Connect with us

Haber

2023 Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

2023 Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Hastalıkların tanısına ve tedavisine yönelik hekimce kullanılan röntgen tanı, nükleer görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve radyoterapi vb. şekilde yapılan uygulamaların uzmanlığı olarak geçen, “tıbbi görüntüleme teknikeri” bir diğer adıyla ise radyoloji teknikeri maaşlarının ne kadar olduğu son dönemlerde bölüme artan ilgi ile fazlasıyla sorulur hale geldi.

Yayınlanma Tarihi

-

2023 Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar

2023 Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Hastalıkların tanısına ve tedavisine yönelik hekimce kullanılan röntgen tanı, nükleer görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve radyoterapi vb. şekilde yapılan uygulamaların uzmanlığı olarak geçen, “tıbbi görüntüleme teknikeri” bir diğer adıyla ise radyoloji teknikeri maaşlarının ne kadar olduğu son dönemlerde bölüme artan ilgi ile fazlasıyla sorulur hale geldi. Tıbbı görüntüleme teknikeri maaşları ne kadar diye düşünenler için 2023 yıllında yapılan asgari ücret düzenlemesinin ardından;

 • Radyoloji teknikeri maaşları en düşük 8.500 TL maaş alırken çalışma, mesleki tecrübe yılına göre 12 bin TL ‘ye kadar maaş almaktadır. Ek ödenek durumunda maaşların ne kadar olduğunu inceleyelim.
 • Medeni durum, çocuk sahipliği, mesleki deneyim gibi unsurlarla belirlenecek olan ek ödemeler maaşlarda artış vesilesi olup ek ödeme gerektiren durumlardır.
 • Tıbbi görüntüleme teknikeri olarak görev yapan kişinin eşinin çalışmaması durumunda aile yardımı olarak tekniker maaşına eklenecek ücret 414,43 TL
 • 6 yaşından küçük çocuğu olan radyoloji teknikeri ise 90 TL ek çocuk yardımı alır.
 • 6 yaşından büyük çocuklar için bu ücret 46 TL olarak belirlenmiştir.
 • Buna istinaden; eşi çalışmayan ve 6 yaş altı çocuğu olan tıbbi görüntüleme teknikeri maaşına ek olarak, 414,43 TL artı 90 TL alırken,
 • Eşi çalışmayan tıbbi görüntüleme teknikerinin 6 yaş üzeri çocuğu olması durumunda alacağı ek ödeme; 414,43 TL artı 46 TL’dir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nasıl Olunur?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nasıl Olunur?
Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nasıl Olunur?

Yükseköğretim kurumlarının “Tıbbi Görüntüleme Teknikeri” bölümünün 2 yıllık programını okuyarak alabileceğiniz bu unvan sayesinde mezuniyetin hemen ardından çalışma hayatına adım atılabilmekte.

Sağlık alanındaki en gözde mesleklerden biri haline gelen tıbbi görüntüleme teknikerliği 2 yıllık eğitim programı ve gerekli staj döneminin ardından geniş iş olanakları sebebiyle sıkça tercih sebebi olamaya başlamıştır. Gerek devlet hastaneleri gerek özel sağlık kurumları gerekse özel kliniklerde iş bulma imkanı sunan Tıbbi görüntüleme teknikerliği bölümü, geniş iş yelpazesine sahip olurken Türkiye’nin bir çok farklı şehrinde var olan üniversitelerin pek çoğunda bölüm olarak bulunmaktadır. Bölümü bitiren öğrencilerin tıbbi görüntüleme teknikeri maaşlarının ne kadar olduğu ve programın nasıl işleyeceği de önemli.

İlgili bölümü bitiren öğrenciler eğitim süreci içerisinde staj yaparak görev ve yetkilerini yerinde öğrenmekte ve pratik yapmaktadır. Eğitim öğretim yılı içerisinde yaz döneminde İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinde Devlet kurumlarında yapılacak stajlara öğrencinin başvuru yaparak, başvurularını gerekli evraklarla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin Ulusal Staj Programı kapsamında Kariyer Kapısı platformu üzerinden yapması gerekmektedir.

Üniversitelerin Tıbbi Görüntüleme Teknikleri lisans programından mezun olan öğrenciler DGS ile ilgili başka bölümlere de geçiş yapabilmektir. Radyoloji teknikeri (tıbbi görüntüleme teknikeri) olarak mezun olmuş kişiler DGS puanı ile hemşirelik ve hemşirelik sağlık hizmetleri bölümlerine geçiş yapabilirler. Ayrıca DGS ile bölüm dışı geçiş yapılabilecek bölümlerde mevcut. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • Kamu Yönetimi
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar?
Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Ne İş Yapar?

Hemen hemen tüm sağlık kuruluşlarında bulunması zorunlu hale gelen Tıbbi görüntüleme teknikeri (radyoloji teknikeri) hastanelerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bu bölümü seçen kişileri sıkça sorduğu sorulardan biri de Tıbbi görüntüleme teknikeri ne iş yapar? Olmakta.

Bir sağlık kuruluşuna giden kişiler hayatlarının bir evresinde muhakkak röntgen çekilmiş kendini kontrol ettirmiştir. İşte tam da bu noktada işin içine uzmanlık dalı olan tıbbi görüntüleme teknikerleri girmekte… Bir uzman doktorun teşhisi ve yönlendirmesi ile tedaviye yardımcı olmak adına görüntüleri sağlamakla mükellef olan radyoloji teknikeri, hastalığın teşhisi ve hastayı röntgen cihazındaki radyasyondan korumada önemli rol oynar. 

Özel tıp merkezlerinin de çoğalması ile ihtiyaç duyulma oranı fazlasıyla artan Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinden ön lisans eğitimi alarak mezun olur olmaz neredeyse iş bulabilmekte ve sağlık kuruluşlarının aranan branşlarından biri haline gelmekte. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları ne kadar sorusunun yanı sıra sıkça rastlanan bir diğer hususta iş olanakları ve mesleğin belli başlıca riskleri.

Sağlıkçıların pek çoğunda olduğu gibi bu meslek dalında da belli başlı riskler söz konusudur. Tıbbı görüntüleme teknikerliğinin mesleki riskleri mevcut. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, mesleki risk faktörü yüksek olan radyoloji teknikerliğinde çalışma saatleri maruz kaldıkları radyasyon gibi tehlikeli ışınlar sebebiyle doğru belirlenmeli. Hayati bir riske yol açmaması adına yapılacak iş saatleri tıbbi görüntüleme teknikerlerinin sağlığı için oldukça elzemdir. Tıbbi görüntüleme teknikerliği, madem ocağı çalışanları gibi ağır ve tehlikeli meslek sınıfındadır. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşlarının ne kadar olduğu da bu zorluk göz önünde bulundurularak merak edilmekte. Usul ve esasları göz önünde bulundurularak güvenlik koşulları oluşturulmalı ve radyoloji teknikerlerinin iş süreci ve şekli bu şekilde düzenlenmelidir.

Yurtdışı Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışı Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar?
Yurtdışı Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Özellikle pandemi döneminin başlaması ile sağlık personeli ihtiyacı tüm dünyada artış göstermiştir. Bazı ülkelerin, ülkemizden sağlıkçı talebi sebebiyle tıbbi görüntüleme teknikerlerinin yurtdışında da istihdam edilmesi gündeme gelmiştir. Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları yurtdışında ne kadar? ve başvuruları nasıl yapılır? sorusuna cevap arayacağız.

Belli kurallar ve şartlarla gidilebilecek olan ülkelerin ana kriterleri ve tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları ne kadar sorularının cevapları şöyle;

Örneğin sağlıkçı talebi olan Avrupa ülkelerinde radyoloji teknikerlerinden öncelikle tıbbi görüntüleme teknikeri olduklarına dair resmi bir yazı talep ediliyor. Ardından üç adet İngilizce referans mektubu, elde bulunan mesleğe dair sertifikalar ve iyi seviyede İngilizce bilmek. Koşulları sağlayan radyoloji teknikerleri Avrupa’da da bu mesleği rahatlıkla yapabilmekte.

Sağlıkçı talebinin yoğun olduğu bir başka ülke ise Almanya… Almanya pandemi sonrası önümüzdeki 1-1,5 yıl içerisinde vasıflı göçmen alımı yapacağını resmi olarak duyurdu. Başvurularda istenen belgelerin başında, konsolosluktan alınacak B1 seviyesindeki Almanca Sertifikası.

Bazı aracı firmalarla da gidilebilir olan yurtdışı sağlık kuruluşlarına kişi kendisi de başvuru yapabiliyor. 

A2 seviyesinde 3-4 haftalık kurslar ile alınacak eğitimler sonrası hazırlanacak videolu başvurular yurtdışı görüşmeleri için etkin bir yöntem. 

Yurtdışında tıbbi görüntüleme teknikeri olarak çalışmak için istenen denklik belgeleri şu şekilde başlıklar altında sunulabilir;

 • CV (tarih ve imzalı)
 • Temsil yetkisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Diplomalar, Sertifikalar, Stajyerlik Belgesi, Transkript
 • Çalışma, referans belgeleri
 • Görmüş olduğunuz ders ve saatleri
 • Sosyal sigorta dökümü
 • B1 veya B2 sertifikası

Peki Yurtdışında Tıbbi Görüntüleme Teknikeri maaşları Ne Kadar?

Almanya’nın pandemi sonrası sağlıkçı talebi ve istihdam isteğini resmi olarak duyurması sonrası akla ilk gelen tıbbi görüntüleme teknikeri maaşlarının ne kadar olduğu… Aylık maaş değişkenlik göstermekle birlikte denklik durumu ve çalışılan pozisyona bağlı olarak mesleğin ilk yılında tıbbı görüntüleme teknikeri maaşları brüt 2000-2250 Euro arasında değişmekte.

Koşulların sağlanması halinde Almanya’da mesleğe başlayan tıbbi görüntüleme teknikeri aylık maaş olarak 3000-3250 euro alacaktır. 

Avrupa ülkelerinde çalışmak isteyen sağlıkçıların her meslekte olduğu gibi önceliği, tıbbi görüntüleme teknikerinin ne kadar maaş aldığı ve kaç saat çalışması gerektiği.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri İş Alanları Nerelerdir?

Fazlalaşan sağlık kuruluşları ve büyüyen devlet hastanelerinde çokça ihtiyaç duyulan Tıbbi görüntüleme teknikerleri için iş sahası oldukça geniştir. Bölümün mezunlarının gerek internet üzerinden gerekse CV’leri ile yüz yüze görüşmeler ve başvurular neticesinde girecekleri 

 • Özel Hastaneler
 • Devlet Hastaneleri
 • Özel görüntüleme merkezleri
 • Klinikler
 • Özel tıp merkezleri
 • Üniversite hastaneleri

Gibi kurumlarda rahatlıkla iş imkanı bulabilecek olan radyoloji uzmanları, üstlerine düşen ve tedavi sürecindeki etkin rolleri sebebiyle kısa süre içinde rahatlıkla iş başı yapabilirler.

Çalışılan kuruma bağlı olarak değişkenlik gösteren tıbbi görüntüleme tekniker maaşlarında etkin rol oynayan kurum, devlet hastaneleridir. KPSS’ye girerek elde edilecek yeterli puan ile ataması bir devlet hastanesine çıkan radyoloji uzmanı diğer özel kuruluşlara göre daha az mesai saati içerisinde daha iyi bir maaş alabilmektedir.

Kullanılan cihazlar gereği aynı zamanda sağlık açısından riskli grubuna da giren bu meslek için ön görülen çalışma saati ortalama 5 saattir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları bütçesine etki edecek bir diğer husus ise; ek ödemelerdir. Medeni durum, çocuk sahipliği, mesleki deneyim gibi unsurlarla belirlenecek olan ek ödemeler maaşlarda artış vesilesidir. Peki ek ödemelerde göz önünde bulundurulduğunda radyoloji teknikeri maaşları ne kadar olacak?

Örneğin; tıbbi görüntüleme teknikeri olarak görev yapan kişinin eşinin çalışmaması durumunda aile yardımı olarak alacağı ücret 414,43 TL

6 yaşından küçük çocuğu olan radyoloji teknikeri ise 90 TL ek çocuk yardımı alır.

6 yaşından büyük çocuklar için bu ücret maaşlara 46 TL olarak belirlenmiştir.


Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler