Connect with us

Haber

Kavurma Tarifi – Kavurma Nasıl Yapılır?

Kavurma Tarifi – Kavurma Nasıl Yapılır? Kavurma, Türk yemek kültüründe en eski ve en kadim yemeklerden biridir. Et ve et ürünlerine mesafeli değilseniz lezzetli bir kavurma tarifi sizin de mutfağınızın en güzel yemeklerinden olabilir.  Tarifin değişik versiyonları olsa da hemen her yöre de sevilen yemeklerden biridir.

Yayınlanma Tarihi

-

Kavurma Tarifi Kavurma Nasıl Yapılır

Kavurma Tarifi – Kavurma Nasıl Yapılır? Kavurma, Türk yemek kültüründe en eski ve en kadim yemeklerden biridir. Et ve et ürünlerine mesafeli değilseniz lezzetli bir kavurma tarifi sizin de mutfağınızın en güzel yemeklerinden olabilir.  Tarifin değişik versiyonları olsa da hemen her yöre de sevilen yemeklerden biridir.

Kavurma, aslında Türk mutfağında bir et saklama yöntemlerinden biridir. Etçil bir yemek kültürüne sahip olan Türkler, eti saklama yöntemleri konusunda da oldukça kafa yormuştur. Bu yöntemler içinde kurutma, tuzlama ve kavurma ön plana çıkmaktadır.

Günümüzde ise kavurma, pişirildikten sonra sıcak sıcak yenebileceği gibi, dondurularak bir süre bekletildikten sonra da tüketilir. Her iki tüketme şekli de çok sevilmektedir. Dini bayramlardan biri olan Kurban Bayramı sonrasında da kavurma sıklıkla yapılmaktadır.

Türk yemek kültürü o kadar gelişmiştir ki hemen her yöre de farklı bir tarif ile karşılaşabilirsiniz. Bu tariflerin ortak noktası iyi pişirilmiş bir ettir, eskiden et saklama yöntemi olan kavurma yönteminde etler her zaman için iyi pişirilir.

Kavurma Tarifi Kavurma Nasıl Yapılır

Kurban Bayramları ile de özdeşleşen kavurma, daha sonra birçok yemeğin tarifinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bugün birçok büfe de kavurmalı tost, simit ile karşılaşabilirken ünlü restoranlarda ise kavurma ile yapılan lezzetli pideler sipariş edebilirsiniz.

Kavurma piştikten sonra, dondurma yöntemi ile buzlukta da saklanabiliyor. Etli sıcak ev yemeklerinin yapımında da buzluktan çıkarılıp kullanıldığını görüyoruz. Her yörenin kendine has şekilde yapmış olduğu bu tarifin aynı zamanda çok özel püf noktaları da bulunur. Bu sebepledir ki, her yöre tarife özel anlamlar yüklemiş, farklı isimler vermiştir.

Kavurma, klasik bir biçimde et ve kuyruk yağı ile yapılabilirken aynı zamanda domates ve salça soslu olarak da pişirilebilir. Damak tadına göre değişen tarifler ile siz de mutfağınızı şenlendirebilirsiniz. En köklü yemeklerden biri olan kavurma nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir, olmazsa olmaz pişirme tüyoları var mıdır?

Size özel bir tarifle klasik kavurmanın nasıl yapıldığını görelim mi? Bu tarifle eti en güzel şekilde saklayabilir, dilerseniz taze taze tüketebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz zamanlarda dondurucularınızdan çıkartır ve kullanabilirsiniz.

Kavurma Sosu Nasıl Hazırlanır?

Kavurma Sosu Nasıl Hazırlanır

Kavurmanın soslu veya sossuz yapılışı tamamen damak zevkinize kalmıştır. Klasik kavurma tariflerinde lezzet vermek için sadece kuyruk yağı ve tuz kullanılırken, bazen de soğan, biber ve domates de tercih edilebilir. Bu tarifler biraz daha sac kavurma olarak bilinir.

Soslu et kavurma pişirmek istiyorsanız, etinizin lezzeti kadar, sosun kıvamı da önemlidir. Soslu kavurmalarda, tereyağı, domates, taze yeşilbiber ve bazen soğan kullanılır. Sac kavurmanın en büyük özelliği damak şenlendiren domatesli sosudur.

Kavurma yaparken en önemli detaylardan biri de kullanacağınız malzemenin kalitesi olacaktır. Etin kalitesi ve tazeliği zaten yemeği özel kılar ancak kullanılan tereyağı, domates, biber de en az et kadar önemlidir. Mevsiminde toplanmış domatesler yemeğinize özel bir tat verecektir. Tereyağı ile bağlanan sos, mis gibi bir koku ile yemeğinize farklı bir tat katarken size doğal bir aroma sunar.

Salçalı veya domatesli soslar tercih etmiyorsanız kavurma için farklı et sosları da tercih edebilirsiniz. Etin marine edilmesi için de çok lezzetli soslar kullanabilirsiniz. İşte etin marinesi için kullanılabilecek özel bir sos tarifi için gerekenler:

Bir orta boy soğanı, biraz süt, zeytinyağı ve sarımsak ile mutfak robotuna alınız. Hangi baharatları tercih ediyorsanız robota ekleyebilirsiniz. Dilerseniz hafif ekşi bir tat için birkaç damla limon da sıkabilirsiniz, ama fazla olmaması gerekir.  Kekik, kimyon, karabiber kavurmanıza tat verir ve yakışır. Bu baharatları robota ekleyebilir ve bir iki kere çevirerek, tüm malzemeleri robotta çekebilirsiniz. Bu enfes sosu dilerseniz bir süzgeçten geçirip, dilerseniz bu haliyle etlerinizin üzerine dökünüz. Sos ile bir gece bekleyen etler, hem daha kolay pişer hem de oldukça lezzetli olur.

Bu veya buna benzer çok farklı marine sosları bulabilir, etinizi kavurmaya başlamadan önce sos içinde bir gece kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede etinizin çok daha kolay piştiğini de göreceksiniz. Soğan suyunun ete verdiği lezzet ise gerçekten farklı bir tat yakalamanızı sağlayacaktır. Sos, et, kuyruk yağı derken acaba kavurma nasıl yapılır?

Kavurma Tarifinde Gerekli Tüm Malzemeler Nelerdir?

Kavurma Tarifinde Gerekli Tüm Malzemeler Nelerdir

Kavurma yapmak isteyenler için çok özel kavurma çeşitleri bulunur. Kavurma yapmak istiyorsanız ve klasik kavurma tercih ediyorsanız size taze kırmızı et, iç yağ ve tuz yeterli olacaktır. Elbette bu kavurma en eski usul ile yapılan kavurmadır. Bunun yanında etin marine edildiği soslandığı tarifleri de tercih edebilirsiniz. Sac kavurma olarak bilinen domatesli biberli kavurma da en güzel kavurma çeşitleri içinde yer alır.

Kavurma tarifi olarak sizler için klasik kavurmayı seçtik. Yukarıdaki farklı tarifler de elbette denenebilir ancak Türk yemek kültüründe yeri bambaşka olan kavurma budur. Hazırsanız kavurma tarifinde gerekli tüm malzemeleri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

KAVURMA TARİFİ İÇİN GEREKLİ TÜM MALZEMELER
MiktarMalzemeAçıklama
1 kiloSinirsiz dana eti(bonfile olabilir)Eti bir gece önceden sinirlerinden temizleyiniz.
500 grKuyruk yağı, iç yağıEtin kavrulması için önemlidir
2 yemek kaşığıTuzMiktarı arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.
   

Tüm bu malzemelerle kavurma nasıl yapılır diye düşünürken malzemelerin kalitesi de önemlidir. Kavurma yaparken et tercihi, keçi, koyun veya dana olmaktadır ama ülkemizde sıklıkla dana etinden kavurma yapıldığını görüyoruz. Dana et tercihi için ise antrikot, kontrfile veya pirzola kısmını kullanabilirsiniz.

Koyun veya kuzu eti tercih edecekseniz but veya kol kullanmanız önerilir. Etler çok minik doğranmamalı, kuşbaşı büyüklüğünde olmalıdır. Etin iyi pişmesi, ağızda dağılması ve kullanılan iç yağının yeterli olması da önemlidir. Klasik kavurmanın en lezzetli yanı iç yağıdır, yetersiz olursa, istenilen lezzet yakalanamaz.

Yukarıda bonfile et tercih edilmesinin en önemli sebebi, hayvanın bu bölgesinin sırtta yer alan hareketsiz bir kısım olmasıdır. Yağsız ve sinirsiz, kassız oluşu ile çabuk pişen bir ettir. Bu yüzden kavurma yapmak istediğinizde dana bonfile tercih edebilirsiniz.

Etiniz az yağlı olmalıdır çünkü içine zaten bolca iç yağı ekleniyor. Kavurmanın ise yavaş ve uzun sürede pişmesi gerekir. Etin pişkinliği önemlidir. Kavurma ağızda dağılırken iç yağı ile bütünleşmiş olmalıdır. Kavurmaya su eklenmez ancak, istenmeyen şekilde etiniz susuz kalırsa az miktarda su ekleyebilirsiniz. Normal şartlarda etin suyu, kavurmayı pişirmek için yeterli olacaktır.

Kavurma Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Kavurma Ne Kadar Sürede Hazırlanır

Kavurma pişirmek istiyorsanız aklınıza ne kadar süre alacağı da gelir, kavurma ne kadar sürede hazırlanır merak edenler için tüm aşamaları tek tek anlatalım. 1 saatlik bir hazırlık süresi ile birlikte 1.30 saatlik pişirme süresi yeterli olacaktır. Yukarıdaki malzeme ölçülerini kullanacağımız kavurma tarifi aşağıdaki gibidir:

1.   Etinizi bir gece önceden dinlendirmeniz önerilir, kurban eti kullanacaklar için bu dinlendirme süresi önemlidir. Kanın süzmesi ve beklemesi gerekir.

2.   Eti dinlendirmeye bırakmadan önce sinir ve yağlarından arındırınız, güzelce temizleyiniz. Et bu şekilde sabaha kadar bekleyebilir. (etin doğranması ve hazırlanması bir saatinizi alabilir)

3.   Ertesi gün pişirmeye hazır olan etler için 500 gr iç yağını ayrı bir yerde doğrayıp, karıştırınız.

4.   Bekleyen çiğ eti uygun büyüklükte bir geniş tencereye alarak ocağa koyunuz. Üzerini kapatınız.

5.   Et suyunu salacak ve üzerine köpükler çıkacaktır, çıkan bu köpükleri büyük bir kaşık yardımı ile alınız.

6.   İç yağlarını da bir tencereye alıp iyice pişiriniz, yağını saldıkça iç yağı kıkırdak görünümünü alıp kıvrılacaktır. Bunların tamamını kevgir ile toplayınız.

7.   Et artık suyunu çektiyse, iç yağından çıkan yağ ile buluşmaya hazırdır. Yağı yavaş yavaş etlerinin üzerine dökünüz.

8.   Tuzu eklemek için ise çok az suyu içine 2 kaşık tuz alarak, eritiniz. Bu karışımı etlere dökünüz. Tuz için damak tadı tamamen size kalmıştır ancak, kavurmanın tuzlu olması gerektiğini unutmayınız.

9.   Bu aşamada yaklaşık 1,5 saattir ocakta olan kavurma artık tamamen pişmeye hazırdır. Tuz ekledikten sonra 5 dakika daha pişirebilirsiniz.

10.   Kavurmanız tadıma hazırdır, kavurmayı saklamak istiyorsanız geniş, derin olmayan metal kaplara koyabilirsiniz. Tamamen donduktan, iç yağı beyaz bir hal aldıktan sonra keserek buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz.

Hemen tüketecekseniz kavurmanız bu şekilde buzdolabında da durabilir, ancak daha uzun süreli saklama için derin dondurucu önerilir. Etin sertleşmemesi için ise bekletilmesi şarttır. Kurban etinden kavurma yapılacaksa, kavurma ne kadar sürede hazırlanır sorusunun cevabı bekleme işlemi ile daha uzun sürebilir.

Kavurma Hangi Yöreye Ait Bir Yemektir?

Kavurmayı herkes seviyor ve tüketiyor, bu sebeple kavurmanın hangi yöreye ait olduğu sorusu ise cevaplanması zor sorulardan biridir. Kavurmanın ülkemiz toprakları kadar, Ortadoğu ve Asya ülkelerinde de yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Et kavurma aslında, avcılık yöntemi ile etçil beslenmeye sahip olan Eski Türkler de bir et saklama yöntemidir. Bu yüzden kavurmanın geçmişi çok eskiye kadar uzanır. Avladıkları etleri saklayıp daha uzun süre tüketmek isteyen atalarımız, bir miktar yağ ile pişirerek korunaklı kaplarda saklama yoluna gitmiştir.

Ülkemiz sınırları içinde özel bir yere sahip olan kavurma, çok sayıda yöre tarafından sahiplenilmiş ve çeşitli adlarla hazırlanmıştır. İşte size Türkiye’de birçok yöre ile özdeşleşmiş kavurmalar ve kavurma nasıl yapılır tüyoları…

 • Çoban Kavurma: Arpacık soğanın ön planda olduğu bu kavurma türü oldukça bilinen ve sevilen bir tariftir. Pişen ete, arpacık soğan, domates, biber ve baharatlar eklenir. Soğanın lezzeti ete geçer ve eşsiz bir tat yakalanır.
 • Sac Kavurma: Daha ince doğranmış etlerin özel sac tavalarda, domates, yemeklik soğan ve sivri biberle pişirilmiş bir çeşididir.
 • Bingöl Çobantaşı Kavurması: Eti oldukça özel olarak seçilen bu kavurma da 1-2 yaşındaki oğlak eti kullanılır. Meşe Yaprağı ile beslenen bu hayvanın kemikli eti, sadece su, tuz ve kendi yağı ile pişirilir. Bu kavurma, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent almış ve coğrafi işaret kazanmıştır.
 • Erzurum Et Kavurması: %100 dana eti ile yapılan bu kavurma da Erzurum yaylalarında otlamış hayvanların katkısız ve doğal eti kullanılır. Et, su ve yağ dışında hiçbir şey kullanılmayan bu tarif odun ateşinde pişerek lezzet kazanır.

Ülkemiz sınırlarında patent ve coğrafi işaret almış çok sayıda kavurma tarifi bulunur. Yukarıdaki tarifle siz de mutfağınızda damağınızı şenlendirecek bir tat yakalayabilirsiniz. Seçeceğiniz etin kalitesi de bu lezzeti etkileyecektir. Hazırlayıp dondurucuya kaldırdığınız kavurma ile dilediğiniz zaman özel tarifler deneyebilir bu lezzeti hep elinizin altında tutabilirsiniz.


Beşamel Sos Tarifi – Beşamel Sos Nasıl Yapılır? TIKLA

Kuru Fasulye Tarifi – Kuru Fasülye Nasıl Yapılır? TIKLA

2 Comments

2 Comments

 1. Pingback: therapist new jersey

 2. Pingback: som777

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler