Connect with us

Haber

Kuru Fasulye Tarifi – Kuru Fasülye Nasıl Yapılır?

Kuru Fasulye Tarifi – Kuru Fasülye Nasıl Yapılır? Kuru fasulye Türk mutfağının önemli ve bilinen lezzetlerinden biridir. Genellikle beyaz fasulyeyle beraber zeytinyağı ya da tereyağı kullanılmak suretiyle yapılır. Bunun dışında biber salçası, domates salçası, pastırma, sucuk gibi malzemeler de yaygın olarak tarif içinde kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi

-

Kuru Fasulye Tarifi Kuru Fasülye Nasıl Yapılır

Kuru Fasulye Tarifi – Kuru Fasülye Nasıl Yapılır? Kuru fasulye Türk mutfağının önemli ve bilinen lezzetlerinden biridir. Genellikle beyaz fasulyeyle beraber zeytinyağı ya da tereyağı kullanılmak suretiyle yapılır. Bunun dışında biber salçası, domates salçası, pastırma, sucuk gibi malzemeler de yaygın olarak tarif içinde kullanılabilir.

Kuru fasulyenin yanında genel olarak pirinç pilavı servisi yapılır. Kuru pilav adı verilen seyyar arabalar ülkemizde yaygın bir biçimde görülür. Bunun dışında kuru fasulyenin yanında bulgur pilavı, salatalık turşusu, soğan, acı biber gibi pek çok farklı malzemenin de servisi yapılır.

Kuru fasulye yemeği yapılırken kullanılan tek tip bir fasulye çeşidi yoktur. Ülkemizde birbirinden farklı kuru fasulye çeşitleri olduğu görülecektir.

Yöreden yöreye farklılıklar arz eden fasulyelerle tarif elde edilir. Kuru fasulye yemek yapmaya başlayan kişiler için bir nevi başlangıç yemeğidir.

Kuru Fasulye Tarifi Kuru Fasülye Nasıl Yapılır

Kuru Fasulye Tarifi Peki kuru fasulye nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı şu şekilde açıklanabilir:

 • Kuru fasulye yemeğini yapmaya başlamadan evvel yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunun için yemeği pişirmeden bir gün önce temiz bir kap alıyoruz.
 • Almış olduğumuz kabın içine eklenecek fasulye oranı kadar su katıyoruz.
 • Kabın içine yapacak olduğumuz miktar kadar kuru fasulyeyi ilave ediyoruz.
 • Bir gün sonra kabın içinde yer alan suyu süzüyoruz.
 • Kabın içinde kalan kuru fasulyeleri suyla yıkıyoruz.
 • Daha sonra yemeği pişirecek olduğumuz düdüklü tencereyi alıyoruz. 
 • Düdüklü tencerenin içine tarifte yer alan miktara uygun olarak tereyağı ya da zeytinyağı ilave edilir.
 • Ocağın altı açılır ve tencerenin içine koyulan yağın kızarak ısınması beklenir.
 • Yağın kızdırılması işlemi tamamlandıktan sonra sıra etler üzerinde yapılacak işlemlere geldi.
 • Öncelikle daha evvelden belirlemiş olduğumuz, tarifin içinde kullanılacak olan eti düdüklü tencerenin içine ilave ediyoruz. ( Et tencereye ilave edilmeden önce istenilen doğrama şekline göre mutlaka kesilmiş olmalıdır. Kuru fasulye yemeği için bu kesme biçimi kuşbaşı kesimdir.)
 • Etler de tencereye ilave edildikten sonra ocağın altını açıyoruz. Ocağın ateşi orta ayarlı olmalı ve tencerenin içindeki ürünleri güzel bir şekilde kavuracak yeterlikte olmalıdır.
 • Tencerenin içinde yer alan ürünlerin kavrulması için bir süre bekliyoruz.
 • Düdüklü tencere içinde bulunan ürünlerin kavrulma işlemi bittikten sonra bir gece önceden suya koymuş olduğumuz kuru fasulyeleri ocaktaki tencerenin içine ilave ediyoruz.
 • Daha sonra tarifteki malzeme listesine bağlı kalınarak bir adet kuru soğanı ince ince doğruyoruz.
 • Soğan doğrandıktan sonra kuru fasulye yemeğini yapan kişinin tercihine bağlı olarak miktarı değişebilen sivri biberleri ilave ediyoruz. (4 kişilik kuru fasulye porsiyonuna 1 adet sivri biber düşecek şekilde biber kullanımı şeflerin tavsiye ettiği bir durumdur.)
 • Bu işlemden sonra bir süre boyunca düdüklü tencerenin içine atmış olduğumuz sebzelerin kavrulmasını ve ölmesini bekliyoruz.
 • Sebzelerle et bir arada kavrulduktan sonra tencereye bir yemek kaşığı ölçüsü kadar domates salçası ilave ediyoruz ve tahta bir kepçe kullanmak suretiyle tencere içindeki ürünleri karıştırarak domates salçasının dengeli bir şekilde dağılmasını sağlıyoruz.
 • Bu işlemin hemen ardından tencereye biber salçası ilave ediyoruz ve domates salçası ilavesinden sonra yaptığımız şeyleri bu aşama için de yaparak biber salçasını kavrulmaya bırakıyoruz.
 • Ürünler kavrulurken biz de malzeme listesinde yazdığı kadar sıcak suyu hazır ediyoruz.
 • Ürünlerimiz yeterli miktarda kavrulduktan sonra 4 ya da 5 bardak sıcak suyu tencere içine boşaltıyoruz.
 • Şimdi sıra kuru fasulye yemeğimizi biraz daha lezzetlendirmeye geldi. Tencerenin içerisine göz kararı sofra tuzu ilave ediyoruz.
 • Daha sonra yemeği yapan kişinin arzusuna bağlı olarak bir adet küp şekeri kaynamakta olan ürünlerin içine ilave ediyoruz.( Bu aşama tamamen isteğe bağlıdır. Yemeğin içine küp şeker eklemek istemeyen kişiler bu aşamayı geçebilir.)
 • Bu aşamadan sonra ocağın altını iyice açıyoruz ve harlı ateşte kuru fasulyeyi pişirmeye devam ediyoruz. Bu işlemi düdüklü tencerenin düdüğü ses çıkarana kadar sürdürüyoruz.
 • Bundan sonra ocağın altını orta ayarlı ateşe göre ayarlıyoruz.
 • Düdüklü tencerenin üstünde dik bir biçimde duran düdük isimli parçayı indiriyoruz ve yarım saat kadar daha yemeği pişirmeye devam ediyoruz. Bu aşamadaki kuru fasulyenin pişme süresi fasulyenin taze olup olmamasına ve türüne göre değişebilir. 
 • Bu sebeple burada yazan sürelerin ortalama süreler olduğu göz önünde bulundurulmalı ve kuru fasulyelerin pişip pişmediğini ara ara kontrol etmek ihmal edilmemelidir.
 • Eğer bu aşamadan sonra kuru fasulyelerimiz hala yeterli kadar pişmemişse ve fasulyelerimizde çiğ bir form varsa yemeği pişirmeye devam ediyoruz.

Ve yemeğimiz hazır.

 Böylece kuru fasulye nasıl yapılır sorusunu soranlara cevap vermiş olduk.

Kuru Fasulye Tarifinde Gerekli Tüm Malzemeler Nelerdir:

Kuru Fasulye Tarifinde Gerekli Tüm Malzemeler Nelerdir:

Kuru fasulye tarifi mutfağımızın kendine has en önemli lezzetleri arasında yer alır. Bu tarif fasulye adı verilen sebzenin haşlanması ya da pişirilmesi suretiyle meydana getirilir. 

Genellikle zeytinyağı kullanılarak yapılan kuru fasulye tarifi içinde daha sonradan soğan, salça gibi bazı ürünlerin ilave edildiği de görülebilir. 

Hatta bazı yörelerde yer alan kuru fasulye çeşitleri içinde pastırmalı kuru fasulye, sucuklu kuru fasulye, tandır kuru fasulye gibi birbirinden farklı lezzetlere sahip birbirinden farklı teknik ve yöntemlerle meydana getirilmiş pek çok kuru fasulye tarifi vardır.

Yüzyıllardan beri Türk mutfağının ayrılmaz bir parçası olan fakir zengin ya da küçük büyük demeden herkesin severek tükettiği kuru fasulyeyi yapmak isteyen kişiler tarifi yapmaya başlamadan evvel bazı malzemeleri elinin altında bulundurmak zorundadır. 

Kuru Fasulye Tarifi Kuru fasulye yapmak isteyen kişilerin elinde olması gereken malzemelerin tablosu sırasıyla şu şekilde oluşturulabilir:

Kuru Fasulye Tarifi İçinde Yer Alması Gereken Malzemeler
2 su bardağı ölçüsünde kuru fasulye 
300 ile 400 gram arasında daha kuşbaşı et
1 adet kuru soğan 
1 adet sivri biber
1 yemek kaşığı kadar domates salçası 
1 yemek kaşığı kadar biber salçası 
Sofra tuzu
4,5 ya da 5 bardak kadar sıcak su
Çok az miktarda sıvı yağ
1 adet küp şeker

Kuru Fasulye Tarifi Kuru fasulye yapan kişinin yemeği meydana getirirken malzemeler ile alakalı bazı hususları göz önünde bulundurması önem arz eder. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde yapılan kuru fasulye yiyenleri memnun edecek bir lezzete sahip olacaktır.

Kişinin dikkat etmesi gereken hususlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Öncelikle tarifin içinde yer alan sivri biberlerin acı olup olmadığına dikkat edilmelidir. 

Fazla acı biberler kuru fasulyenin lezzetinin tam anlamda alınmasının önüne geçebilir.

 • Kuru fasulye tarifi yapan kişinin dikkat etmesi gereken bir başka nokta ise biber salçasının acılığıdır. 

Normalden daha acı bir biber salçası yemeğin tüm lezzetinin önüne geçebilir. 

Bu durumu engelleyebilmek adına kuru fasulye tarifine ilave edilen biber salçasının miktarı,salçanın var olan acısının oranına bağlı olarak tarif içine eklenmelidir.

 • Kuru fasulye yapan kişinin sıvı yağ olarak zeytinyağı kullanması daha uygun olup yemeğin lezzetini daha da arttıracaktır. Bu tip yöresel lezzetlerde ayçiçek yağı ya da diğer yağların kullanılması kabul gören bir durum değildir.

Kuru Fasulye Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Kuru Fasulye Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Kuru Fasulye Tarifi Geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez öğelerinden biri olarak bilinen ve özellikle pirinç pilavıyla tüketilmesi artık bir adet halini alan kuru fasulye yemeğini yapmak pek de zor sayılmaz.

Kuru fasulye hiç yemek yapmayanların dahi kolayca altından kalkabileceği sıradan bir yemektir. Bu sebeple bu kişiler tarafından kuru fasulye nasıl yapılır sorusu sık sık sorulur.

Yemeği yapacak olan kişilerin merak ettikleri bir başka soru ise kuru fasulye ne kadar sürede hazırlanır sorusudur.

Kuru fasulye ne kadar sürede hazırlanır sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

 • Tarifte kullanılacak olan yağın kızdırılması 2 3 dakikadır.
 • Etlerin doğranması yaklaşık olarak 5 dakika sürer.
 • Kuru soğanın ve sivri biberlerin doğranması ortalama olarak 5 dakika kadar sürer.
 • Tencerenin kapağını kapatıp düdüğün örtmesini beklediğimiz aşamada ise en fazla 45 dakika bekleriz. ( Düdüklü tencerelerde düdüğün ötme süre 30 dakika ile 45 dakika arasında değişir.
 • Tencerenin düdüğü indirildikten sonra ise 30 dakika ile 35 dakika arasındaki bir süre zarfı olacak şekilde bekliyoruz.
 • Yani kısacası kuru fasulye bir buçuk saat ile iki saat arasında hazır olan bir yemektir

Kuru Fasulye Hangi Yöreye Ait Bir Yemektir?

Kuru Fasulye Hangi Yöreye Ait Bir Yemektir?

Kuru fasulye beyaz fasulyenin pişirilip içine çeşitli ürünlerin ilave edilmesi sonucu meydana gelen yöresel bir lezzettir. 

Sözü edilen yemeğin en eski tarihi Osmanlı döneminde yazılan vesikalara dayanır. Ancak bahsi geçen vesikalardan elde edilen bilgilere göre yemeğin Türkler arasında yer alış tarihi daha eski devirlere kadar uzanır.

Yemeğin Türk yemek tarihi içerisinde bu kadar büyük yer kaplaması sonucu ülkemizin pek çok noktasında farklı malzemelerle yapılan kuru fasulye yapım teknikleri ortaya çıkmıştır.

Kuru Fasulye Tarifi Kuru fasulye spesifik olarak bir yöreye ait olmasa da şu yörelerde yapımı daha yaygındır ve ülke genelinde daha çok bilinir:

 1. Çayeli Kuru Fasulye Yemeği.

Karadeniz bölgesinde yer alan Rize ilinin Çayeli ilçesi yöreye has lezzetlerle beraber bu kültürel yemeği ortaya çıkarmıştır.

Peki bu yörede yer alan kuru fasulye nasıl yapılır, hangi ürünler kullanılır?

Çayeli bölgesinde ve civarındaki bölgelerde bahsi geçen yemek dananın but kısmı kullanılarak yapılır. Ayrıca bilinen tariften farklı olarak yemeğe sıvı yağ yerine tereyağ ilave edilir.

Yemek 2 Ocak 2018 tarihinde Türk Patent Ve Marka Kurumu tarafından onaylanmış ve Rize yöresine ait bir lezzet olduğu kabul edilmiştir.

 1. Karaman Etli Kuru Fasulye Yemeği 

Karaman ve Konya civarına has olan bu yemekte,  bilinen tariften farklı olarak kullanılan malzeme yöreye has bir çeşit kırmızı biberdir.

Bunun dışında Karaman ve Konya civarında yaygın olarak beslenen eti lezzetli olan Karaman koyunu adı verilen ismi atasözlerine konu olmuş bir hatvan kullanılır. 

Bahsi geçen hayvanın eti kuşbaşı olacak biçimde doğranarak kuru fasulye içine ilave edilir.

 1. Nevşehir Tandır Kuru Fasulye Yemeği 

Nevşehir yöresine özgü bir tat olan tandır kuru fasulye yemeği bilinen kuru fasulye gibi tencerede pişmez bunun yerine güveç içinde pişirilir.

 1. Akkuş Kuru Fasulye Yemeği. 

Kuru fasulye yemeğinin bir başka varyasyonu olan bu yöresel lezzet Ordu iline bağlı olan Akkuşta yapılır. 

Akkuşta yetişen şeker fasulyesi kullanılmak suretiyle yapılan bu yemek Karadeniz Bölgesinin mutfağında kendine has bir lezzet olarak yer alır.

 1. Denizli Etli Kuru Fasulye

Denizli şehri Ege Bölgesi sınırları içinde yer almakta olup Ege Bölgesinin lezzetlerinin iç bölgelerin lezzetleriyle harmanlandığı bir yörede yer alır.

Etli kuru fasulyede bu lezzetler arasında yer alır. Denizli yöresinde yapılan etli kuru fasulye yemeği kuzu etinden yapılır ve yağ olarak şehirde yetişen zeytinden elde edilen zeytinyağı kullanılır.


Beşamel Sos Tarifi – Beşamel Sos Nasıl Yapılır? TIKLA

Mıhlama Tarifi – Mıhlama Nasıl Yapılır? TIKLA

4 Comments

4 Comments

 1. Francie Raff

  Mayıs 17, 2023 at 12:51 am

  Keep up the wonderful piece of work, I read few content on this web site and I think that your web site is really interesting and has sets of fantastic info .

 2. Büroreinigung

  Temmuz 2, 2023 at 4:19 am

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I definitely liked reading all that is posted on your website.Keep the aarticles coming. I loved it!

 3. Pingback: mad labs disposables

 4. Pingback: ยารักษาโรคหนังแข็ง

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler