Connect with us

Rehber

Bulgur Pilavı Tarifi Nedir? Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Bulgur Pilavı Tarifi Nedir? Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır? Anadolu’nun geleneksel tariflerinden birisi olan bulgur pilavı hemen her evde pişirilmektedir. Geçmişten günümüze en sevilen yemeklerden birisi olarak bazen ana öğün bazense etli yemeklerin yanına eşlikçi olarak tercih edilmektedir. Uzun bir raf ömrüne sahip bulgur ile pilav nasıl yapılır kişinin damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Fakat tam ölçülü tarifler ile de misafirleriniz için en leziz bulgur pilavı tarifini pişirebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi

-

Bulgur Pilavı Tarifi Nedir? Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır? Anadolu’nun geleneksel tariflerinden birisi olan bulgur pilavı hemen her evde pişirilmektedir. Geçmişten günümüze en sevilen yemeklerden birisi olarak bazen ana öğün bazense etli yemeklerin yanına eşlikçi olarak tercih edilmektedir. Uzun bir raf ömrüne sahip bulgur ile pilav nasıl yapılır kişinin damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Fakat tam ölçülü tarifler ile de misafirleriniz için en leziz bulgur pilavı tarifini pişirebilirsiniz.

Günlük olarak öğle ve akşam yemeklerinde kolayca pişirilebilen bu tarifler çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Bulgur sebzeler ve etlerle uyumu ile çeşitli pilav tariflerine konu olmaktadır. Bunun yanı sıra misafirler için de pişirilebilen bulgur pilavı için nasıl yapılır en güzel tariflere bakmak gerekiyor. İşte sade bulgur pilavı nasıl yapılıyor tarifi aşağıda yer alıyor. Sade ve sebze olmayan şekilde pişirmek isteyenler için klasik bulgur pilavı malzemeleri şu şekildedir;

 • 2 su bardağı bulgur
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ (Ayçiçek yağı ya da zeytinyağı)
 • 2 yemek kaşığı tereyağı (isteğe bağlı)
 • 4 su bardağı kaynamış su
 • Tuz
Bulgur Pilavı Tarifi Nedir? Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Bu malzemelere ek olarak ise; tavuk ya da et bulyon da bir adet konmak üzere tercih edilebilmektedir. Buna göre tuz miktarının ayarlanarak eklenmesi tavsiye edilir. Ayrıyeten sebze suyu da eklenebildiği gibi; şehriye de konularak bulgur pilavı malzemeleri arasında tercih edilebilmektedir. 

Tarif nasıl yapılır bakılacak olursa tavaya konan 2 yemek kaşığı sıvıyağ biraz ısıtılır ardından konulması tercih edilecekse şehriyeler eklenir.

 • Şehriyeler rengi değişinceye dek kavrulur ve bulgurlar eklenir. Şehriye eklemek isteyenler ise direkt bulgurları ekleyerek biraz kavurabilir.
 • Bu aşamada hafifçe kavrulan bulgurların üzerine kaynamış su, tuz, tereyağı ve eklenmek isteniyorsa tavuk veya et bulyon eklenmektedir.
 • Ardından orta ateşte suyunun çekmesi beklenen bulgurlar yavaşça karıştırılarak pişirilir.
 • İsteğe bağlı olarak piştikten sonra demlenmek üzere ağzı kapalı olarak 15 veya 20 dakika bekletilir. Ardından aşağıdan yukarıya doğru kaşık yardımı ile karıştırılarak tabaklara servis edilebilir.

Bulgur Pilavı Yapmanın Püf Noktaları

Bulgur Pilavı Yapmanın Püf Noktaları

Çoğu kişiye kolay görünüyor olmasına karşı tane tane pilav yapmak oldukça püf noktalara sahip; zor bir iştir. Bulgur pilavının en lezzetli şekilde pişirilmesi için püf noktalar nedir bunlara dikkat etmek gerekir. Bulgur pilavının en iyi şekilde nasıl yapılır bilinmesi için bu özelliklere dikkat etmek yararlı olmaktadır.

İlk olarak tane tane ve lezzetli bir bulgur pilavı için mutlaka bir pilav tavasının olması tavsiye edilmektedir.
Bulgur pilavını şehriyeli pişirmek isteyenler oldukça fazla olup bu aşamada bazı ev hanımları ve aşçılar tereyağını eklemektedirler.
Şehriyeler kızardığı vakitte tereyağını eklemenin tat kattığını dile getirmektedirler.
Ek olarak bulguru bazıları yıkayıp eklerken bazı kişiler ise sudan geçirmeden pişirmektedirler.
Sudan geçirmeyi tercih edenler için suyun süzülmesi gerektiği ifade edilmektedir. Bir diğer lezzet katan püf nokta nedir bakılacak olursa pilava eklenecek suyun kaynar olmasıdır denebilir.
Bunun için koyulan bulgurun 2 katı kadar ölçüde suyun kaynatılarak eklenmesi gerekmektedir. Fakat öncesinde tavada kavrulan bulgurların orta ateşte yaklaşık 2 veya 3 dakika kadar bir süre ile pişirilmesi tavsiye edilmektedir.
Tat katması için bazı kişiler kaynar suyu ekledikleri zaman içerisine tavuk veya et bulyon eklemektedirler. Bulyonun iyi bir şekilde erimesi için kaynadığı zaman konulması gerekir.
Herkesin damak zevki farklı olduğundan buna göre tuz eklenmesine dikkat edilmelidir.
Suyun eklenmesi ardından ise ocağın altının kısılması ve yavaşça pişirilmesi gerektiği söylenmektedir.

Nefis bir bulgur pilavı yapmak isteyenler için bir diğer püf nokta nedir bakılacak olursa dinlenmeye bırakmadan önce pilavı karıştırmaktır. Bu aşamada güzelce karıştırılıp dinlenmeye bırakılan pilavın tanelerinin birbirine yapışmasına engel olunur. Arından on beş dakika kadar bir süre bulgur pilavının kapağının kapatılarak dinlendirilmesi tavsiye edilir.

Son aşamada ise on beş dakikalık dinlenme süresinin ardından yine karıştırılıp o şekilde servis edilmesi gerekmektedir. Bulgur pilavı tarifinizin güzel kokması için tereyağı seven kişilerin mutlaka eklemesi önerilmektedir. Herkesin damak zevki farklı olabileceğinden tarifleri de bu şekilde yapmak zorunlu olmayıp; siz ve sevdiklerinizin zevkine göre yapmak daha başarılı olacaktır.

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Tarifi

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Tarifi

Lokantalarda yemeğinizin yanında servis edilen bulgur pilavını canınız evde yapmak istiyorsa bunun için tam ölçülü tariflere bakabilirsiniz. Özellikle kebapçılarda da gelen bu domatesli ve sebzeli lokanta bulgur pilavı birçok kişinin gözdesi. Bu servis edilen bulgur pilavının gerek kokusu gerekse rengiyle hemen göz doyurmaya başlıyor. Evde tam ölçülü lezzetli bulgur pilavı yapıyor olsanız da lokantada pişirilen bu pilavı denemek isteyebilirsiniz. Püf noktaları ve nasıl yapılır öğrenmek için tarife bakmanız faydalı olacaktır. İştah açıcı tadı ve görünümü ile bu pilav nasıl yapılır 4 veya 6 kişi için verilen malzemeleri şu şekildedir;

 • 2 su bardağı pilavlık bulgur
 • 1 soğan
 • 1 yeşil biber
 • 1 kırmızı biber
 • 5 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber salçası
 • 1 su bardağı domates sos veya rendelemiş olduğunuz 2 adet orta boy domates
 • 4 su bardağı kaynar su
 • Karabiber
 • Kırmızı toz biber
 • Tuz

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Lokanta Usulü Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?
 1. Kullanılacak pilav tenceresi alınarak altı yakılır. Sıvıyağ eklenerek ısınması beklenir
 2. Ardından çok küçük şekilde doğranan soğanlar ve biberler eklenerek kavrulur.
 3. Kavurma aşamasında diriliği giderilene dek karıştırılarak pişirilir ve tereyağı da eklenir. Bu şekilde de yakmadan birkaç dakika olmak üzere kavurmaya devam edilir. 
 4. Domates sosu veya rendelenmiş domatesler eklenerek karıştırılır. Bu sırada domates ve biber salçası da eklenerek üzerine baharatlar ve tuz da konulur. Bu aşamada yaklaşık 3 veya 4 dakika kadar karıştırılarak pişirilmeye devam edilir. 
 5. Sudan geçirilen bulgurlar eklenerek 3-4 dakika süresince kavrulur.
 6. Bulgurların kavrulması işlemi ardından kaynar su eklenir. Kaynar su yerine bazı kişiler tavuk veya et suyu eklemeyi tercih etmektedir. Buna ek olarak bir diğer alternatif ise tavuk veya et bulyon eklemektir. 
 7. Öncelikle orta ateşte bir süre pişirilen pilav ardından altı kısılarak pişirilmeye devam edilir.
 8. Suyunu çekince karıştırılır ve bu aşamada kapağı kapatılmadan önce kağıt havlu ya da bir bez ile örtülür. Ardından kapağı kapatılan bulgur pilavı yaklaşık 15-20 dakika dinlenmeye bırakılır. 
 9. Dinlenme ardından ise nazikçe karıştırılarak servise hazır hale getirilmiş olur.

Lokanta usulü bulgur pilavının en büyük püf noktalarından birisi tarifinde kullanılan kiraz domateslerdir. Buna ek olarak salça için ise genellikle Antep salçası tercih edilir. Bazı işletmeler içerisinde sarımsakta koyarak farklı bir aroma katmaktadır. Ek olarak doğal, köy tereyağı ile pişirdikleri pilavın lezzeti de artmaktadır.

Zeytinyağı ekleyerek de domates ile zenginleşen bu tarifi daha güzel bir lezzete kavuşturmaktadırlar. İri pilavlık köy bulguru tercih edilerek çok daha lezzetli bir tarife imza atıyorlar. Lokanta usulü pişirilen pilavın bir diğer en önemli püf noktası nedir bakılacak olursa yavaş yavaş pişirildiğinin söylenmesi gerekir. Nasıl yapılır dikkat edilecek en önemli nokta dibi tutmadan kısık ateşte suyunu çekene dek yavaşça pişirilerek gerçekleştirildiği görülmektedir.

Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

Türk mutfağının en sevilen tariflerinden birisi de sebzeli bulgur pilavıdır. Hemen her mutfakta beğeniyle pişirilen bu yemeğin tarifi ise şöyledir; 

 • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 2 su bardağı bulgur
 • 4 su bardağı sıcak su
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 yeşil biber
 • 1 kırmızı biber
 • 2 adet orta boy domates
 • 1 patlıcan
 • Tuz
 1. Soyulan patlıcanlar küp şekilde küçük küçük doğranarak tuzlu suda on veya on beş dakika kadar bekletilir.
 2. Soğanlar küçük dilimler halinde doğranarak ısıtılan tavada pembeleşene dek kavrulur.
 3. Tarif nasıl yapılır bakılacak olursa devamında doğranan biberler de tavaya eklenerek kavrulur.
 4. Suyu süzülen patlıcanlar eklenerek tavada 3-4 dakika kadar bir süre boyunca pişirilir.
 5. Doğranan ya da rendelenen domatesler de salça ile eklenerek 3-4 dakika boyunca pişirilir.
 6. Sebzelerin pişmesi üzerine yıkanan ve suyu süzülmüş bulgurlar eklenir. 
 7. Eklenen bulgurlar birkaç dakika boyunca kısık ateşte sebzeler ile kavrularak pişirilir. 
 8. Sıcak su tavaya eklenerek karıştırılır ve tuz atılır.
 9. Kapak kapatılır ve öncelikle yüksek ateşte birkaç dakika pişirilir. Ardından ise kısılarak küçük ateşte yavaşça pişmeye bırakılır.
 10. Suyu çeken bulgurlar karıştırılarak dinlenmeye bırakılır. 
 11. Bir kağıt havlu yerleştirilerek kapağı kapatılır ve on beş dakika boyunca dinlendirilir. 
 12. Son olarak dinlenen bulgur pilavının kapağı açılır ve karıştırılarak servise hazır hale gelir.

Bulgur Pilavı Yanına Ne Gider?

Bulgur Pilavı Yanına Ne Gider?

Ev yemeklerinin vazgeçilmez tatlarından bulgur pilavı hemen herkes tarafından sevilmektedir. Bulgur pilavının yanına ise genellikle tavuk yemekleri yapılması tercih edilir. Bulgur pilavını yapmak isteyen kişiler yanında mantarlı ya da sebzeli, kremalı gibi çeşitlerde tavuk sote yapmayı tercih edebilmektedir. Bunların yanı sıra et yemekleri ve özellikle köfteler için de bulgur pilavı tercih edilebilmektedir.

Sulu sebze yemekleri ile harika bir kombin oluşturan bulgurla pilav nasıl yapılır tarifine bakarak akşam yemeği için iyi bir menü hazırlanabilir. Bunun yanı sıra fırında patates, cacık veya salatalar da tamamlayıcı olarak yanına hazırlanmaktadır. Pilavlık, köftelik ve kısırlık gibi çeşitlere sahip bulgur öğle ya da akşam yemeklerinde sevilerek tercih edilir. Lifli tok tutan yapısı ile diyetlerde de tercih edilmektedir. 1 porsiyon yenmesi tercih edilecek sebzeli bulgur pilavının kalorisi ile hemen hemen 149 olarak söylenebilir.


Karnıyarık Tarifi Nedir? Karnıyarık Nasıl Yapılır? TIKLA

Mercimek Çorbası Nedir, Nasıl Yapılır? TIKLA

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: rpt789

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler