Connect with us

Haber

2023 İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları

İzmir Otelleri ve İzmir Otelleri Fiyatları İzmir, gerek kendi sınırları içerisinde gerekse yakın çevresindeki kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle turizm faaliyetlerinin en yoğun olduğu şehirlerimizdendir. Modern turizm tanımlamasına uyan günümüz turistik yapısının üzerinde yükseldiği köklü bir geçmişe de sahip olduğunu söylemek mümkün.

Yayınlanma Tarihi

-

İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları

2023 İzmir Otelleri ve İzmir Otelleri Fiyatları İzmir, gerek kendi sınırları içerisinde gerekse yakın çevresindeki kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle turizm faaliyetlerinin en yoğun olduğu şehirlerimizdendir. Modern turizm tanımlamasına uyan günümüz turistik yapısının üzerinde yükseldiği köklü bir geçmişe de sahip olduğunu söylemek mümkün. Bir liman kenti olması, kozmopolit bir yapıya sahip olması gibi nedenlerle İzmir’in turizm ve otelcilik açısından hikayesi çok gerilere dayanıyor ki şehir, bu yanıyla da kültür turizmindeki değerine değer katmayı başarıyor. 

“Güneş, kum, deniz” tatil anlayışını karşılayacak zenginlikleriyle de, kültür turizmiyle de konuklarının gözdesi olan İzmir otelleri de, İzmir İzmir Otelleri ‘nde geçici olarak konaklamak isteyenlere fikir vermesi açısından otel fiyatlarına da değineceğiz.

İzmir’de otelciliğin köklerin baktığımızda, aynı zamanda modern turizmin kökleri de diyebileceğimiz tarih kitaplarının 19. yüzyılı anlatan sayfalarına gidiyoruz. Grand Huck Hotel, Grand Hotel de Londres (Büyük Londra Oteli), Kraemer Oteli gibi örnekler o dönemde kordon boyunda sıralanmış otellerin en bilenenlerine ait örnekler. Yüksek tonajlı gemilerin yanaşabildiği rıhtımıyla ticarete ve dolayısıyla gelip giden tüccar ve çalışanlarıyla kordon rıhtımının hareketliliği, otel işletmelerine de yansıyordu. Bugün hakkında “Ege’nin incisi” tabiri sıklıkla duyduğumuz İzmir için dünyaca ünlü yazar Victor Hugo, bakın 1826’da ne yazmış: 

“İzmir, bir prensestir çok güzel küçük şapkasıyla. Mutlu ilkbaharlar durmaksızın onun çağrısına yanıt verir. Nasıl vazo içindeki çiçekler gülümserse, O da denizler arasından ışıldar. Hatta Arşipel’in yaratılışından çok daha tutkulu….”

İzmir Otelleri ve İzmir Otel Fiyatları

İzmir’in güzelliği, ulaşım imkanlarının bugünden çok daha gerilerde olduğu bir dönemde bile uzak ülkelerdeki sanatçılara ilham olmuş. 

1922 İzmir Yangını ve sonrasında şehrin kıyı çehresindeki otellerin faaliyetleri sekteye uğrasa da, başka bir bölgenin otelcilik yükünü devralmasıyla bu akış sağlanmıştır. Bu bölge, hâlâ “İzmir ve otel” denildiğinde akla ilk gelen yerlerden olan Basmane’den başka bir semt değildir.

Nasıl ki, liman kordon boyundaki otel işletmeciliğini olumlu yönde etkilemişse, Basmane’nin konumu da o bölgedeki otelcilik faaliyetlerini aynı yönde etkilemiştir. Bir yanda Basmane tren istasyonu, diğer yanda tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Cumhriyet’in ikinci on yılında kurulup, şehrin en önemli noktalarından biri haline gelen İzmir Enternasyonel Fuarı’nın da semte temas eden bir konuma yerleşmesi ile aksi düşünülemez bir otelcilik merkezi haline gelmiştir semt. Diğer merkezi otellerin yapılarının aksine, yapılar önce konut olarak inşa edilip sonradan otele çevrildiklerinden mimari olarak konut biçimindedirler. 

İzmir şehir içi otellerinin kökleri bu denli gerilere dayanırken, deniz – kum – güneş turizminin 1960’larla birlikte yaygınlaşmasıyla bu yönde faaliyet gösteren modern otelcilik de gelişme göstermiştir. 

Güzelbahçe, Urla, Çeşmealtı, Çeşme, Seferihisar, Gümüldür, Özdere gibi plajlar şehir merkezinden ulaşımı yakın plajlarken, kuzeyde de Çandarlı, Dikili, Foça gibi doğal güzelliklere sahip plajlarına ulaşmak da bir o kadar kolaydır. İzmir’in bir çekim merkezi olması yalnızca sahilleri, doğal güzellikleri değil; 8500 yıllık tarihi ve bu tarihten günümüze ulaşan antik kent ve eserleriyle tesadüf değildir. Troya Savaşı’nı konu alan İlyada’yı kaleme alan ozan Homeros’un, “Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz.” sözüyle değişimin mutlaklığını ölümsüzce vurgulayan düşünür Heraklit’in bu şehirde yaşadıklarını biliyor muydunuz?

Otelerde Fiyatlandırma ve İzmir Otelleri Fiyatları

Otelerde Fiyatlandırma ve İzmir Otelleri Fiyatları

İzmir Otelleri fiyatlarının belirlenmesinde her ne kadar o şehrin doğal güzellikleri, kültürel mirası ve diğer çekim noktalarının etkisi olsa da ilgili tesisin konumu, kapasitesi, sunduğu hizmet kalitesi öznel ve farklı bir öneme haizdir. 

Turizm faaliyetleri içerisinde otelcilik bir hizmet sektörü kavramıdır. Buradaki tüketimin diğer tüketimlerden farkı ise üretildiği anda tüketilmesidir. Bir otelde satın aldığımız hizmet, oradaki konaklama süresince yaşadığımız deneyimdir. Bu hizmetin kalite düzeyi, fiyatı belirlemek de nasıl önemli bir unsursa, otelin nerede konumlandığı da o kadar önem arz etmektedir. İzmir gibi farklı turizm çeşitlerinin aynı anda üzerinde deneyimlenmeye hazır olan bir kentin bu zenginliği de, orada bulunan bir otelin değeri üzerinde de etkilidir. 

Bir bölge çekim merkezi haline geldiğinde oradaki talebe uygun olarak otelcilik sektöründe rekabet de bir o kadar artış gösterir. Oteller çoğalıp rekabetin artmasıyla fiyat politikalarında dikkate alınan unsurlardan biri artık kuşkusuz rakiplerdir. Bir otel, kendi standartlarına yakın gördüğü rakiplerinin, genel ve dönemsel olarak fiyat analizini yaparak güncel fiyat değişkenliğini değerlendirir. 

Otelin maliyet, yatırımın geri dönüş ve kârlılığa geçiş analizi de makuliyeti elden bırakmaksızın fiyatı belirlemede öneme sahiptir.

Oteller farklı oda standartlarını hayata geçirerek, buna uygun farklı fiyat tiplerini sunmasıyla da tercih edilirliğini arttırır. Böylelikle, farklı bütçelere sahip misafirlerini ağırlama şansını yakalamış olur. 

Otel fiyatlarını belirlemede bir diğer önemli unsur yeme içme gibi yan unsurlarla bir paket olarak sunulan hizmet çerçevesidir. Sadece oda, oda + kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil, ultra her şey dahil gibi konaklama tipleri otel fiyatlarında hem çeşitliliği, hem de ihtiyaca göre tercih seçeneklerini çoğaltmaktadır.

Bir diğer fiyat belirleme yöntemi de otelin geçmiş verilerinin girilerek analiz edilmesini sağlayan yazılımlardır. Revenue Management denilen bu sistemler, otelin dönemsel verilerine, güncel doluluk durumuna ve potansiyeline göre doğru fiyat önerisini sunmaktadır.

Görüldüğü üzere bir otelin fiyatlandırılmasında çevresinin çekiciliğine dair etkilerin yanında, iç dinamikler de devreye girmekte.

İzmir Şehir Otellerinin Fiyatları

İzmir Şehir Otellerinin Fiyatları

Bu özellikler devreye girdiğinde İzmir Otelleri alternatiflerinde (2023 Ağustos itibariyle) geceliği 300₺’ye de 3000₺’nin oldukça üzerinde bir bedelle de konaklamak mümkündür. Elbette bu değişkenlik tesisin konumuna, popülerliğine, marka değerine, gördüğü talebe, hizmet kapasitesine ve rakiplerine göre kendini göstermektedir. 

Örneğin İzmir’in merkezindeki konumuyla şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan, macerasına 1964 yılında Büyük Efes Oteli adıyla başlayıp 2008 yılında İsviçre’nin ünlü otel zinciri Swissotel ön adını da alıp değerini büyüterek sürdürmüş olan Swissotel Büyük Efes, şehrin üst fiyat segmentindeki otellerinden biridir. Gecelik fiyatı 2500₺ civarından başlamaktadır. Bu fiyatlandırma 2023 Ağustos ayı için belirlenmiştir. 7316 m2 alanda kurulu olan bu özel işletmede, büyük kongrelere de uygun bölünebilir on dokuz toplantı salonu salonu, 402 oda kapasitesi, hizmet kalitesi ve konumuyla marka değerine uygun şekilde bir fiyatlandırma örneğine şahit oluyoruz.

Otel girişinde bahçe bölümünde bir sanat galerisini andıracak biçimde sergilenmekte olan ve dünyaca ünlü sanatçıların elinden çıkmış heykelleri görmek mümkün. Otel İzmir’in en merkezi alanlarından olan Cumhuriyet Meydanı arkasında yer aldığından; İzmir fuar alanına, tarihi Pasaport’a, kordon boyuna ve çevre alışveriş alanlarına yürüyerek ulaşılabilir konumdadır. İzmir’in bir diğer simgesi haline gelmiş olan Cumhuriyet Meydanı’ndaki Mustafa Kemal Atatürk’ün atlı heykelinin ardında bir tarafıyla körfezin seyrindedir. 

Aynı bölge ve konumda yer alan en önemli iş ve şehir otellerinden bir diğeri ise Mövenpick Hotel’dir. World Travel Awards, 2011 ve 2014 yıllarında Mövenpick Hotel’i “Türkiye’nin Önde Gelen İş Oteli” olarak belirlemiştir. Tüm dünyada 500’ün üzerinde otelde kullanılmakta olan Green Globe sertifikasına da sahip olan otellerden biridir. Şehir merkezine, enternasyonal fuara, alışveriş alanlarına yakınlığı ile hem şehir ve iş otelciliğine, hem gezi amaçlı turizm konaklamalarına uygun yapıdadır. İsviçre merkezli otel zincirinin Türkiye’de yer alan üçüncü otelidir. 

Mövenpick Hotel’in 2023 Ağustos ayı içinde bir gece iki yetişkin için belirlediği fiyatlar 1741,80₺ ile 6067,58₺ aralığına sahiptir. Turizm acenteleri aracalığıyla daha farklı fiyatlara konaklamak mümkünse de otelin kendi belirlediği bu fiyatlar potansiyel konukları için yine de bir fikir verecektir. 

Cumhriyet Meydanı’ndan Alsancak bölgesine doğru ilerlediğimizde bir diğer önemli otel Ege Palas’la karşılaşırız. 1993 yılında faaliyete geçen otel, toplantı salonları, şehir manzarası, konumu, yeme içme hizmetleri ve konumu ile dikkat çekmektedir. İzmir’in hayatın hiç durmadığı noktalardan Alsancak’ta konumlu Ege Palas, 116 oda, beş toplantı ve seminer odası, restoran, kafe ve barıyla hizmet vermektedir. 21 katlı otel 1879m2 üzerine kurulmuştur. Otelin farklı mecralarda sunulan fiyat aralığı ise 1461₺ ile 2625₺ arasında değişiklik göstermektedir. 

İzmir Şehir Otellerinin Fiyatları

Şehir otellerinden bir diğer göz alıcı otel kordon caddesini gören konumuyla dikkat çeken ve Amerikan otel zinciri markasını adında taşıyan İzmir Marriot Hotel’dir. Yine üst fiyat segmenti dahilinde olan bu otelde, lüks tasarımlar dikkat çekiyor. Gazi Bulvarı’nın kordon sahilini gören köşesinde konumlanan otel 7 kattan oluşmakta ve 149 odaya sahip. Konferans ve toplantı alanları, teras, bar, restoran, masaj ve terapi odaları gibi seçeneklerle hizmet vermeyi sürdüren otelde, 2023 Ağustos ayı içinde 2608₺’dan başlayan fiyatlarla konaklama imkanına sahip olunuyor. 

İzmir’in turizm ve otelcilik geçmişinin köklü ve halen canlı olduğu otel çeşitliliğinden anlaşılabilir durumda. Birkaç önemli otel ve fiyatlarına değindikten sonra biraz İzmir’in bu potansiyelini doğuran varlıklardan söz edelim. Yine şehir merkezi ve çevresindeki önemli tesis ve fiyatlarına döneriz.  

Resmi rakamlara göre İzmir’deki işletme belgeli tesis sayısı 41521 olmuştur. Bu kapasite yalnızca şehir otellerini ve kent turizmi faaliyetini değil, sağlık ve termal, inanç, kültür gibi farklı turistik çerçevede faaliyet gösteren tesisleri de kapsamaktadır. İzmir’de, bu saydığımız farklı turizm faaliyetlerinin iç içe geçmesi oldukça sık gerçekleşmektedir.

Örnek vermek gerekirse, Gümüldür’de konaklayan bir turistin deniz kum güneş turizm faaliyeti, günü birlik  bir Efes Antik Kenti ziyareti ile kültür turizmi faaliyeti alanıyla birleşmiş olur. İnanç turizmi kapsamında Meryem Ana ziyaretinde bulunmak isteyen bir çiftin de, termal bir tesisin sıcak sularında şifa arayışıyla sağlık turizmine dümen kırmış olmalarını getirir ve turizm çeşitlerinin birden fazlasını yaşamış olurlar. 

Turizm Çeşitleri

Turizm Çeşitleri

Otel fiyatlarının belirleyicisinin yalnızca tesis özellikleri olamayacağından bahsetmiştik. Şimdi tesis dışı etkilere biraz bakalım. Bunu da turizm çeşitleri başlıkları altında İzmir’de neler bulunabileceğini sıralayarak kategorik ama keyifli bir biçimde yapalım. Şehrin değerini anlamadan, orada konaklamanın değerine dair bir fikrimizin olması mümkün olmadığını unutmamalıyız. O halde gelin, İzmir’de gerçekleştirilebilecek turizm çeşitliliğinden söz etmeye başlayalım.

  1. İzmir’de Kültür Turizmi

Pek çok uygarlığın beşiği halinde konumlanmış olan Anadolu’nun batı kıyısı boş kalacak değildi elbette. Anadolu, Asya Kıtası’nın Avrupa’ya uzandığı konumu ile Asia Minor, yani Küçük Asya olarak adlandırılagelmiştir. İşte Küçük Asya’nın batısında yer alan denize antik çağlarda Arşipel deniyordu. Denizler denizi, en güzel deniz, denizlerin efendisi gibi bir anlama sahip olan Arşipel, tahmin edeceğiniz üzere bugün Ege Denizi’ne karşılık geliyor. 

İzmir’in tarihini 5000 yıl civarında olduğu bilgisi, eldeki bulgulardan alışılagelmiş bir bilgiyken bir çevre düzenlemesi sırasında Bornova’da yapılan çalışmada ortaya çıkan buluntular bu tarihi tam MÖ 6500 yılına kadar götürüverdi. 

Şehrin kuruluşu ile ilgili Amazon kraliçesi Myrina’nın adına da atıfla anlatılagelen bir hikayesi vardır. Myrina adının Smyrna’ya ve sonra da evrilerek İzmir adına dönüştüğü tartışılmaya devam etmektedir. 

Tarihi ve arkeolojik bulgular ışığında İzmir’de yaşamış olan uygarlıklardan bahsetmek gerekirse, sırasıyla Aiol, İyon, Lidya, Pers, Helen uygarlıklarını görürüz. Bunun yanında Bergama (Pergamon) Krallığı, Roma İmparatorluğu dönemlerini, Doğu Roma, Bizans, Selçuklu, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi izler. 

İzmir’de en önemli tarihi alanların başında şüphesiz Efes Antik Kenti gelmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak 2015 yılında tescillenen Efes’in önemi tüm dünya için zaten kabul görüyorken, artık resmi olarak kayıtlara da geçmiştir. Yapısal olarak büyülü bir tarih yolculuğuna çıkaran kentin simgelerinden olan 25000 kişilik amfi tiyatrosu, hâlâ akustik konser organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Batı uygarlığının tarihsel ve kültürel köklerini Helenistik dönemde aramak yaygınlığını hesaba kattığımızda Avrupalı turistlerin ilgisinin tesadüf olmadığını rahatlıkla anlayabiliriz.

Efes Antik Kenti’ne Yakın Otel Fiyatları

Efes Antik Kenti’ne Yakın Otel Fiyatları

Efes Antik Kenti’nin 10 km kadar çevresinde konumlanmış otellerin, özel bir acenta üzerinden listelenen 2023 Ağustos ayı fiyatları 500₺ civarında başlayıp, yine tesis özelliklerine göre  5000₺’sını aşan rakamlara ulaşsa da, pansiyon ve diğer otel alternatifleriyle daha mütevazi rakamları yakalamak da mümkün. 

Adını Efes Antik Kenti’nde yer alan muazzam bir bölüm ve eser olan Celsus’tan alan Celsus Boutique Hotel seçeneklerden biri. Restoran olarak da hizmet verek Ayasoluk Butik Otel, antik kente yakın konumlu bir diğer otel. Cella Boutique Hotel & Spa, Vinifera Ephesus Hotel, Labranda Ephesus Princess, Richmond Ephesus Resort gibi alternatiflerin yanında bütçeyi daha da yüksek tutanlar için Korumar Ephesus Beach & Spa Resort ya da Aqua Fantasy Aquapark Hotel & Spa gibi yüksek alternatifler de mevcut olduğu gibi oldukça mütevazi bütçelerle bölgede konaklamak da elbette mümkün. 

Zaten bölgenin tek çekim alanı Efes Antik Kenti değil. Selçuk ve çevresi St.Jean Bazilikası ile, Ayasuluk Kalesi ile, Yedi Uyuyanlar ile, İsa Bey Camii ile, Efes müzesi ile ve Meryem Ana evi ile kültür ve inanç turizminin ortak buluşma noktası halindedir. Şirince köyü de hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini üstünden eksik etmemektedir.

Maya takvimine göre 2012’de kıyametin kopacağı spekülasyonu popüler kültürde kendine yer bulduğunda bir kez daha ilgi gören bir lokasyon olmuştu Selçuk. Çünkü bu popüler kültür spekülasyonuna göre yalnızca Şirince köyü kıyametin yıkımından kurtulacaktı. Köy şarapları, mimarisi, Matematik köyü, St.John Baptist Kilisesi ile gezilip görülmeye değer gerçekten Şirin bir köydür. Konaklama imkanları ise 500₺ civarından başlayıp, 2000₺ civarına ulaşmaktadır. 

İzmir’in tarihi zenginliği elbette Efes Antik Kenti ve çevresi ile sınırlı değil. Başka bir tarihi çekim merkezine temas etmek üzere, İzmir’in kuzeyinde yer alan Bergama’dan söz etmezsek olmaz. UNESCO’nun Dünya Mirası listesine 2014 yılında giren bir başka İzmir değeri Bergama Antik Kenti ile başlayalım. 1870’lerde demiryolu çalışmaları sırasındaki kazırlar sayesinde ilk buluntuları ortaya çıkan Pergamon’u gün yüzüne çıkaracak arkeolojik çalışmalar 1878 yılında başladı ve günümüzde de halen sürmekte. 

Efes Antik Kenti’ne Yakın Otel Fiyatları

Antik kentin Akropol kısmında yer alan Athena Tapınağı ya da sunağı (diğer adıyla Büyük Pergamon Altarı) parça parça yurtdışına çıkarılarak aslına uygun biçimde birleştirilmiştir ve bugün halen Berlin Müzesi’nde sergilenmektedir. 

Asklepion adını sağlık ve tıp tanrısı Asklepios’tan alan bir şifa tapınağı halinde inşaa edilmiş ve faaliyet yürütmüştür. Bizlere ulaşan dünyadaki tek Asklepion yapısı Bergama’dakidir. Bu şifa merkezinde bitkilerden elde edilen ilaçlar, sıcak su ve çamur banyoları, masajlar, telkin, fiziksel aktiviteler, müzik, kuş sesleri gibi yollarla hastalar için sağlık çalışmaları yapılırdı.

Burası, önemli hekimler yetiştiren bir tıp okulu ve dünyadaki ilk psikiyatri hastanesi özelliğindedir. Tabii o dönem bu faaliyetler dinsel içeriklerle birlikte yürüdüğünden tedavi uygulamaları rahip hekimler tarafından uygulanagelmekteydi. Rüya değerlendirme gibi, yüzyıllar sonra psikanalizle bambaşka boyutlara varacak olan uygulamaların ilk kayda geçtiği topraklar üzerinde yaşıyor olmak, bu bilincin uzağında olsak dahi heyecan verici. 

Asklepion haricinde antik tiyatrosu, sunakları, diğer kalıntı ve müzesiyle Bergama’nın, kültür turizmi faaliyetlerini tercih eden turistleri etkisi altına alması zor olmuyor. Dikili, Çandarlı, Foça gibi sahil bölgelerine yakınlığı ile günübirlik ziyaretlere de ev sahipliği yapan Bergama’daki otel fiyatlarına göz atacak olursak…

Bergama Otel Fiyatları

Bergama Otel Fiyatları

Burada kültürel yapıların, doğal güzelliklerin, yakın konumlu plajların varlığı dikkat çekiyor. Konukları, büyük turistik tesislerden ziyade butik oteller, pansiyonlar ve konukevlerinde ağırlanıyor. Turizm acenteleri üzerinden belirlenmiş fiyat skalası ise yine 2023 Ağustos’u içerisinde 500₺’den başlıyor. Bergama çevresine yol alınmayıp, bu bölgede kalındığı takdirde en yüksek fiyatlar ise 1400₺ civarına yakın seyrediyor. Erken rezervasyon ve diğer alternatiflerle bu rakamların altını bulmak sürpriz olmayacaktır. 

12 İyon kentinden biri olan Klazomenai Antik Kenti ise Urla’da yer almaktadır. Dünyanın en eski zeytinyağı üretim yeri olarak kayıtlara geçmiş olması önemlidir. Zeytinyağı üretimi bu noktada, MÖ 6.yüzyıl olarak kayıtlanmıştır. 

Urla’daki otel seçenekleri ise genel olarak yerleşimin otantik yapısına uygundur. Taş evler, konak biçimli konut yapılı butik oteller mevcuttur. Nobel ödüllü ünlü yazar Yorgo Seferis’in doğmuş olduğu ev de bugün otel olarak hizmet vermektedir. Bir yanıyla müze işlevi de gören Otel Yorgo Seferis bir yanıyla da kültür turizminin bir parçası olarak varlık göstermektedir. Otelin konaklama bedeli ise 2023 Ağustos ayı için 1415₺’dir. Urla İskele’deki butik yapıdaki otellerin fiyat aralığı 800₺ ile 3000₺ gibi rakamlar arasında değişmektedir. 

Adahan Butik Otel, Ayşe Hanım Konağı, Ferush Otel, Huzurla Otel, Beliz’i Boutique, Kuğu Urla Otel, Urla Çiftlik Otel gibi tesis ve oteller Urla bölgesinde konumlu otellere örneklerdendir.

İzmir Çeşme, Çandarlı, Foça’daki kaleleriyle, Arkeoloji ve Etnoğrafya müzeleriyle, hanları ve tarihi çarşıları ile her zaman kültür turizminin merkezi olmayı sürdürecek. Biz bu kez İzmir’in başka bir turizm ve otelcilik potansiyelini keşfetmek üzere yeni bir başlık açalım.

Bunun yanında uluslararası kültür sanat festivalleri, konserler, kitap fuarları gibi etkinlikler de ülkenin ve dünyanın pek çok yerinden ziyaretçiyi İzmir’e çekmektedir. 

Bergama Otel Fiyatları
  1. İzmir’de Termal ve Medikal Turizm:

Kültür Turizmi başlığında incelediğimiz üzere, dünyanın ilk psikiyatri / tıp merkezinin Bergama’da, yani İzmir sınırları içerisinde olması bile İzmir kentinin sağlık turizmi potansiyeli için bir işaret vermiş olsa gerek. 

Ülkemizin gerek doğal kaynakları sayesinde sahip olduğu termal olanaklar gerekse tıbbi hizmetler düzeyi başka ülkelerdeki insanları ülkemizde ağırlamak için bir sebep halindedir. Batı ülkelerinde sosyal sağlık sistemlerindeki mali yük, tıbbi ihtiyaçların çok yüksek bedellerle ulaşılabilir hale gelmesine neden olmaktadır. Bu faktör de ülkemizi bu ülkeler için bir çekim merkezi haline getirmektedir.

Ülkelerinde çok yüksek bedellerle ulaşabilecekleri tıp hizmetine bir turizm faaliyeti çerçevesince ulaşmanın çekiciliği hem ekonomik hem de insanın gezip görme merakına denk gelen bir tercih olagelmektedir. Cerrahi müdahaleler, estetik operasyonlar, ağız ve diş tedavileri sağlık turizminde en çok talep gören işlemlerin başında gelmektedir. Tıbbi malzemelere, ağız ve diş sağlığına, kamu, özel ve devlet hastanelerine, tıp merkezi ve polikliniklere turistik bir değer de katan sağlık turizmi İzmir’deki turizm ve otelcilik faaliyetin tek yönelimi değildir. Bunun yanında İzmir, termal turizm açısından da geniş potansiyele sahiptir. 

İzmir’deki Termal Oteller

İzmir’deki Termal Oteller

Ege Bölgesinde yer alan 123 termal kaynağın 59 tanesi İzmir sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu termal kaynakların turizm potansiyeli termal otelcilik anlayışını hayata geçirmiş ve geliştirmiştir. Gerek yerli gerek yabancı turistler için termal kaynaklardan şifa arama amaçlı ziyaretleriyle kent önemli bir gelir kaynağına sahip olmayı sürdürmektedir. 

Agamemnon Kaplıcaları adıyla tarihteki yerini almış olan doğal kaynak suları neyse ki hala İzmir’de varlığı sürdürmektedir. Bu kaynak Balçova Termal Otel bünyesinde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermekte. Ülkemizde bu kapsamdaki ilk hizmeti sunan Balçova Termal Otel suyu, tıbbi tedavi hizmetleri, konaklama olanakları, konaklamasız tedavi programlarıyla hem İzmir için hem de ülkemiz için önemli bir değer konumundadır. 

Değerlendirerek hizmetini sunmuş olduğu suyun değerlerini inceleyecek olursak şu bilgilerle karşılaşırız. Kaplıcadaki termal suyu sıcaklığı 35 ila 41 derecededir. Sodyum, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Klorür gibi mineraller içermektedir. 

Tedavi başarı oranı, uluslararası bilimsel kongrelerde sonuçları paylaşılan verilere göre %95’e kadar çıkmaktadır. Yalnızca Norveç Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, otelde bu ülkeden ağırlanan konuk sayısı 1000 civarında seyretmektedir.

Tesis yalnızca suyundan ve doğal olanaklarından faydalandırmakla yetinmeyip hizmet dahilinde, doktor, fizyoterapist, masör ve masöz, hemşire, laborant ve fizik tedavi teknikeri istihdamıyla konuklarını sağlıkla buluşturmaktadır. 

Otelin fiyatlandırmasına gelecek olursak; 2023 Ağustos ayı içerisinde tek kişi için yalnızca konaklama bedeli olarak 619₺ bedel öngörülmüş. Çift kişi için bu rakam 936₺’dir. Termal havuzdan faydalanmak isteyen konuklar için öngörülen fiyat 200₺ iken, termal banyo kullanımı için 100₺ gibi bir rakam belirlenmiştir.

İzmir’deki Diğer Kaplıca Otelleri

İzmir’deki Diğer Kaplıca Otelleri

Balçova Termal Otel şehir merkezinde konumlu bir tesis iken, deniz olanaklarından da faydalanılabilecek otellerden bir tanesi de Çeşme Ilıca Hotel Spa & Wellness Resort’tur. Yine doğal sıcak suyun şifasını spa ve Uzakdoğu masaj teknikleriyle harmanlayan otel İzmir’in en tanınmış ve üst segment otellerinden bir tanesidir. Hem deniz kum güneş tatilini, hem sağlık turizmini karşılamaya müsaittir. Fiyat aralığı ise 5600₺ ila 6330 aralığında değişkenlik göstermektedir. Elbette bu fiyatlar da 2023 Ağustos içerisindeki verilerdendir. 

Yine aynı mevkide konumlanan ve ünlü uluslararası otel zincirinin bir parçası olan Sheraton Cesme Hotel Resort & Spa saygın bir marka değeri olarak boy göstermektedir. Çevreye Duyarlı Tesis belgeli ve beş yıldızlı otel, lüks beklentilere sahip konukların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek hizmet kapasitesine sahip. 2023 yılı Ağustos ayında 2 yetişkin için belirlenmiş en düşük acenta fiyatı ise 3570₺’dir. 

Çeşme’deki kaplıca kaynaklarını tesislerinde değerlendiren bir diğer önemli otel ise Altın Yunus Çeşme Resort Thermal Hotel’dir. Turizmin gelişmeye başladığı yıllardan bu yana faaliyet gösteren otel, 1974 yılında kurulmuştur. Deniz suyunun doğal yoldan ısınma gösterdiği ve dezenfekte hale gelerek termal suya dönüştüğü eşsiz bir kaynağa sahip olan Çeşme’nin bu köklü adresi, bu eşsizliğe denk düşen bir kaliteyi de yıllardır sunmayı başarmaktadır. Potasyum, sodyum, magnezyum, klörür, florür, sülfat, kalsiyum gibi bir çok yönden zengin suları ve kükürt, fosfor, demir gibi yönleriyle de ilgi gören önemli PH değeri seviyesine sahip çamuruyla sağlık kaynağıdır.

Bu kaynaklarla, strese, uykusuzluk ve yorgunluk gibi sorunlara, selülit ya da ödem gibi fiziksel estetik arayışlara, kas ağrılarına, kireçlenmelere, romatizma, astım, iç organ rahatsızlıklarına, cinsel isteksizliğe, mantar, siyatik, egzama gibi rahatsızlıklara şifa aranmaktadır. Bunlara ek olarak deniz yosunu tedavisini de barındıran Thalasso Havuzları uygulamasını da yapan tesisin 2023 yılı Ağustos ayı acenta fiyatları 2 yetişkin için 3224₺ ile 4254₺ arasında değişmektedir. 

İzmir bölgesindeki başka kaplıca otel alternatifleri ve iki yetişkin için belirlenmiş başlangıç fiyat bilgilerine de değindikten sonra Sağlık Turizmi konusunu sonlandıralım. 

Radisson Blu Resort & Spa: 4611₺ – 4846₺ arasında değişiyor.

Pırıl Hotel Thermal & Beauty SPA: 2317₺ – 3348₺ arasında değişiyor.

Wyndham Grand İzmir Özdilek: 2338₺ – 2775₺ gibi bir fiyat aralığına sahip. 

Kaya İzmir Thermal & Convention: 1742₺ – 2713 fiyat aralığnda.

  1. İzmir’de İnanç Turizmi

İnanç unsuru, insanlık tarihi boyunca seyahat etmenin sebeplerinden birisi olmuştur. Anadolu’nun dört bir yanı gibi İzmir de pek çok medeniyete dolayısıyla birbirinden farklı inançlara yuva olmuştur. Tek tanrılı dönemden önceki pagan inanışların izlerini de insanlığın macerasında yepyeni sayfalar getiren tek tanrılı dinlerin izlerini de derinlemesine bulabilmek mümkündür İzmir’de. Yani İzmir, İyonya döneminden bu güne kalan, denizler tanrısı Poseidon heykelini de bağrından çıkarıverir, tarihi Sinagoglara, Kiliselere ve camiilere de ev sahipliği yapar.

İzmir’deki Diğer Kaplıca Otelleri

Bir bakarsınız hıristiyanlar için Meryem Ana Evi ziyareti, inanç sebebiyle seyahatin en yaygınlarından olan hac ziyaretine dönüşüvermiş. İzmir gerek semavi dinlerin, gerekse çok tanrılı dönemin izlerini taşımayı sürdürürken, inanç turizmi faaliyeti içerisindeki konuklarını da kendine özgü hoşgörü ve hümanizmiyle ağırlamayı sürdürüyor.

İzmir ve inanç turizmi dendiğin de kuşkusuz en önemli çekim merkezlerinden bir tanesi Meryem Ana Evi’dir. Bu evin bulunuş hikayesi bir hayli ilginçtir. Daha önce hiç bölgede bulunmamış Anna Katharina Emmerick adlı bir kadının gördüğü rüya Meryem Ana Evi’ni ortaya çıkaracaktır. Rüyasında Efes şehrinin arkasında konuşlanmış bir dağda, hem denizi hem de Efes şehrini aynı anda gören bir yerde Meryem Ana’nın evinin olduğunu görmüştür.

1891 yılında İzmir Fransız Koleji müdürünün görevlendirdiği 4 kişi Meryem Ana’nın evini ararken su bulmak üzere yönlendirildikleri yapıda hem Efes’in hem de denizin görülmekte olduğunu fark etmişlerdir. Bundan sonrası hıristiyanların ilgisinin yoğunlaşması, Vatikan’ın burayı kutsal ve hac yeri olarak ilan etmesi ile devam etmiştir. 

Günümüzde halen periyodik olarak büyük ayinler ve toplantılar düzenlenegelmektedir. Meryem Ana Evi, Katolikler açısından bu öneme sahip olsa da diğer hıristiyan ve başka din mensuplarının da ziyaretlerine açıktır. 1967 yılında Papa VI.Paul’ün, 1979 yılında Papa II.John Paul’un ziyaretleri gerçekleşmiş ve bunun anısına yaptırılan levhalar sergilenmeyi sürdürmektedir. Son olarak 2006 yılında Papa XVI.Benedict’in ziyareti gerçekleşmiştir ki, bu ziyaretler, Meryem Ana Evi’ne atfedilen önem için yeterli bir vermektedir. 

İnanışa göre, Hz.İsa çarmıha gerilip son nefesini vermeden önce annesini, Aziz Jean’a teslim etmiştir. Aziz Jean da Kudüs’ün onlar için artık güvenli olmadığı gerekçesiyle Meryem Ana’yı Efes’e getirir. Ne var ki Efes de Roma yönetimi altında olduğundan onu Bülbül Dağı’nda bir ev yaparak saklamaya karar verir. Aziz Jean mezar yeri, Selçuk’ta yer alan Saint Jean Bazilikası’nda yer almaktadır. İşte Aziz Jean’ın Meryem Ana’yı saklamak için yaptığına ve Meryem Ana’nın da 101 yaşına dek yaşadığına inanılan ev bugün, inanç turizminin İzmir’deki en önemli noktalarından olan Meryem Ana Evi’nden başka bir yer değildir. 

Bu bölgenin hıristiyanlık için önemi Meryem Ana Evi ile sınırlı değildir. Efes, hırıistiyanlık için çok eski dönemlerde de bir hac merkezi muhteviyatındaydı. İncil içerisinde yer alan Efeslilere Mektup bölümü, bu bölgenin o dönemdeki önemini belgelediği gibi, bu inanışa mensup olanlar için önemini de süresizleştiriyor. Saint Jean Kilisesi, Efes Antik Kenti içinde yer alan çifte kiliseler, Ayasuluk Kalesi bu bölgeyi hıristiyanlar için kıymetli kılıyor. 

Yediuyurlar Mağarası da, hıristiyanlığın bölgede filizlendiği döneme dair bir rivayetiyle öne çıkar. Çok tanrılı bir toplulukta, hıristiyanlığı seçmekle suçlanan 7 genç ölümle cezalandırılınca, son çare olarak kaçarlar ve bir mağaraya sığınarak uykuya dalarlar. Rivayete göre 200 yıl sonra uyanırlar ve toplumdaki değişiklikleri fark etmeleriyle süslenen bir hikaye anlatılagelir. Bu rivayet İslami kaynaklarda da Ahsab-ı Kehf olarak anlatılır.

Bölge Otelleri ve Fiyatları

Meryem Ana Evi ve diğer önemli tarihi ve inançsal mekanların ziyaretçileri, çevrede konaklamaya ve otel fiyatlarına dair fikir elde etmek için, “Kültür Turizmi” üst başlığı altındaki “Efes Antik Kenti”ne Yakın Otel Fiyatları konusunu incelenebilir.  

İzmir’de Yahudilik ve Sinagoglar:

İzmir’de Yahudilik ve Sinagoglar

Sefarad Yahudilerinin İzmir’e yerleşmeleri 16.yüzyıla kadar dayanmaktadır. İzmir Yahudilerinden geriye kalan sinagog ve havralar, hem Sefarad kültürünü şehirde canlandırmak için bir motivasyon hem de inanç turizmi için bir eser mahiyetindedir. 

Sinyora Giveret Sinagogu: 16.yüzyılda Portekizli bir tüccar olan Donna Gracia Mendes tarafından yaptırılmıştır. Kemeraltı’da yer alan tarihi bir sinagogtur. Kemeraltı diyerek dümeni bu tarihi çarşıya kırdığımıza göre buradaki otellere değinmemize az kaldığını da söylemiş olalım. 

Etz Hayim Sinagogu: Kemeraltı’nda yer alan bir diğer önemli tarihi sinagog. Yapılışının Bizans dönemine ek uzandığı düşünülmektedir. İlk restorasyonu 1851 yılında yapılmıştır. 

Portekiz Sinagogu: Aynı lokasyonda yer alır. Günümüzde restore edilmiş ve kültürel faaliyetler için kullanılmaktadır. 

Alagazi Sinagogu: Şehirdeki ikinci büyük sinagogtur. 

Bet İsrael Sinagogu: İzmir’in en büyük sinagogudur. 

İzmir’de Kiliseler:

İzmir’de Kiliseler

İzmir, Ermeni ve Rum sakinleri dolayısıyla hıristiyanlığı da kozmopolit yapısı içinde taşımış ve gerek Ortodoks gerek Katolik kiliseleri şehrin merkez ve çevresinde bu inanç sahiplerince ilgi görmeyi sürdürmektedir.

Aziz Polikarp, Aziz Yuhanna, Notre Dame de Lourdes, Santa Maria, Santissimo Rosario, St. Antuan, St. Helen gibi tarihi Katolik kiliselerin yanında, Aya Fotini Rum Ortodoks, Aziz Vukolos gibi önemli Ortodoks kiliseleri de bu inanç sahiplerinin İzmir ziyaretlerinin önemli durakları halindedir. 

  1. İzmir’de Fuar ve Kongre Turizmi

İzmir bu turizm çeşidi için coğrafi konumu ve iklim özellikleri ile bir çekim merkezi halindedir. Bu çekim gücünün ve talebin farkında olan yatırımcılar İzmir’in hem merkezinde hem de çevresinde buna uygun yatırımlar yaparak kongre turizmine uygun tesisler inşa etmiş ve otelcilik faaliyetini buna uygun olarak tasarlamışlardır. Şehir içi ulaşım imkanları da kongre ve fuar turizmi için önemlidir. 

Turizmin bu çeşidi için dört mevsim hazır bir altyapıya sahip olan şehir, İzmir Enternasyonal Fuarı ile de bu kapsamı uluslararası boyuta taşır. Fuarın köklerinin bugün Swiss Otel Büyük Efes’in bulunduğu yerde atıldığının da notunu düşelim. Sonrasında ise 1922 İzmir Yangını’nda yok olan mahallelerin bulunduğu geniş alan üzerine inşaa edilen Kültürpark, genel olarak Eylül ayının başlarında uluslararası fuar faaliyeti organizasyonlarına ev sahipliği yapmayı sürdürmektedir. 

İzmir’de Kongre Otelleri 

İzmir’de Kongre Otelleri 

İzmir’de kongre ve toplantılara ev sahipliği yapma uygun en gözde oteller Swiss Otel Büyük Efes, Kaya İzmir & Convention Otel, Çeşme Altınyunus Oteli, Çeşme Sheraton Hotel, Wydnham Grand İzmir Özdilek, Richmond Ephesus Otel, Özdere Paloma Pasha Otelleri olarak sıralanabilir. Bu otellerin hemen hepsinin fiyatlarına daha önce değinmiştik. Burada dikkat çekmek istediğimiz unsur, kongreye uygun otellerin hem şehir merkezinde hem de çevredeki deniz kum güneş turizminin de tadının çıkarılabileceği bölgelerde konumlanabilmiş olmasıdır. 

Turizm çeşitlerine değinerek İzmir’in taşıdığı potansiyellerle şehrin, otelcilik potansiyeline fiyatlandırma da dahil olmak üzere ne denli bir değer katmış olduğun altını çizmeye çalıştıktan sonra yavaş yavaş şehir merkezindeki otellere geri dönelim. Oteller bölgesi olarak bilinegelen bir semte uzanalım; Basmane’ye…

Basmane Oteller Bölgesi:

Basmane Oteller Bölgesi

Kordon ve limanın etkisiyle modern otelcilik mimarisine uygun olarak tasarlanmış olan Kraemer Hotel, Grand Huck Hotel, Büyük Londra Oteli gibi yapıların aksine konut olarak tasarlanmış yapılar içerisinde ve muhtemel ki ticaret hayatının getirdiği acil ihtiyaçlar ile otelcilik serüvenine başlamış bir semttir Basmane. 1922 İzmir Yangını’ndan etkilenen tesisler dolayısıyla da önemli hale gelmiş bu bölge otelciliği halen sürdürülüyor olsa da biçimsel olarak sarsılmıştır. 

Tren istasyonun başlangıç ya da varış durağı mahiyetindeki bu alan ticaret ve turizm faaliyeti açısında stratejik bir konumdadır. Bir yanı tren istasyonun varış noktasına kapı, diğer yanı ise bir cadde farkıyla Kemeraltı’ya çıkmakta. 

Basmane’de Oteller Sokağı otelcilik adına dikkat çeken bir otel toplanma alanı gibi görünse de, bölge otelleri daha geniş bir alana yayılmıştır. Kemeraltı ve Çankaya bölgesine doğru açımlanan oteller zaman içerisinde daha tercih edilir olmuşsa da Basmane’nin İzmir otelciliği anlamında önemine değinmemek imkansızdır. Oteller Sokağı ve çevresine ilişkin yeniden düzenleme çalışmaları yapılsa da tarihteki hareketliliğini görmenin zor olduğu söylenebilir. 

Oteller Sokağı’nın girecek olan ziyaretçiyi Yeni Sadık Bey Oteli yapısı karşılar karşılamasına ama artık faaliyette değildir. Oysa bu binanın bir başka tarihi önemi söz konusudur. Bu yapı Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın doğduğu evdir. Uşakızade ailesinin yaşadığı bu köşkte Halit Ziya Uşaklıgil de 1867 ve 1945 yılları arasında yaşamını sürdürmüştür. Böylesi tarihi ve kültürel bir öneme de sahip olan yapının müze olması talep edilse de, bölgenin yeni bakımsız halinden payına düşeni fazlasıyla aldığını söylemek mümkündür. 

Bölgenin konutsal yapısı eski İzmir duygusunu halen taşıyacak potansiyele sahip olduğundan, buraya yeniden hayat verecek çalışmalara dair düşünceler dillendirilmektedir. Fakat kapsamlı restorasyon değişikliğini gerektiren çalışmaların hayata geçtiğini söylemek mümkün değildir. Günümüzde daha çok yabancı göçmenleri ağırlamakta olan oteller bölgesi, yeniden kazanacağı çehresiyle İzmir turizminde hak ettiği yeri kültürel ve tarihi bağlamda adeta bizzat talep etmektedir. 

1936’dan sonra İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılmasıyla birlikte yeniden otelcilik mahiyetine canlandıran bölge 1950’lerden itibaren göç olgusu ile karşılaşmaya başlar. 1980 sonrasında bu göç olgusu otel adlarında kendini göstermeye başlar ve Pamukkale, Konya, Denizli, Yeşil Bitlis gibi adlarla oteller Basmane’deki yerini alır. 

Bölgede faaliyetini halen sürdüren otellerden biri Antikhan Otel’dir. Antikhan Otel, Anafartalar Caddesi üzerinde bulunur ve bina inşa edildiğinde takvim yaprakları 1857 yılını göstermektedir. Tarihi dokuya temas edilebilecek yapılardan olup halen faaliiyette olması itibariyle dikkat çekebilecek bu otelin gecelik fiyatı 2023 Ağustos ayı itibariyle 1537₺ olarak belirlenmiştir. 

Basmane konumu, tarihi ve kültürel yapısıyla hak ettiğinden uzak noktaları barındırsa da şehre ve çarşıya doğru açıldıkça bu hissin kırıldığı söylenebilir. Basmane içerisinde yer alan oteller ve fiyatların bazılarına göz atacak olursak;

Alican Otel: 495₺

The New Otel Zeybek: 570₺

NK Otel: 600₺

Grand Corner Otel: 560₺

Greymark Otel: 475₺

Ontur Otel: 894₺

Life Corner Otel: 575₺

gibi tesis ve fiyat alternatiflerini görmüş oluruz. Şehir merkezine yöneldikçe de daha önce değinmiş olduğumuz şehir merkezindeki iş, kongre ve toplantı otel alternatifleri ile karşılaşmak mümkündür. 

Yine Basmane Konak hattı dahilinde ele alınacak, kültürel yanıyla önem sahibi otellerden bir tanesi de Kemeraltı’daki Yeni Şükran Oteli’dir. Bu yapı bildiğimiz modern anlamdaki otel yapılarından farklı bir durum ve önemde. Burası sakinleri ve semti ile öylesine başka bir dokuya sahip hale gelmiş ki, markalaşmadan farklı bir gerçeklikte ve değerde tanınırlığa sahip olmuş. Otel sadece kısa ve geçici konaklamalara ev sahipliği yapmıyor bir kere.

Konuklarının yuvası haline gelmişliği belgesellere, gazete yazılarına konu olan Yeni Şükran Oteli başka hikayeye sahip. 30 yıldır orada konaklayan sakinleriyle bir aile ortamına dönüşerek yalnızca filmlerde görülebilecek bir aradalıkları bağrında taşımış. 46 odalı otel ziyaretçileri ve konuklarıyla başka bir zaman diliminden kopmuş bir fotoğrafın canlanmış hali gibi nostaljik bir duyguya da zemin sağlıyor ki bu etkiyi koruyagelmiş. Bir sinema filmine konu olabilecek bu ortamın sakini halindeki konuklarını 2021 yılında Basmane ve çevredeki diğer otellere yerleştirdikten sonra restorasyona gidilmiş. Bu dönemde, işletenleri ve konuklarıyla medyada da yer alan Yeni Şükran Oteli başka hayatları bağrında taşıyan bir belge gibi.

Karşıyaka Otelleri ve Konaklama Fiyatları

Karşıyaka Otelleri ve Konaklama Fiyatları

İzmir şehir içi ulaşımının çeşitliliği ile denizden, karadan ya da, demiryolu ile ulaşılabileceğimiz bir diğer önemli nokta kuşkusuz Karşıyaka’dır. İzmir’in iyi yaşanılırlığı yüksek hayat alanlarından biri olarak dikkat çeker Karşıyaka. İzmir’in diğer semtlerinden de tarihi ve kültürel anlamda geri kalan bir yanı yoktur. Modern yaşamın izlerinin çok eskiden beri gözlenildiği Karşıyaka için şehir içinde bir değer, marka içerisinde bir başka markadır dersek abartmış olmayız. 

Köşkleri, ibadethaneleri, refah düzeyi yüksek yapısı, sosyal alanları, sahil boyu ve şehir içi ulaşım kolaylığı ile hem şehir içi hem şehir dışı ziyaretçiler için cazip bir seçenektir Karşıyaka. 

Hem kendi cazibesine hem de şehrin genel cezbine uygun olarak farklı otel seçenekleriyle, bu ihtiyacı karşılamaya hazır bir turistik yapıya da sahiptir. 

Bu seçeneklerden bir tanesi Best Western Premier Karşıyaka’dır. Toplam 118 odaya, 1100 kişilik kongre ve balo salonuna, 5 toplantı salonuna sahip olan otel, spa ve fitness olanaklarına da sahip bir şehir ve iş oteli olarak kendini ortaya koyuyor. 2023 Ağustos ayı içerisinde belirlenmiş fiyatları 1200₺ ile 1397₺ arasında değişiyor. 

Karşıyaka’da yer alan başka bir şehir oteli seçeneği Methis Otel’dir. 4 kat olarak tasarlanmış yapısı ve 50 odasıyla konuklarına hizmet vermektedir. Otel için 1175₺’den başlayan bir konaklama bedeli belirlenmiştir. 

Karşıyaka; Majura Hotel Bussiness, Ege Pearl Hotel Karşıyaka, West Garden Apart Hotel, Cordelio Apart Hotel gibi farklı seçenekleri de bulundurmaktadır.

Latife Hanım Anı Evi olarak ziyarete açık olan Uşakızade Köşkü, Bostanlı Seyir Terası, Karşıyaka Çarşısı, Zübeyde Hanım’ın Kabri ve Parkı, St.Helen Katolik Kilisesi, Bostanlı Açıkhava Müzesi, Van Der Zee köşkü, Haberleşme Müzesi, Karşıyaka’da gezilip görülebilcek yerler arasında yerler arasında yer almaktadır. 

Karşıyaka’nın Çandarlı, Dikili ve Foça plajlarına, şehir merkezine göre yakın olduğu da söylenebilir.

İzmir’i otelleri ile ele aldığımız ve otel fiyatlarını ve bunu belirlemekte önemli bir unsur olan otel dışı turizm potansiyelini de değerlendirdiğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. 


İzmirde Gezilecek Yerler Nerelerdir? TIKLA

2023 İzmir Nüfusu Kaçtır? İzmir İlçe Nüfusları? TIKLA

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: ชีสเค้กทุเรียน

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

  • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
  • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
  • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
  • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler