Connect with us

Sağlık

Crohn Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığı inflamatuar bağırsak rahatsızlıklarının başında gelir. Ülseratif kolit olarak bilinen hastalık, yakınma ve bağırsak tutulumları açısından farklılık gösterebilir. Peki, bu hastalık nedir kalın bağırsakla sınırlı kalmayıp sağlam bağırsağın iç yüzeyinde tutulum gösterebilen bir hastalıktır. Ağızdan anüse kadar tüm sindirim sisteminin iç kısmında tutulma gösterebilen rahatsızlık, ani alevlenme ve sindirim sistemi şikayetleriyle kendini gösterir. Belirtileri sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Crohn pek çok sinirim sistemi dışı yakınmalara sebep olan, tüm vücudu ilgilendiren önemli bir kalın bağırsak sorunudur. Belirtileri nelerdir sindirim sistemi, mide ve ince bağırsak üzerinde etkili olup yanma, kalınlaşma problemlerine neden olabilir.  

Yayınlanma Tarihi

-

Crohn Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

Crohn hastalığı inflamatuar bağırsak rahatsızlıklarının başında gelir. Ülseratif kolit olarak bilinen hastalık, yakınma ve bağırsak tutulumları açısından farklılık gösterebilir. Peki, bu hastalık nedir kalın bağırsakla sınırlı kalmayıp sağlam bağırsağın iç yüzeyinde tutulum gösterebilen bir hastalıktır. Ağızdan anüse kadar tüm sindirim sisteminin iç kısmında tutulma gösterebilen rahatsızlık, ani alevlenme ve sindirim sistemi şikayetleriyle kendini gösterir. Belirtileri sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Crohn pek çok sinirim sistemi dışı yakınmalara sebep olan, tüm vücudu ilgilendiren önemli bir kalın bağırsak sorunudur. Belirtileri nelerdir sindirim sistemi, mide ve ince bağırsak üzerinde etkili olup yanma, kalınlaşma problemlerine neden olabilir.  

Tüm Vücut Sistemini Etkileyen Crohn Hastalığı  

Tüm Vücut Sistemini Etkileyen Crohn Hastalığı  

Bu hastalık çeşidi mide, yemek borusu, ince ve kalın bağırsağın bir ya da birkaç bölümünde tutulma olarak hissedilebilen kalınlaşma ve ünsalilere yol açan bir bağırsak rahatsızlığıdır. 1932 yılında Doktor Burril Crohn tarafından tanımlanmıştır. İnce bağırsağın son kısmında ya da kalın bağırsak üzerinde etkili olsa da genellikle parçalı şekilde sindirim sistemini etkileyebilir. Anüs bölgesinde yer alan, fissür adı verilen çatlaklar fistül olarak adlandırılan iltihap delikleri oluşabilir. İyileşme ve alevlenmelerle seyreden Crohn hastalığı daha önce tutulmayan bağırsak bölümlerinde etkilidir. Tutulmaya yakın yerlerde lenf bezlerinde görülen Crohn, birkaç santimetre uzunlukta olabileceği gibi bir metreyi aşan uzunluklarda da görülebilir. Tutulmaya bağlı ortaya çıkan kalınlaşmalar bağırsak kanalında daralmalara neden olabilir. 

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Crohn Hastalığının Belirtileri Nelerdir? 

Hastalık; vücut üzerinde gösterdiği tutulma oranına göre farklı bulgulara neden olabilir. En sık görülen belirtiler ishal ve karın ağrısıdır. Hastalığın gelişim evresi nedir? genellikle yemek sonrasında göbek çevresi ve göbek altı bölgelerinde hissedilen Crohn rahatsızlığı bağırsakları ciddi derecede daraltabilir. Bu da karın bölgesinde şişlik, kabızlık, kusma ve ağrı gibi semptomlara sebep olabilir. Kalın bağırsağın tutulduğu kişilerin dışkısında sıklıkla kan geldiği görülmüştür. 

Belirtileri nelerdir? hastalığın aktif olduğu dönemlerde kişide halsizlik,  yorgunluk, yüksek ateş gibi belirtiler gözlenebilir. İstemsiz kilo kaybı, iştahsızlık, çocuklarda gelişme geriliği, nedeni belirlenemeyen ateş gibi pek çok belirti ortaya çıkabilir. Belirtileri anal bölgede etkilidir.  Anal bölge tutulumunda ortaya çıkan hastalık, iltihaplı akıntı yapan fistüllerle çatlak, apse gibi semptomlara neden olabilir. Yukarıda belirtilen şikâyetler ishal ve karın ağrısı olmadan da kişinin hastalığa yakalanmasına, hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir.  

Crohn Rahatsızlığının Nedeni Tam Olarak Bilinmiyor! 

Crohn Rahatsızlığının Nedeni Tam Olarak Bilinmiyor!

Rahatsızlığın nedenini tam olarak anlaşılamaması genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Ailesinde Crohn ya da ülseritikolik rahatsızlığı bulunan çocuklarda görülme ihtimali, sağlıklı ailelerin çocuklarında görülme olasılığına göre çok daha fazladır. Crohn hastalığı üzerinde etkili olan çevresel faktörler sigara ve alkol tüketimidir. Gıdalarla alınan çeşitli maddeler bakteri toksinleri, bakteri, virüs gibi pek çok enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Hastalığın şiddetini artıran nedir? sindirim sistemini etkileyen hastalığı antibiyotik, aspirin, doğum kontrol hapı, ağrı kesici gibi pek çok ilaçlarla şiddetlenebilir. Stres, sıkıntı ve üzüntü gibi nedenlerin de Crohn hastalığı şiddetlendirdiği, tetiklediği görülmüştür. Sıkıntılı, depresif yapıya sahip olan kişilerin bu hastalık sonucu sık sık tuvalete gitme gereksinimi duyduğu görülmüştür. Ayrıca baş gösteren karın ağrıları da kişinin oldukça dayanıksız, sıkıntılı, hissetmesine, bu hastalığa yakalanmasına sebep olabilir. 

Belirtileri nelerdir Özellikle stres ve üzüntüdür. Bu faktörler rahatsızlığın sadece nedeni olarak değil sonucu gibi görülmelidir. Bu rahatsızlığın oluşumuna dair herhangi bir gıda maddesi ve mikroorganizma etkisine rastlanılmamıştır. Belirtileri bazen enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bakteriler kalın bağırsakta yer alan bağışıklık sistemi hücrelerinin aşırı reaksiyon göstermesine sebep olabilir.   Kirli su ya da çiğ sebze ve meyveden oluşan bazı bağırsak enfeksiyonları kolitli pek çok rahatsızlığın ana kaynağıdır.  

Belirtileri nelerdir Crohn inflamatuar bağırsak rahatsızlıklarının belirtisi diğer sistemler üzerinde kendini gösterebilir. Temel olarak sinir sistemiyle ilişkilendirilen Crohn inflamatuar bağırsak hastalıkları, iskelet, eklem, cilt, damar ve göz gibi sistem ve organlarını da önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu bulgular ekstraintestinal EİB olarak tanımlanır. Yüksek etkili olan bölgesi nedir? Crohn ülserit kolik rahatsızlıkları, diğer sistemler, organları üzerinde yüksek etkilidir. Bu etkilerden bazıları şu şekildedir: 

Gözler  

Crohn inflamator bağırsak rahatsızlığı gözlenen kişilerin %5 -8’inde gözlerle ilgili şikâyete rastlanılmaktadır. Crohn hastalığı gözde ağrı, ışığa duyarlılık,  gözde yabancı cisim etkisiyle görme düzeyinin azalmasına neden olur. Gözün dış tabakasının, göz merceğini kaplayan tabakanın iltihaplanması gibi pek çok şikâyet görülebilir. 

Crohn Rahatsızlığının Nedeni Tam Olarak Bilinmiyor!

Eklemler  

Crohn ihlamatuar bağırsak hastalıklarının eklemlere olan etkisi artrit ve eklem sorunlarına neden olabilir. Hastalıktan en çok dirsek, diz, kalça ve ayak bileği gibi bölümler etkilenebilir. Crohn hastalığı eklem şikâyetleri genellikle genç ve erişkinlerde görülmekte olup eklemlerde yüksek ağrı hissedilebilir. Artrit şikâyetler hastanın cinsiyet ve yaşıyla ilgisi olmasa da rahatsızlığın aktif olma durumuyla yakından ilişkilidir. Belirtileri nelerdir, bahsi geçen rahatsızlık çomak parmak, diğer adıyla Clubbing denilen çomak parmak hastalığı gibi eklem sorunlarına sebep olabilir. Bu hastalık, el ve ayak parmaklarının uç bölgelerinde yer alan ağrısız şekil bozukluğudur. 

Cilt  

Belirtisinin en çok görüldüğü bölüm cilt tabakasıdır. Özellikle diz altındaki bölgelerde kırmızı şişlikler, ağrılar oluşabilir. Crohn hastalığı cilt yüzeyinde gözlenen kabarıklıkla kırmızı renkli, birkaç santim boyunda rengi soluk ve kahverengiye dönecek şekilde cilt lezyonu olarak ortaya çıkabilir. 

Bu durum tam olarak nedir? sorusuna yanıt olarak ayak bileği yakınında görülen ülser ve yara bulgularına neden olabilir denilebilir. Çocuklarda en sık görülen şikâyetlerin başında gelen cilt sorunları, eklem bulgularıyla kendini hissettirir. Ciltte Pyoderma Gangrenosum olarak tanımlanan Crohn, bazı yara oluşumlarının en temel kaynağıdır. Travmaya açık bölgelerde görülen yaralar sıklıkla dudak, yüz, alt bacak ve ağızda görülebilir. 

Ağız  

İnflamatuar bağırsak hastalıkları belirtilerinin en çok görüldüğü alanlardandır. Normal kişilerde renkli, beyaz ve küçük yaralar, aftlar sıklıkla gözlenebilir. Crohn hastalığı, rahatsızlığının en çok gözlenen bulguları yumuşak damakta değil yanak mukozunda ortaya çıkar. Hastalık sonucu ağızda sıklıkla aftlar görülür. 

İdrar Yolları  

İdrar yolları, İdrar yolu tıkanıklığı, İdrar yolu taşları ve fistül oluşumunu tetikleyebilir. Bu hastalığı taşıyan hastaların % 6- 18’inde böbrek taşı sorunu sıklıkla görülebilmektedir. Belirtileri ülseratif kolit olgularında yüksek etkilidir. Hastaların %2- 3’nde böbrek taşına rastlanılmıştır. 

Crohn İnflamatuar Bağırsak Hastaları Çocuk Sahibi Olabilir mi? 

Crohn İnflamatuar Bağırsak Hastaları Çocuk Sahibi Olabilir mi

Crohn inflamatuar bağırsak rahatsızlığı geçiren hastalar bebek sahibi olabilir. Belirtileri nelerdir Bebek sahibi olmak isteyen kişiler üzerinde etkisi olan hastalık belirtileri gebelik döneminde ortaya çıkabilir. Gebelik kararı özellikle Crohn’un aktif olmadığı dönemlerde alınmalıdır. 

Hastalığın aktif olduğu dönemlerde doğurganlık oranının azaldığı görülse de anne adayları bu dönemde hamile kalabilir. Crohn hastalığı aşamasında oluşan plansız hamileliklerin önüne geçebilmek için hamileliğinizi hekim kontrolü altında sürdürmeye dikkat etmelisiniz. 

Hastalık çeşitleri ve şiddetinin azalması durumu nedir? Crohn geçiren kişilerin kullandığı ilaçlara bağlı olarak kişide bu hastalığı pasif hale geçebilir. Bu dönemde kullanılan ilaçların plansız olması, hamilelikte zararlı yan etkilere sebep olabilir. Crohn tedavi aşamasında hamile kalmak isteyen kişiler plansız şekilde hamile kaldıysa hamilelik süresince doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmelidir. 

Crohn Ülseratif Kolit Bağırsak Rahatsızlığı Doğurganlığı Etkiler mi? 

Crohn Ülseratif Kolit Bağırsak Rahatsızlığı Doğurganlığı Etkiler mi

Crohn ülseratif kolit rahatsızlığı geçiren kadınlar, diğer kadınlar kadar sağlıklı ve doğurgan yapıdadır. Tedavi aşamasında Crohn ülseratif kolitli kişilerin kalın bağırsaklarının hepsi alınabilir. İnce bağırsağın anal kanalında cep şeklinde boşluklar oluşturulur. Total kolestomi ve ileo-anal poş ameliyat olarak bilinen operasyon aşamasında ameliyat hastanın karın bölgesinde gerçekleştirilir. Crohn hastalığı tedavi sürecinde kişinin doğurganlığı da bir süreliğine bile olsa azalma görülebilir. Kişinin doğurganlığı hafta ve aylar içerisinde normale dönebilir.

 Bu rahatsızlığın aktif dönemlerinde, büyük ameliyatlardan sonra kişinin doğurganlığında azalmalar gözlenebilir. Belirtileri nelerdir Crohn aktif döneminde aşırı, hızlı kilo kaybı, adet görmeme gibi semptomlara neden olabilir. Rahatsızlığın şiddetli olduğu dönemlerde hamilelik en uygun şartlar sağlanıncaya kadar ertelenebilir. Uzman hekiminiz doğrultusunda varsa ameliyat yaralarının iyileşmesi, cilt lezyonlarının Crohn hastalığı döneminde tedavi edilmesi amaçlanır. Doğurganlık oranındaki azalma Crohn inflamatuar hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir ya da oluşmayabilir. Bu sebeple Crohn hastalığı olası nedenlerinin her birini detaylı olarak araştırdıktan sonra hamilelik sürecini hekiminiz kontrolünde geçirmeniz tavsiye edilir.

İnflamatuar Crohn Hastalığı Hamilelik Sürecinde Bebeğin Sağlığını Etkiler mi? 

İnflamatuar Crohn Hastalığı Hamilelik Sürecinde Bebeğin Sağlığını Etkiler mi

Kadınların yaklaşık %  85’inde görülen Crohn inflamatür bağırsak rahatsızlığı hamile kadınlarda normal şekilde seyreder. Crohn ya da ülseratif kolitli kadınların yaklaşık %1’inde doğumsal anormallikler görülmüştür. Gebeliğin düşük ile sonlanma riski genellikle artmamış olup bu veriler sağlıklı kadınlarda görülen oranlarla eşdeğerdir. 

Hamilelik sürecinde bebeğin sağlığını etkileyen çeşitli problem ve komplikasyonu vakalar kadınların yüzde 15’inde ortaya çıkmıştır. Gebelik genellikle Crohn aktivite dönemlerinde meydana gelirken, prematüre doğum, kürtaj oranları ve diğer hamilelik problemleri önemli ölçüde artış gösterebilir. Hamilelik başlangıcında önce kişinin Crohn hastalığı tedavisini sonlandırmış olması gerekmektedir. Yakın gelecekte Crohn tedavisi için ameliyat olmanız gerekiyorsa bu operasyonu hamile kalmadan önce gerçekleştirmelisiniz. 

Crohn İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Olan Kişiler Hamilelik Öncesi Hangi Teknikleri Yaptırmalıdır?  

Crohn İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Olan Kişiler Hamilelik Öncesi Hangi Teknikleri Yaptırmalıdır

Hamilelik sürecine planlı şekilde başlayan Crohn inflamatuar bağırsak rahatsızlığı geçiren kişiler uzman bir hekim tarafından muayene edilerek hastalığın semptomları incelenir. Hastalığın aktivitesini belirlemek için çeşitli laboratuvar testleri yaptırılır. Belirtileri metabolizması üzerinde etkilidir. Kişinin beslenmesindeki olası yetersizliklerin ortaya çıkması hastalığın yanı sıra gebeliği doğrudan etkileyebilir. 

Crohn, hamilelik sürecinin takip edilmesi uzman hekiminizle detaylı görüşme sonucunda kararlaştırılır. Karın, bağırsak bölgesi alanında uzman tecrübeli bir doktor tarafından ultrasyon muayenesinden geçirilerek incelenir. Crohn hastalığı bağırsak endoskopik ve kardiyolojik araştırmalar sonucu kendini gösterebilir. 

Crohn belirtisi taşıyan kişiler pek çok kapsamlı testten, muayene aşamasından geçirilebilir. Hamileliğin ilk aylarında annenin folik asit alması bebeğin gelişimi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. İnflamatuar bağırsak rahatsızlığına sahip olan tüm kadınlar için tavsiye edilen bu asit ideal ölçüde alınmalıdır. Hastalığın oluşumu nedir? nasıl etkileri vardır sorusuna yanıt olarak; Crohn folik asit alım sırasında metabolizmayı doğrudan etkiler. Asit dengesinin sülfalazin ya da sülfaperidin tedavisi sırasında azalması doğaldır. 

İnflamatuar Bağırsak Tedavisi Geçiren Kişiler Hamile Kalabilir mi? 

İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavi sürecinde geçirilen pek çok ameliyatın hamileliğin gidişatını genellikle olumsuz etkilemediği görülmüştür. Belirtileri nelerdir hastalık semptomları kalın bağırsak üzerinde ortaya çıkabilir. Büyük bağırsak ameliyatlarının doğru, özenli yapılması hamileliğin korunması,  komplikasyonunun seyrinin tamamlanması için gereklidir. Operasyon ile hamile kalma zamanı arasında belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Ameliyat yaralarının iyileşmesi için belirli süre bekledikten sonra önemli bir Crohn hastalığı aktivitesi belirtisi bulunmuyorsa kişi gebe kalabilir. 

Büyük karın ameliyatı sonrası gebe kalmak için anne adaylarını En az 1 yıl beklemesi önerilir. Gebelik aşamasında ileostomi ile ilişkilendirilen pek çok tıkanma, kanama, prolapsus komplikasyonları görülebilir. Bazı vakalarda hamilelik sırasında kişiye ameliyat yapılması öngörülebilir. Bu gibi durumlar nadir şekilde gözlenmekte olup operasyon geçirenlerin çok azında gebelik erken doğum ya da düşükle sonuçlanabilir. Crohn ülseratif kolit geçiren, ilaç tedavisine cevap vermeyen hastaların kalın bağırsağı tamamen çıkarılabilir. Belirtileri saptandıktan sonra gerçekleştirilen büyük ameliyatlar sonrasında komplikasyonsuz hamilelikler görülebilir. 

Hamilelik Süreci Crohn Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığının Seyrini Nasıl Etkiler? 

Hamilelik süreci belirtileri inflamatuar bağırsak rahatsızlığı ve aktivitesini etkilemez. Bazı vakalarda hamileliğin inflamatuar bağırsak hastalığı üzerinde dramatik iyileşme gösterdiği görülmüştür. Bazen de tam tersi semptomlarla hastalığı daha da kötüleştirdiği ortaya çıkmıştır. 

Hamileliğin başlangıcında Crohn aktivitesi artmışsa hastalığın üçte birinde artan bu aktivite hamilelik boyunca sabit kalabilir. Hastalığın alevlenmesi genellikle hastaların hamileliklerini ilk 3 ayında ya da lohusalık döneminde hissedilir. Crohn ülseratif kolit hastalarında hamilelik aşamasında ortaya çıkan alevlenme oranı, hamile olmayan kişilerde görülen inflamatuvar bağırsak Crohn hastalığı aktivasyon riskiyle benzerlik gösterebilir. 

Hamilelik sürecinde gelişen Crohn atakları tedaviye olumlu yanıt verebilir. Uzman hekiminiz tarafından verilen ilaçlar Crohn aktivitesinin azalmasını sağlayabilir. Bu gibi iyileşme belirtileri hamileliğin kalan süresi boyunca da devam edebilir. Hamilelik sırasında inflamatuar bağırsak rahatsızlıklarının kötüleşmesi, otomatik olarak hamilelik sürecinde, sonrasında hastalığın tekrarlanacağı anlamına gelmez. Crohn ülseratif kolit hastalığının ilk semptomları hamileliğin ilk aylarında görülebilir. Hamilelerde görülen bağırsak rahatsızlıklarının seyri hamile olmayanlara göre daha ciddi ve etkili olmayabilir. 

Belirtileri hamilelik boyunca sürekli hissedilebilir. Crohn semptom yakınma ve belirtilerine göre hekiminiz tarafından verilen ilaçları kullanmanız tavsiye edilir. İlaçların kullanım gerekliliği hamile kişileri ve ailelerini tedirgin etse de bu gibi durumlarda hekiminizin önerdiği tedavi ve ilaç yöntemlerini uygulamalısınız.  

Crohn İnflamatör Bağırsak Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Bebeği Etkiler mi? 

Crohn İnflamatör Bağırsak Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Bebeği Etkiler mi

Her hamile kadının hamilelik sürecinde ilaç almaktan çekinmesi olağan bir durumdur. İflamatuar bağırsak hastalığına yakalanan kişiler kullandığı ilaçların yan etkilerini yoğun şekilde hissedebilir. Hamileler genellikle ilaçların yan etkilerinin bebeğe zarar verme ihtimalinden korkar. Crohn hastalığı tedavi sürecinde hekiminizin önerdiği, çeşitli sağlık, hijyen testlerden geçirilen ilaçları tercih etmelisiniz.  Crohn tedavisi için sadece gerekli ilaçları uzman hekiminizin desteği ile konsültasyon sırasında almanız önerilir. Sağlıklı hamilelik geçirenlerin   %85’i herhangi bir komplikasyon yaşamadan ilaçları rahatlıkla kullanabilir. Uygun tedavi yöntemlerinin bulunmaması halinde Crohn ihlamatuvar bağırsak hastalıkları hem bebeğe hem de anneye zarar verebilir. İlaç tedavisi gerekliyse gebe muhakkak hekim tarafından verilen ilaçları almalıdır. 

Inflamatuar Bağırsak Hastaları Hamilelik Sürecinde İlaç Tedavisi Görmeli mi? 

Bağışıklığı baskılayan ilaçlar yan etki gösteriyorsa ilaçların kullanımı, planlanan gebelikten 3 ay önce kesilmelidir. Belirtileri nelerdir Crohn hastalık belirtisi kendini doğrudan kullandığınız ilaçlarla gösterir.    Azatiopürin (imuran gibi), merkaptopürin bağışıklığı baskılayan ilaçlar kesilmesi halinde Crohn rahatsızlığı tetiklenerek şiddeti artabilir. Hekiminiz Crohn şüphesi taşıyan hastalarda ilacın kesilip kesilmemesi hakkında hastaya özel kararlar verebilir. Hekiminizin görüşü dâhilinde ilaçların risk fayda ilişkisi konuşulduktan sonra ilaç kullanımı durdurulur ya da kullanımına devam edilir. Yukarıda belirtilen ilaçlardan birisini kullanan kişi bilmeden hamile kalmış ise gebelik süreci uzman hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Bu hastalık nedir Crohn, Inflamatuar bağırsak rahatsızlığıdır.

Crohn tedavisi sürecinde aldığınız çeşitli kortizanların alışılmış dozları hekiminiz tarafından takip edilir. Bu ilaçlar bebek ve anne için risk oluşturmayabilir. Crohn nedir? Crohn Inflamatuar bağırsak hastalığı, ilaç ile iyileştirilebilir. Tedavi aşamasında anne hızlı iyileşiyorsa, gebeliği tehlikede değilse annenin sağlığı için hamilelik sırasında bu ilaçların kesilmesine gerek yoktur. Bazı ağrı kesici ilaçlar aspirinden bağımsız olarak kanama riskini önleyebilir. Doğumdan önce kanama riski sebebiyle ilaçların kullanımı kesilmeyebilir. Hekiminizin önerisiyle hamilelikte bazı ilaçlar özellikle kullanılmamalıdır. 

Crohn hastalığı rahatsızlığına yakalanan hastaların tedavi sürecinde uzman hekim tarafından verilen ilaçları bıraktıktan en az 3 ay sonra hamile kalmalıdır. Hamilelik sırasında bu ilaçları kullanan annelerin pek çoğu sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmiştir. Yapılan araştırmalara göre hekiminizin önerdiği ilaçları kullanan annelerin ilaç kullandıktan sonra hamileliğin sonlandırılması gibi herhangi bir riskle karşı karşıya kalmadığı ortaya çıkmıştır.  

Iflamatuar Bağırsak Hastaları Emzirme Döneminde İlaç Kullanabilir mi? 

Iflamatuar Bağırsak Hastaları Emzirme Döneminde İlaç Kullanabilir mi? 

İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisi için hekiminiz tarafından önerilen ilaçların fetüste herhangi bir anomali riskini ortaya çıkarmadığı görülmüştür. Belirtileri nelerdir Crohn Inflamatuar hastalığı bağırsak başta olmak üzere vücudun pek çok yerinde etkilidir. Önlem almadığınızda riskli olabilen hastalığın tedavisi için hekiminiz tarafından verilen ilaçları uygun dozda almanız gerekir. Doktorunuzun önerdiği bu ilaçların düşüklere neden olmadığı saplanmıştır.

Teorik olarak ilaçların gebeliğin son döneminde yüksek doz halinde verilmesi yeni doğan adrenal bezinde çeşitli kortikosteroid yapımını baskılayabilir. kortikosteroid seviyesini yeni doğan bebeğinizi takip eden hekiminize muhakkak bildirmelisiniz. Belirtileri hakkında hekiminizi uyardıktan sonra yeni doğan bebeğinizi muhakkak uzman hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Kortizon, anne sütüyle bebeğe geçtiği için her iki durumda da kortizon alımını durdurarak emzirme döneminde bebeğiniz üzerinde herhangi bir risk oluşturmadan çocuğunuzun sağlıklı gelişimini koruyabilirsiniz.

Crohn Hastalığı İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Tanısında Hamileler İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir

Crohn hastalığı inflamatuar bağırsak rahatsızlığı geçiren hamileler muhakkak uzman bir hekime başvurarak ultrasyon muayenesinden geçmelidir. Muayene, ultrason anne ve bebek için herhangi bir zarara neden olmaz. Belirtileri gösteren anneye gerekli görülmesi halinde gebeliğin ikinci trimesterinde kolonoskopi yapılabilir. Bu dönemde hamile kadınlara uzman hekim tarafından ILEO Kolonoskopi muayeneleri muhakkak uygulanmalıdır. Bu hastalık nedir? Crohn trimester üzerinde etkili olan önemli bir sindirim, bağırsak hastalığıdır. İlk trimester ve son trimester arasındaki risk ve yarar dengesi analiz edildikten sonra yukarıda belirtilen tedavi yöntemleri uygulanabilir.  

En uygun tedavi yöntemleri hasta için en gerekli zamanlarda düzenli, periyodik olarak uygulanmalıdır. Zararlı olmayan manyetik rezonans ve emar görüntüleri bazı Crohn hastalığı vakalarında gerekli duyulduğunda hastadan istenebilir. Radyasyona maruz kalmayı gerektiren çeşitli tomografi, röntgen filmleri doğum sonrasına ertelenmeli, acil durumlarda gerekli görülürse hekiminiz gözetiminde düşünülmelidir. 


Koroner Yoğun Bakım Ne Demektir? TIKLA

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort Krem adını, içerdiği fusidik asitten alır. Kolay sürülebilen ürün, çeşitli deri bozulmalarını tedavi edebilir. Piyasaya çıkış amacı, stafilokok bakterilerine karşı çözüm sunmaktır. Gram pozitif bakteriler arasındaki stafilokok, ciltte reaksiyon gösteren iltihaplanmalara sebep olur. Ürün, iltihap ve irini pasif hale getirir. Fucicort ne işe yarar sorusunun yanıtı zamanla genişlemiştir.

Published

on

Fucicort Krem Ne İşe Yarar

Fusidik asit içeriğiyle adını alan Fucicort Krem, cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan kolay sürülebilir bir üründür. Başlangıçta stafilokok bakterilerine karşı etkili olması amaçlanarak piyasaya sürülen krem, ciltte meydana gelen iltihaplanmaların neden olduğu reaksiyonları azaltarak iltihap ve irini kontrol altına alır. Zamanla, Fucicort krem ne işe yarar sorusu geniş bir yelpazede yanıt bulmaya başlamıştır.

Yenilenen formülü sayesinde, Fucicort artık sivilce ve akne tedavisi için de kullanılabilir hale gelmiştir. Ayrıca, küçük ölçekli cilt bozukluklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Yağlı ciltlerde sıkça görülen kaşıntı ve nem dengesizliğini düzenlemeye yardımcı olur. Cilt sağlığını etkileyen beslenme bozuklukları, dermatolojik veya hormonal hastalıklar gibi faktörler, cildin yıpranmasına neden olabilir. Fucicort nasıl kullanılır diye merak edenler için, kullanım dozu cildin maruz kalmış olduğu fusidik asit miktarına göre ayarlanmalıdır. İhtiyaca uygun kullanım ile krem, en yüksek verimlilikle sonuç verir.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip olan bir üründür ve cilt problemlerinizin dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ciltte başlı, başsız, kırmızı, beyaz, sarı gibi farklı reaksiyonlar meydana gelebilir ve bu nedenle, evde sivilce tedavisi yapmadan önce problemin kaynağı öğrenilmelidir. Fucicort Krem, cilt kaynaklı sivilce, akne ve egzama gibi sorunlar için etkilidir ancak hormonal hastalıkların tedavisinde öne çıkmaz. Derin yaralar ve ileri düzey yanıklarda ise etkili olmayabilir.

Fucicort, özellikle Staphylococcus aureus bakterilerine karşı ideal bir üründür ve temel kullanımı egzama tedavisidir. Bağırsak mukozasında ve üst solunum yollarında bulunan bakteriler, cildin sivilcelenmesine yol açabilir. Ancak Stafilokoklar, farklı reaksiyonlar geliştirebilir. Kullanım süresi, doz ve cilt yapısı gibi faktörler, ürünün etkisini belirleyen önemli etkenlerdir. Fucicort Krem, sivilce ve akne gibi sorunlarda kolonilerin çoğalmasını ve iltihaplanmayı engelleyebilir. Düşük seviyeli cilt bozulmalarında etkili olmasına rağmen, ilerlemiş ve kronik hal almış problemlerde yardımcı bir işleve sahiptir.

Sonuç olarak, Fucicort Krem, cilt problemlerinin tedavisinde etkili bir seçenek olabilir ancak yan etkileri ve sınırlı etki alanı nedeniyle, kullanmadan önce mutlaka dermatoloji uzmanına danışmak önemlidir. Cildinizdeki sorunların kaynağı doğru bir şekilde belirlenerek, uygun tedavi yöntemleri belirlenmeli ve Fucicort gibi ürünler sadece uzman önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem, Leo Pharma tarafından üretilen bir cilt kremidir. Leo Pharma’nın merkezi Danimarka’nın Ballerup şehrinde yer almaktadır ve Fucicort, dünya genelinde birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Firma, güvenilir ve etkili ürünler sunarak tanınmaktadır. Fakat Fucicort, aynı firmaya ait Fucidox Krem ile karıştırılmamalıdır. Fucicort ve Fucidox benzer özelliklere sahip olsalar da, farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Etken madde, Fusidium coccineum mantarından sentezlenir ve dermatoloji uzmanının şikayetinize göre seçeceği bir üründür.

Dermatoloji uzmanı, muayene sonrasında Fucicort veya Fucidix kullanmanızı önerebilir. İki kremi birbiri yerine kullanmak uygun değildir. Yoğunluk ve ilave madde farklılıkları, farklı amaçlar için uygundur. Fucicort Krem, iltihaplanma riskini azaltmak için kullanılabilir. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırıklarında etkilidir. Uygulama bölgesindeki bakteri nüfuzunu baskılar. Deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen eklem ağrısına da iyi gelir.

Fucicort Krem, hafif yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Yanmış bölgede bakterilerin üremesini önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak izlerin giderilmesi için sık kullanılan bir ürün değildir. Krem, yaranın temizlenmesine odaklanır ve iz karşıtı ürünlerle birlikte kullanılabilir. Krem kullanırken, cildinize zarar verebilecek kozmetik ürünlerden kaçınmak önemlidir. Ürünün yan etkileri, kozmetik kimyasallarla artabilir.

Fucicort Krem, sivilce, akne, çıban, hafif yara ve yanıkların tedavisi için uygundur. Ancak başı kopmuş sivilceler, kanlı yaralar veya kabuklaşmamış yanıklar gibi ciddi durumlarda kullanılmamalıdır. Kremdeki maddelerin vücutta emilmesi istenmeyen bir durumdur ve Fusidik asit, vücutta alerjik tepkilere neden olabilir. Sivilce kremi nasıl kullanılır sorusu için, kuru cilt üzerine ideal dozda uygulama yapılması önerilir. Eğer düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız varsa, dermatoloji uzmanınızı bilgilendirmeniz gerekir.

Fucicort Krem’in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip bir kremdir ve bu nedenle dikkatli ve ölçülü bir şekilde kullanılması önerilir. Hassas ciltli gençler, dermatolog gözetiminde kullanmalıdır. Ancak, küçük çocuklar ve bebekler için uygun değildir ve pişik tedavisinde doğru bir seçenek olarak kabul edilmez.

Yaşlı bireylerin Fucicort kullanımı hakkında net bir veri bulunmamaktadır. Ancak, cilt durumuna bağlı olarak, yaşlılar da bu kremi kullanabilirler. Ancak, 18 yaşından küçüklerde uygulandığında tahrişe neden olabileceği için, bu yaş grubundaki kişilerin kullanımı sınırlandırılmalıdır. Olası yan etkiler arasında şunlar yer alabilir:

Uygulanmaması gereken yerler Olası etkileri
Göz kapaklarına ve göz altına Glokom (göz tansiyonu), yanma, kaşıntı, sulanma
Kulak içi Duyma kabiliyetinde azalma, bakteri popülasyonunda bozulma
Dudaklar ve ağız içi Mukozalarda bozulma
Yüz Kızarıklık, kaşıntı, hassas bölgelerde düşük dozda kullanım
Sürtünme ve terleme olan yerler Uygulama yeri şişmesi ve sertleşmesi, hassasiyet
Genital bölge Asit içeriği nedeniyle nem oranını etkileme, kaşıntı
Boğaz çevresi Solunum zorluğu, reaksiyonlar
Egzama Yanma, batma, kaşıntı, kızarma, döküntü, deride kuruluk

Araç kullanımına ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Prospektüste açıklanmış etkiler “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorisine girer. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1’dir. Yaygın olmayan etkiler binde bir ihtimale sahiptir. Kremin olumsuz etkileri önemsiz sayılabilecek düzeydedir. 

Yan etki olasılığı, kullanıma paraleldir. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir. Cilt, kullanımla krem içeriğine alışır. Hekimin önerdiği doz, kontrollü seviyede azaltılabilir. Kreme ihtiyacınız kalmadığını anlıyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanıma devam edebilirsiniz. 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort’un araç kullanımı ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Yan etkileri prospektüste “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorilerinde açıklanmıştır. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1 iken, yaygın olmayan etkilerin ihtimali binde birdir. Bu nedenle, krem genellikle güvenli bir üründür ve yan etkileri önemsiz düzeydedir.

Yan etki olasılığı, kullanım sıklığı ve süresine bağlıdır. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir çünkü cilt, kullanımla krem içeriğine alışmıştır. Hekimin önerdiği doz kontrollü seviyede azaltılabilir. Kremi kullanmaya devam etmek istemiyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, yan etki olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir ve ciltteki tahrişi önleyebilir.

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem, 20 mg ve 30 mg’lık tüplerde mevcuttur. Tüpün kapağı polietilen yapıdadır ve ince karton kutuda prospektüsü ile sunulur. Kullanmadan önce, içerik hakkındaki talimatları okumanız ve değerlendirmeniz önemlidir. Kremin aktif maddesi fusidik asittir ve klorokrezol, setamakrogol 1000, setostearil alkol, sodyum di-hidrojen fosfat di-hidrat, sodyum hidroksit ve saf su gibi yardımcı maddeler içerir.

Fucicort Krem, diğer kremlerle karıştırılmamalıdır. Eğer birlikte kullanılacak ürünler varsa, önce veya sonra uygulanmalıdır. Kremin uygulanacağı bölge temizlenmiş, kuru ve açık yarasız bir alan olmalıdır. Uygulama dairesel hareketlerle yapılmalı ve tek veya çift parmak ucu kullanılmalıdır. Yoğun baskı uygulamak, kremi diğer bölgelere yayabilir. Tırnak veya sert cisimler kullanmadan, hafif baskı uygulayarak emilimi kolaylaştırmak gereklidir. Ayrıca, aşırı kullanım tahrişlere sebep olabilir. Kremlenmiş bölge birkaç saat boyunca sabun ve su temasından korunmalıdır.

Açılan tüpün kapağı iyice kapatılmalıdır. Tüp ağzında kuruma belirtileri görülürse, krem kullanımı önerilmez. Kremin karton kutuda saklanması faydalıdır. Kutu, sıcaklık değişiklikleri ve dış etkenlerden korunmaya yardımcı olur. Plastik tüp, güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Saklama ömrü 3 yıldır ve kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Fucicort Krem, 30 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta saklanmalıdır. Kremin buzdolabında veya sıcak yerlerde saklanması, yapısal bozulmalara sebep olabilir.

Fucicort Krem’in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort, etken maddesi fusidik asit olan bir üründür. Bu materyal, iltihaplanma ve deri bozulmasına sebep olan bakterileri ortadan kaldırır. Fucicort Krem ne işe yarar sorusunun cevapları, tedavi edilebilecek problemlerle açıklanabilir. Fucicort ne için kullanılır diyorsanız, kullanım amaçları şöyledir:

Egzama Türü Tanım Fucicort Krem Kullanımı
Staz Egzama Dolaşım sistemi sorunları kaynaklı Ayak ve bacak egzaması için kullanılabilir.
Atopik Egzama Yaygın tür, kaşıntı belirgin El, parmak, bilek, yüz gibi yaygın bölgelerde kullanılabilir.
Diskoid Egzama Sulu ve kuru şekilde görülebilir Sulu egzama için uygundur.
Kontakt Dermatit Alerjik etkilerden kaynaklı Bileşenleriyle alerjenleri baskılar. Sabun ve deterjan kimyasallarının cilt dokusuna yerleşmesini engeller.
Nörodermatit Lekeli egzama, akşam saatlerinde artar Kaşıntı reaksiyonunu azaltarak yaşam kalitesini yükseltir.
Psöriyazis Deri ve tırnakları bozar Başlangıç seviyesindeki şikayetler için uygundur.
Diskoid Lupus Erit. Kelebek hastalığı, renk farklılaşması Cilde yansıyan sonuçları baskılar, sistemsel tedavi sağlamaz.
Böcek Isırıkları Şişkinlik, hafif kanama, ağrı oluşabilir Rutin aralıklarla temizlenmiş bölgeye uygulanabilir.
Sivilce ve Akneler Yağ oluşumlarına bağlı cilt sorunları Antibakteriyel etkisi işlevseldir.
Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fusidik asit yan etkileri olan bir maddedir. Kullanım öncesinde muayeneden geçmek yararlıdır. Kremi reçetesiz kullanmak, ciltte alerjik komplikasyonlar oluşturabilir. Krem nasıl kullanılır sorusunun farklı cevapları bulunur. Lezyon miktarı ve yoğunluğu belirleyicidir. Fucicort ne işe yarar diyen kullanıcılar prospektüsten faydalanabilir. Hastanelerin dermatoloji bölümüne başvurmanız, şikayete uygun dozda Fucicort Krem kullanmanız gerekir. 


Ibucold C Ne İşe Yarar? TIKLA

Iburamin Zero Ne İşe Yarar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Sağlık

Iburamin Cold Ne İşe Yarar?

Iburamin Cold ne işe yarar sorunun cevabını vermeden önce etken maddesi olan içerikleri tanımamızda fayda var. İburamin Cold içeriği içerisinde bulunan ana etken madde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olarak karşımıza çıkmaktadır. İburamin Cold ne işe yarar sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları durumlarında gözüken reaksiyonların giderilmesinde kullanılmaktadır. 

Published

on

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İçinde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olan İburamin Cold, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Kullanarak, hastalık belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Kişiler, hastalık dönemlerinde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve ateş benzeri belirtilerle karşılaşabilirler. Ancak, Iburamin Cold içindeki özel maddeler, bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. İçerdiği ibuprofen etken maddesi, ağrı ve ateş azaltmaya yarayan bir iltihap sökücü olarak bilinmektedir. Bu sayede, kişilerin hastalık sürecinde daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Iburamin Cold’da bulunan psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki iltihapları gideren bir maddedir. Ayrıca klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlara karşı doğal bir çözüm sunar. Bu reaksiyonlar histaminiyi tetikler. Iburamin Cold’un içerisinde ayrıca laktoz monohidrat, hipromelloz ve karmin gibi yardımcı maddeler de bulunur.

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İburamin Cold, ağrı kesmek için etkili bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, baş ağrısı, diş ağrısı, eklem ağrısı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların özellikleri, örneğin soğuk algınlığı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların genellikle viral enfeksiyonlara bağlı olmasıdır. İburamin Cold, bu hastalıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılır ve hızlı bir şekilde etki gösterir.İlacın etken maddeleri, ağrıyı hızlı bir şekilde azaltarak rahatlama sağlar. Bu nedenle, İburamin Cold sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 • Grip ve sinüzit türevi hastalıkları iyileştirmede etkindir. Grip problemi virüslerin sebep olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. İnfluenza olarak adlandırılan bu hastalığa halk arasında grip adı verilmektedir. Grip hastalığında virüsler burun, boğaz ve akciğerlere yerleşmektedir. Sinüzit rahatsızlığı ise yüz kemikleri içerisindeki boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Sinüzit, koku almada güçlük çekmek, geniz akıntısı, koyu burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ile ortaya çıkabilir.
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı durumlarının giderilmesi ve tedavi sürecinde oldukça etkilidir. Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı, sinüzit, grip gibi durumlarda enfeksiyonların ve alerjilerin tetiklemesi ile meydana gelmektedir. Dış etkenli durumlar sebebi ile burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gözlemlenmektedir. Örneğin mangal durumu burnu tahriş edebilir ve duruma sebebiyet verebilir.
 • Ateş ve ağrı durumlarının azaltılmasına katkıda bulunur. Ateş oluşumu bakteri ya da virüsler gibi pek çok nedenden ötürü olabilir. Vücut tasarımı itibari ile bağışıklık sistemi hipotalamusu etkilemektedir. Bu durumda vücut ısısı yükselir ve kişilerde ateş çıkması olarak bilinir. Vücut üzerinde tıpkı ısı ve basıncın ölçülmesi gibi ağrı eşiğini de algılayan organlar mevcuttur. Iburamin Cold bu ağrıların bastırılmasını sağlayan etkiler gösterir.
 • İltihap giderici bir etkisi olması ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. İltihap tıp dilinde inflamasyon olarak adlandırılmaktadır. Tıbbi bir terim olan iltihap, tahriş ve yaralanma gibi durumlara vücudun vermiş olduğu bir tepkime belirtisidir. Bakteri ve virüs gibi bulaşıcı durumlarda iltihap oluştuğu gibi dış etmen kaynaklı yaralanmalar sırasında da oluşabilir.
 • Boğaz hastalıklarının ve ağrı durumlarının azaltılarak giderilmesi. Boğazlarda oluşan ağrı durumu o bölge üzerinde hissedilen yanma ve kuruma gibi hislerle başlamaktadır. Özellikle yutkunma sırasında kötüleşmekte olan boğaz ağrısı, tahriş olma ve çizilme durumlarının genel adı olarak bilinmektedir.
 • Baş ağrılarının iyileşmesini sağlar. Iburamin Cold başın belli bölümünde oluşan belirgin rahatsızlık durumlarına çözüm olmaktadır. Baş ağrıları kimi zaman zonklama kimi zamanda sıkıştırma olarak kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı durumları bir anda gerçekleşebildiği gibi yavaş yavaş meydana gelebilmektedir. Baş ağrıları birkaç saat ya da gün boyu sürebilen süreçlerdir. Bu ağrı durumları açısından Iburamin Cold önemli bir çözüm kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Alerjik bazı nezle durumlarının tedavi süreçlerinde etkilidir. Tıp dilinde alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesi kaşıntı ve tıkanıklık gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumun bir reaksiyonu olarak gözlerde kaşıntı ve sulanma meydana gelirken, burun akıntısı ve hapşırma atakları gözlenebilir. Hastalık kendini sinüs basıncı belirtileri ile göstermektedir ve tedavi sürecinde ilacın etkisi oldukça önemlidir.
 • Kulak, burun, boğaz içerisinde oluşan iltihap durumlarının tedavi edilmesinde kullanılır. Kulak ağrısı, aşırı halsizlik, yüksek ateş, baş dönmesi, kendini kötü hissetme ve denge sorunları gibi durumlar kulak – burun – boğaz iltihaplarının habercisi olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda Iburamin Cold oldukça etkili bir ilaç tedavi yöntemidir.
 • Farenjit ve soluk borusu iltihaplarının tedavisinde önemli bir ilaçtır. Tıp dilinde trakeit olarak bilinen soluk borusu enfeksiyonu soluk borusunda hissedilen ağrı, nefes darlığı, halsizlik ve şiddetli öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bakteri ve virüslerin neden olduğu soluk borusu iltihapları çocuklarda daha sık gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak da hastalık görülebilmektedir.
 • Ödem ve vücutta kırgınlık belirtilerini azaltır. Vücut dokuları aşırı miktarda sıvı birikimi ile şişmeye başlar. Ödemler daha ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve ellerde oluşmaktadır. Vücudun belirli uzuvlarında meydana gelen ödem bedenin diğer bölgelerine de sıçrayabilir.

Iburamin Cold Nedir?

Iburamin Cold Nedir

Iburamin Cold, soğuk algınlığı, ateş, göz yaşarması, burun akıntısı, hapşırma ve grip süreçlerini tedavi etmek için tasarlanmış bir ilaçtır. Antihistaminik grubuna aittir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını çözmede oldukça başarılıdır. Genellikle bu alanla ilgili problemlerde kullanılır. İburamin Cold, 12 veya 24 tabletlik paketler halinde reçete edilir ve tüm eczanelerden temin edilebilir. İburamin Soğuk algınlığı ilacının içerik bilgileri şu şekildedir:

 • Etken madde içeriği; İlaç içerisinde bulunan her bir film kaplı tablet 200 miligram ibuprofene eşdeğer olan 222.22 mg ibuprofen DC &90,30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg kadar klorfeniramin maleat içermektedir.
 • Yardımcı madde içeriği; İlaç içerisinde yardımcı maddeler bulunmaktadır. Bunlar inek sütünden elde edilen laktoz monohidrat, mikrokristal selülozpH 102, magnezyum stearat, povidon K30, kolloidal silikon dioksit, hipromelloz, kroskarmelloz sodyum, titanyum dioksit (E171), polietilen glikol, karmoizin (azorubin) alüminyum lak (E122) yardımcı maddeleridir.

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold adlı ilaç, genellikle sıklıkla merak edilen bir sorudur. İlaç, PVC/PVDC/Al folyo blisterlerinde bulunan 12 veya 24 film kaplı tabletler şeklinde satılmaktadır. Her film kaplı tablet, 200 miligram ibuprofen, 30 miligram psödoefedrin hidroklorür ve 2 miligram klorfeniramin maleat içerir. Ilacın nasıl kullanılacağına dair daha fazla bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Klorfeniramin, vücudumuzdaki histamin miktarını düşürerek hapşırık, göz sulanması, burun akıntısı ve kaşıntı gibi belirtileri azaltan bir antihistaminik ilaçtır. Iburamin Cold ise, steroid içermeyen bir iltihap giderici olan non-steroid antiinflamatuvar ilaç grubunda yer almaktadır. Ibuprofen adlı etken maddesi, vücutta inflamasyona neden olan hormonların miktarını azaltarak ağrıyı hafifletir.

Iburamin Cold ilacı, burnunuzu etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar arasında sinüzit, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları yer alır. Bu hastalıklar sırasında burun tıkanıklığı, akıntısı ve ateş gibi sıkıntılar yaşarsınız. Psödoefedrin maddesi sayesinde, burun içindeki damarlar küçülür ve tıkanıklık azalır. Bu sayede, Iburamin Cold ilacı belirti ve rahatsızlıklarınızı rahatlatır.

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold kullanmadan önce, uzman bir doktora danışmak önemlidir. İlaç kullanımı hakkında en doğru cevap doktorunuzun tavsiyesidir. Tabletler 4 ila 6 saat arasında kullanılmalıdır ve bir günde en fazla 6 tane alınabilir. İlacın yutulması gereklidir ve kullanım talimatlarına uyulması önemlidir.

İlaç kullanırken bol su içmek önemlidir. Eğer doktor farklı bir öneri vermemişse, ilacı en fazla 5 gün boyunca kullanmak gerekir. İlacı aldıktan sonra hala fayda görmüyorsanız, doktorunuza başvurun. Iburamin Cold’un kullanım talimatı, 12 yaş altı çocuklara uygun olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle, Iburamin Cold’u kaç yaşındakiler kullanabilir diye sormamak önemlidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza başvurabilirsiniz.

Doktorunuzun size farklı bir tavsiyesi olmadığı sürece, ilacı kullanmayın. Çocukların ilacı kullanıp kullanamayacağı hakkında doğru bilgileri doktorlarınızdan almanız önemlidir. Iburamin Cold ilacı, 60 yaşın üstündeki hastalar için kullanıldığında dikkat edilmelidir. Yaşlı hastalar için özellikle, ilacın nasıl kullanılacağı konusu çok önemlidir. Bu ilaç, yaşlı hastalarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple, doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

60 yaş ve üstü hastalar, Iburamin Cold ilacını doktor gözetiminde kullanmalıdır. Emziren ve hamile kadınların ise kesinlikle doktora danışmadan ilacı kullanmamaları önerilmektedir. İlaçtaki bazı maddeler, anne sütünden emzirilen çocuklara geçebilir. Bu nedenle hamile ve emziren kadınlar risk altındadır. Bu durumda, hamilelikte ilacın nasıl kullanılacağı konusu son derece önemlidir.

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

“Iburamin Cold” adlı ilaç, yan etkileri nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir film tablet formdadır. İbu profen, klorfeniramin, psödoefedrin gibi bileşenlere alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Nasıl kullanılacağına dair doğru bir cevap olarak, şiddetli yüksek tansiyon ve çarpıntıya sebep olan hastalıklar sırasında kullanılmaması gerektiği söylenebilir. Ayrıca, şiddetli kalp yetmezliği hastalığı, mide-bağırsak kanaması veya kanama eğilimli bir tanı durumunuz varsa, “Iburamin Cold” kullanmamalısınız. İlaç kullanırken doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. İlacın bazı bilinen yan etkileri şunlardır:

 • Karın ağrısı şikayetleri
 • Nefes almada zorluk çekmek
 • Cilt üzerinde döküntü oluşumu
 • Ciltte ve gözlerde oluşan sarılık
 • Baş dönmesi belirtileri
 • Göğüste ağrı hisse
 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Işığa karşı hassasiyet hissi
 • Kalp atışlarında oluşan çarpıntı
 • Beyaz kan hücreleri olan lökosit miktarında azalma
 • (Oral ülserasyon) ağız iltihabı
 • Kötü bir koku şeklinde yapılan dışkılama
 • Bağırsak içerisinde gaz oluşumu
 • Duyma işleminde güçlük çekmek

İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. İlacın yan etkileri olabilir, bu nedenle ilacın faydaları ve riskleri hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun önermediği durumlarda ilacı kullanmamanız da önemlidir. Bu şekilde, ilaç tedavisi sizin için en iyi şekilde çalışabilir.

 • Hamile kadınların gebeliğin son üç ayı
 • Şiddetli karaciğer rahatsızlığı
 • Şiddetli böbrek sorunu ve yetmezliği durumu
 • 12 yaşından küçük olan çocuklarda yan etkileri görülebilmektedir ve tavsiye edilmez.
 • (Koroner arter) Kalbin beslenmesini sağlayan damar rahatsızlıkları durumu
 • Iburamin Cold kullanımı sırasında bazı antidepresan, atropin ve beta blokerler içeren yüksek tansiyon ilaçları, astım tedavisi ilaçları, kan toplanması ilaçları, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozukluğu için kullanılan moklobemid, doğum sırasında rahim kasılmasına uyarıcı olan oksitosin, migren tedavisi için alınan ergotamin ve metiserjit, depresyon tedavisi için verilen monoamin oksidaz inhibitörleri ilaç çeşitleri kullanıyor veya ilaçların kullanımı ardından 2 hafta süre geçmediyse kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullanımdan daha önce (Ibuprofen), aspirin ya da diğer steroid olmayan iltihap kurutuculara alerjik reaksiyonlar ve tepkimeler gösterdiyseniz kullanılmamalıdır.
 • Yukarıda sözü edilen ilaçlara karşı daha önce bağırsak ve mide kanaması ya da delinmesi söz konusuysa kullanılmamalıdır.
 • Tekrar eden onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülseri, mide iltihabı, bağırsak ve mide kanaması gibi durumlar varsa veya daha önce tekrar ettiyse kullanılmamalıdır.

“Ibucold C” adlı ilaç ne işe yarar? Merak edenler için cevap burada! Bu ilaç ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri ile bilinir. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, adet sancısı ve grip gibi durumlarda kullanılabilir. Ancak, herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Daha fazla bilgi için, tıklayabilirsiniz.

Nurofen“, baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı gibi ağrılarla başa çıkmak için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özellikleri de bulunmaktadır. İçeriğindeki ibuprofen maddesi sayesinde ağrıyı hafifletir ve ateşi düşürür. Ancak bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doz aşımı ya da yanlış kullanım ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Okumaya Devam Et

Haber

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? Aile hekimini değiştirmek adına ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve burada sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisine talebinizi iletmek mümkündür. Bu şekilde aile hekimi değiştirme işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Ancak internet üzerinden nasıl yapılır diye merak edenler varsa bu seçenek de oldukça pratiktir. İşlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar MHRS’ye E-Devlet şifresi ile giriş yaparak aile hekimi değiştirme talebini internet üzerinden kurumla paylaşabilmektedir.

Published

on

aile hekimi değiştirme

Her bireyin otomatik olarak kayıtlı olduğu bir aile hekimi vardır. Ancak bazı sebeplerle, örneğin taşınma veya memnuniyetsizlik, aile hekimi değiştirme işlemi yapılabilir. E-Nabız uygulaması üzerinden kolayca yapılan bu işlem için 3 ayda bir en fazla 1 kez değiştirme hakkı tanınmaktadır. Ayrıca değiştirme işlemi, her ayın 5’i ile 21’i arasında gerçekleştirilebilir.

Aile Hekimi Değiştirme

Aile Hekimi DeğiştirmeAile Hekimi Değiştirme

Bazı nedenlerden dolayı aile hekiminizle çalışmaktan memnun değilseniz veya yer değiştirmeye karar verdiyseniz, aile hekiminizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, aile hekimi değiştirme işlemini internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Yeni bir aile hekimini seçmek için sadece il, ilçe ve birime göre arama yapmanız yeterli. Böylece hiçbir kuruma gitmeniz veya dilekçe yazmanız gerekmez. Sıra bekleme gibi bir durum da söz konusu değildir.

Tüm aile hekimi değiştirme işlemleri, internete bağlı olan cihazlarla çok kısa bir sürede yapılabilir. Ayrıca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi aracılığıyla aile hekimi bulma, değiştirme, randevu alma ve tahlil sonuçlarını öğrenme gibi birçok işlem de yapılabilir. Bu işlemler oldukça pratiktir ve nasıl yapılacağı konusunda meraklı olanlar için kolaydır.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Nabız ve E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz aile hekimi değiştirme işlemini, birçok kişi merak ediyor. Aile hekiminizi değiştirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan formu doldurmanız gerekiyor. Bu formda değişiklik sebebini doğru bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Bu işlem sayesinde, aile hekiminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. E-Nabız sitesi ve E-Devlet hizmetlerinden yararlanarak, bu işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İkametgah değişikliği için seçenek işaretleyin!

Eğer ikametgah adresiniz değiştiyse, bu durumu belirtmek için seçenek işaretlemeniz gerekiyor. Ayrıca, eğer aile hekiminizle ilgili bir şikayetiniz varsa ve değiştirilmesini istiyorsanız, seçenekler arasında “Kendi İsteği” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu değişiklik işlemi yaklaşık 15 gün içinde tamamlanacak ve size yeni bir aile hekimi atanacaktır. Aynı şekilde, şikayetinizin olduğu aile hekimi de değiştirilebilir. Bu işlemler için gerekli adımları atmak oldukça kolay!

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirmek isteyenler için birkaç seçenek mevcut. En popüler yöntem, ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve müşteri temsilcisi ile konuşarak talebinizi iletmek. Bu şekilde değişiklik kolaylıkla yapılabilir. İnternet üzerinden işlem yapmak isteyenler ise, E-Devlet şifresiyle MHRS’ye giriş yaparak aile hekimi değiştirme taleplerini paylaşabilirler. Hem pratik hem de oldukça hızlı, bu yöntemler sayesinde aile hekimi değiştirme işlemleri artık daha da kolay hale geldi.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçe Formu Gerekli mi?

Aile hekimini değiştirmek isteyenlerin internet üzerinden bir dilekçe ya da form çıktısı alıp imzalamaları şart değil. Basitçe tercih ettikleri aile hekimine bu değişiklik taleplerini iletmeleri yeterli olacaktır. Talep sonrası, aile hekimi bilgisayardan tercih edilen kişiye “Aile Hekimliği Tercih/Değiştirme Formu”nu vererek değiştirme işlemi tamamlanacak. İnternet üzerinden yapılabilen bu işlem, bazı vatandaşlar için karmaşık gelebilir. Bu durumda, tercih edilen aile hekimi ile iletişime geçerek değiştirme isteğini doğrudan kendilerine iletebilirler.

Aile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile Hekimi Değiştirme BaşvurusuAile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, farklı yöntemlerle başvuruda bulunabilirler. En kolay yöntem, E-Devlet üzerinden başvurudur. Ancak, bu işlemi gerçekleştirmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aile hekimi değişikliği yapmak için gerekli kriterler şunlardır:

1. Yeni bir aile hekimi seçilmiş olmalıdır.

2. Eski aile hekimiyle arasında düzenli bir hasta-hekim ilişkisi bulunmamalıdır.

3. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği randevu tarih ve saatlerinde başvuru yapılmalıdır.

E-Devlet üzerinden aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, kişisel bilgilerini girdikten sonra yeni aile hekimlerini arayabilirler. Randevu alındıktan sonra, başvuruları işleme alınacaktır. Ancak, randevu taleplerinin yoğunluğuna göre işlemler birkaç gün sürebilir.

Ayrıca, aile hekimini değiştirmek isteyenler, Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi veya Alo 184 hattını da kullanabilirler. Bu yöntemlerle de başvuru yapmak mümkündür.

Sonuç olarak, aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler için birkaç seçenek mevcuttur. E-Devlet, Sağlık Bakanlığı web sitesi ve Alo 184 hattı, kolay ve hızlı bir başvuru yapma imkanı sunmaktadır. Ancak, başvuru yaparken gerekli kriterlerin yerine getirilmesi önemlidir.

 • Geçilmek istenen aile hekimi 4.000’den fazla kayıtlı vatandaşa sahip ise geçiş yapamazsınız.
 • Son 3 ay içerisinde yalnızca 1 defa geçiş yapılabilmektedir.
 • Geçiş tarihleri ise her ayın 5′ i ve 21’i arasında yapılır. Bu tarihlerde yapılan işlemler aynı günün gecesi 23:59’da gerçekleşir. Ancak ayın 21′ inden sonraki işlemler diğer ayın 5′ ine kadar bekletilir.

Aile hekimi listesindeki yeşil renk, 500 altında nüfusa sahip aile hekimlerini temsil eder. Bu hekimler, geçiş yapmak için uygun kabul edilir. Listede bulunan sarı renk ise 3500-4000 arası nüfusa sahip aile hekimlerini belirtir ve geçiş için uygundur. Ancak, kırmızı renk ile gösterilen aile hekimi 4.000’den fazla nüfusa sahiptir. Bu nedenle seçim yapmak mümkün değildir. Aile hekimi listesi, sağlık hizmeti alırken vatandaşlarımızın doğru karar vermeleri için son derece önemlidir.

Aile Hekimi Otomatik Olarak Değişebilir mi?

Sağlık konusunda değişiklikler yapacak bir kanun teklifi var. Bu teklifte, “Sağlık Bakanlığı, kendi planlama doğrultusunda, hastaların kayıtlarını istediği doktordan alarak kendi seçtiği doktora da taşıyabilecek” deniyor.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirme işlemini başarıyla tamamlamanız için E-Devlet üzerindeki E-Nabız sistemine erişim sağlamanız gerekmektedir. Ancak işlem esnasında bazı adımları izlemeden geçmeniz durumunda işleminiz tamamlanamayabilir. Bu nedenle aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz:

1. E-Devlet sistemine giriş yapın ve kullanıcı bilgilerinizle oturum açın.
2. E-Nabız sistemine erişim sağlayın.
3. E-Nabız sistemine girdikten sonra sol menüdeki “Hekim İşlemleri” sekmesine tıklayın.
4. Karşınıza çıkan listede “Aile Hekimim Değişti” seçeneğini seçin.
5. “Aile Hekimim Değişti” sayfasına ulaştığınızda “Yeni Aile Hekimi Seç” butonuna tıklayın.
6. Şimdi size en yakın olan aile hekiminizi seçin ve “Kaydet” butonuna tıklayın.
7. Son olarak, sistem size aile hekimi değişikliğiyle ilgili bir onay mesajı gösterecektir. Bu mesajdaki “Onayla” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde izleyerek aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. E-Nabız sistemini kullanarak işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Herhangi bir sorun ya da soru için sağlık kuruluşlarından bilgi alabilirsiniz.

E-Nabız sistemine kaydı olan vatandaşlar, aile hekimlerini değiştirmek istedikleri takdirde https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapabilirler. Böylece ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneğine kolaylıkla ulaşabilirler. Aynı zamanda bu alanda ‘Hangi aile hekimindeyim?’ sorusunun cevabını da öğrenebilirler. Yani, mevcut aile hekimlerinin adları bu bölümde yazılıdır ve hemen altında ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneği mevcuttur.

Bir seçeneğe tıkladığınızda, yeni bir sayfa açılır. Bu sayfada, istediğiniz doktorun konum bilgilerini girmeniz gerekiyor. Böylece, istediğiniz doktoru kolayca bulabilirsiniz.

Seçtiğiniz il ve ilçeye göre aile sağlığı merkezlerinin listesi anında karşınıza çıkacak! Aradığınız merkezi seçerek sayfanın altındaki doktorlara hızlıca geçebilirsiniz.

Hedeflediğin doktorun adını seçip kutucuğunu işaretle. Sonra da sayfanın altında yer alan ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıkla. Bu kadar basit!

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız’a kayıt olmak isteyen vatandaşlar için işlemler oldukça kolaydır. İlk önce, sistemde kaydı bulunmayanlar e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler. Ancak, sisteme kayıt olmak daha iyi bir seçenek olabilmektedir.

Kayıt işlemini gerçekleştirmek için izlenecek adımlar şu şekildedir:

1. Öncelikle, e-Devlet sisteminde bulunan “E-Nabız” hizmetine giriş yapın.
2. Daha sonra, “E-Nabız’a üye ol” seçeneğini tıklayın.
3. Karşınıza çıkan formda, kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun.
4. Son olarak, formda verdiğiniz bilgileri doğrulamak için e-Devlet şifrenizi kullanarak işlemi tamamlayın.

Bu kadar basit! Artık E-Nabız sistemine kayıt oldunuz ve sağlık bilgilerinize her zaman kolayca erişebilirsiniz.

 • E-Devlet sistemi üzerinden E-Nabız’a kayıt olunabilmektedir. Bunun için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığı zaman ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonu görülecektir. Bu seçeneği tıklamak gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik ve şifre girerek sisteme giriş yapılmaktadır.
 • E-Devlet üzerinden TC ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-E-Nabız-kisisel-saglik-sistemi) adresine erişim sağlamak gerekmektedir.
 • Giriş yapılmasının ardından E-Nabız uygulaması ile alakalı bilgileri burada görmek mümkündür. Sayfanın altında bulunan ‘Uygulamaya Git’ butonuna tıklanır.
 • Otomatik bir şekilde sayfa https://enabiz.gov.tr adresine yönlendirecektir. Burada gerekli bilgiler girilir ve şifre belirlenir. Daha sonra kayıt işlemi tamamlanmış olur.

Sonrasında ise aile doktorunu değiştirmek isteyenler, öncelikle yukarıdaki talimatları izlemeli ve aile doktoru değiştirme işlemini tamamlamalıdır.

Aile Hekimi Nedir?

Türkiye’de aile hekimliği dediğimiz özel bir sağlık hizmeti vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Aile hekimi, bireyler ve aileler için her türlü sağlık hizmetini sunan bir uzman. Tüm yaş gruplarına ve hastalıklara karşı hizmet veriyor. Amacı ise hastalıkların başlangıç aşamasında önleyici tedbirler alarak birey ve ailelere sağlık hizmeti sunmak. Ayrıca aile hekimleri hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesini sağlıyorlar. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar sağlıklı bir yaşam sürdürerek, hastalıklarla mücadele edebiliyorlar.

Bir toplumda insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için aile hekimliği kurumu çok önemlidir. Aile hekimleri, sorumluluğu altındaki kişilerin sağlık durumlarını düzenli olarak takip eder ve gerekli durumlarda tedavi ya da bakım sağlarlar. Ayrıca, birinci seviye sağlık hizmetlerinin aile hekimleri tarafından verilmesi sayesinde ikinci ve üçüncü seviye sağlık kurumlarının da daha verimli hizmet vermesi sağlanır. Bu nedenle, aile hekimliği kurumu toplum sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.


Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? TIKLA

Profesör Maaşı Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler