Connect with us

Uncategorized

2023 Tenis Kuralları Nedir?

Tenis tüm dünyada çok sevilen ve herkes tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Tenis oyununda amaç topu karşı alanın içinde rakibin karşılayamayacağı biçimde sektirmektir. Tenis kortu içinde raketler ile tekli ya da ikili takımlar halinde tenis kortunda oynanıyor.

Yayınlanma Tarihi

-

Tenis tüm dünyada çok sevilen ve herkes tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Tenis oyununda amaç topu karşı alanın içinde rakibin karşılayamayacağı biçimde sektirmektir. Tenis kortu içinde raketler ile tekli ya da ikili takımlar halinde tenis kortunda oynanıyor.

Tenis kortu, ortasında bir fileyle iki alana bölünüyor. Tenis oynayanlar kurallar gereği kortun yalnızca kendisine ait kısmında oynayabilirler Topu karşı alanda sektirebilen veyahut topun rakip taraftan oyun alanının dışına çıkarılması oyuncunun hanesine sayı yazılması demek oluyor. 

Tenisin Tarihçesi

Tenisin Tarihçesi

Araştırmalar sonucu uzun bir geçmişi olan tenisin tarihçesi Ortaçağda Fransa’da başladığını gösteriyor. Kökeni O zamanlar el ile oynanan bir oyuna dayanıyor. Bugünkü tenis oyununa çok benzer olarak 18. Yüzyılda İngiltere’de oynanan bu oyun, ilk önceleri sadece İngilizce konuşulan ülkeler arasında moda olmuştur. Oysaki Tenis günümüzde bir olimpiyat sporudur, her ülke, yaş ve seviyeden kişilerce tarafından oynanmaktadır.

Geçmişte el ile oynanan tenisin atası diyebileceğimiz oyunda oyuncular zamanla ellerini incitmeye başladılar. Buna çare olarak ellerini sararak oynamaya devam edildi ise de bu yöntem de maalesef koruma sağlayamadı.  Daha sonraları, tahtadan yapılan raketler icat edildi. Bu tahta raketler acıyı hafifletse de topa vuruldukça ellere gelen bozuk titreşim ellere rahatsızlık veriyordu. 100 seneye yakın bir zaman sonra İngiliz Albay Wingfield tenisin patentini alan kişi olmuştur. 

O Yıllarda oynanan bu oyun bugünkü tenisten oldukça farklı idi.  Örneğin: tenisin oynandığı tenis kortu kum saati gibi bir şekilde idi. Yani bu ortası ince uçlara doğru ise genişleyen bir biçimde idi. Kuralları ise hemen hemen günümüzdeki tenis kurallarına benzer kurallardı. Tenis isminin nereden geldiğine bir göz atarsak:  18. Yüzyılda Fransız saray soyluları tarafından oynanan oyunundan geldiği düşünülmektedir. Saraylarda kralların oynadığı bu oyuna başlarken Fransızca olarak Al demek olan Tennez diye seslenilirdi. Tenis kelimesinin bu tennez sözcüğünden gelmiş olması ihtimaller arasındadır.  İngilizce ’de dayanıklılık anlamına gelen Tennasity sözcüğü, bugünkü tenis adının kaynağı olarak gösteriliyor. Zamanımızda dahi uzman tenisçiler, senin leşini korda sereceğim diye argoca şaka yapıyorlar. Tenis isminin bu olasılılıklardan geldiği düşünülmektedir.

Tenisin Tarihçesi

İlk profesyonel tenis turnuvası 1926 yılında düzenlenmiştir. Türkiye’deki ilk tenis oyunu İngilizler tarafından oynanmıştır. İstanbul’da yaşayan bu İngilizler 19. Yüzyıl başlarında kendi aralarında tenis turnuvaları düzenliyorlardı. Düzenledikleri bu turnuvalarda üç yıl üst üste maçı kazanana Çelenk Kupası veriliyordu. Bu kupayı alan ilk Türk tenisçi Suat Subaydır. Türkiye Tenis Federasyonu 1924 yılında kurulmuştur. Tenise olan aşırı ilgi ve yoğun sevgiden dolayı yurt içi,  yurtdışı tenis turnuvaları düzenlenmeye başlanmıştır.

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis Kortu Özellikleri

Tenis kortu özellikleri nelerdir? Tenis kortu dikdörtgen şeklindedir. Ortasında paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file vardır ve bu file tenis kortunu iki eşit parçaya ayırmaktadır. Bu file çok gergin olmalıdır. İçinden top geçirmemesi için mümkün olduğu kadar çok sıkı bir dokumaya sahip olmalıdır. Teniste ve top ile ilgili hatalar nelerdir? Bunları   şu şekilde sıralayabiliriz:

 • * Oyuncu tarafından rakibe doğru fırlatılan top,  şayet rakip topa vurmadan evvel atıldığı yarı sahada sekerse 
 • *  Karşı oyuncu topa vuramazsa 
 • * Oyuncu topa vurduysa da ama top fileye çarparsa,
 • * Top kort dışına çıkarsa,
 • * Top oyuncunun vücudunda bir yerlere değerse,
 • * Top rakete birden çok değerse 
 • * Raket fileyi geçerse, 

faul yani hata olur ve atışın tekrarı yapılır. Tekrarı yapılan atışta da eğer ki bu yasak kurallardan birinin yaşanması durumunda o zaman atış sırası karşı takıma geçer.

Tenis üç veya 5 set oynanır.  Oyunda ilk alınan sayı ile oyuncular 15 puana yükselirken, ikinci atılan sayı ile 30 ve üçüncü atılan sayıyla 40 puana kadar yükselirler. Dördüncü puanın alınmasıyla da o set kazanılır. Şayet ki iki taraf yine aynı puanla baş başa gelirlerse, o zaman kuralları gereği olarak,  o maç berabere kalır. Rakiplerden biri servis kullanır ve maç başlar.  Başlayan tenis maçında servis atışı sırayla olur.  Servis, belirlenen çizginin arkasından belli kurallar içeresinde yapılmalıdır. İlk servis sol, ikinci servis ise sağdan atılır. Örneğin: Servis esnasında top fileye takılır ya da top belirli alandan dışarı çıkarsa veyahut servis karesi dışında bir yerlere giderse bu hatalı olarak kabul edilir.

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis kortu ile konuyu ele alırsak: Üç çeşit zemin vardır. Ölçü ve kullanış kuralları hususunda hiçbir fark olmaz sadece zemin olarak farklılık oluşur. Zemin farkı ise zaten oyun ve hareketler olarak oluşturacaktır. Bu topun sekme yüksekliğinde, topun sekme hızında, oyuncunun hareket kabiliyetinde, oyuncunun hızlanma ve durma hızı gibi hususlarında kendini belli edecektir. 

Tenisin oynandığı tenis kortları tenis oyunu için yoğun ilgi gören yerlerdir. Tenis kortu çeşitleri:

 • *Sert Zeminli Kortlar: Bütün dünyadaki en yaygın olarak kullanılan kort çeşididir. 
 • *Çim Zeminli Kortlar: Dünyada asla tercih edilmeyen kort çeşididir. Bakımı, onarımını çok maliyetlidir 
 • *Toprak Zeminli Kortlar: kort tiplerinden tenis oynaması en zor olan kort çeşididir. Zemin toprak olduğu için top beklenildiği gibi sekmez ve oyuncularda hareket zorluğu oluşturur. 

Profesyonel tenis kortu ölçüleri standart olarak belirlidir. Bu ölçülere dikdörtgen olan tenis sahasının uzunluğu 23,78 metre, genişliği 10,97 metredir. Bu belirtilen ölçüler çiftli karşılaşmaların ölçüleridir. Tekli karşılaşmaların ölçüleri ise,  uzunluk ölçüsü yine 23,78 olurken, genişlik ölçüsü ise 8,23 metre olarak farklılık gösterir.

Tenis Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Tenis topunun özelliklerine de bir göz atarsak: Tenis topu tenis sporu için dizayn edilmiş olup, ortalama 6,8 cm yani 2,63 inç büyüklüğünde bir toptur. Sarı rengin kullanıldığı tenis topları esasen her renkten olabilirse de sarı dışındaki diğer renkler uzman tenisçiler arasında makbul sayılmazlar. Tenis topunu üstten ve de alttan çevreleyen iki kalın beyaz çizgi oluşturulmuştur. Tenis topu lifli yapıda olan bir tür keçeyle kaplıdır. Bu malzemenin kullanımı tenis topuna aerodinamik açıdan yarar sağlar. Aerodinamik havalandığı andaki havanın kuvvet etkisinin önemini anlatır. Bunların dışında Tenis ayakkabısı, tenis çantası, tenis kıyafeti ve Raket koruyucu ve kafa koruyucular da bu spor için gerekli materyallerdir.

Günümüz piyasasında ortalama fiyatları olarak bir tenis topunun fiyatı en düşük olarak 32 TL olurken en yüksek fiyat olarak 1000 TL de olabilmektedir. Tenis ayakkabıları fiyatları ise markalı olanlar 3 bin bandında daha fiyatlı olurken normal tenis ayakkabıları daha uygun fiyatlarda satılıyor. Tenis çantalarında da uygun fiyatlılar da 300 Tl gibi olurken, markalı olanlarda daha yüksek fiyatlara satılıyor. Tenis raket koruyucularında ise fiyatlar şöyle: markalı olanlarda iyi bir raket koruyucu almanın bedeli 3000 TL. İken elbette uygun fiyatlarda bu 300 tl gibi normal fiyatlarda satılmaktadır. 

Tenis Sahasının Ölçüleri ve Tenis Topunun Ağırlığı

Tenis Sahasının Ölçüleri ve Tenis Topunun Ağırlığı

Tenis kortu ölçüleri ve tenis topu ağırlığı konusunda: Bir tenis kortunda boyutlar, Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenir.  Bu değişmeyen ölçüler yıllık olarak, Tenis Kuralları dokümanında yayımlanır. Kortlar 23,78 metre yani 78 fit uzunluk ve 10,97 metre yani 36 fit genişlik bandındadır ve değişmez.

Topların ağırlıkları standart 56 veyahut 58 gram ağırlığındadır.  İçerisinde 1,2 atmosfer basıncı vardır. Bunu nasıl anlayabiliriz? Tenis topu satın alırken parmaklarımızla avucumuzda sıkarak bunu kolaylıkla anlayabiliriz.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis oynamak için gereken şeyler, tenis raketi, tenis topu, file ve 23,77 x 10,97 m ölçülerinde tenis kortu olarak sıralanabilir.

 • *Teniste sporculardan bir tanesinin servis atışıyla maç başlamış olur. Servis atışının özelliği, oyuncunun tenis topunu direkt olarak rakip bölgenin fileye en yakın yarısına düşürmesidir.
 • *Servis atışı yapılırken, tenis topu ıskalanacak olursa, doğrudan gidip fileye takılırsa veya farklı bir noktaya düşerse hata olarak kabul edilir. Servis atarken ardı ardına iki defa hata yapan oyuncu sayıyı rakibine kaptırmış olur.
 • *Servis atılırken top fileye temas ederek servis alanına düşecek olursa o vakit atış tekrar edilir. Kuralları gereği servisi kullanan oyuncunun hanesine hatalı atış yazılmaz.
 • *Oyuncuların biri servis atışını yaparken diğer oyuncu kendi alanının fileye uzak yarısında ya da çizgi üzerinde beklemesi gerekir. Servis bekleyen oyuncu servis kullanılmadan fileye yakın alana geçerse ya da tenis topu yerden henüz sekmemiş olup buna müdahale ederse, kural ihlali yapmış olmaktadır.
 • *Oyunda sporcular servis attıktan hemen sonrasında, rakip oyuncu topu iki defa sekmeden önce karşı tarafa yollayacak olursa, oyun iki taraftan biri hata yapıncaya dek devam eder. 

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis kuralları nelerdir? Tenis oyununda sporcuların topu karşıya göndermek için vuruş hakları tek bir vuruş olarak sınırlıdır. Tenis topu kendi alanında sektirmek ya da topa raketin dışında bir nesne ile ya da uzuvla vurmak oyun kurallarını ihlal etmektir.

Rakip alanında iki kez seken, bir defa sekip de sonra rakip karşılayamadan tenis kortu dışına kaçan veya rakibin raketinden dışarı çıkan toplar, topu gönderen sporcuya sayı olarak yazılıyor.

Bir oyun da kazanan tarafın belirlenmesi için,  birinin rakibine en düşük olarak 2 sayı fark atması gerekir. İki oyuncu da 40 sayıya ulaşırsa düs, yani orijinal ismiyle deuce ilan edilir. Bunun sonrasında bir tarafın oyunu kazanması için muhakkak iki kez peş peşe 2 sayı alması şarttır. Düsten sonraki ilk sayıya avantaj deniyor,  karşı taraf dengeyi tekrardan sağlayacak olursa da o vakit buna da avantaj kırma deniliyor.

Eğer taraflardan biri rakibine en az 2 oyun fark atarsa, setler 6 olunca tamamlanır. Oyunlar 5-5’lik eşitliğe ulaşırsa da set galibini belirlemek için, tarafın biri 2 farkla öne geçinceye dek bu set sürüyor.

Kimi turnuvalarda ise, setlerde beraberlik olursa taybrek, setleri uygulanır. Tenis oynayanlardan birinin hiçbir sayı almaksızın kaybettiği oyun, Love Game diye adlandırılır. Bu tabir sayı kazanamayan oyuncunun prestijini korumak için söylenmektedir

Tenis, filenin yanında yüksek bir sandalyede oturan başhakem tarafından yönetilir. Oyun kameralarla da takip ediliyor. Oyuncuların maç başına 3 defa hakem kararına itiraz hakkı da vardır. Oyuncu hakemin kararına itiraz edecek olursa o zaman, şüpheli pozisyonun kamera kaydı inceleniyor. Şayet sporcu itirazda haklı çıkarsa, hakemin kararı yok sayılarak, oyuncunun itiraz hakkı eksilmez. Eğer sporcu itirazda haksız çıkacak olursa da bu kez, itiraz haklarından birini yitirmiş sayılır.

Tenis kuralları, İkişerli grup ile oynanan çiftli tenis maçlarında da aynı şekilde uygulanmaktadır.


Çocukların Masa Tenisi Kursu İçin En İdeal Yaşı Kaçtır? TIKLA

2023 Masa Tenisi Kuralları Nedir? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

2023 Kick Boks Kuralları Nedir?

2023 Kick boks kuralları nelerdir? Uzakdoğu sporlarını bir araya getirerek oluşturulmuş, yumruklar ve tekmelerin konuştuğu ringde veya tatamide yapılan bir dövüş sporudur. Tatami Japon tarzındaki odalarda zemin malzemesi diye kullanılan minderlerdir. kick boks kuralları tekme ve yumruk kullanmayı gerektirdiği için eldiven, kask ve dişlik kullanımı hayati derecede zorunludur. Bu sporda Türk Milli Takımımız Dünya, Avrupa Şampiyonalarında sıralamalarda ilk beşte yer alır. Kurslar en fazla 6 ay sürer.

Published

on

2022 Kick Boks Kuralları Nedir

2023 Kick boks kuralları nelerdir? Uzakdoğu sporlarını bir araya getirerek oluşturulmuş, yumruklar ve tekmelerin konuştuğu ringde veya tatamide yapılan bir dövüş sporudur. Tatami Japon tarzındaki odalarda zemin malzemesi diye kullanılan minderlerdir. kick boks kuralları tekme ve yumruk kullanmayı gerektirdiği için eldiven, kask ve dişlik kullanımı hayati derecede zorunludur. Bu sporda Türk Milli Takımımız Dünya, Avrupa Şampiyonalarında sıralamalarda ilk beşte yer alır. Kurslar en fazla 6 ay sürer.

Kick boksta yasak olan kurallar nelerdir:

 • * Bel altına vurmak, çelme takmak, asılmak, dizle ya da dirsekle vurmak,
 • * Yerde olan veyahut ayaklanmak üzere hamleden rakip kişiye hücum etmek,
 • *  Sarılmak,
 • *  Kafa atmak ya da omuz atmak
 • * Rakibe asılırken vurmak 
 • * Rakibi vuruş yönünde çekmek,
 • * Break komutundan sonrasında kuralları gereği derhal geri çekilmemek,
 • * Müsabaka anında orta hakeme saldırmak veya hakaret etmek,

Kesinlikle yasak olan kurallardır.

Kick Boks Maç Tarihçesi

Kick Boks Maç Tarihçesi

Kick Boks tarihçesi Asya’da 2000 yıl öncelerine dayanıyor. Japon kick boksu, Amerikan kick boksu olan çeşitlerden oluşuyor. Bunlar zamanla ortaya çıkmış türleridir. Japon olanı da 1993 lü senelerde yılında K1olarak tanınmıştır. Tarihçesi çeşitli ve bilindik stillerin birleşmesiyle beri ise daha değişik stillerin karmasıyla çok daha güzel bir duruma getirilmiştir. Zamanla kick boks çok tutulmuş ve sevilmiş sporlar arasına girmiştir. Tayland boksu,  karate,  batı boksundan esinlenip ilerletilmiş kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruklar ile icra edilen ve ayakta oluşan bir dövüş sporu olarak biliniyor. 2023 yılında çok ilgi gösterilen spor dallarındandır.

Önceleri Avrupa’da yaygın olan bu dövüş sporu, WAKO ile değişip gelişmeye başlamıştır.  WAKO’nun kurucusu Georg Bruckner’dir. 1978 senesinde 18 ülkeden 110 sporcu ile semi ve sull contact dallarıyla ilk Dünya şampiyonasını düzenleyen kişi unvanını almıştır. WAKO daha sonraları farklı ve az bilindik dövüş sporları kurallarını oluşturmuştur. Tabii ki dünyada özgün Kick Boks Federasyonu olarak görevini başarı ile sürdürmüştür. Kick boks birçok uluslararası kuruluş sayesinde kesintisiz olarak temsil ediliyor. Tabii ki en büyük federasyonların en başında ise Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği kısaltılmışı olan Wako gelir. Başarılarına her geçen gün başarılar katmaya devam etmiştir.

Kick Boks Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Kick Boks Sporunun Materyallerin Özellikleri, Ölçüleri ve Ortalama Fiyatları

Kick Boks da kullanılan malzemeler nelerdir? Bu sporda kullanılan boks eldiveni, boks ayakkabısı, şort ve tabii ki dişlikler kullanılmaktadır. Kuralları gereği bu dövüş sporunda kullanılan çok değerli ve en lüzumlu malzemeler olarak bunlar bilinmektedir. Bu malzemeler ana malzemelerdir. Diğer önemli olması gereken malzemeler ise, maçlarda erkekler için kask, kasık koruyucu,  bayanlar için ise, sporcu sutyeni ile tayt modelleri kullanılıyor. Kick Boks branşında el bandajı, boks eldiveni, atlama ipi, ayak koruyucular, kasklar, dişlik, kogi gibi malzemeler kullanılmaktadır. Antrenman için lapa ve darbe yastığı modelleri ve çeşitleri vardır.

Kick Boks çantasında neler olmalı?

Kick Boks çantasında olması lazım gelen ve gerekli takımlar ise şunlardan oluşuyor:  :

 • Bandaj.
 • Eldiven.
 • Ayak Seti.
 • Atlama İpi.

Bu malzemeler sağlıklı olarak, cesurca güvenli spor yapabilmek için mutlaka ihtiyaç duyacağınız en önemli malzemelerdir.

Bu sevilen ve tutulan dövüş sporunda kullanılması gerekli olan malzemelerin isimlerini gruplandırarak giyim ve koruyucu malzemeler diyerek farklı iki ana bölümde toplayabiliriz.  Giyim olarak 2023 yılında giyilmesi gerekenler: kick boks sporunun kimi dalları için kick boks pantolonu ve kick boks tişörtü olmalıdır. Kimi guruplarda ise maç gereği olarak kırmızı, beyaz renklerde hazırlanmış şortlar kullanılıyor. Koruyucu malzemeler olarak ise en fazla kullanılan koruyucu malzeme olarak bandaj ve boks eldiveni geliyor. Bu kick boks sporu veyahut boks sporlarında kullanılan eldivenler daima aynı türden eldivenler oluyor. Bunun yanında karşılaşmalarda renkler olarak elbette ki farklı standart ve değişiklikler de ortaya çıkabiliyor.

Bu dövüş sporunda kullanılan tüm koruyucu malzemeler ise kaval koruyucu, ayak seti, ayak botu ve dişliktir. Kick boks da kullanılan bu kaval koruyucular çorap şeklinde tabir edilen kaval koruyuculardır. Burada çok önemli bir ayrıntıya değinelim. Tekvando ya da benzer pek çok sporlarda kullanılan kaval koruyucularının kick boks karşılaşmalarında da kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmez. 

Tüm malzemelerin fiyatları markalı veyahut markasız olanlar değişiklikler gösterebiliyor.

Antrenmanlarda bu dövüş sporunu oynayan sporcularının kullandığı bir diğer koruyucu ve önemli malzeme ise son derece önem verilen ayak setidir. Ayak seti ayaküstü ve kaval kemiğini koruyan yapıda bir koruyucu malzemedir. Maç zamanı kullanılmıyor olsa da, kolay ve pratik olması nedeni ile antrenman esnasında kick boks sporu yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayak botu yine karşılaşmaların en mühim koruyucu malzemelerinden biridir.  Bu gerekli malzeme alt kısmı açık olma şartı taşıyor. Ayağı tamimiyle koruyan,  topuğu takviye yapılmış özel bir koruyucu malzemedir. Kask ise yine karşılaşmalarda kullanımı kuralları içinde kesinlikle mecbur olan bir diğer koruyucu malzemedir. 

Kıck Boksun Faydaları Nelerdir?

Kıck Boksun Faydaları Nelerdir?
 • *Tüm vücudu ve metabolizmayı çalıştırır.
 • * Oldukça çok yoğun kalori harcamanıza yardımcı olur
 • * 2023 yılında zamanımızın yoğun derdi olan stresi azaltır. 
 • * Vücudunuzun çok zinde ve canlı hareketli olmasını sağlar. İş hayatında veyahut normal hayat akışında karşılaşılan problemleri aşmak söz konusu olunca, çok daha rahat düşünme, odaklanma yeteneğini geliştirir.
 • *Kick boks Endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar ve kişi çaba sarf ederken bile son derece mutlu olur.
 • * Bu sporda El ve ayak bileklerine ağırlık takarak uygulama sonucunda hem kalp hem güç çalışması yapabilir ve bu son derece rahatlık vermektedir.
 • * Güç harcarken, kalp atışı hızını yükseltir, bu sayede çok önemli olan vücuda çok daha fazla oksijen girmesini sağlar. Böylece yüksek oranda terleme oluşur. Bunun son derece faydası vardır, vücuttan toksinlerin hızla ve çok güçlü bir şekilde atılmasını sağlar.
 • * Beyinsel olarak da faydaları çok fazladır. Örneğin: Hızlı düşünme yeteneğini geliştirir. Böylece de, ne zaman atak yapmak gerekir veya ve nasıl savunma yapılacağı gibi önemli konuları pekiştirir.
 • * En değerli faydası olarak ise, kişinin kendine olan özgüvenini artırır.

Kick Boks Yaparken Yasak Olan Hareketler Nelerdir?

 • Karnın altına, boğaz ve böbreklere vurmak kuralları gereği yasaktır.
 • Kasıklara ve kafasının ve boynun arkasına vurmak 
 • Dizle ve dirsekle, elin kenarıyla karate vuruşu 
 • Kafa atmak, başparmak ve omuzla vurmak
 • Tüm bu hareketler kick boks yaparken kuralları açısından yasak olan hareketler arasındadır. Yasaklarından sonra bir de kuşaklarına bakalım.

Kick Boksun kuşakları: 

 • * Beyaz kuşak,
 • * Sarı Kuşak,
 • * Yeşil Kuşak,
 • * Mavi Kuşak,
 • * Turuncu Kuşak,
 •  * Açık Kahverengi Kuşak,
 • * Koyu Kahverengi Kuşak

Bu kuşaklardan sonra siyah kuşağa geçilir.

Kick Boks Sporunda Puanlama Sistemi

Kick Boks Sporunda Puanlama Sistemi

Karşılaşmalar iki dakikalık olmak üzere 3 round yapılıyor. Ringdeki yapılan dövüşlerde ise tüm teknikler ve kuralları 1 puan olarak belirlenmiştir. Yurdumuzdaki Türkiye Kick Boks dernekleri ile çok çeşitli maçlar ve unutulmaz müsabakalar düzenlenmektedir. Yarışmaya aday olan sporcular yaş olarak küçük iseler mahkeme kararı olsa bile yaş düzeltmeleri konusu asla kabul edilmemektedir. Yaş konusunda ay ve gün konusu yoktur.

Miniklerde Yaş konusu: 

Point Fighting: 10 ve 12 yaşlar.

Yıldızlar Yaş Konusu: 

Low Kick – Full Contact – Point Fighting – Kick Light: 16 ve 18 yaşlar

Gençlerde Yaş Konusu:

Point Fighting  ve Kick Light: 13  ve  15 yaşlar

Büyüklerde Yaş Konusu:

Tüm Branşlar: 19 ve 40 yaşlar

Veteranlarda Yaş Konusu:

Point Fighting – Light Contact: 41 ve 55 yaşlar

Kick Boks Özellikleri Nelerdir?

Kick Boks Özellikleri Nelerdir?

Bu dövüş sporunun faydaları çok değerlidir. Yüksek kaloriyi harcamayı sağlayıp daha sağlıklı, çevik ve esnek olmayı sağlar. Mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlar bu sayede antrenman sonrası sporcu kendini iyi hisseder. Terleyerek vücuttan toksinleri atar. Bu çok tutulan dövüş sporu sayesinde vücut gelişir ve fit olur. Güç, sürat, dayanıklılık konusunda olumlu gelişimler sağlar. Kick boks ile çok güzel ve fit bir vücuda sahip olursunuz. Kick boks yaparak kilo da verebilirsiniz. Kick boks sporundaki kuralları gereği kuşaklara bakacak olursak:

Kick boks kuşakları;

 • Beyaz kuşak, 7.seviye 
 • Sarı kuşak, 6. Seviye 
 • Mavi kuşak, 4. Seviye 
 • Turuncu kuşak, 3. Seviye 
 • Açık kahverengi kuşak, 2. seviye
 • Koyu kahverengi kuşak ise 1. Seviye 

Amatör kick boks yaş sınırı olarak 13 yaşından başlıyor ve 39 yaşına dek yapılabiliyor. Fakat önemli bir ayrıntı ise, 39 yaşa kadar devam etmek için ise 34 yaşından önce ilk lisansınızı kazanmış olmalısınız. Kickboks Milli takıma girmek için kick boks kuralları gereği aynı sıklet, branş ve kategoride olmak şartıyla, Uluslar arası Türkiye Açık Kick Boks Turnuvası ve Türkiye Kick Boks Şampiyonasında 1. Olursa direkt Milli Takıma girebilmektedir.

Kick Boks yapmanın ekstra yararları da vardır.

 • *Bu sporda yüksek hareket halinde olunması sebebi ile kişiler yüksek kalori harcarlar.
 • *  Düzenli yapılırsa eğer bu spor stres sazaktır ve kişinin deşarj olmasını sağlar.
 • * Dikkat ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olur. Spor yaparken tüm uzuvlarda uyum oluşur.
 • * Bu dövüş ve savunma sporu çok daha hızlı düşünmeyi sağlar..
 • *  Psikolojik olarak da faydası çoktur en belirgini ise, kişinin kendine olan güvenini artırmasıdır.
 • *  Bu spor yapılırken vücuda çok daha fazla oksijen girer. Vücuttan toksinler çok daha kolay ve hızlı atılır. 
 • *  Bu dövüş sanatı beyindeki endorfin hormonunu faaliyete geçirerek mutluluk vermektedir.

Kick Boks İçin Başlama Yaşı

Kick Boks sporunda başlama yaşı 8 yaş olarak belirlenmiştir. 7 yaşından büyük herkese uygundur. Kick Boks yapan sporcu lisans yaşı incelendiğinde yaş olarak 8 yaşından sonra çocuklara Kick boks sporu için lisans düzenlenir. Kick Boks sporu yurdumuzda her kentte mutlaka eğitimi verilen bir spor dalı olmuştur. Tam olarak tüm kentlerde spor kulüpleri aracılığı ile özel spor merkezleri bu eğitimi özellikle vermektedir. Bu spor Türk Silahlı Kuvvetlerinin vermiş olduğu eğitim kurumlarında da önemli bulunarak, eğitimi veriliyor ve şahıslar bu şekilde eğitiliyor. 2023 yılında hala bu  eğitimler verilmektedir.

Bu sporun öğreticileri Türkiye Kick Boks Federasyonu tarafından verilmektedir. Bu dövüş sporunun eğitimlerini veren kişilerin muhakkak ki Antrenörlük Belgesi bulunması gereklidir. Bu dövüş sporu uzak doğu sporlarının karışımından oluşmuştur. Müthiş bir savunma sporudur diyebiliriz. Özünde bu dövüş sporu yalnızca savunma sporu değil bunun yanı sıra da bir yarışma sporudur. Uzakdoğu sporları karmaşı olan kuralları kick boks, güç ve tecrübeye dayanan bir spor dalıdır. İki rakip ile oynanan bu spor, çeşitli yumruklar ve tekmeleme teknikleri ile yapılmaktadır.


2022 Güreş Sporu Kuralları Nedir? TIKLA

Okumaya Devam Et

Uncategorized

Sivasspor Tarihi

Türk futbolunun ilerleme kaydettiği bir döneme tekabül eden 1960’lı yıllar il takım ve kulüplerinin açılmaları fikrini ve bu fikri hayata geçirecek isimleri öne çıkarıyordu. Sivasspor’un resmi olarak 1967’deki kuruluş hikâyesi de böyle başlar. 

Published

on

Sivasspor Tarihi

Türk futbolunun ilerleme kaydettiği bir döneme tekabül eden 1960’lı yıllar il takım ve kulüplerinin açılmaları fikrini ve bu fikri hayata geçirecek isimleri öne çıkarıyordu. Sivasspor’un resmi olarak 1967’deki kuruluş hikâyesi de böyle başlar. 

Resmi kuruluş tarihi dememizin sebebi, 1967 öncesinde Sivasspor’a dönüşecek futbol ve spor macerasının zaten başlamış olmasıyla ilgili… Genç Cumhuriyet’in ilk on yılı tamamlanmak üzereyken atılan adımlardan biri olan spor faaliyetlerinin yaygınlaştırılması dahilinde Sivas’ta da gençliğin vücut gelişimi ve disiplinini sağlamak adına bir takım çalışmalara başlanmıştır. Bu yönüyle resmi kuruluşundan çok önce; 14 Nisan 1932 yılında şehirde Sivasspor’un köklenişi sayılabilecek kulüp faaliyetleri başlamış oldu.

Şehrin adını ilk olarak taşıyan ve sonradan bugünkü Sivasspor’un bileşenlerinden olacak Sivas Gençlik Kulübü’nün kuruluşu ise 1950 yılında gerçekleşmiştir. 

Sivas’ta faaliyet yürüten üç kulüp; Yolspor, Sivas Gençlik Kulübü ve Kızılırmakspor’un aldığı birleşme kararıyla bugünkü Sivasspor resmi olarak 9 Mayıs 1967 yılında kurulmuş olur. Sivasspor’a ait logoda yer alan üç yıldızın sembolize ettiği şey de bu kulüplerdir; bir yıldız Yolspor’u, bir yıldız Kızılırmakspor’u, bir yıldız da Sivas Gençlik Kulübünü sembolize eder halde tasarımdaki yerlerini almışlardır.

Sivasspor Tarihi

Kuruluşun arifesinde kulübün öncü isimleri (Hüseyin Yıldırım, Nusret Akça, Nurettin Tarıkahya, Yalçın Özden, Hüseyin Pala) destek ve görüşlerini istemek üzere dönemin Sivas Belediye Başkanı olan Ahmet Durakoğlu ile görüşürler. Bunun yanında yine dönemin Sivas Valisi olarak görev yürütmekte olan Vefik Kitapçıgil ile de ayrıca görüşürler. Bu görüşmelerde son derece olumlu bir yaklaşımla karşılaşırlar. Şehrin resmi yöneticileri bu girişimi, yalnızca spor çerçevesince değil, Sivas’ın geniş anlamda kültürel yaşamına, sosyal hayatına ve bunların toplamının sonucu olarak ekonomisine yapacağı katkı itibariyle destekleriyle değerlendirirler. 

Bu destekle umut ve motivasyonları yükselen kulüp yetkilileri hızla harekete geçerler. Sivasspor’un direkt ikinci futbol ligine alınarak resmi liglerde oynamaya başlayacaklarını ummaktadırlar. Lig katılım başvurusu için Ankara’ya giderler ve resmi başvurularını gerçekleştirirler. Futbol Federasyonu’nun o dönemki başkanı Orhan Şeref Apak ve beraberindeki bir heyet, lig katılım başvurusu yapan Sivasspor’un lig standartlarına uyup uymadığını değerlendirmek üzere Sivas’a gelirler. 

Şehirdeki değerlendirme sonrası gelen rapor yeşeren umutları, hayal kırıklığına çevirir. Kulübün tesis ve diğer fiziksel yetersizlikleri nedeniyle başvurularının olumlu neticelendirilemeyeceği bildirilmektedir. Umutlar yükseldikten sonra gelen bu hayal kırıklığı Sivasspor’u yıldırmayacaktır. 

Kulüp, politik bir baskı iradesi de ortaya koyarak Sivas milletvekili Rıfat Öçten aracılığı ile başbakan Demirel’den yardım ister. Buradaki baskı iradesi, bu işin olumlu sonuçlanmaması durumunun sonraki seçimlerde seçmenlerin oy tercihlerine de yansıyacağı biçiminde gerçekleşir. Bunun ve ikinci lige düşürülmüş Şekerspor’un açtığı dava sonucu yeniden birinci lige çıkmasıyla oluşan boşluğun ardından, nihayet Sivasspor ikinci lig takımı olarak 1967-1968 sezonunda sahadadır.

Süper Lig’e Doğru

Süper Lig’e Doğru

1967 yılında başlayan resmi lig mücadelesi, Sivasspor adına oldukça uzun bir süre 2.Lig’de devam edecektir. 

Tam 38 yıl sonra; 2005 yılında nihayet Süper Lig’deki yerini alır Sivasspor. 2004-2005 sezonunda gelen 1.Lig şampiyonluğu, takımı Süper Lig’e taşır ve bu ligin ilk sezonunda oldukça dikkat çeken bir performans ortaya koyup sezonu 8. olarak tamamlarlar. 

Bir sonraki sezonu da aynı sırada tamamlayan Sivasspor, Süper Lig’deki üçüncü sezonu olan 2007-2008’de ise şampiyonluk mücadelesinde kendini var etti ve mücadeleyi averajla 4. Sırada bitirdi.  

2008-2009’da da bu etkili oyunu sürdürerek sezonu ikinci olarak tamamlamayı başardı. UEFA mücadelesinde de yer almaya hak kazanarak dikkatleri üzerine toplamayı sürdürdü.

2015-2016 sezonunda yeniden 1.Lig’e düşen Sivas ekibi, iki sezon sonra Süper Lig’e geri dönmeyi başardı.

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Sivasspor kulübünde ter dökmüş efsane futbolcuları düşündüğümüzde, Breziyla milli takımı da dahil olmak üzere, çok büyük kulüplerde yeteneğini defalarca kanıtlayan Robinho’yu hatırlıyoruz. Real Madrid, Milan, Manchester City gibi kulüplerin yıldızı, 2018 yılında da Sivas için imza atmıştı. 

Sivas takımının yerli efsanelerinden Mehmet Yıldız ise  2005-2011 yılları arasında kulüpte oldukça başarılı bir performans ile göz doldurmuştur. 

Aatif Chahechouhe, Emre Kılınç, Michael Eneramo, Erman Kılıç gibi isimler de Sivasspor’un golcü oyuncuları arasında yer almışlardır. Takımda forma giymeye devam eden Hakan Arslan da ekibin golcü futbolcular arasındadır. 

Kulübün başkanları arasında ilk olarak kuruluş aşamasında şehrin yerel yöneticilerinin kapısını çalan Ahmet Durakoğlunu anmalıyız. Çünkü Ahmet Başkan ve ekibinin attığı temel üzerinde ilerleyen bir hikayenin akışı, varlığını o dönem verilen emeklerin karşılığı olarak hayat bulmayı sürdürüyor. 

 1996 – 2004 yılları arasını kapsayan Osman Seçilmiş dönemini, Sivasspor adına büyüyecek başarıların temelinin atıldığı dönem olarak tanımlamak mümkündür. 

2005 yılı itibariyle başkanlık koltuğunda Mecnun Otyakmaz vardır ve Sivas takımının UEFA mücadeleleri de dahil en büyük konumsal başarıları da bu dönemde gerçekleşmiştir. 2004-2005 sezonunda 1.Lig şampiyonu olan Sivasspor, artık Süper Lig sayfasını açmış kendini zirve mücadelesinin etkili takımlarından biri olarak kabul ettirmiştir. Mecnun Otyakmaz halen Sivasspor başkanı olarak kulüp yönetimi koltuğunda yer almayı sürdürmektedir. 

Sivasspor’a Ait Tüm Tesisler, Tarihçeleri ve Adresleri

Sivasspor Şehir Stadyumu

Sivasspor, resmi kuruluş tarihi olan 1967’den, 1984 yılının Eylül ayına dek iç saha maçlarını Sivas Şehir Stadyumu’nda oynamıştır. 

4 Eylül Stadyumu

4 Eylül Stadyumu

Şehrin ilk dönem spor sembollerinden biri olan bu stadyumdan sonra 7 Ekim 1984 günü 4 Eylül Stadyumu’na geçiş yapıldığında oynan maçta Sivasspor, Akçaabat Sebatspor’u ağırlamıştır. 15060 kişi kapasitesisyle 1984-2016 yılları arasında sporseverleri ağırlamış, Sivasspor’un ev sahibi olduğu maçlar burada oynanmıştır. 

58030 Posta Kodu ile Sivas Merkez’de konuşlanan 4 Eylül Stadyumu’nun koordinatları ise şöyledir; 39°43′43″K 36°59′03″D

Stadyumda oynanan son karşılaşmada Sivasspor, Fenerbahçe’yi ağırlamıştır. 

Yeni 4 Eylül Stadyumu

4 Eylül Stadyumu’yla aynı lokasyonda yer alan yenilenmiş halidir. Mevcut sahaya ek bölümlerin ve tesislerin de ilave olarak yapıya dahil olması ile toplamda üçyüz bin metrekare alana sahip olan stadyum ülkemizde inşa edilen ilk ekolojik stad olma özelliğini taşımaktadır.  Yeni 4 Eylül Stadyumu’nun temeli 25 Mayıs 2013 tarihinde atılmıştır. 

Bu çağdaş ve modern stadyumun seyirci kapasitesi 27 bin 532 olmakla birlikte, sıra artırımına uygun tasarımıyla bu kapsam 38 bin seyirciye kadar çıkabilecektir. 

4 Eylül Stadyumu ile aynı koordinatlara sahip olan yeni stadyum, Sivas – Erzincan karayolu üzerinde konuşlu olarak hizmet vermektedir. 

Yeni 4 Eylül’de İlk Karşılaşma

Yeni 4 Eylül’de İlk Karşılaşma

Yeni 4 Eylül Stadyumu’nun açılışı ile birlikte gerçekleşen ilk karşılaşma ise Tokatspor’un konukluğuyla gerçekleşen bir hazırlık maçıdır. Sivasspor’un, Tokatspor’u 3-1 mağlup ettiği karşılaşmanın tarihi 14 Ağustos 2016’dır ve stadyumda kaydedilen ilk gol Sivasspor adına Leandrinho’dan gelmiştir. 

Yeni stadyumdaki ilk karşılaşma bir hazırlık maçı olarak kayıtlara geçmiştir fakat buradaki ilk resmi lig maçı hangisidir diye baktığımızda ise 28 Ağustos 2016’da gerçekleşen Mersin İdman Yurdu mücadelesini görmekteyiz. Stadyumun ilk resmi lig maçında ev sahibi Sivasspor ezici bir farkla Mersin İdman Yurdu’nu mağlup etmeyi başarmış ve 6 – 0 gibi bir sonuca imza atmıştır. 

Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri

Vali Lütfullah Bilgin Tesisleri

Sivas’ın 96 bin 500 metrekare alanda kurulu olan tesisler ülkemizin en geniş ve çağdaş kapsamdaki spor tesislerindendir.  

Tesis; Gültepe Mah. Erzincan Karayolu Üzeri, Vali Lütfullah Bilgin Sivasspor Tesisleri, 58080 Sivas adresinde yer almaktadır.

Antrenman sahaları, idari bina, kapalı spor salonu, a takım binası gibi ana yapıların kapsadığı pek çok alan ve iç tesise sahiptir. 


Konyaspor Tarihi TIKLA

Adana Demirspor Tarihçesi TIKLA

Okumaya Devam Et

Uncategorized

Konyaspor Tarihi

Konyaspor’un kuruluşu daha eskilere dayansa da, Konyaspor adını alışı; ülkemizin pek çok kulübü gibi, birleşen şehir takımlarının güçlerinin bir araya getirilmesiyle sonuçlanan bir hikâyeye sahip. Konyaspor adı altında güçlerini birleştiren kulüpler ise Selçukspor, Meramspor ve Çimentospor ekipleridir. Bu birleşme 1965 yılında meydana gelse de, Konyaspor, Konya Gençlerbirliği adıyla kurulduğunda takvimler 22 Haziran 1922’yi göstermekteydi. 

Published

on

Konyaspor Tarihi

Konyaspor’un kuruluşu daha eskilere dayansa da, Konyaspor adını alışı; ülkemizin pek çok kulübü gibi, birleşen şehir takımlarının güçlerinin bir araya getirilmesiyle sonuçlanan bir hikâyeye sahip. Konyaspor adı altında güçlerini birleştiren kulüpler ise Selçukspor, Meramspor ve Çimentospor ekipleridir. Bu birleşme 1965 yılında meydana gelse de, Konyaspor, Konya Gençlerbirliği adıyla kurulduğunda takvimler 22 Haziran 1922’yi göstermekteydi. 

Konya takımları arasındaki mücadelenin şampiyonu olan Konya Gençlerbirliği, 1924 yılında Türkiye Futbol Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştır. 1.Tur’da başarı göstererek turu atlayan takım, çeyrek finalde, Anadolu Turan San’atkarangücü (Ankaragücü’nün kuruluş dönemi) ekibine mağlup olarak elenmiştir. 

Şehir Takımları Birleşiyor

Şehir Takımları Birleşiyor

Resmi liglerde şehirlerini tek bir takımın temsil etmesi gerekliliği üzerine Konya Gençlerbirliği, Selçukspor, Meramspor ve Çimentospor takımları birleşmişlerdir. Bu birleşmeyle birlikte kulübün adı Konyaspor olmuştur. Konyaspor bu birleşme sonrasında 1.Lig içerisindeki mücadelede yerini almıştır. Kuruluş dönemindeki kulübün renkleri siyah-beyazdır ve bu renkleri oldukça uzun bir zaman diliminde taşımayı sürdürürler. 1981 yılında sezon sonu geldiğinde kulübe bir Konya takımı daha katılacaktır. Konyaspor’un renkleri de bu katılım ile değişecektir. Konya İdman Yurdu takımı, Konyaspor’a yeşil-beyaz renklerini katarak dâhil olmuştur. 

Bu birleşme sıkıyönetim döneminde gerçekleşmiş ve dönemin ikinci ordu komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel isminin bunda etkisi söz konusudur. Konya İdman Yurdu ilk etapta birleşmeye yanaşmak istememişse de Orgeneral Bedrettin Demirel’in girişimleri ile sonradan ikna olmuştur. Artık şehrin tek bir takımı vardı: Konyaspor.

Konya İdmanyurdu’nun yeşil-beyaz renkleri alınmışsa da ambleminde yer alan yıldız sembolü artık yoktu. Onun yerine ise Konya’nın başkentliğini de yaptığı Anadolu Selçuklu Devleti’nde uzun süreler bayraklarda da kullanılan bir sembol olan çift başlı kartal simgesi amblemdeki yerini aldı. Çift başlı kartal doğu ve batıya egemenliğin simgelenişi halinde yer alırken logo, başak sembolleri ile tamamlanacaktır. 

Birleşme ile hedefe konan şampiyonluklar hep ucundan kıyısından kaçırılırken aradan beş sene geçmiş, takvim yaprakları 1987 yılına dönmüştür. Konyaspor yine etkili bir kadro oluşturmuş, zirve yarışını ısrarla son ana dek sürdürmüştür. Şampiyonluk düğümünün çözülmesi ise haftaya kalmıştır. Rakiplerini 6 farkla yenmeleri gibi bir zaruriyetin olduğu koşullarda sahaya çıkmışken bir de kalesinde gol gören Konyaspor’un, 7 gol atması gerekiyordu.

Şehir Takımları Birleşiyor

Önce beraberlik yakalandı, sonra Konyaspor adına goller ardı ardına geldi. Rakip Tarsus ekibine arka arkaya goller atan Konyaspor, maçı 5-1’e kadar taşımayı başarsa da attığı gol sayısı yetmediği için şampiyonluğu yine ıskalamış oldu. Kulübe tam destek halinde tıka basa stadyumu dolduran taraftarın, bu stresli maçın sonunda yaşadığı hayal kırıklığı da öfkeye dönüştü. 

Sporseverlik için de pek uygun olmayan görüntüler ortaya çıkmışsa da, taraftarın tepkisini futbolculara yöneltmesi engellenemez. Son hafta şampiyonluk mücadelesinin tüm çabaya rağmen istenilen şekilde sonuçlanmaması sonrasında hem sporculara hem de stadyum dışında şehir içine yönelen bir öfke patlaması söz konusu olmuştur. 

Bu netice ve yoğun tepki sonrasında, tüm güçlendirilmiş kadro çalışmalarına ve başarı getiren adımlarına rağmen Süleyman Çınar ve ekibinin istifası geldi. Bu çalkantılar ve büyük ekonomik problemlerle boğuşan Konyaspor’un engelleri aşacak desteği şehrin yöneticilerinden gelecekti. Gerçek bir spor ve futbol tutkunu olan Vali Kemal Katıtaş ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Öksüz desteğiyle kulübün toparlanması için gerekli adımlar atılacaktı. Ahmet Öksüz aynı zamanda kulübün de başkanı olacaktı. Ekonomik sorunların üzerine, bir de Tarsus ile oynanan son müsabaka sonrası çıkan olaylar sebebiyle alınan cezaların da yükünün hafifletilmesi için belediye desteği tam anlamıyla kulübün yanındaydı. 

Bir yandan ekonomik sorunlara çözümler sağlanırken, bir yandan da tecrübeli futbolcuların kiralanması yoluna gidilerek iyi bir kadronun oluşturulmuştu. Bu oyuncuların içinde Galatasaraylı Suat Kaya ve Büyük Metin de vardır.  Böylelikle iddialı bir kadro ile yeniden varlığını ve iddiasını ortaya koyabilecek bir Konyaspor’un yeşil sahalara hedefine kilitlenmiş şekilde çıkması gerekiyordu. 

Özkan Sümer’in teknik yönetimindeki takımın, hocalarının yönlendirdiği hedefleri benimsemeyi başarmasında, taraftarın bu yöndeki yüksek arzusunun da motivasyon etkisi oldukça yüksekti.

Ve Şampiyonluk

Ve Şampiyonluk

Nihayet Konyaspor, 1987-88 sezonunda 1.Lig C grubunda verdiği mücadeleyi zirvede tamamlar. Oynadığı 32 maçta, 19 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyetle tamamlayan Konyaspor, 65 puanla şampiyon olarak bir üst lige çıkmayı başarır.

Konyaspor tarihi dahilinde elde ettiği başarılardan da kısaca söz edelim. Konyaspor, 1987-88 ve 2002-03 sezonlarında olmak üzere iki kez 1.Lig şampiyonluğu elde etmiştir. 

1970-71 sezonunda ise 3.Lig şampiyonu olmayı başarmıştır. 

Konyaspor’un lig mücadeleleri dahilinde elde ettiği şampiyonluklar bunlardan ibarettir.

Türkiye Kupası mücadelesinde de bir başarı kayıtlardadır. 2017 senesinde gerçekleşen Türkiye Kupası mücadelesindeki final maçında  Konyaspor, İstanbul Başakşehir’i penaltı atışları sonunda 4-1 yenerek kupayı müzesine götürmeyi başarmıştır. 

2016-17 sezonunda oynanan Türkiye Süper Kupası mücaelesini de zirvede tamamlamayı başaran Konyaspor, bu kupaya da müzesinde bir yer ayırmayı başarmıştır. 6 Ağustos 2017 tarihinde, Beşiktaş JK ve Konyaspor arasında gerçekleşen müsabaka Konyaspor lehine 1-2 tamamlanmış ve Türkiye Süper Kupası’nı kazanan taraf Konyaspor olmuştur. 

Konyaspor Avrupa’da

Konyaspor Avrupa’da

2015-16 sezonu sonunda ligi üçüncü sırada tamamlamayı başararak, sonraki UEFA grup aşamasına direkt katılım sağlamıştır. 

2016-17 sezonunda kazanmış olduğu Türkiye Süper Kupası sayesinde, yine bir sonraki UEFA Avrupa Lig’inde yer almaya hak kazamıştır. 

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Kulüp Tarihinin İz Bırakan Efsaneleri (Futbolcu ve Başkanlar)

Konyaspor tarihinde izi olan futbolcular arasındaki yabancı oyunculara baktığımızda Samuel Eto’o, Elvir Baljic, Jefferson, Alexander Hleb, Alvare Meija Perez gibi önemli isimleri görüyoruz. Yolu Real Madrid, Arsenal, Barcelona, Inter, Chealsea gibi büyük takımların yoluyla kesişmiş kariyerlere sahip önemli futbolcular değişen sürelerle Konyaspor formasını terletmiş oldular. Ayrıca Djelma Campos, Theofanis Gekas, Kau Da Silva, Peter Grajiciar, Vukovic, Branimir Poljac da performanslarıyla unutulmaz Konyaspor oyuncuları arasında sayılmaktadırlar. 

Kulübün en uzun süreli olarak forma giyet oyuncusu 2012 ve 2021 yılları arasında gerçekleşen 298 maç ile Ömer Ali Şahiner’dir. Onu sırasıyla Selim Ay ve Ömer Gündostu izlemektedir. Konyaspor’un en çok gol kaydeden oyuncusu ise 74 maçta attığı 48 gol ile Zafer Biryol olarak kayıtlara geçmiştir. 

Başkanlık tarihindeki ilk isim ise Ahmet Yüzbaşıgil’dir. Takımı şampiyonluğa yaklaştıran isim Süleyman Çınar ve çalkantılı dönemde belediye desteğini sağlayarak Konyaspor’un önünü açmaya hizmetleri olmuş Ahmet Öksüz’ün de önemini tekrar vurgulamakta yarar var. 

Konyaspor’un başkanlık koltuğunda bugün ise Fatih Özgökçen var. 

Konyaspor ait Tüm Tesisleri, Tarihçeleri, ve Adresleri

Konyaspor ait Tüm Tesisleri, Tarihçeleri, ve Adresleri

1950 senesinde inşa edilmiş olan Konya Atatürk Stadyumu 2014 yılına kadar hizmet vermiştir. 2014 yılından itibaren ise iç saha maçları Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu’nda gerçekleşmektedir. Bu stadyum 42000 seyirci kapasitelidir. Stadyum; Parsana, Pars until Maher, Kaletaş Cd., 42250 Selçuklu/Konya adresinde yer almaktadır.

Kulübün, temelleri 2012 senesinde atılan Koyuncu Grup Kayacık Tesisleri de 2015 yılından beri takıma hizmet vermektedir. İdari yapıların yanı sıra, çeşitli aktiviteler için ayrılmış alanlar, yemekhane, sağlık ofisleri, departmanlara göre tasarlanmış yatak odaları, spor salonları gibi bölümlere sahip tesis; Aşağıpınarbaşı, 16724.sk. No:42280 Selçuklu-Konya adresinde yer almaktadır.  


Adana Demirspor Tarihçesi TIKLA

Alanyaspor Tarihçesi TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler