Connect with us

Haber

Ezeli Rekabet Galatasaray Trabzonspor !

Galatasaray Trabzonspor rekabeti Süper Lig’in en çekişmeli karşılaşmalarından birçoğuna sahne olmuştur.  İki takım arasında yapılmış olan 134 karşılaşmanın 59 tanesini Galatasaray’ın kazanmış olduğu ve 44 tanesinde ise Trabzonspor’un galip geldiğini görmekteyiz.

Yayınlanma Tarihi

-

Ezeli Rekabet Galatasaray Trabzonspor

Galatasaray Trabzonspor rekabeti Süper Lig’in en çekişmeli karşılaşmalarından birçoğuna sahne olmuştur.  İki takım arasında yapılmış olan 134 karşılaşmanın 59 tanesini Galatasaray’ın kazanmış olduğu ve 44 tanesinde ise Trabzonspor’un galip geldiğini görmekteyiz. Aynı zamanda iki takım arasında gerçekleşen 31 maçın ise berabere sonuçlanmıştır. Bu karşılaşmalarda Galatasaray toplamda 174 gol atmıştır. Trabzonspor’un ise Galatasaray’a karşı 151 gol attığı istatistiklere göre hesaplanmıştır. Süper Lig’de 99 defa karşı karşıya gelmiş olan Galatasaray Trabzonspor takımlarının 42 karşılaşması Galatasaray’ın galibiyeti ile sonuçlanırken; 32 tanesinde Trabzonspor’un galip olduğu görülmüştür. Berabere kalmış oldukları 24 maç bulunurken Trabzonspor’un rakip takımın kalesine 114 gol attığı bilinmektedir. Ligde oynana maçlar neticesinde Galatasaray ise 127 gol ile karşılık vermiştir.

İki takım Türkiye Kupası karşılaşmalarında 19 defa karşı karşıya gelerek tarihi karşılaşmalara imza atmaya devam etmiştir. Galatasaray Trabzonspor maçlarımdan Türk futbol tarihinin en çekişmeli karşılaşmalarına tanıklık eden taraflar bu karşılaşmaların 9 tanesinin Galatasaray’ın; 6 tanesinin ise Trabzonspor’un galibiyeti ile sonuçlandığına tanık olmuştur.

Ezeli Rekabet Galatasaray Trabzonspor

4 karşılaşmada ise takımlar berabere kalarak yenilgi veya herhangi bir galibiyet almamıştır. Son olarak 2022 Temmuz ayı itibari ile karşılaşma yapmış olan iki takım maçı Şenol Güneş Kompleksi Akyazı Stadyumu’nda gerçekleştirmiştir. Bu Galatasaray Trabzonspor maçı sonucunda ise berabere ve hiçbir gol atmadan iki takım da karşılaşmayı bitmiştir. Galatasaray Trabzonspor arasında yapılmış olan ilk maç Trabzonspor’un lige yükselmiş olduğu 1974 ile 1975 yıllarında gerçekleştirilen sezonda yapılmıştır. Bu ilk karşılaşma 1974 yılının 29 Aralık Pazar günü tarihinde BJK İnönü Stadyumu’nda gerçekleştirilmiştir.

Galatasaray bu ilk karşılaşma neticesinde 1-0’lık bir skor ile Trabzonspor’a karşı ilk galibiyetini almıştır. Maçın en dikkat çeken yönü ise karşılaşmaya hakemlik yapmakta olan Orhan Cebe’nin maçın son dakikalarında vermiş olduğu karardı. Çünkü Galatasaray’a kırmızı kart vererek iki oyuncusunun oyundan çıkmasına sebep olmuştur. Bu süreçte Galatasaray’ın karşılaşmayı 2 kişi eksik; yani 9 kişi ile bitirdiği görülmüştür. Taraftarlar tarafından çok tepki çeken bir hadise olup; maçın son dakikasında Galatasaray’ın gol atması ile sonuçlanmıştır. Golü atan oyuncu ise Ekrem Günalp olmakla birlikte 90. Dakikada takımı 9 kişi iken başarmıştır.

Galatasaray Trabzonspor Kısa Tarihi

Galatasaray Trabzonspor Kısa Tarihi

Galatasaray özellikle futbol takımı ile oldukça fazla tanınmakta olan spor kulüpleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde en çok taraftara sahip spor kulübü olarak adlandırılmaktadır. Galatasaray Trabzonspor rekabeti uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Aynı zamanda ülkemizdeki en başarılı takımlardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Ali Sami Yen ve arkadaşlarının kurmuş olduğu Galatasaray’ın kuruluş tarihi 1905’tir. Kulüp ilk olarak Galatasaray Lisesi’nde kurulmuş olup günümüze dek futbol alanında 22 defa Lig şampiyonu olarak Türk spor tarihine geçmiştir.

Türkiye Süper Kupası’nı 16 defa kazanmış olan spor kulübü taraflarını çok sevindirmiştir. Ek olarak UEFA Kupasını ’da 2000 yılı itibari ile kazanmıştır. UEFA Süper Kupası sahibi olan spor kulübü Türk futbol tarihinde 4. Yıldızı almış olan ilk takımdır. En üst lig seviyesinde temsil etmekte olduğu takımları futbol ve voleybol ile bilinmektedir.Bunun yanı sıra judo, kürek, satranç, su topu, tekerlekli basketbol, tenis, yelken ve yüzme gibi alanlarda da yer almaktadır. Galatasaray Trabzonspor gibi farklı dallarda da spor kulübü olarak yer almaktadır.

Kadın ve erkekler için de takımları bulunmakla birlikte aynı zamanda başka alanlarda da faaliyet göstermektedir. Örneğin 2004 yılı itibariyle Polonya’da yapılmış olan 23 Yaş Altı Dünya Kürek Şampiyonası’nda şampiyonluk elde etmiştir. Bu şampiyonluk Türkiye’nin kürek alanındaki ilk şampiyonluğu olmuştur. 2008 yılında ise Galatasaray’ın Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı tarafından şampiyonluk elde edilmiştir. Ardından Japonya’da yapılmış olan Kıtalararası Kitakyushu Kupası sahibi olarak British Columbia spor kulübü için mağlubiyetle sonuçlanmıştı.

2012 yılında ise Avrupa ikincisi olan spor kulübü daha sonra 2009 yılında kadın basketbol takımı ile Eurocup finalinde şampiyonluk elde etmiştir. Bu karşılaşmada İtalya’nın Cras Basket Taranto isimli takımını 82-61 skoru ile mağlup ederek Avrupa Şampiyonu unvanını kazanmıştır. 30 Ekim itibarıyla kurulmuş olan spor kulübü Ali Sami Yen’in çabaları ile gerçekleştirilmiştir. O dönem için oyunculardan alınan haftalık bir kuruş ile toplanılmaktaydı. Ali Sami Yen top ile ilgilenerek oyunlara devam edilmesini sağlamaktaydı. Domuz yağı ile temizlenmekte olan topun yıpranması ardından ayakkabısı ile yama yapmış olduğu belirtilmektedir. Cevdet Kalpakçıoğlu’da formalarla ilgilenerek yıkamaktaydı. Günümüzdeki adını ilk karşılaşmasında aldığı galibiyet sırasında Galatasaray Efendileri adıyla söz edilmeleri nedeniyle almıştır.

Galatasaray Trabzonspor Kısa Tarihi

Trabzonspor 2 Ağustos 1967 yılında kurulmuş olan bir spor kulübü olarak kabul edilmektedir. Futbol ile olan başarısı ile tanınmakta olan spor kulübü profesyonel ligde tarih yazan karşılaşmalara imza atmıştır. Türk futbolunda özellikle son yıllarda elde ettiği başarılar ile taraftarlarını sevindirmektedir. Şampiyon olmuş olan 6 kulüpten birisi olmakla birlikte Ahmet Ağaoğlu kulübün başkanlığını yapmaktadır. Birinci ligde temsil edilmekte olan Trabzonspor birçok spor dalında şubelere sahiptir. Atıcılık, atletizm, basketbol, futbol, hentbol, masa tenisi, judo, voleybol, yüzme gibi alanlarda faaliyet göstermektedir. Uzun süre sadece futbol kulübü olarak anılmış olsa da 2008 itibari ile diğer alanlara da yönelmiştir. 

1962 yılında TFF başkanı olan Orhan Şeref Apak, Türkiye’deki futbol ligini güçlendirmek için çeşitli çözüm yöntemleri önermiştir. Bunlardan birisi futbolu tüm ülkeye yaymak olup bu sayede de Trabzonspor kurulan takımlardan birisi olmuştur. Ulusal Liglerin kurulması kararı alınmış olup Trabzonspor anlaşmazlıklar nedeniyle kurulması gerekmiştir. Adli soruşturulmaların açıldığı bu dönemde ciddi anlaşmazlıklar yaşanmıştır. İdmanocağı birleşmesi faaliyetleri gerçekleştirilemeyince İdmangücü, Martıspor ve Karadenizgücü isimli üç takım birleşmiştir.

Bunun sonucu olarak da Trabzonspor 1966 isimli takım kurulmuştur. Danıştay’ açılan dava sonucu ise adındaki 1966 kaldırılarak sadece Trabzonspor olan bugünkü adını almıştır. Takımın ilk teknik direktörlüğünü ise Hayri Gür yapmıştır. Ayrıca kendisi Trabzonspor’un maçlarını oynamakta olduğu Hüseyin Avni Aker Stadyumu adını almasını da sağlayan kişilerden birisi olarak takımın tarihine geçmiştir. Takımın ilk başkanı ise Ali Osman Ulusoy olup; daha sonra başkanlık görevini Rıfat Dedeoğlu ile birlikte üstlenmiştir. 

Ezeli Rekabeti Gösteren Sayısal Veriler

Ezeli Rekabeti Gösteren Sayısal Veriler

Süper Lig’de yaşanan en büyük rekabetlerden birisi de kuşkusuz Galatasaray Trabzonspor arasında meydana gelenlerdir. Bu süreçte geçmiş yıllardan beri elde edilen bazı veriler bulunmaktadır. Galatasaray Trabzonspor arasındaki ilk maç 29 Aralık 1974 yılında gerçekleştirilmiştir. İki takım arasındaki ilk golü ise Galatasaray’ın oyuncusu olan Ekrem Günalp atmıştır.

En fazla gol atılan maç 1998 yılı 15 Kasım’ında gerçekleşmiştir. Galatasaray 3 gol atarken; Trabzonspor 5 gol atarak mağlup etmiştir. Ek fark bulunan skor ise iki takım arasında gerçekleştirilen 26 Mayıs 2001 tarihli karşılaşmada yapılmıştır. Galatasaray’ın bu karşılaşmada elde ettiği skor 4 iken; Trabzonspor gol atamadan bu karşılaşmadan ayrılmıştır. Bir diğer en çok fark bulunan skor ise 1 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu karşılaşmada ise Trabzonspor 4 gol attığı Galatasaray’ı mağlup etmiş olmakla birlikte; Galatasaray’ın gol atamadığı bir maç olmuştur.

 • 2015-16 sezonu 19 Eylül 2015 yılında gerçekleştirilen karşılaşmada Trabzonspor 0, Galatasaray ise 1 gol atmıştır.21 Şubat 2016 tarihli Süper Lig karşılaşmasında ise Galatasaray, Trabzonspor’u 2-1 mağlup etmiştir. Galatasaray Trabzonspor karşılaşmaları arasında en heyecanlı olan karşılaşmalardan birisidir.
 • 2016-17 sezonunda ise 22 Ekim 2016 tarihli karşılaşmada Trabzonspor, rakibi Galatasaray’ı 1-0 mağlup etmiştir. Daha sonra 18 Mart 2017 tarihli karşılaşmada ise Trabzonspor’un yine Galatasaray’ı mağlup ettiği fakat skorun 2-0 olduğu görülmektedir.
 • 2017-18 sezonu Süper Lig karşılaşmalarında ilk olarak 29 Ekim 2017 tarihinde yapılmış olan Galatasaray Trabzonspor maçında skor 2-1 olup; Trabzonspor’un karşılaşmadan galibiyet ile ayrıldığı görülmektedir. 1 Nisan 2018 tarihli karşılaşmada ise Galatasaray’ın rakibi Trabzonspor’u 2-1 skorla mağlup ettiği görülmektedir.
 • 2018-19 Süper Lig sezonunda ise 1 Eylül 2018 tarihli maçta Trabzonspor, 4-0’lık bir skor ile Galatasaray’ı büyük bir farkla yenilgiye uğratmıştır. Ardından 10 Şubat 2019’da yapılan karşılaşmada Galatasaray Trabzonspor ile Nef Stadyumu’ndan 3-1 skor ile galibiyetle ayrılmıştır.
 • 2019-20 sezonunda ise 1 Aralık tarihli karşılaşmada Galatasaray Trabzonspor beraberliği yaşanmıştır. 2019 yılında gerçekleştirilen maçta ezeli rakipler bu maçı Şenol Güneş Spor Kompleksi’nde gerçekleştirmiştir. 5 Temmuz 2020 tarihli Galatasaray Trabzonspor karşılaşmasında ise Trabzonspor’un 3-1 galibiyet ile beraberlik ardından Nef Stadyumu’ndan ayrıldığı görülmüştür. 
 • 2020-21 Süper Lig sezonu itibariyle Galatasaray Trabzonspor karşılaşmasının 2-0 sonuçlandığı bir maç yaşanmıştır. Ve Galatasaray bu karşılaşmada galip olan taraftı. Ardından 21 Nisan 2021’de yapılan 36. Hafta karşılaşmasında iki takım berabere kalarak taraftarlara heyecanlı anlar yaşatmışlardır.
 • 2021-22 sezonlarında ise 132. randevu olan 12 Eylül 2021 tarihli Galatasaray Trabzonspor karşılaşması yine berabere bitmiş olup 2-2’lik bir skor elde edilmiştir. 23 Ocak 2022 tarihli maç ile beraberlik bozulmuş olup; Trabzonspor’un 2-1’lik skor ile galibiyete kavuştuğu görülmüştür.
 • 2022-23 sezonu ise devam etmekte olup; 28 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleşen Galatasaray Trabzonspor karşılaşmasında iki takım 0-0’lık bir beraberlik ile yeşil sahadan ayrılmıştır.

İki Kulüp Arasında Yaşanan Tarihi Olaylar

İki Kulüp Arasında Yaşanan Tarihi Olaylar

Galatasaray Trabzonspor’un maçları oldukça rekabetli geçmiş olup son on yılda çok heyecanlı karşılaşmalar gerçekleşmiştir. İki spor kulübü arasında yaşanmış olan bazı tarihi karşılaşmalar ise şu şekildedir;

 • 9 Mayıs 2004 tarihli Galatasaray Trabzonspor karşılaşması iki takım için de oldukça kritik bir önem sahipti. Galatasaray’ın galibiyet almaması durumunda sonraki sezon için Avrupa Kupası’na katılamama gibi bir ihtimal söz konusuydu. Trabzonspor ise şampiyonluk elde etme gibi bir duruma sahipti. Fakat Galatasaray 4-2 mağlup ettiği Trabzonspor’un şampiyonluk hayallerini suya düşürmüştür.
 • 10 Nisan 2005 tarihli karşılaşma Trabzonspor’un 2-0 Galatasaray’ı mağlup etmesiyle sonuçlanmıştır. Kendi sahasında taraftarları karşısında mağlup olan Galatasaray’ın en zor durumda kaldığı karşılaşmalardan birisiydi.
 • Galatasaray Trabzonspor arasında 14 Aralık 2003 tarihinde gerçekleşen karşılaşma Yattara’nın müthiş performansıyla Türk futbol tarihine geçmiştir. Ali Sami Yen’in görmekte oluğu tadilat nedeniyle Galatasaray havanın soğukluğu ile de mücadele etti. Sonuç olarak Trabzonspor 2-1 Galatasaray’ı mağlup ederek sezonu tamamlamıştır.
 • Galatasaray Trabzonspor 11 Mayıs 2014 tarihli maçında Trabzonspor cezalı olması nedeniyle boş tribünler ile maça çıkmıştı. Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan çıkmak için mücadele ettiği maçta 4-1’lik galibiyet alarak ligi ikinci sırada bitirme garantisi elde etmişti.
 • Galatasaray Trabzonspor arasında 18 Ekim 2009’da yapılmış olan karşılaşma Türk spor tarihinin en çok gollü ikinci maçıydı. 4-3’lük biten karşılaşma neticesinde ise Galatasaray’ın galibiyeti ile sonuçlanmıştır.
 • 28 Nisan 2012 tarihli maç Galatasaray’ın Süper Final neticesinde şampiyonluk elde ettiği karşılaşma olarak Türk futbol tarihine geçmiştir. İkinci yarıda Colman’ın atmış olduğu goller olsa da 4-2’lik bir galibiyet alarak Trabzonspor’u mağlup etmiştir. Galatasaray Trabzonspor maçları arasında rekabetin en fazla olduğu karşılaşmalardan birisi olarak nitelendirilmiştir.
 • En efsane Galatasaray Trabzonspor karşılaşmalarından bir diğeri ise 15 Temmuz 1998 yılında gerçekleştirilmiştir. İki takımın rekabet durumu düşünüldüğünde akıllara ilk gelen kaşrılaşma olarak gösterilmektedir. Karşılaşma Trabzonspor’un Galatasaray’ı 5-3 mağlup etmesiyle sonuçlanmıştı.

İki Kulüp Arasında ki Transfer Rekabetleri

İki Kulüp Arasında ki Transfer Rekabetleri

Süper Lig’de yeni sezonu en iddialı kadrolarla girmek isteyen ezeli rakip Galatasaray Trabzonspor ikilisi, bu konuda ciddi rekabetlere sahne olmuştur. Galatasaray 2021-22 sezonu için Trabzonspor’un sol beki olan Aleksandar Kolarov ile anlaşmak istediğini belirterek fitili ateşlemişti. Galatasaray’ın kiralık sözleşmesinin bitmesi nedeniyle ve devam etmek istememesi nedeniyle Mercola Saracci’den başka bir oyuncu aramaya başlaması bekleniyordu. Trabzonspor’un ise Abdullah Avcı’nın yönetimindeki takımın kadrosunu daha etkin yapmak istediği ve şampiyonluk istediği biliniyordu. İki takım da Inter’in tecrübeli oyuncusu Aleksander Kolarov ile anlaşmak istedi. Sezon sonu ardından sözleşmesi bitecek olan Kolarov için iki takım da teklif yarışına girdi.

2022-23 sezonu için ise yine benzer bir durum söz konusu olup Galatasaray Trabzonspor takımlarını birbirine üşüren oyuncu ise Cristian Tello oldu. Barselona ve Porto gibi takımlarda yer almış olan futbolcu Galatasaray Trabzonspor takımları tarafından istenerek şampiyonluk yarışına girmiştir. Forvet ve orta sahada başarılı olan futbolcu Galatasaray’ın kadro derinliği açısından en avantajlı seçeneklerden birisi olmakta olduğu dile getiriliyor. Galatasaray Trabzonspor sadece maçlarda değil; transfer konusunda da büyük bir rekabet etmekte.

Galatasaray 2022 Kadrosu

Galatasaray Trabzonspor arasındaki rekabet için gerekli olan transferler yapıldı. Bunun sonucunda iki takım da en avantajlı seçeneklere teklif götürerek transferlerini gerçekleştirdi.  Galatasaray futbol A takım kadrosunda çok sayıda yıldız futbolcu yer alıyor;

 • Fernando Muslera, Kaleci
 • Okan Kocuk, Kaleci
 • Jankat Yılmaz, Kaleci
 • Leo Dubois, Defans
 • Patrick Von Aanholt, Defans
 • Mathias Ross Jensen, Defans
 • Emre Taşdemir, Defans
 • Victor Enok Nelsson, Defans
 • Emin Byaram, Defans
 • Abdülkerim Bardakcı, Defans
 • Kazımcan Karataş, Defans
 • Metehan Baltacı, Defans
 • Sacha Bıey, Defans
 • Lucas Torreira, Orta Saha
 • Fredrik Müdsjö, Orta Saha
 • Berkan Kutlu, Orta Saha
 • Sergio Oliveira, Orta Saha
 • Barış Alper Yılmaz, Orta Saha
 • Özgür Baran Aksaka, Orta Saha
 • Hamza Yiğit Akman, Orta Saha
 • Juan Mata, Orta Saha
 • Muhammed Kerem Aktürkoğlu, Forvet
 • Haris Seferovic, Forvet
 • Dries Mertens, Forvet
 • Yunus Akgün, Forvet
 • Bafetimbi Gomis, Forvet
 • Milot Tashica, Forvet
 • Yusuf Demir, Forvet
 • Mauro Icardi, Forvet

Trabzonspor 2022 Kadrosu

Galatasaray Trabzonspor arasındaki rekabette görülüyor ki iki takım da kadrosunu en iyi futbolcular ile doldurarak galip gelmek istiyorlar. Trabzonspor’un 2022-23 sezonları için kadrosunda yıldız futbolcular yer alıyor son transferlerin ardından ise şu şekilde isimlerden oluşuyor;

 • Uğurcan Çakır, Kaleci
 • Muhammet Taha Tepe, Kaleci
 • Vitor Hugo, Defans
 • Stefanı Denswil, Defans
 • Ahmetcan Kaplan, Defans
 • Taha Altıkardeş, Defans
 • Hüseyin Türkmen, Defans
 • Eren Elmalı, Orta Saha
 • Anders Trodsen, Orta Saha
 • Faruk Can Genç, Orta Saha
 • İsmail Köybaşı, Orta Saha
 • Bruno Peres, Orta Saha
 • Jens Styger Larsen, Orta Saha
 • Serkan Asan, Orta Saha
 • Manolis Siopis Orta Saha
 • Berat Özdemir, Orta Saha
 • Doğucan Haspolar, Orta Saha
 • Hakan Yeşil, Orta Saha
 • Dorukhan Toköz, Orta Saha
 • Marek Hamsik, Orta Saha
 • Abdulkadir Parmak, Orta Saha
 • Enis Destan, Forvet
 • Emrehan Gedikli, Forvet
 • Bengali-Fode Koita, Forvet
 • Batuhan Kör, Forvet

Ezeli Rekabet Galatasaray Beşiktaş ! TIKLA

2022 Futbolcu Maaşları Ne Kadar? TIKLA

2 Comments

2 Comments

 1. Pingback: replica pounds notes,

 2. orasone 10 facilmente acquistabile in Milano

  Haziran 14, 2024 at 10:44 pm

  Wow that was unusual. I just wrote an very
  long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  appear. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler