi (Devlet)MaliyeEA110/113332,62238.806
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İktisat (İngilizce) (UOLP-Uluslararası Saraybosna Üniversitesi) (Ücretli)EA20/1329,75250.723
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Radyo, Televizyon ve Sinema (Uzaktan Öğretim)SÖZ150/154327,43194.506
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileriEA100/103321,88286.187
İstanbul Üniversitesi (Devlet)FelsefeEA80/82320,32293.832
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Almanca Mütercim ve TercümanlıkDİL60/62319,8954.290
İstanbul Üniversitesi (Devlet)EkonometriEA100/103319,77296.642
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Turizm İşletmeciliğiEA75/77314,83321.843
İstanbul Üniversitesi (Devlet)FizikSAY60/62311,64259.888
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Fars Dili ve EdebiyatıDİL70/72309,7858.494
İstanbul Üniversitesi (Devlet)HititolojiDİL40/41309,7158.527
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Astronomi ve Uzay BilimleriSAY75/77308,57268.406
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Gazetecilik (Uzaktan Öğretim)SÖZ150/154304,02326.244
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Klasik ArkeolojiEA60/62303,27388.747
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Şehir ve Bölge PlanlamaSAY60/62301,61288.618
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Bilgi ve Belge YönetimiEA80/82301,56399.692
İstanbul Üniversitesi (Devlet)AntropolojiEA60/62299,74411.658
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Kültür Varlıklarını Koruma ve OnarımEA25/26297,39427.556
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Uzaktan Öğretim)SÖZ150/154294,12396.819
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Bilim TarihiEA80/82293,55454.217
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tarih Öncesi ArkeolojisiEA50/52293,36455.603
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Su Bilimleri ve MühendisliğiSAY50/52288,37332.330
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Protohistorya ve Ön Asya ArkeolojisiEA50/52287,68498.703
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Yönetim Bilişim Sistemleri (Açıköğretim)EA300/308275,65601.202
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çocuk Gelişimi (Açıköğretim)EA1500/1538270,55649.609
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İşletme (Açıköğretim)EA250/257267,07684.703
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Sosyoloji (Açıköğretim)EA300/308265,15704.709
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İnsan Kaynakları Yönetimi (Açıköğretim)EA200/205264,48711.802
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim)EA200/205264,37713.030
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Uluslararası Ticaret ve Lojistik (Açıköğretim)EA250/257264,07716.253
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tarih (Açıköğretim)SÖZ1000/1025262,64681.131
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Fransızca Mütercim ve TercümanlıkDİL40/41260,8980.046
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İktisat (Açıköğretim)EA150/154259,57765.091
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Açıköğretim)EA300/308259,55765.338
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Kamu Yönetimi (Uzaktan Öğretim)EA150/154254,58822.241
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Felsefe (Açıköğretim)EA150/154254,41824.279
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Coğrafya (Açıköğretim)SÖZ1500/1538248,79832.352
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)SAY150/154244,91558.315
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Rekreasyon (Açıköğretim)EA150/154237,731.037.057
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Urdu Dili ve EdebiyatıDİL40/41236,2592.381
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Egzersiz ve Spor Bilimleri (Açıköğretim)EA800/820235,461.068.213
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Astronomi ve Uzay Bilimleri (KKTC Uyruklu)SAY2/2207,25968.111
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (UOLP-Uluslararası Saraybosna Üniversitesi) (Ücretli)EA10/—
İstanbul Üniversitesi (Devlet)AdaletTYT110/113349,98394.945
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Ceza İnfaz ve Güvenlik HizmetleriTYT40/41316,39638.254
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Bilgisayar Programcılığı (Açıköğretim)TYT500/513309,77699.958
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim)TYT160/164305,37743.941
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İş Sağlığı ve Güvenliği (Uzaktan Öğretim)TYT70/72299,21809.340
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Dış Ticaret (Uzaktan Öğretim)TYT120/123293,85869.402
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)TYT500/513291,37898.568
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Acil Durum ve Afet Yönetimi (Uzaktan Öğretim)TYT120/123284,09988.332
İstanbul Üniversitesi (Devlet)E-Ticaret ve Pazarlama (Açıköğretim)TYT500/513281,791.018.183
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Bankacılık ve Sigortacılık (Uzaktan Öğretim)TYT120/123281,641.020.208
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Grafik Tasarımı (Açıköğretim)TYT800/820281,371.023.788
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Medya ve İletişim (Uzaktan Öğretim)TYT150/154280,951.029.501
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik (Açıköğretim)TYT2200/2255271,341.163.398
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Çocuk Gelişimi (Açıköğretim)TYT3000/3075267,221.225.077
İstanbul Üniversitesi (Devlet)İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)TYT2000/2050264,531.266.626
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim)TYT1000/1025263,61.281.203
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Coğrafi Bilgi Sistemleri (Uzaktan Öğretim)TYT120/123259,761.343.381
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)TYT1000/1025258,081.371.334
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Kültürel Miras ve Turizm (Açıköğretim)TYT300/308257,491.381.169
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği (Açıköğretim)TYT800/820256,281.401.822
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)TYT2200/2255254,011.440.991
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Marka İletişimi (Açıköğretim)TYT800/820252,921.460.257
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Yaşlı Bakımı (Açıköğretim)TYT450/462252,621.465.533
İstanbul Üniversitesi (Devlet)Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Açıköğretim)TYT2000/2050251,331.488.588

2023 İşletme Taban Puanları TIKLA

Bilgisayar Programcılığı 2023 Taban Puanları TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

Bilgisayar Programcılığı 2023 Taban Puanları

2023 bilgisayar programcılığı taban puanları, bölüm tercihi yapacak olan birçok öğrenci tarafından merakla beklenmektedir. Geleceğin mesleği olarak görülen bilgisayar programcılığı birçok kişinin hayal ettiği meslek olarak görülmektedir. Bilgisayar çağında yaşayan birçok öğrencinin tercihi olan bu bölümle ilgili 2023 bilgisayar programcılığı taban puanları ve tercih listesi internette aranan konular arasındadır. Bilgisayar programcılığı ön lisans bölümü okumak isteyen öğrencilerin oldukça sık tercih ettiği bölümler arasında bulunmaktadır.

Published

on

Bilgisayar Programcılığı 2023 Taban Puanları

2023 bilgisayar programcılığı taban puanları, bölüm tercihi yapacak olan birçok öğrenci tarafından merakla beklenmektedir. Geleceğin mesleği olarak görülen bilgisayar programcılığı birçok kişinin hayal ettiği meslek olarak görülmektedir. Bilgisayar çağında yaşayan birçok öğrencinin tercihi olan bu bölümle ilgili 2023 bilgisayar programcılığı taban puanları ve tercih listesi internette aranan konular arasındadır. Bilgisayar programcılığı ön lisans bölümü okumak isteyen öğrencilerin oldukça sık tercih ettiği bölümler arasında bulunmaktadır.

Ön lisans programları seçenekleri oldukça fazladır. Bilgisayar programcılığı bölümü bunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölüm sonrasında dikey geçiş imkânı bulunduğundan, mezunlar dilerse lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedir. 2023 bilgisayar programcılığı taban puanları ve başarı sıralamasına göre 2 yıllık olan bu fakülteyi tercih edebilirsiniz. ÖSYM ve YÖK tarafından belirlenen 2023 bilgisayar programcılığı taban puanları şu şekildedir;

ÜniversiteBölüm AdıPuan TürüKontenjanYerleşenBaşarı SırasıTaban Puan
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (VAKIF) – Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99400.341349,05267
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (VAKIF) – Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT1717956.639286,58335
KTO KARATAY ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (VAKIF) – Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT34341.733.237238,66078
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu U.Ö.)TYT101069.018456,24295
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060160.802409,91758
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Çankaya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu) (İng.)TYT77161.064409,82485
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT77161.862409,51294
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu U.Ö.)TYT99166.736407,64792
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT66169.612406,58774
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1010181.209402,34586
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT33187.824400,03809
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212188.314399,86203
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66195.886397,31389
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu) (İng.)TYT1414196.518397,08943
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT88208.953393,05088
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99213.289391,68510
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060215.087391,13475
ANKARA MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1010221.230389,25032
OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1111222.381388,92119
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1414225.051388,10645
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1010225.517387,96603
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT100100230.383386,55890
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT77233.425385,67948
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1414238.481384,27099
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212244.894382,51412
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99247.423381,84256
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – Ege Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080255.124379,76164
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99260.900378,27275
BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99261.815378,02775
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66272.216375,39321
BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1313277.760374,05176
DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1313282.170372,98671
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (DEVLET) – Başkent Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060283.136372,75800
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212287.359371,75834
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060291.522370,80128
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – İzmir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070293.871370,26710
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – İstanbul Gelişim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1313295.272369,95358
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99297.059369,52762
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Denizcilik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212301.524368,50572
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66303.416368,08778
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Gedik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99305.563367,61951
BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99306.533367,38744
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1414306.719367,34845
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Porsuk Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565308.454366,97324
UFUK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212309.663366,70506
İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT77315.646365,41767
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1414316.469365,24264
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99320.140364,45163
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99320.371364,40110
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1111322.999363,83812
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Gedik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT77323.231363,79390
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070327.532362,89508
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – İstanbul Gelişim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99327.789362,84346
İSTANBUL ATLAS ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66333.770361,56990
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99337.669360,76359
BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99338.606360,57157
ATAŞEHİR ADIGÜZEL MESLEK Y.O. (İSTANBUL) (VAKIF) – Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1111340.262360,22830
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Açık ve Uzaktan Eğitim FakültesiBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT123123345.502359,17501
İZMİR KAVRAM MESLEK Y.O. (VAKIF) – İzmir Kavram Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT88353.705357,53494
İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1010362.575355,83325
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT88365.384355,31218
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT77367.502354,92047
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kocaeli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070368.489354,73609
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1212379.160352,76899
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – İzmir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT7070380.125352,60792
GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (DEVLET) – Tusaş-Kazan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070380.684352,50791
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ (ÇANAKKALE) (DEVLET) – Çanakkale Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060386.095351,53823
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060389.274350,96623
YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66393.837350,17563
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565415.144346,53514
KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Avrupa Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT77417.056346,22035
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sakarya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060421.738345,45230
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu İ.Ö.)TYT99422.537345,32177
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Samsun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080436.582343,05356
DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – İzmir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT100100437.463342,91289
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Muğla Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060441.646342,24022
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050450.486340,87137
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT1010455.075340,15567
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050458.382339,65043
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) (DEVLET) – Aydın Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060465.054338,66625
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Elmadağ Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565470.905337,80308
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565484.705335,79008
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT8080489.388335,11281
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – Bergama Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565497.185334,01287
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) (DEVLET) – Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080497.881333,91141
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT3434499.455333,70243
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Adana Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080510.970332,10030
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kocaeli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT7070511.241332,06073
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565512.021331,96198
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Manavgat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060515.282331,51305
TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060515.683331,45257
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sivrihisar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565516.246331,37326
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT6868529.263329,60167
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – Tire Kutsan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5555536.049328,70364
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (DEVLET) – Trabzon Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070538.502328,38156
YALOVA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Yalova Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060540.682328,10243
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5959546.169327,39653
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT4141549.892326,90507
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT7979553.583326,42980
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Balıkesir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070558.807325,75643
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7575559.882325,63432
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (GENEL) (DEVLET) – Açıköğretim FakültesiBilgisayar Programcılığı (Açık Öğretim)TYT600600565.288324,96955
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT11567.320324,70700
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sakarya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050573.972323,88659
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kocaeli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT140140580.410323,08684
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Adapazarı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT8282593.836321,47294
TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT44603.427320,33871
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040605.149320,13646
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070606.095320,03225
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050607.783319,84234
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd. İ.Ö.)TYT88607.872319,83470
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) (DEVLET) – Bandırma Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050608.943319,70329
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Karacabey Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050610.394319,53500
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT100100610.726319,50167
HALİÇ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT4242618.426318,61292
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT66625.060317,83636
DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) (DEVLET) – Diyarbakır Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565633.608316,90331
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) (DEVLET) – Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080636.885316,54499
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kırıkkale Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060637.946316,42444
AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ (AYDIN) (DEVLET) – Aydın Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050642.938315,86789
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT6767647.744315,34433
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT5151656.667314,36949
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT8181662.687313,71888
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Samsun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT5959663.866313,60270
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Altınoluk Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040677.223312,15025
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Orhangazi Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060680.928311,76459
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Hendek Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060682.169311,63138
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060683.848311,45082
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ (MALATYA) (DEVLET) – Malatya OSB Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070686.778311,14449
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060690.707310,72733
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Turgutlu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080694.654310,31178
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6565698.708309,88525
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Açık ve Uzaktan Eğitim FakültesiBilgisayar Programcılığı (Açık Öğretim)TYT500500699.918309,76690
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Nallıhan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060700.433309,70794
BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5151700.433309,70547
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Elmadağ Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050704.025309,35149
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Korkuteli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040707.417308,99822
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (DEVLET) – Tire Kutsan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5555725.610307,15871
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Erdemli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060730.417306,69096
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Elmalı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4545731.566306,57410
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT6767732.800306,43794
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060733.207306,39538
ORDU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060735.245306,21074
TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060737.675305,98445
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Edremit Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040737.675305,98298
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Bafra Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050740.265305,71707
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sivas Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070745.281305,24155
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Karasu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070747.285305,04672
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (HATAY) (DEVLET) – İskenderun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060747.589305,01539
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060748.067304,96642
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Van Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060750.030304,78706
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT7575751.439304,65630
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT3535755.652304,23525
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT3131759.330303,88859
YALOVA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Yalova Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050760.247303,80187
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Manavgat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060768.434303,03455
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT7070769.435302,92651
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Afyon Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060770.356302,85140
K.MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060773.615302,53220
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Adana Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT8080773.852302,50596
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Keles Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050774.379302,46446
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (GAZİMAĞUSA) (KIBRIS) – Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT1010775.039302,39657
İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT11775.663302,34050
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Denizcilik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT4747778.057302,10704
ANKARA MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT6060779.276301,99946
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT9090785.882301,39037
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) (DEVLET) – Bandırma Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT4040793.136300,70654
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Balıkesir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT4545794.490300,57746
BARTIN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bartın Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050796.574300,39376
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA) (DEVLET) – Akseki Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040797.112300,34320
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT5151801.001299,97117
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Gedik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT4646806.455299,47471
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – İstanbul Gelişim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT5151808.085299,32173
UŞAK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060811.207299,03277
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) (DEVLET) – Gönen Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050813.939298,76783
BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050819.025298,32219
DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT7676820.644298,17475
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Antakya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565821.079298,13371
AMASYA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040821.308298,11142
OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5959824.914297,77390
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Akhisar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070825.283297,74369
GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050825.283297,73953
NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli İ.Ö.)TYT11825.953297,67798
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT1818834.162296,93015
İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT4242835.924296,76889
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050836.336296,72593
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5454840.000296,40621
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT2828844.450296,02254
TARSUS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN) (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060847.639295,73883
KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060848.215295,68648
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Salihli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070848.410295,67412
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Aksaray Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040850.605295,46747
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Akçakoca Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060865.095294,22160
İSTANBUL ATLAS ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT3434865.095294,21735
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050866.406294,10807
ULUSLARARASI (KIBRIS) ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu) (İng.)TYT55869.748293,81806
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060871.807293,64417
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT99882.934292,68219
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT8080882.934292,67680
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Adana Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT8585889.468292,12285
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT7676894.430291,70939
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050896.111291,57499
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ) (DEVLET) – Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5555897.001291,48750
BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gerede Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060901.348291,14210
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Tokat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060907.550290,60759
SİNOP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060912.548290,20392
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT100100915.946289,90570
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060926.695289,02218
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Turgutlu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT100100927.241288,98079
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kütahya Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050939.857287,94995
BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5151940.668287,88313
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT2525945.250287,50767
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (KARABÜK) (DEVLET) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060953.299286,85445
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6565955.646286,66073
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT3232962.673286,10032
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kırıkkale Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT112112964.479285,96454
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli İ.Ö.)TYT1212965.969285,83643
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kırıkkale Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060966.099285,83277
SAKARYA UYG. BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Karasu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT6060968.311285,65837
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT5050968.564285,64495
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Ceyhan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060971.288285,42226
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ (RİZE) (DEVLET) – Ardeşen Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050975.830285,07448
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT4141977.566284,93557
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT5050978.497284,86086
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Osmaniye Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060979.514284,78381
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT6060981.505284,62275
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Sarayönü Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT4040983.522284,45629
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT22989.931283,97360
ACIBADEM MEHMET ALİ AYDINLAR ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT3434991.005283,89451
HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA) (DEVLET) – Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT7070991.087283,87956
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT5050993.806283,67960
K.MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT4040996.641283,46217
KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.002.624283,00404
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kırkağaç Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT90901.004.339282,87450
KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Lüleburgaz Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.010.096282,42420
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Atabey Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.010.096282,42306
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gölyaka Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.011.372282,31819
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.013.107282,18299
HİTİT ÜNİVERSİTESİ (ÇORUM) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.013.362282,15986
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT23231.014.132282,09614
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT551.014.554282,06796
ORDU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Ünye Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.016.419281,92966
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (DEVLET) – Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.016.938281,89112
BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT77771.019.889281,66270
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT51511.024.655281,30519
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Devrek Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.029.933280,91098
NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Hacıbektaş Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.035.492280,49999
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu) (İng.)TYT14141.035.882280,46654
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KARAMAN) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.037.956280,31784
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – İstanbul Gelişim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT77771.042.277279,98443
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Mersin Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1001001.042.881279,93573
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (GENEL) (DEVLET) – Açık ve Uzaktan Öğretim FakültesiBilgisayar Programcılığı (Açık Öğretim)TYT130013001.044.281279,82615
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Vezirköprü Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.049.832279,42899
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ (ÇANKIRI) (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.054.896279,04935
NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bor Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.057.171278,88185
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) (DEVLET) – Gönen Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT50501.063.854278,39424
ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Çankaya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT28281.065.443278,27316
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT50501.084.383276,90018
MERSİN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Mut Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.089.009276,56097
ANTALYA BİLİM ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT47471.089.354276,54466
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gediz Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.089.643276,52206
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Tavşanlı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.096.133276,06141
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Gedik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT42421.099.121275,83652
BARTIN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bartın Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT45451.106.410275,30524
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Oğuzeli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.107.218275,25293
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Başkale Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.108.491275,15935
BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Pazaryeri Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.111.663274,92958
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT11111.119.573274,37943
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Yalvaç Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.123.691274,09260
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Akçakoca Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT60601.124.524274,02868
AMASYA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Merzifon Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.125.516273,96355
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Konya Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.127.496273,83073
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Kozan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.129.859273,66183
İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT52521.131.218273,56650
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bingöl Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.132.420273,48218
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT92921.136.340273,20858
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu U.Ö.)TYT24241.137.612273,11504
KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Pınarhisar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.144.569272,63511
UFUK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT67671.146.268272,51671
ATAŞEHİR ADIGÜZEL MESLEK Y.O. (İSTANBUL) (VAKIF) – Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT59591.151.224272,18193
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli İ.Ö.)TYT111.154.711271,94027
BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Söğüt Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.158.649271,67275
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Akören Ali Rıza Ercan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT70701.164.767271,24859
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.165.800271,17825
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE) (DEVLET) – Tunca Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1401401.166.594271,12337
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT63631.193.075269,33652
KARABÜK ÜNİVERSİTESİ (KARABÜK) (DEVLET) – Yenice Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.194.705269,22737
MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Akçadağ Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.197.321269,05875
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Simav Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.202.307268,72791
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Seydişehir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.204.128268,60733
ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Artvin Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.204.274268,60148
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA) (DEVLET) – Karaisalı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.208.148268,34038
SİİRT ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.210.892268,15562
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT30301.214.887267,89730
ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.216.071267,82468
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Yozgat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.219.145267,61606
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (GAZİMAĞUSA) (KIBRIS) – Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT771.220.485267,53295
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gölhisar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.223.008267,35731
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Nizip Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.225.906267,16728
YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT25251.226.577267,12780
İZMİR KAVRAM MESLEK Y.O. (VAKIF) – İzmir Kavram Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT40401.228.371267,00847
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Gedik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT551.231.605266,80294
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.237.393266,42256
BAYBURT ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.237.689266,40468
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT68681.239.047266,30853
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Ilgın Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.242.618266,08526
ORDU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Mesudiye Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT48481.244.486265,95941
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Dinar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT30301.245.427265,89883
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.247.377265,77335
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gümüşhane Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.248.622265,68907
DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) (DEVLET) – Ergani Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.251.101265,53487
BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Ağlasun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.254.200265,33049
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.254.391265,32438
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Keçiborlu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.255.788265,22655
GİRESUN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT50501.256.075265,20801
BEYKENT ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT51511.263.865264,71076
UŞAK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1001001.272.382264,15977
UŞAK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Karahallı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.274.848263,99574
KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Lüleburgaz Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1201201.278.019263,80376
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Kulu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.283.236263,47576
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu)TYT20201.285.625263,31615
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Bolvadin Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.302.007262,30223
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (HATAY) (DEVLET) – Erzin OSB Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT52521.305.053262,10701
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN) (DEVLET) – Vezirköprü Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT52521.311.681261,70360
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Senirkent Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.321.474261,10308
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sinanpaşa Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.335.762260,23259
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (LEFKE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Burslu) (İng.)TYT15151.340.232259,95352
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (KONYA) (DEVLET) – Bozkır Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.343.210259,77218
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (BALIKESİR) (DEVLET) – Gönen Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT2002001.346.167259,59123
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Hassa Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.347.004259,54320
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Emirdağ Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.348.713259,43620
MUNZUR ÜNİVERSİTESİ (TUNCELİ) (DEVLET) – Tunceli Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT51511.350.447259,33176
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd. İ.Ö.)TYT17171.352.895259,19101
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sandıklı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.353.339259,16498
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Tavşanlı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (İkinci Öğretim)TYT40401.360.081258,74552
K.MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Göksun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.360.217258,73904
DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) (DEVLET) – Bismil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.362.405258,60567
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Turhal Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.369.140258,21042
YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT441.369.512258,19091
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kahta Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT30301.371.794258,05085
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Midyat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.378.943257,61801
MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.382.458257,42147
İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli İ.Ö.)TYT10101.387.522257,12344
HİTİT ÜNİVERSİTESİ (ÇORUM) (DEVLET) – Sungurlu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.391.299256,89333
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (DEVLET) – Kovancılar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.398.926256,45060
İZMİR KAVRAM MESLEK Y.O. (VAKIF) – İzmir Kavram Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT771.399.745256,39911
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Taşköprü Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.402.900256,21901
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Besni Ali Erdemoğlu Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT30301.405.097256,08906
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gevaş Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.405.650256,06237
K.MARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Afşin Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.407.515255,94630
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.411.440255,71954
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT30301.424.637254,96254
İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Plato Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. U.Ö.)TYT51511.426.635254,83788
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Erbaa Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.429.054254,70412
SİNOP ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gerze Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1001001.444.142253,83036
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Niksar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.446.580253,68663
DİCLE ÜNİVERSİTESİ (DİYARBAKIR) (DEVLET) – Silvan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.448.438253,59267
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Adilcevaz Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.457.034253,09673
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Anadolu Bil Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli U.Ö.)TYT52521.460.500252,90282
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Sorgun Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.467.596252,50434
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Gölbaşı Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.469.673252,39093
HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA) (DEVLET) – Birecik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.477.522251,95172
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ (KARAMAN) (DEVLET) – Ermenek Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT62621.484.245251,57174
İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT771.491.079251,19348
HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA) (DEVLET) – Viranşehir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.493.326251,06138
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Ardahan Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.494.298251,00996
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (DEVLET) – Karakoçan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.494.691250,99238
İSTANBUL ESENYURT ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. İ.Ö.)TYT51511.495.470250,94226
MALATYA TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Arapgir Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.496.544250,88835
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Boğazlıyan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT94941.506.758250,33163
HARRAN ÜNİVERSİTESİ (ŞANLIURFA) (DEVLET) – Siverek Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.506.758250,32783
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Midyat Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT83831.514.963249,87642
MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim)TYT1001001.531.741248,96087
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Özalp Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.539.037248,57317
TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT25251.539.533248,54045
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Denizcilik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT20201.542.298248,39512
IŞIK ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli İ.Ö.)TYT18181.558.561247,52437
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Iğdır Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.563.912247,23547
ŞIRNAK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Cizre Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.568.117247,02295
HİTİT ÜNİVERSİTESİ (ÇORUM) (DEVLET) – Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT60601.568.454247,00349
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Torul Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.574.062246,70861
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Pazar Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.607.647244,95793
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) (DEVLET) – Tortum Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.622.011244,22187
YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Boğazlıyan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.636.263243,49161
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Zile Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.640.370243,28398
GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.658.433242,35660
TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Reşadiye Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.661.021242,23274
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT32321.684.721241,03146
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) (DEVLET) – Horasan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.688.942240,82151
ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Üzümlü Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT35351.696.575240,43646
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) (DEVLET) – Pasinler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT55551.722.558239,17490
ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Tercan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT45451.725.595239,02440
HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Çölemerik Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT40401.745.040238,09213
KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (VAKIF) – Avrupa Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%25 İnd.)TYT40401.784.792236,20491
AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ (DEVLET) – Patnos Meslek Yüksek OkuluBilgisayar ProgramcılığıTYT50501.875.584232,01598
HOCA AHMET YESEVİ UA.TÜRK-KAZAK ÜNİVERSİTESİ (TÜRKİSTAN) YABANCI – Türkistan Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli U.Ö.)TYT80801.879.690231,82912
AVRASYA ÜNİVERSİTESİ (TRABZON) (VAKIF) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT34341.903.479230,77484
DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (GAZİMAĞUSA) (KIBRIS) – Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT18182.128.549221,25384
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT13132.298.222214,41865
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT20202.622.213200,80919
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. U.Ö.)TYT1361362.691.842197,32454
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli) (İng.)TYT135DolmadıDolmadı
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT2513DolmadıDolmadı
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5148DolmadıDolmadı
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (LEFKE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT1511DolmadıDolmadı
ULUSLARARASI (KIBRIS) ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT2013DolmadıDolmadı

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dersleri Hangileridir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dersleri Hangileridir?

Bilgisayar programcılığı bölümü dersleri, bölümü tercih edecek olan öğrenciler tarafından sık sorulan sorular arasındadır. 2 yıl ve toplam 4 farklı dönem olan bilgisayar programcılığı bölümü bir ön lisans programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar programcılığı bölümü dersleri 4 farklı dönemde ayrı ayrı sınavlar yapılarak değerlendirilmektedir. Bölümü tercih eden öğrenciler bu dönemlerde pek çok farklı dersin eğitimini alırlar. Bilgisayar programcılığı taban puanları konusunda başarılı olan öğrencilerin 2 yıllık eğitim kapsamında sorumlu olduğu dersler şunlardır;

Görsel Programlama; Görsel programlama dersinin temel amacı Windows programlama tekniklerini öğrenmektedir. Bu kapsamda GUI dizaynı, API kullanımı ve görsel programlama dillerini kullanım öğretilmektedir.

Bilgisayar Ağ Sistemleri; Bilgisayar ağ sistemleri dersi ile bilgisayar ağları, bilgisayar iletişimi ve bunlarla ilgili temel kavramları kavramak amaçlanır. Uygulamalı konuları destekleyen dersin öğrenimi sonunda öğrenciler, bilgisayar ağlarının temel prensipleri, iletişim protokol işlevleri, protokol katmanları ve tüm bunların aralarındaki ilişkiyi öğrenmiş olurlar.

Bilgisayar Teknolojileri; Bilgisayar teknolojileri dersi öğrencilerin her türlü elektronik veriyi oluşturmasını öğretmektedir. Bilgiyi işleme, güvenli hale getirme, depolama ve değiştirme tecrübesine erişmeyi amaçlayan ders, bu işlemlerin altyapı süreçlerini öğretmeyi amaçlamaktadır.

Nesneye Dayalı Programlama; Nesne yönelimli programla İngilizce adı ile ‘’Object Oriented Programming’’ olarak tanımlanmaktadır. Bu programlama sınıflar ve nesneler kavramına dayanmaktadır. Dersin amacı bu programlama yöntemini öğrenmek ve daha küçük parçalar halinde yeniden kullanılabilir hale getirmektir.

Elektronik Elemanlar ve Devreler; Bu ders kullanılacak olan materyallerin (Anahtar, ampul, bağlantı kablosu vs.) tanıtılması ve tanımlanmasını amaçlamaktadır.

Matematik; Matematik dersi bu bölüm için oldukça önemli bir ders olarak bilinmelidir. Akıl yürütme ve karşınıza çıkan problemleri çözmek için sayılar ve şekillerde kullanılmaktadır. Bilimsel olan her durum bir matematik problemi gerektirmektedir. Matematik bilim ve teknolojin vazgeçilmez olduğunu anlatan bir derstir.

Veri tabanı Yönetim Sistemleri; Farklı ve yeni bir veri tabanı oluşturmak oldukça önemlidir. Bu ders içeriğinde öğrenciler, veri tabanı oluşumu, düzeltilmesi, geliştirilmesi gibi konular hakkında bilgi alırlar. Veri tabanlarının gerekli görüldüğünde bakım yapılması öğrenilmektedir.

İnternet Programcılığı; Bu dersin temel amacı bölüm öğrencilerine web yapılanmasını öğretmektir. İnternet programlamadaki son gelişen teknikler yardımı ile web sorunları ile ilgili çözümler üretilmesi amaçlanmaktadır. Dersi tamamlayan öğrenciler HTML ve Sunucu dili kullanmak suretiyle uygulama tasarımı geliştirebilirler.

Web Tasarımı ve Betik Dili; JavaScript genel olarak betik dili olarak yorumlanmaktadır. Kodları çevirme ve tasarlama yeteneğini bu ders sayesinde öğrencilerin kazanması amaçlanmaktadır.

Algoritma ve Programlama; Bu dersin temelde iki amacı bulunmaktadır. Bilgisayar programlama dilini C programı kullanarak öğrenmek ve program çözümleri tasarlarken mühendislik metotlarından faydalanmak olarak açıklanmaktadır.

2023 bilgisayar programcılığı taban puanları ile üniversiteye yerleşip bu dersleri alabilirsiniz. Bilgisayar programlama bölümü dersleri, ilk yılda İngilizce, görsel tasarım, matematik, internet ve algoritma derslerinden oluşmaktadır. İkinci dönemde bilgisayar donanımı, görsel animasyon, uygulama geliştirme, Android geliştirme ve uygulama, veri tabanı yönetimi gibi konular öğrencilere anlatılmaktadır. Bilgisayar programcılığı bölümünün temel amacı, öğrencilerin teknik anlamda nitelikli kişiler olmasını sağlamaktadır. Bu bölümün derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler kendilerine yetkinlik kazandıran bilgisayar programcılığı ön lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar programcılığı bölümü mezunu ne iş yapar sorusu, bölümü okuyacak olan öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olan kişilerin çalışma hayatlarında girebilecekleri pek çok iş imkânı bulunmaktadır. Geleceğin mesleği olarak görülen bilgisayar programcılığı, iş yerlerinde birçok konuda görev üstlenmektedir. Mezunlar çalıştıkları firmaların programlama ve yazılım geliştirme, onarma ve oluşturma konularında çalışma yürütebilirler. Özel sektörde bireysel olarak birçok iş imkânı bulunan bölümden mezun olanlar, kod yazabilir ve yeni programlar oluşturabilirler. Mezunlar, özel sektörde program işleyişini onaylamak adına testler oluşturarak firmanın düzenini sağlayabilirler.

Bilgisayar programcılığı bölümü mezunu ne iş yapar sorusuna verilebilecek cevaplardan biride, firmaların mevcut yazılımlarını test ederek daha güvenli bir hale getirmeleri olarak söylenebilir. Mezun olanlar sıra kod kütüphanesi oluşturarak, iş akışının bilgisayar diline dönüşmesini sağlayabilirler. Bu sayede kullanım talimatı oluşturarak şirket için iyileştirici planlar uygulanmasına yardımcı olabilirler. Program özelliklerini ve temel prototipleri formüle eden mezunlar, genel olarak firmalar içerisinde çok aranan bir pozisyon olan yazılım elemanı görevini üstlenmektedir. Dünyaca ünlü bir sektör olan yazılım hizmeti, maddi getirisi hayli fazla olan bir alandır. Yazılım konusunda kendini geliştiren mezunların gerek yurtiçi gerek yurtdışı birçok iş imkânı bulunmaktadır. Bölümden mezun olan ve iş arayan kişilerin öğrenim süresi içerisinde kaydettikleri aşama ile girebilecekleri pozisyonlar şunlardır;

 • Bilişim uzmanı ve koordinatörü
 • Bilgisayar programcısı
 • Yazılım uzmanı
 • Bilgi teknolojileri teknikeri
 • Yazılım geliştiricisi
 • Mobil uygulama tasarımcısı

Bilgisayar programcılığı bölümünü tamamladıktan sonra DGS ile birlikte lisans programlarına giren öğrencilerin, öğretmenlik ve mühendislik gibi mesleklere sahip olabilmeleri mümkündür. 4 yıllık bölümden mezun olan adaylar tercihleri doğrultusunda, özel sektörde birçok iş imkânı bulabilirler. Kamu ve özel sektörde bilgisayar öğretmenliği yapabilen adaylar, yazılım mühendisliği mesleğini tercih edebilirler. Yine 4 yıla tamamlamış olan mezunların bilgisayar mühendisliğini tercih etmeleri de mümkündür.

Bilgisayar programcısının görevleri çalıştığı kurumun durumuna bağlı olarak değişmektedir. Programcılar birçok yazılım diline hâkim olmalıdır. Zamanı verimli bir şekilde yönetmeyi bilmesi gereken bilgisayar programcısı, sorumluluklarını önceliklendirebilmeli ve yararlı çözümler sunmalıdır. Programcı iş sisteminde teslim tarihi oldukça önemlidir. Çalışılan kurumun dijital verilerinin depolanması, sistem güvenliği ve veri kontrolü gibi konular bilgisayar programcılarının görevleri arasındadır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Bilgisayar programcılığı bölümünde birçok üniversite taban puanlarını yakalayan öğrencilerini beklemektedir. 2 yıllık bölümün tam burslu, %50 burslu ve %75 burslu seçenekleri bulunmaktadır. Kazanılması oldukça zor olan bu üniversiteler yalnızca başarılı öğrencileri bünyelerine kabul etmektedir. Sizler için bilgisayar programcılığı puanları en yüksek 5 üniversiteyi derledik;

KTO Karatay Üniversitesi Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu; Çağın gerekliliklerine uygun eğitim parolasıyla Konya ilinde kurulmuş olan bu vakıf üniversitesi, bilgisayar programcılığı okuyacak olanlar için en doğru adreslerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Konya ilinin tarihi dokusu altında, alanında uzman eğitmen kadrosundan en doğru eğitimi alabileceğiniz bu fakülte, tam burslu, %50 burslu ve ücretli olarak öğrenci kabulü gerçekleştirmektedir.

 • İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu; Aydın Üniversitesi bünyesinde 2003 yılında kurulan Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu, mesleki ve teknik kalifiye eleman sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulmuş bir okuldur. Bu konuda verdiği eğitimlerle oldukça başarılı bir kariyere sahip fakülte, İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesinde bulunan bir vakıf kuruluşu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölüme uzaktan eğitim ve burslu seçenekleri ile yer vermektedir.
 • İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu; Bir vakıf kuruluşu olan Plato Meslek Yüksekokulu şimdiki adı ile İstanbul Topkapı Üniversitesi olarak anılmaktadır. İstanbul Zeytinburnu ilçesinde eğitim veren okulun, oldukça etkili bir eğitim sistemi olduğu bilinmektedir.
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu; İstanbul ilindeki üniversiteler arasında en bilinen vakıf kuruluşlarından biri olan Bilgi Üniversitesi, bünyesinde barındırdığı meslek yüksekokulu ile bilgisayar programcılığı bölümü okuyacak olanların tercihleri arasındadır. İstanbul ilinin Şişli ilçesinde hizmet veren fakülte verdiği örgün ve burslu eğitimlerle ön plana çıkmaktadır.
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu: Bilgisayar programcılığı bölümünü okunabilecek vakıf kuruluşlarından biride, İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak bilinmektedir. Pek çok öğrenci tarafından İzmir’in büyülü atmosferinde kaliteli eğitimin adresi sayılan bu fakülte, burslu seçenekleri ile öğrencileri konusunda seçici davranmaktadır.  

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite?

Bilgisayar programcılığı bölümü okumayı planlayan ve kariyer hedeflerini bu doğrultuda gerçekleştirecek olan adaylar kendileri için en uygun üniversiteleri bulma arayışı içindedir. Bu arayış sırasında bütçe ve yaşanılan bölge gibi durumlar oldukça önemlidir. Genelde aileye yakın olmak adına şehir dışı yerine yakın bir üniversite tercih edilmektedir. Bu konuda birçok şehirde özel üniversitelere rastlamak mümkündür. Bu bölümümüzde bilgisayar programcılığı bölümü okuyacak olanlar için gidilebilecek 5 özel üniversiteyi derledik;

 • İstanbul Bilgi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu; İstanbul ilindeki üniversiteler arasında yer alan kuruluşlarından biri olan Bilgi Üniversitesi, bünyesinde barındırdığı meslek yüksekokulu ile bilgisayar programcılığı bölümü okuyacak olanların tercihleri arasındadır. İstanbul ilinin Şişli ilçesinde hizmet veren fakülte verdiği örgün ve burslu eğitimlerle ön plana çıkmaktadır.
 • Başkent Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu; Başkent Ankara’da bulunan üniversite şehrin önde gelen vakıf üniversitelerinden biridir. Kaliteli eğitim kadrosu ile adından sık sık söz ettiren fakülte, bilgisayar programcılığı okumayı düşünenler için en doğru adreslerden biridir.
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu: Bilgisayar programcılığı bölümünü okunabilecek vakıf kuruluşlarından biride, İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu olarak bilinmektedir. İzmir’in büyülü atmosferinde kaliteli eğitimin adresi olan fakülte, özel üniversiteler arasında öğrencilerin tercihlerin yoğunlaştığı bir adres olarak ortaya çıkmaktadır.   
 • Ankara Medipol Üniversitesi Meslek Yüksekokulu; Ankara ilinin Altında ilçesinde bulunan fakülte, bilgisayar programcılığı bölümünü tercih edecek olan öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Eğitmen kadrosu ve ferah ortamı ile özel üniversiteler arasında doğru bir tercih olarak ön plana çıkmaktadır.
 • İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu; Aydın Üniversitesi bünyesinde 2003 yılında kurulan Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu, mesleki ve teknik kalifiye eleman sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulmuş bir okuldur. Bu konuda verdiği eğitimlerle oldukça başarılı bir kariyere sahip fakülte, İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesinde bulunan bir vakıf kuruluşu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölüme uzaktan eğitim ve burslu seçenekleri ile yer vermektedir.

En Düşük Puana Sahip Bilgisayar Programcılığı Bölümleri Hangileridir?

En Düşük puana sahip olan bilgisayar programcılığı bölümleri ve üniversiteleri şunlardır;

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (GAZİMAĞUSA) (KIBRIS) – Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli)TYT18182.128.549221,25384
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT13132.298.222214,41865
YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT20202.622.213200,80919
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd. U.Ö.)TYT1361362.691.842197,32454
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (Ücretli) (İng.)TYT135DolmadıDolmadı
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (GİRNE) (KIBRIS) – Teknik Bilimler Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT2513DolmadıDolmadı
KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ (NEVŞEHİR) (VAKIF) – Kapadokya Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.)TYT5148DolmadıDolmadı
LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ (LEFKE) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT1511DolmadıDolmadı
ULUSLARARASI (KIBRIS) ÜNİVERSİTESİ (LEFKOŞA) (KIBRIS) – Meslek Yüksek OkuluBilgisayar Programcılığı (%50 İnd.) (İng.)TYT2013DolmadıDolmadı

2023 İşletme Taban Puanları TIKLA

Endüstri Mühendisliği 2023 Taban Puanları TIKLA

Okumaya Devam Et

Taban Puanları

2023 İşletme Taban Puanları

2023 İşletme Taban Puanları İşletme bölümü; iş alanında hizmet veren her türlü kurum ve kuruluşların finans, muhasebe ve yönetim, pazarlama, üretim, insan kaynakları gibi pozisyonlarda bu alanlarla ilgili çalışmaları yürütebilecek yetkin elemanların yetiştirildiği üniversite bölümüdür.

Published

on

2023 İşletme Taban Puanları

2023 İşletme Taban Puanları İşletme bölümü; iş alanında hizmet veren her türlü kurum ve kuruluşların finans, muhasebe ve yönetim, pazarlama, üretim, insan kaynakları gibi pozisyonlarda bu alanlarla ilgili çalışmaları yürütebilecek yetkin elemanların yetiştirildiği üniversite bölümüdür.

Türkiye’de bu bölümün mezun sayısı çok fazladır. İktisadi ve idari bilimler fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren bölüm, eşit ağırlık puan türüyle öğrenci almaktadır. Bu bölüm her zaman iş istihdamı olan bir bölümdür. Bölümü kazanmak ortalama bir çalışma ve gayretli mümkündür. Ancak ders içerikleri daha çok sayısal ağırlıklı olduğu için bölümü okumak emek ister ve çalışmak ister. Bölümden mezun olan kişiler çok geniş sektörlerde iş bulma imkanına sahiptir. BU bölümün dezavantajı çok fazla mezuna sahip olması ve rekabet ortamının fazla olmasıdır. Bu bölümü okuyup bitiren kişiler girişimci ve azimli bir yapıya sahip olduklarında iyi yerlere gelebilir. Bu bölümün amacı finans dünyasında işlerin kolay yürümesini sağlamak ve rekabetçi güç ortamı oluşturmaktır.

2023 İşletme Taban Puanları

Üniversite sınavına giren öğrencilerden bu bölüme gönül verenler işletme taban puanlarını araştırırlar. Bu bölüm, eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alan bir bölümdür. Ders içerikleri göz önüne alındığında okuması zor, bitirildiğinde iş bulmak kişinin gayretine bağlı ve kazanması çok zor olmayan bir bölümdür denilebilir. Bu yazımızda Türkiye’deki bölümlerin ve YÖK’e bağlı yurt dışında hizmet veren üniversitelerin işletme taban puanları ÖSYM’den alınan bilgiler doğrultusunda paylaşılacaktır. 

Geçtiğimiz yıl göz önüne alınarak 2023 işletme taban puanları şu şekilde bir tablo ile gösterilebilir:

ÜNİVERSİTE ADIBÖLÜM ADIPUAN TÜRÜKONT.YERL.BAŞARI SIRASITABANPUAN
KTO Karatay Üniversitesi (Konya) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA88318.360315,49399
KTO Karatay Üniversitesi (Konya) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2222894.441248,64660
Koç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA2424298522,05334
Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA100100528514,17864
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA2727980503,63640
Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA10101.339497,43568
Galatasaray Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Fra.)EA30301.446495,72516
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA882.037488,48818
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA80802.046488,40342
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme (UOLP)(%50 İnd.)(UOLP İng.)EA113.491475,06780
Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA14143.549474,63882
İstanbul Teknik Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme (UOLP)(%50 İnd.)(UOLP İng.)EA113.962471,62344
Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA15155.215464,30727
MEF Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA557.356454,91692
Türk-Alman Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Alm.)EA40407.540454,23072
İstanbul Bilgi Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA161610.368444,61164
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA565612.546439,15342
Kadir Has Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA7714.941434,37423
İzmir Ekonomi Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA9924.380422,79672
Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA505025.732421,56486
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA14014037.960412,12765
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA10010052.380403,01412
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(Alm.)EA606057.608399,97959
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA10010062.982396,97661
Ankara Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler Fakültesiİşletme(İng.)EA303064.702396,01910
İstanbul Medipol Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA8868.850393,81356
İbn Haldun Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA101071.602392,41446
Yaşar Üniversitesi (İzmir) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA7773.838391,24527
Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA909082.554386,94577
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA111194.139381,46091
İstanbul Ticaret Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1111105.190376,53815
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA100100113.665372,91327
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2727114.244372,66425
Antalya Bilim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33117.882371,13758
Ankara Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler FakültesiİşletmeEA6060121.649369,62389
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler FakültesiİşletmeEA8585123.237368,96492
Haliç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA99123.887368,69665
Türk-Alman Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Alm.)EA1010124.941368,27998
İstanbul Okan Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55135.081364,38403
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA100100135.158364,35369
Atılım Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55136.001364,02089
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – İktisat FakültesiİşletmeEA110110140.227362,46283
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu (Güzelyurt) (KIBRIS) – ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusuİşletme(Burslu)(İng.)EA55140.521362,33776
Çankaya Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1212141.263362,06990
Işık Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55141.706361,91224
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA88143.357361,28024
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA88146.423360,17351
İstanbul Aydın Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA88148.649359,37024
Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA8080150.410358,74047
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA200200153.638357,60794
Bursa Uludağ Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA4040157.586356,24053
İstinye Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55159.708355,49713
İstanbul Medeniyet Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler Fakültesiİşletme(İng.)EA4040161.338354,96045
Koç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA134134170.980351,72700
Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA4747171.200351,66084
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060171.232351,65054
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55172.645351,20960
Ege Üniversitesi (İzmir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA9595173.747350,83974
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060181.360348,44907
Atılım Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)EA33181.707348,34244
İstanbul Teknik Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA3434191.640345,30223
İstanbul Okan Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA33193.758344,66268
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA55194.238344,52085
Doğuş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA66197.274343,64458
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA6060200.188342,79512
İstanbul Ticaret Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)EA66200.384342,73709
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33200.948342,57345
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA280280203.583341,81068
İstanbul Gelişim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA66203.754341,75525
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA33207.300340,78071
Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3838209.105340,29218
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33210.011340,04284
Ostim Teknik Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55212.537339,35203
Abdullah Gül Üniversitesi (Kayseri) (DEVLET) – Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(İng.)EA6060214.362338,84918
Haliç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)EA88215.247338,61605
İstanbul Aydın Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA66216.111338,40441
İstanbul Medeniyet Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler FakültesiİşletmeEA5050221.039337,08908
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55221.541336,96158
Çukurova Üniversitesi (Adana) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA5050222.329336,73917
Sakarya Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA5050227.095335,49768
İstanbul Arel Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA77227.172335,47710
Ankara Bilim Üniversitesi  (VAKIF) – İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33231.772334,34674
Beykoz Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33235.351333,43270
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA66235.804333,31811
Maltepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA55235.845333,31446
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA2121236.172333,23111
Ufuk Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA33236.562333,14287
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA170170237.227332,97541
İstanbul Gelişim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55240.843332,13156
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1010251.465329,56161
Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1515251.465329,55563
Gebze Teknik Üniversitesi (Kocaeli) (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA6060254.168328,91775
Özyeğin Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA1212256.838328,29777
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA2020257.585328,12645
Doğuş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55260.043327,57186
İstanbul Arel Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA77262.460327,01010
İstanbul Atlas Üniversitesi  (VAKIF) – İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1010276.136324,03914
Pamukkale Üniversitesi (Denizli) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060277.858323,66375
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (Gaziantep) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA1010282.982322,55636
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55283.265322,50051
Beykoz Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA33283.498322,45028
Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA6767286.459321,82172
Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA160160288.966321,30005
İstanbul Topkapı Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55290.251321,04024
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA140140291.253320,83209
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA77293.074320,46509
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA44295.262320,03881
Akdeniz Üniversitesi (Antalya) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080295.740319,94859
MEF Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3131315.808315,97355
KTO Karatay Üniversitesi (Konya) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA88318.360315,49399
İstanbul Esenyurt Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA55330.723313,15586
Bursa Uludağ Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA150150332.945312,75123
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080333.215312,70192
Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA22333.890312,57782
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (Kayseri) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55334.410312,48378
İstanbul Topkapı Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA55337.634311,88950
İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA2020341.651311,16538
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA11346.311310,35712
İstanbul Medipol Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA4242347.342310,17984
İstanbul Bilgi Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA9090347.662310,13231
Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA1010356.815308,54039
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA5050363.320307,43858
Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA4747372.872305,84225
İstanbul Rumeli Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA1010372.872305,83579
İzmir Demokrasi Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060373.447305,74209
Kocaeli Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA9090376.351305,25603
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA150150378.961304,83771
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060379.761304,70693
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060379.929304,67831
Çukurova Üniversitesi (Adana) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA100100390.799302,94256
İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA2020392.635302,64678
İstanbul Esenyurt Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA55393.497302,51778
Yeditepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA55402.018301,19660
Toros Üniversitesi (Mersin) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)EA33404.875300,76500
Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA5050405.925300,60807
İzmir Ekonomi Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA5454412.013299,69414
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA5757416.509299,02294
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060417.262298,89649
Yalova Üniversitesi  (DEVLET) – Yalova İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060417.812298,81724
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA22434.151296,42024
Sakarya Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA100100436.529296,08175
İzmir Bakırçay Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060438.726295,75415
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA1515442.854295,18251
Kadir Has Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA22447.412294,51783
İstanbul Ticaret Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA5555454.748293,47318
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA8080458.229292,98987
Kadir Has Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3737462.669292,40339
Bursa Teknik Üniversitesi  (DEVLET) – İnsan ve Toplum Bilimleri FakültesiİşletmeEA6060468.446291,60525
Erciyes Üniversitesi (Kayseri) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080483.819289,60780
Gaziantep Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8585491.002288,68202
Bursa Uludağ Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA140140493.825288,32121
Mersin Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080509.880286,26716
Yaşar Üniversitesi (İzmir) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3535510.435286,20247
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA88514.233285,72648
İstanbul Ticaret Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA3434516.498285,44619
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA33520.269284,99194
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu (Güzelyurt) (KIBRIS) – ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusuİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1515525.146284,40415
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA9090525.486284,36352
Çankaya Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1919535.590283,13385
Pamukkale Üniversitesi (Denizli) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080546.804281,78668
Haliç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA5151558.911280,39101
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (DEVLET) – Siyasal Bilgiler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)(İng.)EA5050562.566279,96147
Antalya Bilim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2020565.126279,67366
Kocaeli Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA8080565.570279,61775
İstanbul Ticaret Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA55570.906279,01728
Yaşar Üniversitesi (İzmir) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA77571.499278,96234
Bursa Uludağ Üniversitesi  (DEVLET) – İnegöl İşletme FakültesiİşletmeEA6060573.457278,73108
Atılım Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3131574.730278,59234
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA4646576.567278,38230
Adana A.Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(İng.)EA6060578.476278,15352
Çukurova Üniversitesi (Adana) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA8080581.075277,85896
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (Saraybosna)Yabancı – Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Burslu)EA22584.306277,51057
İstanbul Aydın Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA4242589.698276,90785
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (DEVLET) – Biga İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080592.642276,59430
Başkent Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA11593.257276,52345
Selçuk Üniversitesi (Konya) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA100100605.383275,21328
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (Saraybosna)Yabancı – Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%75 İnd.)EA11605.886275,15499
Doğu Akdeniz Üniversitesi (Gazimağusa) (KIBRIS) – İşletme ve Ekonomi Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1010607.778274,95438
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060624.560273,15944
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA4040626.471272,95536
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA33631.656272,40636
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3232632.688272,29618
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (Gaziantep) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1010643.423271,16839
İstanbul Aydın Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA3434645.521270,96226
Yalova Üniversitesi  (DEVLET) – Yalova İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060645.617270,95207
Afyon Kocatepe Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İng.)EA6060654.822270,01814
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (Antalya) (DEVLET) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler FakültesiİşletmeEA7070656.984269,80041
Işık Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2525660.876269,41619
İstinye Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2525664.914269,01683
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  (DEVLET) – Fethiye İşletme FakültesiİşletmeEA8080665.378268,97182
Atılım Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2020670.060268,51237
Trakya Üniversitesi (Edirne) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080671.414268,36991
Balıkesir Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA7070672.958268,22392
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3434674.987268,01637
Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA9090679.030267,62880
Haliç Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA4747679.124267,61986
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA3030681.438267,39371
Pamukkale Üniversitesi (Denizli) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA4040681.643267,37249
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA3838683.915267,15415
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesiİşletme(Açık Ö.)EA250250684.713267,06930
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA150150689.311266,62161
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA22690.018266,54545
Nişantaşı Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA11691.452266,41605
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi  (DEVLET) – Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060694.362266,14576
Doğu Akdeniz Üniversitesi (Gazimağusa) (KIBRIS) – İşletme ve Ekonomi Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA55699.285265,67720
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2525701.478265,47017
İstanbul Kültür Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1414702.526265,37356
İstanbul Okan Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2525702.728265,34897
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3030704.694265,16479
Erciyes Üniversitesi (Kayseri) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA8080710.025264,65468
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi (Balıkesir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060724.361263,30085
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080725.238263,22313
Doğuş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3434729.070262,85646
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA6060736.007262,20587
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2020739.856261,85152
Maltepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%25 İnd.)EA1212744.810261,40192
K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060749.800260,94692
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2525753.927260,57300
Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA140140755.177260,46106
İnönü Üniversitesi (Malatya) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA5050758.585260,14640
Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA7070760.650259,96770
ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu (Güzelyurt) (KIBRIS) – ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusuİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA55765.011259,57909
İstanbul Gelişim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2020767.207259,39024
Doğuş Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2525772.106258,95001
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060775.839258,61754
İstanbul Arel Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1313786.340257,67592
Düzce Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA5050788.646257,47872
İstanbul Atlas Üniversitesi  (VAKIF) – İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1010790.933257,28448
İstanbul Gelişim Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2424791.043257,27295
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya) (DEVLET) – Siyasal Bilgiler FakültesiİşletmeEA6060793.291257,07738
Ufuk Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1717800.594256,43736
İstanbul Arel Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1313803.787256,16998
Türk Hava Kurumu Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1616807.889255,81250
İstanbul Okan Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1717811.064255,53415
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA5050817.118255,01723
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1616821.745254,62602
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA7070821.855254,61534
Anadolu Üniversitesi (Genel) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(Açık Ö.)EA800800833.260253,66199
Afyon Kocatepe Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA6060834.102253,58762
Ordu Üniversitesi  (DEVLET) – Ünye İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030842.701252,86749
Ankara Bilim Üniversitesi  (VAKIF) – İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1313844.434252,71940
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040844.434252,71537
Atatürk Üniversitesi (Erzurum) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA8080849.741252,27877
İstanbul Rumeli Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1010854.177251,91492
Kırklareli Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030855.470251,79718
Beykoz Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1717856.985251,67108
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA11858.855251,51827
Selçuk Üniversitesi (Konya) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA6060862.178251,25155
Trakya Üniversitesi (Edirne) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA4040864.578251,06134
Manisa Celâl Bayar Üniversitesi  (DEVLET) – Salihli İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040867.028250,86035
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (Kayseri) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2525869.235250,68395
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040879.199249,88014
Harran Üniversitesi (Şanlıurfa) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040880.648249,75657
Ostim Teknik Üniversitesi (Ankara) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2525881.522249,69470
Uşak Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040882.961249,58094
Çukurova Üniversitesi (Adana) (DEVLET) – Kozan İşletme FakültesiİşletmeEA4040883.085249,56755
Beykoz Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA1717885.786249,34798
Giresun Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030890.020249,00828
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Rize) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030891.669248,87212
KTO Karatay Üniversitesi (Konya) (VAKIF) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2222894.441248,64660
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040897.652248,39414
Adıyaman Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030902.231248,01507
Kırıkkale Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA9090906.965247,63507
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030909.103247,46799
Karabük Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme FakültesiİşletmeEA4040914.774247,03361
İstanbul Kent Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA2020919.598246,64467
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA5050926.347246,09625
Aksaray Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030927.786245,98641
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040932.482245,62213
Toros Üniversitesi (Mersin) (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA1717933.180245,55590
Mardin Artuklu Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030936.520245,30205
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030945.326244,61879
Ankara Bilim Üniversitesi  (VAKIF) – İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA44947.855244,42275
Fırat Üniversitesi (Elazığ) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040949.484244,30154
Anadolu Üniversitesi (Genel) (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme(Açık Ö.)(İng.)EA150150950.081244,24658
Bartın Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030950.974244,18396
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040957.441243,68147
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA4040958.921243,57231
Girne Amerikan Üniversitesi (Girne) (KIBRIS) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA1010960.656243,44061
Anadolu Üniversitesi (Eskişehir) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA2020967.841242,89737
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA3030991.572241,10596
K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(İkinci Ö.)EA40401.002.888240,25496
Atatürk Üniversitesi (Genel) (DEVLET) – Açık ve Uzaktan Öğretim Fakültesiİşletme(Açık Ö.)EA6006001.010.796239,66105
Erzurum Teknik Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.021.395238,87207
Maltepe Üniversitesi (İstanbul) (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(Ücretli)EA18181.025.839238,53764
Batman Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.026.817238,46656
Kastamonu Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.031.112238,17486
Çankırı Karatekin Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.037.874237,66878
Adıyaman Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA30301.038.125237,64799
İstanbul Topkapı Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA25251.042.155237,36446
İstanbul Topkapı Üniversitesi  (VAKIF) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA25251.047.778236,95030
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA30301.053.447236,53928
Selçuk Üniversitesi (Konya) (DEVLET) – Beyşehir Ali Akkanat İşletme FakültesiİşletmeEA40401.058.550236,17100
Kilis 7 Aralık Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA30301.067.061235,55331
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (Ağrı) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA20201.081.639234,49632
Selçuk Üniversitesi (Konya) (DEVLET) – Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA40401.098.150233,30582
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (DEVLET) – Bucak İşletme FakültesiİşletmeEA40401.102.340233,00581
Yozgat Bozok Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA20201.126.200231,31821
İstanbul Esenyurt Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA15151.138.909230,41847
Artvin Çoruh Üniversitesi  (DEVLET) – Hopa İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.149.682229,66437
Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA10101.171.723228,13158
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp)Yabancı – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA221.193.475226,59096
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi  (DEVLET) – Erciş İşletme FakültesiİşletmeEA20201.220.352224,72919
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA40401.225.901224,35346
Bingöl Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA20201.289.435219,91543
Akdeniz Karpaz Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İşletme Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA221.330.880217,03488
Muş Alparslan Üniversitesi  (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA20201.338.481216,49053
Uluslararası Final Üniversitesi (Girne) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA551.344.337216,07581
Kafkas Üniversitesi (Kars) (DEVLET) – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA25251.349.431215,72583
Kıbrıs Batı Üniversitesi (Gazimağusa) (KIBRIS) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA221.386.932213,07469
Lefke Avrupa Üniversitesi (Lefke) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA10101.431.346209,83194
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (Saraybosna)Yabancı – Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)EA551.513.709203,52069
İstanbul Esenyurt Üniversitesi  (VAKIF) – İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA15151.659.053190,14663
Atatürk Üniversitesi (Erzurum) (DEVLET) – Oltu Beşeri ve Sosyal Bilimler FakültesiİşletmeEA80801.723.595181,49700
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (Bişkek)Yabancı – İktisadi ve İdari Bilimler FakültesiİşletmeEA551.744.067177,52094
Akdeniz Karpaz Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA81DolmadıDolmadı
Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA108DolmadıDolmadı
Girne Amerikan Üniversitesi (Girne) (KIBRIS) – İşletme Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA104DolmadıDolmadı
Girne Amerikan Üniversitesi (Girne) (KIBRIS) – İşletme Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA103DolmadıDolmadı
Lefke Avrupa Üniversitesi (Lefke) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA103DolmadıDolmadı
Rauf Denktaş Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İşletme ve Ekonomi Fakültesiİşletme(Burslu)(İng.)EA52DolmadıDolmadı
Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA107DolmadıDolmadı
İstanbul Üniversitesi  (DEVLET) – İşletme Fakültesiİşletme (UOLP)(Ücretli)(UOLP İng.)EA201DolmadıDolmadı
Kıbrıs Batı Üniversitesi (Gazimağusa) (KIBRIS) – İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA2Yer.Olmadı
Rauf Denktaş Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İşletme ve Ekonomi Fakültesiİşletme(%50 İnd.)(İng.)EA3Yer.Olmadı
Rauf Denktaş Üniversitesi (Lefkoşa) (KIBRIS) – İşletme ve Ekonomi Fakültesiİşletme(Ücretli)(İng.)EA2Yer.Olmadı
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp)Yabancı – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(%25 İnd.)EA3Yer.Olmadı
Uluslararası Balkan Üniversitesi (Üsküp)Yabancı – İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesiİşletme(Ücretli)EA5Yer.Olmadı

İşletme Bölümü Dersleri Hangileridir? 

İşletme Bölümü Dersleri Hangileridir? 

2023 işletme taban puanları tabloda gösterilen şekildedir. Peki bu bölümün dersleri nelerdir? İktisadi ve idari bilimler fakültelerinde zorunlu ve seçmeli dersler adı altında ders içerikleri mevcut olur. Zorunlu derslerin bütün öğrencilere okutulması elzemdir. Seçmeli dersler, her üniversitede değişkenlik gösterebilir. Seçmeli dersler, her sınıf bazında öğrencilere seçenek olarak sunulur ve en çok hangi ders seçilirse o ders okutulur. Genel olarak bu bölümde okutulan dersler şöyle sıralanabilir:

 • Þ Genel İsletme
 • Þ Kariyer Planlama
 • Þ Matematik
 • Þ Finansal Muhasebe
 • Þ Türk Dili
 • Þ Yabancı Dil Dersleri
 • Þ Borçlar Hukuku
 • Þ Psikoloji
 • Þ Bilimsel Araştırma ve Rapor Yazma
 • Þ Bilgisayar Laboratuvarı
 • Þ Mikro İktisat Teorisi
 • Þ İstatistik
 • Þ İsletme Yönetimi
 • Þ Sosyoloji
 • Þ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 • Þ Finans Matematiği
 • Þ Ticaret Hukuku
 • Þ Örgütsel Tasarım
 • Þ Maliyet Muhasebesi
 • Þ Finansal Yönetim
 • Þ İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Þ Türk Vergi Sistemi
 • Þ Pazarlama İlkeleri
 • Þ Üretim Yönetimi
 • Þ Uluslararası Işletme Yönetimi
 • Þ Pazarlama Yönetimi
 • Þ Doğrusal Programlama
 • Þ Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Þ Finansal Tablolar Analizi
 • Þ Mesleki Seçmeli Dersler
 • Þ Sermaye Piyasaları
 • Þ Stratejik Yönetim
 • Þ Ekonomik Göstergeler ve Yorumlanması
 • Þ Akademik İngilizce
 • Þ Kamu Yönetimi
 • Þ Emlak Sektöründe Yönetim ve Pazarlama
 • Þ Tedarik Zinciri Yönetimi
 • Þ İsletmelerde Sosyal Sorumluluk ve Etik Yönetim Muhasebesi
 • Þ Şirketler Muhasebesi
 • Þ Marka Yönetimi
 • Þ Kooperatif İsletmeciliği
 • Þ Dış Ticaret İşlemleri ve Yönetimi Tüketici Davranışları
 • Þ Hizmet Pazarlaması
 • Þ Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama
 • Þ Yatırım Projeleri ve Analizi
 • Þ Uluslararası Finansman
 • Þ Bankacılık
 • Þ İnsan Hakları
 • Þ Uygulamalı Girişimcilik
 • Þ Muhasebe Bilgi Sistemi Muhasebe Sistemi ve Uygulaması
 • Þ İç Denetimin Temelleri
 • Þ Endüstriyel Pazarlama
 • Þ Pazarlama Araştırması
 • Þ Pazarlama İletişimi
 • Þ erakendeciliğe Giriş
 • Þ Sigortacılık
 • Þ Çok Uluslu İsletmelerde Finansal Yönetim
 • Þ Excel’de Finans Uygulamaları
 • Þ Yöneylem Araştırması
 • Þ İsletmecilik Uygulamaları
 • Þ İnovasyon Yönetimi
 • Þ Yönetimde Örnek Olaylar
 • Þ İç Denetim Seminerleri
 • Þ Devlet Muhasebesi
 • Þ Kurumsal Kaynak Planlaması ve Uygulamaları
 • Þ Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına Giriş
 • Þ Perakende Ynetimi

İşletme Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir? 

İşletme Mezunları İçin İş İmkanları Nelerdir? 

İşletme bölümünün çalışma alanı çok geniştir. Bu bölümden mezun olunduğunda kişiler kendilerini geliştirdikleri takdirde iş bulma olanakları fazladır. Gerek özel sektörde gerek kamuda birçok departmanda farklı pozisyonlarda iş bulunabilir. Bu iş imkanlarından bazıları şöyle listelenebilir:

 • o   Finans direktörü.
 • o   Denetmenlik.
 • o   Serbest Muhasebeci
 • o   Mali Müşavir.
 • o   Bankacılık.
 • o   Sigortacılık.
 • o   İsletme yönetmeni.
 • o   Süpervizörlük.
 • o   Pazarlama Yöneticiliği.
 • o   Marka elçiliği
 • o   Dış ticaret sorumlusu.
 • o   Yönetim organizasyon sorumlusu.
 • o   Analiz departmanları.
 • o   Kendi isletmesini kurabilir.
 • o   PTT müfettiş yardımcılığı.
 • o   Gelir uzman yardımcılığı.
 • o   İdari hakimlik.
 • o   Mali hizmetler uzman yardımcılığı.
 • o   Vergi denetmen yardımcılığı.
 • o   Değerlendirme uzmanlığı.
 • o   Kaymakamlık.
 • o   Mali hizmetler uzman yardımcılığı.
 • o   BAĞ-KUR genel müdürlüğü denetmen yardımcısı.
 • o   Belediyelerin müfettiş yardımcılığı kadrosu.
 • o   Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu müfettiş yardımcılığı.
 • o   TBMM uzman yardımcılığı.
 • o   Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı.
 • o   Maliye Müfettiş Yardımcılığı.

İşletme Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir? 

İşletme Bölümünde En İyi Üniversiteler Hangileridir? 

ÖSYM’den alınan bilgiler ışığında Türkiye’de bu alanda en iyi devlet lisans programları ve bunların 2023 işletme taban puanları şu şekildedir: 

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 1971 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Alanda en iyi devlet üniversitelerinin başında gelir. İstanbul’un Bebek ilçesinde kampüsü bulunmaktadır. 2022 yılında bu fakülte eşit ağırlık puan türünde 514 taban puanla bölümü kapatmıştır.

Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 1994 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Alanda en iyilerdendir. İstanbul’un Ortaköy ilçesinde kampüsü bulunmaktadır. 2022 yılında bu fakülte eşit ağırlık puan türünde 495 taban puanla bölümü kapatmıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 1957 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Ankara Çankaya ilçesinde kampüsü bulunmaktadır. 2022 yılında bu fakülte eşit ağırlık puan türünde 488 taban puanla bölümü kapatmıştır. Bölüm dili %100 İngilizcedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İsletme Fakültesi: 1977 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. İstanbul’un Maçka ilçesinde kampüsü bulunmaktadır. 2022 yılında bu fakülte eşit ağırlık puan türünde 471 taban puanla bölümü kapatmıştır. Bölüm dili %50 İngilizcedir.

Türk Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İstanbul Beykoz’dadır. 2022 yılında 454 puanla kapatmıştır. Bölüm dili Almancadır.

İşletme Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite?  

İşletme Bölümü Bulunan En İyi Beş Özel Üniversite?  

ÖSYM’den alınan bilgiler ışığında Türkiye’de bu alanda en iyi özel ve vakıf üniversiteleri ve bunların 2023 işletme taban puanları şu şekildedir: 

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İstanbul Sarıyer semtinde faaliyet göstermektedir. 2022 yılında bu üniversitenin ilgili bölümü burslu programı 522 puanla kapatmıştır. Bölüm dili İngilizcedir.

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İsletme Fakültesi:  Bölüm dili %100 İngilizcedir. 2022 yılında fakültenin burslu programı en son 503 puanla kapatmıştır.

Özyeğin Üniversitesi: İstanbul Çekmeköy’dedir. Bölüm dili İngilizce olup 2022 yılında fakültenin tam burslu programı 497 puanla kapatmıştır.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: Ankara Söğütözü’ndedir. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu fakülteye giren en düşük puanlı kişi 488 puan almıştır.

Yeditepe Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi: Bölüm dili %100 İngilizcedir. 2022 yılında fakültenin burslu programı en son 474 puanla kapatmıştır.

En Düşük Puana Sahip işletme Bölümleri Hangileridir? 

En Düşük Puana Sahip işletme Bölümleri Hangileridir? 

Düşük puanlı işletme bölümleri hangileridir? Türkiye’de üniversite kavramı; devlet, özel ve vakıf olmak üzere 3 gruba ayrılır. Genellikle devlet üniversitelerinin puanı diğer ikisine göre daha yüksek olur. Vakıf ve özeller en düşük puanlı bölümleri kapsar. Bunun sebebi özel ve vakıf üniversitesinde eğitim-öğretim ücretinin günümüz şartlarına göre çok fazla olmasıdır. Buradan yola çıkarak düşük puanlı iktisadi ve idari bilimler fakülteleri hangileridir sorusunu cevaplayacak olursak önce devlet üniversitelerinin ardından vakıf ve özel kurumların en düşük puanlılarının listesini verebiliriz. 

Son yılın taban puanları göz önüne alınarak ÖSYM’den alınan bilgiler doğrultusunda Türkiye’de İİBF olan devlet üniversiteleri ve bunların işletme taban puanları şu şekildedir: 

Atatürk Üniversitesi Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 181’dir.

Kars Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 215’tir.

Muş Alparslan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 216’dır.

Bingöl Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 219’dir.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 224 tür.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Erciş İsletme Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 224 tur.

Artvin Çoruh Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 229 dur.

Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 231’dir.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bucak İsletme Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 233 tür.

Konya Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 233 tür.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün taban puanı 234 tür.

En Düşük Puana Sahip işletme Bölümleri Hangileridir? 

Özellikle Kıbrıs gibi yurt dışında eğitim-öğretim veren vakıf üniversitesi işletme taban puanları diğer işletme taban puanlarına oranla oldukça düşüktür. Bölümü en düşük puanlı kapatırlar. Bunun nedeni hem yurt dışında okumanın zorluğu ve ekonomik sebeplerdir. Son yılın taban puanları göz önüne alınarak ÖSYM’den alınan bilgiler doğrultusunda İktisadi ve idari bilimler fakültesi olan vakıf ve özel yüksek öğretim kurumları ve bunların işletme taban puanları şu şekildedir:  

Uluslararası Balkan Üniversitesi Üsküp İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümüne yerleştirme olmamıştır.

Rauf Denktaş Üniversitesi Lefkoşa Ekonomi Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümüne yerleştirme olmamıştır.

Kıbrıs Batı Üniversitesi Gazimağusa İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümüne yerleştirme olmamıştır.

Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün kontenjanı dolmamıştır.

Girne Amerikan Üniversitesi İsletme Fakültesi: 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre bu üniversitenin ilgili bölümünün kontenjanı dolmamıştır.


Grafik Tasarım 2023 Taban Puanları TIKLA

İktisat 2023 Taban Puanları TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler