Connect with us

Sağlık

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Birçok farklı belirtisi olan bu hastalığın, insan vücudunda kendiliğinden oluştuğu söylenir. Bazen bağışıklık sistemi öyle bir savunma yapar ki vücut direncine kendisi zarar verir. İnsan vücudu dışarıdan gelen bakteri ve virüs tarzı zararlılara karşı antikor madde üretir. Çölyak hastalığı, bu antikorların yanlış oluşumuyla ortaya çıkar.

Yayınlanma Tarihi

-

çölyak hastalığı nedir

Birçok farklı belirtisi olan bu hastalığın, insan vücudunda kendiliğinden oluştuğu söylenir. Bazen bağışıklık sistemi öyle bir savunma yapar ki vücut direncine kendisi zarar verir. İnsan vücudu dışarıdan gelen bakteri ve virüs tarzı zararlılara karşı antikor madde üretir. Çölyak hastalığı, bu antikorların yanlış oluşumuyla ortaya çıkar.

İlerleyen tıp bilimi bile hastalıkla ilgili birçok soruya yanıt aramaya devam ediyor. Vücut tarafından üretilen bu antikorlar bazı doluların hasar görmesine sebep oluyor. Bu hasarlar nelerdir? İlk olarak sindirim sisteminin etkilenmesidir.

Çölyak hastalığı, arpa ve buğday kaynaklı bir protein olan glutene tepkime sonucu oluşur. Gluten nedir? bir tür protein maddesidir. Bağışıklık sistemi onu zararlı madde gibi algılayan kişilerde hemen antikor üretimi başlar.

Bu antikor üretimi sonucunda bazı protein içerikli enzimler vücut tarafından reddedilir. Belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bağırsak üzerinde bulunan emici dokuların zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle emilimi yararlı olan maddeler beden mekanizması tarafından kabul edilmez. Çölyak hastalığı birçok ülkede araştırılması devam eden hastalıklar sınıfında yer alır.

Çölyak Hastalığı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Kesin olarak bilinmemekle beraber genetik sorunlardan kaynaklanan hastalığın çevresel faktörlerle tetiklendiği söylenebilir. Çölyak hastalığı, gluten adlı protein maddesinin emilim edilmeden ince bağırsağa geçmesiyle başlar. Bunu zararlı olarak algılayan bağışıklık sistemi antikor üretir.

Glüten zerreleri, bağırsak duvarlarına yapışır ve aşırı tepkime gösteren organizma, hastalığı başlatır. Glüten proteinleri içeren besinler nelerdir? derseniz, ilk akla gelen buğdaydır. Buğday dışında arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda da glüten bulunur.

Bu hastalığın alerjik olup olmadığı halen araştırma konusudur. Çölyak hastalığı esnasında oluşan iltihaplar, bağırsak mukozasının besin emmesine ters etki eder. Bu durumdaki hastaların ne şekilde beslendiğinin önemi yoktur. Çünkü vücut gereken mineral ve vitamini tam olarak alamayacaktır.

Çölyak nedir? diyenler için enfektif bir hastalık türü de denilir. Sadece bu iltihabı dışarıdan alınan bir bakteri veya virüsün oluşturma imkânı oldukça düşüktür. Hastalığın genetik yollar ile başladığı neredeyse kesindir.

Çölyak Hastalığının En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalarında belirgin belirti olarak başlayan semptomlar, genellikle glüten alımı sonrası canlanır. Glüten içerikli besin tüketilmesine devam eden hastalar, sürekli olarak belirtileri gösterirler.

Bağırsaklarda besin emilimi tam olarak gerçekleşmediği için demir ve fosfor gibi değerli elementler eksik alınır. Bunun etkileri nedir? diyorsanız, çok ciddi şeylerin olabileceğini unutmayın.

Çölyak hastalığı yüzünden vücutta eksik kalan mineral ve vitaminler birçok başka hastalığında hazırlayıcısıdır. Demir eksikliğinin yol açabileceği şeyler saymakla bitmez. Uzun devam süreçlerde ise ciddi kilo kaybı olmaktadır.”

Çölyak hastalığının genel belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Kansız kalma
 • İştah eksikliği
 • Karında şişkinlik
 • Kas istemlerinde zayıflık
 • Kilo alamamak
 • Kusma – istifra
 • Gelişim geriliği
 • Eklem ve kemik sızlamaları
 • Depresif durumlar
 • Sinirsel bozukluklar
 • Aft oluşumları
 • Aşırı gaz oluşumu
 • Kaka problemleri

Çölyak ile ilgili olarak bilinen en yaygın belirtiler olarak bilinir. Bunların dışında hastalığın ilerleme sürecine bağı olarak da bazı semptomlara rastlamak mümkündür. Çölyak hastalığı ile ilgili ara sıra karşılaşılan belirtiler de şu şekildedir. 

 • Kemik erimesi
 • Kaşıntı
 • Afta bağlı ses kısılması
 • Gece körlüğü yaşanması
 • Baş dönmesi
 • Epilepsi benzeri krizler
 • Kanamalar 

Klasik Çölyak Hastalığı Nedir?

Klasik Çölyak Hastalığı Nedir?

Daha bebeklik çağlarında başlayan bir çölyak türü olarak bilinir. Aslında Çölyak hastalığı ile ilgili bilinen dört tür vardır. Bu türler arasında en yaygın olanı ve en çok görülen türlerle ilgili nelerdir? diyebilirsiniz.

Çölyak türleri arasında en yaygın olanı klasik çölyak türüdür. Anne sütü evresinden çıkan bebeklerin glüten içerikli besinlerle tanıştığı dönemlerde görülür. Çölyak hastalığına yakın olabilecek bebeklerin izlenmesi önemlidir. Beslenme eksikliği sebebiyle ayına ve yaşına uygun gelişim gösteremezler.

Bu bireylerde, D vitamini ve demir eksikliği belirtileri baş gösterir. Kanamalarda pıhtı gecikmesi, ishal ve şişlik ilk gözlenenlerdir. Gaz sancıları ve huzursuzluk da diğer gözlenebilir özelliklerdir.

Bu şekilde durumları gözlenen bebeklerin ve ilk çocukluk evresindeki bireylerin titizlikle incelenmesi gerekir. Laktoz alerjileri olup olmadığı araştırılmalıdır. Sütün etkisi nedir? derseniz unutmayın ki laktoza duyarlı kişilerde, karın ağrısı ve şişlik olabilir.

Bebeğin çölyak hastalığı için araştırma yapanlar öncelikle aile hikayesini incelemelidir. Eğer ailede hastalığa ait bulgulara rastlanırsa, çocukla ilgilenmek, teşhis koymak daha kolay olacaktır.

Sessiz Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır.

Çölyak hastalık türleri arasında en ilginç olanı diye bilinir. Hastalıkla ilgili doğru dürüst belirtileri görmek neredeyse imkansızdır. Tamamen tesadüf sonucu teşhis konulur. Hasta olan bireyin aile hikayesinde tanı varsa hastalanma oranı yüksektir.

Bazı kişilerde çölyak hastalığı tamamen alakasız bir tetkik sırasında ortaya çıkar. Bu tür kişilerin bilinen veya gözlenen hiçbir şikâyeti olmayabilir. Şikâyet olmamasının sebebi nedir? derseniz, henüz olgunlaşmamış olabilir.

Ancak bu durumlarda unutulmaması gereken husus, eğer ailede çölyak hastası varsa risk altındasınız demektir. Her ne kadar belirti göstermiyor olsa da ileriki süreçlerde sıkıntı yaşanmaması için muayene olunmalıdır. Bu şekilde tesadüfen bulunan çölyak hastalığı ileriki yıllarda glüten maddesine karşı hassasiyetin artmasıyla öne çıkabilir.

Çölyak Hastalığı En Çok Hangi Yaş Aralıklarında Ortaya Çıkar?

Çölyak Hastalığının En Belirgin Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalıkla ilgili olarak belirli bir yaş aralığı olmadığı bilinmektedir. İlk belirtilerini gluten içeren proteinli besinlerle tanışma dönemleri olan 6-8 aylık bebeklerde olabilir. Veya sessiz olarak ileri yaş seviyesine kadar bekleyebilir.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucu genlerde varsa her zaman potansiyel bir hasta olunabiliyor. Yakın akrabalarda çölyak hastalık hikayesi olanlar araştırılmalıdır. Bazı durumlarda ise bilindik hastalık belirtileri görülmez. Hastalık kendisini gluten intoleransından dolayı cilt hastalığı olarak gösterebilir.

Glutenli besinler nedeniyle başladığı için bu protein türünden uzak duranlarda çok nadir gözlemlenir. Buğday tüketiminin neredeyse çok az olduğu uzak doğu ülkelerinde çölyak hastalığı neredeyse hiç görülmez. 

Bunun sebebi nedir? derseniz, onların tüketim kotasında buğday olmadığı görülür. Oysa buğday, arpa ve yulaf tüketilen ülkelerde ise hemen hemen her yaş aralığında görülme riski vardır.

Yapılan bilimsel araştırmaların neticeleri incelendiğinde, yetişkinlerde görülme oranı daha düşüktür. Okul çağındaki bireylerde ise bu oran neredeyse iki katıdır. 2 yaşın altında bulunan çocuklarda belirtiler, ishal ve gelişimsel gerilik oluyor. 2 yaş üstünde ise belirtileri, daha çok uzun süren ishal ve öğrenme güçlüğüdür. Bu sebeple küçük yaştaki kişilerde hastalık daha kolay tanımlanıyor.

Çölyak Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çölyak hastalığı ile ilgili merak edilen konulardan birisi de bu hastalığın çözümü kimdir? Veya nedir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey beslenmeye dayalı bir hastalıkla mücadele edildiğidir. Bu sebeple beslenme konularını ileri düzey tetkiklerine ihtiyaç duyulur.

Bu işlem hangi bölümde yapılır? Veya bu işlemlerin yapıldığı yerler nelerdir? sorusunun cevabı, gastroenterolojidir. Gerekli test ve tetkikler gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır. Tanı konulduktan sonra çölyak hastalığı ile ilgili takip süreci başlar.

Uzmanlar, hastaları genel olarak diyetisyen eşliğinde tedavi ederler. Çünkü tamamen glütensiz bir beslenme deneyimi onları bekliyor. Diyetisyen hekim tarafından hazırlanan beslenme diyetine uymak son derece önemli.

Çünkü diyet dışına çıkılarak glüten içerikli bir besin alındığında çölyak hastalığı tekrar depreşir. Bunun sonucunda bütün belirtiler, tekrar görülmeye başlanır. Bu durum hastaların ciddi rahatsızlıkları ve yaşam kalitesinden uzaklaşması anlamlarına da gelir.

Hekim seçiminde dikkat edilecek konular nelerdir? Uzman gastroenteroloji hekimine görünmeden bir diyetisyene başvurulması kesinlikle yanlıştır. Hekim tarafından yapılacak kontrol ve hastalık seviyesine göre diyet hazırlanmalıdır.

Çölyak Hastalığı Tehlikeli midir?

Çölyak Hastalığı En Çok Hangi Yaş Aralıklarında Ortaya Çıkar?

İnsan bedeni bir hastalık ile uğraşırsa bu elbette tehlikeli sonuçlanabilir. Özellikle de enfektif hastalıklar veya enfeksiyona sebep olacak hastalıklar çok tehlikelidir. Çölyak hastalığı bu yönden ele alındığında riskleri nelerdir?

Sindirim sisteminde yer alan organların neredeyse hepsi vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri vücudun alabileceği şekle dönüştürür. Bu işlem tam olarak gerçekleşmediği zaman farklı organlar farklı tehlikeler ile karşı karşıya kalır. Çölyak hastalığı bulunan kişilerin yaşam süreleri daha kısa olarak gözlemlenmiştir.

Tabi bu durum gerekli diyete uymayanlar için geçerlidir. Yapılan diyetin tam olarak uygulanması ince bağırsak başta olmak üzere birçok organı olumlu yönde etkiler. Tersi durumda ise bu organlar telafisi zor hasarlarla karşı karşıya kalır.

Hastalığın tanımlanamadığı ve tedavi yöntemlerinin uygulanmadığı dönemlerde ölüm oranları %15’e kadar ilerlemiştir. Çölyak hastalığında en büyük tehlike olarak demir ve kalsiyum eksikliği gösterilebilir.

Çölyak hastaları üzerinde yapılan klinik araştırmalar, bağırsaklar başta olmak üzere bazı organlarda tümör riskinin arttığı görülür. Aynı şekilde kanser oluşumları da çölyak hastalığı etkisinde gelişebilir.

Bunların dışında,

 • Osteoporoz
 • Megoblastik anemi
 • Kadınlarda düşük yapma durumu
 • Gelişimin durması
 • Kısırlık

Gibi farklı durumlarında bu hastalığın etkileriyle ortaya çıkabilir.

Çölyak Hastalığına Nasıl Tanı Konulur?

Çölyak hastalığında tanı konulması kolaydır. Uzman hekimler şikayetleri ve hastalık hikayesini dinledikten sonra, bunların sebepleri nelerdir? araştırmasına girerler. Bu çeşit hastalıkların gözlemlenmesi ve hikayesi çok önemlidir.

Ön muayene sonrası eğer hekim çölyak hastalığı şüphesine düşerse, ileri tanı yöntemlerine başvurur. Öncelikle hastaya antikor testi uygulanır. Kandaki antikor oluşumları bu testler sonucunda ortaya çıkar. Hastanın kanında uygulanan antikor test sonuçları belirleyici bir rol oynar.

Kan testinde şüpheleri çoğalan hekim, gerek duyarsa “endoskopi” yapılmasını ister. Ağız yoluyla sindirim sistemine salınan görüntüleme sistemi ile detaylı izlenim sağlanır. Bunun faydası nedir? derseniz, ince bağırsakta düzleşme veya villüs düzleşmesi bu sayede fark edilir.

Hekim gerekirse bu işlem sırasında biyopsi adı verilen parça alır. Alınan parça, ileri tetkiklere gönderilir. Kesin sonuç bu test sonrası doğrulanır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çölyak hastalığı şüphesiyle, diyet yapmadan muayene olunmasıdır. Aksi durumda hasta diyet yapıyorsa, bulgular yanıltıcı olabilir.

Çölyak Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Tehlikeli midir?

İnsanların günlük yaşamlarını etkileyen hastalıklardan birisi. Çölyak ile ilgili olarak bilinen tek ve etkili tedavi yöntemi sıkı bir diyet uygulamasıdır. Hekim tarafından kesin teşhis konulmasının ardından diyetisyen eşliğinde, beslenme programı hazırlanır.

Bu durum doğal olarak hastaların her şeyi yiyip içemeyeceği anlamına gelmektedir. Sonuç olarak yaşam standartlarından ödün vermek gerekir. Çölyak hastalığı ömür boyu diyet yapmayı gerektirir. Yapılan diyet uygulaması ince bağırsakta düzelmeye sebep olacağından hastalık belirtileri yok olmaya başlar.

Ancak bu tamamen hastalığın bittiği anlamı taşımaz. Diyet dışına çıkılarak glüten içerikli besin tüketilmesi bulguları tekrar tetikler. Diyet yapılırken vücudun eksik aldığı vitamin ve mineraller tespit edilmesi de önemli. Bu sayede vücuda takviye edilerek diğer organların zarar görmesi engellenir.

Glüten içermeyen besinler tüketilerek, çölyak hastalığı yüzünden bedenin güçsüz ve savunmasız kalması engellenir. Fındık, fıstık, badem, pirinç, mısır gibi ürünler glüten barındırmayan besinlerdir.

Çölyak Hastalığı Tedavi Biçimi Türüne Göre Değişir mi?

Hastalığın hangi türü olursa olsun tedavi yöntemleri değişiklik göstermez. Çölyak hastalığı ile ilgili olarak yapılan tedavi yöntemleri diyet ağırlıklıdır. İster sessiz çölyak isterse klasik çölyak olsun diyet en etkili tedavi yöntemidir.

Glutenli besin tüketimi ile hastalığa ait şikayetler hemen başlayacaktır. Bu sebeple yaşam boyunca diyete devam etmek önemlidir. Sadece çölyak hastalığı belirtileri değil bu hastalık yüzünden diğer organlarında zarar göreceği unutulmamalıdır.

Tahıl gevrekleri, buğday ekmeği, makarna, pasta, kek kraker ve salçada glüten maddesi bulunur. Bu sebeple bu ürünlerin tüketilmemesi gerekir. Ancak diyet yüzünden eksik kalan maddeler için de takviye gıdalar alınmalıdır. Bununla ilgili olarak diyetisyen veya hekiminiz mutlaka öneride bulunur.

Çölyak Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Eğer yakın akrabalarda çölyak oluşumu gözlenmişse ve genleriniz bunu destekliyorsa maalesef yapacak bir şey yok. Sizde potansiyel bir çölyak hastalığı mağduru olabilirsiniz. Dış etmenlerin minimal etkilerinin bile çok az görülebileceği bu hastalık için tetikte olmalısınız.

Hastalığın başlangıcından sonra çok dikkat edilmesi gerekir. Tedavi aşamasında yapılacaklar nelerdir? Öncelikle diyetinize aşırı önem vermek zorundasınız. Aksi durumda hem belirtiler hem de diğer organ tahribatı etkili olacaktır.

Vücudunuzun sağlıklı olması ve gerekli durumlarda gereken antikor üretimi için besin takviyesi şarttır. Özellikle kalsiyum ve demir mineralleri için sürekli kontrol altında tutulmak çölyak hastalığı aşamalarında önemlidir.

Çölyak Hastalığı Bulaşır mı?

Çölyak Hastalığı Bulaşır mı

Çok tehlikeli boyutlara varabilecek bir hastalık olan çölyak, kesinlikle bulaşıcı hastalıklar sınıfına girmiyor. Hastalığın başlangıcı ve nüksetmesi kişinin DNA yapısı yani genleriyle ilgili. Bu sebeple çölyak hastalığı ile mücadele eden kişilerden kaçmaya, kaçınmaya gerek bulunmuyor.

Hastaların kullandığı eşyalar ile ilgili bir tasarruf yapılması yersiz olarak görülür. Özellikle kişisel eşyaların başkaları tarafından kullanılması, hasta yakınlarına değil hastanın kendisine zarar verir.

Hasta bireyin bağışıklık sistemi farklı çalıştığından, enfekte olma riski yüksektir. Yapılan diyetin tek başına yeterli olmayacaktır. Çölyak hastalığı geçiriyor olanlara hijyenik bir ortam sağlanarak farklı virüs ve bakteri karşıtı koruma sağlanmalıdır.

Hastalıkla ilgili herhangi bir bulaşıcılık söz konusu olmadığından hasta yakınları rahat olabilir. Sadece kan bağı olanlar “sessiz çölyak” hastalığına karşı duyarlı olmalı, belirtileri gördükleri anda hekime baş vurmalıdır.

Çölyak Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Çölyak hastalığı ile mücadele edenleri zor günler bekliyor denebilir. Çünkü kronik bir hastalık olan bu durum hayat boyu devam edecektir. Hastalığın tek ve en etkili tedavi yöntemi de sıkı diyet uygulamasıdır. Çölyak hastalığı başka rahatsızlıklara yol açabilecek bir oluşumdur.

Bu yüzden tehlikeli durumlarla karşılaşmak mümkündür. Tümör veya kanser hücrelerinin ortaya çıkması da bunlardan birisidir. Bulaşıcı olmayan bu hastalık belirtileri baş gösterdiğinde Gastroenteroloji hekimine görünmek doğru seçim olacaktır.

Hekim tarafından yapılan tetkikler çölyak hastalığıyla ilgili pozitif olursa hemen sıkı bir diyete başlanır. Glüten adlı protein maddesine verilen tepki olarak da görülen çölyak hastalığı, tahıl kaynaklıdır. Arpa, buğday, kepek ve yulaf gibi tahıllar bu maddeyi içerir.

Neredeyse bebek çağında başlayan bu hastalık genlerden kaynaklandığı için küçük yaş gruplarının gözlenmesi önemlidir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi de o kadar çabuk başlar. Bu sayede diğer organların tahrip olması engellenebilir.


Protein Kaçağı Nedir? Belirtileri Nelerdir? TIKLA

Kreatin Nedir? Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları Nelerdir? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort Krem adını, içerdiği fusidik asitten alır. Kolay sürülebilen ürün, çeşitli deri bozulmalarını tedavi edebilir. Piyasaya çıkış amacı, stafilokok bakterilerine karşı çözüm sunmaktır. Gram pozitif bakteriler arasındaki stafilokok, ciltte reaksiyon gösteren iltihaplanmalara sebep olur. Ürün, iltihap ve irini pasif hale getirir. Fucicort ne işe yarar sorusunun yanıtı zamanla genişlemiştir.

Published

on

Fucicort Krem Ne İşe Yarar

Fusidik asit içeriğiyle adını alan Fucicort Krem, cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan kolay sürülebilir bir üründür. Başlangıçta stafilokok bakterilerine karşı etkili olması amaçlanarak piyasaya sürülen krem, ciltte meydana gelen iltihaplanmaların neden olduğu reaksiyonları azaltarak iltihap ve irini kontrol altına alır. Zamanla, Fucicort krem ne işe yarar sorusu geniş bir yelpazede yanıt bulmaya başlamıştır.

Yenilenen formülü sayesinde, Fucicort artık sivilce ve akne tedavisi için de kullanılabilir hale gelmiştir. Ayrıca, küçük ölçekli cilt bozukluklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Yağlı ciltlerde sıkça görülen kaşıntı ve nem dengesizliğini düzenlemeye yardımcı olur. Cilt sağlığını etkileyen beslenme bozuklukları, dermatolojik veya hormonal hastalıklar gibi faktörler, cildin yıpranmasına neden olabilir. Fucicort nasıl kullanılır diye merak edenler için, kullanım dozu cildin maruz kalmış olduğu fusidik asit miktarına göre ayarlanmalıdır. İhtiyaca uygun kullanım ile krem, en yüksek verimlilikle sonuç verir.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip olan bir üründür ve cilt problemlerinizin dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Ciltte başlı, başsız, kırmızı, beyaz, sarı gibi farklı reaksiyonlar meydana gelebilir ve bu nedenle, evde sivilce tedavisi yapmadan önce problemin kaynağı öğrenilmelidir. Fucicort Krem, cilt kaynaklı sivilce, akne ve egzama gibi sorunlar için etkilidir ancak hormonal hastalıkların tedavisinde öne çıkmaz. Derin yaralar ve ileri düzey yanıklarda ise etkili olmayabilir.

Fucicort, özellikle Staphylococcus aureus bakterilerine karşı ideal bir üründür ve temel kullanımı egzama tedavisidir. Bağırsak mukozasında ve üst solunum yollarında bulunan bakteriler, cildin sivilcelenmesine yol açabilir. Ancak Stafilokoklar, farklı reaksiyonlar geliştirebilir. Kullanım süresi, doz ve cilt yapısı gibi faktörler, ürünün etkisini belirleyen önemli etkenlerdir. Fucicort Krem, sivilce ve akne gibi sorunlarda kolonilerin çoğalmasını ve iltihaplanmayı engelleyebilir. Düşük seviyeli cilt bozulmalarında etkili olmasına rağmen, ilerlemiş ve kronik hal almış problemlerde yardımcı bir işleve sahiptir.

Sonuç olarak, Fucicort Krem, cilt problemlerinin tedavisinde etkili bir seçenek olabilir ancak yan etkileri ve sınırlı etki alanı nedeniyle, kullanmadan önce mutlaka dermatoloji uzmanına danışmak önemlidir. Cildinizdeki sorunların kaynağı doğru bir şekilde belirlenerek, uygun tedavi yöntemleri belirlenmeli ve Fucicort gibi ürünler sadece uzman önerisi doğrultusunda kullanılmalıdır.

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem Nedir? 

Fucicort Krem, Leo Pharma tarafından üretilen bir cilt kremidir. Leo Pharma’nın merkezi Danimarka’nın Ballerup şehrinde yer almaktadır ve Fucicort, dünya genelinde birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Firma, güvenilir ve etkili ürünler sunarak tanınmaktadır. Fakat Fucicort, aynı firmaya ait Fucidox Krem ile karıştırılmamalıdır. Fucicort ve Fucidox benzer özelliklere sahip olsalar da, farklı amaçlar için tasarlanmışlardır. Etken madde, Fusidium coccineum mantarından sentezlenir ve dermatoloji uzmanının şikayetinize göre seçeceği bir üründür.

Dermatoloji uzmanı, muayene sonrasında Fucicort veya Fucidix kullanmanızı önerebilir. İki kremi birbiri yerine kullanmak uygun değildir. Yoğunluk ve ilave madde farklılıkları, farklı amaçlar için uygundur. Fucicort Krem, iltihaplanma riskini azaltmak için kullanılabilir. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırıklarında etkilidir. Uygulama bölgesindeki bakteri nüfuzunu baskılar. Deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilen eklem ağrısına da iyi gelir.

Fucicort Krem, hafif yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Yanmış bölgede bakterilerin üremesini önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak izlerin giderilmesi için sık kullanılan bir ürün değildir. Krem, yaranın temizlenmesine odaklanır ve iz karşıtı ürünlerle birlikte kullanılabilir. Krem kullanırken, cildinize zarar verebilecek kozmetik ürünlerden kaçınmak önemlidir. Ürünün yan etkileri, kozmetik kimyasallarla artabilir.

Fucicort Krem, sivilce, akne, çıban, hafif yara ve yanıkların tedavisi için uygundur. Ancak başı kopmuş sivilceler, kanlı yaralar veya kabuklaşmamış yanıklar gibi ciddi durumlarda kullanılmamalıdır. Kremdeki maddelerin vücutta emilmesi istenmeyen bir durumdur ve Fusidik asit, vücutta alerjik tepkilere neden olabilir. Sivilce kremi nasıl kullanılır sorusu için, kuru cilt üzerine ideal dozda uygulama yapılması önerilir. Eğer düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız varsa, dermatoloji uzmanınızı bilgilendirmeniz gerekir.

Fucicort Krem’in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Olası Yan Etkileri Nelerdir? 

Fucicort, bazı yan etkilere sahip bir kremdir ve bu nedenle dikkatli ve ölçülü bir şekilde kullanılması önerilir. Hassas ciltli gençler, dermatolog gözetiminde kullanmalıdır. Ancak, küçük çocuklar ve bebekler için uygun değildir ve pişik tedavisinde doğru bir seçenek olarak kabul edilmez.

Yaşlı bireylerin Fucicort kullanımı hakkında net bir veri bulunmamaktadır. Ancak, cilt durumuna bağlı olarak, yaşlılar da bu kremi kullanabilirler. Ancak, 18 yaşından küçüklerde uygulandığında tahrişe neden olabileceği için, bu yaş grubundaki kişilerin kullanımı sınırlandırılmalıdır. Olası yan etkiler arasında şunlar yer alabilir:

Uygulanmaması gereken yerler Olası etkileri
Göz kapaklarına ve göz altına Glokom (göz tansiyonu), yanma, kaşıntı, sulanma
Kulak içi Duyma kabiliyetinde azalma, bakteri popülasyonunda bozulma
Dudaklar ve ağız içi Mukozalarda bozulma
Yüz Kızarıklık, kaşıntı, hassas bölgelerde düşük dozda kullanım
Sürtünme ve terleme olan yerler Uygulama yeri şişmesi ve sertleşmesi, hassasiyet
Genital bölge Asit içeriği nedeniyle nem oranını etkileme, kaşıntı
Boğaz çevresi Solunum zorluğu, reaksiyonlar
Egzama Yanma, batma, kaşıntı, kızarma, döküntü, deride kuruluk

Araç kullanımına ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Prospektüste açıklanmış etkiler “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorisine girer. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1’dir. Yaygın olmayan etkiler binde bir ihtimale sahiptir. Kremin olumsuz etkileri önemsiz sayılabilecek düzeydedir. 

Yan etki olasılığı, kullanıma paraleldir. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir. Cilt, kullanımla krem içeriğine alışır. Hekimin önerdiği doz, kontrollü seviyede azaltılabilir. Kreme ihtiyacınız kalmadığını anlıyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanıma devam edebilirsiniz. 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort Krem Nerelere Sürülür? 

Fucicort’un araç kullanımı ve üreme yeterliğine etkisi yoktur. Yan etkileri prospektüste “Yaygın Olmayan” ve “Çok Seyrek” kategorilerinde açıklanmıştır. Çok seyrek etkilerin görülme ihtimali yaklaşık 10 binde 1 iken, yaygın olmayan etkilerin ihtimali binde birdir. Bu nedenle, krem genellikle güvenli bir üründür ve yan etkileri önemsiz düzeydedir.

Yan etki olasılığı, kullanım sıklığı ve süresine bağlıdır. Fucicort Krem tedavisi aniden kesilmemelidir çünkü cilt, kullanımla krem içeriğine alışmıştır. Hekimin önerdiği doz kontrollü seviyede azaltılabilir. Kremi kullanmaya devam etmek istemiyorsanız, azalan oranda birkaç gün kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu, yan etki olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir ve ciltteki tahrişi önleyebilir.

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır? 

Fucicort Krem, 20 mg ve 30 mg’lık tüplerde mevcuttur. Tüpün kapağı polietilen yapıdadır ve ince karton kutuda prospektüsü ile sunulur. Kullanmadan önce, içerik hakkındaki talimatları okumanız ve değerlendirmeniz önemlidir. Kremin aktif maddesi fusidik asittir ve klorokrezol, setamakrogol 1000, setostearil alkol, sodyum di-hidrojen fosfat di-hidrat, sodyum hidroksit ve saf su gibi yardımcı maddeler içerir.

Fucicort Krem, diğer kremlerle karıştırılmamalıdır. Eğer birlikte kullanılacak ürünler varsa, önce veya sonra uygulanmalıdır. Kremin uygulanacağı bölge temizlenmiş, kuru ve açık yarasız bir alan olmalıdır. Uygulama dairesel hareketlerle yapılmalı ve tek veya çift parmak ucu kullanılmalıdır. Yoğun baskı uygulamak, kremi diğer bölgelere yayabilir. Tırnak veya sert cisimler kullanmadan, hafif baskı uygulayarak emilimi kolaylaştırmak gereklidir. Ayrıca, aşırı kullanım tahrişlere sebep olabilir. Kremlenmiş bölge birkaç saat boyunca sabun ve su temasından korunmalıdır.

Açılan tüpün kapağı iyice kapatılmalıdır. Tüp ağzında kuruma belirtileri görülürse, krem kullanımı önerilmez. Kremin karton kutuda saklanması faydalıdır. Kutu, sıcaklık değişiklikleri ve dış etkenlerden korunmaya yardımcı olur. Plastik tüp, güneş ışığından uzak, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Saklama ömrü 3 yıldır ve kullanım tarihi kontrol edilmelidir. Fucicort Krem, 30 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta saklanmalıdır. Kremin buzdolabında veya sıcak yerlerde saklanması, yapısal bozulmalara sebep olabilir.

Fucicort Krem’in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fucicort, etken maddesi fusidik asit olan bir üründür. Bu materyal, iltihaplanma ve deri bozulmasına sebep olan bakterileri ortadan kaldırır. Fucicort Krem ne işe yarar sorusunun cevapları, tedavi edilebilecek problemlerle açıklanabilir. Fucicort ne için kullanılır diyorsanız, kullanım amaçları şöyledir:

Egzama Türü Tanım Fucicort Krem Kullanımı
Staz Egzama Dolaşım sistemi sorunları kaynaklı Ayak ve bacak egzaması için kullanılabilir.
Atopik Egzama Yaygın tür, kaşıntı belirgin El, parmak, bilek, yüz gibi yaygın bölgelerde kullanılabilir.
Diskoid Egzama Sulu ve kuru şekilde görülebilir Sulu egzama için uygundur.
Kontakt Dermatit Alerjik etkilerden kaynaklı Bileşenleriyle alerjenleri baskılar. Sabun ve deterjan kimyasallarının cilt dokusuna yerleşmesini engeller.
Nörodermatit Lekeli egzama, akşam saatlerinde artar Kaşıntı reaksiyonunu azaltarak yaşam kalitesini yükseltir.
Psöriyazis Deri ve tırnakları bozar Başlangıç seviyesindeki şikayetler için uygundur.
Diskoid Lupus Erit. Kelebek hastalığı, renk farklılaşması Cilde yansıyan sonuçları baskılar, sistemsel tedavi sağlamaz.
Böcek Isırıkları Şişkinlik, hafif kanama, ağrı oluşabilir Rutin aralıklarla temizlenmiş bölgeye uygulanabilir.
Sivilce ve Akneler Yağ oluşumlarına bağlı cilt sorunları Antibakteriyel etkisi işlevseldir.
Fucicort Krem'in Faydaları Nelerdir? 

Fusidik asit yan etkileri olan bir maddedir. Kullanım öncesinde muayeneden geçmek yararlıdır. Kremi reçetesiz kullanmak, ciltte alerjik komplikasyonlar oluşturabilir. Krem nasıl kullanılır sorusunun farklı cevapları bulunur. Lezyon miktarı ve yoğunluğu belirleyicidir. Fucicort ne işe yarar diyen kullanıcılar prospektüsten faydalanabilir. Hastanelerin dermatoloji bölümüne başvurmanız, şikayete uygun dozda Fucicort Krem kullanmanız gerekir. 


Ibucold C Ne İşe Yarar? TIKLA

Iburamin Zero Ne İşe Yarar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Sağlık

Iburamin Cold Ne İşe Yarar?

Iburamin Cold ne işe yarar sorunun cevabını vermeden önce etken maddesi olan içerikleri tanımamızda fayda var. İburamin Cold içeriği içerisinde bulunan ana etken madde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olarak karşımıza çıkmaktadır. İburamin Cold ne işe yarar sorusuna kısa bir cevap vermek gerekirse, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları durumlarında gözüken reaksiyonların giderilmesinde kullanılmaktadır. 

Published

on

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İçinde ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin olan İburamin Cold, soğuk algınlığı, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Kullanarak, hastalık belirtilerini hafifletebilirsiniz.

Kişiler, hastalık dönemlerinde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve ateş benzeri belirtilerle karşılaşabilirler. Ancak, Iburamin Cold içindeki özel maddeler, bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir. İçerdiği ibuprofen etken maddesi, ağrı ve ateş azaltmaya yarayan bir iltihap sökücü olarak bilinmektedir. Bu sayede, kişilerin hastalık sürecinde daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Iburamin Cold’da bulunan psödoefedrin, burun ve sinüslerdeki iltihapları gideren bir maddedir. Ayrıca klorfeniramin maleat, alerjik reaksiyonlara karşı doğal bir çözüm sunar. Bu reaksiyonlar histaminiyi tetikler. Iburamin Cold’un içerisinde ayrıca laktoz monohidrat, hipromelloz ve karmin gibi yardımcı maddeler de bulunur.

Iburamin Cold Ne İşe Yarar

İburamin Cold, ağrı kesmek için etkili bir ilaçtır. Soğuk algınlığı, baş ağrısı, diş ağrısı, eklem ağrısı gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıkların özellikleri, örneğin soğuk algınlığı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların genellikle viral enfeksiyonlara bağlı olmasıdır. İburamin Cold, bu hastalıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılır ve hızlı bir şekilde etki gösterir.İlacın etken maddeleri, ağrıyı hızlı bir şekilde azaltarak rahatlama sağlar. Bu nedenle, İburamin Cold sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 • Grip ve sinüzit türevi hastalıkları iyileştirmede etkindir. Grip problemi virüslerin sebep olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. İnfluenza olarak adlandırılan bu hastalığa halk arasında grip adı verilmektedir. Grip hastalığında virüsler burun, boğaz ve akciğerlere yerleşmektedir. Sinüzit rahatsızlığı ise yüz kemikleri içerisindeki boşlukların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Sinüzit, koku almada güçlük çekmek, geniz akıntısı, koyu burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ile ortaya çıkabilir.
 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı durumlarının giderilmesi ve tedavi sürecinde oldukça etkilidir. Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı, sinüzit, grip gibi durumlarda enfeksiyonların ve alerjilerin tetiklemesi ile meydana gelmektedir. Dış etkenli durumlar sebebi ile burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gözlemlenmektedir. Örneğin mangal durumu burnu tahriş edebilir ve duruma sebebiyet verebilir.
 • Ateş ve ağrı durumlarının azaltılmasına katkıda bulunur. Ateş oluşumu bakteri ya da virüsler gibi pek çok nedenden ötürü olabilir. Vücut tasarımı itibari ile bağışıklık sistemi hipotalamusu etkilemektedir. Bu durumda vücut ısısı yükselir ve kişilerde ateş çıkması olarak bilinir. Vücut üzerinde tıpkı ısı ve basıncın ölçülmesi gibi ağrı eşiğini de algılayan organlar mevcuttur. Iburamin Cold bu ağrıların bastırılmasını sağlayan etkiler gösterir.
 • İltihap giderici bir etkisi olması ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevaplardan biridir. İltihap tıp dilinde inflamasyon olarak adlandırılmaktadır. Tıbbi bir terim olan iltihap, tahriş ve yaralanma gibi durumlara vücudun vermiş olduğu bir tepkime belirtisidir. Bakteri ve virüs gibi bulaşıcı durumlarda iltihap oluştuğu gibi dış etmen kaynaklı yaralanmalar sırasında da oluşabilir.
 • Boğaz hastalıklarının ve ağrı durumlarının azaltılarak giderilmesi. Boğazlarda oluşan ağrı durumu o bölge üzerinde hissedilen yanma ve kuruma gibi hislerle başlamaktadır. Özellikle yutkunma sırasında kötüleşmekte olan boğaz ağrısı, tahriş olma ve çizilme durumlarının genel adı olarak bilinmektedir.
 • Baş ağrılarının iyileşmesini sağlar. Iburamin Cold başın belli bölümünde oluşan belirgin rahatsızlık durumlarına çözüm olmaktadır. Baş ağrıları kimi zaman zonklama kimi zamanda sıkıştırma olarak kendini gösterebilmektedir. Baş ağrısı durumları bir anda gerçekleşebildiği gibi yavaş yavaş meydana gelebilmektedir. Baş ağrıları birkaç saat ya da gün boyu sürebilen süreçlerdir. Bu ağrı durumları açısından Iburamin Cold önemli bir çözüm kaynağı olarak bilinmektedir.
 • Alerjik bazı nezle durumlarının tedavi süreçlerinde etkilidir. Tıp dilinde alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesi kaşıntı ve tıkanıklık gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumun bir reaksiyonu olarak gözlerde kaşıntı ve sulanma meydana gelirken, burun akıntısı ve hapşırma atakları gözlenebilir. Hastalık kendini sinüs basıncı belirtileri ile göstermektedir ve tedavi sürecinde ilacın etkisi oldukça önemlidir.
 • Kulak, burun, boğaz içerisinde oluşan iltihap durumlarının tedavi edilmesinde kullanılır. Kulak ağrısı, aşırı halsizlik, yüksek ateş, baş dönmesi, kendini kötü hissetme ve denge sorunları gibi durumlar kulak – burun – boğaz iltihaplarının habercisi olarak kabul edilmektedir. Bu gibi durumlarda Iburamin Cold oldukça etkili bir ilaç tedavi yöntemidir.
 • Farenjit ve soluk borusu iltihaplarının tedavisinde önemli bir ilaçtır. Tıp dilinde trakeit olarak bilinen soluk borusu enfeksiyonu soluk borusunda hissedilen ağrı, nefes darlığı, halsizlik ve şiddetli öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bakteri ve virüslerin neden olduğu soluk borusu iltihapları çocuklarda daha sık gözlemlenmektedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak da hastalık görülebilmektedir.
 • Ödem ve vücutta kırgınlık belirtilerini azaltır. Vücut dokuları aşırı miktarda sıvı birikimi ile şişmeye başlar. Ödemler daha ellerde, ayaklarda, bacaklarda ve ellerde oluşmaktadır. Vücudun belirli uzuvlarında meydana gelen ödem bedenin diğer bölgelerine de sıçrayabilir.

Iburamin Cold Nedir?

Iburamin Cold Nedir

Iburamin Cold, soğuk algınlığı, ateş, göz yaşarması, burun akıntısı, hapşırma ve grip süreçlerini tedavi etmek için tasarlanmış bir ilaçtır. Antihistaminik grubuna aittir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını çözmede oldukça başarılıdır. Genellikle bu alanla ilgili problemlerde kullanılır. İburamin Cold, 12 veya 24 tabletlik paketler halinde reçete edilir ve tüm eczanelerden temin edilebilir. İburamin Soğuk algınlığı ilacının içerik bilgileri şu şekildedir:

 • Etken madde içeriği; İlaç içerisinde bulunan her bir film kaplı tablet 200 miligram ibuprofene eşdeğer olan 222.22 mg ibuprofen DC &90,30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 2 mg kadar klorfeniramin maleat içermektedir.
 • Yardımcı madde içeriği; İlaç içerisinde yardımcı maddeler bulunmaktadır. Bunlar inek sütünden elde edilen laktoz monohidrat, mikrokristal selülozpH 102, magnezyum stearat, povidon K30, kolloidal silikon dioksit, hipromelloz, kroskarmelloz sodyum, titanyum dioksit (E171), polietilen glikol, karmoizin (azorubin) alüminyum lak (E122) yardımcı maddeleridir.

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold Ne İçin Kullanılır?

Iburamin Cold adlı ilaç, genellikle sıklıkla merak edilen bir sorudur. İlaç, PVC/PVDC/Al folyo blisterlerinde bulunan 12 veya 24 film kaplı tabletler şeklinde satılmaktadır. Her film kaplı tablet, 200 miligram ibuprofen, 30 miligram psödoefedrin hidroklorür ve 2 miligram klorfeniramin maleat içerir. Ilacın nasıl kullanılacağına dair daha fazla bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Klorfeniramin, vücudumuzdaki histamin miktarını düşürerek hapşırık, göz sulanması, burun akıntısı ve kaşıntı gibi belirtileri azaltan bir antihistaminik ilaçtır. Iburamin Cold ise, steroid içermeyen bir iltihap giderici olan non-steroid antiinflamatuvar ilaç grubunda yer almaktadır. Ibuprofen adlı etken maddesi, vücutta inflamasyona neden olan hormonların miktarını azaltarak ağrıyı hafifletir.

Iburamin Cold ilacı, burnunuzu etkileyen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklar arasında sinüzit, soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları yer alır. Bu hastalıklar sırasında burun tıkanıklığı, akıntısı ve ateş gibi sıkıntılar yaşarsınız. Psödoefedrin maddesi sayesinde, burun içindeki damarlar küçülür ve tıkanıklık azalır. Bu sayede, Iburamin Cold ilacı belirti ve rahatsızlıklarınızı rahatlatır.

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold Nasıl Kullanılır?

Iburamin Cold kullanmadan önce, uzman bir doktora danışmak önemlidir. İlaç kullanımı hakkında en doğru cevap doktorunuzun tavsiyesidir. Tabletler 4 ila 6 saat arasında kullanılmalıdır ve bir günde en fazla 6 tane alınabilir. İlacın yutulması gereklidir ve kullanım talimatlarına uyulması önemlidir.

İlaç kullanırken bol su içmek önemlidir. Eğer doktor farklı bir öneri vermemişse, ilacı en fazla 5 gün boyunca kullanmak gerekir. İlacı aldıktan sonra hala fayda görmüyorsanız, doktorunuza başvurun. Iburamin Cold’un kullanım talimatı, 12 yaş altı çocuklara uygun olmadığını belirtmektedir. Bu nedenle, Iburamin Cold’u kaç yaşındakiler kullanabilir diye sormamak önemlidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza başvurabilirsiniz.

Doktorunuzun size farklı bir tavsiyesi olmadığı sürece, ilacı kullanmayın. Çocukların ilacı kullanıp kullanamayacağı hakkında doğru bilgileri doktorlarınızdan almanız önemlidir. Iburamin Cold ilacı, 60 yaşın üstündeki hastalar için kullanıldığında dikkat edilmelidir. Yaşlı hastalar için özellikle, ilacın nasıl kullanılacağı konusu çok önemlidir. Bu ilaç, yaşlı hastalarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu sebeple, doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

60 yaş ve üstü hastalar, Iburamin Cold ilacını doktor gözetiminde kullanmalıdır. Emziren ve hamile kadınların ise kesinlikle doktora danışmadan ilacı kullanmamaları önerilmektedir. İlaçtaki bazı maddeler, anne sütünden emzirilen çocuklara geçebilir. Bu nedenle hamile ve emziren kadınlar risk altındadır. Bu durumda, hamilelikte ilacın nasıl kullanılacağı konusu son derece önemlidir.

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

İburamin Cold’un Olası Yan Etkileri Nelerdir?

“Iburamin Cold” adlı ilaç, yan etkileri nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir film tablet formdadır. İbu profen, klorfeniramin, psödoefedrin gibi bileşenlere alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Nasıl kullanılacağına dair doğru bir cevap olarak, şiddetli yüksek tansiyon ve çarpıntıya sebep olan hastalıklar sırasında kullanılmaması gerektiği söylenebilir. Ayrıca, şiddetli kalp yetmezliği hastalığı, mide-bağırsak kanaması veya kanama eğilimli bir tanı durumunuz varsa, “Iburamin Cold” kullanmamalısınız. İlaç kullanırken doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir. İlacın bazı bilinen yan etkileri şunlardır:

 • Karın ağrısı şikayetleri
 • Nefes almada zorluk çekmek
 • Cilt üzerinde döküntü oluşumu
 • Ciltte ve gözlerde oluşan sarılık
 • Baş dönmesi belirtileri
 • Göğüste ağrı hisse
 • Kalp atışlarında düzensizlik
 • Işığa karşı hassasiyet hissi
 • Kalp atışlarında oluşan çarpıntı
 • Beyaz kan hücreleri olan lökosit miktarında azalma
 • (Oral ülserasyon) ağız iltihabı
 • Kötü bir koku şeklinde yapılan dışkılama
 • Bağırsak içerisinde gaz oluşumu
 • Duyma işleminde güçlük çekmek

İlacı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. İlacın yan etkileri olabilir, bu nedenle ilacın faydaları ve riskleri hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Ayrıca, doktorunuzun önermediği durumlarda ilacı kullanmamanız da önemlidir. Bu şekilde, ilaç tedavisi sizin için en iyi şekilde çalışabilir.

 • Hamile kadınların gebeliğin son üç ayı
 • Şiddetli karaciğer rahatsızlığı
 • Şiddetli böbrek sorunu ve yetmezliği durumu
 • 12 yaşından küçük olan çocuklarda yan etkileri görülebilmektedir ve tavsiye edilmez.
 • (Koroner arter) Kalbin beslenmesini sağlayan damar rahatsızlıkları durumu
 • Iburamin Cold kullanımı sırasında bazı antidepresan, atropin ve beta blokerler içeren yüksek tansiyon ilaçları, astım tedavisi ilaçları, kan toplanması ilaçları, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozukluğu için kullanılan moklobemid, doğum sırasında rahim kasılmasına uyarıcı olan oksitosin, migren tedavisi için alınan ergotamin ve metiserjit, depresyon tedavisi için verilen monoamin oksidaz inhibitörleri ilaç çeşitleri kullanıyor veya ilaçların kullanımı ardından 2 hafta süre geçmediyse kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullanımdan daha önce (Ibuprofen), aspirin ya da diğer steroid olmayan iltihap kurutuculara alerjik reaksiyonlar ve tepkimeler gösterdiyseniz kullanılmamalıdır.
 • Yukarıda sözü edilen ilaçlara karşı daha önce bağırsak ve mide kanaması ya da delinmesi söz konusuysa kullanılmamalıdır.
 • Tekrar eden onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülseri, mide iltihabı, bağırsak ve mide kanaması gibi durumlar varsa veya daha önce tekrar ettiyse kullanılmamalıdır.

“Ibucold C” adlı ilaç ne işe yarar? Merak edenler için cevap burada! Bu ilaç ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri ile bilinir. Baş ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı, adet sancısı ve grip gibi durumlarda kullanılabilir. Ancak, herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Daha fazla bilgi için, tıklayabilirsiniz.

Nurofen“, baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı gibi ağrılarla başa çıkmak için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü özellikleri de bulunmaktadır. İçeriğindeki ibuprofen maddesi sayesinde ağrıyı hafifletir ve ateşi düşürür. Ancak bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doz aşımı ya da yanlış kullanım ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.”

Okumaya Devam Et

Haber

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme Nasıl Yapılır? Aile hekimini değiştirmek adına ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve burada sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisine talebinizi iletmek mümkündür. Bu şekilde aile hekimi değiştirme işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Ancak internet üzerinden nasıl yapılır diye merak edenler varsa bu seçenek de oldukça pratiktir. İşlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar MHRS’ye E-Devlet şifresi ile giriş yaparak aile hekimi değiştirme talebini internet üzerinden kurumla paylaşabilmektedir.

Published

on

aile hekimi değiştirme

Her bireyin otomatik olarak kayıtlı olduğu bir aile hekimi vardır. Ancak bazı sebeplerle, örneğin taşınma veya memnuniyetsizlik, aile hekimi değiştirme işlemi yapılabilir. E-Nabız uygulaması üzerinden kolayca yapılan bu işlem için 3 ayda bir en fazla 1 kez değiştirme hakkı tanınmaktadır. Ayrıca değiştirme işlemi, her ayın 5’i ile 21’i arasında gerçekleştirilebilir.

Aile Hekimi Değiştirme

Aile Hekimi DeğiştirmeAile Hekimi Değiştirme

Bazı nedenlerden dolayı aile hekiminizle çalışmaktan memnun değilseniz veya yer değiştirmeye karar verdiyseniz, aile hekiminizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, aile hekimi değiştirme işlemini internet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Yeni bir aile hekimini seçmek için sadece il, ilçe ve birime göre arama yapmanız yeterli. Böylece hiçbir kuruma gitmeniz veya dilekçe yazmanız gerekmez. Sıra bekleme gibi bir durum da söz konusu değildir.

Tüm aile hekimi değiştirme işlemleri, internete bağlı olan cihazlarla çok kısa bir sürede yapılabilir. Ayrıca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi aracılığıyla aile hekimi bulma, değiştirme, randevu alma ve tahlil sonuçlarını öğrenme gibi birçok işlem de yapılabilir. Bu işlemler oldukça pratiktir ve nasıl yapılacağı konusunda meraklı olanlar için kolaydır.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-Nabız ve E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz aile hekimi değiştirme işlemini, birçok kişi merak ediyor. Aile hekiminizi değiştirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan formu doldurmanız gerekiyor. Bu formda değişiklik sebebini doğru bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Bu işlem sayesinde, aile hekiminizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. E-Nabız sitesi ve E-Devlet hizmetlerinden yararlanarak, bu işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

İkametgah değişikliği için seçenek işaretleyin!

Eğer ikametgah adresiniz değiştiyse, bu durumu belirtmek için seçenek işaretlemeniz gerekiyor. Ayrıca, eğer aile hekiminizle ilgili bir şikayetiniz varsa ve değiştirilmesini istiyorsanız, seçenekler arasında “Kendi İsteği” seçeneğini seçebilirsiniz. Bu değişiklik işlemi yaklaşık 15 gün içinde tamamlanacak ve size yeni bir aile hekimi atanacaktır. Aynı şekilde, şikayetinizin olduğu aile hekimi de değiştirilebilir. Bu işlemler için gerekli adımları atmak oldukça kolay!

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değişikliği İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Aile hekimi değiştirmek isteyenler için birkaç seçenek mevcut. En popüler yöntem, ALO 182 MHRS çağrı merkezini aramak ve müşteri temsilcisi ile konuşarak talebinizi iletmek. Bu şekilde değişiklik kolaylıkla yapılabilir. İnternet üzerinden işlem yapmak isteyenler ise, E-Devlet şifresiyle MHRS’ye giriş yaparak aile hekimi değiştirme taleplerini paylaşabilirler. Hem pratik hem de oldukça hızlı, bu yöntemler sayesinde aile hekimi değiştirme işlemleri artık daha da kolay hale geldi.

Aile Hekimi Değiştirme Dilekçe Formu Gerekli mi?

Aile hekimini değiştirmek isteyenlerin internet üzerinden bir dilekçe ya da form çıktısı alıp imzalamaları şart değil. Basitçe tercih ettikleri aile hekimine bu değişiklik taleplerini iletmeleri yeterli olacaktır. Talep sonrası, aile hekimi bilgisayardan tercih edilen kişiye “Aile Hekimliği Tercih/Değiştirme Formu”nu vererek değiştirme işlemi tamamlanacak. İnternet üzerinden yapılabilen bu işlem, bazı vatandaşlar için karmaşık gelebilir. Bu durumda, tercih edilen aile hekimi ile iletişime geçerek değiştirme isteğini doğrudan kendilerine iletebilirler.

Aile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile Hekimi Değiştirme BaşvurusuAile Hekimi Değiştirme Başvurusu

Aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, farklı yöntemlerle başvuruda bulunabilirler. En kolay yöntem, E-Devlet üzerinden başvurudur. Ancak, bu işlemi gerçekleştirmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aile hekimi değişikliği yapmak için gerekli kriterler şunlardır:

1. Yeni bir aile hekimi seçilmiş olmalıdır.

2. Eski aile hekimiyle arasında düzenli bir hasta-hekim ilişkisi bulunmamalıdır.

3. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği randevu tarih ve saatlerinde başvuru yapılmalıdır.

E-Devlet üzerinden aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler, kişisel bilgilerini girdikten sonra yeni aile hekimlerini arayabilirler. Randevu alındıktan sonra, başvuruları işleme alınacaktır. Ancak, randevu taleplerinin yoğunluğuna göre işlemler birkaç gün sürebilir.

Ayrıca, aile hekimini değiştirmek isteyenler, Sağlık Bakanlığı’nın web sitesi veya Alo 184 hattını da kullanabilirler. Bu yöntemlerle de başvuru yapmak mümkündür.

Sonuç olarak, aile hekimi değişikliği yapmak isteyenler için birkaç seçenek mevcuttur. E-Devlet, Sağlık Bakanlığı web sitesi ve Alo 184 hattı, kolay ve hızlı bir başvuru yapma imkanı sunmaktadır. Ancak, başvuru yaparken gerekli kriterlerin yerine getirilmesi önemlidir.

 • Geçilmek istenen aile hekimi 4.000’den fazla kayıtlı vatandaşa sahip ise geçiş yapamazsınız.
 • Son 3 ay içerisinde yalnızca 1 defa geçiş yapılabilmektedir.
 • Geçiş tarihleri ise her ayın 5′ i ve 21’i arasında yapılır. Bu tarihlerde yapılan işlemler aynı günün gecesi 23:59’da gerçekleşir. Ancak ayın 21′ inden sonraki işlemler diğer ayın 5′ ine kadar bekletilir.

Aile hekimi listesindeki yeşil renk, 500 altında nüfusa sahip aile hekimlerini temsil eder. Bu hekimler, geçiş yapmak için uygun kabul edilir. Listede bulunan sarı renk ise 3500-4000 arası nüfusa sahip aile hekimlerini belirtir ve geçiş için uygundur. Ancak, kırmızı renk ile gösterilen aile hekimi 4.000’den fazla nüfusa sahiptir. Bu nedenle seçim yapmak mümkün değildir. Aile hekimi listesi, sağlık hizmeti alırken vatandaşlarımızın doğru karar vermeleri için son derece önemlidir.

Aile Hekimi Otomatik Olarak Değişebilir mi?

Sağlık konusunda değişiklikler yapacak bir kanun teklifi var. Bu teklifte, “Sağlık Bakanlığı, kendi planlama doğrultusunda, hastaların kayıtlarını istediği doktordan alarak kendi seçtiği doktora da taşıyabilecek” deniyor.

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?Aile Hekimi Değiştirme İşlemi Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Aile hekiminizi değiştirme işlemini başarıyla tamamlamanız için E-Devlet üzerindeki E-Nabız sistemine erişim sağlamanız gerekmektedir. Ancak işlem esnasında bazı adımları izlemeden geçmeniz durumunda işleminiz tamamlanamayabilir. Bu nedenle aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz:

1. E-Devlet sistemine giriş yapın ve kullanıcı bilgilerinizle oturum açın.
2. E-Nabız sistemine erişim sağlayın.
3. E-Nabız sistemine girdikten sonra sol menüdeki “Hekim İşlemleri” sekmesine tıklayın.
4. Karşınıza çıkan listede “Aile Hekimim Değişti” seçeneğini seçin.
5. “Aile Hekimim Değişti” sayfasına ulaştığınızda “Yeni Aile Hekimi Seç” butonuna tıklayın.
6. Şimdi size en yakın olan aile hekiminizi seçin ve “Kaydet” butonuna tıklayın.
7. Son olarak, sistem size aile hekimi değişikliğiyle ilgili bir onay mesajı gösterecektir. Bu mesajdaki “Onayla” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları doğru bir şekilde izleyerek aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. E-Nabız sistemini kullanarak işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Herhangi bir sorun ya da soru için sağlık kuruluşlarından bilgi alabilirsiniz.

E-Nabız sistemine kaydı olan vatandaşlar, aile hekimlerini değiştirmek istedikleri takdirde https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapabilirler. Böylece ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneğine kolaylıkla ulaşabilirler. Aynı zamanda bu alanda ‘Hangi aile hekimindeyim?’ sorusunun cevabını da öğrenebilirler. Yani, mevcut aile hekimlerinin adları bu bölümde yazılıdır ve hemen altında ‘Aile Hekimi Değiştir’ seçeneği mevcuttur.

Bir seçeneğe tıkladığınızda, yeni bir sayfa açılır. Bu sayfada, istediğiniz doktorun konum bilgilerini girmeniz gerekiyor. Böylece, istediğiniz doktoru kolayca bulabilirsiniz.

Seçtiğiniz il ve ilçeye göre aile sağlığı merkezlerinin listesi anında karşınıza çıkacak! Aradığınız merkezi seçerek sayfanın altındaki doktorlara hızlıca geçebilirsiniz.

Hedeflediğin doktorun adını seçip kutucuğunu işaretle. Sonra da sayfanın altında yer alan ‘Aile Hekimi Değiştir’ butonuna tıkla. Bu kadar basit!

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?E-Nabız Kaydı Olmayan Kişiler Nasıl Aile Hekimi Değişikliği Yapabilir?

E-Nabız’a kayıt olmak isteyen vatandaşlar için işlemler oldukça kolaydır. İlk önce, sistemde kaydı bulunmayanlar e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapabilirler. Ancak, sisteme kayıt olmak daha iyi bir seçenek olabilmektedir.

Kayıt işlemini gerçekleştirmek için izlenecek adımlar şu şekildedir:

1. Öncelikle, e-Devlet sisteminde bulunan “E-Nabız” hizmetine giriş yapın.
2. Daha sonra, “E-Nabız’a üye ol” seçeneğini tıklayın.
3. Karşınıza çıkan formda, kişisel bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurun.
4. Son olarak, formda verdiğiniz bilgileri doğrulamak için e-Devlet şifrenizi kullanarak işlemi tamamlayın.

Bu kadar basit! Artık E-Nabız sistemine kayıt oldunuz ve sağlık bilgilerinize her zaman kolayca erişebilirsiniz.

 • E-Devlet sistemi üzerinden E-Nabız’a kayıt olunabilmektedir. Bunun için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığı zaman ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonu görülecektir. Bu seçeneği tıklamak gerekmektedir.
 • Açılan sayfada T.C kimlik ve şifre girerek sisteme giriş yapılmaktadır.
 • E-Devlet üzerinden TC ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-E-Nabız-kisisel-saglik-sistemi) adresine erişim sağlamak gerekmektedir.
 • Giriş yapılmasının ardından E-Nabız uygulaması ile alakalı bilgileri burada görmek mümkündür. Sayfanın altında bulunan ‘Uygulamaya Git’ butonuna tıklanır.
 • Otomatik bir şekilde sayfa https://enabiz.gov.tr adresine yönlendirecektir. Burada gerekli bilgiler girilir ve şifre belirlenir. Daha sonra kayıt işlemi tamamlanmış olur.

Sonrasında ise aile doktorunu değiştirmek isteyenler, öncelikle yukarıdaki talimatları izlemeli ve aile doktoru değiştirme işlemini tamamlamalıdır.

Aile Hekimi Nedir?

Türkiye’de aile hekimliği dediğimiz özel bir sağlık hizmeti vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor. Aile hekimi, bireyler ve aileler için her türlü sağlık hizmetini sunan bir uzman. Tüm yaş gruplarına ve hastalıklara karşı hizmet veriyor. Amacı ise hastalıkların başlangıç aşamasında önleyici tedbirler alarak birey ve ailelere sağlık hizmeti sunmak. Ayrıca aile hekimleri hastalıkların erken teşhis ve tedavi edilmesini sağlıyorlar. Bu uygulama sayesinde vatandaşlar sağlıklı bir yaşam sürdürerek, hastalıklarla mücadele edebiliyorlar.

Bir toplumda insanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için aile hekimliği kurumu çok önemlidir. Aile hekimleri, sorumluluğu altındaki kişilerin sağlık durumlarını düzenli olarak takip eder ve gerekli durumlarda tedavi ya da bakım sağlarlar. Ayrıca, birinci seviye sağlık hizmetlerinin aile hekimleri tarafından verilmesi sayesinde ikinci ve üçüncü seviye sağlık kurumlarının da daha verimli hizmet vermesi sağlanır. Bu nedenle, aile hekimliği kurumu toplum sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.


Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? TIKLA

Profesör Maaşı Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler