Connect with us

Haber

2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? Sağlık sektörünün önemli meslek dallarında biri olan anestezi teknisyeni görev tanımı dışında, anestezi teknisyeni ne kadar maaş alır? sorusunun da sıkça merak edildiği bir iş koludur. Anestezi sürecinde yükümlü olduğu doktora yardımcı olma ve tıbbi malzemeleri hazırlama gibi faaliyetleri gerçekleştiren anestezi teknisyeninin aldığı maaşlar çalıştığı kuruma göre değişkenlik gösterebilmekte.

Yayınlanma Tarihi

-

2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır


2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? Sağlık sektörünün önemli meslek dallarında biri olan anestezi teknisyeni görev tanımı dışında, anestezi teknisyeni ne kadar maaş alır? sorusunun da sıkça merak edildiği bir iş koludur. Anestezi sürecinde yükümlü olduğu doktora yardımcı olma ve tıbbi malzemeleri hazırlama gibi faaliyetleri gerçekleştiren anestezi teknisyeninin aldığı maaşlar çalıştığı kuruma göre değişkenlik gösterebilmekte.

Anestezi teknisyeni unvanını alan bir kişi devlet hastaneleri, özel hastaneler ve çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışabilir. Anestezi teknisyenlerinin ne kadar maaş aldığı, çalıştığı kurumla doğru orantılıdır. Devlet hastanelerinde ve özel sağlık kurumlarında çalışan anestezi teknisyenlerinin mesleki tecrübeleri ve devlet kadrosunda olup olmadıkları kişinin aldığı ücreti etkiler.

Anestezi teknisyeni maaşları ne kadar aramasını yapan kişilerin dikkat etmesi gereken maaşı etkileyen hususlar;

 • İşte kademe ve derece
 • Çalışılan hizmet yılı
 • Yapılan mesai 
 • Kurumun döner sermayesi
 • Kişinin evli ve çocuklu olması
 • Çalışan kişinin eğitim durumu

Memur bir anestezi teknisyenine, çalışmayan eşleri için 2023 yılı itibariyle 535,17 TL ödenirken bu yardım 0-6 yaş arası çocuğu olan anestezi teknisyenleri için 117,72 TL, 6 yaş üzeri çocuğu olan teknisyenler için ise 58,86 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet hastanelerinde çalışan ve KPSS ile atanan Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? özel kurumlarda çalışanlara göre daha az olabilir. KPSS ile atanamayan teknisyenler özel sağlık kuruluşlarına başvuruda bulabilir, iş tecrübeleri ile doğru orantılı bir maaşla iş başı yapabilirler. Özel sağlık kurumunda işe başlayan anestezi teknisyeni genel olarak asgari ücretle işe başlar. 

Mesleğe KPSS puanı ile devlet hastanesinde başlayan 2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır?

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır

Teknisyenlerin kaç yıldır mesleği yaptığı ve evli, çocuklu olması gibi maaşı etkileyen faktörler vardır. Bunun yanı sıra kişi maaşı artmasını sağlayan diğer unsurlar ise;

 • Bölge tazminatı
 • Ameliyathane gibi (yoğun bakım) özel servislerde çalışma ücreti
 • Eşinin çalışmaması halinde aile yardımı
 • Resmi tatil ücretleri
 • Tutulan fazla nöbetler

Bu tip ek ücretler anestezi teknisyenine ödendiği zaman maaşlarda artmaktadır.

Üniversitelerin 2 yıllık anestezi bölümünü bitiren teknikerler özel sağlık kurumlarında taban maaş 8,550 TL iken tavan maaş 2023 itibariyle 9,500 TL ‘dir. Devlet hastanesinde çalışan anestezi teknikerleri 10,000 TL – 12,000 TL arası maaş almakta.

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır

Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? dendiğinde şunu da bilmek gerekir tutmuş oldukları ekstra nöbetler içinde ücret alır. 2 senelik anestezi bölüm mezunları için; normal nöbet ücreti saatine 23,03 TL olarak belirlenirken,

Özel bölüm olarak geçen diyaliz, ameliyathane, yoğun bakım ve acil servis çalışanları için saatlik 31,55 TL

Dini bayramlarda tutulan normal nöbet ücreti 26,29 TL

Yine dini bayramlarda özel bölümlerde (diyaliz acil servis, ameliyathane ve yoğun bakımda) çalışanlar 39,44TL’dir.

Lise mezunu olarak anestezi teknisyenliği yapan kişiler ise,

Normal nöbet ücreti saati 17,53 TL

Özel birimler; diyaliz acil servis ameliyathane ve yoğun bakımda çalışanlar 26,29 TL

Dini bayram normal nöbet ücreti 21,90 TL

Dini bayramlarda özel birimlerde diyaliz acil servis ameliyathane ve yoğun bakımda çalışanlar için saatlik 32,86 TL olarak ek ücret belirlenmiştir. 

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır

2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır sorusunun yanında şunu da bilmek gerekir ki, ne iş yaparlar?Uzman doktor eşliğinde, cerrahi müdahale öncesinde hastaların uyutulmasını sağlayan anestezi teknisyeni aynı zamanda;

 • Operasyona girecek hastanın sağlık durumunu kontrol eder
 • Hastanın yaşına kilosuna ve cinsiyetine göre saptamalar yaparak verilecek ilaç miktarını ayarlar.
 • Hasta operasyona hazır hale geldiğinde doktoru bilgilendirir
 • Ameliyat esnasında hastanın yoğun bakıma naklini gerçekleştirir
 • Anestezi esnasında kullanılan cihazları kontrolden geçirir arızası olan cihazların kontrolünü sağlayarak gerekli mercilere bildirir.
 • Hasta dosyalarını inceler
 • Hastanın uyutulması için ya da operasyona alınması için gerekli evrakları inceleyip eksikleri tamamlar
 • Ameliyat sırasında kullanılacak malzemelerin sterilizasyonunu sağlar

Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? Anestezi teknisyeni özetle; uzman doktorun ihtiyaç duyduğu ilaç ve anestezi malzemelerini kullanmaya hazır hale getirir. Hastanın operasyonda ağrısını duyarsız hale getirmeyi sağlayan teknisyenler tüm bu işlemleri uzman doktor eşliğinde yapmak zorundadır.

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır

Teknisyenler hem devlet hastanelerinde hem de özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmekte. Sağlık sektörünün mihenk taşlarından biri olan anestezi teknisyenleri vardiyalı sistemle çalışır. Gece yapılacak ani operasyonlarda da ihtiyaç duyulan teknisyenler, günün her saati belli çalışma sistemi ile hastanede bulunur. 

Anestezi teknisyenlerinin çalışma saatleri de çalıştıkları kuruma göre değişkenlik gösterir. Devlet kurumunda çalışmakta olan anestezi teknisyenleri sabah 08:00 ile 17:00 arası çalışırken özel sağlık kuruluşlarında çalışanlar ise 08:00 ile 18:00 arası çalışabilir. Ancak nöbet usulü çalışılan sistemde 7/24 vardiya sistemine göre belirlenen saatlerde çalışmak mümkün. Devlet hastanelerinde çalışan anestezi teknisyeninin haftalık 40 saate ulaşan çalışma saatleri mevcuttur. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan teknisyenlerde ise bu saat haftada değişkenlik gösterir. Devlet hastanesinde teknisyenlere haftalık saat üzerinden fazla mesai ücreti ödenir.

Şehir hastaneleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde çalışabilen anestezi uzmanları başvurularını çalışacakları kuruma göre online yahut yüz yüze yapabilir, tercihleri devlet kurumlarından yana ise, taban puan üzerinden KPSS de alacakları puana bağlı olarak bir kuruma yerleşebilirler.

Yurtdışı Anestezi Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır

Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır? Anestezi teknisyenleri, ülkemizde pek çok hastanede görev yapabilecekleri gibi yurtdışında da mesleklerini idame ettirebilirler. 2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır sorusu ülkemizde merak edildiği gibi yurtdışında da 2023 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır merak konusudur. Gidilecek ülkeye bağlı olarak yerine getirilmesi gereken şartları gerçekleştirerek gidilebilecek ülkelerde sağlık sektöründe hizmet vermek mümkün.

Pandemi sürecinin yaşanması ile birlikte tüm dünyada artan sağlıkçı ihtiyacı, her ülkenin ülkemizden sağlıkçı talep etmesine yol açtı. Bunlardan biride anestezi teknisyenleri…

Yurtdışında 2023 anestezi teknisyeni ne Kadar maaş alır ? mesleklerini devam ettirmek isteyen anestezi teknisyenleri, gerekli adımları atarak, iş ilanlarını takip etmeli ihtiyaç halinde ülkenin istediği şartlarını yerine getirerek yurtdışına çıkmalı. Belli hedefler doğrultusunda mesleğini yurtdışında devam ettirmek isteyen teknisyenler; öncelikle Türkiye’de anestezi üzerine eğitimlerini tamamlamış olmalılar. Takibe alınan ülke iyi incelenmeli yaşam koşulları iyi analiz edilerek iş başvurusunda bulunulmalıdır. 

Anestezi teknisyeni olarak yurtdışında çalışmak isteyen sağlık çalışanları iyi bir araştırmanın ardından, başvuru işlemlerini de aksatmadan halletmelidir. Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra yapılması gereken tek şey sonuçları beklemek olacak. Sonuçlar aşağı yukarı 2 hafta içerisinde kişiye iletilmektedir.

Peki Yurtdışında Anestezi Teknisyeni Olmanın Başlıca Şartları Nelerdir?

2022 Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır
 • Anestezi branşında ön lisans eğitimi alarak mezun olmak
 • İlgili bölümden alınan diplomanın gidilmek istenen ülke ile denklik içerisinde olması
 • Gidilmek istenen ülkenin dilini bilmek ve akıcı konuşabilmek
 • Yapılan başvuruda doğru ve açıklayıcı bir CV hazırlamak onunla başvuruda bulunmak

Peki bu şartları sağlayan anestezi teknisyenleri yurtdışında ne kadar maaş alır?

Anestezi teknisyeni olarak yurtdışında çalışmak isteyen kişiler en çok merak ettiği konu elbette ki 2023 yılında yurtdışında Anestezi Teknisyeni Ne Kadar Maaş Alır ? Başvurulan ülkeye göre değişecek olan maaş ücreti ortalama 250-300 bin dolar arasında değişkenlik göstermekte. Gidecek kişinin ülkenin ekonomik durumuna göre tercih yapması da önemli.

Sağlık sektörü için önemli bir yere sahip olan anestezi teknisyenleri, pek çok farklı ülkede bu görevi idame ettirebilirler. Tercih edilebilecek ve denklik sağlanabilecek ülkeler ise şöyle sıralanabilir; 

 • Amerika
 • Almanya
 • İspanya
 • Kanada
 • Danimarka
 • Norveç
 • İtalya

Bu ülkeler en sık tercih edilen ülkeler olmakla beraber aynı zamanda bu ülkeler Türkiye’de ki anestezi teknisyenlerinin bitirdikleri üniversiteye dikkat ederek denklik sağlayabilecekleri ülkelerdir.

Anestezi teknisyenlerinin hem ülkemizde hem de yurtdışında ne kadar maaş aldığı iyi analiz edilmeli ve çalışma saatlerine de dikkat edilerek gerekli başvurular yapılmalıdır. 


Acil Tıp Teknisyeni Hangi Bölümden Alıyor? TIKLA

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur? TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

İnsanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biride uzay ve güneş sistemi gelmektedir. Gezegenlerde yaşanan ilginç olayların bilimin ışığında açıklanmaya muhtaç durumları her dönem ilgi çekmeye devam etmektedir. Cezbedici ve merak uyandırıcı yapıları ile ilginç bilgiler içeren gezegenler hakkında bazı bilinmeyenler şunlardır;

Published

on

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler


İnsanlar tarafından en çok merak edilen konulardan biride uzay ve güneş sistemi gelmektedir. Gezegenlerde yaşanan ilginç olayların bilimin ışığında açıklanmaya muhtaç durumları her dönem ilgi çekmeye devam etmektedir. Cezbedici ve merak uyandırıcı yapıları ile ilginç bilgiler içeren gezegenler hakkında bazı bilinmeyenler şunlardır;

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler
 • Halkaları olan tek gezegen Satürn değildir; Birçok çizim ve görüntü ışığında insanlar halkaları Satürn gezegeni ile özdeşleştirir. Fakat sanılanın aksine Satürn halkalara sahip tek gezegen değildir. Nispeten Satürn kadar belirgin halkalara sahip olmasa da, Jüpiter, Uranüs ve Neptün gibi birçok gezegenin çevresinde halkalar bulunmaktadır. Yapılan yeni bilimsel araştırmalar ışığında buna daha farklı gezegenlerde eklenmektedir.
 • Uranüs yan duran bir gezegendir; Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu 1970’li yıllarda Uranüs adlı mavi gezegenin halkaları olduğu keşfedilmiştir. Uranüs gezegeni bir bisiklet tekeri gibi diğerlerinin aksine yan durmaktadır. Bilimsel olarak araştırmalar devam etse de bu yan duruşun kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bu özelliği sebebiyle yan duran tek gezegen Uranüs olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • En soğuk gezegen Neptün; Mavi bir buz topunu andıran Neptün, Güneş sisteminde bulunan en uzak gezegen olarak bilinmektedir. En soğuk gezegen olma ünvanını elinde bulunduran Neptün’ün soğukluğu Güneş’e olan uzaklığından kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre süper dondurucu bir yüzey sıcaklığına sahip olan gezegenin -200 santigrat dereceden düşük olduğu öngörülmektedir. Buda Neptün’ü yaşanmayacak kadar soğuk bir gezegen haline getirmektedir.
 • Güneş sistemindeki en yüksek dağ Marstadır; Dünyadaki dağlardan oldukça farklı olan bu dağın adı Olympus Dağı’dır. 21 bin 287 metre boyutundaki bu devasa dağ, dünya üzerindeki en büyük dağ olan Everest Dağı’ndan 3 kat daha büyüktür. Ayrıca Olympus Dağı volkanik faaliyetlere sahip olan bir dağ olarak bilinmektedir.

Dünya İle İlgili İlginç Bilgiler

Dünya İle İlgili İlginç Bilgiler

Gezegeniz geçmişten günümüze kadar her dönem merak konusu olmuş ve farklı özellikleri ile ön plana çıkmıştır. Güneş sistemindeki yaşanabilir tek gezegen olma özelliği sebebiyle birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar tarafından bu canlı gezegen tarih boyunca araştırılmış ve bazı ilginç bilgiler ortaya konulmuştur. Dünya hakkında bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • Dünyada üretilen en pahalı yapı uzay istasyonudur; Her dönem göklere merak saran insanlık, bu sevdasından asla bıkmamıştır. Günümüzde gezegenler arası seyahatlerin planlamasını yapan insanlık, büyük ulusların güçlerini birleştirmesi ile 1998 yılında Uluslararası Uzay İstasyonunu inşa etmiştir. Günümüzde halen kullanılan bu istasyon 150 milyar Amerikan dolarına mal olmuştur. Bu yönü ile dünyada üretilen en pahalı yapı olarak bilinmektedir.
 • Dünyanın en uzaktan çekilmiş fotoğrafını 1990 yılında çekilmiştir; Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanlığın kolunu dünya dışına uzatarak fotoğraf çekmesi hiçte kolay değildir. 1977 yılında dünyadan fırlatılan bir uzay sondası olan Voyager 1, 1990 yılında meşhur ‘’ Soluk mavi nokta ‘’ olarak anılan fotoğrafı çekmiştir. Artık dünya ile irtibatını kaybeden aracın çektiği bu görüntü, en uzaktan çekilen görüntü olarak tarihe geçmiştir.
 • Dünyanın her yerinde yer çekimi sabit değildir; Sanılanın aksine yerçekimi Dünyanın tamamında aynı şekilde işlemektedir. Oldukça garip bir sistem olan Dünyanın yer çekimi kuvvetinin yapılan araştırmalar sonucu konuma göre değişiklik gösterebildiği açıklanmaktadır. Örneğin Dünyanın iki farklı alanında kilo ve yer çekimi ölçümleri az miktarda da olsa farklılık göstermektedir.
 • Dünya çekirdeği Güneş kadar sıcaktır; Günümüz teknolojisi ile yapılan sondaj çalışmaları ile bile çekirdeğe yaklaşmak oldukça güçtür. Dünyanın çekirdek kısmının 5500 santigrat derece sıcaklıkta olduğu düşünülmektedir. Dünyanın çekirdeğinde var olan bu sıcaklık Güneşin yüzey sıcaklığına hemen hemen eşit bir durumdadır.
 • Antarktika devasa bir havuzdur; Antartika’da bulunan buzulların erimesi halinde ortaya atlas okyanusundan daha büyük bir su miktarı çıkacaktır. Bu durumda birçok ülke ve şehir sular altında kalmış olacaktır.
 • Dünyadaki en yüksek sıcaklık 57.8 santigrat derecedir; Dünya üzerinde sıcaklık değerleri ve dengesi oldukça önemlidir. İnsanlar ve Dünya üzerindeki diğer canlıların nesillerini devam ettirebilmesi açısından sıcaklık değerlerinin korunması gerekmektedir. 1922 yılında Libya da kaydedilen 57.8 santigrat derecelik sıcaklık bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçmiştir. Bu karşılık en düşük sıcaklık değeri ise -89.2 santigrat derece ile Antarktika’da kaydedilmiştir.

Satürn Hakkında İlginç Bilgiler 

Satürn Hakkında İlginç Bilgiler 

Çoğunlukla hidrojen ve helyum gazlarından oluşan Satürn gezegeni bir gaz devi olarak bilinmektedir. Sistematik halkaları ile birçok insanın en sevdiği gezegen olan bu göz alıcı dev gezegen toplam 7 halkaya sahiptir. 1 yılının Dünyanın 29 yılına eşit olduğu gezegende gün 10 saat sürmektedir. Meraklıları tarafından Satürn hakkında ilginç bilgiler araştırılmaktadır. Satürn hakkında bilmeniz gereken bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • Satürn çıplak gözle görülebilir; Satürn, Güneş Sistemi içerisindeki 6 numaralı gezegendir. Buna rağmen Dünya üzerinden çıplak gözle görülebilen en uzak gezegen olarak bilinir. Halkalarının altında yatan masum güzelliği sebebiyle bilim dünyasında Güneş Sisteminin mücevheri olarak tanımlanmaktadır. Çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biridir.
 • Güneş sistemindeki en büyük gezegenlerden biridir; Satürn gezegeni kendisi gibi diğer bir dev gezegen olan Jüpiter’den sonra Güneş Sistemindeki en büyük 2 numaralı gezegen durumundadır. Bu devasa gezegenin Dünyamızdan yaklaşık 300 kat daha büyük olduğu tahmin edilmektedir.
 • Satürn 7 büyük halkaya sahiptir; İnce halkalarının vermiş olduğu mükemmel görüntü sayesinde dikkatleri üzerine çeken ve ilgi odağı olmayı başaran Satürn gezegeni, toplamda 7 büyük halkadan oluşan bir koruyucu kalkana sahiptir. Aralarında büyük boşluklar bulunan bu 7 halkanın zamanında parçalanmış bir kuyruklu yıldız sayesinde oluşmuş olabileceği tahmin edilmektedir.
 • Satürn gezegeninde yıllar daha uzundur; Satürn, Dünyamıza göre daha yavaş yaş almaktadır. Bunun nedeni Güneş’e olan uzaklığıdır. Bu uzaklık sebebiyle dönüşünü 29,4 Dünya yılı içerisinde gerçekleştirmektedir.
 • Satürn’de günler Dünya’dan daha kısadır; Dünya’nın kendi etrafında yaklaşık 24 saat dönüşünü tamamlamaktadır. Satürn gezegeninde ise bu süre Dünyaya oranla çok daha kısadır. Satürn kendi etrafında dönüşünü 10 saat 32 dakikada tamamlamaktadır.

Mars Hakkında İlginç Bilgiler

Mars Hakkında İlginç Bilgiler

Güneşe en yakın 4. gezegen olarak bilinen Mars’ın diğer bir adı da ‘’ Kızıl Gezegen ‘’ olarak bilinmektedir. Sayısız olaya konu olmuş olan Mars gezegeni Dünyamızın komşusu konumda olduğundan oldukça popüler bir gezegendir. Mars gezegeni hakkında bazı ilginç bilgiler şunlardı


Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler

Doğada var olan ekosistem bütünlüğünün devamı açısından çevremizdeki hayvanların varlıklarını sürdürmesine ihtiyaç vardır. Birbirinden ilginç bilgiler ışığında hayvanların ekolojik dengeyi sağlamada ne kadar önemli bir rol oynadıkları bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmaktadır.

Published

on

Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler


Doğada var olan ekosistem bütünlüğünün devamı açısından çevremizdeki hayvanların varlıklarını sürdürmesine ihtiyaç vardır. Birbirinden ilginç bilgiler ışığında hayvanların ekolojik dengeyi sağlamada ne kadar önemli bir rol oynadıkları bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmaktadır. Karıncadan, ineğe, kirpiden, balinaya kadar birçok hayvan sistemin korunması ve kalıcı olması açısından oldukça önemlidir. Çevremizde yaşayarak varlığını sürdüren hayvanlarla ilgili bazı ilginç bilgilerini sizler için derledik. Hayvanlarla ilgili bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • Karıncalar yüzebilir; TÜBİTAK bilim dergisinde yayınlanan bir makaleye göre karıncaların uzunca bir süre su altında yaşayabildikleri ortaya koyulmaktadır. Birbirlerine tutunarak bir karınca teknesi yapabilen bu akıl almaz canlılar, oluşan hava kabarcıklarından nefes alarak yaptıkları sal benzeri yapıyı yüzdürebilmektedirler. Karıncaların itiş kakışları ve birbirlerine tutunmaları ile elde edilen bu sal, haftalarca batmadan suda ilerleyebilir.
 • Kaplumbağalar popolarından nefes alabilir; Yapılan bilimsel gözlemler sonucu kaplumbağaların popolarını dışkılama harici nefes alışverişleri içinde kullandıkları ortaya konulmuştur. Su yüzeyinde yapılan gözlemler sırasında popolarından aldıkları suyun içerisindeki oksijeni ayrıştırarak kullandıkları anlaşılmaktadır.
 • Mavi balinalar dünyanın yaşayan en büyük hayvanıdır; Bilinen tarihe damgasını vuran mavi balinalar nesilleri tükenme tehlikesi altında olan devasa yaratıklardır. Bir mavi balina birbirinden ilginç bilgiler ile doludur. Bunlardan biri dillerinin ağırlığıdır. Mavi balinanın dili karanın en ağır hayvanlarından olan filden daha ağırdır. Bilinen tarihteki gelmiş geçmiş en büyük hayvan olan mavi balinaların ağırlıkları 200 tonu geçebilmektedir. 
 • Şempanzeler insana en yakın hayvanlardır; Şempanzeler ve insanların DNA analizleri ve genomları %98,8 oranında birbirine benzemektedir. Buda şempanzeleri insanlara en yakın hayvanlar haline getirmektedir. Bir şempanze tıpkı bir insan gibi sosyalleşerek yaşamını sürdürmektedir. Bunun yanı sıra şempanzelerin de tıpkı insanlar gibi selamlaşmak için mimik ve işaret dili kullandıkları ortaya konulmuştur.

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kediler belki de insan olduğun en çok vakit geçirdiği hayvanlar olarak bilinmektedir. Kendilerine has mırıldanmaları ve sempatik halleri ile insanların en yakın arkadaşlarından biri olarak bilinmektedir. Birbirinden ilginç bilgiler ve özellikleri olan kediler hakkında sizler için birkaç derlemede bulunduk. Kediler hakkında ilginç bilgilerden bazıları şunlardır;

 • Kedilerde insanlar gibi rüya görebilirler; 1954 yılında kediler üzerinde yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu bu bilgi sonucunda, kedilerin de tıpkı insanlar gibi uyku sırasında rüya gördükleri ortaya konulmuştur.
 • Kediler tuzlu deniz suyunu içebilirler; İnsanların aksine kedilerin böbreklerinde filtreleme yöntemleri çok daha gelişmiştir. Kedilerin bu gelişmiş filtreleme yöntemi sayesinde tuzlu suyu arıtarak içebilir.
 • Kediler karanlıkta görebilirler; Kedilerin en bilinen özelliklerinden biride çok iyi bir görüş yeteneğine sahip olmalarıdır. Kediler karanlık anlarda insanlardan 5 kat daha iyi görebilmektedir. Gelişmiş gözleri ile en düşük ışıklarda bile rahatlıkla görüş açısı sağlayabilen kediler, çok iyi gece görüşlerine sahip hayvanlardır.
 • Kediler tatlı bilmezler; Dillerindeki reseptörler yardımı ile yiyecekleri tanımlayan kediler, tatlı olanları ayırt edemiyor. Tatlı ve şekerli olan maddeleri bu özellikleri sebebiyle seçemeyen kediler, genelde yemeğe başlamadan önce kokularını kontrol etmektedir.
 • Kedilerin lakabı uykucudur; Tüm kedi sahiplerinin bildiği gibi kediler oldukça sıkı uykuculardır. 24 saatin 15 saatten fazlasını uyuyarak geçiren kediler, ortalama ömürlerinin %60 gibi bir süresinde uyumaktadır.
 • Kedilerin parmak izi burunlarındadır; Tıpkı insanlar gibi kedilerinden benzersiz bir parmak izi bulunmaktadır. Kedilerin bu parmak izleri burun yüzeylerinde bulunmaktadır. Kedilerin burun yüzeyleri benzersiz yapıları ile tıpkı insanların parmak izi gibi benzersiz bir yapıdadır. Dünyada var olan tüm kedilerin burun yüzeylerinin birbirlerinden farklı olduğu bilinmektedir.

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler

Köpekler insanların bilinen en iyi dostlarıdır bu sevimli dostların ortaya çıkış tarihleri 30.000 yıl öncesine dayandırılmaktadır. Oyuncu karakterleri ve insanlara olan bağlılıkları ile en çok sevilen hayvanların başında gelmektedir. Dünyanın hemen her bölgesinde yaşayabilen köpeklerin ilginç özelliklerine rastlamak mümkündür. Köpekler hakkında bilinen bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • Köpeklerin inanılmaz sadakati; Köpekler en yakın dost ve çekirdek aile gibi insana sadık yaratıklardır. Bir köpek sevdiği sahibinin başında saatlerce sessini çıkarmadan bekleyebilir ve onun için kilometrelerce yol gidebilir. Dünyadaki en sadık hayvanlar olarak bilinen köpekler, ıssız ve yalnız yaşayan insanların vazgeçilmez yardımcılarıdır. Bir köpeğin sevgisini kazanmak onun sizi ölene unutmamasına sebebiyet verecektir.
 • Köpekler gelişen bir zekâya sahiptir; Yapılan ilk araştırmalara göre köpeklerin zeka seviyesi 3 yaşındaki çocuklar düzeyinde olarak açıklanmıştı. Daha sonra bunun daha da gelişerek evrilebildiği gözlemlenmiştir. Eğitilmeye oldukça müsait olan köpekler komut ve öğretileri en kolay benimseyen hayvanların başında gelmektedir.
 • Ruh halini anlarlar; Üzüntü, sevinç, mutluluk, sinir, karamsarlık ve bunalım gibi anlarımızda çeşitli ruh hallerine sahip oluruz. Bu ruh hallerimiz sırasında yüzümüz kontrolümüz dışında asılabilir ya da gülücükler saçabilir. Böyle anlarımızda köpeklerimizde tıpkı diğer insanlar gibi yüz ifademizden olanı biteni rahatlıkla anlayarak bize karşılık verebilir. Sevdiği sahibini asık suratlı gören köpeklerin havlaması veya yalaması buna örnek gösterilebilir.
 • Köpekler patileri üzerinden terler; Birçok kişi bu atik dostlarımızın terlemediklerini düşünmektedir. Sanılanın aksine köpeklerde terler. Ancak bu terleyiş insanlarınki gibi vücudun tüm bölgesinde değil sadece belli noktasından gelişir. Köpekler pati pedlerinde bulunan ter bezleri sayesinde vücutlarından deri atmış olurlar.

Tavşanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Tavşanlar Hakkında İlginç Bilgiler

Vahşi doğada birçok hayvan insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Belgeseller, doğa hakkında yazılan kitaplar ve çeşitli belgeler sayesinde dünyadaki birçok insan vahşi doğa hakkında daha bilinçli bir hale gelmiştir. Bu bilincin en önemli nedenlerinden biride çocukluğumuzdan beri bize öğretilen duyumlardır. Tavşanlara olan sevgimizde öncelikle çocukluğumuza dayanmaktadır. Yaklaşık bir asırdır hemen hemen her neslin izleyerek büyüdüğü akıllı tavşan Bugs Bunny bu sevginin örneklerindendir. Günümüzde havuçla özdeşleşen bu hayvanların birçok bilinmeyen yönü bulunmaktadır. Tavşanlar âlemi ile ilgili ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerden bazıları şunlardır;

 • Tavşanlar iyi yüzücülerdir; Tavşanlar sanılanın aksine suya atıldıklarında veya düştüklerinde iyi birer yüzücüye dönüşürler. Özellikle kısa mesafelerde hızlı bir şekilde yüzerek karaya çıkabilirler.
 • Tavşanlar 10 yıl yaşayabilmektedir; Oldukça hassas yaratıklar olan tavşanlar, doğru bir şekilde bakımları gerçekleştirildiği takdirde 10 yıl kadar yaşayabilmektedir. Doğada bu süre 5 yıla kadar kısalsa da, ev koşullarında tavşanların doğru bakım sayesinde 15 yıl yaşadıkları da görülmüştür.
 • Tavşanlar saman bağımlısıdır; Midelerinde mikrop oluşmasını önlemek açısından saman tüketen tavşanlar, rahatsızlıklarının bu şekilde önüne geçerler. Kusamayan tavşanların sindirim sistemleri asla tersine doğru çalışmamaktadır.
 • Tavşanlar sıcakkanlı hayvanlar değildir; Birçok kişi tarafından aksi iddia edilse de tavşanlar sıcağı sevmeyen hayvanlardır. Bu nedenle daha izole, derin ve bölgelerindeki en serin alanlarda yaşamaya çalışırlar. Doğa ve özgürlük aşığı bu hayvanlar insanlara karşı pekte sıcakkanlı değildir.
 • Tavşanların mutluluğu ayaklarından okunur; İnsanların kullandığı mutluluğu yüzünden okunuyor ifadesi tavşanlar için geçerli değildir. Tavşanlar mutlu olduklarında zıplayan hayvanlardır ve mutluluklarını bu şekilde belirtirler.
 • Tavşanlar dinleme cihazı gibidir; Müthiş algılama yetenekleri sayesinde doğadaki sesleri kolaylıkla ayırt edebilen tavşanlar, devasa kulakları ile bu işlemi gerçekleştirirler. Kedileri için özel olarak tasarlanmış duyma yetenekleri ile adeta bir dinleme cihazı gibidirler.

Dünyanın En İlginç Bilgileri TIKLA

Okumaya Devam Et

İlginç Haberler

Dünyanın En İlginç Bilgileri

Dünyanın En İlginç Bilgileri İnsanlığın başlangıcından bu yana ilginç bilgiler her dönem araştırılmış ve merakla takip edilmiştir. Dünya tarihi boyunca duyanları hayrete düşüren sayısız ilginç bilgi bulunmaktadır. Bizde sizler için dünya tarihinin ilginç bilgilerini derledik. Dünyanın en ilginç bilgileri arasında bulunan bazı bilgiler şunlardır;

Published

on

Dünyanın En İlginç Bilgileri


Dünyanın En İlginç Bilgileri İnsanlığın başlangıcından bu yana ilginç bilgiler her dönem araştırılmış ve merakla takip edilmiştir. Dünya tarihi boyunca duyanları hayrete düşüren sayısız ilginç bilgi bulunmaktadır. Bizde sizler için dünya tarihinin ilginç bilgilerini derledik. Dünyanın en ilginç bilgileri arasında bulunan bazı bilgiler şunlardır;

 • Tıpkı bazı hayvanlar gibi insanlarda deri kaybetmektedir; Yapılan araştırmalar sonucu tıpkı deri değiştiren yılanlarda olduğu gibi insanlarında deri kaybettikleri ortaya çıkmıştır. Bir insan ömrü boyunca ortalama 22 kilo deri kaybı yaşayabilmektedir.
 • Sıcak su daha ağırdır; Birçok insan tarafından suyun ağırlığının değişmediği düşünülse de bu durum doğru değildir. Sıcak sular soğuk sulara göre daha ağır gelmektedir.
 • Karıncalarda uyur; Birçok insan tarafından karıncaların uyumadığı düşünülse de bu durum doğru değildir. Karıncalar çok çalışkan olduklarından insanlar tarafından yıllarca uyumadıkları düşünülmüştür. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu karıncalarında uyku ve dinlenmeye ihtiyaç duydukları görülmüştür. Karıncalar belli nöbet dönemlerinde yuvalarında inzivaya çekilmektedir.
 • Dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi bambu ile tanışın; Bambu bitkisi büyüme hızı nedeni ile dünya rekorlar kitabına giren bir bitkidir. Günde 90 santim büyüyebilen bu bitkiler, dünyanın en hızlı büyüyen bitkilerinden biri olarak bilinmektedir.
 • Mucizevi hapşırık; Hapşırmak dünyanın en ilginç bilgiler içeren durumlarından biridir. Vücudun doğal bir refleks olarak yaptığı bu hareket sırasında beden fonksiyonlarımız bir an için tamamen durmaktadır.
 • Savaşların çıkmaması için evde tasarruf yapın; Dünyanın en ilginç bilgileri arasında olanlardan biri de çıkan savaş sebepleridir. Dünya üzerinde çıkan savaşların birçoğunun nedeni doğal kaynaklar olarak tarihe geçmiştir. Çok değerli olan, petrol, doğalgaz ve tatlı su kaynaklarını kullanırken oldukça dikkat etmemiz gerekmektedir. Unutulmaması gerekir ki bu savaşların çoğunun çıkma nedeni tükenmekte olan kaynaklardır.

Dünya Tarihi ile İlgili İlginç Bilgiler

Dünya Tarihi ile İlgili İlginç Bilgiler

Dünya tarihi oldukça ilginç bilgilerle doludur. Yeryüzü şekillerinden, doğa olayları ve dünya savaşlarına kadar birçok ilginç bilgi bulunmaktadır. Dünya tarihi ile ilgili bazı ilginç bilgileri sizin için derledik. Dünya tarihi ile ilgili bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • Dünya yuvarlak değildir; İnsanlık tarihi boyunca dünyanın şekli hakkında farklı görüşler ortaya atılmıştır. Örneğin ilk insanlar dünyanın düz olduğunu iddia etmişlerdir. Ardından tarihin ilerleyen süreçlerinde bu durumun böyle olmadığını düşünen kaşifler sayesinde yuvarlak olduğu görüşü hâkim olmuştur. Günümüz gelişen teknolojisi ile bilim adamları gezegenlerin şekillerini incelemiş ve dünyanın tam olarak yuvarlak olmadığı sonucuna varılmıştır.
 • Sahra Çölü yemyeşildi; Dünyanın en sıcak ve kurak alanlarından biri olan ve göz alabildiğince kumla kaplı sahra çölü insanlık tarihi açısından en bilinen çöller arasındadır. Fakat günümüzden milyonlarca yıl öncesine gidildiğinde çölde yeşilin ve mavinin tonları mevcuttu. Sahra Çölü üzerinde bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu göl ve nehir yatakları keşfedilmiştir. İrili ufaklı göllerden en büyüğünün Hazar Denizi büyüklüğünde olduğu kabul edilmektedir.
 • Büyük İskender ölmeden gömüldü; Dünya tarihinin en bilinen simalarından olan Büyük İskender’in ölümü ilginç bilgiler içermektedir. 32 yaşında öldüğü bilinen İskender’in cansız bedeni İskenderiye getirildi. Beden kımıldamıyordu fakat Büyük İskender’in bedeni ne soğuyor ne de çürüyordu. Anlaşılan diri diri gömülmüştür. Günümüzde bu bulguları yorumlayan bazı bilim insanları bu durumun nedeninin Guillain – Barre sendromu sebebiyle olabileceğine dikkat çekmektedir.  
 • Eski sporcular çıplaktı; Antik dönemlere dayanan spor müsabakaları günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Eski zamanlarda sporcuların sıcaktan rahatsız olmamaları için çıplak olarak yarıştıkları bilinmektedir.
 • Sen de mi Brutus?;  Dünyanın her tarafından yakınları tarafından ihanete uğrayan insanlar tarafından bu söz kullanılmaktadır. Bu sözün kaynağı olan söz konusu olay, Jul Sezar tarafından affedilip görev verilen Brütüs’ün 23 bıçak darbesi ile onu öldürmesi olayıdır. Günümüzde bu durum referans alınarak yapılan ihanetler karşısında ‘’ sen de mi Brutus ’’ cümlesi sıklıkla kurulmaktadır.

Dünya Ülkeleri ile İlgili İlginç Bilgiler

Dünya Ülkeleri ile İlgili İlginç Bilgiler

Dünyadaki birçok ülkenin kendine ait kültürel özellikleri mevcuttur. Yemekten, sanata, spordan, ibadete kadar birçok konuda ülkeler birbirinden ayrılmaktadır. Ülkeler bu özellikleri ile birbirinden ilginç bilgiler göstermektedir. Dünya ülkeleri ile ilgili bazı ilginç bilgiler şunlardır;

 • 2500 köprü; Dünyanın ülkelerinin birbirinden farklı çok sayıda yapıları mevcuttur. Gelişmiş ülkelerin en çok yaptığı çalışmaların başında köprüler bulunmaktadır. Sanayi ve teknolojide en gelişmiş ülkelerden biri olduğu bilinen Almanya’nın Hamburg şehri, dünyanın en çok köprü sayısına sahip şehirdir. Mimarinin en özel yapıları olan bu köprülerden 2500 tanesi Hamburg şehrinde bulunmaktadır.
 • Dünyanın en az ağaç bulunan ülkesi; Hunharca ve acımasızca ağaçların yok edilmesi sebebiyle Haiti’de neredeyse hiçbir ağaç bulunmamaktadır. Ağaçların zamanla yok edilmesi sebebiyle uydu görüntülerinden Haiti’nin çorak bir ülke olduğu anlaşılmaktadır.
 • Metrekareye en az insanın düştüğü ülke; Dünyanın en düşük yoğunluğuna sahip olan ülkelerinden biri olan Moğolistan, yüz ölçümü göz önüne alındığında nüfusu en az olan ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Herkesin birbirinden rahatlıkla uzak yaşayabileceği Moğolistan’da 1,5 milyon kilometre mesafeye düşen insan sayısı sadece 4 olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Libya’nın %99’u çöl; Afrika kıtasının en kurak bölgelerinden birinde bulunan Libya’nın sadece küçük bir kısmı 0.8 mm yağmur almaktadır. Bu sebepten dolayı Libya bir çöl ülkesi unvanı taşımaktadır.
 • En çok dil Papua Yeni Gine; Papua Yeni Gine yüzölçümü en büyük ada ülkelerinden biridir. Bir Okyanusya ülkesi olan Papua Yeni Gine’nin resmi dili İngilizce olsa da aslında ülkede birçok farklı dil kullanılmaktadır. Bu özelliği ile dünya üzerinde en fazla dilin konuşulduğu ülke unvanına sahip olan Papua Yeni Gine’de 850’ye yakın dil kullanılmaktadır.
 • Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan ve Monaco; Uluslararası alanda tanınan dünyanın en küçük ülkesi olarak Vatikan biliniyor olsa da üzerinde kalıcı yerleşim izin bulunmamasından dolayı bu unvan Monaco’ya aittir.

Dünyanın Enleri İlginç Bilgiler

Dünyanın en ilginç bilgileri arasında birbirinden inanılmaz konular bulunmaktadır. Dünyadaki enler her dönem birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. Meraklılarının sıklıkla araştırdığı ilginç bilgilerden bazıları şunlardır;

Dünyanın Enleri İlginç Bilgiler
 • Dünya üzerinde bulunan en yüksek çağlayan; Angel Şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir ve 1.000 metredir.
 • Dünya üzerindeki en büyük nehir; Dünyadaki en büyük nehir Afrika’da bulunan Nil Nehridir.
 • Dünya üzerinde bulunan en yüksek Dağ; Dünyadaki en yüksek dağ Asya kıtasında bulunan Everest Dağıdır ve yüksekliği 8.848 metredir.
 • Dünya üzerinde bulunan en büyük çöl; Dünya üzerinde bulunan en büyük çöl Büyük Sahra Çölü’dür. Bu çöl Orta ve Kuzey Afrika’da bulunmaktadır.
 • Dünya üzerindeki en büyük yanardağı; Dünyadaki en büyük yanardağının Tambora Yanardağı olduğu bilinmektedir. Tambora Yanardağı Endonezya sınırlarında bulunmaktadır.
 • Dünya üzerinde bulunan en kalabalık şehir; Dünya üzerinde en fazla insanın yaşadığı şehir 26.500.000 kişilik nüfusu ile Japonya’nın Tokyo ilidir.
 • Dünya üzerinde bulunan en uzun köprü; Dünyadaki en uzun köprü Japonya’da bulunan Akashi Köprüsüdür. Akashi Köprüsü uzunluğu 1.990 metredir.
 • Dünya üzerinde bulunan en geniş ülke; Dünya üzerinde bulunan en geniş ülke 10.610.083 km² ile Rusya’dır.
 • Dünya üzerinde en çok sınır komşusu olan ülke; Dünya üzerinde sınır komşuları sayısı en fazla olan ülke 15 ile Çin Halk Cumhuriyeti’dir. 

2023 Haber Sunucu Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler