Connect with us

Sağlık

En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi

-

En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Psikolojik hastalıklar hemen her insanın hayatının bir döneminde mustarip olduğu durumlardan birisidir. İnsanın hayatını çok derinden etkileyen bu durum karşısında dikkate alınıyor olması büyük önem taşımaktadır. Ruh sağlığı da fiziksel sağlık gibi çok önemli olup kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Yaşam koşulları neticesinde psikolojik hastalıklar sıklıkla karşılaşılabilen durumlardan birisi olmuştur. Terapi bu noktada göz ardı edilmemesi gereken çözüm yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. En sık görülmekte olan psikolojik hastalıklar ise şu şekildedir;

 • Anksiyete
 • Duygudurum bozuklukları
 • Gelişim bozuklukları
 • Yeme bozuklukları
 • Cinsel problemler
 • Madde veya benzeri bağımlılıklar
 • Kişilik bozuklukları

Psikolojik Hastalıklar Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik Hastalıklar Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik hastalıkların çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Karmaşık yapıda olması nedeniyle biyolojik ve çevresel çeşitli nedenler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Belirtiler ekseninde anlaşılarak tedavisi yapılabilmektedir. Nedenleri nelerdir aşağıdaki gibi olup çok çeşitli sebepler bulunmaktadır;

 • Ölüm, ayrılık gibi çeşitli kayıplar
 • Kötü aile yaşantısı
 • Göç, taşınma ve boşanma gibi çeşitli değişimler
 • Sosyal beklentilere uygun yaşama kaygısı
 • Ailede madde kullanımı
 • Özgür olmama
 • Yalnızlık çekme
 • Travmalar
 • İhmal
 • Koşullu kabul
 • İletişim kurmada zorluk
 • Yas

Bu nedenler nelerdir bakıldığında daha çeşitli olduğu fakat en genel haliyle bu şekilde ifade edilebildiği görülmektedir. Genetik nedenler bunlardan birisi olup biyolojik faktörler arasında görünüm bulmaktadır. Psikolojik hastalıklar özellikle istismar, kaza ve savaş gibi travmatik olaylar neticesinde görülmekte olup travmalar başlığı altında ifade edilmektedir. Madde kullanımı uyuşturucuya bağlı çeşitli paranoyaların oluşmasına neden olması sebebiyle belirtiler arasında bulunur. Hamilelik sürecinde görülen bazı olaylar da belirtiler arasında bulunup; oksijen eksikliği gibi nedenlerden dolayı psikolojik hastalıklar görülebilmektedir.

Psikolojik Hastalıkların Doğurabileceği Sonuçlar

Psikolojik Hastalıkların Doğurabileceği Sonuçlar

Psikolojik birtakım hastalıklara sahip her birey sıra dışı davranışlar sergilemez. Diğer insanlar gibi davranışlar sergilemekle birlikte bazı olaylara ve durumlara sebep olabilmektedirler. Bunlar aynı zamanda belirtileri arasında yer almaktadır. Şiddet göstermeye eğilimli davranışlar bu rahatsızlıkların en çok doğurduğu sonuçlar arasında bulunur. Cinsel açıdan uygun olmayan hal ve davranışlar, intihara yatkınlık, fiziksel hastalıkların çok sık yaşanması, dışlanmış olma, madde bağımlılığı, insan ilişkilerinde bozukluk gibi sonuçlar genellikle psikolojik hastalıklar neticesinde yaşanmaktadırlar.

Psikolojik Hastalıkların Tanısı Nasıl Konur

Kişinin yaşamakta olduğu belirtiler genellikle kendisine özgü şekilde gerçekleşir. Yani aynı psikolojik rahatsızlıktan mustarip kişilerin aynı belirtileri taşımasına gerek bulunmamaktadır. Fakat yaygın bazı davranışları gözlemleyen uzmanlar uygun tanıyı koyabilmektedirler. Bu aşamada öncelikle kan tahlili ve röntgen gibi rutin sağlık kontrolleri yapılır. Tıp modeli ile birlikte kişiyi gözlem ve tanıma aracı ile doğru tanı koyulması üzerine kişinin şikâyetleri dinlenmektedir. Bunun için kişinin yaşam öyküsü dinlenerek özellikle çocukluk travmalarına dikkat edilmektedir. Teşhis için bazı standart sorular sorulabilmektedir bunlar uzmanlar tarafından hazırlanmış olup; tanı koyulması konusunda aracı seçeneklerden birisidir. Belirtileri şikayetlerden meydana gelmekte olup nelerdir tanı koyulabilmek için dikkatlice dinlenmektedir.

Psikolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik hastalıklar oldukça çeşitli olmasına karşın benzer şikayetlere sahiptirler. Bu noktada iyi bir tahlil yeteneğine ve birikime sahip bir uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir. Zihinsel olarak tekrar eden bir takım rahatsız edici düşüncelere sahip olunması en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır.

Bunlar nelerdir daha ayrıntılı bakılacak olduğu takdirde kişinin saplantı yaptığı düşünceler, stres yaptığı durumlar, pişmanlıklar, çocukluk travmaları gibi çeşitli görünümlerde karşımıza çıktığı görülecektir. Agresif davranışlara sıklıkla sahip olan bu kişiler kavgaya yatkın olabilir ya da hassas duygular nedeni ile sıklıkla ağlama halinde bulunabilirler. Fiziksel olarak belirtileri ise genellikle yorgunluk sürekli halsizlik gibi şekillerde kendini göstermektedir. Bazı hastalarda algısal olarak belirtileri görmek mümkün olup; bunlar nelerdir bakıldığında gerçek ve hayali ayırt etme gibi zorluklar yaşandığı görülmektedir.

Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Duygudurum bozuklukları arasında bulunan depresyon psikolojik hastalıklar arasında en sık karşılaşılan durumlardan birisidir. Hastaların kendisini daha az mutlu hissettiği bu durumda kararsızlık tükenmişlik, değersizlik, sürekli yorgunluk gibi hisleri bir arada yaşamakta olduğu görülmektedir. Bu kişiler yalnız kalma isteğine sahip olup yaşamdan zevk almayı bırakmış olabilirler. Zararlı alışkanlıklara daha yatkın olunan bu durumda düşünceler daha çok başarısız olduğuna ve umutsuzluk bulunduğuna yönelik olarak gelişmektedir.

Depresyon nedir bakılacak olursa diğer rahatsızlıklardan ayırmakta olan en büyük belirtisi kötümserlik bakış açısının çok ciddi boyutta bulunuyor olmasıdır. Bu hastalığı yas ile karıştırmamak gerekir. Kadınlarda daha sık görülmekte olup hormon düzensizliği, kronik rahatsızlıklar, genetik yatkınlık, uyku bozukluğu gibi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Kişinin bu dönemde üzgün ve değersiz hissetme duyguları çok ağır basmaktadır. Aynı zamanda huzursuz hisseden kişi ciddi anksiyetelere sahip olabilir.

Odaklanmada zorluklar yaşayan birey nedensiz olarak psikolojik sıkıntılarından ileri gelen ağrılardan mustarip olabilmektedir. Duygularını kontrol etmekte zorlanan kişi kendisini genellikle öfkeli hisseder. Buna ek olarak günlük aktiviteleri de yerine getirmekte ciddi sorunlar çeker. İşe gitmek ya da birileriyle buluşmak kişi için çok zor bir hale gelebilir. İştahta azalma ya da artma gibi durumlar da meydana gelebilmekte olup; yemek bozuklukları ile birlikte görülebilir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk duygudurum bozuklukları arasında bir diğer psikolojik rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Nedir bakılacak olursa iki uçlu bozukluk veya manik depresif bozukluk olarak da adlandırıldığı görülmektedir. Hastalık üç şekilde görülmekte olup bunlar bipolar 1, bipolar 2 ve cyclotimik olarak tasnif edilmektedir. İki farklı dönemden meydana gelen hastalık depresif ve manik olarak adlandırılmaktadır.

Depresif hissedilen dönemde kişi en zevk aldığı şeylerden bile tat alamamaya başlamaktadır. Kış aylarında daha çok bu durumda olunmakta olup kişi oldukça düşük hisseder. Manik olunan dönemde ise aşırı coşkulu hissedildiği görülmektedir. Belirtiler nelerdir bakıldığında bu dönemde çok riskli yatırımlar ve para harcaması yapılabilir. Cyclotimik olan hastalar ise bu durumların daha az yoğun şekilde hissedilmesi şeklinde meydana gelmektedir.

Kaygı Bozuklukları Nelerdir?

Kaygı bozuklukları nedir bakıldığında yüksek seviyede kaygının ve korkunun hissedildiği durumlardan meydana gelen rahatsızlıkları içermektedir. Yaygın anksiyete bunlardan birisi olup kronik olarak yerleşen anksiyetelerden meydana gelmektedir. Bir günün büyük kısmını anksiyete içerisinde geçiren hastaların bu nedenle yaşam kalitesi ciddi seviyede düşmektedir. Uyku bozuklukları bu neticede sıklıkla görülmekte olan bozukluklardan birisidir.

Panik bozukluk ise tekrarlayan panik atakların meydana gelmesi ile görülen kaygı bozuklukları arasındadır. Belirtiler özellikle terleme, çarpıntı, göğüste ağrı şeklinde kendisini gösterir. Nesne ve durumlara karşı geliştirilen çeşitli fobiler de kaygı bozukluğu kapsamındaki psikolojik hastalıklar arasında bulunmaktadır. Yükseklik, hayvanlar, enjeksiyondan korkma gibi çeşitlerde görünebilir. Sosyal anksiyete bozukluğu yine bu kategoride değerlendirilmekte olup sosyal fobi adıyla da bilinmektedir. Duygusal ilişkiler kurmakta zorluk yaşayan bu kişiler diğer bireylerin hakkındaki negatif değerlendirmelerinden ileri seviyede çekinmektedirler. Ayrılık anksiyetesi, bir diğeri olup aşırı düzeyde hissedilen bağlılık ve ayrılma kaygısı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Ciddi şekilde yeme davranışı bozukluğu yaşayan bireylerde yemek bozuklukları bulabilmektedir. Bunlar az ya da çok yeme konusunda kontrolün yitirilmesi şeklinde meydana gelebilir. Genellikle ergenlerde meydana gelmekte olan bu rahatsızlık yetişkinlerde de görülmektedir. Anoreksiya nevroza yeme bozuklularından birisi olup belirtiler kişinin kendisini çok zayıf olmasına rağmen kilolu görmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Aşırı egzersiz, kalori hesabı yaparak beslenme gibi şekillerde kişi takıntılı beslenme ve yaşam düzenine sahiptir. Adet görememe ve kemiklerde incelme gibi durumlar neticesinde anlışmaktadır.

Bunlara ek olarak kabızlık, hastalık, tansiyon düşüklüğü gibi belirtiler de bulunur. Bulimiya nervoza nedir bakıldığında bir yeme bozukluğu olduğu görülüp bu kişilerin yemek yeme düzeni de oldukça farklıdır. Kişi yaşadığı atak neticesinde kısa sürede çok fazla yemek yemektedir. Bunun sonunda ise kusma, ilaç alma ve çok yoğun egzersiz yapma gibi yollar izlemektedir. Tıkanırca yeme şeklinde bozuklukta ise kişi çok yemek yiyip daha sonra utanma davranışları sergilemektedir. Fakat burada kilo almayı engellemek üzerine herhangi bir eylem gerçekleştirilmemektedir.

Uyku Bozuklukları Nelerdir?

Psikolojik hastalıklar arasında bulunan uyku bozukluğu için çeşitli tedavi yöntemleri bulunur. Kişi uyku kalitesi oldukça düşük şekilde uyumakta veya uyduğu zamanda ciddi problemler bulunmaktadır. Rahatlanması üzerine ilaç tedavisi tercih edilmekle birlikte psikoterapi alınması da gerekmektedir. Çeşitleri bulunan uyku bozuklukları nelerdir bakılacak olursa aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

 • İnsomnia
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi
 • Uykuda yürüme
 • Uyku felci
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Gece terörü
 • Uykuda idrar kaçırma

Psikotik Bozukluklar Nelerdir?

Psikotik bozukluklar karşımıza kişinin farklı algılara sahip olma özelliklerini göstermesi ile çıkmaktadır. Psikotik bozukluk nedir bakılacak olursa kişilerin bu anormal özelliklerinin gerçeklik ile bağlarını koparmakta olduğu görülmektedir. Halüsinasyonlar sıklıkla karşılaşılmakta olan belirtileri arasında bulunur. Hezeyanlara sahip hastalar çok farklı ve yanlış inançlara sahiptir.

Şizofreni bu psikolojik hastalıklar arasında bulunmakta olup toplum içerisinde yüzde bir oranında görülmektedir. Şizofreninin aktif olarak görüldüğü vakitlerde kişinin ciddi halüsinasyon ve hazeyanlar ile boğuştuğu görülür. Duygularını ifade etmekte çok zorluk yaşan kişilerin kafası oldukça karışık olur. Mantıklı düşünmeye dair yetenekleri kaybolabilirken; farklı fikir ve planlar üretme konusunda ciddi şekilde beceri düşüklüğü yaşarlar. Bu rahatsızlık konusunda özellikle genetik faktörler çok büyük rol oynamaktadır.

Kişilik Bozuklukları Nelerdir?

Kişilik Bozuklukları Nelerdir?

Kişilik bozuklukları en ciddi psikolojik hastalıklar arasında bulunmaktadır. Davranışsal ve ruhsal olarak farklı özelliklere ve problematik öğelere sahip bireyler oldukları söylenebilir. Kişilik bozukluğu nedir bakılacak olursa bireyim içinde bulunmakta olduğu kültürel yapıya çok uyumsuz olarak davranmakta olduğu görülmektedir. Bu durumdaki bir birey için ilk belirtiler genellikle ergenlik sırasında görülmeye başlar. Bu dönemde ergenler topluma adapte olmakta zorlansa da kişilik bozukluklarında bu ciddi seviyede ve uzun süreli olarak devam eder. Kalıcı bir problem gibi görünüyor olsa da uygun tedavi ile çözüme kavuşturmak mümkün olmaktadır.

Bu karakteristik öğeler toplumsal yapı içerisinde sivrilerek ortaya çıkabilir nitelikte bulunurken; bazen gizli şekilde ilerleyebildiği durumlar da görülür. Nedenleri nelerdir bakılacak olursa büyük çoğunlukla kişinin büyüme şeklinden meydana geldiği görülecektir. Çocukluk travmaları üzerine eğilmek gerekmekte olup bu durumun nedeni genellik çocukluk döneminde yaşanan travmalardan ileri gelmektedir. Kişilik bozuklukları kişinin benlik algısındaki ciddi bozukluklar olduğu manasına gelmektedir. Nedenleri arasında genetik yatkınlık da bulunmakta olup; obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ahibi hastalarda özellikle genetik faktörün ciddi rol oynadığı görülmektedir.

Antisosyal kişilik bozuklukları için de bu durum geçerli olup genetik yatkınlığın bulunduğu görülmektedir. Anne ve babaların büyütme şekli ya da ebeveyn rolündeki kişilerin davranışları çok büyük etkendir denebilir. Hayatında meydana gelmiş olan travmatik olaylar neticesinde de meydana gelebilir. Çocuğun çok sevdiği birini kaybetmesi ya da duygusal travma bırakan diğer durumlar buna örnek olarak gösterilebilir. Kişilik bozuklukları beraberinde farklı psikolojik hastalıklar da getirmekledir. Obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, alkol ve madde bağımlığı, panik bozukluğu, yaygın anksiyete gibi sorunlar bunlara örnek olarak verilebilir. 

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Bunlardan ilki olup ciddi psikolojik hastalıklar arasında yer almaktadır. Nedir bakılacak olursa kişinin başkalarının davranışlarını ciddi seviyede kötü niyetli şekilde yorumlaması şeklinde gerçekleştiği söylenebilir. Başkalarının sömürü, aldatma, kandırma, kötülük yapma, arkasından konuşma gibi davranışlar sergilediğine yeterli herhangi bir kanıtı olmadan inanmaktadır. Sürekli kin sahibi olan birey özellikle ilişkide bulunduğu kişinin bağlılığından sürekli olarak şüphe halinde bulunur.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Birinci dereceden akrabalar dışında başkaları ile vakit geçirmekten kaçınmaktadır. Bu kişiler dışında yakın arkadaşları bulunmayıp olur sürekli kendisini sosyal çevreden koparmaya dair yatkınlık gösterir.

 • Şizotipal kişilik bozukluğunda ise yakın ilişkilerde ani olarak rahatsız hissetme şeklinde kendisini gösterir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Psikolojik hastalıklar arasında bir diğeri olup belirtiler diğer kişilerin haklarını ve düşüncelerini umursamadan hareket etmesi üzerine kendini gösterir. Nedir ayrıntılı bakılacak olursa bu kişiler suç işleme ve zarar verme üzerine yatkınlığa sahip olabilirler. Sorumluluklarını yerine getirmeme, dolandırma, kavga etme, saldırganlık, kasıtlı olarak başkalarına kötü davranma yanı sıra vicdan azabı hissetmeme şeklinde görülmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu

Genellikle genç kadınlarda sıklıkla görülmekte olup ciddi problemler arasında bulunur. Kişi benlik algısı konusunda ciddi seviyede tutarsız davranışlara sahiptir. Dürtüsellik ile hayatına devam eden bu kişiler, hayatlarındaki bireyleri birden bire göklere çıkarırken aynı hızda tam tersi konumuna da sokabilmektedir. Boşluk duygusu, intihara yatkınlık, öfke problemleri gibi belirtileri bulunmakta olup yaklaşık 126 belirtiye sahip bir rahatsızlıktır. 

 • Histriyonik kişilik bozukluğu ise ileri seviyede ilgi çekme ihtiyacı hisseden bireylerin göstermekte olduğu davranış bozukluklarını içermektedir. İlgi odağı olmadığında rahatsızlık duyma, baştan çıkarıcı olmak zorunda hissetme ve aniden değişen duygu durumlarına sahip olma gibi düşüncelere sahip olmaktadırlar. Duyguları dramatize etme, mutlaka bulunduğu ortamda ili odağı olma, ilişkilerinde yapmacık ve kolay etki altında kalma belirtileri gösterir.
 • Narsistik kişilik bozukluğu ise kişinin empati kuramaması ve aşırı kendini büyüklemesi şeklinde gerçekleşmektedir. Kısaca nedir bakılacak olursa bu bozukluğa sahip kişiler başarılarını ve sahip olduklarını üstün şekilde abartma eğilimine sahiptirler. Başkalarının ihtiyaç ve duygularını anlamaktan oldukça yoksundurlar ve saygısız şekilde kendini beğenmiş davranışlar sergilemektedirler.
 • Çekingen kişilik bozukluğu bireyin onaylanmamaya dair ciddi korkular altında bulunması şeklinde kısaca tanımlanabilir. Toplum içerisinde sürekli yetersizlik hissi ile savaşan bu kişiler aşırı duyarlı davranışlar gösterirler. Sürekli utanacağı ve alay edileceği durumlarda bulunmaktan çekinmektedirler.
 • Bağımlı kişilik bozukluğu psikolojik hastalıklar arasında bir diğeri olup ayrıma korkuları, yapışkan durumlar, onaylanabilmek için üstün çaba sarf eden kişilerin sahip olabileceği rahatsızlıklardandır. Kendi başına karar alma konusunda oldukça düşük beceriye sahip bu kişiler başkalarının sorumluluk almasına ve kendisine öğüt vermesine gereklilik duyarlar.
 • Takıntılı kişilik bozukluğu ise aşırı düzenli olma takıntısı barındıran kişilerde görülür. Hayatlarında her şeyin inanılmaz bir düzen ve program içerisinde bulunması gerektiğine inanmaktadırlar. İnsan ilişkilerinde de kontrol etme istekleri abartı seviyede bulunmaktadır ve genellikle saplantılı davranışlar sergilerler.

Çocuklarda Görülen Psikolojik Bozukluklar

Çocuklarda Görülen Psikolojik Bozukluklar

Tanı konulma bakımından bebeklik ve çocuklukta adlandırılan bozukluklara denmektedir. Öğrenme ve gelişim anlamında yolunda olmayan belirtiler nedeniyle erken dönemde anlaşılan ciddi bozukluklardır.

 • Asperger
 • Otistik bozukluk
 • Rett sendromu
 • Bağlanma bozuklukları
 • Özgül öğrenme güçlükleri
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 • Yazılı anlatım bozukluğu
 • İdrarını tutamama
 • Yıkıcı duygu durum bozukluğu
 • Etkileyici dil bozukluğu
 • Diskalkuli bozukluk
 • Enkoprezis
 • Karşıt gelme bozukluğu
 • Ayrılık kaygısı bozukluğu
 • Mutizm
 • Ruminasyon bozukluğu
 • Dürtü kontrol bozukluğu
 • Okuma bozukluğu
 • Sosyal iletişim bozukluğu
 • Kekemelik 
 • Zeka geriliği

Nörobilişsel Bozukluklar 

Nörobilişsel Bozukluklar 

Beynin yapısında meydana gelmiş olan bazı bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bazen beyin fonksiyonlarında da meydana gelen bir bozukluk neticesinde meydana gelen bu psikolojik hastalıklar hafızada, problem çözmede meydana gelen çeşitli sorunlardan ileri gelebilir. 

 • Alzheimer bunlardan birisi olup bireyim önceden rahatça yapabilmekte olduğu eylemleri artık yaparken ciddi zorluklar çekmesiyle görülmektedir. İleri seviyede unutkanlıklar baş gösteren bu rahatsızlık kişinin kaybolmasına ve kişiliğinde çeşitli farklılıklar olmasına neden olabilir. 
 • Parkinson kişinin vücut hareketlerini koordinasyonlu şekilde yapamaması şeklinde kendisini gösterir. Dopamin hormonu üreten hücrelerin yitirilmesi ile ortaya çıkan bu hastalıkta genetik yatkınlık çok önemlidir. Belirtiler titreme ve yavaşlık ile kendini gösteriyor olmaktadır. El yazısında küçülme, baş dönmesi, öne eğilme, boş gözler ile seyretme, sinirlilik, daha sessiz tonda konuşmak gibi belirtilere sahiptir. 

Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu, alkol, uyku hapı gibi çeşitli maddelerin kişinin kendisine zarar verecek ölçüde kullanmasına denmektedir. Bunlar bağımlılık yapmakta olup kişi kullanmadığı takdirde hayal görme, cinsel ya da uyku bozuklukları, anti-sosyal çeşitli davranışlar yaşanabilmektedir. Toplumu oldukça etkileyen bu bağımlılık neticesinde suç oranlarında artış görülmektedir. Genellikle merak duygusu ile başlanmakta olan bağımlılık ailede başlayan bir öyküye de sahip olabilmektedir. Bağımlı ailelerin çocukları henüz anne karnında bundan etkilenerek krizlere girebilmektedirler.

Ergenlik döneminde yaşanan ihmal ve çeşitli sorunlu davranışlar da çocukların özellikle bu dönemde bağımlı olmasına neden olabilmektedirler. Kişi bir kere alıştıktan sonra beyin yapısını deştirmekte olan bu maddeden uzak durmak konusunda fizyolojik ve psikolojik olarak ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bunun için rehabilite etme çalışmaları bulunmakta olup; ilaç ve psikoterapi ile tedavi şansı daha yüksek olmaktadırlar. Diğer psikolojik hastalıklar için olduğu gibi bu durumda da tedavi adına birçok yöntem bulunmakta olup; kişi için en uygun olacak seçenek benimsenerek devam edilmesi gerekmektedir.


Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler TIKLA

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: unieke reizen

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort Krem adını, içerdiği fusidik asitten alır. Kolay sürülebilen ürün, çeşitli deri bozulmalarını tedavi edebilir. Piyasaya çıkış amacı, stafilokok bakterilerine karşı çözüm sunmaktır. Gram pozitif bakteriler arasındaki stafilokok, ciltte reaksiyon gösteren iltihaplanmalara sebep olur. Ürün, iltihap ve irini pasif hale getirir. Fucicort ne işe yarar sorusunun yanıtı zamanla genişlemiştir.

Published

on

Fucicort Krem Ne İşe Yarar

Fusidik asit içeriğiyle adını alan Fucicort Krem, cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan kolay sürülebilir bir üründür. Başlangıçta stafilokok bakterilerine karşı etkili olması amaçlanarak piyasaya sürülen krem, ciltte meydana gelen iltihaplanmaların neden olduğu reaksiyonları azaltarak iltihap ve irini kontrol altına alır. Zamanla, Fucicort krem ne işe yarar sorusu geniş bir yelpazede yanıt bulmaya başlamıştır.

Yenilenen formülü sayesinde, Fucicort artık sivilce ve akne tedavisi için de kullanılabilir hale gelmiştir. Ayrıca, küçük ölçekli cilt bozukluklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Yağlı ciltlerde sıkça görülen kaşıntı ve nem dengesizliğini düzenlemeye yardımcı olur. Cilt sağlığını etkileyen beslenme bozuklukları, dermatolojik veya hormonal hastalıklar gibi faktörler, cildin yıpranmasına neden olabilir. Fucicort nasıl kullanılır diye merak edenler için, kullanım dozu cildin maruz kalmış olduğu fusidik asit miktarına göre ayarlanmalıdır. İhtiyaca uygun kullanım ile krem, en yüksek verimlilikle sonuç verir.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip olan bir üründür ve cilt problemlerinizin dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ciltte başlı, başsız, kırmızı, beyaz, sarı gibi farklı reaksiyonlar meydana gelebilir ve bu nedenle, evde sivilce tedavisi yapmadan önce problemin kaynağı öğrenilmelidir. Fucicort Krem, cilt kaynaklı sivilce, akne ve egzama gibi sorunlar için etkilidir ancak hormonal hastalıkların tedavisinde öne çıkmaz. Derin yaralar ve ileri düzey yanıklarda ise etkili olmayabilir.

Fucicort, özellikle Staphylococcus aureus bakterilerine karşı ideal bir üründür ve temel kullanımı egzama tedavisidir. Bağırsak mukozasında ve üst solunum yollarında bulunan bakteriler, cildin sivilcelenmesine yol açabilir. Ancak Stafilokoklar, farklı reaksiyonlar geliştirebilir. Kullanım süresi, doz ve cilt yapısı gibi faktörler, ürünün etkisini belirleyen önemli etkenlerdir. Fucicort Krem, sivilce ve akne gibi sorunlarda kolonilerin çoğalmasını ve iltihaplanmayı engelleyebilir. Düşük seviyeli cilt bozulmalarında etkili olmasına rağmen, ilerlemiş ve kronik hal almış problemlerde yardımcı bir işleve sahiptir.

Sonuç olarak, Fucicort Krem, cilt problemlerinin tedavisinde etkili bir seçenek olabilir ancak yan etkileri ve sınırlı etki alanı nedeniyle, kullanmadan önce mutlaka dermatoloji uzmanına danışmak önemlidir. Cildinizdeki sorunların kaynağı doğru bir şekilde belirlenerek, uygun tedavi yöntemleri belirlenmeli ve Fucicort gibi ürünler sadece uzman önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem, Leo Pharma tarafından üretilen bir cilt kremidir. Leo Pharma’nın merkezi Danimarka’nın Ballerup şehrinde yer almaktadır ve Fucicort, dünya genelinde birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Firma, güvenilir ve etkili ürünler sunarak tanınmaktadır. Fakat Fucicort, aynı firmaya ait Fucidox Krem ile karıştırılmamalıdır. Fucicort ve Fucidox benzer özelliklere sahip olsalar da, farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Etken madde, Fusidium coccineum mantarından sentezlenir ve dermatoloji uzmanının şikayetinize göre seçeceği bir üründür.

Dermatoloji uzmanı, muayene sonrasında Fucicort veya Fucidix kullanmanızı önerebilir. İki kremi birbiri yerine kullanmak uygun değildir. Yoğunluk ve ilave madde farklılıkları, farklı amaçlar için uygundur. Fucicort Krem, iltihaplanma riskini azaltmak için kullanılabilir. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırıklarında etkilidir. Uygulama bölgesindeki bakteri nüfuzunu baskılar. Deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen eklem ağrısına da iyi gelir.

Fucicort Krem, hafif yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Yanmış bölgede bakterilerin üremesini önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak izlerin giderilmesi için sık kullanılan bir ürün değildir. Krem, yaranın temizlenmesine odaklanır ve iz karşıtı ürünlerle birlikte kullanılabilir. Krem kullanırken, cildinize zarar verebilecek kozmetik ürünlerden kaçınmak önemlidir. Ürünün yan etkileri, kozmetik kimyasallarla artabilir.

Fucicort Krem, sivilce, akne, çıban, hafif yara ve yanıkların tedavisi için uygundur. Ancak başı kopmuş sivilceler, kanlı yaralar veya kabuklaşmamış yanıklar gibi ciddi durumlarda kullanılmamalıdır. Kremdeki maddelerin vücutta emilmesi istenmeyen bir durumdur ve Fusidik asit, vücutta alerjik tepkilere neden olabilir. Sivilce kremi nasıl kullanılır sorusu için, kuru cilt üzerine ideal dozda uygulama yapılması önerilir. Eğer düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız varsa, dermatoloji uzmanınızı bilgilendirmeniz gerekir.

Fucicort Krem’in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip bir kremdir ve bu nedenle dikkatli ve ölçülü bir şekilde kullanılması önerilir. Hassas ciltli gençler, dermatolog gözetiminde kullanmalıdır. Ancak, küçük çocuklar ve bebekler için uygun değildir ve pişik tedavisinde doğru bir seçenek olarak kabul edilmez.

Yaşlı bireylerin Fucicort kullanımı hakkında net bir veri bulunmamaktadır. Ancak, cilt durumuna bağlı olarak, yaşlılar da bu kremi kullanabilirler. Ancak, 18 yaşından küçüklerde uygulandığında tahrişe neden olabileceği için, bu yaş grubundaki kişilerin kullanımı sınırlandırılmalıdır. Olası yan etkiler arasında şunlar yer alabilir:

Uygulanmaması gereken yerler Olası etkileri
Göz kapaklarına ve göz altına Glokom (göz tansiyonu), yanma, kaşıntı, sulanma
Kulak içi Duyma kabiliyetinde azalma, bakteri popülasyonunda bozulma
Dudaklar ve ağız içi Mukozalarda bozulma
Yüz Kızarıklık, kaşıntı, hassas bölgelerde düşük dozda kullanım
Sürtünme ve terleme olan yerler Uygulama yeri şişmesi ve sertleşmesi, hassasiyet
Genital bölge Asit içeriği nedeniyle nem oranını etkileme, kaşıntı
Boğaz çevresi Solunum zorluğu, reaksiyonlar
Egzama Yanma, batma, kaşıntı, kızarma, döküntü, deride kuruluk

Araç kullanımına ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Prospektüste açıklanmış etkiler “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorisine girer. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1’dir. Yaygın olmayan etkiler binde bir ihtimale sahiptir. Kremin olumsuz etkileri önemsiz sayılabilecek düzeydedir. 

Yan etki olasılığı, kullanıma paraleldir. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir. Cilt, kullanımla krem içeriğine alışır. Hekimin önerdiği doz, kontrollü seviyede azaltılabilir. Kreme ihtiyacınız kalmadığını anlıyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanıma devam edebilirsiniz. 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort’un araç kullanımı ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Yan etkileri prospektüste “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorilerinde açıklanmıştır. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1 iken, yaygın olmayan etkilerin ihtimali binde birdir. Bu nedenle, krem genellikle güvenli bir üründür ve yan etkileri önemsiz düzeydedir.

Yan etki olasılığı, kullanım sıklığı ve süresine bağlıdır. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir çünkü cilt, kullanımla krem içeriğine alışmıştır. Hekimin önerdiği doz kontrollü seviyede azaltılabilir. Kremi kullanmaya devam etmek istemiyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, yan etki olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir ve ciltteki tahrişi önleyebilir.

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem, 20 mg ve 30 mg’lık tüplerde mevcuttur. Tüpün kapağı polietilen yapıdadır ve ince karton kutuda prospektüsü ile sunulur. Kullanmadan önce, içerik hakkındaki talimatları okumanız ve değerlendirmeniz önemlidir. Kremin aktif maddesi fusidik asittir ve klorokrezol, setamakrogol 1000, setostearil alkol, sodyum di-hidrojen fosfat di-hidrat, sodyum hidroksit ve saf su gibi yardımcı maddeler içerir.

Fucicort Krem, diğer kremlerle karıştırılmamalıdır. Eğer birlikte kullanılacak ürünler varsa, önce veya sonra uygulanmalıdır. Kremin uygulanacağı bölge temizlenmiş, kuru ve açık yarasız bir alan olmalıdır. Uygulama dairesel hareketlerle yapılmalı ve tek veya çift parmak ucu kullanılmalıdır. Yoğun baskı uygulamak, kremi diğer bölgelere yayabilir. Tırnak veya sert cisimler kullanmadan, hafif baskı uygulayarak emilimi kolaylaştırmak gereklidir. Ayrıca, aşırı kullanım tahrişlere sebep olabilir. Kremlenmiş bölge birkaç saat boyunca sabun ve su temasından korunmalıdır.

Açılan tüpün kapağı iyice kapatılmalıdır. Tüp ağzında kuruma belirtileri görülürse, krem kullanımı önerilmez. Kremin karton kutuda saklanması faydalıdır. Kutu, sıcaklık değişiklikleri ve dış etkenlerden korunmaya yardımcı olur. Plastik tüp, güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Saklama ömrü 3 yıldır ve kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Fucicort Krem, 30 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta saklanmalıdır. Kremin buzdolabında veya sıcak yerlerde saklanması, yapısal bozulmalara sebep olabilir.

Fucicort Krem’in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort, etken maddesi fusidik asit olan bir üründür. Bu materyal, iltihaplanma ve deri bozulmasına sebep olan bakterileri ortadan kaldırır. Fucicort Krem ne işe yarar sorusunun cevapları, tedavi edilebilecek problemlerle açıklanabilir. Fucicort ne için kullanılır diyorsanız, kullanım amaçları şöyledir:

Egzama Türü Tanım Fucicort Krem Kullanımı
Staz Egzama Dolaşım sistemi sorunları kaynaklı Ayak ve bacak egzaması için kullanılabilir.
Atopik Egzama Yaygın tür, kaşıntı belirgin El, parmak, bilek, yüz gibi yaygın bölgelerde kullanılabilir.
Diskoid Egzama Sulu ve kuru şekilde görülebilir Sulu egzama için uygundur.
Kontakt Dermatit Alerjik etkilerden kaynaklı Bileşenleriyle alerjenleri baskılar. Sabun ve deterjan kimyasallarının cilt dokusuna yerleşmesini engeller.
Nörodermatit Lekeli egzama, akşam saatlerinde artar Kaşıntı reaksiyonunu azaltarak yaşam kalitesini yükseltir.
Psöriyazis Deri ve tırnakları bozar Başlangıç seviyesindeki şikayetler için uygundur.
Diskoid Lupus Erit. Kelebek hastalığı, renk farklılaşması Cilde yansıyan sonuçları baskılar, sistemsel tedavi sağlamaz.
Böcek Isırıkları Şişkinlik, hafif kanama, ağrı oluşabilir Rutin aralıklarla temizlenmiş bölgeye uygulanabilir.
Sivilce ve Akneler Yağ oluşumlarına bağlı cilt sorunları Antibakteriyel etkisi işlevseldir.
Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fusidik asit yan etkileri olan bir maddedir. Kullanım öncesinde muayeneden geçmek yararlıdır. Kremi reçetesiz kullanmak, ciltte alerjik komplikasyonlar oluşturabilir. Krem nasıl kullanılır sorusunun farklı cevapları bulunur. Lezyon miktarı ve yoğunluğu belirleyicidir. Fucicort ne işe yarar diyen kullanıcılar prospektüsten faydalanabilir. Hastanelerin dermatoloji bölümüne başvurmanız, şikayete uygun dozda Fucicort Krem kullanmanız gerekir. 


Ibucold C Ne İşe Yarar? TIKLA

Iburamin Zero Ne İşe Yarar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Sağlık

Iburamin Cold Ne İşe Yarar?

Iburamin Cold ne işe yarar sorunun cevabını vermeden önce etken maddesi olan içerikleri tanımamızda fayda var. İburamin Cold içeriği içerisinde bulunan ana etken madde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olarak karşımıza çıkmaktadır. İburamin Cold ne işe yarar sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları durumlarında gözüken reaksiyonların giderilmesinde kullanılmaktadır. 

Published

on

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İçinde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olan İburamin Cold, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Kullanarak, hastalık belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Kişiler, hastalık dönemlerinde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve ateş benzeri belirtilerle karşılaşabilirler. Ancak, Iburamin Cold içindeki özel maddeler, bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. İçerdiği ibuprofen etken maddesi, ağrı ve ateş azaltmaya yarayan bir iltihap sökücü olarak bilinmektedir. Bu sayede, kişilerin hastalık sürecinde daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Iburamin Cold’da bulunan psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki iltihapları gideren bir maddedir. Ayrıca klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlara karşı doğal bir çözüm sunar. Bu reaksiyonlar histaminiyi tetikler. Iburamin Cold’un içerisinde ayrıca laktoz monohidrat, hipromelloz ve karmin gibi yardımcı maddeler de bulunur.

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İburamin Cold, ağrı kesmek için etkili bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, baş ağrısı, diş ağrısı, eklem ağrısı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların özellikleri, örneğin soğuk algınlığı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların genellikle viral enfeksiyonlara bağlı olmasıdır. İburamin Cold, bu hastalıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılır ve hızlı bir şekilde etki gösterir.İlacın etken maddeleri, ağrıyı hızlı bir şekilde azaltarak rahatlama sağlar. Bu nedenle, İburamin Cold sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 • Grip ve sinüzit türevi hastalıkları iyileştirmede etkindir. Grip problemi virüslerin sebep olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. İnfluenza olarak adlandırılan bu hastalığa halk arasında grip adı verilmektedir. Grip hastalığında virüsler burun, boğaz ve akciğerlere yerleşmektedir. Sinüzit rahatsızlığı ise yüz kemikleri içerisindeki boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Sinüzit, koku almada güçlük çekmek, geniz akıntısı, koyu burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ile ortaya çıkabilir.
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı durumlarının giderilmesi ve tedavi sürecinde oldukça etkilidir. Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı, sinüzit, grip gibi durumlarda enfeksiyonların ve alerjilerin tetiklemesi ile meydana gelmektedir. Dış etkenli durumlar sebebi ile burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gözlemlenmektedir. Örneğin mangal durumu burnu tahriş edebilir ve duruma sebebiyet verebilir.
 • Ateş ve ağrı durumlarının azaltılmasına katkıda bulunur. Ateş oluşumu bakteri ya da virüsler gibi pek çok nedenden ötürü olabilir. Vücut tasarımı itibari ile bağışıklık sistemi hipotalamusu etkilemektedir. Bu durumda vücut ısısı yükselir ve kişilerde ateş çıkması olarak bilinir. Vücut üzerinde tıpkı ısı ve basıncın ölçülmesi gibi ağrı eşiğini de algılayan organlar mevcuttur. Iburamin Cold bu ağrıların bastırılmasını sağlayan etkiler gösterir.
 • İltihap giderici bir etkisi olması ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. İltihap tıp dilinde inflamasyon olarak adlandırılmaktadır. Tıbbi bir terim olan iltihap, tahriş ve yaralanma gibi durumlara vücudun vermiş olduğu bir tepkime belirtisidir. Bakteri ve virüs gibi bulaşıcı durumlarda iltihap oluştuğu gibi dış etmen kaynaklı yaralanmalar sırasında da oluşabilir.
 • Boğaz hastalıklarının ve ağrı durumlarının azaltılarak giderilmesi. Boğazlarda oluşan ağrı durumu o bölge üzerinde hissedilen yanma ve kuruma gibi hislerle başlamaktadır. Özellikle yutkunma sırasında kötüleşmekte olan boğaz ağrısı, tahriş olma ve çizilme durumlarının genel adı olarak bilinmektedir.
 • Baş ağrılarının iyileşmesini sağlar. Iburamin Cold başın belli bölümünde oluşan belirgin rahatsızlık durumlarına çözüm olmaktadır. Baş ağrıları kimi zaman zonklama kimi zamanda sıkıştırma olarak kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı durumları bir anda gerçekleşebildiği gibi yavaş yavaş meydana gelebilmektedir. Baş ağrıları birkaç saat ya da gün boyu sürebilen süreçlerdir. Bu ağrı durumları açısından Iburamin Cold önemli bir çözüm kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Alerjik bazı nezle durumlarının tedavi süreçlerinde etkilidir. Tıp dilinde alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesi kaşıntı ve tıkanıklık gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumun bir reaksiyonu olarak gözlerde kaşıntı ve sulanma meydana gelirken, burun akıntısı ve hapşırma atakları gözlenebilir. Hastalık kendini sinüs basıncı belirtileri ile göstermektedir ve tedavi sürecinde ilacın etkisi oldukça önemlidir.
 • Kulak, burun, boğaz içerisinde oluşan iltihap durumlarının tedavi edilmesinde kullanılır. Kulak ağrısı, aşırı halsizlik, yüksek ateş, baş dönmesi, kendini kötü hissetme ve denge sorunları gibi durumlar kulak – burun – boğaz iltihaplarının habercisi olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda Iburamin Cold oldukça etkili bir ilaç tedavi yöntemidir.
 • Farenjit ve soluk borusu iltihaplarının tedavisinde önemli bir ilaçtır. Tıp dilinde trakeit olarak bilinen soluk borusu enfeksiyonu soluk borusunda hissedilen ağrı, nefes darlığı, halsizlik ve şiddetli öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bakteri ve virüslerin neden olduğu soluk borusu iltihapları çocuklarda daha sık gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak da hastalık görülebilmektedir.
 • Ödem ve vücutta kırgınlık belirtilerini azaltır. Vücut dokuları aşırı miktarda sıvı birikimi ile şişmeye başlar. Ödemler daha ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve ellerde oluşmaktadır. Vücudun belirli uzuvlarında meydana gelen ödem bedenin diğer bölgelerine de sıçrayabilir.

Iburamin Cold Nedir?

Iburamin Cold Nedir

Iburamin Cold, soğuk algınlığı, ateş, göz yaşarması, burun akıntısı, hapşırma ve grip süreçlerini tedavi etmek için tasarlanmış bir ilaçtır. Antihistaminik grubuna aittir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını çözmede oldukça başarılıdır. Genellikle bu alanla ilgili problemlerde kullanılır. İburamin Cold, 12 veya 24 tabletlik paketler halinde reçete edilir ve tüm eczanelerden temin edilebilir. İburamin Soğuk algınlığı ilacının içerik bilgileri şu şekildedir:

 • Etken madde içeriği; İlaç içerisinde bulunan her bir film kaplı tablet 200 miligram ibuprofene eşdeğer olan 222.22 mg ibuprofen DC &90,30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg kadar klorfeniramin maleat içermektedir.
 • Yardımcı madde içeriği; İlaç içerisinde yardımcı maddeler bulunmaktadır. Bunlar inek sütünden elde edilen laktoz monohidrat, mikrokristal selülozpH 102, magnezyum stearat, povidon K30, kolloidal silikon dioksit, hipromelloz, kroskarmelloz sodyum, titanyum dioksit (E171), polietilen glikol, karmoizin (azorubin) alüminyum lak (E122) yardımcı maddeleridir.

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold adlı ilaç, genellikle sıklıkla merak edilen bir sorudur. İlaç, PVC/PVDC/Al folyo blisterlerinde bulunan 12 veya 24 film kaplı tabletler şeklinde satılmaktadır. Her film kaplı tablet, 200 miligram ibuprofen, 30 miligram psödoefedrin hidroklorür ve 2 miligram klorfeniramin maleat içerir. Ilacın nasıl kullanılacağına dair daha fazla bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Klorfeniramin, vücudumuzdaki histamin miktarını düşürerek hapşırık, göz sulanması, burun akıntısı ve kaşıntı gibi belirtileri azaltan bir antihistaminik ilaçtır. Iburamin Cold ise, steroid içermeyen bir iltihap giderici olan non-steroid antiinflamatuvar ilaç grubunda yer almaktadır. Ibuprofen adlı etken maddesi, vücutta inflamasyona neden olan hormonların miktarını azaltarak ağrıyı hafifletir.

Iburamin Cold ilacı, burnunuzu etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar arasında sinüzit, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları yer alır. Bu hastalıklar sırasında burun tıkanıklığı, akıntısı ve ateş gibi sıkıntılar yaşarsınız. Psödoefedrin maddesi sayesinde, burun içindeki damarlar küçülür ve tıkanıklık azalır. Bu sayede, Iburamin Cold ilacı belirti ve rahatsızlıklarınızı rahatlatır.

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold kullanmadan önce, uzman bir doktora danışmak önemlidir. İlaç kullanımı hakkında en doğru cevap doktorunuzun tavsiyesidir. Tabletler 4 ila 6 saat arasında kullanılmalıdır ve bir günde en fazla 6 tane alınabilir. İlacın yutulması gereklidir ve kullanım talimatlarına uyulması önemlidir.

İlaç kullanırken bol su içmek önemlidir. Eğer doktor farklı bir öneri vermemişse, ilacı en fazla 5 gün boyunca kullanmak gerekir. İlacı aldıktan sonra hala fayda görmüyorsanız, doktorunuza başvurun. Iburamin Cold’un kullanım talimatı, 12 yaş altı çocuklara uygun olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle, Iburamin Cold’u kaç yaşındakiler kullanabilir diye sormamak önemlidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza başvurabilirsiniz.

Doktorunuzun size farklı bir tavsiyesi olmadığı sürece, ilacı kullanmayın. Çocukların ilacı kullanıp kullanamayacağı hakkında doğru bilgileri doktorlarınızdan almanız önemlidir. Iburamin Cold ilacı, 60 yaşın üstündeki hastalar için kullanıldığında dikkat edilmelidir. Yaşlı hastalar için özellikle, ilacın nasıl kullanılacağı konusu çok önemlidir. Bu ilaç, yaşlı hastalarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple, doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

60 yaş ve üstü hastalar, Iburamin Cold ilacını doktor gözetiminde kullanmalıdır. Emziren ve hamile kadınların ise kesinlikle doktora danışmadan ilacı kullanmamaları önerilmektedir. İlaçtaki bazı maddeler, anne sütünden emzirilen çocuklara geçebilir. Bu nedenle hamile ve emziren kadınlar risk altındadır. Bu durumda, hamilelikte ilacın nasıl kullanılacağı konusu son derece önemlidir.

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

“Iburamin Cold” adlı ilaç, yan etkileri nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir film tablet formdadır. İbu profen, klorfeniramin, psödoefedrin gibi bileşenlere alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Nasıl kullanılacağına dair doğru bir cevap olarak, şiddetli yüksek tansiyon ve çarpıntıya sebep olan hastalıklar sırasında kullanılmaması gerektiği söylenebilir. Ayrıca, şiddetli kalp yetmezliği hastalığı, mide-bağırsak kanaması veya kanama eğilimli bir tanı durumunuz varsa, “Iburamin Cold” kullanmamalısınız. İlaç kullanırken doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. İlacın bazı bilinen yan etkileri şunlardır:

 • Karın ağrısı şikayetleri
 • Nefes almada zorluk çekmek
 • Cilt üzerinde döküntü oluşumu
 • Ciltte ve gözlerde oluşan sarılık
 • Baş dönmesi belirtileri
 • Göğüste ağrı hisse
 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Işığa karşı hassasiyet hissi
 • Kalp atışlarında oluşan çarpıntı
 • Beyaz kan hücreleri olan lökosit miktarında azalma
 • (Oral ülserasyon) ağız iltihabı
 • Kötü bir koku şeklinde yapılan dışkılama
 • Bağırsak içerisinde gaz oluşumu
 • Duyma işleminde güçlük çekmek

İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. İlacın yan etkileri olabilir, bu nedenle ilacın faydaları ve riskleri hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun önermediği durumlarda ilacı kullanmamanız da önemlidir. Bu şekilde, ilaç tedavisi sizin için en iyi şekilde çalışabilir.

 • Hamile kadınların gebeliğin son üç ayı
 • Şiddetli karaciğer rahatsızlığı
 • Şiddetli böbrek sorunu ve yetmezliği durumu
 • 12 yaşından küçük olan çocuklarda yan etkileri görülebilmektedir ve tavsiye edilmez.
 • (Koroner arter) Kalbin beslenmesini sağlayan damar rahatsızlıkları durumu
 • Iburamin Cold kullanımı sırasında bazı antidepresan, atropin ve beta blokerler içeren yüksek tansiyon ilaçları, astım tedavisi ilaçları, kan toplanması ilaçları, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozukluğu için kullanılan moklobemid, doğum sırasında rahim kasılmasına uyarıcı olan oksitosin, migren tedavisi için alınan ergotamin ve metiserjit, depresyon tedavisi için verilen monoamin oksidaz inhibitörleri ilaç çeşitleri kullanıyor veya ilaçların kullanımı ardından 2 hafta süre geçmediyse kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullanımdan daha önce (Ibuprofen), aspirin ya da diğer steroid olmayan iltihap kurutuculara alerjik reaksiyonlar ve tepkimeler gösterdiyseniz kullanılmamalıdır.
 • Yukarıda sözü edilen ilaçlara karşı daha önce bağırsak ve mide kanaması ya da delinmesi söz konusuysa kullanılmamalıdır.
 • Tekrar eden onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülseri, mide iltihabı, bağırsak ve mide kanaması gibi durumlar varsa veya daha önce tekrar ettiyse kullanılmamalıdır.

“Ibucold C” adlı ilaç ne işe yarar? Merak edenler için cevap burada! Bu ilaç ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri ile bilinir. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, adet sancısı ve grip gibi durumlarda kullanılabilir. Ancak, herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Daha fazla bilgi için, tıklayabilirsiniz.

Nurofen“, baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı gibi ağrılarla başa çıkmak için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özellikleri de bulunmaktadır. İçeriğindeki ibuprofen maddesi sayesinde ağrıyı hafifletir ve ateşi düşürür. Ancak bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doz aşımı ya da yanlış kullanım ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Okumaya Devam Et

Haber

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? Aile hekimini değiştirmek adına ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve burada sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisine talebinizi iletmek mümkündür. Bu şekilde aile hekimi değiştirme işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Ancak internet üzerinden nasıl yapılır diye merak edenler varsa bu seçenek de oldukça pratiktir. İşlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar MHRS’ye E-Devlet şifresi ile giriş yaparak aile hekimi değiştirme talebini internet üzerinden kurumla paylaşabilmektedir.

Published

on

aile hekimi değiştirme

Her bireyin otomatik olarak kayıtlı olduğu bir aile hekimi vardır. Ancak bazı sebeplerle, örneğin taşınma veya memnuniyetsizlik, aile hekimi değiştirme işlemi yapılabilir. E-Nabız uygulaması üzerinden kolayca yapılan bu işlem için 3 ayda bir en fazla 1 kez değiştirme hakkı tanınmaktadır. Ayrıca değiştirme işlemi, her ayın 5’i ile 21’i arasında gerçekleştirilebilir.

Aile Hekimi Değiştirme

Aile Hekimi DeğiştirmeAile Hekimi Değiştirme

Bazı nedenlerden dolayı aile hekiminizle çalışmaktan memnun değilseniz veya yer değiştirmeye karar verdiyseniz, aile hekiminizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, aile hekimi değiştirme işlemini internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Yeni bir aile hekimini seçmek için sadece il, ilçe ve birime göre arama yapmanız yeterli. Böylece hiçbir kuruma gitmeniz veya dilekçe yazmanız gerekmez. Sıra bekleme gibi bir durum da söz konusu değildir.

Tüm aile hekimi değiştirme işlemleri, internete bağlı olan cihazlarla çok kısa bir sürede yapılabilir. Ayrıca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi aracılığıyla aile hekimi bulma, değiştirme, randevu alma ve tahlil sonuçlarını öğrenme gibi birçok işlem de yapılabilir. Bu işlemler oldukça pratiktir ve nasıl yapılacağı konusunda meraklı olanlar için kolaydır.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Nabız ve E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz aile hekimi değiştirme işlemini, birçok kişi merak ediyor. Aile hekiminizi değiştirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan formu doldurmanız gerekiyor. Bu formda değişiklik sebebini doğru bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Bu işlem sayesinde, aile hekiminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. E-Nabız sitesi ve E-Devlet hizmetlerinden yararlanarak, bu işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İkametgah değişikliği için seçenek işaretleyin!

Eğer ikametgah adresiniz değiştiyse, bu durumu belirtmek için seçenek işaretlemeniz gerekiyor. Ayrıca, eğer aile hekiminizle ilgili bir şikayetiniz varsa ve değiştirilmesini istiyorsanız, seçenekler arasında “Kendi İsteği” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu değişiklik işlemi yaklaşık 15 gün içinde tamamlanacak ve size yeni bir aile hekimi atanacaktır. Aynı şekilde, şikayetinizin olduğu aile hekimi de değiştirilebilir. Bu işlemler için gerekli adımları atmak oldukça kolay!

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirmek isteyenler için birkaç seçenek mevcut. En popüler yöntem, ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve müşteri temsilcisi ile konuşarak talebinizi iletmek. Bu şekilde değişiklik kolaylıkla yapılabilir. İnternet üzerinden işlem yapmak isteyenler ise, E-Devlet şifresiyle MHRS’ye giriş yaparak aile hekimi değiştirme taleplerini paylaşabilirler. Hem pratik hem de oldukça hızlı, bu yöntemler sayesinde aile hekimi değiştirme işlemleri artık daha da kolay hale geldi.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçe Formu Gerekli mi?

Aile hekimini değiştirmek isteyenlerin internet üzerinden bir dilekçe ya da form çıktısı alıp imzalamaları şart değil. Basitçe tercih ettikleri aile hekimine bu değişiklik taleplerini iletmeleri yeterli olacaktır. Talep sonrası, aile hekimi bilgisayardan tercih edilen kişiye “Aile Hekimliği Tercih/Değiştirme Formu”nu vererek değiştirme işlemi tamamlanacak. İnternet üzerinden yapılabilen bu işlem, bazı vatandaşlar için karmaşık gelebilir. Bu durumda, tercih edilen aile hekimi ile iletişime geçerek değiştirme isteğini doğrudan kendilerine iletebilirler.

Aile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile Hekimi Değiştirme BaşvurusuAile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, farklı yöntemlerle başvuruda bulunabilirler. En kolay yöntem, E-Devlet üzerinden başvurudur. Ancak, bu işlemi gerçekleştirmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aile hekimi değişikliği yapmak için gerekli kriterler şunlardır:

1. Yeni bir aile hekimi seçilmiş olmalıdır.

2. Eski aile hekimiyle arasında düzenli bir hasta-hekim ilişkisi bulunmamalıdır.

3. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği randevu tarih ve saatlerinde başvuru yapılmalıdır.

E-Devlet üzerinden aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, kişisel bilgilerini girdikten sonra yeni aile hekimlerini arayabilirler. Randevu alındıktan sonra, başvuruları işleme alınacaktır. Ancak, randevu taleplerinin yoğunluğuna göre işlemler birkaç gün sürebilir.

Ayrıca, aile hekimini değiştirmek isteyenler, Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi veya Alo 184 hattını da kullanabilirler. Bu yöntemlerle de başvuru yapmak mümkündür.

Sonuç olarak, aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler için birkaç seçenek mevcuttur. E-Devlet, Sağlık Bakanlığı web sitesi ve Alo 184 hattı, kolay ve hızlı bir başvuru yapma imkanı sunmaktadır. Ancak, başvuru yaparken gerekli kriterlerin yerine getirilmesi önemlidir.

 • Geçilmek istenen aile hekimi 4.000’den fazla kayıtlı vatandaşa sahip ise geçiş yapamazsınız.
 • Son 3 ay içerisinde yalnızca 1 defa geçiş yapılabilmektedir.
 • Geçiş tarihleri ise her ayın 5′ i ve 21’i arasında yapılır. Bu tarihlerde yapılan işlemler aynı günün gecesi 23:59’da gerçekleşir. Ancak ayın 21′ inden sonraki işlemler diğer ayın 5′ ine kadar bekletilir.

Aile hekimi listesindeki yeşil renk, 500 altında nüfusa sahip aile hekimlerini temsil eder. Bu hekimler, geçiş yapmak için uygun kabul edilir. Listede bulunan sarı renk ise 3500-4000 arası nüfusa sahip aile hekimlerini belirtir ve geçiş için uygundur. Ancak, kırmızı renk ile gösterilen aile hekimi 4.000’den fazla nüfusa sahiptir. Bu nedenle seçim yapmak mümkün değildir. Aile hekimi listesi, sağlık hizmeti alırken vatandaşlarımızın doğru karar vermeleri için son derece önemlidir.

Aile Hekimi Otomatik Olarak Değişebilir mi?

Sağlık konusunda değişiklikler yapacak bir kanun teklifi var. Bu teklifte, “Sağlık Bakanlığı, kendi planlama doğrultusunda, hastaların kayıtlarını istediği doktordan alarak kendi seçtiği doktora da taşıyabilecek” deniyor.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirme işlemini başarıyla tamamlamanız için E-Devlet üzerindeki E-Nabız sistemine erişim sağlamanız gerekmektedir. Ancak işlem esnasında bazı adımları izlemeden geçmeniz durumunda işleminiz tamamlanamayabilir. Bu nedenle aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz:

1. E-Devlet sistemine giriş yapın ve kullanıcı bilgilerinizle oturum açın.
2. E-Nabız sistemine erişim sağlayın.
3. E-Nabız sistemine girdikten sonra sol menüdeki “Hekim İşlemleri” sekmesine tıklayın.
4. Karşınıza çıkan listede “Aile Hekimim Değişti” seçeneğini seçin.
5. “Aile Hekimim Değişti” sayfasına ulaştığınızda “Yeni Aile Hekimi Seç” butonuna tıklayın.
6. Şimdi size en yakın olan aile hekiminizi seçin ve “Kaydet” butonuna tıklayın.
7. Son olarak, sistem size aile hekimi değişikliğiyle ilgili bir onay mesajı gösterecektir. Bu mesajdaki “Onayla” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde izleyerek aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. E-Nabız sistemini kullanarak işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Herhangi bir sorun ya da soru için sağlık kuruluşlarından bilgi alabilirsiniz.

E-Nabız sistemine kaydı olan vatandaşlar, aile hekimlerini değiştirmek istedikleri takdirde https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapabilirler. Böylece ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneğine kolaylıkla ulaşabilirler. Aynı zamanda bu alanda ‘Hangi aile hekimindeyim?’ sorusunun cevabını da öğrenebilirler. Yani, mevcut aile hekimlerinin adları bu bölümde yazılıdır ve hemen altında ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneği mevcuttur.

Bir seçeneğe tıkladığınızda, yeni bir sayfa açılır. Bu sayfada, istediğiniz doktorun konum bilgilerini girmeniz gerekiyor. Böylece, istediğiniz doktoru kolayca bulabilirsiniz.

Seçtiğiniz il ve ilçeye göre aile sağlığı merkezlerinin listesi anında karşınıza çıkacak! Aradığınız merkezi seçerek sayfanın altındaki doktorlara hızlıca geçebilirsiniz.

Hedeflediğin doktorun adını seçip kutucuğunu işaretle. Sonra da sayfanın altında yer alan ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıkla. Bu kadar basit!

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız’a kayıt olmak isteyen vatandaşlar için işlemler oldukça kolaydır. İlk önce, sistemde kaydı bulunmayanlar e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler. Ancak, sisteme kayıt olmak daha iyi bir seçenek olabilmektedir.

Kayıt işlemini gerçekleştirmek için izlenecek adımlar şu şekildedir:

1. Öncelikle, e-Devlet sisteminde bulunan “E-Nabız” hizmetine giriş yapın.
2. Daha sonra, “E-Nabız’a üye ol” seçeneğini tıklayın.
3. Karşınıza çıkan formda, kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun.
4. Son olarak, formda verdiğiniz bilgileri doğrulamak için e-Devlet şifrenizi kullanarak işlemi tamamlayın.

Bu kadar basit! Artık E-Nabız sistemine kayıt oldunuz ve sağlık bilgilerinize her zaman kolayca erişebilirsiniz.

 • E-Devlet sistemi üzerinden E-Nabız’a kayıt olunabilmektedir. Bunun için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığı zaman ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonu görülecektir. Bu seçeneği tıklamak gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik ve şifre girerek sisteme giriş yapılmaktadır.
 • E-Devlet üzerinden TC ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-E-Nabız-kisisel-saglik-sistemi) adresine erişim sağlamak gerekmektedir.
 • Giriş yapılmasının ardından E-Nabız uygulaması ile alakalı bilgileri burada görmek mümkündür. Sayfanın altında bulunan ‘Uygulamaya Git’ butonuna tıklanır.
 • Otomatik bir şekilde sayfa https://enabiz.gov.tr adresine yönlendirecektir. Burada gerekli bilgiler girilir ve şifre belirlenir. Daha sonra kayıt işlemi tamamlanmış olur.

Sonrasında ise aile doktorunu değiştirmek isteyenler, öncelikle yukarıdaki talimatları izlemeli ve aile doktoru değiştirme işlemini tamamlamalıdır.

Aile Hekimi Nedir?

Türkiye’de aile hekimliği dediğimiz özel bir sağlık hizmeti vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Aile hekimi, bireyler ve aileler için her türlü sağlık hizmetini sunan bir uzman. Tüm yaş gruplarına ve hastalıklara karşı hizmet veriyor. Amacı ise hastalıkların başlangıç aşamasında önleyici tedbirler alarak birey ve ailelere sağlık hizmeti sunmak. Ayrıca aile hekimleri hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesini sağlıyorlar. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar sağlıklı bir yaşam sürdürerek, hastalıklarla mücadele edebiliyorlar.

Bir toplumda insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için aile hekimliği kurumu çok önemlidir. Aile hekimleri, sorumluluğu altındaki kişilerin sağlık durumlarını düzenli olarak takip eder ve gerekli durumlarda tedavi ya da bakım sağlarlar. Ayrıca, birinci seviye sağlık hizmetlerinin aile hekimleri tarafından verilmesi sayesinde ikinci ve üçüncü seviye sağlık kurumlarının da daha verimli hizmet vermesi sağlanır. Bu nedenle, aile hekimliği kurumu toplum sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.


Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? TIKLA

Profesör Maaşı Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler