Connect with us

Haber

Ezeli Rekabet Galatasaray Beşiktaş !

Galatasaray Beşiktaş Türk futbolunda rekabet halinde olan takımlar arasında yer alıyor. İki takımın da çok sayıda taraftarı bulunmakla birlikte her yıl heyecanla derbileri izleniyor.

Yayınlanma Tarihi

-

Ezeli Rekabet Galatasaray Beşiktaş

Galatasaray Beşiktaş Türk futbolunda rekabet halinde olan takımlar arasında yer alıyor. İki takımın da çok sayıda taraftarı bulunmakla birlikte her yıl heyecanla derbileri izleniyor. İlk defa 22 Ağustos 1924 tarihinde gerçekleştirilen karşılaşma neticesinde Beşiktaş galip olarak ayrılmış olan taraf olmuştur. 2-0 bir skor üstünlüğü ile sonuçlanan maç Taksim Stadyumu’nda gerçekleştirilmişti. Bu ilk maçın gollerini atan kişi Refik Osman Top olarak tarihe geçti. Galatasaray Beşiktaş İstanbul merkezli olan iki spor kulübü olarak futbol camiasının en önemli takımları arasında yer alıyor. İki takım için de futbol dalında faaliyet gösteren spor kulübü sadece erkekler değil; kadınlar liginde de yer alıyorlar. 

Galatasaray Beşiktaş karşılaşmaları farklı liglerde yapılmış olup bu konuda galibiyet ve mağlubiyet sayıları verilmektedir. Süper Lig’de karşılaşma yapan iki takım arasında totalde 128 adet maç yapılmıştır. Galatasaray Beşiktaş Süper Lig maçları verilerine bakıldığında 38 karşılaşmanın Beşiktaş’ın galibiyeti ile sonuçlandığı görülmektedir. 43 Karşılaşma berabere sonuçlanmış olup; 47 maçın ise Galatasaray’ın galibiyeti ile sonuçlandığı görülmektedir. Galatasaray Beşiktaş goller bakımından birbirinde oldukça yakın değerlere sahiptir. Galatasaray 156 gol atarak, Beşiktaş’ın 135 olan gol skorunu Süper Lig’de geride bırakmıştır. 

Ezeli Rekabet Galatasaray Beşiktaş

Türkiye Kupası bir diğer önemli karşılaşmalar gerçekleştiği organizasyondur. 15 adet karşılaşma yapmış olan Galatasaray Beşiktaş arasındaki bu karşılaşmalardan 8’i beraberlik ile sonuçlanmıştır. Galatasaray 6 karşılaşmayı galibiyet ile sonuçlandırırken Beşiktaş’ın ise bu organizasyonda 1 galibiyeti bulunmaktadır. Galatasaray galibiyet sayısından da anlaşılacağı üzere 18 gol ile öne geçerken Beşiktaş’ın 11 adet gol skoru bulunmaktadır. Türkiye Süper Kupası’nda karşılaşan iki takım burada toplamda 8 defa maç yapmıştır. 3 maçın galibi Beşiktaş olurken; Galatasaray 4 galibiyet ile bu organizasyondan ayrılmıştır. Beşiktaş 7 gol atarken; Galatasaray’ın ise 4 adet gol attığı görülmektedir. 

İstanbul Futbol Ligi ise 1923 ve 1951 yılları arasında gerçekleştirilmekteydi. İki takım bu yıllardan itibaren ezeli rakipler olarak çok sayıda karşılaşma yapmıştır. Toplamda 47 karşılaşmaya imza atan Galatasaray Beşiktaş maçları arasında sadece 7 karşılaşma beraberlik ile sonuçlanmıştır. Beşiktaş’ın bu ligde 35 galibiyeti bulunurken; Galatasaray’ın 15 galibiyeti bulunmaktaydı. Çok sayıda gole ev sahipliği yapmakta olan Galatasaray Beşiktaş için tüm liglerde gerçekleştirdikleri karşılaşmalar sonucunda toplam iki takımın ayrı ayrı 400’ü aşkın golü bulunur. İstanbul Futbol Ligi’nde ise Galatasaray 73; Beşiktaş’ın ise 92 adet golü bulunmaktadır.

Galatasaray Beşiktaş Kısa Tarihi

Galatasaray Beşiktaş Kısa Tarihi

Galatasaray Beşiktaş İstanbul merkezli takımlar olmaları nedeniyle de çok sık karşılaşma yapmışlardır. Bunların neticesinde ise ezeli bir rekabetin çok eski bir tarihe dayandığı söylenebilir. Türk futbolunun en fazla taraftarlara sahip takımlarından olmakla birlikte iki takım da futbol alanında çok tanınmaktadır. Galatasaray Beşiktaş ile yapmış olduğu çekişmeli karşılaşmalar ile uzun yıllardır taraftarları heyecanlandıran maçlara imza atmaktadır. Galatasaray ülkemizdeki en başarılı takımlardan birisi olarak gösterilmektedir. Ali Sami Yen’in ilgilendiği takımın formaları ile Cevdet Kalpakçıoğlu ilgilenmekteydi. Ali Sami Yen’in yırtılan topu kendi ayakkabısı ile yamalamış olduğu bilinmekte olup spor kulübü ilk yıllarında oyuncularından haftalık bir kuruş alarak faaliyet gösterebilmekteydi.

Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kurulmuş olan spor kulübü en başta oldukça küçük bir yapıya sahipken; günümüzde uluslararası alanda maçlara uzun yıllardır çıkan takımlar arasındadır. Milyon dolarlık anlaşmaları ile dünyaca ünlü futbol yıldızları ile sözleşme yapmaktadır. 1905 yılında kurulmuş olan spor kulübü ilk defa Galatasaray Lisesi’nde kurulmuştur. 22 defa lig şampiyonu olmuş olan kulüp; Türkiye Spor Kupası’nı 16 kere kazanmıştır. UEFA Kupası’nı kazanmış olan Galatasaray 2000 yılında Türk futbolunda tarihe bu olay ile geçmiştir. Dünyaca tanınmakta olan bir spor kulübü olmakla birlikte UEFA Süper Kupası da sahibidir.

Spor kulübü ilk defa Türk futbolunda 4. Yıldızı takmış olan takım olma unvanına sahiptir. En fazla futbol alanında biliniyor olsa da voleybol gibi günümüzde çok izlenen sporlardan birisinde de yer almaktadır. Ayrıca sadece futbol ve voleybol değil; judo, satranç, su topu, kürek, tekerlekli basketbol, tenis, yüzme ve yelken gibi birçok spor için icraat göstermekte olan spor kulübü olarak gösterilmektedir. Başarıları sadece futbol alanında olmamakla birlikte 2004 yılında Dünya Kürek Şampiyonası’nı galibiyet ile bitirerek şampiyon unvanı kazanmıştır.

Bir diğer şampiyon olduğu alan ise Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi’nde gerçekleşmiştir.  Japonya’da gerçekleştirilen Kitakyusku Kupası’nı kazanmıştır. British Colombia takımını yenerek kıtalararası olan bu karşılaşmalardan şampiyon isim olarak ayrılmıştır. Avrupa’da ikincilik kazanmış olan sarı kırmızılı spor kulübü 2009 yılında ise basketbol takımı ile Eurocup organizasyonundan şampiyon olarak ayrılmıştır. Kadınlar basketbolunda elde ettiği bu başarı ile İtalya’nın Cras Basket Takımını attığı 82 sayı ile yenilgiye uğratmıştır. 

Galatasaray Beşiktaş Kısa Tarihi

Galatasaray Beşiktaş ile ezeli rakipler olmakla birlikte ikisi de çok sayıda başarıyla imza atmışlardır. Beşiktaş köklü tarihi ile uzun yıllardır en fazla taraftara sahip olan takımlardan birisidir. Galatasaray Beşiktaş takımları ülkemizde en çok takip edilen spor kulübü sıralamasında en başlarda yer almaktadırlar. Bu spor kulübü en başta Jimnastik kulübü olarak kurulmuş olan bir takımdır. Bereket Jimnastik Kulübü açılımına sahip olan takımın adı Çerkes asıllı kuruculardan meydana gelmektedir. 1903 yılında İstanbul’da kurulmuş olan takım, 1911 tarihiyle ilk defa Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak kurulmuştur. Futbol ile çok tanınıyor olmasına karşın 1959 tarihi ardından şampiyonluk gösteren altı takımdan birisidir.

Armasında ay ve yıldız bulundurmakta olan 4 Trük takımından birsi olarak dikkat çekmektedir. Kadın ve erkeklerde futbol, basketbol voleybol gibi çok izlenen spor dallarında birinci ligde temsil etmektedir. Aynı zamanda atletizm, hentbol, tekerlekli basketbol, güreş, boks, kürek, briç ve hatta e-spor gibi alanlarda da şubeleri bulunmaktadır. Spor kulübü ikonikleşen kara kartal sembolünü ise 19 Ocak 1941 itibariyle almıştır. Şeref Stadı’nda gerçekleştirilmekte olan bir karşılaşma neticesinde Beşiktaş’ın hücum ettiği sırada tribünde yer alan bir taraftarın Kara Kartallar söylemi üzerine gerçekleşmiştir. İlk defa bu tezahüratın yapıldığı karşılaşmayı Beşiktaş’ın 6-0’lık galibiyeti ile bitirmesi sembolü benimsemesinde etkili nedenlerden birisi olmuştur.

Ezeli Rekabeti Gösteren Sayısal Veriler

Ezeli Rekabeti Gösteren Sayısal Veriler

Galatasaray Beşiktaş arasında gerçekleştirilen karşılaşmalar oldukça çekişmeli rekabetlere sahne olmuştur. Galatasaray Beşiktaş karşılaşmaları tarihinden en çok görülmüş olan ve tekrar eden skor 1-0 olmakla birlikte 71 defa gerçekleşmiştir. İki takımın karşılaşması neticesinde gerçekleştirilen en fark içeren skor ise 30 Haziran 1940 tarihinde oynanmış olan 9-2 skoru ile Galatasaray’ın Beşiktaş’ı mağlup ettiği karşılaşmadır. Galatasaray Beşiktaş arasında oynanan maçlarda Beşiktaş’ın en fazla farkla galip olduğu karşılaşma ise 18 Mart 1933 ile 29 Aralık 1940 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu karşılaşmalarda ise skor 5-0 olup; 9-2’lik maçın en fazla gollü maç olma özelliğine sahip değildir.

Fakat Galatasaray Beşiktaş arasında gerçekleşen en büyük farklı skorlar arasında yer alamsıyla tarihe geçmiştir. İki takım arasında meydana gelen en uzun galibiyet serileri ise dikkat çekmektedir. Beşiktaş 5 karşılaşma ile 11 Ekim 1931 tarihi ve 20 Ekim 1933 tarihleri arasında galibiyet serisine imza atmıştır. Galatasaray ile 7 karşılaşmadan oluşan galibiyet serisini 22 Ağustos 1924 ve 19 Nisan 1929 tarihleri arasında korumuştur. Galatasaray Beşiktaş arasında en uzun beraberlik serisi ise 6 karşılaşma olup bunlar 6 Eylül 1969 ile 14 Mart 1971 tarihleri arasında bulunmaktadır. Günümüzde Galatasaray’ın Beşiktaş’ a rakip olarak yeşil sahaya çıktığı 300’ü aşkın sayıda karşılaşma bulunduğu tespit edilmiştir.

İki Kulüp Arasında Yaşanan Tarihi Olaylar

İki Kulüp Arasında Yaşanan Tarihi Olaylar

Türkiye’de lokomotif takımlardan olarak kabul edilen Galatasaray Beşiktaş arasında efsane karşılaşmalar gerçeklemiştir. Türk futbol tarihinin en çekişmeli karşılaşmalarına sahne olan bazı maçlar ise şu şekildedir;

 • 25 Mayıs 2003 tarihli karşılaşma Galatasaray Beşiktaş rekabetinin akıllara ilk gelen örneklerinden birisidir. Ercan Taner’in unutulmaz sözlerine sahne olan maç “Sergen attı, şampiyonluk geldi!” nidaları ile hatırlanmaktadır. Maç Beşiktaş’ın 100. Yıl kutlamalarının gerçekleştiği sezonda 1-0’lık Beşiktaş’ın galibiyeti ile sonuçlanmıştı.
 • İki takım arasında gerçekleşen efsane maçlardan birisi de 10 Aralık 2005 yılında yaşanmıştır. Ali Sami Yen Stadı’nda gerçekleşen karşılaşma 3-2’lik skoruyla Galatasaray galibiyetinde sonuçlanmıştır. 54. Dakikaya dek sarı kırmızılılar beraberlik ile devam ederken daha sonra Sasa Ilic’in galibiyete götüren golü ile Beşiktaş’ı mağlup etmiştir.
 • Galatasaray Beşiktaş arasında 7 Mayıs 2006 yılında gerçekleşen karşılaşma 90’da değişen maç kaderi ile efsanelerden birisi olmayı başarmıştır. Beşiktaş’ın 1-2’lik skorla yenildiği oyunda, Kabze’nin golü ile mağlup olmuştur.
 • 21 Aralık 2008 tarihli Galatasaray Beşiktaş karşılaşmasında Galatasaray’ın atmış olduğu dört gol ile galip olduğu görülürken; Beşiktaş ise takip takıma 2 gol atmış olsa da yeterli olmamıştır. Milan Baros bu karşılaşmada kaybetmiş olduğu hat-trick ile akıllara kazınan bir karşılaşmaya imza atmıştır.
 • Galatasaray 26 Şubat 2012 tarihinde aldığı galibiyet ile en heyecanlı maçlardan birine imza atmıştır. Beşiktaş ile tam bir gol yarışında olan sarı kırmızılılar John Elmander’in kafa topu ile galibiyete koşmuştu.
 • Galatasaray Beşiktaş arasında gerçekleşen 16 Nisan 2012 tarihli karşılaşma derbi tarihine geçen maçlardan birisidir. Aydın Yılmaz’ın atmış olduğu gol Beşiktaş taraftarlarının da takdirini kazanmıştı. Beşiktaş bu karşılaşmada Galatasaray’a 0-2’lik bir skor ile mağlup olmuştur.
 • 6 Mayıs 2012 yılında yapılan derbi son anlarda yaşattığı heyecan ile Türk futbolunun en beğenilen karşılaşmaları arasında yer alıyor. Siyah beyazlı takım son beş dakikada attığı goller ile sağladığı beraberlik ile skor tablosunda geriye düşmekten kurtulmuştu.
 • Galatasaray Beşiktaş arasında gerçekleşen en efsane karşılaşmalardan birisi de 26 Ağustos 2012 tarihinde yaşanmıştır. Bu karşılaşmada eskiden Beşiktaş’ta forma giyen Burak Yılmaz’ın Galatasaray’a getirmiş olduğu tartışmalı goldür. Penaltı pozisyonu oldukça tartışmalı olup Burak Yılmaz siyah beyazlı taraftarlar tarafından oldukça eleştirilmiştir.
 • Atatürk Olimpiyatları Stadyumu’nda gerçekleştirilen son karşılaşma olan Beşiktaş ve Galatasaray maçı kaderi değiştiren bir sonuca ev sahipliği yapmıştı. 10 maç süren yenilgi serisi bozan Beşiktaş bu karşılaşma ile Galatasaray’ı 2-1’lik skorla mağlup etmiştir. Uzun süre akıllarda kalan Gökhan Töre’nin yaşadığı sevinç ise Töreface adıyla anılmaktadır.

İki Kulüp Arasındaki Transfer Rekabetleri

İki Kulüp Arasındaki Transfer Rekabetleri

Galatasaray Beşiktaş İstanbul merkezli takımlar olmaları nedeniyle de çok sık karşılaşma yapmışlardır. Bunların neticesinde ise ezeli bir rekabetin çok eski bir tarihe dayandığı söylenebilir. Türk futbolunun en fazla taraftarlara sahip takımlarından olmakla birlikte iki takım da futbol alanında çok tanınmaktadır. Türk futbolunda en çok takip edilen takımlardan olan Galatasaray Beşiktaş ikilisi arasında transfer dönemlerinde ciddi gerilimler yaşanabiliyor.

Abdülkerim Bardakcı’nın Galatasaray’a transfer olmasının ardından yeni sezonda ciddi bir rekabet meydana geldi. İki takım adeta bir transfer yarışında bulunmakta olup şampiyon kadroyu kurmak için mücadele ettiler. Her yıl Süper Lig’de şampiyon kadroya sahip olmak için sözleşmesi biten futbolcular yerine en ideal seçenekleri bulmak adına dünya futbol yıldızlarına tekliflerde bulunmaktadırlar. İspanya ve Portekiz gibi futbol devi ülkelerde tecrübe kazanmış olan yıldız oyuncular ile anlaşma yapmak için masaya oturmaktalar.

Abdülkerim Bardakcı başlangıçta Fenerbahçe ile anlaşma yapmak üzereyken ücretin uygun bulunmaması sebebi ile takım kendisinden süre istemiştir. Savunmada ön plana çıkan isimlerden olan Bardakcı ile Galatasaray bu süreyi fırsat bilerek hemen anlaşmaya vararak transferini yapmıştır.  Galatasaray 2000-01 sezonlarında memnun kaldığı bir oyuncu olan Faryd Mondragon için anlaşmaya varmak isterken Beşiktaş Metz ile masaya oturdu. Fakat Galatasaray ile anlaşmasını koymak isteyen Mondragon, Galatasaray ile sözleşmeye imza attı. Galatasaray Beşiktaş arasında mücadeleye yol açan isimlerden birisi ise Berkant Göktan olmuştur. 18 yaşında Manchester United ile karşılaşmasında kendisini göstererek tüm gözleri üzerine toplamıştı.

Bunun üzerine Galatasaray ile anlaşma yapmış olsa da geride kalan performansı nedeniyle spor kulübü tarafından istenen beklentiye ulaşmadı. Beşiktaş’ta forma giyen Berkant Göktan yeşil sahalarda yer almaya devam etmiştir. 2021 yılında kiralık olarak sözleşilen Gedson Fernandes için de büyük bir transfer savaşı gerçekleştirilmiştir. Galatasaray Beşiktaş arasında tansiyonu yükselten bu savaşta Beşiktaş oyuncuyu 6 milyon euro ile Benfica’dan kiralamayı başarmıştı.

Galatasaray Oyuncu Kadrosu

Galatasaray Beşiktaş arasında yıllardır süre gelen bir rekabet bulunmaktadır. Bunun sonucunda ise iki takım da ligde yer alan diğer takımları ve birbirlerini geride bırakmak için yıldız futbolcular ile anlaşma yapmaktadırlar. Galatasaray takımın derinliği ve performansı için en ideal oyunculara teklif götürerek Spor kulübü olarak 2022-23 sezonları için dünya devi takımlarda tecrübelere sahip oyuncular ile sözleşme yapmıştır. Galatasaray’ın kadrosunda yer almakta olan oyuncular ise şu şekilde listelenmektedir;

 • Fernando Muslera, Kaleci
 • Okan Kocuk, Kaleci
 • Jankat Yılmaz, Kaleci
 • Leo Dubois, Defans
 • Patrick Von Aanholt, Defans
 • Mathias Ross Jensen, Defans
 • Emre Taşdemir, Defans
 • Victor Enok Nelsson, Defans
 • Emin Byaram, Defans
 • Abdülkerim Bardakcı, Defans
 • Kazımcan Karataş, Defans
 • Metehan Baltacı, Defans
 • Sacha Bıey, Defans
 • Lucas Torreira, Orta Saha
 • Fredrik Müdsjö, Orta Saha
 • Berkan Kutlu, Orta Saha
 • Sergio Oliveira, Orta Saha
 • Barış Alper Yılmaz, Orta Saha
 • Özgür Baran Aksaka, Orta Saha
 • Hamza Yiğit Akman, Orta Saha
 • Juan Mata, Orta Saha
 • Muhammed Kerem Aktürkoğlu, Forvet
 • Haris Seferovic, Forvet
 • Dries Mertens, Forvet
 • Yunus Akgün, Forvet
 • Bafetimbi Gomis, Forvet
 • Milot Tashica, Forvet
 • Yusuf Demir, Forvet
 • Mauro Icardi, Forvet

Beşiktaş Oyuncu Kadrosu

Galatasaray Beşiktaş arasındaki ezeli rekabet için transfer sezonları oldukça yoğun geçmektedir. İki takım da Süper Lig’de şampiyon olmak için en doğru adımları atmak üzere en iyi futbolculara teklifler götürmektedirler. 2022-23 yılları için Beşiktaş’ın oyuncu kadrosu ise şu şekilde listelenmektedir;

 • Emre Bilgin, Kaleci
 • Mert Günok, Kaleci
 • Ersin Destanoğlu, Kaleci
 • Arthur Masuaku, Defans
 • Emrecan Uzunhan, Defans
 • Francisco Montero, Defans
 • Tayyip Sanuç, Defans
 • Valentin Rosier, Defans
 • Umut Meraş, Defans
 • Welinton, Defans
 • Dele Alli, Orta Saha
 • Tayfur Bingol, Orta Saha
 • Atiba Hutchinson, Orta Saha
 • N’Koudou, Orta Saha
 • Romain Saiss, Orta Saha
 • Hedson Fernandes, Orta Saha
 • Rachid Ghezzal, Orta Saha
 • Nathan Redmond, Orta Saha
 • Kerem Kesgin, Orta Saha
 • Oguzhan Akgun, Orta Saha
 • Necip Uysal, Orta Saha
 • Josef de Souza, Orta Saha
 • Wout Weghorst, Forvet
 • Cenk Tosun, Forvet
 •  Jackson Muleka, Forvet

2022 Futbolcu Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Sporcu Lisansı Nasıl Alınır? Hangi Belgelere İhtiyacım Var? TIKLA

2 Comments

2 Comments

 1. Dan Capra

  Mayıs 16, 2023 at 9:58 pm

  There’s noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure nice factors in options also.

 2. Pingback: ruay

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler