Connect with us

Askeriye

2023 Yarbay Maaşları Ne Kadar?

Yarbay ne kadar maaş alır? Yarbay maaşları nasıl? Yarbay maaşı neye göre değişir? Her şeyden önce yarbay nedir? Kimdir? Neler yapar sorularına cevap vermek istiyorum. Öncelikle yarbay dediğimiz rütbede çalışan insanların 4 farklı yerde çalışma imkanı vardır. Yarbaylar, kara, deniz, hava kuvvetlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca yarbaylık, subaylığın üst rütbelerinden biridir.

Yayınlanma Tarihi

-

2023 Yarbay Maaşları Ne Kadar

Nasıl Yarbay Olunur?

Yarbay ne kadar maaş alır? Yarbay maaşları nasıl? Yarbay maaşı neye göre değişir? Her şeyden önce yarbay nedir? Kimdir? Neler yapar sorularına cevap vermek istiyorum. Öncelikle yarbay dediğimiz rütbede çalışan insanların 4 farklı yerde çalışma imkanı vardır. Yarbaylar, kara, deniz, hava kuvvetlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca yarbaylık, subaylığın üst rütbelerinden biridir.

Yarbay dediğimiz kavram generallerden sonra albaylarla eşit olarak en yüksek askeri rütbelerden biri olarak kabul edilmektedir. Yarbaylığı belirli süre yapan asker, yarbaydan bir üst rütbe olan albaylığa erişebilmek için 3 yıl boyunca yarbay olarak askerde görev yapmak zorundadır. Askeri orduda yarbaylar 2 yıldızla ve bunun yanında bir çelenkle gösterilip temsil edilmektedirler. Yarbayın ne olduğunu, askeri rütbe hiyerarşisinde nerede bulunduğunu anladığımıza göre şimdi yarbayların görevlerinden ve gerçekleştirmeleri gereken sorumluluklardan bahsetmek istiyorum.

2022 Yarbay Maaşları Ne Kadar
 • Tabur komutanlığı görevlerini 3 yıl yarbaylık süreleri içinde gerçekleştirmek zorundadırlar. Tabur dediğimiz birlikler bölüklerden büyük fakat alaylardan küçük, arada bulunan taktik birliğidir. Tabur sınıfı olarak ise yine belirttiğimiz gibi hava,deniz ve kara kuvvetlerine göre tabur sınıfları değişiklik gösterebilmektedir.
 • Yukarıda da bahsettiğim hava kuvvetlerinde filoda komutan olarak görev almak. Yarbayların 3 yıl içinde gerçekleştirmesi gereken sorumluluklar arasında filo komutanı olmak da bulunmaktadır. Bunun yanında yarbaylar bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek zorundadırlar.
 • Deniz kuvvetlerinde geminin komutanlığını yapmak. Yarbayların bu şekilde farklı alanlarda komutanlık yaparak eğitilmelerinin sebebi albaylığa en iyi şekilde hazırlanmak olacaktır. Bunları tüm gerekliliğiyle gerçekleştirebilen yarbaylar, albaylık görevlerine tam anlamıyla hazır olacaklardır. 
 • Alay komutanlarının yanında çalışarak yardımcı görevi üstlenmek. Bu da aynı şekilde albaylığa en iyi şekilde hazırlanmak için yarbaylara verilen bir diğer sorumluluklardandır.

Yarbaylarda bulunması gereken beceriler nelerdir? Yarbay maaşları neye göre değişir? Yarbay maaşları hangi becerilere göre değişir? Yarbay maaşları ne kadar? Şimdi size bunların cevabını vereceğim. Her şeyden önce belirtmek istiyorum ki yarbaylık görevini yapan kişiler görev yapacağı komutanlığa göre TSK’ya bağlı okullarda eğitim almaktadırlar. Örnek verecek olursak kara kuvvetlerinde yarbay olarak çalışmak isteyen bir kişi Kara Harp Okulu, deniz kuvvetlerinde yarbay olarak görev almak isteyen bir kişi Deniz Harp Okulunu tercih etmelidir. Ayrıca bu tarz askeri okullarda yarbay adaylarını fiziksel ve mental olarak en iyi şartlara çıkarmak için gerekli eğitimlerin hepsi en iyi şekilde verilmektedir. Yarbaylar ilk sınıflarında ortak eğitim alırlarken, diğer sınıflarda aldıkları eğitimlere bakacak olursak.

2022 Yarbay Maaşları Ne Kadar
 • Savunma yönetimi eğitimi bu bahsettiğim eğitimlerin içinde bulunmaktadır. Savunma yönetimi eğitimine baktığımızda yarbay adayının birliğine ve ülkesine en iyi şekilde savunma yönetimini aşılayacak gibi dersler verilmektedir.
 • Elektronik harp eğitimi, ASELSAN yardımında da gerçekleştirilebilen bu eğitim, yarbay adayına radar, uydu tarzı elektronik araçların nasıl çalıştığını, nasıl engellenebileceğini veya nasıl kullanılabileceğini öğreten eğitimdir.
 • Silah sistemleri eğitimi, bu eğitim de silah sistemlerini yarbay adayına en iyi şekilde öğretmektedir. Silah sistemlerini bilen bir yarbay, ordusunu veya birliğine kullanacağı silahlar konusunda bilgi verebilir ve silahların nasıl çalıştığını bilebilir.
 • Uluslararası güvenlik, terörizm eğitimi. Bu eğitimde yarbay adayına oluşabilecek tehlikeler, bu uluslararası tehlikelerden nasıl korunulabilir ve teröre karşı nasıl mücadele edilir eğitimleri verilmektedir.
 • Askeri tarih, ülkemizin askeri tarihinin nasıl olduğunu, nasıl işlediğini yarbay adaylarına anlatan bu ders, liderlerimizin de belirttiği gibi geçmişini bilmeyen, geleceğini bilemez sözü için hazırlanmış eğitimlerdendir.
 • Uluslararası iletişim ve ilişkiler dersi, unutmamak gerekir ki ordular sadece yerel olarak çalışmamaktadırlar. Uluslararası ilişkileri ve iletişimini iyi tutmak isteyen bir yarbay için bu düzeyde eğitim verilmektedir. 
 • Elektronik ve Haberleşme dersi, iletişimin önemini hepimiz biliyoruz. Ordu veya birlikte de iletişim bir o kadar önemlidir ve bunu en iyi araçlarla en kolay ve yeterli biçimde sağlayabilen yarbay bu meslek için biçilmiş kaftan olacaktır.

Bunun dışında yarbay adayları için bunlara benzer dersler bulunmaktadır. Şimdi ise bir yarbayda bulunması gereken kişilik özelliklerinden ve nedenlerinden bahsetmek istiyorum.

2022 Yarbay Maaşları Ne Kadar
 • Yarbaylar cesur olmalıdır. Cesurlukla ülkeleri için fedakarlıklar yapabilmelidirler ve birliklerini en iyi şekilde yönetebilmelidirler.
 • Vatan ve milletini sevmek. Vatan ve milletini seven, bu işi vatanı ve milleti için yapan yarbaylar bu meslek için biçilmiş kaftandırlar.
 • Görev ve sorumluluk bilincinde olmak. Sorumsuz bir yarbay düşünülemez bile. Disiplinle harmanlanmış görev ve sorumluluk bilinci bir yarbayın ihtiyacı olan en önemli kişilik özelliklerinden biridir. 
 • Tertipli ve düzenli olmak zorundadırlar. Orduda yarbay olarak çalışmak isteyen birinde aranan özelliklerden biri tertip ve düzendir. Unutmamak gerekir ki; tertipli ve düzenli olan biri ordunun işleyişini o kadar kolaylaştırır.
 • Planlı olmalıdır. Spontane gelişen işlerden olabildiğince uzak durup orduyu veya birliği tam bir plana göre yönetmelidir. Plandan rahatsız olan kişilerin fikirlerini almalıdır.

Ayrıca belirtmek istiyorum ki yarbay olmak isteyen kişiler bunları karşılamanın yanı sıra üniversitede gerekli eğitimleri almış olması ve bunun yanında binbaşı rütbesiyle beraber 6 yıl görev yapmış olması gerekmektedir. Direkt olarak ulaşılabilecek bir rütbe değildir.

Yarbay Olmak İçin Üniversite Okumak Gerekir Mi?

Yarbay Olmak İçin Üniversite Okumak Gerekir Mi

Yarbay maaşları ne kadar? Yarbay ne kadar maaş alır? Yarbay ne kadar sürede gelişir? Yarbay ne kadar süre üniversite okumalı? Öncelikle yarbay olmak için subay rütbesine gelinmelidir. Subay rütbesi için de 4 yıl üniversite ve bunun yanında uzun dönem askerlik yapmak gerekmektedir. Lise mezunları da uzun dönem askerde bulunarak subay olabilmektedirler. Ayrıca yarbay olmak isteyenler sıra olarak subaylıktan sonra binbaşılık görevini de belirli bir süre başarıyla gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Yarbay olmak için gereken toplam süreye baktığımızda “22 yıl” sayısıyla karşılacağız. Subay rütbeleriyle toplam 16 yıl geçirmesi gereken yarbay adayı, subaylıktan sonra binbaşı olarak 6 yıl geçirmelidir. Düzenli, tertipli, analitik düşünebilen ve disiplinli olan kişiler yarbay olabilmektedirler.

Bunun yanında yarbay ne kadar maaş alır? Yarbay maaşları ne kadar? Sorularına baktığımızda yarbay maaşlarının Türkiye’de resmi rakamlarca en düşük “15.000TL” en yüksek ise “34.020TL” olarak belirlendiği görülmektedir. Yarbay maaşları değerinin neye göre değiştiğini merak ediyorsanız; yarbay maaşları kişinin tecrübesine, belirtilen görev ve sorumlulukları ne kadar yerine getirdiğine, getireceğine ve görev zamanına göre değişiklik göstermektedir. Yarbaylar için belirlenmiş bu maaş değeri birçok insan için tatmin edici gelse de yarbay olmanın altında yatan emekleri asla göz ardı edip unutmamak gerekir.

Yurtdışında Yarbay Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında Yarbay Maaşları Ne Kadar

Yarbay maaşları ne kadar? Yarbay maaşları yurtdışında ne kadar? Yarbay maaşları yurtdışında neye göre değişir? Öncelikle yurtdışında da yarbay olmak için her ülkede ortak olan ciddi bir çalışma temposu gerekmektedir. Türkiye’de olan 22 yıl süresi yurtdışında değişiklik göstermektedir ama aynı şekilde yoğun bir çalışma gerektirmektedir. Amerika’da yarbay maaşları ne kadar sorusuna baktığımızda ortalama olarak yıllık Amerika’da bir yarbay “73.346” dolar ile “124.610” dolar arasında kazanmaktadırlar. Ama başta da belirttiğim gibi bu yarbay maaşları ne kadar? Sorusu yarbayın tecrübesine ve yaptığı işlerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Yarbay olarak çalışılabilen diğer ülkelere de baktığımızda genel olarak benzer maaş değerleri görmemiz mümkündür.


Bedelli Askerlik Affı Açıklandı! TIKLA

2023 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Askeriye

JAMYO Nedir?

JAMYO Nedir , Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu kısa adıdır. İki yıl eğitim veren Ön lisans düzeyli askeri bir eğitim- öğrenim okuludur. JAMYO Nedir? Öncelikle bilinmesi gereken en önemli adımdır. Türkiye’nin en iyi eğitim veren hazırlık kursu ve parkur kursu sizin için açık bulunmaktadır. JAMYO kursları ön deneme dersleri, ortam ve Antrenörlerin tanınmasıyla başlamaktadır. JAMYO bölümlerine girmek isteyenler öncelikle 9. ve 10. sınıf başarılarıyla yani TYT puanlarına göre değerlendirilmektedir.

Published

on

JAMYO Nedir?

JAMYO, kısaca Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’dur. Bu okul, askeri bir eğitim-öğretim okulu olup, iki yıl boyunca önlisans seviyesinde eğitim vermektedir. JAMYO’nun ne olduğunu öğrenmek, ilk adımımız olmalıdır. Ayrıca, Türkiye’nin en iyi eğitim veren hazırlık kursları ve parkur kursları JAMYO’da açılmıştır. JAMYO kursları, deneme dersleri, ortamı tanıma ve antrenörleri tanıma gibi etaplarla başlar. JAMYO bölümlerine girmek isteyenlerin başvuruları 9. ve 10. sınıf başarılarına, yani TYT puanlarına göre değerlendirilir.

JAMYO Açılımı

JAMYO AçılımıJAMYO Açılımı

Hazırlık ve parkur kursları, öğrencilerin başarılı olmaları için oldukça önemlidir. Ancak JAMYO Nedir ve açılımı nedir bilmeden, ne işe yaradığını anlamak zor olabilir. JAMYO açılımı; Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu olarak bilinir. Bu yüksekokul, 2 yıllık ön lisans eğitimi verir ve öğrencileri özel yetenek sınavıyla seçilir. Hazırlık kursları ve parkur kursları ise, sınavlara hazırlanan katılımcılara en doğru teknikleri öğretir ve başarılarına yardımcı olur. İzmir JAMYO hazırlık kursu ve mülakat merkezi, yüksek kaliteli eğitim vererek öğrencilere güven kazandırır.

JAMYO Nedir

JAMYO NedirJAMYO Nedir

JAMYO nedir? İstanbul ve Ankara’da bulunan bu kurslar, emniyet görevlisi olmak isteyen adayların yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Bu kurslar, iki yıllık ön lisans eğitimi sağlamaktadır. JAMYO adayları, askerlik eğitimi alarak emniyet görevlisi olarak çalışabilirler. Profesyonel antrenörler ve tam donanımlı parkurlar sayesinde adaylar eksiksiz bir şekilde sınava hazırlanır. Türkiye’deki özel yetenek kursları arasında JAMYO, spor parkurları konusunda en iyilerden biridir.

JAMYO Alım Şartları

JAMYO bölümüne kabul edilmek için en önemli koşul, sınavdan yeterli puan almak. İstanbul ve İzmir JAMYO öğrencileri, en yüksek performansla sınavlara girerek istedikleri bölüme kabul edilebiliyorlar. Lise veya eşdeğer okullardan mezun olan herkes, özel yetenek sınavlarına girerek JAMYO bölümüne alınabilirler. Bu özel yetenek sınavı, parkur ve hazırlık kurslarında alınan eğitimler sayesinde başarıya ulaşabilecekleri bir imkân sunmaktadır. JAMYO bölümü adayları, hazırlık ve parkur kurslarında gelişerek özel yetenek sınavına hazırlanmaktadırlar.

JAMYO’da Spor Parkurunun Önemi

JAMYO'da Spor Parkurunun ÖnemiJAMYO’da Spor Parkurunun Önemi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde okumak isteyen öğrenciler için, spor parkuru ve hazırlık kursları çok önemlidir. Bu kurslar, JAMYO bölümüne girmek isteyen öğrencilerin fiziksel ve mental olarak hazırlanmasına yardımcı olur. Spor parkuru öğrencilerin dayanıklılık, hız ve fiziksel performansını arttırırken hazırlık kursları öğrencilere sınavlara hazırlanma teknikleri ve stratejileri öğretir. Bu kurslar sayesinde öğrenciler, JAMYO bölümüne başarılı bir şekilde girebilirler.

Lise mezunları ve benzeri okul mezunları, üniversitelerin JAMYO eğitimi veren bölümlerine özel yetenek sınavıyla kabul edilmektedir. JAMYO, ücretsiz yatılı bir okuldur ve öğrenciler askerlik eğitimi almaktadır. Eğer ‘JAMYO Nedir?’ diye merak ederseniz, öğrenci alımında özel yetenek sınav puanlarına göre kabul edilen bölümlerdir. Bu alanlar, en iyi hazırlık kursları ve mülakat merkezleri olarak bilinmektedir ve Türkiye’nin en iyileri arasındadır. Öğrencilere tam destek ve yüksek performans ile sınavlara hazırlanmalarında yardımcı olmaktadırlar.

JAMYO’da TYT’nin Önemi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Meslek Yüksekokulu (JAMYO) bölümüne başvuru yapacak adaylar için TYT puanı çok önemlidir. TYT puanı, öğrencilerin 9. ve 10. sınıflardaki başarılarını da yansıtmaktadır. Bu nedenle, adaylar başvuru yapmadan önce TYT sınavlarına iyi bir şekilde hazırlanmalı ve yüksek bir puan almayı hedeflemelidirler.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde (JAMYO) eğitim alan öğrenciler, emniyet teşkilatı bünyesinde çalışır. JAMYO, askeri eğitim veren 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. TYT adıyla anılan Temel Yeterlilik Testi puanları, öğrencinin mantıklı düşünme, akıl yürütme ve sorun çözme yeteneklerini ölçer. Bu nedenle, adaylar için gelecekle ilgili çok önemli bir değerlendirme aracıdır.

JAMYO Bölümüne Girebilmek İçin Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

JAMYO Bölümüne Girebilmek İçin Doğru Kursta Hazırlanmanın ÖnemiJAMYO Bölümüne Girebilmek İçin Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu adayları özel yetenek sınavıyla seçilir. Bu sınav üç aşamadan oluşur: yazılı sınav, özel yetenek sınavı ve mülakat. Başvuru yapmak için öncelikle yazılı sınava girmek gerekir. Eğer yeterli puan alındıysa özel yetenek sınavına katılma hakkı elde edilir ve başarılı olmanız halinde mülakat sınavına girebilirsiniz. JAMYO, bu sistemin adıdır. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri ücretsiz konaklama sağlanan bir eğitim kurumudur.

Türkiye’de Ankara, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’deki JAMYO bölümleri, öğrencilere ve ailelerine güven veriyor. Parasız yatılı JAMYO okullarında Emniyet Teşkilatına adaylar yetiştiriliyor. Öğrenciler, bütün olanaklar ve ekipmandan yararlanabiliyor. Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokullarına giren öğrenciler, kısa yoldan meslek sahibi olabiliyor ve ailelerine maddi manevi yük olmadan geleceğe hazırlanabiliyor. Mezun olan adaylar, ülke güvenliği ve asayişinin sağlanması için önemli görevler alıyor.

JAMYO alımı artık daha zor olacak. Bu nedenle, JAMYO parkuru da değişebilir. Detaylı bilgi için lütfen bu linke tıklayın.

Okumaya Devam Et

Askeriye

MSÜ Nedir?

MSÜ; Milli Savunma Üniversitesi kısa adıdır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından adaylarda aranan koşullar belirlenmiş bulunmaktadır. Koşulları taşıyan lise son sınır öğrencisi ve mezunları arasından sınavda yeterli puan alabilenler MSÜ bölümüne girebilmektedir. MSÜ nedir Sorusunun cevabı merak konusudur. Milli Savunma Üniversitesi, Milli Savunma Bakanlığına bağlı bulunmaktadır. Askeri yükseköğretim Kurumu olarak 31 Temmuz 2016 tarihinde kurulmuştur. Eğitim ve Öğretim süreci ise 12 Şubat 2017 tarihinde başlamıştır.

Published

on

MSÜ Nedir?

MSÜ, Milli Savunma Üniversitesi’nin kısaltmasıdır. Bölüme kabul edilebilmek için adayların belirli koşulları taşıyor olmaları gerekmektedir. Bu koşullar Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Lise son sınıf öğrencileri ve mezunları arasından sınavda yeterli puanı alanlar MSÜ bölümüne kabul edilebiliyorlar.

MSÜ aslında Milli Savunma Bakanlığına bağlı bir üniversitedir. Bu üniversite 31 Temmuz 2016 tarihinde kurulmuştur. Eğitim ve öğretim süreci ise 12 Şubat 2017 tarihinde başlamıştır. MSÜ’nün hakkında merak edilen sorulardan biri de nedir olduğudur.

MSÜ Nedir?

MSÜ Nedir?MSÜ Nedir?

MSÜ, Milli Savunma Üniversitesi’nin kısaltmasıdır. MSÜ’ye girmek isteyenlerin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Eğer hazırlık ve parkur kurslarına katılırsanız, MSÜ sınavından kolaylıkla geçebilir ve yüksek puanlar alabilirsiniz. Ancak MSÜ hakkında bilgi sahibi olmadan önce, MSÜ’ye nasıl başvurulabileceği hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Ankara ve İstanbul’daki MSÜ bölümlerine katılmak için yaş sınırı ve diğer bazı şartlar da aranmaktadır. Türk vatandaşlarının MSÜ’ye başvurmak için 20 yaşında olmaları gerekmektedir.

MSÜ Alım Şartları

MSÜ bölümlerinde okumak isteyen adaylar için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, Adayların takip etmesi ve karşılaması gereken birkaç kriteri içerir. Bu kriterler arasında, fiziksel ve sağlık koşulları, eğitim seviyeleri, başarı sıraları ve benzeri unsurlar yer almaktadır. Her bölümün kendine özgü bir takım talepleri vardır. Ancak tüm bölümler ortak bir şekilde belirlediği nitelikler arasında, genelde matematik, fizik ve kimya derslerinden yeterince başarı sağlayabilme, disiplinli, düzenli, kararlı ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olma yer almaktadır. Adayların tüm bu şartları yerine getirmesi durumunda, MSÜ bölümlerinde okumak üzere giriş yapmaları mümkün hale gelir.

Türk vatandaşı olmak,
Gün ay fark etmeden 20 yaşında bulunmak,
ÖSYM tarafından düzenlenen Ölçme Ve Yerleştirme Sınavına girmiş bulunmak ve sınavda Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen taban puanına sahip olmak,
Astsubay Meslek Yüksekokullarına girecek adaylarda 21 yaş şartı bulunmaktadır.
Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı tarafından konulan şartları taşıyanlar, YKS olarak bilinen Üniversite sınavına girmiş ve yeterli puan almış olması gerekmektedir.
Üniversite sınavında YKS – TYT ve AYT aşamalarında yeterli puan alan adaylar MSÜ sınavına girebilmektedir.

MSÜ, Milli Savunma Üniversitesi’nin kısaltılmış halidir. Bu üniversite çatısı altında yer alan askeri okullara giriş için öğrenciler, yazılı, özel yetenek ve sözlü yani mülakat sınavlarından geçmektedir. Harp okullarına giriş sınavına katılabilmek için lise son sınıf öğrencisi veya mezunu olmak ve ÖSYM tarafından yapılan sınavda yeterli puanı almış olmak gerekmektedir. Kadın ve erkek adaylar için farklı askerlik birimleri bulunmaktadır.

MSÜ’ de Spor Parkurunun Önemi

MSÜ’ de Spor Parkurunun ÖnemiMSÜ’ de Spor Parkurunun Önemi

MSÜ sınavına katılmak isteyenler öncelikle belirli şartları sağlamalıdır. Bunu yapmanız için öncelikle spor parkuru çalışmalarına katılmanız gerekiyor. Milli Savunma Üniversitesi’nin önemli bir bölümü spor parkuru olduğu için, adayların bu konuda da iyi hazırlanması gerekiyor. Performanslarınızı artırmak için hazırlık ve parkur kurslarına katılabilirsiniz. MSÜ, Milli Savunma Üniversitesi anlamına gelmektedir. MSÜ bölümlerine girişte spor parkurunun önemi oldukça büyüktür. Bu sebeple, sınava hazırlanan adayların spor parkuruna gereken önemi vermesi gerekmektedir.

Özel bir yetenek sınavına girecek olan adaylar şimdi rahatlıkla hazırlanabiliyorlar. Parkur kursuna katılan öğrenciler için özel olarak tasarlanmış teknik istasyonlarda sınavlar yapılıyor. Ayrıca, Diyarbakır ve İzmir’deki MSÜ programlarına girecek adaylar hazırlık kursları sayesinde yüksek başarı elde edebiliyorlar.

MSÜ’ de Yazılı Sınavın Önemi

MSÜ’ de Yazılı Sınavın ÖnemiMSÜ’ de Yazılı Sınavın Önemi

MSÜ adaylarına, yazılı test sınavı yapılmaktadır. Bu sınavda öğrenciler, beş seçenek arasından doğru olanı bulmaya çalışırlar. İstanbul’daki MSÜ bölümlerine girmek isteyen adaylar, hazırlık ve parkur derslerini profesyonel Antrenörlerden alırlar. MSÜ, Milli Savunma Üniversitesi’nin kısaltmasıdır. MSÜ nedir diye merak edenler için; MSÜ, savunma alanında eğitim veren bir üniversitedir.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MSÜ), öğrencilerine Askerlik görevi sunar. Sınavda, toplam 120 soru vardır ve sınav süresi 135 dakikadır. MSÜ öğrencileri, ön lisans, lisans ve lisansüstü aşamalarından geçerek eğitimlerini tamamlarlar. Ankara ve Diyarbakır’daki MSÜ bölümlerindeki adaylar, kolayca başarılı olabilir.

MSÜ Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

MSÜ Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın ÖnemiMSÜ Kazanmada Doğru Kursta Hazırlanmanın Önemi

MSÜ sınavı, Milli Savunma için aday yetiştiren eğitim kurumlarına giriş için önemlidir. İzmir hazırlık ve parkur merkezi, bu sınavı kazanmak isteyen öğrenciler için etkili bir kurs hazırlamaktadır. MSÜ sınavına girmek isteyenler, aynı yıl YKS başvurusunda bulunmalı ve Temel Yeterlilik ile Alan Yeterlilik testlerine girmelidirler. Uzun lafın kısası, eğer MSÜ’ye hazırlanıyorsanız doğru kursa katılmak önemlidir.

2022 MSÜ Fiziki Yeterlilik Tablosu’nu ve puanlama sistemini öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz. Bu tablo, askerlik sürecinde adayların fiziksel yeterliliklerinin ölçülmesi ve sıralanması için kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Askeriye

TSK Dayanışma Vakfı Nedir?

Published

on

TSK Dayanışma Vakfı Nedir?

TSK Dayanışma Vakfı Nedir?

TSK Dayanışma Vakfı, Türkiye’de sivil ve askeri görevlilerin emekliliğe hak kazanmalarını destekleyen kurumsal yardım kuruluşudur. Vakıf, Orgeneral Hilmi Özkök başkanlığında askeri görevlilere, sivil görevlilere ve ailelerine danışmanlık hizmetleri, yiyecek, giyecek, ulaşım ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamak için yardımlar sağlar.

TSK Dayanışma Vakfı

TSK Dayanışma Vakfı, sivil görevlilerin maaş ve gelirlerinin artırılmasına, emekliliklerine ve terk ederek emekli olmalarına yardımcı olan kurumsal bir destek kuruluşudur. Vakfın amacı, emeklilerin yaşlılık ve sağlık giderlerini azaltmak, desteklerini arttırmak ve onların aile bütçelerini desteklemektir.

 • Maaşların arttırılması
 • Emeklilik maaşlarının arttırılması
 • Yiyecek, giyecek, ulaşım ve temel ihtiyaçların karşılanması
 • Danışmanlık hizmetleri

TSK Dayanışma Vakfı Nasıl Kurulmuştur?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Dayanışma Vakfı, herkesin bağış yapabileceği bir kuruluştur. Dayanışma Vakfı, aktif görevde olan veya emekli olan silahlı kuvvetler üyelerinin ve ailelerinin hizmetindeki. Vakıf, Fevzi Çakmak, Fuat Bulca ve Çevik Bir tarafından Tekirdağ Lüleburgazda kurulmuştur. Vakfın amacı, askerlere ve ailelerine bütün Türkiye’de yardım sağlamak, çeşitli destekler sağlamak ve eğitim fırsatları oluşturmaktır.

TSK Dayanışma Vakfının temel faaliyetleri, TSK yetkililerinin ve ailelerinin eğitim, aşevi, temel ihtiyaçlar, sağlık ve özellikle sosyal destek almalarını sağlamaktır. Vakfın desteğiyle her sene binlerce öğrenciye, ihtiyaca sahip askerlerin ailelerine, öğrencilere, yaşlılara ve çocuklara destek sağlanmıştır. TSK Dayanışma Vakfı’nın anahtar amacı, silahlı kuvvetler üyelerinin ve ailelerinin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktır.

 • TSK Dayanışma Vakfının bütün Türkiye’de yardım sağlamak, çeşitli destekler sağlamak ve eğitim fırsatları oluşturmak gibi temel amacı vardır.
 • Vakıf, Fevzi Çakmak, Fuat Bulca ve Çevik Bir tarafından Tekirdağ Lüleburgazda kurulmuştur.

TSK Dayanışma Vakfında Kimler Çalışır?

Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı (TSK Vakfı), bağlılar ve esnafın toplumsal, ekonomik, kültürel ve sportif gelişimlerini desteklemek için kurulmuştur. TSK Vakfında çalışanlar, ülkenin güvenliğini sağlamaya ve teşkilatın misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak için destek sağlamaktadır. Ülkenin güvenliği için gereken her türlü çalışmayı yürüten TSK Vakfı, vakfın sunduğu hizmetler ve tüm kesimler arasındaki eşitliği sağlamak amacıyla sayısız personel bulundurmaktadır.

TSK Vakfında çalışanlar, hem gönüllü hem de ücretli personel ve hizmet sağlayıcılar arasından seçilir. Gönüllü çalışanlar TSK Vakfına en çok destek sağlamaktadır. TSK Vakfına bağışlar, yardımlar ve katkılar gönüllü çalışanlar üzerinden yürütülen projelerin aktif olarak desteklenmesini sağlarlar. Gönüllü çalışanlar arasında; sağlık ve sosyal hizmetleri personeli, sivil destek personeli, asgari ücretli personel, yönetici personeller, eğitim personeli, satış ve promosyon personelleri, gazeteci ve diğer medya çalışanları, şöförler, muhasebeciler gibi pek çok çeşitli işleri yürüten personel bulunmaktadır.

TSK Dayanışma Vakfına Kimler Üye Olabilir?

TSK Dayanışma Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ve ailelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Vakfa, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki personelden başka, aktif hizmette bulunmayan Türk Silahlı Kuvvetleri şahsiyetleri de üye olabiliyor. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri üyesi herhangi bir çalışanın ailesinden herhangi biri ve ölmüş bir Türk Silahlı Kuvvetleri üyesinin ailesi de üye olabiliyor.

Üye olarak öncelikle, üye olabileceğinizi doğrulamak için kayıt formunda bulunan belgeleri doldurmak ve bireysel üyelik başvurusu yapmak için şu adımları izlemeniz gerekebilir:

 • TSK Dayanışma Vakfı’na üye olmak için başvuru formunu doldurun.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri üyesi iseniz, üyelik hakkında bir tasdikname alın.
 • Seçilen vatandaşlık belgenizi ekleyin.
 • Doğrulama belgenizi (pasaport, ehliyet vb.) Ekleyin.
 • Gerekli belgeleri vakıfa teslim edin.

TSK Dayanışma Vakfı Tarihçesi

TSK Dayanışma Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri için kurulmuş bir vakıftır. Öncelik ile sosyal yardım sağlamak amacıyla kurulmuştur. Vakıf, ülkemizin güvenliğini ve bayrağını korumak için çalışan personelin hizmetlerini desteklemek, onların ve ailelerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla özverilice çalışmaktadır. 1980’ten beri faaliyet gösteren Vakfımız, çok sayıda destekleyici ve sponsor aracılığıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm personeli ve ailelerine birçok sosyal hizmeti sağlamaktadır.

TSK Dayanışma Vakfı sürekli destek alan teşkilatıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çok sayıda destek kuruluşundan aldığı destekler aracılığıyla vakıftaki ihtiyaç sahipleri kapsamını genişletmeyi hedeflemektedir. Vakıf, onların nakdi yardım, eğitim, barınma ve sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak için ek destekler sağlamak için çaba göstermektedir.

Vakıf üyeleri, TSK Dayanışma Vakfı’nın kuruluşundan beri destekleyici ve sponsorlar aracılığıyla, kendi ihtiyaçlarını karşılama amacıyla çok sayıda sosyal hizmet ve proje üretmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri üyelerine ve ailelerine eğitim, barınma, sağlık, aile desteği, işe yerleştirme, sosyal koruma ve diğer konularda destek sağlamak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

TSK Dayanışma Vakfına Nasıl Bağış Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri Dayanışma Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerleri ve aileleri için çeşitli yardımlar sağlayan kurumdur. Tavsiye edilen bağışlar, silahlı kuvvetlerin mevcut gereksinimlerini karşılamaya yöneliktir. Düzenli Bağış Programı, TSK Dayanışma Vakfı tarafından kurulan kapsamlı bir stratejik plana dayanmaktadır. Aşağıdaki adımlar takip edilerek, TSK Dayanışma Vakfı’na bağış yapılabilir:

 • Vakıf web sitesine gidin ve bağış sayfasını ziyaret edin.
 • Bağış miktarını seçin ve ödeme yöntemini belirleyin.
 • Kart bilgilerinizi girin veya cep telefonunuzdan tahsilat sağlayıcı ile ödeme yapın.
 • Ödemeyi onaylayın.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mevcut ve gelecekteki askerler ve aileleri için destek için, TSK Dayanışma Vakfı’na bağış yapmak isteyen kişiler, yukarıdaki adımları izleyerek bağış yapabilirler.

TSK Dayanışma Vakfı Hesap Numaraları

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Dayanışma Vakfı bağış kampanyaları için bağış toplamak gönüllülerinin en önemli kaynağıdır. Gönüllülerin TSK Dayanışma Vakfına bağış yapabilmeleri için farklı bankalar aracılığıyla vakfın hesap numaralarına para transferi yapmaları gerekmektedir.

TSK Dayanışma Vakfının mevcut hesap numaralarını görmek için buraya tıklayın.

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler