Connect with us

Ekonomi

Kripto Para Nedir? Kripto Para Güvenilir Mi?

Kripto Para Nedir? Kripto para son yıllarda oldukça merak edilen bir dijital para birimidir. Hemen her gün haberlerde gördüğümüz kazanç ve kayıplara konu olan kripto paranın hakkında birçok şey merak edilmektedir. Günümüzde kullanımı oldukça artmış olmakla birlikte herhangi bir kurum eliyle yönetilmediğini bilmek gerekmektedir. Hakkında en çok merak edilen konulardan birisi kuşkusuz kripto paraların güvenilir mi yoksa değil mi olup olmadığını anlamaktır. Herhangi bir şekilde otoriteye bağlı olmaksızın alınmakta ve satılmaktadır.

Yayınlanma Tarihi

-

Kripto Para Nedir Kripto Para Güvenilir Mi

Kripto Para Nedir? Kripto para son yıllarda oldukça merak edilen bir dijital para birimidir. Hemen her gün haberlerde gördüğümüz kazanç ve kayıplara konu olan kripto paranın hakkında birçok şey merak edilmektedir. Günümüzde kullanımı oldukça artmış olmakla birlikte herhangi bir kurum eliyle yönetilmediğini bilmek gerekmektedir. Hakkında en çok merak edilen konulardan birisi kuşkusuz kripto paraların güvenilir mi yoksa değil mi olup olmadığını anlamaktır. Herhangi bir şekilde otoriteye bağlı olmaksızın alınmakta ve satılmaktadır.

Bu para birimi yani bir kurum tarafından yönetilmemekle birlikte sanal platformlarda bulundurulmaktadır. Aynı zamanda dijital de diyebileceğimiz bu platformlarda kişilerin kullanıcı ve hesap bilgileri saklanmaktadır. Bu nedenle ilgili korumayı sağlamak için kişilerin hesap bilgilerini bir koda dönüştürmektedir. Bu nedenle kriptolojiden yararlanarak çeşitli kodlarla saklanmaktadır. Güvenilir mi anlamak için kullanılan güvenlik altyapısı hakkında bilgi almak yararlı olmaktadır.

Sanal cüzdan aracılığı ile kazanılan miktar güvenle saklanmaktadır. Bunun için sanal ortamda şifreler de oluşturulmaktadır. Bu platformlardaki bilgilere ulaşmak için mutlaka bu kodlara ihtiyaç duyulmaktadır. Güvenilir mi bakmak için hangi altyapı ile korunmakta olduğuna bakmak bu konuda ciddi şekilde yardımcı olacaktır. Güvenlik çemberi sayesinde sanal cüzdan ve şifreler korunmaktadırlar. Matematik temelli olarak kodlanan bu bilgiler, takip edilebilir özellikte olmamaktadır.

Yani organik bir yapıda bulunmaktadır. Herhangi bir kişi veya kurum tarafından takibi yapılamamaktadır. Kurum ve kuruluşlar bu sebeple kişilerin sanal cüzdanı ve hesapların dair diğer bilgilere erişim sağlayamamaktadır. Bireysel olarak üretilmiş olan kripto paralar ise bireylerin tek elinde bulunur. Güvenilir mi anlamak için araştırma yapılması gerekmektedir. Arz ve talep dengesine göre sanal paranın değeri değişiklik göstermektedir.

Kripto Para Tarihçesi

Kripto Para

Dünyayı hızla değiştiren kripto para ilk defa 2008’de Bitcoin ile başlamıştır. Yani neredeyse on yıllık bir geçmişe sahip Bitcoin ile anlaşılıyor ki dijital para çok yeni bir kavram değildir. Kripto paradan daha önce dijital ortamda para üretmek için çeşitli denemelerde bulunulmuştur. Dijital varlığın korunması yıllar önce büyük bir sorun olarak görünmekteydi.

Bu dijital ortamda üretilen paranın tek sefer kullanılabilmesi çok önemliydi. Bu nedenle kopyalamak ve sahtelerinin kullanılmasını engellemek için teknoloji geliştirilmiştir. Kripto paranın meydana gelmesinden daha önce ise Wei Dai ile dünyaya tanıtılmıştır. 1998 yılında bu konuda bir makale yayınlayan Dai, dijital bir para fikrinden bahsetmiştir. Blok zincir öncülerinden birisi olan Nick Szabo ise bu konuda çalışma taslakları ile dikkat çekmiştir. Bit Gold adındaki girişimi sunarak Szabo, kripto para için büyük bir ilham kaynağı olmuştur.

Bitcoin ilk olup, Bir Eşler Arası Elktronik Nakit Sistemi adıyla yayınlanmıştır. Satoshi Nakamoto ise Bitcoin’in ilk zincirini meydana getirmiştir. Bu sayede blok zinciri teknolojileri kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıç Bloku adı verilen bu ilk çalışma ardından ise kaydedilen satın alma işlemi Laszlo Hanyecz tarafından yapılmıştır. İlk satın alma işlemi olan bu alışveriş sırasında iki pizza alınmıştır. Hatta işlemin gerçekleştirildiği gün, günümüzde Bitcoin Pizza Günü adıyla da anılmaktadır. 

Kripto paranın kullanılmasıyla birlikte para piyasası hemen açılmamıştır. Alım satım konusunda çözülmesi gereken çeşitli sorunlar nedir inceleme yapılmıştır. Bu çalışmalar nedeniyle Bitcoin bu alanda uzun süren etkinlikler ve analizler yürütmüştür. Mart 2010’dan itibaren kurdukları web sitesi ile borsasını açmıştır. 2011 yılından itibaren Bitcoin büyük bir ilerleme kaydederken 2013 yılında piyasada başka dijital varlıklara da rastlanmaya başlanmıştır.

Hatta neredeyse 10 adet kripto para piyasası kullanılmaya başlanmışken bunlardan birisi de Litecoin olarak dikkat çekmekteydi. 30 Temmuz 2015’te açılan Ethereum ağı ile merkeziyetsiz finans gelmiştir. Bununla birlikte Ethereum blok zincirinde çok sayıda tokene yer verilmiştir. Bu sayede geniş bir sistem oluşmuştur. Ardından 2018 Ocak ayı itibariyle kripto para tarihinde Bitcoin en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Sürekli gelişmeye devam eden piyasada hali hazırda iki binden daha fazla dijital para bulunmaktadır ve sürekli büyümektedir.

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Bilindiği gibi özellikle son iki yılda çok ön planda olmak üzere kripto para konusunda skandallar yaşanmıştır. Çok sayıda denebilecek kadar borsa, yatırımcıları dolandırmıştır. Bu nedenle birçok yatırımcı yüklü miktarlar da dahil olmak üzere para kaybetmiştir. Kripto borsasında seçilen site güvenli mi çok merak edilmektedir. Çünkü milyonların tek hanelere inecek seviyede kayıplar ile karşılaşılmıştır.

Yapılacak yatırım neticesinde herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmamak için güvenli mi iyice bakılması gerekmektedir. Hacmi gereği oldukça gelişmiş ve güvenilir mi şüphenin az olduğu düşünülen siteler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ödeme kolaylığı bazında da kolay arayüzlere ve yöntemlere sahip siteler aracılığı ile yatırımcılar çok daha güvenilir şekilde kripto para borsasını takip ederek alım satım yapmaktadırlar. İşte en güvenilir mi değerlendirilen en ünlü borsalar şu şekilde sayılabilir;

 • Crypto.com bu konuda en çok tercih edilen sitelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni kripto satın almak için oldukça ideal bir borsaya sahip olmasıdır. 
 • Coinbase ise kullanıcılara sunmakta olduğu kolaylıklar ve sağlam borsa altyapısı ile dikkat çekmektedir. Kullanıcı deneyimi bakımından oldukça olumlu geri dönüşlerin olduğu borsalardan birisi olarak tavsiye edilenler arasında bulunmaktadır. 
 • Binance ise bu piyasada en çok karşımıza çıkan kripto borsalarından birisidir. Düşük komisyon ücretleri sayesinde kullanıcı dostu olarak hizmet vermektedir.
 • Huobi ise bu piyasada ilklerden birisi olarak güven kazanmış seçenekler arasında bulunmaktadır. Gate.io ise en iyilerden birisi olarak kullanıcıların çok tercih ettiği kripto borsala arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 
 • KuCoin ise bu konuda dikkat çeken bir diğer platformlardan birisidir. Çünkü sunmakta olduğu kullanım kolaylığı neticesinde yatırımcıların ilgisini çekmektedir.
 • FTX TR ise dünyada ve ülkemizde en ideal seçeneklerden birisi olarak tercih edilenler arasında bulunur.
 • Bitstamp sahip olduğu geniş para borsasıyla en iyi seçenekler arasında yer almayı başarmıştır.

Crypto.com bu seçenekler arasında tüm dünyada en çok kullanılan borsadır. Türkiye’de en çok kullanılan olma özelliğine sahip olup; bu durumun kaynağı ise güvenilirliğinden ileri gelmektedir. Sektörün açıldığı yıllardan itibaren yatırımcılara sorunsuz olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir. Aynı zamanda platformun en çok dikkat çeken yanlarından birisi NTF piyasasının da bulunuyor olmasıdır. Aynı zamanda bu konuda en dikkat çeken güvenilirlik bulgularından birisi de kuşkusuz Forbes 100 listesinde yer almasıdır. Firma kullanıcılarına 250 tane altcoin sunmakla birlikte DeFi cüzdanı da barındırmaktadır.

Türkiye’nin En Güvenilir Kripto Para Borsaları Hangileridir?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Ülkemizde kripto para alıp satmak isteyenler güvenli mi merak etmektedirler. Bunun için güvenilir mi kontrol ederek; en ideal olan seçeneklere yönelerek çok daha sağlam şekilde yatırım yapabilmektedirler. Güvenilir mi anlamak için riski en aza indirgemek adına bu konuda başarılı deneyimler sunan platformların tercih edilmesi çok önemlidir. Crypto.com güvenilir mi tüm dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan platformlardan birisi olması nedeniyle merak edilmektedir. Çok tercih edilmesi nedeniyle en çok tavsiye edilenlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda oldukça geniş bir NFT pazar yerine de sahiptir. Bu nedenle sanatçıların yapmış olduğu eserleri de satın alma gibi bir imkan sunmaktadır. En büyük avantajlarından bazıları ise şu şekildedir;

 • Banka ve kredi kartları ile alım imkanı sunması
 • Tüm dünyada adını duyurmuş olması ve tescil edilmiş güvenilirliği
 • İki yüz elliden daha fazla kripto para destekliyor olması
 • Sağlam altyapısı
 • Kripto kredi kartı hizmetleri

Türkiye’den kullanılan kripto para borsalarından birisi de Coinbase’dir. İşlem ücretleri bakımından Türk kullanıcılar için biraz daha pahalı olsa da tercih edilmektedir. Müşteri portföyü neticesinde oldukça farkla kullanıcı olduğu anlaşılmakta olan Coinbase’te 70 milyondan daha fazla üye yatırımlardan yararlanmaktadır. Nedenlerinden birisi de kuşkusuz hızlı bir şekilde kayıt olma imkânının bulunmasıdır. Ayrıca kullanıcıları çeşitli ödeme yöntemleri ile de destekleyerek kolayca işlem yapma imkanı vermektedir. Coinbase’in sunmakta olduğu avantajlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Mobil arayüzü ve kullanıcı dostu altyapısı
 • Kredi ve banka kartları ile alım imkanı
 • Eğitim ve bilgilendirme içeriklerinin bulunması
 • Telefon üzerinden kullanım yapan kullanıcılar için 2FA güvenliği bulunması

Binance ise bir diğer ülkemizde çok kullanılan borsadır. Güvenilir mi en çok merak edilen platformlardan birisidir. Bunun nedenlerinden birisi sunmakta olduğu düşük komisyon ücretleridir. Bu konudaki en iyiler arasında bulunan Binance, güvenilir mi anlamak için ülkemizde ne kadar tercih edildiğine göz atılabilir. Binance için istatistiklere bakılacak olursa, en çok kullanılan borsadır denebilir. Kullanıcılarına sunmakta olduğu avantajlar ise şu şekildedir;

 • 100 Dolar üzerinden yalnızca 0,10 Dolar gibi bir komisyon almaktadır. Bu yüzde 0,1’e denk gelmekte olup diğer borsalara nazaran daha avantajlı olduğu görülmektedir
 • En dikkat çekici avantajlarından birisi Türk bankalarını destekleyen altyapısıdır
 • Türkçe dil destekli bir müşteri hizmetleri bulunmaktadır
 • NFT Pazar yeri ile eser satın alma imkanı sunmaktadır
 • Özel kripto staking hizmetleri bulunmaktadır
 • Altı yüzden daha fazla olmak üzere altcoin sunmaktadır
 • Özellikle kripto para sektörüne yeni başlayanlar için oldukça kolay bir arayüze sahiptir
Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

FTX, 2019 yılından beri piyasada bulunmakta olup; hızla büyüyerek dikkat çekmiştir. Sayısız pazara açılmış olmakla birlikte çok sayıda kripto parayı destekleyen bir altyapıya sahiptir. NFT pazarı ile de kullanıcıların ilgisini toplamaktadır. Sadece popüler coinler değiş; sabit veya DeFi kadar farklı çeşitlere de ulaşabilme imkanı sunmaktadır. Haftalık yaklaşık olarak beş milyon kadar kullanıcı alım satım işlemleri için bu borsayı tercih etmektedir. En belirgin avantajları ise aşağıdaki gibidir;

 • Bitcoin satın alma ücreti yüzde 0,40 olup komisyon ise yapıcı ve alıcı ücreti şekildedir
 • Yüzden fazla kripto para sayısı bulundurur
 • Yüzde 0,10’dan başlamak üzere maker ücretleri bulunur
 • Android ve IOS destekli mobil uygulaması ile kullanıcı dostudur
 • Türkçe dil desteği ile de kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir

Huobi ise piyasa bulunan ilklerden birisidir. 2013 yılından beri dikkat çeken ilerlemesiyle birlikte son yıllarda Türkiye’de yaptığı yatırımlar nedeniyle de merak edilmektedir. Türkçe dil destekli web sitesi ile kullanıcı dostudur. Desteklemekte olduğu yüzlerce kripto para ile diğerlerinden tasarruf hesapları sunuyor olmasıdır. Bu durum ise en açık şekilde USDT veya Bitcoin tutulan hesap sayesinde yıllık faiz ödemesi alınabilmesini içermektedir. Diğer avantajları şu şekildedir;

 • Almakta olduğu düşük işlem ücretleri ile kullanıcılar tarafından beğenilmektedir
 • Ticaret için çeşitli seçenekler sunmaktadır
 • Altcoin bakımından çok zengin olması
 • Aynı zamanda Huobi Earn sistemiyle birlikte düzenli gelir elde edilmesine imkan verir

Piyasa Değeri En Yüksek 5 Coin

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Piyasa değerleri şirketlerin hisselerinin dolar cinsinden değerini vermektedir. Piyasa nedir öğrenmek için madencilikte elde edilmekte olan coinlerin toplam değeri, piyasa değeri konusunda belirtilmek istenendir. Madencilik sektöründe elde edilmekte olan tüm coinlerin toplam değerleri bize piyasa değerlerini vermektedir. Hesaplama konusunda ise işlem, tek birimin dolaşımdaki coin sayısı bulunarak yapılır. Ardından verilen birimin piyasadaki fiyatı nedir bu miktarla çarpılması yolu ile bulunur.

Piyasa değeri yatırım yapılmak istenen coin güvenli midir anlamak konusunda ciddi seviyede yardımcı olmaktadır. Bunun sebebi piyasa değeri yüksek olan coinlerin genellikle daha az dalgalanma ile karşı karşıya bırakmasıdır. Bilinmesinde yarar vardır ki piyasa değeri çok yüksek olan kripto paralarda dahi ciddi dalgalanmalar yaşanmıştır. Fakat piyasa değeri az olan kripto paralar dalgalanmaya çok daha müsaittir. Hassas olmaları nedeniyle pek fazla tercih edilmemektedirler. Genellikle bu nedenle daha fazla risk barındırmaktadırlar.

Piyasa değeri kripto paranın değerini ölmek için başvurulan yollardan sadece birisidir. Bu nedenle sadece bu verilere bakarak hareket edilmemesi gerekir. Fakat piyasa değerinin ciddi miktarda etkisi bulunmaktadır. Kripto piyasası için güvenli midir hakkında en önemli ipuçlarından birini vermektedir. Bitcoin 10 milyar dolardan daha fazla olan piyasa değeri ile dikkat çeken seçenekler arasındadır. Almakta olduğu düşük komisyon ile de bir yandan kullanıcıların güvenini kazanmış olan seçenekler arasında bulunur. Buna ek olarak Ethereum da büyük ölçekli kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Yani satış miktarlarının fazla olması durumunda dahi dalgalanma seviyesinin dramatik boyutlarda olmayacağı bilgisini vermektedir.

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Orta seviyede birime sahip olanlar ise 1 milyar dolardan başlamaktadır. 10 milyar dolarak dek bulunan piyasa değeri ile küçük ölçekli olanlara nazaran daha umut vadetmektedirler. Olumlu yönde gelişim ihtimali bulunmakla birlikte büyük ölçekli olanlar ile karşılaştırıldığında dalgalanmalardan daha fazla etkilenme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu nedenle her ne kadar umut vadeden bir konumda olsa da tercih edilirken iyi bir piyasa analizinden geçirilmesi gerekmektedir. Küçük ölçekli olanlar ise 1 milyar dolardan daha az olan piyasa değerine sahiptir. Dalgalanmalardan dramatik seviyede etkilenmesi nedeniyle tercih edilme oranı daha düşüktür. Yatırım yapmak konusunda risklerden kaçınmak isteyenler küçük ölçekli olan bu birimlerden uzak durmaktadırlar. Günümüz itibariyle;

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Tether
 • USD Coin
 • Binance Coin
 • XRP
 • Cardano 
 • Solana
 • HitChain
 • Dodgecoin

Gibi coinler, sırasıyla yüksek piyasa değeri ile dikkat çekmektedirler. Bu verilere göre güvenilirlik, düşük işlem ücreti, en iyi kripto borsası nedir gibi özelliklere dikkat edilerek seçim yapılmaktadır.

Kripto Para Birimleri Nasıl Çalışır?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Kripto para hakkında nedir ne nasıl çalışır gibi birçok ayrıntı merak edilmektedir. Dijital ortamda meydana getirilen bir para birimi olması nedeniyle aynı şekilde dijital cüzdanlarda muhafaza edilmektedir. Herhangi bir alım işlemi kripto için banka kullanılmadan yapılmaktadır. Yani bir konuda bulunan kişinin herhangi bir dijital ödeme işlemini gerçekleştirir. Günlük yaşamda el değiştirmekte olan fiziki para sisteminden oldukça farklı yapıda bulunmaktadır. Çevrimiçi kurulmuş olan bir veri tabanında belirli işlemler şekilde görünüm vermekte olduğu söylenebilir.

Bu para birimleri fonları aktarıldığında kamuya açık şekilde verilen dijital cüzdanlarda muhafaza edilmektedir. Kriptoloji işleminden adını almakta olan bu para birimi adından da anlaşılacağı üzere şifreleme yöntemiyle yapılmaktadır. Bu sayede kişilerin hesabı ve bilgileri korunarak dijital cüzdanlarda muhafaza işlemleri gerçekleştirilir. İlk defa 2009 yılında hayata geçirilmiş olan kripto para birimlerinden olan Bitcoin tüm dünyada en çok tanından birimlerden birisidir. 

Para sahiplerinin güncelleme yapması ile blok zinciri üzerinden kamuya açık defterlerde çalışmakta olan bir sistemdir. Yapılmakta olan tüm işlemler bu defterlerde tutulmaktadır ve madencilik adı verilen süreç ile meydana getirilmektedir. Matematiksel problemlerin çözülmesinde tercih edilen bir sistem kullanılarak yapılan madencilik ile üretilmektedirler. Bunlar aracı kurumlar yardımı ile kullanıcılar tarafından erişilebilmektedir. Bu sayede alınıp satılma gibi işlemler gerçekleştirilir. Bu para birimleri alındığı takdirde şifreleme yöntemiyle korunan ve oluşturulan birimler aynı şekilde muhafaza edilen cüzdanlarda saklanmaktadır. 

Kripto Para Nasıl Alınır?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Son on yılda hızla gelişen kripto piyasası nedir ve nasıl alınır kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Nedir özellikle getirmekte olduğu kazançlar nedeniyle son yılların en güncel konularından birisi olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Nedir ve nasıl çalışmaktadır bilmek piyasada en az riskle ilerleyebilmek için gerekli olan adımların başında yer almaktadır.

Öncelikle coin almak isteyen kişi platformlar nedir bilmesi gerekir. Aksi halde hangi aracı kurumlardan yararlanması gerektiği konusunda gerekli yolu izleyemeyebilir. Coin satın almak isteyen kişi aracı kurumu seçerek ilgili satın alma işlemleri nedir öğrenerek gerçekleştirebilir. Platform seçimi sırasında ise karşılaşabileceği farklı seçenekler bulunmaktadır. Bu konuda bir uzman analist yardımı alınarak büyük yatırımlar konusunda en faydalı ve risksiz yol izlenebilir. Fakat kişi çok daha az meblağlarda yatırımları için ilgili bilgilere göz atarak pekala karlı bir yol izleyebilmektedir. Bunun için platform seçiminde başlangıçta izlenebilecek iki adet yol bulunur; 

 • Geleneksel tipte aracılık yapmakta olan kurumlar farklı işlevleri ile de dikkat çekmektedirler. Bunlar genellikle hisse senedi ve tahviller gibi işlemlerdir. Bu finansal varlıkların alışverişinde dijital ortamda aracılık yapan kurumlardır. Kullanıcıların bu kurumları tercih etmesindeki asıl neden sunmakta oldukları düşük maliyetlerdir. Dikkat edilmesi gereken konu ise alım konusunda sunulan özellikleri iyi analiz etmek; yeterli imkanlar nedir bulunup bulunmadığın kontrol etmektir.
 • Diğer bir seçenek ise borsalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar sunmakta oldukları imkanlar nedeniyle en ideal seçeneklerden birisi olarak varsayılmaktadır. Geleneksel aracı kurumlardan ziyade çok daha fazla fırsat vermektedirler. Farklı kripto para birimleri ve depolama imkanları ile dikkat çekmektedirler. Aynı zamanda faiz getirme özelliğine sahip sistemi bulunan borsalar ile de kullanıcı için kazanç getiren farklı seçenekler de sunmaktadır. 
Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Aracı kurumu seçme aşamasında hangi birimleri sunmakta olduğu çok önemlidir. Buna ek olarak hangi irimde ne kadar ücret aldıklarına dikkat edilmeli; satın alma seçenekleri, eğitim kaynakları bakımından donanımları incelenmelidir. Bu bilgiler ışığında bir aracı platform seçtikten sonra ise hesaba para yatırma aşamasına geçilmektedir. Nedir ve nasıl satın alınır merak edenler genellikle platform seçimini yaptıktan sonraki aşama için pek dikkatli davranmamaktadırlar. Bu aşamada işlem yapmak için hesaba para yatırılırken hangi birimde satın alınması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Alım sırasında dikkat edilecek en önemli konu nedir bakıldığı takdirde kredi kartı kullanılması olduğu görülecektir. Kredi kartı ile coin alımı yapıldığı takdirde riskli bir işlem yapıldığı kabul edilmektedir. Bu nedenle özellikle bazı platformların kredi kartı ile alım seçeneğini desteklemedikleri görülür. Sebebi ise genellikle bu para birimlerinin hızla göstermekte olduğu değişkenliktir. Para yatırma ve çekme konusunda işlem ücretleri ise daha platform seçme aşamasında dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunur. Satın alma yapmadan önce dikkatli bir inceleme yapılması tavsiye edilir. Daha sonra ise hangi miktarda alınmak isteniyorsa yazılarak satın alma onaylamasını yapmak gerekir. Siparişi onaylama işleminin ardından girilen miktarda satın alım gerçekleşmiş olmaktadır.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Kripto cüzdan nedir ve nasıl saklanır hırsızlıklardan korunmak için bilinmesi önemlidir. Güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için dijital cüzdanlar kullanılır. Bunlar çeşitli çevrimiçi yazılımlarla saklanmaktadırlar. Bu sayede şifrelenerek hırsızlıklardan ve çeşitli siber saldırılardan korunmaktadırlar. Otomatik olarak her platform kişiye cüzdan sağlamamaktadır. Bu nedenle aracı olarak tercih edilecek olan kurumun bu hizmeti vermekte olup olmadığına dikkat etmek çok önemlidir. Bu noktada cüzdan sağlayıcı nedir merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sıcak cüzdanlar dijital olarak muhafaza edilen paranızın özel anahtarını korumak için yazılım kullanmaktadır. Tercih edilen bu cüzdanlar çevrimiçi bir yazılım yardımcılı ile depolamayı sağlar. Bunlar ücret alma eğiliminde genellikle bulunmamaktadırlar. Soğuk cüzdanlar ise donanım adıyla da bilinmektedirler. Diğerinden farklı paranızı depolamak için çevrim içi bir yazılım değil; çevrim dışı bir elektronik cihaz kullanılıyor olmasıdır. Burada genellikle ek olarak ücret alma gibi bir durum ile karşılaşıldığı görülmektedir.

Tüm bu depolama işlemleri yardımıyla kripto para sayesinde çeşitli satın alma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunlar çok çeşitli olup nedir şu şekilde belirtilmektedir;

 • Elektronik ticaret sitelerinden bazıları son yıllarda yaptığı yenilikler ile kripto para kabul ederek alışveriş yapma imkanı sunmaktadırlar. Özellikle sıklıkla kullanılan Shopify ve Rakuten gibi ticaret platformları bu alanda ön plana çıkmakta olan kripto parayı kabul eden sitelerdir.
 • Çevrimiçi ortamda lüks mallar satmakta olan bazı platformlar da kripto parayla alım kabul etmektedirler. Özellikle Bitdials bu konuda dikkat çekmekteyken; Bitcoin kabul ederek alışveriş yapılmasına imkan veriyor. Rolex gibi üst segment markalar da artık bu yolla alış veriş imkanı sunan alt yapısıyla dikkat çekiyorlar.
 • Araba satın almak isteyenler de bazı üst düzey satıcıların bu yolla işlem yapma imkanı sunduklarını görmektedir.
 • Sigorta firmaları da genellikle Bitcoin yardımı ile alım yapmaya imkan veren seçenekler arasında bulunuyor. 
 • Tüm bunlara ek olarak doğrudan bu yol ile alışveriş yapmak isteyip; kullanmak istediğiniz platformun desteklemediğini görebilirsiniz. Bu gibi durumlar için ise BitPay gibi kripto para banka kartları kullanılmakta ve alışveriş yapma imkanı sunulmaktadır.

Kripto Para Nasıl Güvenle Kullanılır?

Dünyanın En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangileridir

Blok zinciri teknolojisi yardımı ile oluşturulan bu paralar hakkında güvenilir mi öyle olup olmadığına dair çeşitli krizler olduğu görülmektedir. Korsanlar tarafından takip edilmenin önüne geçmek için karmaşık bir altyapısı bulunur. Dijital kayıt defterlerine kaydedilen işlemlere ek olarak kişilerin bilgileri şifreleme yöntemi ile saklanır. Güvenli piyasa nedir ve nasıl olmalıdır anlayabilmek için özellikle kimlik doğrulaması isteyen sistemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. İki aşamalı doğrulamalar daha fazla güvenlik sağlamaktadır. Fakat çeşitli önlemler bulunsa da çeşitli siber saldırılar gerçekleşebilmektedirler. Güvenilir mi anlamak için altyapısı ve önlemlerine dair birçok noktayı analiz etmek gerekir. Bu piyasa özelikle yeni girmiş olan şirketler ciddi kayıplar ile karşılaşmıştır. Güvenilir mi anlamak, riskli durumlarla karşılaşmamak için de belli başlı noktalar nedir dikkat etmek gerekiyor;

 • Borsaları araştırmak özellikle yatırım yapmayı düşünenler için atlanmaması gereken adımlar arasında bulunur. Beş yüzü aşkın borsa arasından doğru olanı seçebilmek için deneyimlerden yararlanmak faydalı olmaktadır. Piyasa değeri, komisyon tutarları, işlem ücretleri ve sunulan özellikler gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekir.
 • Her ne kadar kar ediyor olsanız da dijital ortamda paranızı nasıl saklayacağınızı bilmemek sizi zor duruma düşürebilir. Bu nedenle birbirinden farklı güvenlik unsurları ve altyapılar barındıran borsalara bakmak; değerlendirmek gerekir. 
 • Yatırımları tek bir kanala yatırmak yerine çeşitlendirmek bu konuda riski aza indirmenize yardımcı olabilir. Yatırımı çeşitlendirmek nedir açıklanacak olursa; yatırımı farklı para birimlerine dağıtarak yapmak denebilmektedir.

Dolar, Euro, Altın ve Kripto Paraların Ülkemizdeki Önemi ve Kullanımı TIKLA

Dünyanın En İyi Kripto Para Yorumcusu Kimdir? TIKLA

2 Comments

2 Comments

 1. Kadir Bacakli

  Ocak 11, 2023 at 11:34 pm

  Boe exxange den para çekemedim şu an hesap gözükmüyor nasıl bir yol izlemeliyim

 2. Shoshana Snoderly

  Haziran 25, 2023 at 1:51 pm

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Dünyanın En İyi Kripto Para Yorumcusu Kimdir?

Dünyanın En İyi Kripto Para Yorumcusu Kimdir? Kripto para yorumları yeni yatırımlar yapmak isteyenler ya da mevcut yatırımının doğruluğunu merak edenler tarafından takip edilmektedir. Merak edilen asıl konu olmakla birlikte genellikle bu alanda çok sayıda isim bulunduğu görülmektedir

Published

on

Dünyanın En İyi Kripto Para Yorumcusu Kimdir

Kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin ya da mevcut yatırımlarının doğruluğundan emin olmak isteyenlerin takip ettiği şey, kripto para yorumlarıdır. Ancak, bu alanda bir sürü isim bulunması sebebiyle, “Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir?” sorusuna tek bir isim vermek risklidir. Kripto para hakkında fırsatlardan yararlanmak için yorumlardan daha fazlasına ihtiyaç vardır. Bilgi sahibi olmak önemlidir, ancak temel eğitimler almaya da dikkat etmek gerekir. Haftanın küçük bir kısmını ayırarak kripto para konusunda haberleri takip etmek de işe yarayabilir.

En son haberleri takip etmek, güncel gelişmelerden haberdar olmak için önemlidir. Kripto para yatırımı için analizleri okuyarak ve diğer yatırımcıların deneyimlerinden yararlanarak, daha doğru adımlar atabilirsiniz. Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Bu uzmanı takip ederek, güncel gelişmelerden ve taktiklerden haberdar olabilirsiniz. Bu, kripto para yatırımınızı daha başarılı hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Coinlerin Ekonomideki Önemleri

Son yıllarda kripto para, kriptoloji yöntemiyle oluşturulmuş dijital bir para birimi olarak popülerleşti. Yüksek kar getirdiği için yatırımcılar arasında popüler. Ancak, birçok kripto para bulunmakta ve piyasada sık sık dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle, düşük riskle yol alabilmek için kullanıcılar farklı stratejiler uygulamaktadır. Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir diye merak eden yatırımcılar, uzmanların görüşlerinden yararlanarak doğru yatırım yapabilirler. Michael van de Poppe, bu alanda dünyanın en iyi yorumcusu olarak bilinmektedir. Yaptığı doğru yorumlar ve verdiği yararlı bilgilerle takipçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Sürekli takip edilen Michael van de Poppe, piyasa analizi ve yorumlarıyla yatırımcılarına kilit bilgiler vermektedir.

Dünya genelinde kripto para yatırımcıları, kripto para yorumcularının görüşleri konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Her biri farklı düşünceler açıklayarak, yatırımcıların kafasını karıştırabiliyorlar. Ancak, yatırımcılar kendilerine en uygun kripto para yorumcularını seçerek, daha güvenilir yatırım kararları alabilirler. Elbette yatırım konusunda, güvenilir bir aracın seçimi kadar yetkin ve güvenilir bir danışmanın da tercih edilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde, yatırımcıların tüm birikimleri riske girebilir.

Dünyanın en ünlü kripto para yorumcusu kimdir? Sorusu genellikle Michael van de Poppe ile yanıtlanıyor, ancak o yalnızca uzmanı olduğu alanda yıllarca çalıştığını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İnternet üzerinde, takipçileriyle fikirlerini paylaşıyor ve birçok öğretici çalışma yaparak yorumlar yapıyor. Takipçileri, yatırımcılar hangi durumlarda ne yorum yapılması gerektiğini öğrenirken, piyasa analizi için de bu deneyimlerden yararlanıyorlar.

Dünyada En Çok Takip Edilen Kripto Para Yorumcusu Kimlerdir?

Luna Krizi Nedir?

Dünya genelinde birçok kripto para uzmanı var. Kim dünyanın en iyi kripto para yorumcusu? Dijital para piyasası, ciddi bir yatırım aracıdır. Başarılı stratejileri bilmek ve son gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Ancak, yalnızca bir analistin yorumlarına göre hareket etmek yerine, diğer uzmanların da analizlerini incelemek gerekiyor. En iyi kripto para yorumcusu kimdir biliniyor olsa da, diğer isimlerin analizlerine bakmak faydalı olabilir.

 • Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Anthony Pompliano bu konuda en iyi isimlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık 1.6 milyon takipçisine, Twitter üzerinden paylaşım yaparak tahminlerini aktarmaktadır. Bitcoin podcastinin sahibi olan Pompliano, sadece Twitter değil; Youtube üzerinden de yararlı paylaşımlar yapmaktadır.
 • Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Merak edilen ve yorumlarına göz atılması gereken isimlerden birisi Michael Saylor’dır. EN fazla Bitcoin’e sahip olan şirketin kurucusu olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda yönetici pozisyonda da bulunmakla birlikte totalde neredeyse 2.5 milyon kişiye ulaşan analizlerini Twitter üzerinden yapmaktadır.
 • Scott Melker yatırımcı isimlerden birisi de olmakla birlikte her gün kripto para analizleri yaptığı paylaşımlarda bulunmaktadır. Bir milyon kadar takipçisi ile Twitter üzerinden iletişime geçen en ünlü kripto para yorumcularından birisidir. 
 • Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Bu alanda en çok takipçiye sahip isimler kimlerdir dendiğinde Benjamin Cowen rastlayacağımız kişiler arasında bulunur. 600 bin takipçisine Twitter üzerinden yararlı analizler yaptığı gönderilerini paylaşıyor. Çok özel ipuçlarına yer veren Cowen, aynı zamandan Youtube’da da yayınlar yapmaktadır.
 • Andreas Antonopoulos en ski BTC yatırımcılarından birisi olmakla birlikte en iyi yorumcular arasında bulunmaktadır. Blochain, kripto para, NFT gibi konularda çok değerli yorumlar yapıyor. Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Bu bilgiye ek olarak farklı isimlerin de görüşleri büyük önem taşıyor. Kripto para danışmanlığı yapmakta olan Antonopoulos, saece Twitter değil; web sitesi üzerinden de profesyonel olarak çalışmalarını yürütmektedir.
 • Dünyanın en iyi kripto para yorumcusu kimdir? Merak edilenlerden olup yatırımcılara başka analistlerin yorumlarından da yararlanmasının faydalı olacağı belirtiliyor. Vitalik Buterin bu isimlerden olup bu piyasaya yön veren kişilerden birisi olarak biliniyor.

Kripto Para Yorumları Neye Göre Yapılır?

Luna Krizi Nedir?

Coinler hakkında yorum yapmak bazen oldukça zor olabiliyor. Ancak, uzmanların fikirlerinden yararlanarak, konuyla ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz. En zor yorumlama durumu, yeni coinler için analistler tarafından yapılan yorumlar olabilir. Çünkü henüz belirgin bir geçmişleri yoktur ve bu nedenle yeterli bilgi mevcut olmayabilir. Coin yorumlama kriterleri nelerdir diye merak edenler olabilir. Kripto para dünyasında, en tecrübeli kişiler bile analiz yaparken belirli kriterlere dikkat ederler. Bu kriterler doğru analiz yapmak için oldukça önemlidir.

Kripto para nedir ve nasıl alınır? Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burada size yardımcı olacak bir makale var. Tıklayarak, kripto para dünyasına giriş yapabilir ve bu para birimi ile nasıl işlem yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Anlatımı kolay ve açıklayıcı bir şekilde hazırlanmış olan bu makale, tüm sorularınızı cevaplayacaktır. Hemen tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz.

Kripto para hakkında konuşulan birçok şey var. Kimisi bunu yaparak para kazanmanın en kolay yolu olarak görürken, bazı insanlar buna karşı çıkıyor ve bunun haram olduğunu düşünüyor. Herkesin fikirleri farklı olabilir ama bu belirli bir dinin kuralıdır. Bu yüzden, herkesin kendi inançlarını ve değerlerini takip etmesi gerekiyor. Eğer sen de bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istersen buraya tıklayarak öğrenebilirsin.

Okumaya Devam Et

Haber

Cake Coin Nedir?

Cake Coin Nedir? Günümüz itibariyle gelişen teknolojiye bağlı olarak günlük hayatta yapılan tüm işler artık dijital dünya içinde de yapılır hale geldi. Son yıllarda dünya piyasasında ve yerel piyasalarda değeri ve önemi artan bu duruma örnek olarak kripto para ya da bir başka deyişle sanal para verilebilir.  Sanal paralar yoluyla özellikle son birkaç yıldır para kazanma oranı arttı. Hatta öyle ki artık bir iş kolu haline geldi. Bu savı günümüzde zenginliğiyle ün salmış olan Elon Musk gibi birtakım kişilerin de kripto para piyasasında yer alması destekler.

Published

on

Cake Coin Nedir

Cake Coin, dijital dünya içinde yer alan bir kripto para birimidir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımızın hemen hemen tüm alanlarında dijital dünya kullanılmaya başlandı. Bu kullanım, kripto para birimlerinin de değer ve önem kazanmasına neden oldu. Son yıllarda sanal para ile para kazanma oranları artış gösterdi ve bir iş kolu haline geldi. Özellikle ünlü iş insanı Elon Musk gibi kişilerin de kripto para piyasasında yer alması, bu durumu destekliyor.

Cake coin son dönemlerde kripto para piyasasında ismi duyulmaya başlanan ve insanlar tarafından bilinirliği artan sanal para birimlerinin başında gelir. Cake coin sanal para biriminin ortaya çıkmasında etkili olan ve otomatik piyasa kurucusu olan Pancake Swap’tır. Pancake swap piyasa kurucusunun bu özelliği sebebiyle cake coin para birimine bu addan esinlenilerek Pancake swap ismi verilmiştir. Bu para birimi bazı kaynaklarda bu biçimde kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Pancake Swap, herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan bir finansal sistemdir. Son zamanlarda hizmete sunuldu ve kullanıcılar Binance Smart Chain üzerinden sisteme kolayca erişebilirler. Pancake Swap adı verilen sistemdeki sanal paraların kullanımı için belirli özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Bu sistem, özellikle Binance Smart Chain kullanımıyla oldukça faydalı hale gelmektedir.

Sanal para özelliklerinden biri, BEP 20 standardını desteklemesinin önemidir. Eğer kullandığınız para birimleri bu standarda uygunsa, kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu standartları uyumlu kripto paralarla yapabileceğiniz en yaygın işlem ise dijital ortamda para değişimi yapmaktır. Bu sayede, coinler arasında takas yapmak çok daha kolay olur.

Pancake Swap’ın diğer piyasa yapıcı modellerden ayıran birtakım nitelikleri vardır. Buna göre Pancake Swap kişilerin likitide havuzunda yer alan şeylere karşı al sat faaliyetini yapmasıdır.  Pancake Swap’ın uygulamış olduğu bu piyasa yapıcı modelin adı kripto para dünyasında otomatik piyasa yapıcı model olarak bilinir. Burada bahsi geçen likidite havuzlarını yine sistemi kullanan kişiler doldurulur.  Likidite havuzunu doldurmuş olan kişiler ellerinde yer alan fonları havuzun içine yatırmış olan kişilerdir. Bu kişiler havuza yatırmış olduklar fonların karşısında birtakım kazançlar elde eder. 

Cake Coin Nedir?

En önemli kazançlardan biri, likidite sağlayıcı tokenları elde etmekle birlikte, bu tokenlar daha sonra yapılacak işlemlerde kullanılabilmektedir. Likidite havuzundaki işlemler sırasında, bahsi geçen tokenlar, kullanıcıların daha önce havuza yatırdıkları fonlarını geri almalarına yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda, yatırılan fonların tamamını almak mümkün olmayabilir ancak Pancake Swap gibi platformlar, kullanıcılara kolaylık sağlayarak, fonların bir kısmını da geri almalarını mümkün kılmaktadır.

Pancake Swap, likidite sağlayıcı tokenlerle ilgili farklı isimlendirmeler kullanır. Kripto para yatırımcıları, bu tokenlere LP ya da FLIP adını da takarlar. Sistemde, farming yapıp ödül kazanmak isteyen kullanıcılar da vardır. Ancak ödülden faydalanmak için birtakım görevlerinin yerine getirilmesi gerekir.

Kullanıcılar, ödül kazanmak için Pancake Swap sistemine likidite sağlayıcı tokenlerini yatırmalıdır. Bu işlemi yapanlar, karşılığında cake coin kazanırlar ve bu coinleri sistemin içinde kullanabilirler. Pancake Swap’un farklı olduğu nokta, otomatik piyasa yapıcı modelini kullanmasıdır. Bu sayede, herhangi bir emir alma durumu yoktur ve likidite havuzları kullanılır.

Cake Coin Tarihçesi Nedir?

Cake Coin Tarihçesi Nedir?

Pancake Swap isimli sistemin sanal para birimi olarak bilinen token Cake coin adı verilen para birimdir. Sözü edilen sistem kullanıcılar tarafından Binance Smart Chain üzerinde kullanılmak için üretilmiştir. Pancake Swap sisteminin ortaya çıkma tarihi 2020 yılının ortaların kadar uzanır. 2020 yılının eylül ayında kurucu kişiler tarafından Pancake Swap ismi verilen sistem kripto para piyasasında faaliyet yürüten kişilerin hizmetine açılmıştır. Bu sisteme göre kullanıcılar Binance Smart Chain üzerinde işlem yapmak zorundadır. Ayrıca bunun dışında sistem içinde kullanılacak sanal paralarla ilgili yerine getirilmesi gereken birtakım zaruri haller mevcuttur.

Buna göre sistemi kullanacak kişilerin işlem sırasında kullanmamaları sanal paralar BEP 20 standartlarına uymak zorundadır. Bu mecburiyet kullanıcın elinde bulunan sanal paraları takas edeceği tokenler için de geçerlidir. Cake coin para biriminin yaratıcısı olan Pancake Swap sisteminin adı bilinen bir kurucusu yoktur. Sistem tamamen anonim geliştiriciler tarafından ortaya atılarak kripto para piyasasına kazandırılmıştır. Pancake Swap sisteminin kurucuları adlandırma yaparken hem sistemin adına hem sistemde kullanılacak olan sanal para birimine kek ve türevleriyle ilgili isimleri uygun görmüşlerdir.

Cake Coin Nasıl Alınır?

Cake Coin Nasıl Alınır?

Pancake Swap sistemi son zamanlarda kripto para borsasında etkinlik yürüten kişilerin dikkatini çeken bir platformdur. Son zamanlarda kullanım oranı artan bu sistemde işlem yapabilmek için kullanıcıların cake coin sanal para birimine sahip olmaları gereklidir. Bu sebeple sistemi kullanmak isteyen kişiler bahsi geçen para birimini satın almak için arayış içine girmişlerdir. Sözü edilen sanal para birimini almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken ilk işlem hesabına Türk lirası yatırmaktır. Kullanıcılar alacakları sanal paranın toplam ücreti kadar bir miktarı hesaplarında bulundurmak zorundadır.

Peki bahsi geçen bu sanal para nerelerden temin edilebilir?

Pancake Swap sistemi için kişilerin kripto para temin edebileceği borsalar sırasıyla şöyledir:

 • Binance
 • VCC Exchange 
 • BKEX
 • Ku Coin
 • MXC.Com

Cake Coin Yorum?

Kripto para piyasasından para kazanma son yıllarda tercih edilen bir maddi gelir kapısı olmuştur. Önemi katlanarak artan bu gelir kapısında temkinli olmak ve doğru hamleler yapmak son derece önem arz eder. Bu sebeple coin almadan önce alınacak sanal coin hakkında yorumları bilmek gereklidir.  Bu hususta Pancake Swap sistemi için yapılan yorumlar baz alınırsa bu platform Binance Smart Chain tarafından oldukça güvenli bir şekilde korunduğu için kullanıcılar tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bu sanal para birimi kurulduğu gündem beri aynı bant üzerinde piyasada yerini korur. Ama özellikle son zamanlarda sanal para çok az da olsa aşağı yönlü bir ivme kazanmış ve değer kaybetmeye başlamıştır. Ama bu kayıp yüksek değerli bir kayıp değildir.  Yakın zamanda bu kaybın telafi edileceği öngörülüyor.

Cake Coinin Avantajları Nelerdir?

Cake Coinin Avantajları Nelerdir?

Pancake Swap sistemi üzerinde faaliyette bulunmanın kullanıcılara sağlamış olduğu pek çok avantaj vardır. Bu avantajlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Kullanıcılar likidite üzerinde yer alarak gelir elde erme imkanı bulabilir.
 • Bunun dışında sistem üzerinde para kazanmak isteyen kişiler piyango ya da benzersiz token olarak adlandırılan faaliyetleriyle işlemlerini yerine getirebilirler.
 • Ayrıca sistem üzerinde yapılan bir işlem anında iptal edilerek kullanıcılar mağdur edilmemiş olur.
 • Bunun yanı sıra sisten kullanıcılarına para kazanma şansı verir. Kazanılan bu paralar daha sonra sistem içinde büyütülerek kullanıcılara önemli bir maddi kazanç sağlar.

Axs Coin Nedir? TIKLA

Ape Coin Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Kripto

Floki Coin Nedir?

2021 yılı yaz aylarında Elon Musk Shiba İnu’ya Floki adını vereceğini tweetlemesiyle, Floki coin ortaya çıkmıştır.

Published

on

Floki Coin Nedir

2021 yılı yaz aylarında Elon Musk Shiba İnu’ya Floki adını vereceğini tweetlemesiyle, Floki coin ortaya çıkmıştır.

Floki Coin Tarihçesi

Floki Coin Nedir

Meme temelli ( meme simge olarak ifade edilen, para birimi ya da diğer ürünleri bu yolla ifade eden bir kavram olarak ele alınmaktadır.) paralardan bir diğeri olan Floki Coin, Dogecoin’e oldukça benzeyen köpek memeli bir para birimidir. Bu yüzden de Dogecoin den ilham alınarak ortaya çıkarıldığı kabul edilmektedir. Fakat kesinlikle Dogecoin benzeri bir oluşumdan çok daha fazlası olarak ele almak gerekmektedir.

Floki Coin Nasıl Alınır?

Floki Coin Nasıl Alınır?

Güvenli bir şekilde Floki coin edinmek için öncelikle belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Öncelikle Metamask cüzdanı indirilmelidir. Metamask cüzdanını ulaşmak için pc üzerinden chrome ve chrome uygulamaları kullanılabilmektedir. Yine aynı şekilde Appstore ya da playstore üzerinden mobil uygulaması olarak da indirilmektedir.

Güvenli bir şekilde metamask cüzdanı indirildikten sonra chrome uygulaması ya da appstore ya da playstore’dan indirilmiş app olarak kurulumu gerçekleştirilmelidir. Kurulum esnasında bir diğer önemli konu kurtarma cümlesinin seçilmesi ve bir yere not edilmesidir.

Metamask cüzdanı indirilip kurulduktan sonra bu coini almak için öncelikli olarak Binance hesabına giriş yapıp ethereum satın almak gerekmektedir. Binance üzerinden satın alınan ethereum metamask cüzdanına gönderildikten sonra sahip olduğunuz Ethereum ile floki coin satın alıp Floki dünyasına adım atabilirsiniz.

Floki Coin Yorum

Floki Coin Yorum

Floki, oluşturduğu kendi ekosistemi ile ele alındığından Shiba’nın kurduğu sisteme çok benzer bir sistemle hayatına devam etmektedir. Floki coin yatırımcıları bunu sadece bir meme simgesi olarak görmüyorlar ve bunu meme simgesinden daha çok bir yatırım hareketi olarak ele alıyorlar. Diğer coinlerden farklı bir şekilde az gelişmiş ülkelere yaptıkları yardımlarla da kendini başka bir yere konumlandıran Floki, 3. Dünya ülkelerinde okul gibi temel ihtiyaçlar konusunda da yapılan atılımlarla oldukça farklı bir yerde durmakta.

Elon Musk’ın kardeşinin kurucusu olduğu bahçecilik kampanyası şirketi olan Million Gardens ile Floki Coin ortaklık kurmuştur. Buradaki temel amaç hem yatırımcıları hem de hayırseverleri bir araya getirip hem yatırım yapma amacı hem de yardım etme amacını aynı potada eritmektir. Bu yaklaşım tarzıyla da diğer coinlerden kendini çok farklı bir yere koymayı başarmıştır.

Floki coin erc-20 ve bep-20 uyumlu bir coindir. Bunun tam tanımı Floki’nin hem ethereum zincirinde hem de Binance akıllı zincirinde aynı verimlilikle çalıştığını simgelemisidir. Kullanıcılar takas yoluyla eth-bsc düzleminde kolayca takas gerçekleştirebilmektedirler.

Floki alım satımında %3 oranında vergi uygulanmaktadır. Bu çok alışılagelmiş bir yöntem olmasa da burada ki temel amaç bu coinin vergiyi kendi hazinesine aktarmasıdır. Hazine fonları ekosistemlerini geliştirmek ve arge çalışmalarını beslemek amacıyla alınmaktadır. Bununla berber daha yaygın tanıtım yapmak ve diğer giderler için kullanımı amaçlamaktadır.

Yine de çok kolay kabul edilebilir bir sistem olarak vurgulanmasa da bu sistemin bir süre sonra diğer yatırım araçlarının da benimseyeceği ve uygulayacağı bir sistem olacağı öngörülmektedir. Tüm bunların dışında Elon Musk’ın sahip olduğu bir sistem dünya üzerindeki neredeyse tüm yatırım araçlarından daha popüler bir yatırım şeklidir. Elon Musk’ın dünyadaki en zengin insanlardan birisi olmasının yanı sıra geliştirdiği, ortaklık ettiği ya da yatırım yaptığı projelerin neredeyse hepsinde elde ettiği başarı da bu coinin geleceği adına oldukça belirgin bir belirteç olarak kabul edilmektedir.

Bu yatırım aracına yaklaşım, bu yatırım aracı için belirlenen sistem ve ekosisteminin şartlar ve eğitim sistemleri ile desteklenmesi bu coini diğer tüm araçlardan çok daha farklı bir yerde hayatını sürdürmesine yol açmaktadır.

Sadece bir yatırım aracı olmasından farklı olarak 3. Dünya ülkelerine verdiği destek, ekosistemin sadece kendisi ile ilgili kısmını değil tüm yatırımcıları kripto para konusunda bilgilendirme amacıyla eğitmesi de diğer tüm yatırım araçlarından farkını her maddesiyle ortaya koymaya devam etmektedir.

Floki Coin’in Avantajları Nelerdir? 

Floki Coin’in Avantajları Nelerdir? 

Floki’nin diğer coinlerden farklı olarak ürettikleri Projeler diğer yatırım araçlarından daha avantajlı hale gelmesini sağlamaktadır özellikle maddelemek gerekirse:

Valhalla olarak adlandırılan NFT oyun sistemi de sahip olduğu ilk avantajlardan birisidir. Bu sisteme katılım gösteren yatırımcılara katılım sayısı ve çeşitli belirteçle sağlanan şartlara bağlı olarak bir kısım ödüller dağıtılmaktadır. Oyunun amacı oynandıkça daha çok kazandıran bir sistemin üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Oyunda kazanılan coinlerin tüm mülkiyeti onu kazanan yatırımcıya aittir ve kazanılan tüm ödüller yine sistem içersindeki çeşitli alışveriş ve takas işlemlerinde kullanılabilir

Defi katılımcı ve Floki coin arasında bir sözleşmenin imzalanmasını temel olarak almaktadır ve Chainlink ağına entegre edilmiştir. Defi platformu da bu entegre hizmetin hayata geçmesini sağlamaktadır. Floki havuzu kullanıcı ve yatırımcıların bu coinleri takas etmelerini alım ve satım yapmalarını bu alım satım üzerinden faiz kazanmalarını sağlamaktadır. Eth ve wbtc gibi diğer kripto para birimlerini çapraz olarak almak için bu sistem kullanılmaktadır.

Floki havuzu kullanıcıların coinlerini başlangıç ya da uzman havuzunda biriktirmelerine izin verir. Bu izin sayesinde yatırımcılar anlık olarak enflasyon ya da çeşitli olumsuz yatırım zararlarından korunuş olurlar. Uzman havuzunda işlem yapan yatırımcılar floki fiyatı düşse bile %35 oranında koruma sağlarlar ki bu da bu yatırım aracı olarak çok farklı bir hizmet olarak ele alınmalıdır. Buradaki plan hem aşağı doğru zarardan kullanıcıyı korumak ve yukarı doğru olması gerekenden fazla olan artışı da dengelemektir.

Floki Coin’in Avantajları Nelerdir? 

Floki yerleri bir diğer floki hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzdeki Nft sisteminin geldiği yer yatırım araçları içersindeki yeri göz önünü alındığında nftlerin elde ettikleri başarı ve patlama Floki yatırım sisteminde de nftlerin yerini oldukça temel olarak kabul etmesine yol açmıştır. Nftler ve diğer yatırım ürünlerinin alım satımı desteklenmektedir. Bu destek sayesinde en büyük dijital yatırım araçlarının içerisine gireceği ve Bitcoin gibi yatırım araçlarının en önemli alternatifi olması amaçlanmaktadır.

Floki Üniversitesi; Floki coin yine farklı bir uygulama olarak metaverse dünyası üzerinde bir üniversite kurmuş ve bu yatırım sistemi içersindeki kullanıcıları eğitme amacı gütmektedir. Floki ekosistemi konusunda bütün bilgileri kullanıcılarına ve yatırımcılarına sunarak toplu bir gelişme amaçlamaktadırlar. Buradaki temel amaç flokinin gelişimi birincil olarak kabul edilse de temel ve gerekli kripto para eğitimini verip sistemin bilinçli insanlar tarafından amacına uygun şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

Tüm bunlar ele alındığında ve avantajları alt alta sıralandığında yatırım amacı olarak kullanılmasının temel sebeplerinden birisi kar etmek gibi görünse de geniş çerçevede çok daha farklı ve derin bir kullanım amacı hedeflenmektedir. Tüm yatırımcı ve kullanıcıyı biliçlendirmekle başlayıp bu coini temelinde en büyük kripto paralardan birisi yapmak temel amaçlardan birisidir. Buradaki farklılık olarak ortaya konulacak durum diğer bütün spekülasyona açık coinlerin arasından bir nevi kur koruması ile sıyrılmaktır.

Ekosistem bu ve bunun gibi koruma uygulamaları ve eğitim uygulamaları ile çeşitlendirilmiştir. Sürekli geliştirilen ar-ge yapısı anlık alınan tedbirler, 3.dünya ülkelerindeki insani yatırımlar, eğitim çalışmalarının bütünü ile birlikte tüm Floki coin temelleri çok sağlam olarak kabul edilmektedir.


AKITA Coin Nedir? TIKLA

Baby Doge Coin Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler