Connect with us

Haber

Acun Ilıcalı Kimdir?

Acun Ilıcalı, doğum tarihi 1969 yılının 29 Mayıs’ı olan ve Edirne’de doğmuş bir girişimcidir. Ilıcalı’nın mesleklerine baktığımızda girişimcilik ve türevlerini başarıyla gerçekleştirmiş olan Ilıcalı, bunun yanında birçok kanalda sunuculuk gibi görevler de yapmış, ayrıca ulusal ve uluslararası yapımcılık işlerini de yönetmektedir.

Yayınlanma Tarihi

-

Acun Ilıcalı Kimdir

Acun Ilıcalı, doğum tarihi 1969 yılının 29 Mayıs’ı olan ve Edirne’de doğmuş bir girişimcidir. Ilıcalı’nın mesleklerine baktığımızda girişimcilik ve türevlerini başarıyla gerçekleştirmiş olan Ilıcalı, bunun yanında birçok kanalda sunuculuk gibi görevler de yapmış, ayrıca ulusal ve uluslararası yapımcılık işlerini de yönetmektedir. Yönettiği ve kurduğu kuruluşlara, satın aldığı kurumlara baktığımızda bunların arasında hepimizin tanıdığı ve bildiğini düşündüğüm Acun Medya grubu vardır. Bu grubun kuruculuğunu üstlenmektedir Ilıcalı.

Bu grup ile beraber geliştirdikleri Exxen platformunun da sahibidir ayrıca. Televizyon ile ilgilenenlerin ve seyredenlerin yakından bileceğini düşündüğüm TV8 kanalının da sahibidir. Bunun yanında bir futbol takımının da sahibi olan Acun Ilıcalı, Türkiye’deki en donanımlı ve bilinen girişimcilerden biridir. Bu futbol takımının ismi Hull City FC’dir. Ilıcalı, kendi yolunu bulmak için birçok farklı kariyer denemiş ve sonunda yapmak istediği işi bulmuştur. Bu kariyer yollarının arasında spor muhabirciliği de bulunmaktadır. Her şeyden öne Ilıcalı, spor muhabirliği yaparak kendi kariyerini devam ettirmeye çalışsa da sonrasında farklı mesleklere de yönelmiştir.

Bunların yanında medya patronluğu mesleği de bulunmaktadır. Ayrıca Ilıcalı’nın yöneldiği meslekler, yaşamı boyunca yaptıkları, neler yaptığı ve neler ettiği hakkında birçok belgesel çekilmiş ve hatta üstüne kitaplar dahi yazılmıştır. Acun Ilıcalı’nın ne kadar donanımlı biri olduğunu anlamak için bunların birçoğu yetmektedir bile. Ayrıca ödüller konusunda da bir bu kadar donanımlı olan Ilıcalı, bugüne kadar yaptığı birçok farklı meslek dalında binlerce farklı ödüle layık görülmüş ve bu ödül havuzunu gün geçtikçe geliştirmeye ve arttırmaya devam etmiştir

Ayrıca öneml bir ödül ve kategoriden bahsetmek gerekir ki, Ilıcalı, 15 yıldır birçok sefer Türkiye’nin en güvenilir 3 ismi arasında yer almıştır ve bu ciddi anlamda çok önemli bir rütbedir. Medya sektörüyle ilgilendiğini hepiniz az çok biliyorsunuzdur. Ilıcalı, 2018 ve 2021 yılları arasında (bu yıllar da dahil olmak üzere) Variety isimli bir haftalık ticaret bilgileri veren ve eğlence hakkında yazıları bulunan bir derginin (sektöründe prestijli bir dergidir) yaptığı dünyada en çok etki bırakan 500 iş insanı arasındaki listede bulunmaktadır. Sadece medya sektöründen ziyade sağlık sektöründe gerçekleştirdiği icraatler, kozmetik, dijital sektörlerde gösterdiği ve gerçekleştirdiği icraatler, eğitimden e-ticarete birçok sektörde ulusal ve uluslararası çapta yaptığı maddi ve manevi şekilde yatırımlar bulunmaktadır.

Acun Ilıcalı Kimdir

Ilıcalı, tam bir girişimcidir ve özellikle bu anlamda örnek alınması gereken bir insandır. Bu tarz yatırımların yanında sosyal sorumluluk projelerinde de baş gösteren Ilıcalı, birçok sosyal sorumluluk projesinde bulunarak gerek ülke gerekse de uluslararası gündemde yer almayı başarmıştır. Ilıcalı’nın ilk yıllarına baktığımızda Ilıcalı, Erzurumludur. İlkokul öğrenimini Edirne’de tamamlamıştır ve bundan sonra kariyerine devam etmek isteyen Ilıcalı, ortaöğrenimini İstanbul’da birçoğunuzun bildiği Kadıköy Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Bu lise ona sosyal ve akademik anlamda birçok şey katmış ve kendini geliştirmesine olanak sağlamıştır.

Üniversite öğrenimine geçtiğimizde ise aslında Ilıcalı’nın mesleğiyle alakasız olarak gözüken İngilizce Öğretmenliği bölümünde okumuştur. Bu bölümü bitirdiği üniversitenin adı ise İstanbul Üniversitesidir. Bu üniversitedeki öğrenim hayatını yarıda bırakmış ve bununla birlikte iş hayatına giriş yapmıştır. Birçoğunuzun onu tanıdığı medya sektörüne ilk girişi 22 yaşında olmuştur. 22 yaşına bastığında bu sektöre adımlarını yavaş yavaş atmaya başladı ve yine birçoğuzun yakından tanıdığı Show TV kanalında spor muhabiri mesleğini yürütmeye başladı. Yıllarca muhabirlik yaparak hayatını idame ettirmiş olan Ilıcalı, yıllar 2004’e dayandığında kendi şirketi olan ve birçoğuzun televizyonda izlediği programların da aslında yaratıcısı olan Acun Medya’yı kurdu. Acun Medya’yı kurdu ve Türkiye’nin en önemli ve en iyi prodüksiyon şirketlerinden bu Acun Medya’yı en iyi şirketlerden biri haline getirdi.

Türkiye’nin vergi rekortmenleri listesine ilk girişi ise 2008 yılına dayanıyor. Yıllar 2008’e dayandığında kendi alanında bu vergi rekortmenleri listesinde 1. olmuştur. Genel olarak ise her seferinde ilk 100’e girmeyi başarmıştır. Acun Ilıcalı’nın kariyerine göz attığımızda ise, Ilıcalı’nın medya hakkındaki kariyeri 90’lı yıllarda bazı kanallarda spor muhabirliği yaparak başladı, yıllar 2002’ye dayandığında ise Türkiye’nin en popüler TV kanalları için içerikler üretmeye başladı. Türkiye’de genel itibari ile popülerleşmesini sağlayan Acun Firarda programıyla birlikte 100’den fazla ülke gezmiş ve büyük bir başarı sağlamıştır. Ayrıca izlenme oranlarına baktığımızda ülkenin en iyi ve popüler isimlerinden biri oldu.

Acun Medya’nın kuruluşundan bahsetmiştim sizlere. Bu yapım şirketinin yaptığı işlere baktığımızda Var mısın Yok musun? ve Survivor gibi hatta bunların yanında Türkiye’de çok popüler olan Yetenek sizsiniz ve Master Chef gibi de birçok programın hakkını satın almış ve Türklere uyarlamışlardır. Bu programlar televizyonda altın saatlerde yayımlanmıştır. Yıllar 2013’e dayandığında Acun Medya, büyümek adına TV 8’i kendi bünyesine dahil etmiştir ve ilk başta elde ettiği %1 izlenme oranlarından Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biri haline gelmişlerdir.

Acun Medya’nın bu başarısı kitaplara, filmlere konu ve hedef olmuştur. Yıllar 2016 yılına dayandığında Ilıcalı, bu başarılarla yetinmemiş ve yenilikçi, başarılı olmak isteyen ruhunu öne koyarak TV 8,5 ismindeki genel itibariyle eğlence içerikleri barındıran bir kanal oluşturdu. Bu kanal, kısa sürede Türkiye’nin bu konuda en çok izlenen kanalları arasında bulunmaktadır. Ilıcalı, başarısını ve yaptığı icraatleri ulusal ile sınırlandırmak istememekte ve uluslararası da işler yapmak istemekteydi, bu bağlamda uluslararası bağlamdaki ilk girişimi yine TV 8,5’u çıkardığı 2016 yılında yapmıştır.

ACUN ILICALI KİMDİR

Bu girişimi Yunanistan sınırları içinde geliştirdiği ve yaptığı birkaç proje ile Acun Medya isimli şirketiyle O Ses Türkiye, Survivor ve Türkiye’deki Acun Medya tarafından uyarlanmış programların prodüksiyonlarını yaparak Skai TV isimli bir televizyon programında yayımlamıştır. Skai TV’deki programlar %70 gibi izlenme sayılarına ulaşmıştır. Bu da Yunan TV’si için bir rekor niteliğindedir. Yunanistan civarında elde ettiği bu başarıyla yetinmek istemeyen Ilıcalı, programları uyarlamak yerine kendi spor ve realitenin birleştiği bir program yaparak bunu yayımlamak istedi.

Geliştirdiği yeni yarışma formatında (Adı exathlon bu programın) Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve bunun gibi ülkelerde yayımlanmış ve izlenme ile ilgili önemli ilgiler kazanmıştır ve bu ülkelerde en çok izlenen programlar arasına girmiştir. Ilıcalı, bu ülkelerde Exathlon programının başarılı olduğunu görünce, Meksika’nın en büyük medya grubu ile birlikte bir anlaşma yapmıştırlar ve Acun Medya, Meksika’nın en popüler TV kanallarına 3 yıl boyunca içerik üretimi işini sağlamıştır. Bu işlerden sonra Acun Medya, günümüze geldiğinde dünyaca ünlü programlarıyla birlikte dünyanın toplam 4 kıtasında, 10larca ülkede prodüksiyon faaliyetlerini yürütmektedir.

Ayrıca yıllar 2020’ye geldiğinde 2020’nin 25 Mayıs’ında Instagram sosyal medyasında yaptığı canlı yayın ile 3 milyon izleyiciye ulaşmış ve dünya rekoru kırmıştır. Ilıcalı, spor ile de yakından ilgilenen biridir ve bu bağlamda Hollanda liginde Fortuna Sittard isimli bir takıma ortak olmuş ve bu sektöre giriş yapmıştır. Bu bağlamda yıllar 2021’e geldiğinde bu takım ile ortaklığı bitirmiş ve İngiltere liginden bir takım almak istediğini belirtmiştir. Nitekim 2022’de bu isteğini gerçekleştirmiş ve Hull City isimli takımı satın almıştır. Ayrıca unutmadan söylemek gerekir ki dijital platform işine de girişmek istemiş ve şuan Türkiye civarında popüler olan ve içinde birçok dizi, film benzeri içerik barındıran Exxen isimli platformu kurmuştur. Bu platform şuan dünyaya da açılmış durumdadır. 

Acun Ilıcalı’nın Kişisel Hayatı Nasıldır?

Acun Ilıcalı’nın Kişisel Hayatı Nasıldır

Acın Ilıcalı, toplam 3 adet evlilik gerçekleştirmiştir. Bu evliliklerden doğan 4 tane kız çocuğu bulunmaktadır. İlişkilerinden bahsetmek gerekirse yıllar 1989’a dayandığında Seda Başbuğ ile ilişkileri evlenme noktasına gelmiştir ve Banu isminde bir kız çocukları dünyaya gelmiştir. Banu daha 10 aylıkken annesini ve babasını aynı trafik kazasında kaybeden Acun Ilıcalı, yıllar 1993’e geldiğinde yani evliliklerinden tam 4 yıl sonra eşi Seda Başbuğ ile boşanmıştır.

Bu boşanmadan toplam 10 yıl sonra Zeynep Yılmaz ile ilişkisi evlenme noktasına gelen Acun Ilıcalı’nın 2 kız çocuğu da bu evlilikten doğmuştur. Bu kızların adı Leyla ve Yasemin’dir. Yıllar 2016’ya dayandığında Zeynep Yılmaz ile de boşanmışlardır ve birçoğuzun medya sayesinde çok yakından tanıdığı ve 2017’de evlilik noktasına gelen, sonrasında olaylı boşanma ve nafaka süreçleri içeren Şeyma Subaşı ile ilişkisi başlamıştır. Şeyma Subaşı ile evliliğinden 4. çocuğu olan Melisa ismindeki kız çocuğu doğmuştur, 2018 yılında boşanmışlar ve Melisa, annesi yani Şeyma Subaşı’nda kalmaktadır.

Acun Ilıcalı, kendinden ve hayat mottosundan bahsederken hayatın bir oyun sahası olduğundan ve en büyük tutkusunun oyun oynayıp oynattırmaktan ve eğlendirmekten geçtiğini ifade ediyor. Hobilerine bakıldığında dünyada artık ciddi anlamda yer sahibi olan e-spor gibi alanlarla da ilgilenmektedir. Bunun yanında motosikletler, yarış ve hız ile ilgili araçlar, adrenalin gibi alanlarla da yakından ilgilenen Acun Ilıcalı, futbol takımı almasından da anlayabileceğiniz üzere yüksek seviyede basketbol ve futbol tutkunudur. Ayrıca bu spor dallarında Fenerbahçe isimli takımı tutup desteklemektedir. 

Acun Ilıcalı Filmleri – Programları 

Acun Ilıcalı Filmleri Programları 

2002-2006 yılları arasında Acun Firarda isimli program ile televizyon dünyasına yolculuğunu başlatan Acun Ilıcalı, bundan sonra Tatlı Hayat isimli bir programda konuk oyuncu rolünde oynamıştır. Bu, onun televizyon hedefleri ve hayatı için önem arz eden bir noktadır. Tatlı Hayat programı 2002 yılında çıkmıştır. Ayrıca Tatlı Hayat’dan ziyade 2002 yılında yayımlanan bir başka program olan Mumya Firarda isimli programda da oyunculuk yapmış ve 2006 yılında yayımına başlanan ve günümüzde de hala yayımı devam eden, uluslararası anlamda da yayımlanan Survivor isimli programında sunuculuk yapmaktadır.

Bu programın kurucusu kendisi ve kendi kurduğu Acun Medya isimli kuruluştur. Yıllar 2009’a dayandığında Yetenek Sizsiniz Türkiye isimli programına kendi medya kuruluşuyla birlikte adım atmıştır ve sunuculuğunu gerçekleştirmiştir. Bunun yanında 2007-2010 yılları arasında yayımlnamış olan Var mısın? Yok musun? isimli programda da sunuculuk yapmıştır. Ayrıca 2006 yılında yayımlanmış olan Fear Factor isimli yarışmada da sunuculuk yapan Acun Ilıcalı, sadece sunuculuk veya program organizatörlüğü gibi işlerle kalmamış, bunların yanında bazı dizilerde konuk oyunculuk gibi görevlerde de bulunmuştur.

Bu diziler arasında 2008 yılında yayımlanan Avrupa Yakası isimli dizi de yer almaktadır. Bu dizi, zamanında ve şuanda bile Türkiye’deki en popüler programlardan biridir. Ayrıca yine benzer şekilde Türkiye’de en popüler programlardan olan O Ses Türkiye isimli program da Acun Medya tarafından çıkarılmış ve Acun Ilıcalı tarafından sunuculuğu yapılan bir programdır. Ayrıca Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmada da sunuculuk yapmış ve kariyerini bu şekilde idame ettirmiştir. 

Acun Ilıcalı’nın Hayatına Yön Veren Olaylar Nelerdir?

Acun Ilıcalının Hayatına Yön Veren Olaylar Nelerdir

Acun Ilıcalı genel itibariyle kendinin farkında, ne yapmak istediğini bilmekte ve her seferinde kendi hedefine 4 kolla sarılan ve bu hedeften asla vazgeçmeyen bir kişiliktir. Bu bağlamda girişimci kişiliğini göz önüne alırsak Acun Medya şirketini kurması Acun Ilıcalı’nın, şuan bildiğimiz Acun Ilıcalı olması yönünde büyük önem arz etmektedir. Acun Medya şirketinin kuruluşu, Acun Ilıcalı’nın hayatına yön veren en önemli olaylardandır denilebilir.

Bu şirketten sonra televizyon dünyasını kafasına takması ve bu dünyaya atılmak istemesi, eğlence sektörünün içine girmek istemesi de onun hayatına yön veren en önemli olayardan biridir. Bunun yanında kendi egosunu bir kenara bırakıp kafasına yatan dizilerde de konuk oyuncu olarak yer alması Acun Ilıcalı için önemli olaylardan biridir. Şuan Türkiye’de en önemli girişimcilerdendir ve vergi rekortmenleri listesinde ilk 100’dedir. Öyledir ki Türkiye’de popüler olan bir televizyon programını izliyorsanız bunun Acun Medya’ya ait olma olasılığı ciddi manada yüksektir. Acun Ilıcalı, özellikle televizyon sektörü ile ilgilenen kişiler için çok tanınan bir kişiliktir. 

Acun Ilıcalı’nın Sunduğu Survivor Programı Hangi Ülkelerde Yayımlanmaktadır?

Son zamanlarda Hull City takımını satın alan ve Hull City ile gündemde üst seviyelere gelen Acun Ilıcalı’nın en çok izlenen programlarından biri olan Survivor, birçok ülkede yayımlanmakta ve bu bağlamda reyting rekorları kırmaktadır. Survivor programı ilk olarak Türkiye dışında yayımlanmaya başladığında Türkiye-Yunanistan programı olmuştu. Survivor programını açıklamak gerekirse şu şekilde olacaktır : Survivor dünyaca ünlü ve popülerleşmiş, dünya çapında ciddi anlamda önem arz eden bir yarışmadır ve bu yarışma, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkmıştır.

Acun Ilıcalı, bu yarışmanın Türkiye’ye uyarlansa mantıklı olabileceğini düşünüp Türkiye’ye uyarlamıştır ve Türkiye’de de ciddi anlamda popülerleşmiştir bu yarışma. Acun Ilıcalı’nın programları genel itibariyle 8 ülkede yayımlanmakta ve sevilmektedir. Genelde yayımlandığı ülkelerin popüler kanallarında reyting rekorları kıran ve sevilen programlardandır. Bu ülkelerin arasında Meksika, Brezilya, Romanya, Kolombiya, Amerika Birleşik Devletleri, Macaristan, Türkiye’dir.

Acun Ilıcalı’nın Evlilikleri Nasıldır?

Acun Ilıcalının Evlilikleri Nasıldır

Her ne kadar medya alanında ve genel itibariyle yaptığı işlerden ve gerçekleştirdiği başarılar sebebiyle medyaya yansısa da bunların dışında yaptığı ilişkiler ve evliliklerle de medyanın vazgeçilmez isimlerinden olan Ilıcalı, toplam 3 kez evlilik yapmış ve bu evliliklerden doğan toplam 4 kız çocuğu bulunmaktadır. İlk evlilik gerçekleştirdiği kişi Seda Başbuğ’dur. Seda Başbuğ kimdir sorusunun cevabı ise şu şekildedir : Seda Başbuğ, Ilıcalı ile 1988 yılında evlendi ve yıllar 1993’e dayandığında boşandılar. Kamuoyundan ve medyadan genel itibariyle uzak kalmak isteyen Seda Başbuğ, medyanın gündemine ilk oturduğunda Ilıcalı ile evliliklerinden doğan kızı olan Banu Ilıcalı’nın düğünü ile gelmiştir.

Bu evlilikten tam 10 yıl sonra Zeynep Ilıcalı ile kimdir sorusunun cevabı ise şu şekildedir : Acun Ilıcalı ile Zeynep Ilıcalı’nın evliliği 2003 yılında olmuştur. Yıllar 2003 iken Ilıcalı, bir medya patronu değil fakat yeni yeni ünlenmeye başlayan ve televizyonda muhabirlik yapan biriydi. Zeynep Ilıcalı ile evliliğinden toplam 2 kız çocuğu olmuştur. Medya gündemine oturmasını sağlayan ve birçok kişinin yakından bildiği Şeyma Subaşı ile Acun Ilıcalı yıllar 2017’ye dayanırken evlenmişlerdir. Çok lüks olarak nitelendirilen bir düğün yapan ikilinin evliliklerinden bir tane de kız çocuğu doğmuştur ve bu çocuğun adı Melisa’dır. Bunun yanında yakın zamanlarda ayrılan bu çiftte Acun Ilıcalı, Şeyma Subaşı’na nafaka ödemesiyle gündeme gelmektedir.


Cem Yılmaz Kimdir? TIKLA

Aleyna Tilki Şarkıları TIKLA

6 Comments

6 Comments

 1. gralion torile

  Mayıs 13, 2023 at 11:12 am

  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

 2. togel sydney

  Haziran 9, 2023 at 8:27 pm

  I’ve recently started a web site, the info you offer on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 3. deposit via dana 5000

  Haziran 17, 2023 at 11:46 am

  A lot of thanks for all your valuable efforts on this site. My mum really loves going through investigation and it is easy to understand why. All of us know all regarding the compelling form you create valuable thoughts on this blog and therefore improve response from people on this matter so our own girl has been learning a great deal. Enjoy the rest of the year. You have been performing a pretty cool job.

 4. Carry Sales

  Haziran 25, 2023 at 11:28 am

  Yeah bookmaking this wasn’t a speculative determination outstanding post! .

 5. Pingback: รับทำวิจัย

 6. Pingback: บาคาร่า ออนไลน์

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler