Connect with us

Haber

Ajda Pekkan Kimdir? Süperstar

Ajda Pekkan Kimdir? Süperstar Ajda Pekkan, 1946 yılının Şubat ayında İstanbul, Beyoğlu’nda dünyaya gelmiştir. 1970’li yıllardan bu yana Süperstar ismiyle anılan Ajda Pekkan, Türk pop müziğinin en önemli kadın sanatçılarından biri olmuştur. Şarkılarında güçlü bir kadın figürü çizen Pekkan, popülerliğini hala devam ettirmesini hem müzik tarzını güncel tutması hem de sanatçı kişiliği ile başarmıştır. 

Yayınlanma Tarihi

-

Ajda Pekkan Kimdir Süperstar

Ajda Pekkan Kimdir? Süperstar 1946 yılının Şubat ayında İstanbul, Beyoğlu’nda dünyaya gelmiştir. 1970’li yıllardan bu yana Süperstar ismiyle anılan Ajda Pekkan, Türk pop müziğinin en önemli kadın sanatçılarından biri olmuştur. Şarkılarında güçlü bir kadın figürü çizen Pekkan, popülerliğini hala devam ettirmesini hem müzik tarzını güncel tutması hem de sanatçı kişiliği ile başarmıştır. 

Ajda Pekkan müzik kariyerine 60’lı yılların başında başlamıştır. Bir gece kulübünde Los Çatikos adlı bir grubun üyesi olarak çıkmıştır. Ardından 1963 yılında Ses dergisinin yarışmasına katılarak sinema artisti yarışmasını kazanmıştır. Bunun üzerine sanat hayatına uzun bir süre oyuncu olarak devam etmiştir. Yeşilçam sinemasına hızlı bir giriş yapan Ajda Pekkan, Adanalı Tayfur, Şıpsevdi, Hızır Dede gibi yaklaşık olarak 50 siyah beyaz filmde rol almıştır. Sonrasında da oyunculuğu bırakarak şarkıcılık kariyerine odaklanmıştır. 

Ajda Pekkan’ın şarkıcılık kariyerinin ilk yirmi yılı aranjman parçaları seslendirmesi ile geçmiştir. Bu aranjman şarkılar arasında Palavra Palavra, Hoş Gör Sen, Kimler Geldi Kimler Geçti, Sana Ne Kime Ne, O Benim Dünyam, Sana Neler Edeceğim, Uykusuz Her Gece ve Bambaşka Biri gibi parçalar akıllarda yer ederek en bilinen şarkıları olmuştur. 70’li yıllar boyunca sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da şöhreti yakalayan Pekkan, birçok ülkede konser vermiştir. Hatta 1978 yılında Fransızca bir albüm de çıkarmıştır. 

Ajda Pekkan, Türkiye’de tüm zamanların en çok satış grafiğine sahip şarkıcılardan biridir. Sanatı dışında imajı ile de ülkenin en önde gelen kadın figürlerinden biri olan Pekkan, Devlet Sanatçısı unvanı dışında aynı zamanda Sanat ve Edebiyat Nişanı’na da sahiptir. 

Ajda Pekkan kimdir?

Ajda Pekkan kimdir

Ajda Pekkan, Boşnak kökenli bir ailenin iki çocuğundan biridir. Kardeşi Semiramis Pekkan’ın desteği ile 1961 yılında müzik çalışmalarına başladı. Bir süre bu sahne çalışmalarına devam eden Pekkan, 1963 senesinde Ses Sinema Artisti Yarışması’na katılarak kadınlar kategorisinde birinci olmuştur. Aynı yarışmada Ediz Hun erkekler kategorisinde birinci olmuştur.

İlk sinema deneyimi olan Adanalı Tayfur filminde başrolü Öztürk Serengil ile paylaşmıştır. Sinema oyunculuğu ile sanat kariyerine devam eden Ajda Pekkan, 1964 yılında ilk 45’liği olan Her Yerde Kar Var adlı parçayı yayımlayarak müzik hayatına tekrar atılmıştır. 60 yıllar süresince aranjman parçalar seslendiren Pekkan, ardı ardına çıkardığı 45’liklerden sonra 67 yılında İki Yabancı adlı aranjmanı ile satış rekorları kırmıştır. 

Üst üste yaptığı Dünya Dönüyor, Üç Kalp, Boş Sokak ve Boşvermişim Dünyaya gibi plaklar yapmıştır. Atina’da düzenlenen müzik festivalinde ve Barselona’daki Akdeniz Şarkıları Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden Pekkan, Zeki Müren ile de birçok gazino programı yapmıştır. 1970 yılında yayınlanan plakları ile de oldukça başarılı bir çıkış sağlamıştır. Üst üste çıkardığı hit parçalar ve giyim tarzı ile de oldukça ilgi görmeyi başarmıştır. Özellikle Dert Bende Derman Sende adlı plağı ile satış rekorları kırmıştır. Ancak en büyük başarısını ise 1975 yılında Hoşgör Sen adlı şarkısı ile yakalamıştır. 

1976 senesine gelindiğinde Olympia Paris adlı müzikholünde Enrico Macias ile birçok konser vermiştir. Ardından da bir sonraki sene yeni çıkan Viens Dans Ma Vie 45’liği ile Türkiye’de satış rekorları kırmış ve ülkemizde yabancı dilde en çok satan plak unvanını da almıştır. Bunun gelişmenin ardından da “süperstar” unvanını kazanmıştır. Artık bir “Süperstar” olarak bilinen Ajda Pekkan, 1977 yılında Superstar’ı yayınlamış ve farklı bir kapak tasarımı ve üretimi ile piyasaya sürmüştür.

Aynı yıl A Mes Amours şarkısıyla elde ettiği başarı sayesinde Almanca ve daha sonra Yunanca ve Japonca kayıtları satışa sunmuştur. 1979 yılında halk konserleri, sahne prodüksiyonları ve uluslararası organizasyonlarla konuk sanatçı olarak kariyerine devam eden Ajda Pekkan, “Süperstar” albüm serisinin ikinci albümü Süperstar 2’yi yayınladı. Albümün ardından Superstar adı altında 3 albüm daha yayınladı.

Ajda Pekkan Hayatının kırılma anları 

Ajda Pekkan Hayatının kırılma anları 

Ajda Pekkan, Süperstar olarak anılmaya başladıktan sonra yurtdışında, özellikle de Avrupa’da artan popülaritesi nedeni ile 1980 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmesi için onu baskı görmesine neden olmuştur. İlk başta amatör bulduğu bu yarışmaya katılmayacağını söylese de, sonunda TRT’nin teklifini kabul etti. “Pet’r Oil” şarkısıyla yarışmayı 15. bitirdiğinde, yüksek puan alacağına inananları şok ederek kendisi de büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Yarışmadan sonra Pekkan ülkeyi terk ederek uzun bir süre Londra ve Los Angeles’ta yaşadı.

1982’de ülkesine döndü. Arabesk müziğin yükselişiyle birlikte arabesk odaklı Sen Mutlu Ol şarkısını çıkardı. Ancak işinden memnun olmadığı için aynı şirketle ikinci bir albüm üzerinde çalışmak istemedi. 1982 yılında Metin Akpınar ve Zeki Alasya ile “Büyük Kabare” adlı gösterilerini başlattı. Bu sayede yaklaşık 2,5 yıl aradan sonra sahnelere geri dönmüş oldu. Superstar ’83 albümü 1983’te piyasaya sürüldü. Bu albümde yer alan Uykusuz Her Gece, Düşünme Hiç ve Bir Günah Gibi adlı eserleri gibi pek çok şarkısı Türk pop müziğinde en çok sevilen şarkılar arasındadır.

Ajda Pekkan 1984 yılında piyasaya sürdüğü albümünde yer alan O Benim Dünyam adlı şarkısı ile oldukça iyi bir çıkış yakalamayı başardı. Ardından da 1987 yılında Süperstar 4 albümünü piyasaya sürdü. Bir dönem yaptığı evlilik nedeni ile müziği bırakma kararı alsa da 89 yılında müziğe tekrar geri dönüş yaptı ve bu yılın sonunda da evliliği sona erdi. 

90’lı yıllara geldiğimizde Yaz Yaz Yaz albümü ile büyük bir başarı yakalayan Ajda Pekkan, ardı sıra verdiği Rumelihisarı konserleri ile de hayranları ile buluşmaya devam etti. 

“Ajda 93” albümünde müzik kliplerinde görsel efektlere çok önem verdi.  Ajda Pekkan, albümdeki birçok şarkıya farklı temalarda klipler çekti. Oyalama Beni, Ağlama Anne ve Eyvah gibi şarkıları 1993 yılında popüler oldu. Aynı yıl kendi isteği dışında çıkan ve hayranları tarafından büyük ilgi gören derleme albümü “Hoşgör Sen” yayınlandı. Ayrıca bu eserlerinin yanı sıra çeşitli sanatçıların katılımıyla hazırlanan 1993 tarihli Sevgiyle 93 albümünde farklı sanatçılarla “Sev Dünyayı” ve “Sensiz Yıllarda” şarkılarını seslendirdi.

Sanatçı 1996 yılında Ajda Pekkan albümünü olumsuz eleştirilere maruz bıraktı. Albüm en az satan albümlerden biri oldu. Ajda Pekkan, 1998 yılında eski şarkılarının yeni uyarlamalarını seslendirdi. Bu şarkıların yer aldığı The Best of Ajda albümünün yayınlanmasıyla hayranları ile tekrar buluşmuş oldu. 1998 yılında sanat kariyerinin 35. yılında Ulusal Sanatçı unvanını aldı.

Ajda Pekkan ve 2000’ler

Ajda Pekkan ve 2000’ler

Ajda Pekkan 2000 yılında piyasaya çıkan Diva albümünün ardından Monte Carlo Sporting D’été Müzikholü’nde birçok sanatçı ile sahne aldı. 2002 yılında Ediz Hun ve Halil Ergün ile başrollerini paylaştığı Şöhret Sandalı adlı sinema filmi çekilmiş olmasına rağmen gösterime girmemiştir. 2003 yılında is Sen İste albümü ile tekrar sevenleri ile buluşmuş ve iki yıl aradan sonra da Kanal D ekranlarında Superstar Show adlı bir program da yapmıştır. 2006 yılında Cool Kadın albümünün piyasaya çıkması ile Altın Plak Ödülü almıştır. 2008 yılında da Aynen Öyle adlı albümünü dinleyicileri ile buluşturmuştur. 

2009 yılında Serdar Ortaç’ın Resim bestesini seslendiren Ajda Pekkan, şarkıyı single olarak piyasaya sürdü.  2011 tarihinde Yakar Geçerim single’ını albümünü çıkardı. Bunu klasik Türk müziği şarkılarından oluşan Ajda Pekkan & Muazzez Abacı ve Muazzez Abacı ile düet yapan Ara Sıcak albümleri izledi. Resim Altın Kelebek Ödülü’nü kazandı. “Farkın Bu” albümü 150.000’den fazla kopya sattı ve 5 dalda Altın Kelebek Ödülü’nü kazandı. 2011 yılında Hairfest tarafından Yılın Pop Kraliçesi ödülüne layık görüldü. 2013’te hem Azerbaycan hem de Fransa Kültür Bakanlığı tarafından da devlet nişanı ile ödüllendirmişlerdir. Ajda Pekkan, Türk Patent Ofisi tarafından tüm zamanların değişmeyen sanat markası ödülüne layık görülmüştür.

Ajda Pekkan, 2020 yılında Poll Production tarafından Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İletişim Başkanlığı himayelerinde düzenlenen İstanbul Yeditepe Konseri’nde sahne aldı. Pandemi nedeniyle seyircisiz gerçekleşen ve dijital kanallarda yayınlanan bu konserde sanatçı, “Dostum Dostum” adlı eserini Doğu ve Batı sentezinde yorumlamıştır. Sanatçı, 19. stüdyo albümü “Ajda”yı 2021 yılında müzikseverlerle buluşturmuştur.

İki yıl sonra Ajda Pekkan, Harbiye Cemil Topuzlu amfi tiyatrosunda konser verdi. Dalida’nın yıllar önce söylediği “Sahnede Ölmek İstiyorum” adlı şarkının Fransızca versiyonuyla açılış yapan süperstar, 3 saatte toplam 36 şarkı seslendirdi. Ajda Pekkan, sahnede yaptığı konuşmada, seyircilerin önünde ustasını saygıyla selamlayarak, ustası Fikret Şeneş Bey’i anmıştır.

Ajda Pekkan’ın Toplumsal Söylemleri

Ajda Pekkan’ın Toplumsal Söylemleri

Ajda Pekkan, toplumsal konulardaki söylemleri ve aktivist yönü ile de birçok projede yer almıştır. Okuma yazma, kadın düşmanlığı ve ayrımcılık gibi konuları içeren bazı projelerde yer almıştır. Aynı zamanda 2013 yılında özgürlük temasını işleyen reklamda Hürriyet Benim adlı reklamın şarkısını seslendirmiştir. Aynı zamanda aile içi şiddet acil yardım hattı için yapılan bir projede de Kadın Dediğin adlı şarkıyı seslendirmiştir. 

Ajda Pekkan Güldünya Şarkıları projesi çerçevesinde Bakırköy Kadın Tutukevi’ni ziyaret etmiş ve Deniz Seki’ye de destek vererek yanında olmuştur. Ajda Pekkan, LGBT toplulukları tarafından popüler kültürde de gey ikonu seçilmiştir. 

Hayvan hakları ile ilgili projelere de destek veren Ajda Pekkan, birçok sokak hayvanının da bakımını üstlenmiştir. Ayrıca 2013 yılında TBMM’ni ziyaret ederek hayvan haklarına da dikkat çekmiştir. 2011 yılında da Somali’yi ziyaret ederek onlar için bir yardım konseri vermiştir. 2018 yılında da Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev alan askerlerimizi ziyaret etmiştir. 

Ajda Pekkan’ın Özel Hayatı

Ajda Pekkan’ın Özel Hayatı

Ajda Pekkan 1973 yılında Coşkun Sapmaz ile evlenmiş, ancak bu evliliği sadece altı gün sürmüştür. 1979 yılında gazeteci Erol Yaraş ile nişanlanmıştır. 1984 yılında ise Ali Bars ile evlenen Ajda Pekkan, 6 yıl süren bir evlilik yapmıştır. Kariyerine odaklanmak isteyen ve çocuk sahibi olmama kararı alan Pekkan, bu kararından ötürü de pişmanlığını sonradan dile getirmiştir. 

Birçok ülkede konserler veren Ajda Pekkan, Türkçe dışında İngilizce, İtalyanca, Japonca, Fransızca ve Arapça olmak üzere farklı dillerde şarkılar seslendirmiştir. 

Stiline ve sağlığına da özen gösteren Pekkan, sahnenin bir şov yeri olduğu görüşündedir. Sadece şarkı dinlemek için radyo ya da CD’lerin yeterli olduğunu düşünen Pekkan, sahne için özel kostümler hazırlamakta ve bunu seyircilerine karşı duyduğu saygıdan ötürü yaptığını da dile getirmektedir. Bu görüşünü de  Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 2022 yılında verdiği konserde dile getirmiştir. 

Ajda Pekkan tüm albümleri

Ajda Pekkan tüm albümleri

Ajda Pekkan geçmişten günümüze çıkardığı albümler ile hemen hemen her yaştan insanın sevgisini ve de hayranlığını kazanmıştır. Çıkardığı albümler ve bu albümlerde yer alan parçalar hayranlarının gönlünde taht kurmasını sağlamıştır. Albümlerinde yer alan birçok hit parça yıllar sonra dahi gerek cover gerek başka sanatçıların seslendirmeleri ile hala keyifle söylenmekte ve de dinlenmektedir. Hayatını kariyerine adayan ve müzik dünyasında oldukça önemli bir yere sahip olan Pekkan, azimli ve kararlı çalışmalarının karşılığını başarıları ile almıştır. Single çalışmaları harici 1968 yılından günümüze dek çıkardığı 20 albüm sırasıyla aşağıdaki gibidir: 

 1. 1968 ve 1969 yıllarında ilk olarak “Ajda Pekkan” albümü ve ardından da “Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan” albümü piyasaya çıkmıştır.
 2. 1972 / “Ajda Pekkan Vol. 3”
 3. 1977-78-79 / “Süper Star” / “Pour Lui” / “Süper Star 2”
 4. 1981-1982-1983 yıllarında da sırasıyla “Sen Mutlu Ol”, “Sevdim Seni” ve “Süperstar ’83” albümlerini çıkarmıştır.
 5. 1985 yılında ise  “Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra” albümü piyasaya çıkmıştır.
 6. 1987 / “Süperstar 4”
 7. 1990-91 / “Ajda 1990” / “Seni Seçtim”
 8. 1993 / “Ajda ’93”
 9. 1996 / “Ajda Pekkan”
 10. 2006 / “Cool Kadın”
 11. 2008 / “Aynen Öyle”
 12. 2011 yılında “Farkın Bu” 
 13. 2014 yılında “Ajda Pekkan & Muazzez Abacı”
 14. 2021 / Ajda albümleri piyasaya sürülmüştür.

Ajda Pekkan ve rol aldığı tüm filmler

Ajda Pekkan ve rol aldığı tüm filmler

Ajda Pekkan geçmişten günümüze sadece ses sanatçısı olarak ile değil aynı zamanda sinema sanatçısı olarak da kariyerinde birçok filmde rol almıştır. Ses dergisinin yarışmasının ardından sinema oyunculuğuna başlayan ve bu alanda birçok filmde rol alan Ajda Pekkan, ilk keşfedildiği yıllarda ardı ardına birçok siyah beyaz filmde rol almıştır. Kendisinin rol aldığı filmler ve yılları ise aşağıdaki gibidir:

 1. 1963: Adanalı Tayfur adlı ilk sinema filminin ardından, Şıpsevdi / Kendini Arayan Adam / Şaşkın Baba / Öpüşmek Yasak adlı sinema filmlerinde rol almıştır.
 2. 1964: Öztürk Serengil ile oynadığı Abidik Gubidik  filminin ardından Çanakkale Aslanları / Plajda Sevişelim / Kaynana Zırıltısı / Avare / Hızır Dede / Koçum Benim / Sokakların Kanunu adlı filmlerde de oynamıştır.
 3. 1965 yılına gelindiğinde “Artık Düşman Değiliz” filmi sonrasında arka arkaya “Cici Kızlar”,  “Kart Horoz”,  “Kolla Kendini Bebek”,  “Şaka ile Karışık”,  “Şepkemin Altındayım”, “Yabancı Olduk Şimdi”,  “Bir Caniye Gönül Verdim”,  “Şehvetin Esiriyiz” ve  “Babamız Evleniyor” filmlerinde rol almıştır. Ardından da “Sevdalı Kabadayı”, “Taçsız Kral”, “Dalgacı Mahmut”, “Berduş Milyoner”, “Bir Gönül Oyunu”, “Lafını Balla Kestim”,  “Sevinç Gözyaşları” ve “Pantolon Bankası” gibi filmler ile kariyerine devam etmiştir.
 4. 1966 yılında da “Avare Kız” / “Kara Tren” / “Şoför Deyip Geçmeyin” / “Seher Vakti” / “Ümit Sokağı” / “Düğün Gecesi” / “Dişi Düşman” / “Dağda Silah Konuşur” / “Günah Çocuğu” / “Affet Sevgilim” / “Ayrılık Şarkısı” ve “Erkek Severse” adlı filmleri ile de yoğun bir yıl geçirmiştir.
 5. 1967: Harun Reşid’in Gözdesi
 6. 1969: Tatlı Günler

Ajda Pekkan uzun yıllar sinemaya ara vermesinin ardından 2001 yılında Şöhret Sandalı adlı filmde rol almış ancak film gösterime girmemiştir. 

Ajda Pekkan, gerek sanatçı kişiliği gerek yetenekleri ve gerek bir moda ikonu olması ile Türkiye’nin en güçlü ses ve başarılı kadın sanatçılarından biri olmuştur. Her geçen yıl başarılarına başarı katan ve yaptığı çalışmalar, projeler ile adından söz ettirmeyi başaran Ajda Pekkan, her daim Türkiye’nin gurur duyduğu bir sanatçı olacaktır. Yıllara meydan okuyan güzelliği ve sağlıklı yaşam tarzı ile de örnek olan Pekkan, yeni konser çalışmaları ile sahne almaya devam edeceğe benziyor. 


Kıvanç Tatlıtuğ Kimdir? TIKLA

Barış Manço Kimdir? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler