Connect with us

Maaş

2023 Asgari Ücret Açıklandı

2023 Asgari Ücret Açıklandı! Bütün asgari ücretlilerin gözü kulağı bu haberdeydi ilk toplantısı 7 aralıkta, son toplantısı 20 aralıkta gerçekleşen asgari ücret tespit komisyonu toplantılarından haber bu gün çıktı Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat BİLGİN önderliğinde toplanan TÜRK-İŞ ve TİSK masadan uzlaşmayla ayrıldı işte haberin detayları.

Yayınlanma Tarihi

-

2023 Asgari Ücret Açıklandı

2023 Asgari Ücret Açıklandı! Bütün asgari ücretlilerin gözü kulağı bu haberdeydi. İlk toplantısı 7 aralıkta, son toplantısı 20 aralıkta gerçekleşen asgari ücret tespit komisyonu toplantılarından haber bu gün çıktı. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat BİLGİN önderliğinde toplanan TÜRK-İŞ ve TİSK masadan uzlaşmayla ayrılamadı. İşte haberin detayları.

Asgari Ücret 2023 Yılında Kaç TL Oldu?

2023 Asgari Ücret Açıklandı

Milyonlarca asgari ücretli ve işvereni ilgilendiren asgari ücret tespit komisyonu toplantıları bu gün itibariyle sona erdi. Masadan uzlaşıyla kalkan TÜRK-İŞ ve TİSK karardan hem işveren kesimi hem de işçi kesimini memnun edecek rakamla ayrıldıklarını belirtti. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat BİLGİN önderliğinde 3 kez toplanan sendikalar ortak bir karar alamamıştı ve son toplantısını 20 aralıkta yapan TÜRK-İŞ ve TİSK masadan karar çıkartamamışlardı. Ve TÜRK-İŞ masadan kalktı

Asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN satır aralarında şu mesajları verdi: Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne de işverenlere kaldıramayacağı yük yükleyerek istihdamın zarar görmesine müsaade etmeyiz. Bu gün çalışan temsilcisinin de yanımızda olmasını isterdik. 2022 başında 4250 TL olan asgari ücret 2023 yılına girdiğimiz şu günlerde 8500 TL oldu. Taraflar arasında makul bir anlaşma sağlanması için samimi bir çaba gösterdik.

Geçmiştede taraflar anlaşma sağlayamadığı için hükümet tarafından sonuçlandırılan asgari ücret rakamı vardır bu seferde öyle yaptık. Kadınlarımızın iş gücüne katılımı rekor kırdı. Adeta akrebin kıskacında yoğrularak büyüyen türkiye’nin büyüyen istihdamını her bir vatandaşımızın emrine vermeye devam edeceğiz. Enflasyonu İnşallah yıl ortasında yüzde 30’lu, yıl sonunda’da yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız. Bütün asgari ücret alan vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını niyaz ediyorum.

2023 Asgari Ücret Net Ve Brüt Rakamı Nedir?

2023 Asgari Ücret Açıklandı! 2023 yılı için uygun görülen Brüt: 10.008 Net asgari ücret: 8506 TL Oldu.


2023 Asgari Ücret Belli Oldu Mu? TIKLA

Ekonomi Çeşitleri Nelerdir? TIKLA

2 Comments

2 Comments

 1. gralion torile

  Mayıs 10, 2023 at 12:24 pm

  Super-Duper website! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rehber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Rehber

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Published

on

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır

Polis Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır? Polis, bir ülkede kanunların belirlediği çerçeve dahilinde halkın ve ülkenin kendisinin yani en geniş kapsamıyla emniyetin sağlanmasında rol alan kamu hizmetine karşılık geldiği için hayati bir önemdedir. Ülkenin dönemsel planında ne kadar polis ihtiyacı varsa, bu ihtiyaç polis okulları üzerinden karşılanmaktadır.

Bu önemli mesleği edinmek isteyen adaylar, polisliğin tüm gerekli özelliklerine sahip olması için yoğun bir eğitim sürecinden geçerler. Silah kullanma yetkisi, gözaltına alma yetkisi, kimlik sorma yetkisi gibi kritik yetkilere sahip olacak adayların bu eğitime tabii tutulması yüksek önem taşımaktadır. 

Polislik mesleğini ele almak üzere eğitim kurumlarının öğrencileri, eğitimleri süresince harçlık da tabir edilen maaş ödemeleri de almaktadırlar. Polis okulunda eğitim görerek polis olmayı hedefleyenlerin merak ettiği soruya, “Polis okulunda ne kadar maaş alınır?” sorusuna geçmeden önce bu okulların çeşitlerini inceleyelim.

PMYO (Polis Meslek Yüksel Okulu) 

PMYO Polis Meslek Yüksel Okulu

Her meslek yüksel okulu gibi, Polis Meslek Yüksel Okulları da iki yıllık bir eğitim sürecini kapsayan meslek yüksek okullarıdır. Bu süreç ön lisans düzeyinde bir eğitime karşılık gelmektedir. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için alınacak öğrenci sayısını henüz duyurmamıştır.

Polis Meslek Yüksek Okulu sürecini başarıyla tamamlayıp mezun olanlar, polis memuru olarak görevlendirilir. 

Öğrenciler, eğitim sürecinde Kredi Yurtlar Kurumu’nun lisans ve ön lisans öğrencileri için ayrılan bütçeden geri ödemeli olarak verdiği kredi olanaklarından da faydalanabilirler.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)

POMEM Polis Meslek Eğitim Merkezi

Polis Meslek Eğitim Merkezi kurumlarında, ön lisans veya lisans mezunu olup polis adayı olmaya karar verilmesi halinde, toplam 8 aylık bir eğitim alınır. Yani PMYO lise mezunlarını kabul edip iki yıl süresince eğitim veren bir kurumken, POMEM üniversite mezunlarını eğitmek üzere faaliyet göstermektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezi’ne kabul edilmek için gerekli şartlardan bir tanesi ise gerekli KPSS puanını elde edebilmiş olmaktır. Üç ay eğitim bir ay staj sürecini tekrar ederek toplam sekiz aylık eğitim süresini başarıyla tamamlayanlar polis memuru olarak görevlendirilirler. 

POMEM, başvuru şartlarındaki mezuniyet kriteri itibariyle yüksek nitelik sahibi polisler yetiştirmek için eğitim faaliyeti sürdürmektedir. Üç aşamalı bir sınav sonrası öğrenci kabul eden kurumda ilk aşama genel sağlık kontrolüdür. Ön sağlık kontrolü de denilen bu aşamadan sonra fiziksel yeterlilik aşaması gelir. Her iki aşamayı da başarıyla tamamlayan adaylar son aşama olan sözlü mülakata girerler. Sözlü mülakattan da olumlu sonuç alınması durumunda POMEM eğitim süreci başlar. 

PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi)

PAEM Polis Amirleri Eğitim Merkezi

Atanmalarıyla birlikte göreve komiser yardımcısı olarak başlayacak polisleri yetiştiren eğitim kurumudur. Halihazırda polis memuru olanları da, emniyet teşkilatında görev almamış olan sivil lisans mezunları da bu eğitim kurumuna kabul edilmektedir. Buradaki eğitim kapsamı lisansüstü eğitim seviyesindedir. 

2015 yılında, polis kolejlerinin kapatılması sonrasında ihtiyaç duyulan kadronun temini için hayata geçmiştir. 

Sınav yine üç aşamadan müteşekkildir. Ön sağlık kontrolü olarak tabir edilen ilk aşamada boy, beden kitle endeksinin standartlara uyup uymadığı kontrol edilir. Erkek adayların bu ilk değerlendirmeye sakal tıraşı olarak gelmeleri gerekmektedir. İlk aşamada 

Bu eğitim süreci yalnızca Ankara’da verildiği için öğrenciler ücretsiz yatılı kapsamdan faydalanılabilmektedirler. Bunun yanında yeme-içme, üniforma ve sağlık masraflarının da devlet tarafından karşılanması söz konusudur.

Eğitim süresi 1 senedir. Bu 1 yıllık eğitime başvuru şartlarında POMEM gibi KPSS sınavından gerekli puanı elde edebilmiş olma koşulu da mevcuttur. Öğrenci adayı olup olunamayacağına karar verilir. Olumlu sonuç alındığı takdirde ikinci aşamaya geçilir.

PAEM giriş sınavlarının ikinci aşaması fiziksel yeterlilik üzerinedir. Adaylar bu aşamada spor kıyafetleri ve spor ayakkabılarıyla hazır bulunurlar. Uygualamalı olarak fiziksel kapasitenin değerlendirildiği bu sınav aşamasından gerekli puanı alan adaylar öğrenci adaylığı hakkını üçüncü aşamaya taşırken, başarısız olan adaylar “Öğrenci adayı olamaz” ibaresiyle elenmiş olurlar. 

Üçüncü aşama ise sözlü mülakattır. Burada özgüven, duygusal durum, ifade düzeyi, sorumluluk bilinci gibi başlıklar altında değerlendirilen adaylar bu eğitime hak kazanır ya da elenirler. 

Polis Meslek Yüksek Okulunda Ne Kadar Maaş Alınır?

PMYO öğrencilerinin aldıkları aylık harçlık 2000₺’dir.

Öğrenciler, kendilerine maaş almaya hak kazandıklarında, her ay ödenecek sabit bir miktar almaktadırlar. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin alacağı maaş miktarı her yıl gözden geçirilmektedir. Öğrencilerin alacakları ücret, eğitim niteliğine, okulun durumuna, öğrencinin görev ve sorumluluklarına bağlı olarak belirlenmektedir. Hak kazanıldığında öğrenciler her ay sabit bir miktarda maaş almaktadırlar.

6528 gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun %50 birinci sınıf öğrencilerinin hak ettiği harçlık düzeyidir.

İkinci sınıf PMYO öğrencilerinde ise çıkan sonucun %55’i hesaplanarak verilmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Polis Meslek Eğitim Merkezindeki Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor

POMEM öğrencileri 28.dönem itibariyle aylık 2750₺ harçlık almaktadırlar. 

Bunun için, POMEM’e kayıtlı öğrencilerin hangi öğrenim eğitim alanlarına kayıtlı olduklarını, bu alanların mevcut durumlarını ve öğrencilerin hangi ödemelerin yapıldığının anlaşılması gerekir. Tüm bu bilgiler laboratuvar raporlarının gözden geçirilmesi, öğrencinin harçlık düzeyinin toplamının hesaplanması sonucunda alınmalıdır.

 “6.528” gösterge rakamı, memur aylık katsayısıyla çarpılır. Çıkan sonucun % 70’i kadar harçlık bu eğitimi alan öğrencilere verilir.

Polis Amirleri Eğitim Merkezinde Öğrenciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

PAEM öğrencilerine de, POMEM öğrencileri gibi aynı dönemde maaş ödenmektedir.

PAEM öğrencilerinin borçlarını ödemeleri, POMEM sistemindeki hesaplamalara benzer şekilde işlem görmektedir.

İlk olarak, hükümetler, polislik alanında bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. İkinci olarak, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalarla ilgili incelemeler yaptık. Son olarak, belirli ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarını değerlendirdik. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının, verilen hizmetlerin cins ve kalitesine bağlı olarak, ülkeden ülkeye farklılık gösterebileceği sonucuna vardık. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Polis Okulunda ne kadar maaş alınır sorusunu ayrıntılı bir biçimde incelemek için birçok yöntemi kullandık. Öncelikle, polisliğin bir meslek olarak, maaş oranlarını belirleyen yerel hükümetlerin kararlarını inceledik. Ardından, polis teşkilatı tarafından verilen özel ödemeleri ve ek hizmetleri etkileyen dairesel ve ulusal politikalara da göz atarak incelemeler yaptık. Son olarak, ülkelerin polislere verdikleri genel maaş oranlarının ne olduğu üzerinde durduk. Sonuç olarak, polis okulunda alınan maaş oranlarının hangi hizmet verilme durumuna göre değişkenlik gösterebileceği sonucuna vardık.


2022 Paralı Asker Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Bekçilik Çalışma Saatleri ve Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Maaş

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?

2023 Jandarma Subay maaşları ne kadar sorusu özellikle son dönemlerde daha çok sorulmaya başlamıştır. Çünkü her yıl asgari ücrette olduğu gibi askeri personellerde de belli oranlarda maaşlarda yükselmeler olmaktadır. Bu yüzden de araştırılan bir konu olmaktadır. 

Published

on

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar

2023 Jandarma Subay maaşları ne kadar sorusu özellikle son dönemlerde daha çok sorulmaya başlamıştır. Çünkü her yıl asgari ücrette olduğu gibi askeri personellerde de belli oranlarda maaşlarda yükselmeler olmaktadır. Bu yüzden de araştırılan bir konu olmaktadır. 

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Görev yapan askeri personellerin yanı sıra bu alanı meslek edinecek de birçok kişi merak etmektedir. Jandarma Subayların ise net bir maaşı olmamaktadır. Bunun nedeni ise Kara, Deniz veya Hava Kuvvetleri olmak üzere 3 farklı görev alanları bulunmaktadır. Bu görev alanlarına göre maaşlarında değişkenlik yaşamaktadırlar. Görev alanlarının yanı sıra da meslekte var oldukları yıla göre de maaşlarında değişkenlikler meydana gelmesi mümkündür. 

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Subay, Türk Silahlı Kuvvetlerin de bulunan komutanlıklara bağlı olarak, orduda hizmet veren ve görev alan rütbeli askere verilen unvanlardan bir tanesidir. Subaylar 3 farklı alanda görev almaktadır. Bu anlamda Kara kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri olmaktadır. Eğitimlerini alan bir askeri personel vatani görevini yapmak üzere başladığı bu alanda öncelik olarak asteğmen olarak başlamaktadır.

Daha sonrasında ise eğitimlerini ve sınavlarını geçmesi ile birlikte de bütün rütbelere yükselmesi mümkündür. Bundan dolayı da 2023 Jandarma Subay maaşları olarak net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü subaylar, rütbelerine, görevlerine ve bağlı oldukları komutanlıklara bağlı olarak maaşlarında değişkenlikler olmaktadır. 

Subaylar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bünyesinde bağlı olduğu komutanlıklara bağlı olarak görev yapmaktadır. Asteğmen olarak başladığı bu rütbe sonrasında Mareşal rütbesine kadar çıkabilmektedir. Maaşları da bu anlamda kıdem, derece, görev yeri, eş durumu ve çocuk sayısı gibi birçok farklı nedene bağlı olarak kendi içlerinde değişkenlik göstermesi mümkündür. Tabi ki de bu sayılanlar bağlı oldukları komutanlıkların verdiği sabit maaşlara ek ödeme olarak geçmektedir. 

Askeri her personelde olduğu gibi subaylarda da maaş belirlenmesi yaparken kıdem, rütbe ve görev yeri gibi değişkenliklere bağlı olarak maaşlarda alt ve üst limitler belirlenmektedir. Şu an Kara Subayı göreve yeni başladığı zaman aylık olarak en düşük 18. 540 TL olarak maaşını almaktadır. Yukarıda belirtilen çeşitli faktörlere bağlı olarak da maaşları 23.200 TL kadar çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak da dil tazminatı, görev tazminatı ve eş-çocuk durumuna göre de farklılıklar ortaya çıkması mümkündür. Mesleki görev yapan subayların ise (doktor subay) maaşları bu belirtilen maaşa göre daha yüksek olması mümkündür. 

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Deniz subaylarının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda başlangıç olarak alacakları ücret en az 18.850 demek mümkündür. Bu durum eş-çocuk, çeşitli tazminatlara göre de üst sınırlara çıkması mümkündür. Bu anlamda da en yüksek rakam olarak maaşları 21.765 TL gibi bir rakama ulaşması mümkündür. 

Hava Subayı olan bir askeri personel TSK içerisindeki Hava kuvvetlerine bağlı olması durumunda yüksek kazançlar elde etmesi mümkündür. Bu anlamda en düşük maaşları 18.850 TL olmaktadır. Göreve başlayan yeni bir subayın maaşı budur. Kıdemleri, görev tazminatları, eş ve çocuk durumuna göre de alınacak maaş miktarı 24.650 TL gibi bir rakama çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı dil tazminatı gibi faktörler maaşın daha da çok artmasını sağlaması mümkündür. 

Jandarma subay maaşları genellikle Kara Kuvvetlerinde görev yapan subaylar ile hemen hemen aynı olmaktadır. Bu anlamda göreve yeni başlayan bir Jandarma Subay en düşük olarak 18.540 TL alması mümkündür. Yine kıdem, eş ve çocuk, yabancı dil tazminatı ve görev tazminatı gibi durumlara bağlı olarak maaşları değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda da bir Jandarma Subayının alacağı en yüksek maaş 23.200 TL dememiz mümkündür. 

Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri, Deniz kuvvetleri veya Jandarmaya bağlı olarak subaylık görevini doğuda gerçekleştiren kişilerin ise batı da bulunan diğer meslektaşlarına göre maaşları daha yüksek olmaktadır. Çünkü görevleri tehlikeli ve zor şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda maaşları 29.000 TL gibi bir rakama kadar yükselmesi mümkündür. Maaşların değişkenliği de diğerlerinde olduğu gibi kıdemine, görev tazminatına ve eş-çocuk durumuna göre değişkenlik göstermesi mümkündür. 

Jandarma Teğmen Nasıl Olunur?

Jandarma Teğmen Nasıl Olunur?

2023 Jandarma Subay maaşları gündeme gelmesi ile birlikte Teğmen nasıl olunur sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Teğmenler, ülkenin kara, deniz ve hava kuvvetlerinde gerçek görevi tim komutanlığı yapması ile bilinen bir görev olmaktadır. Üsteğmen ile asteğmen arasında bulunan bir rütbe olmaktadır. Teğmen kelime anlamı olarak “hücum eden” anlamına gelmektedir. Peki ya teğmen nasıl olunur?

Teğmen, Türk Silahlı Kuvvetlerinde “Subay” sınıfına dâhil olmaktadır. Ordu da ise rütbesi Üsteğmen ve Asteğmen olarak tanımlanmaktadır. Teğmen olan askeri personelin apoletinde bir yıldız bulunmaktadır. Görev aldığı bölükte veya timlerin komutanı olarak görev yapmaktadır. 

Teğmenler bulunduğu takımın veya ordunun hiyerarşik düzenini korumak zorundadır. Bunun yanı sıra da görev aldığı yerdeki diğer personellerin sevk ve idare etmesi teğmenlerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Teğmen olmak isteyen bir kişinin ise 4 farklı yolu bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Harp Okulu’na girip oradan mezun olması,
 • Asteğmen olarak görev yaparken teğmenlik sınavını başarılı bir şekilde sonuçlandırması,
 • 9 ay boyunca asteğmen olarak görev yapmış olması ve sözleşmeli teğmen olarak göreve başlamış olması,
 • Eğitimlerini alarak olmak için ise Harp Okulu’nda verilen askeri eğitim, beden eğitimi ve spor programlarında istenilen düzeyde başarılı bir performans göstererek mezun olması olmaktadır. 

Bu 4 farklı yol üzerinden teğmen olmak mümkündür. Ancak her askeri personelin şartları bulunduğu gibi Teğmen olmak içinde belli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları ise şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Yaş olarak en fazla 20 yaşında olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengindeki okullarda eğitime devam eden kişilerin mezun olduğu döneme denk gelecek olan kayıt dönemine başvurmuş olması,
 • ÖSYM’nin gerçekleştireceği MSÜ yani Milli Savunma Üniversitesi sınavına katılmış ve belirlenen sınav notunu almış olması,
 • Devletin güvenliğini tehlikeye atan çeşitli örgütlerde veya oluşumlara karşı üyeliğinin bulunmaması,
 • Terör yanlısı bir eylem ya da protestoya katılmamış veya içerisinde bulunmamış olmak,
 • İftira, hırsızlık veya rüşvet gibi toplumda kabul edilmeyecek olan davranışlar elde etmemiş olmak,
 • Küçük bir suç dahi olsa herhangi bir konu nedeni ile hüküm giyilmemiş olması,
 • Nişanlı, evli, boşanmış, çocuklu, hamile olmamak ve nikah dışı birliktelik yaşanmaması gerekmektedir,
 • Askeri okulda intibak eğitimlerini istenilen başarı ile tamamlaması Teğmen olmak için aranan şartlar olmaktadır. 

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Bu şartların sağlanması ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin Belirlemiş olduğu boy ve vücut kitle indeksi şartlarına da uygun olmak gerekmektedir. Bu anlamda kadınların en az 1,62 cm boyunun olması gerekmektedir. Erkeklerde ise en az boy sınırı 1,68 olmaktadır. Yaş sınırı olarak ise dört senelik eğitim alan kişiler için 27 yaşını geçmemiş olmaktır. Lisansüstü eğitim alan kişiler de ise bu sınır 32 olmaktadır. Başvurular yapılırken adayların bu yaş sınırını geçmemiş olması gerekmektedir. 

Jandarma Subay Okulu Nerede?

Jandarma Subay Okulu Nerede?

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Jandarma Subay maaşlarının ne kadar olduğunun yanı sıra jandarma subay olacak kişilerin nerede eğitim alacakları da merak edilen bir konu olmaktadır. Bu anlamda Jandarma Subay olmak isteyen kişiler öncelik olarak yukarıda da belirtilmiş olan şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlayıp Milli Savunma Üniversitesinin sınavı ile Subaylığı kazanması durumunda Devlet Kara Harp Okulun da eğitimlerini tamamlamaktadır. Bu eğitimleri Ankara/Çankaya da gerçekleşmektedir. Bazı dönemlerde ise yerleşkelerde değişiklikler meydana gelmesi mümkündür. 

Lisans eğitimi ve lisans sonrası subaylık için başvuran kişiler ise yine Harp okullarında eğitim almaktadır. Bu kişiler Harp Okulu’nda verilen askeri eğitim, beden eğitimi ve spor programlarından belirli bir süre eğitim almaktadır. Bu eğitimlerden istenilen başarıyı göstermesi durumunda ise subay olarak atlanılan yerde görevini yapmaya başlamış olmaktadır. 

Görevini 2 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde devam ettiren bir subay terfi alma hakkı kazanmaktadır. Bu terfi almak için ise üst mercilerden gerekli onayların alınması gerekmektedir. Onayların alınması ve gerekliliklerin tamamlanmasından sonra ise subay bağlı olduğu komutanlığın bir üst rütbesine terfi etmesi mümkündür. Terfinin oluşması ve yeni grev yerinin belirlenmesi ile birlikte de görev ve sorumluluklarında da değişmeler ortaya çıkmaktadır. Çünkü bir üst rütbeye çıktıkça görev ve sorumluluklar da ona göre genişlemekte ve daha da kapsamlı bir hale gelmektedir. Bu süreçlerde ise Kara subayı olan bir kişinin en çok yükseleceği unvan mareşal olmaktadır. Hava kuvvetlerinde de bu durum aynıdır. Ancak deniz kuvvetlerinde en yüksek rütbe amiral rütbesi olmaktadır. Subayların arasında ki en düşük rütbe ise asteğmen olmaktadır. 

Jandarma Subayı Ne İş Yapar?

Jandarma Subayı Ne İş Yapar?

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  2023 Jandarma Subay maaşları yanı sıra subay olmak isteyen kişiler subayların görev tanımını ve görevlerini de merak etmektedir. Bu anlamda ise Subaylar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde bulunan hava, kara veya deniz komutanlıklarına bağlı olarak görevlerini icra etmektedir. Bir Subayın Türk Silahlı Kuvvetlerindeki en önemli görevi ise, bulunduğu birliğin ordu hiyerarşisine göre sevk etmesi ve idare etmesi olmaktadır. Bunun yanı sıra da yapması gereken görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Er, erbaş ve astsubayları belirlenen görevlere göre yönlendirmek,
 • Muharebe görevlerinde bir fiil çalışmak ve yönetmek,
 • Birliğine bağlı olarak hizmet verilecek olan araçların yönetimi,
 • Düşmanın kara, deniz ya da hava taşıtları ile saldırılarına karşı mücadele etmek,
 • Birlik içerisinde olumlu veya olumsuz durumlarda iletişim sağlamak ve astlarını bu konu hakkında bilgilendirmesi. Ya da üstlerine bilgi vermesi olmaktadır. 
 • Nöbet yapacak olan er, erbaş ve astsubayların hizmetlerini düzenleyerek yerleşke ya da icra edilen görev boyunca bulunduğu yerlerin güvenliğini koruması,
 • Birliğindeki araç, gereç ya da silahların her zaman kullanıma hazır bir şekilde saklanmasını sağlamak bir subayın görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır. 

2023 Jandarma Subay Maaşları Ne Kadar?  Subaylar görev ve tanımlarındaki bulunan bu uygulamaların hepsini Harp okullarında askeri, beden ve spor eğitimleri olarak detaylı bir şekilde almaktadır. Almış oldukları bu eğitimleri ise görev yerlerinde en uygun şekilde yerine getirmektedir. Bu yüzden de Harp Okullarında bir subay yetiştirilirken donanım olarak en başarılı hale getirilmektedir. Böylelikle de birliğinde ona bağlı olarak görevini yapan bütün askeri personellerin can ve mal güvenliğinden sorumlu olmaktadır. Birliğin ise bütün ihtiyaçlarını ve malzemelerini kendi eşyası gibi korumakta ve temin etmektedir. Bulunduğu komutanlığa göre de kara, hava ve deniz olmak üzere çeşitli görev ve sorumluluklarının artması ve genişlemesi de mümkündür. Yukarı da belirlenen görev tanımları olması gereken sorumluluklar olmaktadır. 


2023 Jandarma Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler