Connect with us

Kamu Alımları

Nasıl Zabıta Olunur ? Zabıta Parkuru Zor Mu ?

Nasıl Zabıta olunur? KPSS başarı sıralamasının yüksek olması önemlidir. Devamında Zabıta parkuru ile sınavı başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Bu kısım çok önemlidir çünkü sınava eğitimsiz birçok aday katılabilir. Yani parkur aşamasında elemeler yoğun olabilir. Sizin Zabıta parkuru için tam olarak hazırlıklı olmanız önemlidir.

Yayınlanma Tarihi

-

zabıta

Bu yazımızda sizlere nasıl zabıta olunabileceği hakkında tüm aşamaları ile bilgiler vereceğiz. Zabıta memuru alımları belediyeler tarafından dönem dönem gerçekleştirilmektedir. Alımlar için memurların belediye ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Alım başvuruları yalnızca belediyelerin yayınladığı tarihte yayınlayan belediye tarafından gerçekleştirilir. Zabıta olmak isteyenlerin öncelikle KPSS şartını karşılaması gerekmektedir. KPSS’den geçerli puan alanlar belediyelerin yayınladığı zabıta memuru alımlarına katılabileceklerdir.

zabıta

Zabıta parkuru zabıta olacak adaylar için zorlu olabilir. Geçen dönemlerdeki alımlara baktığımız zaman adayların hem yazılı hem de uygulamalı sınavda yüksek oranda başarılı olduğunu görebiliriz. O dönem alımlarında zabıta memuru istihdamı başvurulara kıyasla oldukça fazlaydı. Yani katılan birçok aday sınavı başarılı bir şekilde tamamlaması durumunda zabıta memuru olabiliyordu. Hala da değişen bir şey yok. Sınavda başarılı olanlar zabıta memuru olabilir. Ancak eskiye göre tek fark daha fazla başarılı olmanız gerektiğidir, çünkü artık Zabıta parkuru fazla zor olmasa da alımlar oldukça zor. 

Nasıl Zabıta Olunur?

Nasıl Zabıta Olunur ?

Normalde belediyeler için zabıta alımları söz konusu olduğunda komisyon veya başkan tarafından belediyelerin ihtiyaç duyduğu pozisyonlar bulunur, bu pozisyonlara seçilen isimler aday olarak alınır. Listeye girmek demek zabıta memuru olmaya çok yakın olmak demektir. Yani asıl amaç alım listesinde bulunmak. Yapacaklarınızsa oldukça basit;

 • Zabıta olmak için gerekli şartları taşımak.
 • Sözlü ve yazılı mülakatta başarılı olmak.
 • KPSS başarı sıralamanızın yüksek olması ve
 • Sportif dayanıklılıkta(Fiziki yeterlilik parkuru) yüksek puan almak.

Zabıta memuru olacakların en başta KPSS başarı sıralamasının yüksek olması önemlidir. Devamında Zabıta parkuru ile sınavı başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Bu kısım çok önemlidir çünkü sınava eğitimsiz birçok aday katılabilir. Yani parkur aşamasında elemeler yoğun olabilir. Sizin Zabıta parkuru için tam olarak hazırlıklı olmanız önemlidir. Eğer sınavda başarılı olursanız alım listesinde bulunabilirsiniz. Size bu konuda iyi eğitim alabileceğiniz kurs eğitimlerini tavsiye edebiliriz. Kurs ortamında sınava hazırlanırsanız Zabıta parkuru sınavını daha tecrübeli biri gibi rahat tamamlayabilirsiniz. 

Zabıta Memuru Nedir? Zabıta Memurunun Görev Tanımı

Zabıta memurları kamu düzenini ve halk sağlığını korumak için görevlendirilen güvenlik güçleridir. Zabıta memurları devlet memurudur ve devlet memurlarının sahip olduğu bütün haklara sahiptir. 

Zabıta memurları yerel yönetimlere bağlı çalışmaktadır. Hizmet verdiği bölgelerde vatandaşın huzurunu ve güvenliği sağlamakla görevlidir. Ayrıca belediyelerin kontrollerini de yapmakla görevlendirilir. Bunlar;

Ruhsatsız işyerlerini denetlemek, verilen yasak ve izin emirlerini uygulamak ve diğer belediye kontrollerini sağlamaktır. Ayrıca Büyükşehir belediyelerinde yeni gelen kanunla trafikte de yetkilerini kullanabilmektedir.

Zabıta Memurunun Çalışma Saatleri

zabıta alımı

Zabıta memurlarının çalışma saatleri diğer kamu personellerine göre farklıdır. Vardiya şeklinde çalışan Zabıta memurları 12 saat çalıştıkları zaman 24 saat istirahat, 24 saat çalıştıkları zaman da 48 saat istirahat edebilmektedir. Ayrıca haftalık çalışma saatleri maksimum 48 saat üzerindendir. Bu konuda belediyelerin farklı uygulamaları bulunmaktadır ancak genel olarak zabıta memurunun çalışma saatleri bu şekildedir. 

Zabıta Alımları Ne Zaman Yapılır?

Zabıta alımlarının tarihleri alım yapacak belediye tarafından belirlenir ve bu tarih duyuruda bulunur. Yani hangi belediyeden alım yapılacaksa o belediyenin resmi web sayfasından tarihlerini inceleyebilirsiniz. Alım yapacak belediye tarafından ayrıca memur alım sayısı, Zabıta parkur ve adaylarda aranan koşullar da belirtilmektedir. Belediyeler zabıta alımları için başvuru formlarını da paylaşmaktadır. Paylaşılan forma bilgilerinizi girerek başvuruyu tamamlamanız istenir. Tamamlanan başvuruları ve diğer belgeleri ise kuruma iletmeniz gerekir. 

Zabıta Alımlarında Aranan Kriterler Neler?

zabıta parkuru zor mu ?

Mülakat merkezi olarak bize gelen çok gelen sorular arasında nasıl zabıta olabilirim şartlar nelerdir? Belediyelerde zabıta memuru olacaklar Zabıta parkuru sınavını başarıyla tamamlamalıdır. Alım aşamasının hepsinde başarılı olduğunu göstermelidir. Zabıta memuru olabilmek için KPSS puan sıralamanızın yüksek olması önemlidir. Genellikle alımlar için mülakatlarda KPSS taban puanları geçerli olmaktadır ancak sıralamanız ne kadar yüksekse alımda daha öne çıkarsınız. Ayrıca zabıta olmak için T.C. Vatandaşı ve en az lise mezunu olmanız, erkeklerde 1.75 ve kadınlarda 1.65 boy sınırının altında olmamanız gerekir.

Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmanız gerekir. Yüz kızartıcı suç işleyen veya herhangi bir nedenle hükümlü olanlar da yönetmelik gereği zabıta memuru olamaz. Bunun dışında belediyelerin duyuruları sonrasında başvuru yaparak ve Zabıta parkuru sınavını başarıyla tamamlayarak memur olabilirsiniz.

Zabıta Parkuru Zor mu?

Zabıta parkuru belediyelerin belirlediği standarda göre yapılmaktadır ve bu standartlar parkurun oldukça zor olduğunu göstermektedir. Zabıta parkuru için kursta aldığınız eğitimler zorlu parkurda başarılı olmanıza yetecektir. Ancak yalnızca başarılı olmak yeterli değildir kondisyonunuzun son derece iyi olması önemlidir.

Sınavda rahat olmanız ve süreyi iyi kullanmanız gerekir. Süre konusunda ekstra dikkatli olmaya özen gösterin çünkü elemelerin büyük çoğunluğu süre nedeniyledir. Kursta aldığınız eğitimle kondisyonunuzu geliştirecek çalışmalar yapmalısınız. Özellikle kurs eğitmenleri size bu konuda destek verir ancak Zabıta parkuru sınavında saniyelerin önemi çok fazladır. Kendinize emek vermeye gayret edin.

Zabıta Parkuru Kaç Saniyede Tamamlanmalı?

Zabıta parkuru sınavının ne kadar sürede tamamlanması gerektiği ya da süre ve puan bilgileri hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Belediyeler alım yapacağı zaman duyuru yapmaktadır. Genellikle alım duyurusundan önce veya hemen sonra Zabıta parkuru sınav bilgilerini paylaşmaktadır. Paylaşılan bilgilerde süre ve puan bilgileri de yer almaktadır. İlgili belediyenin duyurularını takip ederek süreler hakkında güncel olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram hesabımızıda takip ederek güncel alımlar hakkında bilgi sahibi olabiliriz. İnstagram hesabımızı takip etmek için Tıkla

Zabıta Parkur Bilgileri Nedir? Parkuru Tamamlama Bilgileri

pomem hazırlık

IBB Başkanlığı tarafından yayınlanan bir duyuruda Zabıta parkuru (kondisyon parkuru) bilgilerine yer verildi. Duyurudan sonra başvurular tamamlanarak parkur bilgileri de paylaşıldı. Paylaşılan bilgilerde Zabıta parkuru 8 etaptan oluşmaktadır. Adayların sınavda başarılı kabul edilebilmeleri için bu parkuru tamamlamaları istenmiştir. Etap bilgileri ise sırasıyla şunlardır; Slalom ve ağırlık taşıma, lastik geçme, ağırlık taşıma, merdiven, tünel geçme, engel atlama, barfiks ve şınav.

Zabıta parkuru bilgileri etaplara göre ayrı ayrı bulunmaktadır. İlk etap iki adet ağırlık hortumuyla adayların slalom çubukları etrafından geçerek tamamlamasıyla sonuçlanır ve etap sonu hortumlar bırakılır. Sonra 6 adet araç lastiğinin orta kısımlarında geçilmesi gerekir. Sonraki etapta 6 adet köpük bidonu belirtilen noktaya taşınmalıdır.

Bu etapta bidonların minimum 3 metre taşınması zorunludur. Bidon ağırlıkları ise erkek ve kadın adaylarda sırasıyla 25kg ve 15kg’dır. Daha sonra merdiven çıkma etabında adaylar 2 kat çıkarak işaretli alana basmalıdır ve merdivenden inerek 5.etaba geçmelidir. Tünel geçme etabında adaylar tüneli sürünerek geçmelidir, tünel uzunluğu ise 10 metredir.

6.Etap engel atlamadır ve engel tahtasını aşarak tamamlayan adaylar 10 dk. boyunca dinlenme molası alır. Adaylar mola sonrası barfiks ve şınav etabına geçer ve nizami olarak çekilen her barfiks 1 puan, şınav ise 0,25 puandır. Zabıta parkuru sınavında adaylar etapları bu şekilde tamamlar.

Parkur Sınavları Nerede Yapılır? Sınav Yerleri Nasıl Öğrenilir?

Zabıta parkuru sınavları belediyelerin belirlediği noktalarda yapılır. Hangi belediyenin zabıta alımına başvuru yaptıysanız o belediyenin sınav merkezinde kondisyon parkuruna alınırsınız. Sınav yerlerini öğrenebilmek için belediyenin duyuru sayfasını takip etmeniz gerekir. Duyurular belediye tarafından resmi web adresi üzerinden yapılmaktadır. Farklı kanallar üzerinden sınav yerlerine ilişkin bilgi paylaşımı söz konusu olursa da, belediye onayıyla yapılmaktadır. 

Parkurun Aşamaları Nedir? Parkur Aşamasındaki Elenme Oranları

Zabıta parkuru sınavı oldukça zor bir parkurdur. Zabıta parkurunun tüm aşamaları da aynı derecede zorluğa sahiptir. Yani parkurun tüm aşamalarında elemeler söz konusu olmaktadır. Zabıta parkurunun aşamaları başkan ve komisyon üyeler tarafından yönetilmektedir. Aşamalarda ise genel olarak belirlenen prosedürler geçerli olmaktadır. Bunun dışında ekstra prosedürler uygulandığında ise adaylara yeni duruma ilişkin bilgi paylaşılmaktadır. 

Zabıta parkuru sınavının aşamasında büyük ölçüde elemeler yapılmaktadır. Yani başvuran adayların büyük bir kısmı parkur etaplarında ve ilerleyen aşamalarda elenmektedir. İBB Zabıta parkuru sınavında 5 katı aday için mülakat duyurusu yapılmıştı ve büyük bir çoğunluk bu parkurda elendi. İlk 6 etapta hali hazırda zorlanan birçok aday bulunuyordu.

Adayların kondisyon ve pratik eksikliği olduğu görülüyordu. Kurs eğitimi ile parkur hazırlığı yapanlarda kondisyon çok daha iyi durumda olmakta ve bu durum parkur sınavının daha başarılı geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca kurslarda parkura hazırlanan adaylar JSGA ve PA’nın tüm parkurları için yeterince eğitim almış hale gelir.

Parkur Aşamasına Nasıl Hazırlanmalıdır? Adaylar Sınavda Nelere Dikkat Etmelidir?

Zabıta parkuru ve diğer tüm parkurlar için kursların avantajları oldukça fazladır. Başta öğrencileri sorumlu oldukları konular hakkında bilgilendirir. Bütün aşamalarda sorun yaşamamak adına parkur sorumlulukları iyi bilinmelidir. Kurs eğitmenleri sizin kondisyon eksiklerinizi iyi gözlemler, enerjinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Bu özellik parkur sınavında sizin süreci daha rahat ve profesyonel biçimde yönetmenizi sağlar. Daha disiplinli çalışabilmeniz için bireysel ya da takım olarak program hazırlar. 

Kurs eğitimleri son derece profesyoneldir ve planlı, programlı ve disiplinli çalışma prensibi bulunur. Sınavı kazanmak isteyenlerin ihtiyacı olan ortamlar bunlardır. Zabıta parkuru için ihtiyacınız olan gereklilikleri en iyi kendiniz gözlemlersiniz. Ancak sizden daha iyi bir gözlemci varsa o da antrenörünüzdür. Kursta eğitmen Antrenörler, birlikte çalıştığı tüm adayları takım olarak gözlemlediği gibi bireysel olarak da gözlemler. Performansını takip eder ve kondisyonuna göre sınavda azami başarı sağlaması için hazırlar. 

Parkur kursların temel amacı başarılı parkur adayları yetiştirmektir. Eğer başarılı adaylar yetiştirirse kursun başarı oranı yükselir, bu da kursun prestijini koruyacaktır. Yani parkur kursları sizi Zabıta parkuru sınavına en iyi şekilde hazırlamaya çalışacaktır.

Aynı zamanda zabıta olmak isteyen kişilerin bir başka merak ettikleri konu ise subay ve astsubaylıktır. Nasıl subay ve astsubay olabileceğiniz hakkında makaleyi okumak için tıklayınız.

Parkur Sınavı İçin Kurs Seçenekleri

Zabıta parkuru için kurs seçiminde fiyat son derece önemsiz bir kriterdir. Çünkü kurs eğitimleri çok ekonomiktir. Orada alacağınız eğitimler katbekat fazladır ve sizin kazanacağınız sınavla kıyaslandığında değeri yoktur. Yalnızca zabıta parkuru için değil bütün parkurlarda kurs eğitimi alacak olanların programa uygun çalışabileceği merkezleri seçmesi gerekir. Kurs seçiminde en önemli kriter budur.

Kısacası kurs eğitimi almak isteyenlerin kritere ihtiyacı yoktur sadece kurs kontenjanlarından önce acele etmeye ihtiyacı vardır. Çünkü kurslar alımların açıklanmasından sonra hızla dolmaya başlar ve kısa sürede alımlar durdurulabilir. sizlere bu yazımızda tüm aşamalarıyla nasıl zabıta olunur hakkında bilgiler vermeye çalıştık. sorularını aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz

7 Comments

7 Comments

 1. gralion torile

  Mayıs 7, 2023 at 8:01 pm

  Thanks , I have just been searching for info about this subject for a while and yours is the best I’ve discovered till now. However, what concerning the bottom line? Are you sure about the supply?

 2. gralion torile

  Haziran 13, 2023 at 8:20 am

  I really appreciate this post. I?¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 3. Marine Beisser

  Haziran 25, 2023 at 11:45 am

  Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this site is real user pleasant! .

 4. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kamu Alımları

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel Alacağını Duyurdu!

Published

on

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesi (b) fıkrasına göre, 2022 yılı KPSS (B) grubu puan sıralamaları esas alınarak, 316 sözleşmeli personel alınacak. Giderler özel bütçeden karşılanacak.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 316 Sözleşmeli Personel

Rektörlüğün Açıkladığı Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum bulunmamamak, hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ya da kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak gibi koşullardan birini sağlamak gerekmektedir. Adayların askerlik hizmetini yapmış, muaf veya askerlikle ilişiği olmamış olması, akıl hastalığı bulunmamış olması, 2022 yılı KPSS sınavına girmiş olması, herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı almamış olması beklenmektedir.

Başvuracak adaylar hizmet sözleşmesi yapacaktır ve sözleşmede belirtilen şartları yerine getirmeyen adayların sözleşmeleri 1 ay içerisinde feshedilecektir. Başvuracak adayların durumu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi hükmüne uygun olmalıdır. Başvuracak adayların yukarıdaki özel şartlar ve 657 sayılı Kanunun 48.maddesinde belirtilen genel şartlar aranacaktır. 2022 KPSS (B) grubu puanı başvurunun mezuniyet seviyesine göre değişebilir ve KPSS P3 (lisans mezunları), KPSS P93 (önlisans mezunları) veya KPSS P94 (ortaöğretim mezunları) esas alınacaktır. Başvurularda Kamu Görevlerinde İlk Defa Alınacak Personel Seçme Sınavı kuralları uygulanacaktır.

Başvuru Nereye Nasıl Yapılacak?

Adaylar için pozisyon başvurusu işlemleri şu şekildedir: Adaylar, online olarak ilan edilen pozisyonlara başvurmak için https://ekampus.afsu.edu.tr/basvuru/ adresinden sisteme eksiksiz olarak gerekli belgeleri yüklemeleri ve başvuru işlemini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru kılavuzu web sitemizde mevcuttur. Adaylar, oluşturdukları kullanıcı adı ve şifre ile üye girişi yaparak başvurularının takibini yapabilirler. Adaylar sadece bir pozisyona başvurabilecekler ve birden fazla başvuru geçersiz sayılacaktır. Başvuruda bulunacak adaylar KPSS puanına ve mezuniyet belgesine dayalı belgeleri (diploma, KPSS sınav sonuç belgesi, fotoğraf, nüfus cüzdanı vb.) online kayıt sistemine yüklemelidir.

Başvuru işlemleri “Başvurunuz alınmıştır.” ibaresi görülmeden yapılmayan başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır ve 15 günlük bir süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Şahsen, posta ve e-posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Gerçeğe aykırı belge verme veya eksik evrak verme durumunda, başvurular geçersiz sayılacak ve yasal işlem yapılacaktır. Adaylar başvuruda bulunarak, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında kişisel verilerin kaydedilmesi, işlenmesi ve paylaşılmasına açık rıza göstermiş ve muvafakat vermiş sayılacaklardır.

Başvuruların Değerlendirilmesi ve Sonuçlanması

Afsü EKAMPUS bünyesinde 14 nolu Eczacı alım ilanı dışındaki başvurular için yazılı veya sözlü sınav yapılmayacaktır. Başvuru sonucu, KPSS (B) grubu puan sıralaması temel alınarak, kişisel verilerin korunması kanununa uygun olarak ilan edilecek ve adaylar https://ekampus.afsu.edu.tr/basvuru/ adresinde kendi kullanıcı kodu ve şifrelerini kullanarak sözleşme haklarını öğrenebileceklerdir. Değerlendirme, KPSS puanına göre yapılacak ve puanlar eşitse diploma tarihi ve yaşına göre tercih edilecektir.

Asil adaylar görevine başlamazsa, yedek adaylar KPSS puanına göre çağrılacak ve atama yapılacaktır. Yedek adaylar, asil adayların şartlarını yerine getirmelidir. Gerçeğe aykırı belge sunan adaylar yasal işlemden geçirilecek ve atama iptal edilecektir. Sözleşmeli pozisyonlarına yerleşen adaylar, sonuçların ilanından itibaren 15 gün içinde Afsü Personel Daire Başkanlığı İdari Personel Birimine başvurmalı ve belgelerini teslim etmelidir. Adaylar görevine başlamak zorundadır ve ilanda belirtilmeyen hükümler için genel mevzuat uygulanır.

Daha fazla detay için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Kamu Personeli Alımları

Kamu Personeli Alımları Nedir?

Kamu personeli alımları nedir? Nasıl bu meslek dalında olunur? bu meslek dalının alımları nasıldır? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir.

Published

on

Kamu Personeli Alımları Nedir

Kamu personeli alımları nedir? Nasıl bu meslek dalında olunur? bu meslek dalının alımları nasıldır? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir.

Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler. En temel düzeyde tanımına baktığımızda ise kamu ile ilgili kuruluşlarda görev yapan kişilere kamu personeli denmektedir. Kamu personeli tek bir mesleğe verilen isim değildir aslında. Altında birden çok mesleği barındıran ve buna göre de maaş değerleri değişebilen bir meslek dalıdır. Kamu personelinin genel olarak dallarına baktığımızda birçoğumuzun yakından tanıdığı sözleşmeli öğretmenlik de bu mesleğin alt dalları içinde bulunmaktadır.

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır

Günümüzde kamu personeli alımları iş sektörlerine baktığımızda kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnsanlar, genelde bu sektörler arasında bu bağlamda mesleklerini icra etmek istemektedirler. Medyada çıkan haberlere ve genel itibariyle etrafımıza baktığımızda son zamanlarda özel sektörde çalışan ve çalıştığı firmanın şartlarından, ödediği ücretten memnun olmayan insanlar genel itibariyle kamuda çalışmak istemektedir fakat bu iş sanıldığı gibi kolay ve basit değildir. Bu bağlamda şimdi, kamu personeli olabilmeniz ve kamu personeli alımlarından yararlanmanız için yapılacakları, yapmanız gerekenleri ve kamu personeli alımlarının şartlarını anlatacağım.

Peki, nasıl bu mesleğe sahip olunur sorusuna geldiğimizde ise, bunun yanıtı belirli şartlar taşımaktadır ve herkes kamu personeli alımları olamamaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok talep olan bu personellik alanını icra etmek için olan şartlara baktığımızda temel şartlar içermektedir fakat bu şartlar kuruluştan kuruluşa veya şirketten şirkete değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda KPSS’den belirli bir puan alma, o puanın üstünde alma gibi şartlar istenebilmektedir.

Bu bağlamda bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin her şeyden önce kamu personelliği kadrosunun koşullarını genel itibariyle takip etmeleri gerekir. bu mesleğin iş ilanları genel itibariyle medyanın popüler konuları arasındadır. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen ve bu işi icra etmek isteyen kişiler, medyayı takip edip ona göre kendine uyan işlere başvururlarsa ve aşağıda belirtmiş olduğum şartları yerine getirirlerse, kurada da şanslı bir şekilde çıkabilirlerse kamu personeli alımları bağlamında çalışmaya hak kazanacaklar demektir.

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır?

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır

kamu personeli alımları için temel koşullara bakacak olursak; her şeyden önce bu mesleği icra etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor, eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız bulunmuyorsa maalesef ki bu meslek bağlamında çalışamazsınız. Bunun yanında herhangi bir kamu hakkından yasaklıysanız veya mahrum bırakıldıysanız, bu da bu mesleğe sahip olmanızı engelleyecek bir başka durum arasında. bu meslek dalının adayları tüm kamu haklarını gerçekleştirebiliyor olmalılar. Şimdi ise kuruluştan kuruluşa değişecek bir maddeden bahsedeceğim. aday, başvurduğu kurum tarafından belirlenmiş olan eğitim seviyesini yerine getirmiş olmalıdır, aksi takdirde o kurumda kamu personeli alımları olarak çalışamamaktadır.

Ayrıca son temel madde olarak da herhangi bir şekilde suçtan hüküm giymemiş, sicili temiz olmalıdır. Aslında birçok meslek için de istenen bu madde, kamu personelliği için önemsenen maddeler arasındadır. Bir başka madde ise erkek adaylarının askerliklerini yapmış ya da askerlikten muaf olmaları gerekmektedir. Askerliğini bitirmemiş veya askerlikle ilişkisini kesmemiş erkek adaylar bu mesleğe sahip olamamaktadırlar. Bunun yanında güvenlik ile ilgili de önemli maddeler içeren koşullarında, bu bağlamda kamu personelliği için başvurusunu gerçekleştirmiş olan adaya güvenlik için belirli bir düzeyde soruşturulma yapılmakta ve bu soruşturmadan başarıyla geçerse ancak olabilmektedir, aksi takdirde bu bağlamda mesleğini icra etmesi imkansızdır.

Devlet Su İşleri Kamu Personeli Alımları Kriterleri Nelerdir?

Devlet Su İşleri Kamu Personeli Alımları Kriterleri Nelerdir

Son zamanlarda yapılmış olan haberlere bakacak olursak kamu personeli iş alımı yapan kurumlarla karşılaşmak normaldir. Örneğin Devlet Su İşleri dairesi kamu personeli alımı yapmaktadır ve bu başvurular online yapılmaktadır. Örnek olması ve kamu personellerinde nasıl şartlar aranır? Nasıl başvuru yapılır gibi şeyleri öğretmesi için anlatmak istiyorum. Devlet Su İşleri’ne başvuruların online yapılacağı ibaresi geçiyordu.

Online yapılacak başvurularda bulunan kişilerde aranan şartlara bakacak olursak; her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunuyor, 18 yaşını henüz doldurmamış kişiler bu mesleğe sahip olamazlar. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da kesin şartlar arasında bulunuyor. Devlet Su İşleri bu 2 önemli maddeyi ilk başlarda belirtmiştir. Askerlikle ilişkisi olmamak da bir diğer madde, askerliğini ya yapmış adaylar ya da askerlikten muaf olan adaylar aranmaktadır. Bunun yanında yapılacak olan alımlar yerel olmaktadır. Yani kişi örnek verecek olursak İstanbul’da yaşamaktaysa, sadece İstanbul üzerindeki kamu personelliği işlerine başvurabilmektedir, bu bağlamda farklı şehirlerde yaşayan kişiler farklı şehirlerde olan personellik işlerine başvuramazlar ve kamu personeli alımlarını gerçekleştiremezler.

Herhangi şekilde devletimize ve milletimize zarar verebilecek, terör örgütü gibi kuruluşların içinde bulunmama şartı da bulunmaktadır. Herhangi bir haktan yoksun bırakılmamış olmak. Bir kamusal haktan yoksun bırakılmış kişiler kamu personelliği için aday olamamakla birlikte bu mesleği icra edememektedirler. Ayrıca kişi, daha önce kamu personelliği işini gerçekleştirmişse, bu meslekten atılmamış olması gerekmektedir. Daha önce herhangi geçerli bir sebepten dolayı meslekten men edilmiş kişiler bu mesleği Devlet Su İşleri bünyesinde gerçekleştirememektedirler.

Ayrıca, herkesin eşit olması için açık iş pozisyonları bağlamında sınavlar yapılacaktır, bu sınavlardan sonra, sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar için kura çekilecektir, bu kura çekimi resmi şekilde noterde yapılmaktadır, bu bağlamda resmi bir ortam oluşmaktadır ve herhangi bir hile hurdaya yer yoktur. Ayrıca sınav tarihi, tam zamanı gibi bilgiler online olarak başvuru yapmış olan adaylara duyurulacak ve bunun yanında zamanında sınav yerinde olmayan veya herhangi bir şekilde sınavı kaçıran kişiler kamu personeli alımlarında seçilemeyecek ve bu bağlamda çalışamayacaklardır. Sınavdan sonra adil bir şekilde kura çekilerek kimin işe başlayacağı belirlenecektir. Ayrıca Devlet Su İşleri bünyesinde personel olarak çalışmak isteyen kişiler için belirlenmiş şartlara baktığımızda şunları göreceğiz : 31 yaşını geçmemiş, 31 yaşına basmamış olmak. Eğitim düzeyinin lise veya dengi bir kurumdan olması. 

2022 Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir?

2022 Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir

bu mesleği icra etmek isteyen ve kamu personeli alımlarında seçilmek, bu alanda hayatını icra etmek isteyen kişilerin aklına gelen en önemli sorulardan biri de bu meslek dalının kontenjanlarının neye göre belirlendiği ve kim tarafından belirlendiğidir. İnsanların kafasını kurcalayan bu soruların cevaplarına baktığımızda; kamu personeli alımları kontenjanı, ihtiyaca göre belirlenmektedir ve bu bağlamda personellerle ilgilenen kurum tarafından belirlenmekle birlikte her sene ihtiyaca göre değişiklik gösterebilmektedir.

Son dönemde ilgisi artan bu mesleğe talep çok fazla olunca kamu personeli alımları da buna göre değişiklik göstermektedir. Bu mesleğe ilginin son dönemlerde artması normal karşılanmaktadır çünkü genel itibariyle öznel bir durum olan fakat birçok insanın belirttiğine göre daha rahat çalışma koşulları bulunan, maaşı buna göre değişen ve maaş bağlamında son dönemlerde insanlar kamu personelliğine ilgi göstermektedirler. Maaşı 2022 itibariyle en az 9.000 TL olan bu meslekte çeşitli dallar bulunmaktadır ve devlet adına çalışılmaktadır. 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir?

Bu mesleği icra etmek isteyen adaylarda bulunması gereken özellikler nelerdir? Kimler kamu personeli olabilir? Kamu personeli alımları kolay mıdır? Gibi sorular bu sıra medyanın ve genel itibariyle insanların gündeminde olan sorulardandır. Özel sektörde çalışmak istemeyen kişiler kamu sektörüne yönelmekte ve bu bağlamda kamuya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca, temel kriterleri de kurumdan kuruma değişiklik göstermekle beraber genel olarak her kurumun aradığı özelliklere bakmak gerekirse bunlar; 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak her kurumun bünyesinde kamu personeli olarak çalışmak için gerekli bir maddedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar kesin olarak kamu personeli olarak çalışamamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı maddesinden sonra herhangi bir haktan mahrum bırakılmış olmamak da bu mesleğe sahip olmanın gereklilikleri arasındadır. Bir kamu hakkından veya kişisel bir haktan mahrum bırakılmış bir kişi, bu meslekte olarak hiçbir kurumda çalışamamaktadır, bu haklara örnek verecek olursak kişisel haklar, sosyal ve ekonomik (sosyoekonomik) haklar, ve bunun yanında oy veya seçime aday olabilme gibi maddeleri içeren siyasal haklar bulunmaktadır.

Bu hakların herhangi birinden bile rastgele bir nedenden dolayı mahrum bırakılmış bir insan, Türkiye’de kamu personeli alımlarında seçilememekte ve personeli olarak çalışamamaktadır. Ve ayrıca kamu personeli olarak çalışmak isteyen adayın adli sicilinin temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir suçtan dolayı ceza alan veya cezası devam eden adaylar, kamu personeli olamamaktadırlar. Bunların yanında kurumdan kuruma değişebilen ve bazı kurumlarda aranan, bazı kurumlarda aranmayan şartlar bulunabilmektedir. Buna örnek verecek olursak kpss’den kurumca belirlenen puanı alma şartı. Kpss’de kurumun belirlediği puanı alabilen kişiler, bu kurumlarda çalışmaya elverişlidirler. Ayrıca iş ilanlarını incelediğimizde bunların yanında açık pozisyona göre de alım yapılmaktadır. Örneğin sadece sözleşmeli öğretmenlik konusunda açık alan bulunduran bir kuruma farklı bir alanda başvurursanız işi alma imkanınız olduğunca düşük olacaktır. 

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır?

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır

KPSS’ye girmeden bu meslek icra edilir mi? Kamuda çalışmak için KPSS’den belirli bir puan almam gerekir mi tarzında sorular son dönemin popüler soruları arasındadır. Bu bağlamda bu sorulara bir açıklık getirmek gerekirse KPSS olmadan da kamuya alım yapılabilmektedir. Fakat bazı kurumlar KPSS şartı koyabilmektedirler. Bu tamamen başvurduğunuz kurumun genelgesinde belirtilir ve ona göre başvurabilirsiniz. Bazı kurumlar KPSS sınavını önemseyerek adaylarının KPSS’den onların belirttiği puanın üstünde almasını isteyebilirken bazı kurumlar sadece bu mesleğe sahip olmak için temel şartları sağlayan insanları işe alabilmektedirler.

Kamu personelliğine başvurmadan önce başvuracağınız kurumun genelgesini ve kurallarını incelemek size bu konu hakkında bilgi verebilir ve daha ılımlı bir işe alım süreci yaşamanızı sağlayabilir. Ayrıca size bu başlık altında bu mesleğin maaşlarından da bahsetmek istiyorum, birçok kişinin hem koşullardan hem de maaştan dolayı istediği bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ilk olarak en az 9.000 TL gibi maaşlarla başlamakla birlikte bu maaş tecrübeye ve işi doğru yapıp yapmamaya göre artış gösterebilmektedir. Bu bağlamda değişiklik gösterebilmekle birlikte birçok kişinin tercihine göre tatmin edici rakamlarda maaş verilmektedir. Ayrıca maaş değeri kişinin kendini geliştirmişliğiyle de alakalıdır. Unutmadan, kamu personeli olmak isteyen kişinin hangi dalda çalışacağı da bu konuda önemli bir etkendir. 


Kamu Alımları Ne Sıklıkla Yapılmaktadır? TIKLA

Kamu Personeli Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

Kamu Personeli Nedir?

Kamu personeli nedir? Nasıl kamu personeli olunur? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, kamu personeli, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir. Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler.

Published

on

Kamu Personeli Nedir

Kamu personeli nedir? Nasıl kamu personeli olunur? Kamu personeli ne kadar maaş alır? Günümüzde zorluğu göreceli olan yüzlerce meslek bulunmaktadır ve insanlar mesleğin zorluğunu umursamadan genelde koşulları daha iyi sayılabildiği için kamuda çalışmak  istemektedirler, bu bağlamda kamu personelleri hakkında medyaya yansıyan çok fazla soru bulunmaktadır ve bu sorular bağlamında kamu personeli nedir sorusunun yanıtı, adında da bahsedildiği üzere özel değil de kamu namına mesleklerde bulunan, devlet tarafından desteklenen ve güvence altında bulunan kişilere verilen genel isme denir. Bu kişiler farklı toplumsal veya bireysel statülerde bulunabilmekle birlikte farklı meslek dallarında da bulunabilmektedirler.

En temel düzeyde tanımına baktığımızda ise kamu ile ilgili kuruluşlarda görev yapan kişilere kamu personeli denmektedir. Kamu personeli tek bir mesleğe verilen isim değildir aslında. Altında birden çok mesleği barındıran ve buna göre de maaş değerleri değişebilen bir meslek dalıdır. Kamu personelinin genel olarak dallarına baktığımızda birçoğumuzun yakından tanıdığı sözleşmeli öğretmenlik de bu mesleğin alt dalları içinde bulunmaktadır.

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır?

Kamu Personeli Alımları Hangi Kurumlar Tarafından Yapılmaktadır

Günümüzde iş sektörlerine baktığımızda kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnsanlar, genelde bu sektörler arasında kamu personeli olarak mesleklerini icra etmek istemektedirler. Medyada çıkan haberlere ve genel itibariyle etrafımıza baktığımızda son zamanlarda özel sektörde çalışan ve çalıştığı firmanın şartlarından, ödediği ücretten memnun olmayan insanlar genel itibariyle kamuda çalışmak istemektedir fakat bu iş sanıldığı gibi kolay ve basit değildir. Bu bağlamda şimdi, kamu personeli olabilmeniz için yapılacakları, yapmanız gerekenleri ve kamu personeli olmanın şartlarını anlatacağım.

Peki, nasıl kamu personeli olunur sorusuna geldiğimizde ise, bunun yanıtı belirli şartlar taşımaktadır ve herkes kamu personeli olamamaktadır. Ayrıca son zamanlarda çok talep olan bu personellik alanını icra etmek için olan şartlara baktığımızda temel şartlar içermektedir fakat bu şartlar kuruluştan kuruluşa veya şirketten şirkete değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda kpss’den belirli bir puan alma, o puanın üstünde alma gibi şartlar istenebilmektedir.

Bu bağlamda bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin her şeyden önce kamu personelliği kadrosunun koşullarını genel itibariyle takip etmeleri gerekir. Kamu personeli iş ilanları genel itibariyle medyanın popüler konuları arasındadır. Kendini bu konuda geliştirmek isteyen ve bu işi icra etmek isteyen kişiler, medyayı takip edip ona göre kendine uyan işlere başvururlarsa ve aşağıda belirtmiş olduğum şartları yerine getirirlerse, kurada da şanslı bir şekilde çıkabilirlerse kamu personeli olarak çalışmaya hak kazanacaklar demektir.

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır?

Kamu Personeli Olmak İçin Hangi Şartlar Bulunmaktadır

Kamu personeli olmak için temel koşullara bakacak olursak; her şeyden önce bu mesleği icra etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor, eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınız bulunmuyorsa maalesef ki kamu personeli olarak çalışamazsınız. Bunun yanında herhangi bir kamu hakkından yasaklıysanız veya mahrum bırakıldıysanız, bu da kamu personeli olmanızı engelleyecek bir başka durum arasında. Kamu personeli adayları tüm kamu haklarını gerçekleştirebiliyor olmalılar. Şimdi ise kuruluştan kuruluşa değişecek bir maddeden bahsedeceğim. Kamu personeli adayı, başvurduğu kurum tarafından belirlenmiş olan eğitim seviyesini yerine getirmiş olmalıdır, aksi takdirde o kurumda kamu personeli olarak çalışamamaktadır.

Ayrıca son temel madde olarak da herhangi bir şekilde suçtan hüküm giymemiş, sicili temiz olmalıdır. Aslında birçok meslek için de istenen bu madde, kamu personelliği için önemsenen maddeler arasındadır. Bir başka madde ise erkek kamu personeli adaylarının askerliklerini yapmış ya da askerlikten muaf olmaları gerekmektedir. Askerliğini bitirmemiş veya askerlikle ilişkisini kesmemiş erkek adaylar kamu personeli olamamaktadırlar. Bunun yanında güvenlik ile ilgili de önemli maddeler içeren kamu personeli koşullarında, bu bağlamda kamu personelliği için başvurusunu gerçekleştirmiş olan adaya güvenlik için belirli bir düzeyde soruşturulma yapılmakta ve bu soruşturmadan başarıyla geçerse ancak kamu personeli olabilmektedir, aksi takdirde kamu personeli olarak mesleğini icra etmesi imkansızdır.

Son zamanlarda yapılmış olan haberlere bakacak olursak kamu personeli iş alımı yapan kurumlarla karşılaşmak normaldir. Örneğin Devlet Su İşleri dairesi kamu personeli alımı yapmaktadır ve bu başvurular online yapılmaktadır. Örnek olması ve kamu personellerinde nasıl şartlar aranır? Nasıl başvuru yapılır gibi şeyleri öğretmesi için anlatmak istiyorum. Devlet Su İşleri’ne başvuruların online yapılacağı ibaresi geçiyordu.

Online yapılacak başvurularda bulunan kişilerde aranan şartlara bakacak olursak; her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olma şartı bulunuyor, 18 yaşını henüz doldurmamış kişiler kamu personeli olamazlar. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da kesin şartlar arasında bulunuyor. Devlet Su İşleri bu 2 önemli maddeyi ilk başlarda belirtmiştir. Askerlikle ilişkisi olmamak da bir diğer madde, askerliğini ya yapmış adaylar ya da askerlikten muaf olan adaylar aranmaktadır. Bunun yanında yapılacak olan alımlar yerel olmaktadır. Yani kişi örnek verecek olursak İstanbul’da yaşamaktaysa, sadece İstanbul üzerindeki kamu personelliği işlerine başvurabilmektedir, bu bağlamda farklı şehirlerde yaşayan kişiler farklı şehirlerde olan personellik işlerine başvuramazlar.

Herhangi şekilde devletimize ve milletimize zarar verebilecek, terör örgütü gibi kuruluşların içinde bulunmama şartı da bulunmaktadır. Herhangi bir haktan yoksun bırakılmamış olmak. Bir kamusal haktan yoksun bırakılmış kişiler kamu personelliği için aday olamamakla birlikte bu mesleği icra edememektedirler. Ayrıca kişi, daha önce kamu personelliği işini gerçekleştirmişse, bu meslekten atılmamış olması gerekmektedir. Daha önce herhangi geçerli bir sebepten dolayı meslekten men edilmiş kişiler bu mesleği Devlet Su İşleri bünyesinde gerçekleştirememektedirler. Ayrıca, herkesin eşit olması için açık iş pozisyonları bağlamında sınavlar yapılacaktır, bu sınavlardan sonra, sınavlara katılmaya hak kazanan adaylar için kura çekilecektir, bu kura çekimi resmi şekilde noterde yapılmaktadır, bu bağlamda resmi bir ortam oluşmaktadır ve herhangi bir hile hurdaya yer yoktur.

Ayrıca sınav tarihi, tam zamanı gibi bilgiler online olarak başvuru yapmış olan adaylara duyurulacak ve bunun yanında zamanında sınav yerinde olmayan veya herhangi bir şekilde sınavı kaçıran kişiler kamu personeli olarak çalışamayacaklardır. Sınavdan sonra adil bir şekilde kura çekilerek kimin işe başlayacağı belirlenecektir. Ayrıca Devlet Su İşleri bünyesinde personel olarak çalışmak isteyen kişiler için belirlenmiş şartlara baktığımızda şunları göreceğiz : 31 yaşını geçmemiş, 31 yaşına basmamış olmak. Eğitim düzeyinin lise veya dengi bir kurumdan olması. 

Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir?

Kamu Personeli Alımlarında Kontenjanlar Neye Göre Belirlenir ve Kim Belirlemektedir

Kamu personeli olmak isteyen ve bu alanda hayatını icra etmek isteyen kişilerin aklına gelen en önemli sorulardan biri de bu meslek dalının kontenjanlarının neye göre belirlendiği ve kim tarafından belirlendiğidir. İnsanların kafasını kurcalayan bu soruların cevaplarına baktığımızda; kamu personeli kontenjanı, ihtiyaca göre belirlenmektedir ve bu bağlamda personellerle ilgilenen kurum tarafından belirlenmekle birlikte her sene ihtiyaca göre değişiklik gösterebilmektedir.

Son dönemde ilgisi artan bu mesleğe talep çok fazla olunca kontenjanlar da buna göre değişiklik göstermektedir. Bu mesleğe ilginin son dönemlerde artması normal karşılanmaktadır çünkü genel itibariyle öznel bir durum olan fakat birçok insanın belirttiğine göre daha rahat çalışma koşulları bulunan, maaşı buna göre değişen ve maaş bağlamında son dönemlerde insanlar kamu personelliğine ilgi göstermektedirler. Maaşı 2022 itibariyle en az 9.000 TL olan bu meslekte çeşitli dallar bulunmaktadır ve devlet adına çalışılmaktadır. 

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir?

Kamu Personeli Alımlarında Temel Kriterler Nelerdir

Kamu personeli olmak isteyen adaylarda bulunması gereken özellikler nelerdir? Kimler kamu personeli olabilir? Kamu personeli olmak kolay mıdır? Gibi sorular bu sıra medyanın ve genel itibariyle insanların gündeminde olan sorulardandır. Özel sektörde çalışmak istemeyen kişiler kamu sektörüne yönelmekte ve bu bağlamda kamuya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca, temel kriterleri de kurumdan kuruma değişiklik göstermekle beraber genel olarak her kurumun aradığı özelliklere bakmak gerekirse bunlar; 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak her kurumun bünyesinde kamu personeli olarak çalışmak için gerekli bir maddedir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar kesin olarak kamu personeli olarak çalışamamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı maddesinden sonra herhangi bir haktan mahrum bırakılmış olmamak da kamu personeli olmanın gereklilikleri arasındadır. Bir kamu hakkından veya kişisel bir haktan mahrum bırakılmış bir kişi, kamu personeli olarak hiçbir kurumda çalışamamaktadır, bu haklara örnek verecek olursak kişisel haklar, sosyal ve ekonomik (sosyoekonomik) haklar, ve bunun yanında oy veya seçime aday olabilme gibi maddeleri içeren siyasal haklar bulunmaktadır.

Bu hakların herhangi birinden bile rastgele bir nedenden dolayı mahrum bırakılmış bir insan, Türkiye’de kamu personeli olarak çalışamamaktadır. Ve ayrıca kamu personeli olarak çalışmak isteyen adayın adli sicilinin temiz olması gerekmektedir. Herhangi bir suçtan dolayı ceza alan veya cezası devam eden adaylar, kamu personeli olamamaktadırlar. Bunların yanında kurumdan kuruma değişebilen ve bazı kurumlarda aranan, bazı kurumlarda aranmayan şartlar bulunabilmektedir. Buna örnek verecek olursak kpss’den kurumca belirlenen puanı alma şartı. Kpss’de kurumun belirlediği puanı alabilen kişiler, bu kurumlarda çalışmaya elverişlidirler. Ayrıca iş ilanlarını incelediğimizde bunların yanında açık pozisyona göre de alım yapılmaktadır. Örneğin sadece sözleşmeli öğretmenlik konusunda açık alan bulunduran bir kuruma farklı bir alanda başvurursanız işi alma imkanınız olduğunca düşük olacaktır. 

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır?

Kpss Olmadan Kamu Alımı Var Mıdır

Kpss’ye girmeden kamu personeli olunur mu? Kamuda çalışmak için kpss’den belirli bir puan almam gerekir mi tarzında sorular son dönemin popüler soruları arasındadır. Bu bağlamda bu sorulara bir açıklık getirmek gerekirse kpss olmadan da kamuya alım yapılabilmektedir. Fakat bazı kurumlar kpss şartı koyabilmektedirler. Bu tamamen başvurduğunuz kurumun genelgesinde belirtilir ve ona göre başvurabilirsiniz. Bazı kurumlar kpss sınavını önemseyerek adaylarının kpss’den onların belirttiği puanın üstünde almasını isteyebilirken bazı kurumlar sadece kamu personeli olmak için temel şartları sağlayan insanları işe alabilmektedirler.

Kamu personelliğine başvurmadan önce başvuracağınız kurumun genelgesini ve kurallarını incelemek size bu konu hakkında bilgi verebilir ve daha ılımlı bir işe alım süreci yaşamanızı sağlayabilir. Ayrıca size bu başlık altında kamu personeli maaşlarından da bahsetmek istiyorum, birçok kişinin hem koşullardan hem de maaştan dolayı istediği bu mesleği icra etmek isteyen kişiler ilk olarak en az 9.000 TL gibi maaşlarla başlamakla birlikte bu maaş tecrübeye ve işi doğru yapıp yapmamaya göre artış gösterebilmektedir. Bu bağlamda değişiklik gösterebilmekle birlikte birçok kişinin tercihine göre tatmin edici rakamlarda maaş verilmektedir. Ayrıca maaş değeri kişinin kendini geliştirmişliğiyle de alakalıdır. Unutmadan, kamu personeli olmak isteyen kişinin hangi dalda çalışacağı da bu konuda önemli bir etkendir. 


2022 MÜDÜR MAAŞLARI NE KADAR? TIKLA

2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler