Connect with us

Bekçilik

Bekçilik Yazılı Sınavı Hazırlık Ve Bekçilik Parkur Kursu

Bekçilik yazılı sınavı hazırlık ve bekçilik parkur Kursu sınavına girecek adaylarımız 81 ilde bekçi kursu aramaktadır. Mülakat Merkezi bekçilik sınavına hazırlanan tüm adaylarına en iyi eğitim imkanlarını sunmaktadır. Başta yazılı sınavı ve sözlü mülakat olmak üzere fiziki yeterlilik parkuru sınavına kadar her konuda en büyük desteği sağlamaktadır. Tüm Türkiye’deki bekçi adaylarına en iyi bekçilik eğitimleri vermektedir. Belediye alımlarında uygulanan tüm prosedürler dikkate alınarak eğitimler hazırlanmıştır. Bu hususta ülkemizin en güvenilir ve prestijli ismi olarak bekçilik adayı herkese uygun fiyat politikası ve birinci sınıf hizmetle bulunuyoruz.

Yayınlanma Tarihi

-

Bekçilik Yazılı Sınavı Hazırlık Ve Bekçilik Parkur Kursu

Bekçilik yazılı sınavı hazırlık ve bekçilik parkur kursu sınavına girecek adaylarımız 81 ilde bekçi kursu aramaktadır. Mülakat Merkezi bekçilik sınavına hazırlanan tüm adaylarına en iyi eğitim imkanlarını sunmaktadır.

Başta yazılı sınavı ve sözlü mülakat olmak üzere fiziki yeterlilik parkuru sınavına kadar her konuda en büyük desteği sağlamaktadır. Tüm Türkiye’deki bekçi adaylarına en iyi bekçilik eğitimleri vermektedir. Belediye alımlarında uygulanan tüm prosedürler dikkate alınarak eğitimler hazırlanmıştır. Bu hususta ülkemizin en güvenilir ve prestijli ismi olarak bekçilik adayı herkese uygun fiyat politikası ve birinci sınıf hizmetle bulunuyoruz.

Bekçilik Yazılı Sınavı Hazırlık Ve Bekçilik Parkur Kursu

Bekçilik için başvurmayı düşünen tüm bekçi adaylarımız kurs hazırlığı için şimdiden başlamıştır. Bekçilik adaylarımıza bu konuda en büyük yardımı biz sağlıyoruz ve bu süreçte bekçilik yazılı sınavı ve parkur sınavından motivasyona kadar psikolojik ve fiziksel eğitimler veriyoruz.

Bekçi olarak kolluk kuvvetlerine yardımcı olmayı, dolayısıyla devletinin ve milletinin can ve mal güvenliğini sağlamak isteyen bekçi adaylarımız kurs desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bekçilik yazılı sınavı için konu anlatımı ve soru bankası kitabı ihtiyaç duyulan kaynaklardır. Hazırlık kursu ile ya da kurs imkanları dışında da hazırlık yapacak adaylarımız mutlaka bekçilik kitabı ile hazırlanmayı düşünmelidir. Özellikle kurs eğitmenlerimiz adaylarımızın hazırlık kursu imkanları ile yazılı sınavı tamamlamaları gerektiğini belirtmektedir. Bekçilik sınavına hazırlık yapacak adaylarımız tüm yeterliliklere ancak profesyonel kurs eğitimi alarak sahip olabilmektedir.

Bekçilik yazılı sınavı ve hazırlık parkur sınavına girecek adaylarımız için çok önemli konulara değindik. Bunları detaylıca anlatmadan önce bekçilik yazılı sınavı hazırlığı nasıl olmalı? Bekçi sınavına hangi kurs merkezinin kitabı ile hazırlanmak doğru olur? Bekçi olma şartları neler? Bekçilik aşamalarında elenme sebepleri nelerdir? Bekçilik parkuru için kurs eğitimlerinin önemi nedir? Ve daha merak edilen birçok sorunun yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Bekçilik Yazılı Sınavı Hazırlık Ve Bekçilik Parkur Kursu

Bekçilik yazılı sınavı ve hazırlık parkur sınavına katılacak adaylarımıza öncelikle en içtenlikle başarılar diliyoruz. Adaylarımızın bekçi olması demek bizlerin can ve mal güvenliğinin korunması demektir. Mülakat Merkezi olarak tüm Türkiye’den bekçilik sınavına hazırlık yapacak adaylarımıza kurs desteği sunuyoruz. Yazılı sınavı ve parkur aşamasını başarılı bir şekilde geçmeleri adına nitelikli kurs hocalarımızla eğitimler veriyoruz. Parkur sınavına en iyi şekilde hazırlanmaları ve tüm eksikliklerini kısa sürede giderebilmelerini amaçlıyoruz.

Mülakat Merkezi’nin Verdiği Hizmetler

Yazılı sınavı yani ilk aşamayı yüksek puanla tamamlaması için konu anlatımı kitabı ve soru bankası kitabı ile kaynak setler sunuyoruz. Parkur eğitimlerini almaya başlayacak bekçi adaylarımıza çıkmış sorular ve cevapları ile birlikte eğitim kitabı sağlıyoruz. Üstelik piyasada en fazla rağbet gören hazırlık kitabı ürünlerimiz olmaktadır. Kısaca parkur sınavına ve yazılı sınava hazırlık yapan adaylarımız en iyi hazırlık çalışmalarını Mülakat Merkezi ile yapabilmektedir.

Bekçilik yazılı sınavı, bekçi fiziksel yeterlilik parkuru ve bekçi sözlü mülakat aşamasının hepsinde sınırsız en gerekli kaynakları sunmaktadır. Tüm Türkiye’den yazılı sınavı başarıyla tamamlamayı düşünen adaylarımız Mülakat Merkezi bekçilik hazırlık kitabı kaynaklarından satın alabilmekte, parkur sınavına en iyi spor salonlarında hazırlanabilmektedir. Üstelik her kesimden adaylarımıza bekçi eğitimleri çok uygun fiyatlardadır.

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Bekçilik yazılı sınavı ve bekçi hazırlık parkur sınavına hazırlanmayı düşünen bekçilik adayları bekçi olma şartları konusunda kapsamlı araştırma yapmaktadır. Bekçilik mesleğine başlamak, diğer kolluk kuvvetleri gibi önemli yetkilere sahip olmak isteyenler için bekçi olma şartlarından bahsedelim. 

• T.C. Vatandaşı olmak.
• En az liseden veya lise dengi eğitim kurumlarından mezun olmak.
• En az 167cm boy sınırına sahip olmak. (Erkek bekçilik adaylarında geçerlidir.)
• 18-27 arasında beden kitle indeksine sahip olmak.(18 ve 27 indeksleri dahildir.)
• Yüz kızartıcı eylemlerden dolayı hapis cezası almamış olmak.
• Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmak.
• Silah taşıma ve silahla görevini icra etmede bir sakıncası bulunmamak.
• Memurluğa engel bir durumu bulunmamak.
• Türk toplum kültürü ve geleneklerine göre kötü şöhretli olmamak.
• Alkol ya da uyuşturucu kullanmamış olmak, bu nedenlerle tedavi görmemiş olmak.
• 2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçilik şartlarında yer alan eylemlerden dolayı idari yaptırım uygulanmamış olmak veya buna bağlı durumlardan hüküm giymemiş olmak. 
• Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre Emniyet mensubu olmasında bir sakınca olmamak.

Bekçilik yazılı sınavı ve bekçi hazırlık parkur sınavına katılacak tüm adaylarımız yukarıdaki şartları taşımak zorundadır. Herhangi biri veya birden fazla şartı taşımayan bekçi adayları bekçilik yazılı sınavı ve bekçi hazırlık parkur sınavına katılamayacaktır. 

Bekçilik yazılı sınavı ve bekçi hazırlık parkur sınavına sözlü mülakat aşaması da dahil olmak üzere kurs eğitimi almak isteyen adaylarımız için Mülakat Merkezi il ve ilçe bazında kurs eğitimi vermektedir. Bekçilik hazırlık kursu ile yazılı sınavı ve parkuru geçmek isteyen adaylarımıza Mülakat Merkezi işbirliği ile konu anlatımı ve soru bankası kitabı sağlanmaktadır. Kurs eğitimleri hakkında detaylı bilgileri anlatmadan önce, bekçilik alım aşamasındaki bekçi adaylarımızın elenme oranlarını inceleyelim.

Bekçilik Alım Aşamasındaki Elenme Oranları Nedir?

Bekçilik alım aşamaları; Ön sağlık kontrolü, yazılı sınav, fiziki yeterlilik parkuru sınavı ve sözlü mülakat olmak üzere toplam 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaların hepsini başarıyla tamamlayan bekçilik adaylarımız bekçi olmak için görev beklemektedir. Bu aşamalar genellikle koordineli sürdürülmektedir. Aşamalarda elenen adaylarımızın sayısı ise oldukça fazladır. Çağırılan adaylardan yalnızca 4 aşamayı geçenler kabul edilecektir diğerleri herhangi bir aşamada elense dahi diğer aşamaya geçemeyecektir. 

Elemelerin yoğun olduğu aşamalar dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tüm aşamalardaki elenmelerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle ilk aşama yani ön sağlık kontrolü, bekçilik için başvuru yapan adayların büyük bir kısmının elendiği aşamadır. Sonrasında gelen yazılı sınav ve parkur sınavı da elemelerin ciddi oranda fazla olduğu aşamalardır. Son aşama ise sözlü mülakat olmaktadır ve bu aşamada kalan adaylar arasından çok az bir kısım sınavı başarıyla tamamlamaktadır. Ancak tüm bu aşamalar oldukça basit de olabilmektedir. Bunun için kurs eğitim merkezleri bulunmaktadır. Hazırlık kursu imkanları bu aşamalarda neler yapılması gerektiğini teorik ve uygulamalı olarak anlatmaktadır. 

Bekçilik alımlarında ilk aşama yani ön sağlık kontrolünde elemelerin nedenlerini merak edenler için aşağıda belirtilmiştir.

Ön Sağlık Kontrolünde En Çok Elenme Sebepleri Nelerdir?

Ön Sağlık Kontrolünde En Çok Elenme Sebepleri Nelerdir?
Ön Sağlık Kontrolünde En Çok Elenme Sebepleri Nelerdir?

Ön sağlık kontrolü adayların fiziksel ve psikolojik sağlığının kontrol edildiği bir aşamadır ve ağırlıklı olarak fiziksel yeterlilikler dikkate alınmaktadır. Eğer bekçi adayı aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı elenirse yetersiz kabul edilecek ve sonraki aşamaya geçemeden elenecektir.

1. Dövme ve Faça İzi

Bugüne dek dövme ve faça izi Emniyet mensubu alımlarında önemli bir sorun olmuştur. Özellikle son dönemlerde dövme ve faça izinden elenen adaylarımızın sayısı oldukça fazladır. Bekçilik hazırlık kursu eğitimleri alınırken de eğitmenleriniz bu konunun içeriğinden sizlere bahsedecektir. Ancak dövme ve faça izi olanlar ön sağlık kontrolünde elenme riski bulunan bekçi adayları olmaktadır.

2. Renk Körlüğü

Renk körlüğü EGM, MSÜ ve JGK Yönetmeliklerine göre önemli bir sorun olmaktadır. Bekçilik de Emniyet Teşkilatına bağlı olduğundan renk körlüğü elenme sebebi olmaktadır. Eğer kırmızı, mavi veya yeşil renkleri görmede ve ayırt etmede zorluk yaşıyorsanız ve komisyon kararıyla elenirsiniz.

3. Boy Kilo Endeksinin Tutmaması

Yukarıda da belirtildiği üzere bekçilik alımlarında boy-kilo indeksi başvuru şartı olmaktadır. Eğer boy-kilo indeksiniz 18-27 arası çıkmazsa elenmeniz yüksek ihtimaldir. Bu konuda bekçilik kursu eğitmenlerimiz sınava kadar indeks ölçüleriniz takip etmekte ve indeks ölçülerin yeterli olabilmesi için farklı antrenmanlar uygulamaktadır.

4. Pelteklik

Hafif ve orta derecede pelteklik veya konuşma bozukluğu bazen engel olsa da bazen göz ardı edilmektedir. Komisyon kararı pelteklik veya konuşma bozukluğunun derecesine göre bir tür sağlık özrü olarak değerlendirirse elenirsiniz, değerlendirmezse elenmezsiniz. Ancak genellikle elemelerin bu nedenle fazla olmadığı görülmektedir. Yine de Yönetmeliğin bu hususta incelenmesi şarttır. Ayrıca bekçilik hazırlık kursu eğitmenleriniz size konuyu kapsamlı bir şekilde açıklayacaktır.

Bekçilik Parkurunu Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

Bekçilik Parkurunu Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?
Bekçilik Parkurunu Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

Bekçilik yazılı sınavı hazırlık ve bekçilik parkur kursu kazanmanız için güvenebileceğiniz kuruluşlar olmaktadır. Özellikle parkuru başarıyla tamamlamak ya da sözlü mülakat aşamasında elenmek istemeyen adaylarımız bekçilik parkuru sınavını kazanmak için eğitim almaya başlayabilir. Bu konuda iyi bir hazırlık kursları neler başarabilir? Örneklerini her zaman görüyoruz. Fiziksel gücü haftalar içinde iki kat artan ve kondisyonu maksimum seviyeye ulaşan binlerce adayımız bulunmaktadır. Adaylarımız ilk olarak hazırlık kursu eğitimlerinde spor hocalarının tavsiyeleri üzerine temel eğitimlere odaklanmaktadır. Kendilerini geliştiren ve eksiklerinin azaldığını fark eden adaylarımız, hocalarımızın gözetimi doğrultusunda daha kondisyonlu eğitimlere alınmaktadır. Bu süreçte parkuru süre bazlı nasıl tamamladıkları gözlemlenmektedir.

Bekçilik Hazırlık Kursu, Kurs Eğitimleri

Bekçilik Hazırlık Kursu, Kurs Eğitimleri
Bekçilik Hazırlık Kursu, Kurs Eğitimleri

Hazırlık kursları şubelerindeki eğitimlerimiz tamamıyla alanında uzman antrenör eğitmenlerimizle devam etmektedir. Katılacak tüm bekçilik adaylarımıza da fiziksel yeterlilik parkuru sınavında ve sözlü mülakat aşamasında nelerin doğru olduğu gösterilmektedir. Mülakat Merkezi kursları eğitiminde yazılı sınav için de altın değerinde bilgiler paylaşılmaktadır.

Bekçilik yazılı sınavı hazırlık ve bekçilik parkur kursu Özellikle eğitmenlerimizin tavsiye olarak gösterdiği önemli hazırlık kaynak kitabı kullanmanız, aşamalarda yüksek puan elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu hazırlık kitabı ise konu anlatımı ve soru bankası seçeneği ile sizlere sunulmaktadır. Kurs eğitimi alarak tüm bu bekçilik aşamalarını tamamlamak oldukça kolaydır. Sınavı kazanmak sizin elinizde ve emeğinizdedir.

Bekçilik İçin Hazırlık Kursları Size Neler Katar?

Bekçilik İçin Hazırlık Kursları Size Neler Katar?
Bekçilik İçin Hazırlık Kursları Size Neler Katar?

Hazırlık kursları adaylarını birinci dereceden başarılı olmaları için eğitmektedir. Bunu yapabilmek için de hazırlık kursu imkanları yeterlidir. Adaylarımızın bekçilik kadrosunda yer alması, ülkesine ve milletine arzu ettiği hizmeti sağlayabilmesi için en iyi hizmetleri eksiksiz sunmayı hedefliyoruz. Hazırlık kursu eğitimleri size başta özgüven katar. Bu, alım sürecinde ihtiyaç duyacağınız en önemli şeydir. Kendinize güvenebilmeniz için de hazırlık kursu parkurlarını rekor tazeleyerek tamamlamanız gerekir. Bu konuda zaten Türkiye’deki en başarılı eğitimler Mülakat Merkezi’nde verilmektedir. Öğrencilerimizin kondisyonlarını her zaman daha yükseğe taşıyabilmeleri ve sınavı kazanabilmeleri ilk önceliğimiz olmaktadır.

Bekçilik Sınavları Hazırlık Yapılmadan Kazanılabilir mi?

Bekçilik sınavları önceki alımlar dikkate alınırsa eğer hazırlık yapılmadan belki mümkün olabilirdi. Ancak şuan ki durumlar dikkate alınırsa hazırlık yapmadan sınavı kazanmak neredeyse imkansızdır. Özellikle kurs eğitimi almadan bekçilik hazırlığı yapmak sınavda büyük ihtimalle elenmenize neden olacaktır. Bunu yalnızca şeffaf olarak gözlemlerimize dayanarak söylüyoruz. Çünkü her yıl alımlarda yüzbinlerce kurs eğitimi almayan adayımız elenmektedir.

Bu konuda kurs şubelerimiz devamlı bilgilendirici etkinlik düzenlemektedir. Bekçilik yazılı sınavı hazırlık ve bekçilik parkur kursu Mülakat Merkezi aracılığı ile adaylarımıza kurs eğitimlerinin vereceği destekler ifade edilmektedir. Özellikle komisyon kadar bekçilik alımlarına vakıf olan eğitmenlerimiz hazırlık yapılmadan sınavı kazanmanın mümkün olmadığına değinmektedir.

3 Comments

3 Comments

 1. Eula Mohney

  Haziran 25, 2023 at 11:59 am

  Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 2. webdesign

  Temmuz 2, 2023 at 6:30 am

  Hello.This post was really motivating, especially because I was investigating for thoughts on this subject last Wednesday.

 3. Psychology of financial markets

  Temmuz 15, 2023 at 1:12 am

  I’m curious to find out what blog platform you are working with? I’m having some small security issues with my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any solutions?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekçilik

2023/1 Dönem Bekçi Alımı Detayları

2023 yılı için bekçi alımları başladı ve siz de bu prestijli meslekte çalışmak isteyenler arasında olabilirsiniz. Bekçilik, sorumlulukların yüksek olduğu, güvenlik konularında uzmanlaşmış bir meslektir. Bu meslekte çalışmak, kişinin sosyal sorumluluklarını yerine getirmesine ve topluma hizmet etmesine olanak tanır. Ayrıca, bekçilik mesleği kariyer yolunda ilerlemek isteyenler için önemli bir adımdır. Eğer siz de güvenlik konularında uzmanlaşmak ve topluma hizmet etmek istiyorsanız, bekçilik mesleği sizin için uygun bir seçenek olabilir. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.

Published

on

2023 yılı için bekçi alımları başladı ve siz de bu meslekte çalışmak isteyenler arasında olabilirsiniz. Bekçilik, sorumlulukların yüksek olduğu, güvenlik konularında uzmanlaşmış bir meslektir. Bu meslekte çalışmak, kişinin sosyal sorumluluklarını yerine getirmesine ve topluma hizmet etmesine olanak tanır. Ayrıca, bekçilik mesleği kariyer yolunda ilerlemek isteyenler için önemli bir adımdır. Eğer siz de güvenlik konularında uzmanlaşmak ve topluma hizmet etmek istiyorsanız, bekçilik mesleği sizin için uygun bir seçenek olabilir. Detaylar için haberimizi okuyabilirsiniz.
ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİKLER

 • Başvuru için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir mi?

Evet, başvuru yapmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.

 • Başvurmak için en az hangi eğitim seviyesine sahip olmak gerekir?

Başvurmak için en az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekir.

 • Başvurmak için boy şartı var mıdır?

Evet, başvurmak için en az 167 cm boyunda olmak gerekir.

 • Beden kitle indeksi (BMI) ne olmalıdır?

Başvurmak için beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmalıdır.

 • Başvurduğum il sınırları içerisinde ikamet etmek şartı var mıdır?

Evet, başvuru yaptığınız il sınırları içerisinde ön başvuruların son günü (03 Şubat 2023) itibarıyla son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet etmeniz gerekir.

 • Askerlik hizmetini yapmış olmak şartı var mıdır?

Evet, ön başvuruların son günü (03 Şubat 2023) itibarıyla askerlik hizmetini yapmış olmanız gerekir.

 • Yaş şartı var mıdır?

Evet, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18.01.2005 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18.01.1993 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak şartı vardır.

 • Adli sicil durumu nasıl olmalıdır?

Adayın ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak gereklidir.

 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gerekli mi?

Evet, Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak gereklidir.

 • Kamu haklarından mahrum olmamak ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gerekli mi?

Evet, kamu haklarından mahrum olmamak ve kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak gereklidir.

 • Memuriyete engel bir hali bulunmamak gerekli mi?

Evet, memuriyete engel bir hali bulunmamak gereklidir.

 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gerekli mi?

Evet, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gereklidir.

 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gerekli mi?

Evet, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak gereklidir.

 • Adayın kendisi ve eşinin genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri üretmekten veya satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam etmemesi gerekli mi?

Evet, adayın kendisi ve eşinin genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri üretmekten veya satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam etmemesi gereklidir.BAŞVURU ve SINAV TARİHLERİ

 • İnternet üzerinden ön başvuru tarihleri ne zaman?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavına internet üzerinden ön başvurular, 18.01.2023 – 03.02.2023 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar yapılacaktır.

 • Nasıl internet üzerinden ön başvuru yapılır?

E-Devlet şifresi ile https://pa.edu.tr adresi üzerinden giriş yapılıp, ilgili alanların aday tarafından doldurulması şeklinde yapılacaktır.

 • E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-Devlet şifresi, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi) ibraz edilerek yurt içinde PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

 • E-Devlet şifresi yurt dışında nasıl alınır?

e-Devlet şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

 • Şehit veya vazife malulü yakını olanlar nasıl başvuruda bulunabilir?

Şehit veya vazife malulü yakını olanların ön başvuruları Başkanlığımızca yapılacağından, adayların dilekçeleri (adı, soyadı, TC. kimlik no, adres, 2 adet irtibat numarası, mezuniyet durumu) ile şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini (S.G.K.’ dan alınacak belge) ön başvuru tarihleri arasında 0 312 462 87 29 numaralı faksa göndermeleri gerekmektedir.

 • İnternet üzerinden başvurular sınav ücreti yatırıldıktan sonra yapılıyor mu?

Evet, 2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı başvuruları sınav ücreti yatırıldıktan sonra e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

 • Posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul ediliyor mu?

Hayır, posta yolu ile veya başvuru tarihi geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

 • Sistem üzerinden alınacak Sınav Başvuru Belgesi
 • T.C. kimlik numarasını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport)
 • Diploma veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi, (Yurtdışından mezun olanlar için ilgili kurumda alınan denklik belgesi)
 • Müracaat ettiği il sınırları içerisinde Müracaat Kabul aşamasının son günü (03 Şubat 2023) itibarıyla en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge
 • Son bir yıl içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını ifade eden yazılı beyanları
 • Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneği (S.G.K.’ dan alınan belge)
 • Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi
 • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi
 • Sağlık Bilgilendirme Formu
 • Adayların beyan ettikleri bilgilerin gerçeğe aykırı olması durumunda, adayların kendileri sorumlu olacak ve herhangi bir hak iddia edemeyecektir.
 • Müracaat eden adayların belgelerinin kabul edilmesi durumunda, adaylar Ön Sağlık Kontrol Komisyonuna alınacaktır.
 • UYARI: Başvuruda sunulması gereken belgelerin eksik veya gerçeğe aykırı olması durumunda, adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca, belgelerin yalnızca şahsen sunulması beklenmektedir ve posta yoluyla veya başvuru tarihi geçtikten sonra sunulan belgeler kabul edilmeyecektir.BAŞVURU ÜCRETİ VE YATIRMA TARİHLERİ

 • Sınav başvuru ücreti ne kadar?

Sınav başvuru ücreti 680 TL’dir.

 • Sınav başvuru ücretinin ne zaman ve nasıl yatırılması gerekir?

Sınav başvuru ücreti 18.01.2023 saat 09.00’dan 03.02.2023 saat 17.00’ye kadar Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ANKARA “2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı” isimli hesabına yatırılmalıdır.

 • Başvuru ücreti hangi bankalardan yatırılabilir?

Başvuru ücreti sadece Halkbank şubelerinden, Halkbank ATM’lerinden ve Halkbank internet bankacılığından yatırılabilir. Başka bankalar üzerinden havale ve EFT ile işlem yapılmamalıdır.

 • Sınav ücretini hangi bilgilerle yatırmam gerekiyor?

Sınav ücretini kendi adına, kendi T.C. kimlik numarası ile ve “2023/1. DÖNEM ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇILIĞI GIRIŞ SINAVI” için yatırmak gerekmektedir.

 • Şehit veya vazife malulü olanların sınav ücreti yatırması gerekir mi?

Hayır, şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları sınav ücreti yatırmaz.

 • Ön başvuru yapmadan önce sınav ücreti yatırmam gerekiyor mu?

Evet, 2023/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavına ön başvuru yapacak adaylar önce sınav ücretini yatıracak, ardından www.ais.pa.edu.tr adresinden sınav başvurusunu yapacaktır.

 • Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan adaylar sınava alınır mı?

Başvuru ücretini yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan adaylar sınava alınmaz.ŞAHSEN BAŞVURULARIN ALINMASI

 • Başvurular nasıl yapılır?

Başvurular, Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden https://pa.edu.tr adresinden yapılır. Adaylar, belirtilen başvuru tarihleri arasında ön başvurularını gerçekleştirir ve belirtilen tarihlerde, Sınav Giriş Belgesinde bildirilen saatte Müracaat Kabul Komisyonuna şahsen başvuruda bulunurlar.

 • Başvurular posta yoluyla mı yapılabilir?

Başvurular sadece şahsen yapılabilir. Posta yoluyla veya belirtilen tarihler haricinde yapılan başvurular kabul edilmez.

 • Başvuru ve sınav tarihleri ne zaman açıklanacak?

Başvuru ve sınav tarihleri, Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden https://pa.edu.tr adresinden ve diğer uygun iletişim araçlarıyla duyurulur. Adayların başvuru merkezleri ve başvuru tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez.

 • Başvuru ve sınav tarihleri değiştirilebilir mi?

Başvuru merkezleri ve başvuru tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez.

 • Başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk kimdedir?

Başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir. İnternet ilanının takip edilmemesi sebebiyle şahsen başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir.

 • Başvuru ve sınav sırasında ne gibi elektronik eşyalar yanımızda bulundurabiliriz?

Başvuru ve sınav sırasında cep telefonu, ses görüntü kayıt cihazı veya değişik benzeri hiçbir elektronik eşya yanımızda bulundurulmamalıdır.SINAV ESASLARI

 • Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına nasıl başvurabilirim?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Sınavına ön başvuru yapıldıktan sonra, adayların şahsen başvurularını yaptıkları Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden açıklanan başvuru tarihleri ve merkezlerinde yapmaları gerekmektedir.

 • Sınav tarihleri ne zaman açıklanacak?

Sınav tarihleri, adayların ön başvurularını yaptıktan sonra Personel Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü veya Başkanlığın resmi internet sayfasından ya da diğer uygun iletişim araçlarından açıklanacaktır.

 • Sınav merkezlerimiz ve sınav tarihleri değişebilir mi?

Adayların başvuru merkezleri ve sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez.

 • Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilebilir mi?

Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilemez.ÖN SAĞLIK KONTROLÜ

 • Başvuruların nasıl kabul edileceği?

Ön başvuru yapan adaylar, Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden açıklanan başvuru tarihleri ve merkezlerine, Sınav Giriş Belgesinde bildirilen saatte Müracaat Kabul Komisyonuna şahsen başvuruda bulunacaklardır. Posta yoluyla veya belirtilen tarihler haricinde ya da şahsen yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

 • Adayların ne zaman ve nerede ön sağlık kontrolünden geçirileceği?

Müracaat Kabul Komisyonu tarafından başvuruları kabul edilen adaylar; aynı gün içerisinde ilgili Ön Sağlık Kontrolü Komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilecektir.

 • Ön sağlık kontrolü nasıl yapılacak?

Ön sağlık kontrolü Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yapılacaktır.

 • Ön sağlık kontrolü sonucunda adayların ne şekilde değerlendirileceği?

Ön Sağlık Kontrolü Komisyonu tarafından, adaylar hakkında Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı “Olur veya Olamaz” şeklinde karar verilecektir. Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı “Olamaz” kararı verilen adaylar sınav aşamalarına devam edemeyecektir. Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı “Olur” kararı verilen adaylar yazılı sınava katılmaya hak kazanacaktır.YAZILI SINAV

 • Ne zaman yazılı sınav yapılacak?

Yazılı sınav tarihleri, Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden https://pa.edu.tr duyurulacaktır.

 • Yazılı sınavda kaç soru yöneltilecek?

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek.

 • Yazılı sınavda kaç puan almak gerekiyor?

Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan almak gerekiyor.

 • Yazılı sınavda hangi konular yer alacak?

Yazılı sınavda “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konuları yer alacak.

 • Yazılı sınavda hangi belgeler gerekli?

Yazılı sınavda, sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden birisi (Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi, geçerlik süresi devam eden pasaport) gereklidir.

 • Yazılı sınavda kopya çekenler ne olacak?

Yazılı sınavda kopya çekenler veya kopya çekme teşebbüsünde bulunanlar ya da yerine başka bir kimseyi sokanlar hakkında tutanak düzenlenerek sınavı geçersiz sayılacak ve bir daha adaylığa başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca bu kapsamda tespit edilecek ilgililer hakkında adli/idari soruşturma başlatılmak üzere gerekli işlemler yapılacaktır.

 • Yazılı sınav sonucu nasıl öğrenilecek?

Yazılı sınav sonucu, Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden https://pa.edu.tr duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

 • Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, Fiziki Yeterlilik Sınavına alınırlar.
 • Fiziki Yeterlilik Sınavı, adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısını değerlendirmek amacıyla uygulamalı olarak yapılır. Sınavda adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunan sayaçlarla yapılır. Sınav yüz tam puan üzerinden değerlendirilir ve 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.
 • Fiziki Yeterlilik Sınavının tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden www.pa.edu.tr duyurulur. Adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.SÖZLÜ SINAV

 • Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar hangi yer ve zaman da sözlü sınava tabi tutulacak?

Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden www.pa.edu.tr duyurulacak yer ve zamanda sözlü sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulacak.

 • Sözlü sınavda ne tür sorular yöneltilecek?

Genel kültür konularından hazırlanan sorular yöneltilecektir.

 • Sözlü sınavda adayların değerlendirilmesi nasıl yapılacak?

Adaylar konu hakkındaki bilgi düzeyi, kendisinden istenileni kavraması, özgüveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi olmak üzere beş ayrı kriter üzerinden değerlendirilecektir. Her bir kriter 20 puan üzerinden değerlendirilecektir.

 • Sözlü sınavda kaç puan almak gerekiyor?

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan almak gerekmektedir.SINAV SONUÇ LİSTESİNİN BELİRLENMESİ VE İLANI

 • Başarı sıralaması nasıl hesaplanır?

Başarı sıralaması yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınav puanının %25’i ve sözlü sınav puanının %50’sinin toplamı olarak hesaplanır.

 • Başarı sıralamasında eşitlik halinde nasıl karar verilir?

Başarı sıralamasında eşitlik halinde sırasıyla yazılı sınav puanı, mülakat puanı ve fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

 • Sınav sonuçları nasıl duyurulur? 

Sınav sonuçları Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sayfası www.pa.edu.tr adresinden duyurulur. Ayrıca adaylara posta yolu veya diğer iletişim araçları ile sınav sonuçları duyurulmaz ve sonuç belgesi gönderilmez. İnternetten yapılan sınav sonuç duyurusu tebliğ niteliğindedir.

 • Eksik veya yalan beyan yapmak sınavları nasıl etkiler? 

Eksik veya yalan beyan yapmak, sahte evrak kullanmak veya sınav komisyonlarını yanlış bilgilendirmek sonucunda sınavlara katılarak başarılı olan adayların sınavları asıl veya yedek olarak kazanmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılır. Adayın söz konusu işleme kasıtlı olarak sebebiyet verdiğinin tespit edilmesi durumunda aday hakkında gerekli yasal işlem yapılacaktır.SINAVI KAZANANLARIN ATANMASI

 • Sınavda başarılı olan adayların sağlık raporu nasıl alınır?

Sınavda başarılı olan adaylar, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu pozitif olanlar, ilgili Emniyet Müdürlüğüne bağlı Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından hastaneye sevk edilerek sağlık raporu alacaklardır.

 • Çarşı ve Mahalle Bekçiliği görevine uygun olan adaylar nasıl atanacak?

Sağlık durumları bakımından Çarşı ve Mahalle Bekçiliği görevine uygun olan adaylar aday memur olarak atanacaktır.

 • Kanuni süreler içinde başvurmayan veya gerekli belgeleri ibraz etmeyen adayların atamaları nasıl iptal edilir?

Kanuni süreler içinde başvurmayanlar, gerekli belgeleri ibraz etmeyenler veya güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu negatif olanlar, sağlık şartlarını taşımayanlar veya atandıkları halde göreve başlamayanlar, istifa edenler veya başka bir sebeple ayrılanların atamaları iptal edilecektir ve yedek listesinden sırası ile yedek adaylar çağrılacaktır.

Okumaya Devam Et

Bekçilik

Kadın Bekçi Alımı Geliyor Mu?

Türkiye’de bekçilik mesleğinin yeniden hayata geçmesinden bu yana, bu mesleğe olan talep ve ilgi de yüksek seyrini korumayı sürdürmekte. Asayişle ilgili olarak jandarmada, polis teşkilatında yer aldığı gibi bekçilik görevinde de kadın personel görevlendiriliyor mu diye merak ediliyor. “Kadın bekçi alımı var mı?”, yoksa “Kadın bekçi alımı geliyor mu?”, “Daha önce kadın bekçi alımı gerçekleşti mi?” sorularının yanıtlarına birlikte bir bakalım…

Published

on

Kadın Bekçi Alımı Geliyor Mu

Türkiye’de bekçilik mesleğinin yeniden hayata geçmesinden bu yana, bu mesleğe olan talep ve ilgi de yüksek seyrini korumayı sürdürmekte. Asayişle ilgili olarak jandarmada, polis teşkilatında yer aldığı gibi bekçilik görevinde de kadın personel görevlendiriliyor mu diye merak ediliyor. “Kadın bekçi alımı var mı?”, yoksa “Kadın bekçi alımı geliyor mu?”, “Daha önce kadın bekçi alımı gerçekleşti mi?” sorularının yanıtlarına birlikte bir bakalım…

Türkiye’de kadınlar iş hayatına dahil olduklarında, takvim yaprakları 1913’ü göstermektedir. 1913 yılında kadınlar memur olarak görevlendirilmeye başlanmış, bunun takip eden yıl içerisinde de özel girişim dahilinde esnaf ve tüccar olabilmişlerdir. Bu kadın istihdamının bu tarihten sonra arkası gelmiş mi, bugün arkası geliyor mu diye baktığımızda ne mutlu ki, olumlu cevap verebiliyoruz. Bugün askerlikte, emniyet teşkilatı çerçevesince polislikte görevlerini layıkıyla yerine getiren kadınlar gibi, bekçilikte de bu görevlendirmelerin önünde bir engel bulunmamaktadır. 

Kadın Bekçi Alımı Geliyor Mu

2022 yılında bekçi alımı duyurusunda ise 81 il için erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı duyurulmuştur. Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz yıl itibariyle kadın bekçi alımı bulunmamaktadır. İlan metninde erkek bekçi alımı yapılacaktır ibaresi bulunmaması durumunda, kadın adayların başvuruda bulunmamasını gerektirecek bir unsur yoktur. Tüm asayiş birimlerinde, yaygın hemen her iş kolunda yer aldıkları gibi, kadınlar bekçilik görevini de layıkıyla yerine getireceklerdir.

Bekçilikle ilgili belirlenen standart ve koşullara sahip olunduğu ve bu noktada kadın personel ihtiyacı ilan edildiği takdirde kadın bekçi adayları da başvurabileceklerdir. 

Kadın Bekçi Alımı Oldu Mu?

Kadın Bekçi Alımı Oldu Mu

Bekçilik mesleğinin yeniden hayatımıza girmesinden sonraki ilk görevlendirme sırasında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanan 9433 personelin 69’u kadın bekçiydi. Bu noktadan bakıldığında “Daha önce kadın bekçi alımı oldu mu?” sorusunun cevabı da, “Kadın bekçi olur mu?” sorusunun cevabı da net bir şekilde “Evet”tir. Ne var ki son yıllardaki bekçi alımlarında kadın aday alınmaması dolayısıyla bu soruların yanıtları daha çok merak edilir olmuştur. Peki bu görevlendirme uygulaması yeniden geliyor mu?

Çarşı ve mahalle bekçiliğinin faaliyet saatlerinin gece dahilinde gerçekleşmesi, asayiş problemlerinde ilk müdahale aşamasında bekçinin devrede olması noktasından yola çıkılarak erkek personel görevlendirmesinin daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Halen 69 kadın bekçinin faal olarak görev başında olduğu ülkemizde, kadın bekçilik başvurularının kabulü 2022 yılında da hayata geçmese de, bu içerikteki bir  duyuru ilgiyle beklenmektedir. Bu görevi yapabileceği inancını taşıyan adaylar yaş ve diğer gerekli başvuru şartlarını zorunlu olarak kaçırmadan bir an önce resmi aday olarak tanımlanmak istemektedirler.

 • Bekçi olabilmek için ilan edilen genel şartlar kadınlar için de geçerlidir. Bekçi adaylarının boyu en az 167 cm olmalıdır. Beden kitle endeksi ise 18 ve 27 arasında belirlenmiştir. 
 • Ülkemizde askerlik görevi yalnızca erkekler için yükümlülük halinde olduğu için kadın adaylar bu maddeyi zaten dikkate almayacaklardır.
 • Bekçi adaylarının sicilinde yüz kızartıcı bir suç sebebiyle hapis cezası bulunmamalıdır. 
 • Altı ayın üzerinde herhangi bir suç sebebiyle hapis cezası almamış olmalıdırlar. Yine mahkemelerce ağır hapis cezasıyla cezalandırılmamış olmalıdırlar. 
 • Kamu hizmetlerinden men edilmemiş, kamuda çalışması fiilen yasaklanmamış olmalıdır.
 • Geride kalmış dahi olsa içki ya da uyarıcı madde kullanımıyla ilgili tedavi görmüş olan adayların başvurusu kabul edilebilir değildir.
 • Polislik eğitimi yarıda kalan adayların, eğitimlerini bırakma sebebi sağlık ile gerekçelendirilmişse, bekçilik adaylıkları da kabul edilmez.
 • Terör örgütleriyle bağlantı ve ilgisi, legal uzantıları dahilinde bile olsa adaylık kabul edilmez. Bu örgütlerle ilişkisi bulunan yasal uzantıların dahi düzenledikleri eylemlere katılma ve destekleme noktasında adaylık reddedilir. 
 • Bekçi adayları, başvuru yaptıkları sırada herhangi bir siyasi partiye üye olmaları durumunda, başvuruları kabul edilmez. 
 • Tabii ki, bekçilik atamaları öncesinde gerçekleşen güvenlik soruşturması ve arşiv taramasında sonucun olumlu olması gerekmektedir. 

Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı?

Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı

2022 itibariyle de “Erkek bekçi alımı” ibaresiyle duyuru çıkarılması sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan adaylar bundan sonraki duyuruları ilgiyle takip etmekteler. Yeniden “kadın bekçi alımı geliyor mu?” noktasından baktığımızda; kabul edilmeye uygun şartları kaybetmeksizin (yaş, fiziksel yeterlilik vs.) böyle bir duyuruyu bekleyen kadınların varlığı bir talebe dönüşmektedir. Bu talebin yoğunluğu ve personel ihtiyacının kesiştiği noktada kadın bekçi ilanı da duyurulacaktır diye umuyoruz.

Tüm asayiş ve emniyetten sorumlu olarak istihdam edilen kadın personeller gibi ve dahi 69 adet kadın bekçinin meslektaşı olmak üzere bekleyen potansiyel bekçi adaylarının başvuru yapabilmek için sabırsızlandığı notunu da düşerek “Kadın Bekçi Alımı Geliyor mu?” yazımızı da noktalamış olalım. 


Bekçiliğe Engel Olan Sağlık Şartları Nelerdir? TIKLA

Bekçilik Çalışma Saatleri ve Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Bekçilik

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı?

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı? Ülkemizde bir dönem asayiş ve güvenlikle ilgili olarak hayatımızın bir parçası halinde yer etmiş olan bekçilik mesleği bir süre öncesinde faal hale döndü. Bu geri dönüşle birlikte bu alanda istihdam edilmek isteyen yurttaşlar da bekçi alımında hangi şartların yerine getirilmiş olması gerektiğini öğrenmek için ilgili bilgi kaynaklarına başvurdular. 1995 yılında bekçilik çerçevesince personel alımları durdurulmuş, 2017 yılında çıkarılan kanun hükmünde bir kararname ile tekrar personel alınacağı duyurularak, bekçilik yeniden hayata geçirilmişti. 

Published

on

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı? Ülkemizde bir dönem asayiş ve güvenlikle ilgili olarak hayatımızın bir parçası halinde yer etmiş olan bekçilik mesleği bir süre öncesinde faal hale döndü. Bu geri dönüşle birlikte bu alanda istihdam edilmek isteyen yurttaşlar da bekçi alımında hangi şartların yerine getirilmiş olması gerektiğini öğrenmek için ilgili bilgi kaynaklarına başvurdular. 1995 yılında bekçilik çerçevesince personel alımları durdurulmuş, 2017 yılında çıkarılan kanun hükmünde bir kararname ile tekrar personel alınacağı duyurularak, bekçilik yeniden hayata geçirilmişti. 

Son olarak da 2020 yılında Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Kanunu düzenlemesiyle yasal konumunda bugünkü son halini almıştır. İlk personel alımında yirmi şehir için 69’u kadın personel olmak üzere toplam 9.433 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görevlendirilerek iş başı yaptırılmıştır. 2022 yılı Temmuz döneminde bekçi olmak için sınav başvurusunda bulunan toplam aday sayısı ise 265 bin düzeyindedir. 

Bu başvuru rakamlarının düzeyi de gösteriyor ki, çarşı ve mahalle bekçiliği alımında yerini almak isteyen potansiyel adaylar yeni alım dönemlerini bekliyor. Bu adaylar için nasıl bekçi olunacağı, “2022 bekçi alımında askerlik şartı var mı?” gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

Askerlik Yapmayan Bekçi Olabilir Mi?

Askerlik Yapmayan Bekçi Olabilir Mi

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı? Kariyer planlaması yapan erkekler için askerlik, her zaman önem atfedilen bir görev ve zaman dilimini kapsayan bir tanıma karşılık gelmektedir. İstihdam olunacak kurumlar açısından iş eğitimi sonrası iş görme sürecinde uzun sayılabilecek bir dönem için personel kaybı yaşanmaması adına askerlik ilişiğinin olmaması şartı adayların önüne çıkmaktadır. Geleneksel olarak da “düzen kurmak” tabir edilen hayata atılma aşamasının askerlikten sonraya bina edilmesi yaygındır. 

“2022 bekçi alımında askerlik şartı var mı?” sorusunun yanıtını 2022/1. Dönem başvuru şartları açıklamasını resmi ağızdan yapan Polis Akademisi başvuru duyurusu üzerinden yanıtlayalım. Başvuru şartlarının “f” maddesinde “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” şeklinde bunun koşul olarak sunulduğu görülüyor. 

Resmi ağızdan söylenen odur ki; “2022 bekçi alımında askerli şartı var mı?” sorusunun yanıtı: “Evet, var.”

2019 yılında 30942 sayılı resmi gazetede yayımlanan bekçi alım şartındaki değişiklik itibariyle, “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” ifadesi yerine “Erkek adaylar için askerlikle ilişiğin bulunmaması” koşulu getirilmiştir. Askerlikle ilişiğin bulunmaması tabirinin neleri kapsadığına bakalım. Askerlik görevinin tamamlanmış olması, askerliğe elverişli olmaması sebebiyle rapor alınmış olması, askerlikten muaf olunması, çalışılan kurum tarafından askerliğin tecil edilmesi, okul süreci gerekçesiyle askerliğin tecil edilmiş olması gibi farklı pozisyonların hepsi askerlikle ilişiğin olmamasına karşılık gelmektedir. 

Ancak bahsettiğimiz gibi güncel ilanda açık bir ifadeyle “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” ibaresi yer almaktadır. 

Nasıl Bekçi Olunur?

Nasıl Bekçi Olunur

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı? Bekçi olmak için hangi koşullar yerine getirilmeli, online başvuru olanağı var mı, yaş sınırı nedir gibi soruların yanıtlarını da bulalım.

Bekçilik sınavı üç aşamadan oluşmakta. Aday ilk aşamada Türkçe, fen bilgisi, genel kültür, sosyal bilgiler gibi kapsamlarda sorularla karşılaşır. Sınav başvuruları ise https://www.pa.edu.tr/ adresi üzerinden e-Devlet şifresi girişiyle gerçekleştirilebiliyor.

İlk aşamada başarılı sonuç alan adaylar fiziksel yeterliliğin değerlendirildiği aşamaya geçerler. 

Fiziksel yeterliliğin de olumlu değerlendirilmesi sonrası son aşama olan sözlü mülakata girilerek bu adımlar tamamlanmış olunur. Özgüven, konuşma becerisi ve genel iletişim düzeyi değerlendirilen aday burada da başarılı olduğunda sınavı kazanmış olur.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışılan bekçilikle ilgili duyurular da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilmektedir. 2022/1.dönem ilanı dahilindeki başvuru şartlarına değinelim.

Nasıl Bekçi Olunur

Adayların boyu asgari 1.67 düzeyinde olmalı. Beden kitle endeksi için belirlenen standart ise 18 ve 27 arası olarak belirlenmiş. 

Yazımızda ele aldığımız gibi aday, askerlik görevini yerine getirmiş olmalı.

Adayların yüz kızartıcı bir suçtan hapis cezası hükmü almamış olması  gerekiyor. Bunun yanında herhangi bir suçtan altı aydan fazla hapis ya da ağır hapis hükmü almamış olmalı.

Kamuda görev yapacağı için adayın kamu hizmetlerinden el çektirilmiş olmaması gerekmekte.

Süreç tamamlanmış olsa dahi alkol ya da uyuşturucu madde tedavisi görmemiş olmak da şartlar arasında yer almakta.

Aday, sağlık gerekçesi haricinde bir nedenle polislik eğitiminden uzaklaştırılmış olmamalı.

Terör örgütleriyle herhangi bir ilişki ve bağlantısı bulunan aday kabul edilmez. Terör örgütlerinin yasal uzantılarının dahil eylemlerine karışmış ya da desteklemiş olmamalı.

Başvuru yaptığı dönemde adayın siyasi parti üyeliği bulunmamalıdır. 

Elbette görevlendirme öncesi yapılacak güvenlik ve arşiv soruşturması da olumsuz bulunmamalıdır.


Bekçiliğe Engel Olan Sağlık Şartları Nelerdir? TIKLA

Bekçilik Çalışma Saatleri ve Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler