Connect with us

Haber

Müslüm Gürses Kimdir? Nasıl Müslüm Baba Oldu?

Ülkemizin sevilen büyük arabesk şarkı söyleyen sanatçılarından olan Müslüm Gürses herkesin kalbinde büyük bir taht kurmuştur. Müslüm Gürses “arabeskin babası” ya da Müslüm Baba olarakta bilinir. Ölümünün üzerinden yıllar geçse de hala şarkıları büyük beğeniyle dinlenip adından da güncel olarak bahsettiren büyük sanatçılardan biridir.

Yayınlanma Tarihi

-

Müslüm Gürses Kimdir Nasıl Müslüm Baba Oldu

Ülkemizin sevilen büyük arabesk şarkı söyleyen sanatçılarından olan Müslüm Gürses herkesin kalbinde büyük bir taht kurmuştur. Müslüm Gürses “arabeskin babası” ya da Müslüm Baba olarakta bilinir. Ölümünün üzerinden yıllar geçse de hala şarkıları büyük beğeniyle dinlenip adından da güncel olarak bahsettiren büyük sanatçılardan biridir.

Ayrıca  “Müslüm” filminden sonra da kendi hakkında birçok konuda merak uyandırmıştır. Birçok kişi bu kadar namından söz getirmiş olan Müslüm Gürses’in bu gösterişli ve bir o kadar da mütevazi hayatını, geçmişini, kim olduğunu, neden Müslüm Baba lakabı olduğunu, meslek ve aile hayatını merak etmektedir. Gelin birlikte Müslüm Gürses kimmiş tanıyalım.

Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses Şarkıları

Arabeskin babası Müslüm Baba’nın kimlik adı her ne kadar Müslüm Gürses olarak bilinse de bu onun sahne adıdır. Müslüm Baba’nın sahne adı Müslüm Akbaş’tır. Müslüm Baba Emine ve Mehmet Akbaş’ın 3 çocuğundan en büyüğüydü, Zeyno ve Ahmet adlı iki kardeşi vardır. Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti, Fıstıközü köyünde dünyaya gelmiştir. Doğum tarihine bakarak Müslüm Babanın boğa burcu olduğunu görüyoruz. Müslüm Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ayrıca Müslüm gibi müziğe ilgisi vardı babası da bağlama çalıyordu.

Şanlıurfa’da gözlerini açan Müslüm küçük yaşlarında ailesiyle burada yaşadıktan sonra geçim sıkıntısından dolayı ailesiyle Adana’ya göç etmiştir. Maddi zorluk çeken anne ve baba işe başlayınca Müslüm kardeşlerine bakmıştır bu nedenle küçüklüğünden beri olgun bir çocuk olarak hayatının başlangıcını yapmıştır. Küçük yaşta bir sürü sorumluluk sahibi olan Müslüm Gürses biraz büyüyünce ailesine destek olmak için çalışmaya başladı, birçok farklı işte çalıştı ama bu süreçte sonra Müslüm’ün mesleği terzilik olmuştu.

Bu nedenlerden dolayı Müslüm ilkokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam edemedi. Hayatının talihsizliği bu kadarla da kalması annesi Emine Akbaş babası tarafıdan bıçaklanarak öldürüldü. Bu küçük Müslüm için ağır bir travmaydı. Annesinin acısı ağır gelen Müslüm Gürses içine kapanarak farklı şeylerle kendi halinde bir genç oldu ve bu ilgilendiği şey müzikti. Arabeskin babası Müslüm Gürses’in şarkılarının sözlerine de baktığımızda aslında hayatındaki bu büyük talihsizliklerin oraya da yansıdığını görebiliriz.

Artık en büyük tutkusu müzik olan Müslüm Baba Adana Aile Çay Bahçesinde düzenlenen ses yarışmasını duymuştu ve bu yarışmaya katılmak istedi. Müslüm babası bu yarışmaya katılmasına karşı çıksa da kıt kanaat kazandığı parasıyla pazardan kendine bir kıyafet aldı ve Müslüm bu yarışmadan birinci geldi. Bu yarışmayı kazandığında Müslüm 14 yaşındaydı. İşte Müslüm Gürses’in müzik hayatına adımı böylece başlamış oldu. Bu yarışma ona bir heves olup sahnede kullanma üzere soyadını “Gürses” olarak değişmiştir. Böylece sadece 14 yaşındayken Müslüm Akbaş, Müslüm Gürses oldu. Müslüm birinci geldiği çay bahçesinde kısa bir süre sahne almıştır.

Ama yine maddi durumlarda dolay terziliğe döndü, bu sırada da yine aklında müzik olan Müslüm Gürses’in karşısına bir gazinoda assolistlik teklifi geldi. Burada müziğe yeniden dönen Müslüm Gürses gösterdiği başarıyla çok beğeni toplamıştır. Burada büyük beğeni toplayan Müslüm ilk albümünü yapmak için 1968 yılında İstanbul’a geldi ve böylece arabeskin babası olma yoluna girmiş oldu…

İlk plağının adı “Ovada Taş Basma/Emmioğlu” dur ve bu plak üç yüz bin satış yapmıştır. O dönem için rekor sayılabilecek bir rakam olduğu için büyük bir başarı elde etmiştir. 

Şöhret basamaklarını tırmanan Müslüm Baba nihayetinde Anadolu Turnesine çıktı ve turne esnasında ciddi bir kaza geçirdi. Bu kazada Müslüm Gürses öldü sanılıp morga bile kaldırıldı ama görevliler tarafından yaşadığı fark kedilince hemen ameliyata alındı. Fakat bu amansız kaza hayatını büyük ölçüde etkiledi çünkü duyma, koku alma, konuşmasında gerilemeler oluştu. Bu kaza sonrasında Müslüm Baba bir süre müzik kariyerine ara verdi…

Daha sonrasında Müslüm Gürses birçok albüm çıkardı ve şöhreti kaldığı yerden devam etti. Ama bununla kalmamıştı artık arabeskin en iyi sesleri arasında anılıyordu. “Ben İnsan Değil Miyim?” ve “Özür Diliyorum Senden” o zamanın en çok dinlenen arabesk müzikleri arasına girmişti.

Müslüm Baba artık arabeskin babası olarak anılmaya başladığı yıldızının parladığı dönemde hayatının aşkı olan Muhterem Nur ile 1982 yılında Malatya turnesinde tanıştı ve hayatının aşkıyla 1985 yılında hayatını birleştirdi. Evlendiklerinde Müslüm Gürses 35, Muhterem Nur 56 yaşındaydı. Aralarındaki yaş farkı hiçbir zaman onlar için sorun olmadı çünkü Müslüm Gürses hayatında yaşadığı büyük olaylardan dolayı yaşından da daha fazla olgundu.

Yıllar içerisinde Müslüm Gürses daha da şöhretlendi ve büyük konserler vermeye başladı. Bir konserinde bir hayranı tarafından bıçaklandı ama Müslüm Gürses kendisinden şikayetçi olmadı.

Müslüm baba kadar gösterişli bir müzik kariyeri içerisinde ama altında yatan hayat acılarının olduğu bir yaşamda 3 Mart 2013 yılında gözlerini dünyaya kapadı.

Müslüm Gürses’in Hayatının Kırılma Anları

Trajik ve acı dolu hayatı olan Müslüm babanın hayatında birçok kırılma anları olmuştur. Çocukluğundan gözlerini kapatana kadar yaşadığı bu noktalar kadar da büyük bir kitle tarafından çok sevilip sayılmıştır. Hayatının ilk kırılma anı ise Müslüm Gürses’in annesini kaybedip kardeşlerine karşı büyük sorumluluk alması olmuştur diyebiliriz.

Sonrasında Adana’da Aile Çay Bahçesinde katılmak istediği ses yarışmasında da babası bu yarışmaya katılmasına karşı gelmiş ama Müslüm Gürses bu yarışmaya katılmıştır. Bu ses yarışmasına da girmesi bu kadar kolay olmamıştır. Hayatı boyunca birden bir kaza ve bir bıçaklanma da yaşayan Müslüm Gürses’in bir diğer hayatının kırılma anlarıdır. Geçirdiği kaza ufak bir kaza değildi, kazadan sonra kafasına en ufak darbe alırsa kör kalma ihtimaliyle karşı karşıya gelmişti. Bunları da atlatan Müslüm babanın yaşamının sonlanmasına neden olan en büyük kırılma anı ise birden fazla sağlık sorunu ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda yatmış olması ve bir süre sonrasında vefat etmiş olmadır…

Müslüm Gürses’in Seslendirdiği Şarkılar ve Başarıları, Kariyeri

Müslüm Gürses Şarkıları

Ömrü boyunca birçok albüm, şarkı çıkaran Müslüm Gürses birçok başarı elde etmiştir. Toplamda 41 adet 45’lik plak olmaz üzere 78 albümü çıkarmıştır. Fakat bazı albüm ve şarkıları diğerlerine göre daha fazla ses getirmiştir. İşte bu başarılı şarkı ve albümlerden bazıları;

 • Küskünüm Albümünden Unutamadım, Seni Yazdım, Bir Anda ve Hasret Rüzgarları şarkıları
 • Senden Vazgeçmem Albümünden Hangimiz Sevmedik şarkısı
 • Aşk Tesadüfleri Sever Albümünden Affet, Nilüfer ve Bir Ömür Yetmez şarkıları
 • Mutlu Ol Yeter Albümünden İtirazım Var şarkısı
 • Gitme Albümünden Bir Kadın Tanıdım ve Aklı Yok şarkıları
 • Neredesin Firuze Albümünden Sensiz Olmaz şarkısı
 • Tanrı İstemezse Albümünden Tanrı İstemezse şarkısı
 • Dünya Yalan Albümünden Gel Bahtımın Kar Beyazı şarkısı
 • Müslümce Albümünden İsyanlardayım, Annem ve İkiye Böldün Beni şarkıları

Şarkılarıyla ses getiren Müslüm Gürses hayatı boyunca toplamda 33 ödül almıştır. Müslüm Gürses kendi çıkardığı albümlerin yanısıra birçok sanatçının albümüne de konuk olmuştur ve birçok şarkıcının şarkısını yeniden de seslenmiştir. İlk olarak Nilüfer’in “Olmadı Yar” şarkısını kendince yorumlayıp yayınlamıştır daha sonralarda Teoman’ın “Paramparça” şarkısını yorumlayıp büyük beğeni toplamıştır. Bir diğer beğeni topladığı yorumlama ise Tarkan’ın “İkimizin Yerine” olan çalışmasıdır. Hayatı boyunca birçok diğer büyük sanatçılarla da çalışıp hafızalara kazınmıştır.

Müslüm Gürses yalnızca şarkıcı değil ayrıca bir oyuncuydu da. Birçok sinema filminde yer almıştır. İşte yer aldığı sinema filmlerinin bazıları;

Zeytin Gözlüm (1980), İtirazım Var (1980), Sev Yeter (1984), Bir Yıldız Doğuyor (1984), Küskünüm (1986), Beleşciler (1986), Töre (1986), Oğlum (1987), Ömerçip (2002), Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2007), Esrarlı Gözler (2008), Şov Bizinıs (2011)

Müslüm Gürses Nasıl Müslüm Baba Oldu ?

Ünlü arabeskin babası Müslüm Gürses’in trajik, acılarla dolu ama bir o kadar da hayatını göz önüne aldığımızda aslında ne kadar da her şeye karşı olgunca göğüs gerdiğin görebiliyoruz. Daha hayatının ilk yıllarında bile anne ve babası çalıştığı için kardeşlerine bakma fedakarlığını göstererek bile bunu küçük yaşlarında belli etmiştir. Küçücük yaşlarda olanlar bile onu hayata büyük bir insan gibi hazırlamıştır. Ayrıca yaşadığı trafik kazası da cabası.. Hayranı onu her ne kadar fazla sevgiden (!) bıçaklamış olsa bile ondan şikayetçi olmayıp hayranını affetmesi de herkesin gösterebileceği bir büyüklük değildir. İşte Müslüm Gürses bu kadar koca yürekli bir adamdı. Sadece bundan mı ona Müslüm baba deniliyor peki? Bu soruya tam olarak bu nedenden değil diyebiliriz.

Aslında düşünürsek bir tek Müslüm Gürses’e baba lakabı kullanılmıyor. Diğer usta sanatçılar için de kullanıldığı oluyor. Bu işin adabı aslında şöyledir; şarkılarının sözleriyle ve isyanıyla aslında halkın ortak dertleri sıkıntılarına ses olmuştur, aynı bir büyük edasıyla… Halkta onun çocuğu gibiydi. Bu nedenle binlerce hatta milyonlarca kişinin Müslüm babasıydı Müslüm Gürses. Bu konuya böyle açıklık getirebiliriz.

Müslüm Gürses’in Jiletli Konserleri

Müslüm Gürses Şarkıları

Müslüm baba ve arabesk denilince akla gele bir diğer şey Müslüm Gürses’in hayranlarının konserlerinde jilet kullanarak kendilerine zarar vermesi olayıdır. Müslüm babanın ağır arabesk sözlü, aşk acısı ve hayat zorluğu içerikli şarkılarında hayranları kendilerine jiletle zarar vermişti ve bu olay o dönem gündemde çok konuşulmuştu. Arabesk sevilen bir şeyken arabeskin içinde Müslüm Gürses’in ayrı bir kültür oluşması büyük bir kitle tarafından çok sevildi ve konserler rabet görüyordu.

 Müslüm Gürses bu kadar çok sevilip hayranları ve hayranlarının yaptıkları hareketle gündemde kalsa da kendisi ekranlarda fazla gözükmeyi tercih eden biri değildi.

Müslüm Gürses Neden Vefat Etti ?

2011 yılına kadar büyük bir sorun yaşamayan Müslüm Gürses 2012 yılında bir by-pass ameliyatı geçirdi ve bu ameliyattan sonra çoğu şey değişti. Ameliyattan sonra bağırsak, akciğer ve böbrek yetmezliği şikayetleriyle kötüleşerek yoğun bakıma alındı ve yoğun bakımda toplamda 4 ay kaldı. 3 Mart 2013 tarihinde yoğun bakımda vefat etti. Sevenleri üzüntüye boğuldu, sevenleri eşliğinde Müslüm Gürses Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir. Bu kadar acı dolu ve başarılı hayatına 59 yaşındayken gözlerini yummuş oldu. Fakat hala herkesin zihninde ve kalbinde Müslüm baba olarak kaldı. Günümüzde hala Müslüm Gürses’in şarkıları popülaritesini korumaktadır. Ayrıca ölümünden önce Müslüm Gürses vasiyetinde kendi adına film çekilmemesini istemişti.

Müslüm Gürses’in Eşi Muhterem Nur Kimdir? Neden Öldü?

Müslüm Gürses Kimdir Nasıl Müslüm Baba Oldu

Müslüm Gürses’in sevgili eşi Muhterem Nur’un asıl adı Olga olarak bilinmektedir. Manastırlıdır ve orada dünyaya gelmiştir fakat anne ve babasını hiç tanımamıştır. Çok küçük yaşlarda akrabalarıyla birlikte Türkiye’ye göç etti ve orada çok sevdiği bir teyzesi tarafından büyütüldü. Buraya geldiğinde kimliğine adı Aysel Muhterem Kısa olarak yazıldı ve öyle kaldı.

Türkiye’ye geldiğinde İstanbul-Eyüp’teydi ve orada okudu. 14 yaşında bir fabrikada çalışmaya başladı ve bu sırada mesleği gazeteci ve aktör olan Işın Kaan ile evlenip oğlunu dünyaya getirdi. Fakat Muhterem Nur, Işın Kaan’dan 1963 yılında kıskançlık nedeniyle boşanmıştır. Muhterem Nur o sıralar atık oyunculuğa da başlamış genç bir kadındı.

Müslüm Gürses’in, Muhterem Nur’a karşı dillere destan olacak bir aşk hikayesi vardır. Müslüm Gürses ve Muhterem Nur 1986 yılında evlenmiştir.

Muhterem Nur ise hayat arkadaşı Müslüm Gürses öldükten 7 yıl sonra 20 Mart 2020 tarihinde böbrek yetmezliği nedeniyle vefat emiştir.

Muhterem Nur hayat arkadaşı vefat ettikten sonra bazı haber kanallarına açıklamalarda bulunmuştur. İşte o açıklamalar;

Ondan önce yaşamıyordum. Mutlu olmayı, huzuru anladım. Eğer bir gün görmez, ayaklarım tutmaz , kollarım kalkıp ona yardım edemezse işte o zaman Müslüm’ü yalnız bırakmış olurum.”

Müslüm’e ait her şeyi çok özlüyorum. O evde çocuk gibiydi. Dışarıda çok ciddi bir adamdı ama evde öyle değildi. Evimizde çok mutluyduk, hiçbir geçimsizliğimiz yoktu. Her zaman evin içindeymiş gibi hissediyorum, sadece sesini duyamıyorum.”

Bu açıklamalar haricinde Müslüm Gürses’in Muhterem Nur’a şiddet uyguladığı söylentileri de çıkmıştı. Muhterem Nur ise bu konuda genel bir açıklamayla her karı koca arasında böyle şeyler yaşandığını ve bu konuda onu tölere ettiğini belirtmişti. 

Her ikiside hayattayken birbirlerine karşı sevgilerinden ve aşklarından bolca bahsetmekteydi. Bu nedenle imrenilen evliliklerinden biriydi.

Müslüm Gürses İçin Çekilmiş Film “Müslüm” Filmi

Müslüm Gürses Şarkıları

Aslında Müslüm Gürses’in vasiyeti adına herhangi bir film çekilmemsiydi hatta bunu Muhterem Nur’a da ayrıca söylemişti. Hayattayken 2007 yılında bu konuda ona bir teklif geldi önce kabul etti fakat sonrasında film içerisinde babasının annesini öldürdüğü konusu da yer alacağını öğrenince büyük bir tepkiyle bunu reddetti. Bilindiği üzere filmin çekimlerine başlanmıştı ama bu tepkisinden dolayı film çekimleri durdurulup o zaman iptal edilmişti. Müslüm Gürses her ne kadar acı ve dram dolu bir hayat yaşasa da bunu ekranlara yansıtmak istemiyor ve bundan son derecede rahatsızlık duyuyordu. Bu nedenle Müslüm Gürses bu vasiyetini sık sık Muhterem Nur’ a hatırlatıyor ve üzerinde duruyordu. Bu onun hassas olduğu bir konuydu.

Fakat bu vasiyetine rağmen 2018 yılında Müslüm Gürses’in hayat hikayesi üzerine çekilmiş “Müslüm” filmi vizyona girmiştir. Müslüm filminin yapımcısı Mustafa Uslu olmuştur. Filmde Müslüm Gürses’in gençliğini Şahin Kendirci canlandırmıştır, yine filmdi Müslüm Gürses’in yetişkinliğini ise Timuçin Esen canlandırmıştır. Film vizyona girdiği gibi izlenme rekorları kırmıştır. 6.5 milyon kişi tarafından izlenmiş ve zamanında en çok izlenen filmler arasın ilk 5’e de girmiştir.

Filmde Müslüm Gürses’in çocukluğundan yaşamının sonun kadar olan en önemli olaylar anlatılmıştır özellikle sevgili eşi Muhterem Nur’a olan aşkından da bolca bahsedilmiştir.

Müslüm filminin yönetmeni Ketche ve Can Ulkaydır ayrıca senaristi ise ünlü yazar Hakan Günday’dır. Başroller ünlü oyuncu Zerrin Tekindor ve Timuçin Esen’dir. Filmde diğer oynayan oyuncular ise; Erkan Kolçak Köstendil, Şahin Kendirci, Ayça Bingöl, Erkan Avcı, Turgut Tunçalp, Erkan Can, Taner Ölmez ve Güven Kıraç’tır.

Ayrıca film Müslüm Gürses’in hayatında yaşadığı olayların geçtiği şehirlerin her birinde özenle çekilmiştir.

Böyle acı dolu ama başarılı bir müzik kariyerine sahip gönüllerde taht kurmuş arabeskin babası Müslüm Gürses’i sevgiyle anıyoruz…


İbrahim Tatlıses Kimdir? İmparator Efsanesi TIKLA

Megastar Tarkan Kimdir? Soy ismi Nedir? TIKLA

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: นำเข้าสินค้าจากจีน

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler