Connect with us

Haber

2022 Premier Lig (İngiltere) Ligi Transfermarkt Takım ve Oyuncu Değerleri

Premier lig, İngiltere dışında İngiliz Premier Ligi olarak isimlendirilmektedir. İngiliz futbol ligleri arasında en yüksek seviyede bulunan ligdir. 20 takımdan oluşur ve Ağustos ayında başlamaktadır. Ligin sonunda 3 takım seviyenin bir alt ligi olan İngiliz futbol ligi Championship’e düşmektedir. İngiliz futbol ligi Championship ‘den de lig şampiyonu dâhil olmak üzere 3 takımda Premier Lig’e yükselmektedir.

Yayınlanma Tarihi

-

2022 Premier Lig İngiltere Ligi Transfermarkt Takım ve Oyuncu Değerleri

Premier lig, İngiltere dışında İngiliz Premier Ligi olarak isimlendirilmektedir. İngiliz futbol ligleri arasında en yüksek seviyede bulunan ligdir. 20 takımdan oluşur ve Ağustos ayında başlamaktadır. Ligin sonunda 3 takım seviyenin bir alt ligi olan İngiliz futbol ligi Championship’e düşmektedir. İngiliz futbol ligi Championship ‘den de lig şampiyonu dâhil olmak üzere 3 takımda Premier Lig’e yükselmektedir.

Premier Lig Tarihçesi

Premier Lig Tarihçesi

İngiltere’de profesyonel lig 1888 yılında kurulmuştur ve 1992 yılında kurulan Premier Lig’e kadar da bu isimle devam etmiştir. Premier Lig birçok bakımdan daha modern ve barındırdığı takımlara daha büyük maddi imkânlar ve daha karlı anlaşmalar içeren şartlar içermektedir. Zaman içerisinde gelişen ve değer kazanan hali ile şu anda dünyanın en çok izlenen ve en çok para kazanan ve harcanan ligidir.

Transfermarkt dünyanın en büyük ve en popüler spor internet sitesi olmasının yanı sıra içerisinde bulundurduğu database gerek sporseverler gerek de profesyonel spor kulüpleri tarafından geçerli ve net bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Sporcu istatistikleri, değerleri ve bilgilerinin yanı sıra gerçekleşmeden önce verdikleri transfer söylentileri de genellikle doğruya yakın ve gerçekleşmesi çok muhtemel haberlerdir.

İngiliz premier ligi öncülük edip içinde bulunduğu dünya futbol ligleri gibi her sene değerini katlayarak arttırmakta ve her sene değer bakımından diğer liglerde pek fazla görülemeyen transfermarkt ya da anlaşma yenilemelerine sahiptir.

Transfermarkt değerlerine göre Premier Lig’in en değerli 10 oyuncusu kimlerdir?

Transfermarkt değerlerine göre Premier Lig'in en değerli 10 oyuncusu kimlerdir

1-Erling Haaland (23)

Erling Haaland, Borussia Dordmund takımından bu sene Manchester City takımına City’nin Haaland’ın sözleşme fesih bedeli olan 60 milyon euroyu ödemesi ile gerçekten çok ucuz sayılabilecek bir transfer bedeli ile transfer oldu. Şu ana kadar oynadığı az sayıdaki premier lig ve şampiyonlar ligi maçı performansı ile birlikte piyasa değerini transfermarkt verilerine göre 150 milyon euroya yükseltti. 2022 yılında premier lig transfermarkt verilerine göre en pahalı ve en değerli futbolcusu konumunda bulunuyor. 

2-Mohammed Salah (30) 

Tarihin en başarılı Mısırlı futbolcusu olmasının yanı sıra aslında çok da erken yaşlarda yolu premier ligle buluşan bir futbolcudur. Premier lige ilk adımını Chealse ile atıp burada çok parlak bir dönem geçiremeyip Basel, Fiorentina, Roma maceralarından sonra en parlak yıllarını geçireceği Liverpool’a transfer oldu. Geçirdiği başarılı ve kupalı yıllar sonunda 2022 yılında transfermarkt verilerine göre Mo Salah’ın güncel değeri 90 milyon eurodur. Premier lig transfermarkt verilerine göre şu anda Premier ligin en değerli 2. futbolcusudur.

3-Phil Foden (22)

Phil Foden küçük yaşta verdiği röportajları ve City altyapısında gösterdiği gelecekte olabileceği futbolcuyu belli eden performansı ile şu anda bulunduğu yeri hak eden performansı ile premier lig transfermarkt verilerine göre 90 milyon euroluk değeri ile Premier lig içerisinde en değerli 3.futbolcusu konumunda. Transfermarkt verilerine göre 2022 yılında değerini daha da fazla arttıracağına kesin gözle balkında Phil Foden, yaşına rağmen İngiliz milli takımında da yerini başka bir futbolcuya kaptırmayacak kadar iyi bir performans sergiliyor.

4-Harry Kane (29)

Harry kane transfermarkt verilerine göre premier ligin 90 milyon euro değeri ile en değerli dördüncü futbolcusu durumunda. Yıllardır Tottenham kulübü ve İngiltere milli takımında gösterdiği istikrarlı performansına 2022 yılında devam eden, başta İngiliz premier ligi lider kulüpleri olan Manchester City, Manchester United, Liverpool gibi kulüplerin yanı sıra Real Madrid, Barcelona gibi kulüplerin transfermarkt listesinde bulunan Kane, 2024 yılının sonuna kadar Tottenham da kalacak gibi görünüyor.

5-Kevin De Bruyne (31)

Kevin De Bruyne Belçika futbolunun şu ana kadar Enzo Scifo’dan sonra ürettiği en büyük yetenek. Yine çok erken yaşta tanıştığı İngiliz Premier liginde en başta adaptasyon sorunları yaşayıp çok güzel bir macera yaşamadan Werder Bremen, Wolsburg maceralarından sonra City’ e döndü.  Her sene aynı şekilde devam eden istikrarlı performansı ile 85 milyon euro ile 2022 yılında transfermarkt verilerine göre Premier ligin şu andaki en değerli 5. futbolcusu. Diğer rakiplerinden çok daha fazla değere sahip olsa da yaşından dolayı hala sahip olduğu değer oldukça dikkat çekici.

6-Bruno Fernandes (28)

Portekiz futbolunun Cristiano Ronaldo’dan sonra ürettiği en iyi futbolculardan birisi olan Bruno Fernandes 85 milyon euro değeri ile premier lig transfermarkt verilerine göre premier ligin en değerli 6. futbolcusu konumunda bulunuyor.

7-Trent ALexander-Arnold (23)

Modern futbol kavramına en uygun sağ bek olarak tarif edebileceğimiz Liverpool ve İngiliz milli takımının sağ beki 80 milyon euroluk değeri ile premier lig transfermarkt verilerine göre İngiliz premier liginin en değerli 7. futbolcusu.

8-Rodri (26)

2019 yılında Atletico Madrid takımından Manchester City’e transfer olmuş 26 yaşındaki oyuncunun şu andaki güncel piyasa değeri premier lig transfermarkt verilerine göre 80 milyon euro.

9-Bernardo Silva (28)

Bernardo Silva  günümüz Portekiz yıldızlarının en önde gelen 10 numaralarından birisi. Modern futbola uygunluğu Manchester City’nin temellerinden birisi olması ile premier lig transfermarkt güncel piyasa değeri 80 milyon euro.

10-Declan Rice (23)

Declan Rice, her geçen sezon üstüne koyarak ve her sezonun sonunda transfer söylentileri ile geçirdiği kariyerinde oldukça genç sayılabilecek premier lig transfermarkt piyasa değerini 80 milyon euroya çıkararak İngiliz premier ligininin en değerli futbolcularından birisi

Transfermarkt Değerlerine Göre Premier Lig’in En Değerli 5 Takım ve Değerleri

Transfermarkt Değerlerine Göre Premier Lig'in En Değerli 5 Takım ve Değerleri

Hiç şaşılmayacağı şekilde premier lig TransferMarkt 2022 verilerine göre İngiliz premier liginin en değerli takımı Manchester City’dir. Manchester City İngiltere’nin en köklü takımlarından olsa da 2013 yılında City Football Group tarafından Katarlı iş insanı Şeyh Mansour’un kulübü satın almasına kadar ezeli rakibi United’ın başarılarına yaklaşamamıştır. 2013 yılından itibaren ilk önce Mancini yönetiminde son dakikada gelen efsanevi şampiyonluk sonrasında da dünyanın en iyi teknik direktörü Guardiola yönetimindeki başarılarıyla beraber premier ligin en değerli kulübü haline geldiler. 2022 yılındaki premier lig transfermarkt verilerine göre İngiliz premier liginin en değerli takımı 1.06 milyar değeri ile Manchester City.      

Manchester City kadrosu ve piyasa değeri

 • Ederson (Kaleci)  29 yaş 45 milyon euro piyasa değeri 
 • Stefan Ortega (Kaleci) 29 yaş 6 milyon euro piyasa değeri
 • Scott Carson (Kaleci) 37 yaş 300 bin euro piyasa değeri
 • Ruben Dias (Stoper) 25 yaş 75 milyon euro piyasa değeri
 • Aymeric Laporte (Stoper) 28 yaş 45 milyon euro piyasa değeri
 • John Stones (Stoper) 28 yaş 30 milyon euro piyasa değeri
 • Manuel Akanji (Stoper) 27 yaş 30 milyon euro piyasa değeri
 • Nathan Ake (Stoper) 27 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Sergio Gomez (Sol bek) 22 yaşında 13 milyon piyasa değeri
 • Benjamin Mendy (Sol bek) 28 yaşında (Hapiste olduğu için sözleşmesi donduruldu)
 • Joao Cancelo (Sağ Bek) 28 yaşında 65 milyon euro piyasa değeri
 • Kyle Walker (Sağ bek) 32 yaşında 18 milyon euro piyasa değeri
 • Rodri (Önlibero) 26 yaşında 80 milyon euro piyasa değeri
 • Kalvin Phillips (Önlibero) 26 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri
 • Phil Foden (Merkez orta saha) 22 yaşında 90 milyon euro piyasa değeri
 • İlkay Gündoğan (Merkez orta saha) 31 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Kevin De Bruyne (10 numara) 31 yaşında 85 milyon euro piyasa değeri
 • Bernardo Silva (10 numara) 28 yaşında 80 milyon euro piyasa değeri
 • Cole Palmer (10 numara) 20 yaşında 10 milyon euro piyasa değeri
 • Jack Grealish (Sol kanat) 27 yaşında 70 milyon euro piyasa değeri
 • Riyad Mahrez (Sağ kanat) 31 yaşında 35 milyon euro piyasa değeri
 • Erling Haaland(Santrafor) 22 yaşında 150 milyon euro piyasa değeri
 • Julian Alvarez(santrafor) 22 yaşında 28 milyon euro piyasa değeri

Liverpool

Liverpool 92 yılında kurulan premier lig tarihinde hiç şampiyon olamamasının acısını birkaç sene önce Klopp yönetiminde çıkarmıştı. Senelerdir süren istikrarlı yapısı, doğru transfer ve satış politikası gelen premier lig başarısı ve şampiyonlar ligi şampiyonlukları her zaman yarışın içerisinde olmaları ile 2022 yılında premier lig transfermarkt verilerine göre güncel piyasa değerleri 925 milyon euro. 

Liverpool kadrosu ve piyasa değeri

 • Alisson (kaleci) 29 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri
 • Caoimhin Kelleher (kaleci) 23 yaşında 8 milyon euro piyasa değeri
 • Adrian (kaleci) 35 yaşında 1 milyon euro piyasa değeri
 • Virgil Van Dijk (stoper) 31 yaşında 55 milyon euro piyasa değeri
 • İbrahima Konate (stoper) 23 yaşında 40 milyon euro piyasa değeri
 • Joe Gomez (stoper) 25 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Joel Matip (stoper) 31 yaşında 18 milyon euro piyasa değeri
 • Nathaniel Phillips (stoper) 25 yaşında 8 milyon euro piyasa değeri
 • Andrew Robertson (sol bek) 28 yaşında 65 milyon euro piyasa değeri
 • Konstantinos tsimikas (sol bek) 26 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Trent Alexander-Arnold (sağ bek) 23 yaşında 80 milyon euro piyasa değeri
 • Calvin Ramsay (sağ bek) 19 yaşında 5 milyon euro piyasa değeri
 • Fabinho (önlibero) 28 yaşında 60 milyon euro piyasa değeri
 • Naby Keita (merkez orta saha) 27 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Curtis Jones (merkez orta saha) 21 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Thiago (merkez orta saha)31 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Arthur Melo (merkez orta saha ) 26 yaşında 18 milyon euro piyasa değeri
 • Jordan Henderson (merkez orta saha) 32 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Alex Oxlade-Chamberlain (merkez orta saha ) 29 yaşında 13 milyon euro piyasa değeri
 • James Milner (merkez orta saha) 36 yaşında 2 milyon euro piyasa değeri
 • Harvey Elliott (10 numara)19 yaşında 35 milyon euro piyasa değeri
 • Fabio Carvalho (10 numara) 20 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Luis Diaz (sol kanat) 25 yaşında 75 milyon euro piyasa değeri
 • Diogo Jota (sol kanat)25 yaşında 60 milyon euro piyasa değeri
 • Mohammed Salah (sağ kanat)30 yaşında 90 milyon euro piyasa değeri
 • Darvin Nunez (santrafor) 23 yaşında 70 milyon euro piyasa değeri
 • Roberto Firmino (santrafor) 30 yaşında 32 milyon euro piyasa değeri

Chealsea

Chealse tarihi boyunca aralıklarla başarılı bir kulüp olsa da 2000li yıllarda rus oligark Abromovich’in kulübü satın alıp kulübün başına Morinho’yu getirmesi ile çok daha fazla başarılı bir kulüp haline geldi. 2022 yılı premier lig transfermarkt verilerine göre Chealse’nin güncel piyasa değeri 861.50 milyon euro ve bu değerle premier ligin 3. sırasında bulunuyorlar.

Chelsea kadrosu ve piyasa değeri

 • Edouard Mendy(Kaleci) 30 yaşında 32 milyon euro piyasa değeri
 • Kepa Arrizabalaga(Kaleci) 27 yaşında 10 milyon euro piyasa değeri
 • Marcus Bettinelli(Kaleci) 30 yaşında 2 milyon euro piyasa değeri
 • Wesley Fofana(Stoper) 21 yaşında 65 milyon euro piyasa değeri
 • Kalidou Koulibaly(Stoper) 31 yaşında 35 milyon euro piyasa değeri
 • Trevoh Chalobah(Stoper) 23 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Thiago Silva (Stoper) 37 yaşında 2.50 milyon euro piyasa değeri
 • Marc Cucurella(Sol Bek) 24 yaşında 55 milyon euro piyasa değeri
 • Ben Chilwell(Sol Bek) 25 yaşında 38 milyon euro piyasa değeri
 • Reece James(Sağ Bek) 22 yaşında 60 milyon euro piyasa değeri
 • César Azpilicueta (Sağ Bek) 33 yaşında 9 milyon euro piyasa değeri
 • Jorginho (Önlibero) 30 yaşında 40 milyon euro piyasa değeri
 • N’Golo Kanté(Önlibero) 31 yaşında 40 milyon euro piyasa değeri
 • Denis Zakaria(Önlibero) 25 yaşında 27 milyon euro piyasa değeri
 • Mateo Kovacic(Merkez orta saha) 28 yaşında 42 milyon euro piyasa değeri
 • Conor Gallagher(Merkez orta saha) 22 yaşında 30 milyon euro piyasa değeri
 • Ruben Loftus-Cheek(Merkez orta saha) 26 yaşında  22 milyon euro piyasa değeri
 • Carney Chukwuemeka(Merkez orta saha) 18 yaşında 15milyon euro piyasa değeri
 • Mason Mount(On Numara) 23 yaşında 75 milyon euro piyasa değeri
 • Kai Havertz(On Numara) 23 yaşında 70 milyon euro piyasa değeri
 • Hakim Ziyech(On Numara) 29 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Raheem Sterling(Sol Kanat) 27 yaşında 70 milyon euro piyasa değeri
 • Christian Pulisic(Sağ Kanat) 24 yaşında 42 milyon euro piyasa değeri
 • Armando Broja(Santrafor) 21 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Pierre-Emerick Aubameyang(Santrafor) 33 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri

Manchester United

Manchester United 2022 transfermarkt verilerine göre 798.30 milyon değeri ile premier ligin en değerli 4. kulübü konumundadır. Sir Alex Ferguson’un emekliliği ile birlikte dünyanın en iyi ve en çok taraftarı olan kulübü olmaktan git gide uzaklaşan United, tahtını da Mavilere kaptırmış durumda. Her sene toparlanıp eski haline dönmek için çaba sarf eden United, dünyanın yaşayan en iyi iki futbolcusundan birisi Ronaldo’yu takıma geri döndürse de hala yıllardır özlediği başarılı haline dönebilmiş değil.

Transfermarkt Değerlerine Göre Premier Lig'in En Değerli 5 Takım ve Değerleri

Manchester United kadrosu ve piyasa değeri

 • David De Gea (Kaleci) 31 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Martin Dubravka (Kaleci) 33 yaşında 4 milyon euro piyasa değeri
 • Tom Heaton (Kaleci) 36 yaşında 800 bin euro piyasa değeri
 • Lisandro Martinez (Stoper) 24 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri
 • Raphael Varane (Stoper) 29 yaşında 48 milyon euro piyasa değeri
 • Harry Maguire (Stoper) 29 yaşında 30 milyon euro piyasa değeri
 • Victor Lindelöf (Stoper) 28 yaşında 18 milyon euro piyasa değeri
 • Axel Tuanzebe (Stoper) 24 yaşında 7 milyon euro piyasa değeri
 • Phil Jones (Stoper) 30 yaşında 3 milyon euro piyasa değeri
 • Teden Mengi (Stoper) 20 yaşında 2 milyon euro piyasa değeri
 • Luke Shaw (Sol bek) 27 yaşında 30 milyon euro piyasa değeri
 • Tyrell Malacia (Sol bek) 23 yaşında 22 milyon euro piyasa değeri
 • Brandon Williams (Sol bek) 22 yaşında 12 milyon euro piyasa değeri
 • Diogo Dalot (Sağ bek) 23 yaşında 28 milyon euro piyasa değeri
 • Aaron Wan-Bissaka (Sağ bek) 24 yaşında 18 milyon euro piyasa değeri
 • Casemiro (Önlibero) 30 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri
 • Scott Mctominay (Önlibero) 25 yaşında 32 milyon euro piyasa değeri
 • Christian Eriksen (Merkez orta saha)30 yaşında22 milyon euro piyasa değeri
 • Fred (Merkez orta saha) 29 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Donny van de Beek (Merkez orta saha) 25 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Bruno Fernandes (On numara)28 yaşında 85 milyon euro piyasa değeri
 • Jadon Sancho (Sol kanat)22 yaşında 75 milyon euro piyasa değeri
 • Marcus Rashford(Sol kanat) 24 yaşında60 milyon euro piyasa değeri
 • Anthony Elanga(Sol kanat)20 yaşında 25 milyon euro piyasa değeri
 • Alejandro Garnacho (Sol kanat) 18 yaşında 4 milyon euro piyasa değeri
 • Antony (Sağ kanat) 22 yaşında 75 milyon euro piyasa değeri
 • Shola Shoretire (Sağ kanat) 18 yaşında  4 milyon milyon euro piyasa değeri
 • Facundo Pellistri (Sağ kanat) 20 yaşında 2.5 milyon euro piyasa değeri
 • Mason Greenwood (Sağ kanat) 20 yaşında
 • Christiano Ronaldo (Santrafor) 37 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Antony Martial (Santrafor) 26 yaşında 16 milyon euro piyasa değeri

Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur 2022 transfermarkt verilerine göre 685.30 milyon değeri ile en değerli 5.kulüp durumunda. Halen çok çok iyi ve yıldızlarla dolu kadrosu ile her sene kendine premier ligin en üstlerinde yer bulan Tottenham artık mutlak başarı için Conte’ye takımı emanet etmiş durumda.

Tottenham Hotspur kadrosu ve piyasa değeri 

 • Hugo Lloris (Kaleci) 35 yaşında 7 milyon euro piyasa değeri
 • Fraser Forster (Kaleci) 34 yaşında 2 milyon euro piyasa değeri
 • Brandon Austin (Kaleci) 23 yaşında 300 bin euro piyasa değeri
 • Christian Romero (Stoper) 24 yaşında 55 milyon euro piyasa değeri
 • Davinson Sanchez (Stoper) 26 yaşında 28 milyon euro piyasa değeri
 • Eric Dier (Stoper) 28 yaşında 28 milyon euro piyasa değeri
 • Japhet Tanganga (stoper) 23 yaşında 12 milyon euro piyasa değeri
 • Clement Lenglet (Stoper) 27 yaşında 12 milyon euro piyasa değeri
 • Ben Davies (Sol bek) 29 yaşında 20 milyon euro piyasa değeri
 • Emerson Royal (Sağ bek) 23 yaşında 30 milyon euro piyasa değeri
 • Djed Spence (Sağ bek) 22 yaşında 13 milyon euro piyasa değeri
 • Matt Doherty (Sağ bek) 30 yaşında 12 milyon euro piyasa değeri
 • Oliver Skipp (Önlibero) 22 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Pierre-Emile Höjberg (Merkez orta saha) 27 yaşında 42 milyon euro piyasa değeri
 • Rodrigo Bentancur (Merkez orta saha)25 yaşında 35 milyon euro piyasa değeri
 • Yves Bissouma (Merkez orta saha)26 yaşında 35 milyon euro piyasa değeri
 • Pape Matar Sarr (Merkez orta saha)20 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Ryan Sessegnon (Sol orta saha)22 yaşında 22 milyon euro piyasa değeri
 • Ivan Perisic (Sol orta saha)33 yaşında 10 milyon euro piyasa değeri
 • Heung-min Son (Sol kanat) 30 yaşında 75 milyon euro piyasa değeri
 • Bryan Gil (sol kanat) 21 yaşında 12 milyon euro piyasa değeri
 • Dejan Kulusevski (sağ kanat) 22 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri
 • Lucas Moura (Sağ kanat) 30 yaşında 15 milyon euro piyasa değeri
 • Harry Kane (Santrafor) 29 yaşında 90 milyon euro piyasa değeri
 • Richarlison (Santrafor) 25 yaşında 50 milyon euro piyasa değeri

Premier Lig’de Şampiyon Olmuş Takımların İsim ve Kupa Sayıları

Premier Lig'de Şampiyon Olmuş Takımların İsim ve Kupa Sayıları

Geleneksel İngiliz ligi yerine 92-93 sezonu ile kurulan İngiliz premier liginin ilk şampiyonu Manchester United’dır. Günümüze kadar geçen süre içerisinde şampiyon olmuş premier kulüpleri ise;

Manchester United Kulübü Preimer ligin kurulduğu ilk yılla beraber hepsinde takımın başında efsanevi Sir Alex Ferguson olmak üzere toplamda 12 kere şampiyon olmuştur. 92/93, 93/94, 95/96, 96/97, 98/99, 99/00, 00/01, 02/03, 06/07, 07/08, 08/09 12/13 yıllarında Premier lig şampiyonu olmuşlardır.

Manchester City kulübü 11/12 yılında son saniyede gelen efsanevi şampiyonluğa Mancini öncülüğünde, bir sonraki yıl 13/14 yılında Manuel Pellegrini öncülüğünde, 17/18, 18/19, 20/21, 21/22 yıllarında da Guardiola teknik direktörlüğünde toplamda 6 kez premier lig şampiyonu olmuştur.

Chelsea kulübü 04/05, 05/06, 09/10, 14/15, 16/17 yıllarında 5 kez olmak üzere Premier lig tarihinin en çok şampiyon olan 3. Takımı durumundadır.

Arsenal kulübü, Arsene Wenger yönetiminde 97/98,  01/02, 03/04 yıllarında 3 kez şampiyon olarak Premier ligi tarihinin en çok şampiyon olan 4. takımıdır. 

Tüm bu kulüpler dışında 94/95 sezonunda Blackburn Rovers, 15/16 sezonunda Leicester City ve 19/20 sezonunda da Liverpool diğer premier lig şampiyonlarıdır.

İngiltere ligindeki tüm şampiyonluk sayılarına gelince de Manchester United toplamda 20 şampiyonlukla ilk sırada yer almaktadır. (1907-08, 1910-11, 1951-52, 1955-56, 1956-57, 1964-65, 1966-67, 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2002-03, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2010-11, 2012-13)

İkinci sırada kazandığı 19 şampiyonlukla Liverpool bulunmakta (1900-01, 1905-06, 1921-22, 1922-23, 1946-47, 1963-64, 1965-66, 1972-73, 1975-76, 1976-77, 1978-79, 1979-80, 1981-82, 1982-83, 1983-84, 1985-86, 1987-88, 1989-90, 2019-20)

Üçüncü sırada Kazandığı 13 şampiyonlukla (1930-31, 1932-33, 1933-34, 1934-35, 1937-38, 1947-48, 1952-53, 1970-71, 1988-89, 1990-91, 1997-98, 2001-02, 2003-04) Arsenal kulübü bulunmaktadır.

Toplam şampiyonlukta dördüncü sırada Everton kulübü kazandığı 9 şampiyonlukla  (1890-91, 1914-15, 1927-28, 1931-32, 1938-39, 1962-63, 1969-70, 1984-85, 1986-87) bulunuyor.

Günümüzdeki şampiyonlukları ile tarihte daha çok şampiyonluğu bulunuyormuş hissi veren Manchester City kazandığı toplamda 8 şampiyonlukla (1936-37, 1967-68, 2011-12, 2013-14, 2017-18, 2018-19, 2020-21, 2021-22) toplam şampiyonluk sayısında premier lig transfermarkt verilerine göre 5. sıradadır.

Aston Villa (1893-94, 1895-96, 1896-97, 1898-99, 1899-00, 1909-10, 1980-81) yıllarında elde ettiği 7 şampiyonlukla genel şampiyonluk sıralamasında 6.sırada bulunuyor.

Sunderland, (1891-92, 1892-93, 1894-95, 1901-02, 1912-13, 1935-36) elde ettiği, Chealse’de (1954-55, 2004-05, 2005-06, 2009-10, 2014-15, 2016-17) yıllarında elde ettiği 6 şampiyonluk ile en çok şampiyon olan İngiliz takımları listesinde premier lig transfermarkt verilerine göre 7.sırayı paylaşıyorlar.

Newcastle United  (1904-05, 1906-07, 1908-09, 1926-27), Sheffield Wednesday (1902-03, 1903-04, 1928-29, 1929-30) yılları arasında elde ettikleri 4 şampiyonlukla toplam şampiyonluk sayısında premier lig transfermarkt verilerine göre 8. sırayı paylaşıyorlar.

Toplam şampiyonluk sayısında premier lig transfermarkt verilerine göre 3 şampiyonlukla 9. sırayı paylaşan takımlar:

 • Wolverhampton (1953-54, 1957-58, 1958-59)
 • Leeds United (1968-69, 1973-74, 1991-92)
 • Heddersfield Town (1923-24, 1924-25, 1925-26)
 • Blackburn Rovers (1911-12, 1913-14, 1994-95)

Premier lig transfermarkt verilerine göre 10. sırada 2 şampiyonlukla bulunan takımlar: 

 • Tottenham Hotspur (1950-1951, 1960-1961)
 • Preston North End (1888-1889, 1889-1890)
 • Derby County (1971-1972, 1974-1975)
 • Burnley (1920-1921, 1959-1960)
 • Portsmouth (1948-1949, 1949-1950)

Premier lig transfermarkt verilerine göre toplam şampiyonluk sırasında 1 kere şampiyonlukla son sırayı paylaşan takımlar:

 • Sheffield United (1897-1898)
 • West Bromwich Albion (1919-1920)
 • Ipswıch Town (1961-1962)
 • Nottingham Forest (1977-1978)
 • Leicester City (2015-2016)

Premier Lig Tarihin de Şampiyonluk Yaşamış Tüm Teknik Direktörler

Premier Lig Tarihin de Şampiyonluk Yaşamış Tüm Teknik Direktörler

İngiliz futbolu ve yeni adıyla İngiliz Premier liginde Manchester United’ın başında en çok şampiyonluk yaşayan teknik adam 12 kez şampiyon olarak rekor kıran Sir Alex Ferguson’dur. Emekliliğine kadar United’da görev alan Ferguson’un emekliliğinden sonra United günümüze kadar Premier lig şampiyonu olamamıştır.

Günümüzün en iyi teknik direktörlerinden birisi bazılarına göre de en iyisi kabul edilen Pep Guardiola 17/18, 18/19, 20/21, 21/22 sezonlarında şampiyonluk elde ederek premier lig transfermarkt verilerine göre premier ligi tarihinin en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerinden biridir.

Jose Morinho Porto ile elde ettiği Şampiyonlar ligi şampiyonluğundan sonra geldiği ve şekillendirdiği Chealse de 04/05, 05/06, 14/15 yıllarında üç şampiyonluk yaşamıştır. Yine başka bir premier lig efsanesi Arsene Wenger 97/98, 01/02, 03/04 yıllarında Arsenal ile 3 şampiyonluk yaşamıştır.

Jürgen Kloop, Premier lig tarihinde şampiyonluk yaşamayan Liverpool kulübünü 19/20 sezonunda şampiyonluğa ulaştırarak kendisini de Premier lig şampiyonluğu yaşayan teknik direktörler listesine sokmuştur. 


2022 La Liga  (İspanya) Transfermarkt Takım ve Oyuncu Değerleri TIKLA

2022 Şampiyonlar Ligi Takımlar ve Gruplar TIKLA

Yorum yapın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? Milyonlarca çalışan kişi tarafından heyecanla beklenen Asgari ücret 22 Aralık itibari ile belli oldu. Devletin sunduğu asgari ücret zamları belli olması ile özel sektörde ve kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanların da maaşı atmıştır. Yapılan asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu karşımıza çıkmaktadır. 2023 yılı Ocak ayında Asgari ücretli maaşı olan çalışanlara %54,5 oranında asgari ücrete zam yapıldı. Bununla birlikte birçok vatandaşı ilgilendiren sosyal yardımlara da zam geldi. Staj görevini yapan stajyer çalışanlarına da devlet ücret vermektedir.

Published

on

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar

2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar? 22 Aralık’ta açıklanan asgari ücret zammı, milyonlarca çalışan için merakla bekleniyordu. Hem özel sektör hem de kamu kurumlarında stajyer olarak çalışanlar da bu zamdan etkilendi. Ancak asgari ücret zammı ile birlikte zorunlu staj ücreti ne oldu sorusu da gündeme geldi. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücretli çalışanlara %54,5 oranında zam yapılacak. Bu zammın yanı sıra, birçok sosyal yardımda da artış yaşandı. Ayrıca, staj görevini yapan stajyerlere de devlet tarafından bir ücret ödenmektedir.

Staj Ücretleri

Staj Ücretleri

Stajyer maaşı zamları, özellikle gençlerin dikkatini çeken konular arasındadır ve son olarak 22 Aralık 2022 tarihinde açıklandı. Bu zamlar, öğrencilerin çalıştığı kamu kurumları ve özel sektör firmalarını da kapsamaktadır. 2023 yılının Ocak ayı itibariyle asgari ücret maaşı %54,5 oranında artışla 5.500 TL’den 8.500 TL‘ye yükseldi. Bu zam ile birlikte stajyer maaşları da arttı ve öğrenciler için olumlu bir gelişme oldu.

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar?
2023 Stajyer Maaşı Ne Kadar?

Stajyer çalışanların aldığı maaşın asgari ücretin %30’unun altında olamayacağı yasalara göre belirtilmiştir. Ocak ayındaki artışla birlikte asgari ücret net maaşı 8500 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, 2023’te en düşük stajyer maaşı net 2.550 TL olacaktır. Cumhurbaşkanı son dakika açıklamasında en düşük stajyer maaşının asgari ücret olacağını müjdeledi. Yani, yeni yılda en düşük stajyer maaşı 2.550 TL’nin altında olmayacaktır.

2023 Staj Ücretleri

2022 Staj Ücretleri
2023 Staj Ücretleri

Ek zamlar sonrasında asgari ücretin belli olması ile stajyer maaşı tutarı gündeme geldi. Kamu ya da özel herhangi bir kurumda stajyer olarak çalışanlar zorunlu staj ücretlerini de araştırmaya başladı. Staj yapan öğrenciler net asgari ücretin %30’undan daha az bir ücret almamaktadır. Staj yapmak için işletmelere giden lise ve Üniversite öğrencilerine verilen staj maaşı da yeni asgari ücret ile aynı oranda yükselecek. Böylelikle 8500 lira olan asgari ücret ile en düşük stajyer maaşı 2550 lira oldu. İşletmelerde stajyer olan öğrencilere asgari ücretin %30’undan düşük olmamak üzere ücret ödenmektedir. Asgari ücret zammı ile en düşük staj ücreti 1.650 TL’den 2.550 TL’ye çıktı.

Zorunlu Staj Nedir?

Birçok öğrenci için zorunlu staj, eğitimlerinin önemli bir parçasıdır. Fakat birçok öğrenci için, zorunlu stajın ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgiye sahip değildir. Bu nedenle, zorunlu staj nedir, nasıl çalışır ve öğrenciler için hangi faydaları sağlar, tüm bu sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında çalışma hayatına dair deneyimler kazanmalarını sağlayan bir programdır. Genellikle, öğrencilerin önceden belirlenmiş bir süre boyunca bir şirkette veya kurumda çalışmaları gereklidir. Bu çalışma, öğrencilere iş dünyasında nasıl başarılı olabileceği, işyerindeki etik kurallar ve teknikler, ve farklı meslek grupları hakkında bilgiler sağlamayı amaçlar.

Öğrenciler için zorunlu staj, birçok fayda sağlar. Bunlar arasında:

 • Öğrenciler, iş dünyasında farklı meslekler ve işlerle ilgili deneyimler kazanırlar.
 • Öğrenciler, çalışma hayatının işleyişi hakkında pratik bilgiler edinirler.
 • Öğrenciler, potansiyel işverenlerle bağlantı kurabilirler.
 • Öğrenciler, mezun olduktan sonra istihdam edilebilme ihtimallerini artırırlar.

Özetle, zorunlu staj, öğrencilerin eğitimleri sırasında iş hayatı hakkında pratik bilgiler edinmelerine olanak sağlayan bir programdır. Öğrenciler için birçok faydası vardır ve potansiyel işverenlerle bağlantı kurmalarına da yardımcı olur. Eğer bir öğrenciyseniz, mutlaka zorunlu staj programlarınızı yapın ve farklı meslekler hakkında bilgi edinin!

Yaz Dönemi Üniversite Stajı Nedir?

Yaz dönemi üniversite stajı nedir? Üniversite öğrencilerinin bir iş yerinde geçirdikleri belirli bir süredir. Bu süre genellikle 1-3 ay arasında değişmektedir. Staj, öğrencinin mesleki deneyim kazanması ve teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulması için bir fırsattır.

Üniversite stajı, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olur. Stajyerler, çalışma ortamındaki profesyonellere gözlem yaparlar ve mesleki becerilerini geliştirmek için fırsat bulurlar. Ayrıca, bazı şirketler stajyerleri gelecekte işe almak için bir fırsat olarak görürler.

Bazı üniversiteler, öğrencilerinin iş bulma olasılığını artırmak için stajları zorunlu tutarlar. Bu zorunluluk, öğrencilerin şirketlerde profesyonel bir çevrede çalışarak deneyim kazanmasını sağlar. Ayrıca, staj sırasında öğrenciler, genellikle üniversitede öğrenemedikleri pratik iş becerilerini kazanırlar.

Amaç Katkıları
Mesleki deneyim kazanmak Mesleki becerilerin gelişmesine yardımcı olur
İş bulma olasılığını artırmak Gelecekte işe alımlar açısından daha fazla şans sağlar

Staj yaparken öğrencilerin bir maaş alma hakları vardır. Bu maaş genellikle şirketin büyüklüğüne, sektöre ve öğrencinin yaptığı işe göre değişir. Stajyerlerin maaşları, normal çalışanların maaşlarından daha düşük olabilir. Ancak, birçok şirket, stajyerlere iş dışında eğitim ve öğrenim fırsatları sunar. Bu öğrenim fırsatları da kişisel ve mesleki gelişimi destekler.

Yaz dönemi, üniversite stajı için en uygun zamanlardan biridir. Öğrencilerin derslerinin olmadığı bu zaman, tam zamanlı bir işte çalışmak için uygun bir zamandır. Üniversite stajı, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmeleri ve iş dünyasına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, iş verenler de stajyerlerinin çalışma ve performanslarını değerlendirerek, gelecekteki işe alım sürecinde faydalı bilgiler edinebilirler.

İsteğe Bağlı Yapılan Staj

İsteğe bağlı yapılan staj, özellikle üniversite öğrencileri için oldukça önemli bir fırsattır. Bu stajlar, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce deneyim kazanmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Peki, isteğe bağlı yapılan staj nedir ve nasıl yapılır?

Bir işletmede isteğe bağlı olarak yapılan staj, öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Yani öğrenci, staj yapmak istediği bir işletmeye başvurarak stajyer olarak çalışabilir. Bu stajlarda öğrenci, başvurduğu işletmedeki çalışanlarla birlikte çalışma fırsatı bulur ve iş hayatı hakkında deneyim kazanır.

İsteğe bağlı stajlar, özellikle öğrencilerin kendi alanlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olur. Örneğin, bir öğrenci mühendislik bölümünde okuyorsa ve bir inşaat firmasında staj yaparsa, bu öğrencinin mühendis olarak sahip olması gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olur.

İsteğe Bağlı Stajların Özellikleri
– Öğrencinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilir
– Öğrenciye iş hayatı hakkında deneyim kazandırır
– Öğrencinin kendi alanında deneyim kazanmasına yardımcı olur

İsteğe bağlı stajlarının bir diğer önemli özelliği ise öğrencinin staj yaptığı işletmenin bir çalışanı olmamasıdır. Yani öğrenci, staj süresince maaş almaz ve sigortası işletme tarafından ödenmez. Ancak bu stajlar, öğrencinin CV’sini zenginleştirmesi, iş hayatı ile ilgili deneyim kazanması ve gelecekte daha iyi bir iş bulabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle öğrenciler, üniversitelerin staj koordinatörlükleri aracılığıyla isteğe bağlı staj başvurusu yaparlar. Bu koordinatörlükler, öğrencilerin staj yaptığı süreyi belirler ve staj süresince öğrencinin karşılaşabileceği sorunlara çözüm üretirler.

Sonuç olarak, isteğe bağlı yapılan stajlar, öğrencilerin iş hayatına hazırlanması açısından oldukça önemlidir. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kendi alanlarıyla ilgili deneyim kazanırlar ve gelecekte daha iyi bir iş bulma şansını arttırırlar.

Stajyer Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Staj yapmak çoğu zaman öğrencilerin hayatında önemli bir yer tutar. Staj yaparak teorik bilgileri pratiğe dökmek mümkün olur. Ancak staj yaparken en önemli konulardan biri de stajyerin ücretidir. Peki, stajyer maaşı nasıl hesaplanır?

Stajyer maaşı hesaplanırken öncelikle staj yeri ve staj süresi göz önünde bulundurulur. Staj yeri olarak bir kamu kuruluşunda ya da özel bir şirkette staj yapılabilir. Her iki durumda da stajyer maaşı belirlenirken stajın yapıldığı kurumun bütçesi göz önünde bulundurulur.

Staj süresi ise en az 20 gün olmak üzere üst sınırı belirleyen bir yasal düzenleme yoktur. Ancak, genellikle stajyerler en fazla 60 gün staj yapabilirler. Bu süre içerisinde stajyerin ücreti belirlenir ve ödenir.

Staj Süresi Stajyer Maaşı
20-30 gün Asgari ücretin %30’u
31-59 gün Asğari ücretin %50’si
60 ve üzeri gün Asğari ücretin %60’ı

Buna göre, stajyerin maaşı staj süresine göre belirlenir ve asgari ücretin belli bir oranına göre ödenir. Ancak unutulmamalıdır ki stajyerlerin ücreti belirlenirken yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurulur.

Ayrıca stajyerler için ödenen ücretler vergiye tabi değildir. Bu nedenle stajyerlerin vergi ödemesi gerekmez. Ancak, stajyerin sigorta primi ödenir ve bu prim stajyerin maaşından kesilir.

Staj yaparken ücretin yanı sıra diğer konulara da dikkat edilmelidir. Staj yapılacak kurumun seçimi, stajyerin sorumlulukları ve yapacağı işler gibi konular da staj yaparken önemli olan konular arasındadır. Bu nedenle staj yapılacak kurum ve stajyerin yapacağı işler de iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

2023 Lise Stajyeri Maaşı Nedir?

Lise stajyer öğrencilerin 2023 yılında alacakları maaşı birçok liselinin gündemindedir. 2023 yılında geçerli olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra bir stajyeri 2.550 TL alacaktır. Lise öğrencileri için belirlenen 2.550 TL maaş ödemesi, işletmeler tarafından yapılacak minimum maaş ödemesidir. Yani stajyerler, çalıştıkları kurumlara bağlı olarak, daha yüksek aylık ödemeler ile karşılaşabilmektedirler.

Üniversite Stajyer Maaşları

2023 yılı üniversite stajyer maaşı lise stajyer maaşların belirlenmesinde kullanılan formüle göre hesaplanır. Bu nedenle lise stajyerlerinde olduğu gibi üniversite stajyerlerinde de asgari ücret baz alınır. Böylelikle üniversite stajyerlerinin alacakları en düşük maaş 2.550 TL olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite stajyerlerinin okudukları bölümlere göre stajyer maaşı değişiklik gösterebilmektedir.

Banka Stajyer Maaşları

Banka bölümü stajyerlerinin aylık ücreti, bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle stajyer maaşı hesaplama formülü ile hesaplanan ve 2023 yılı ikinci yarısında geçerli olan banka öğrencisi stajyer maaşı en az 2.550TL’dir.

Stajyer Savcı Maaşları Ne Kadar 2023

Stajyer savcıların stajyer maaşı savcı olmak isteyen ve ya hali hazırda hukuk fakültesini bitmiş ve savcılık sınavına hazırlanan pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Hukuk fakültesinden mezun olan ve daha sonra savcılık sınavına girerek başarı elde eden savcı adayları, yaklaşık 17 ay boyunca stajyer savcı olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra savcılara ödenen stajyer savcı maaşı, 2023 yılı içerisinde 10 bin 533 TL olarak belirlenmiştir.

Stajyer Hemşire Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı stajyer hemşirelerin alacakları aylık maaşı birçok hemşire adayı tarafından heyecanla merak edilmektedir. Meslek lisesinde okuyan hemşire adaylarına yatan stajyer maaşı, yine asgari ücret baz alınarak hesaplanır. Asgari geçim indirimi net asgari ücretten düşürülür. Daha sonra kalan tutarın %30’u, stajyer maaşı vermektedir. Bu kapsamda stajyer hemşirelere ödenen asgari ücret, 2.550 TL olarak belirlenir.

Adliye Stajyer Avukat Maaşları 2023

Staj görevini adliyede yapan avukatların maaşı bağlı oldukları baroya göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle stajyer avukat maaşı 4 bin 500 TL – 6 bin 500 TL arasında değişmektedir. Yine bu stajyer maaşı fiyatları kuruma bağlı olduğu için artabilmektedir.

Uzun Dönem Stajyer Maaşları

Uzun dönem stajyer öğrencilere ödenen maaşı yani aylık ücreti, stajyerin iş hayatındaki performansına göre değişebilmektedir. Fakat 2023 yılı Temmuz ayında yapılan ek zamlar sonrasında bu yıl içerisinde uzun dönem stajyer maaşı, 1700 TL ile 4000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

İŞKUR Stajyer Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR üzerinden çalışan stajyer öğrenciler de yeni yapılan zamlardan yararlanmaktadır. Asgari ücrete göre aylık stajyer maaşı 2023 yılı içerisinde 115 TL günlük belirlenmiştir. İŞKUR kurumu staj yapmak isteyen öğrenciler adına bir program oluşturur. Oluşturduğu bu programda stajyer öğrencilere, staj seferberliği maaşı vermektedir. Bunun dışında stajyer öğrenciye sigorta imkânı da sunulmaktadır.

Stajyer Öğrencilere Maaş Verilmesi Zorunlu mu?

Staj yapan öğrenci stajyerlere aylık bir maaşı verilmesinin zorunluluk durumu vardır. Bu durum, yasalar ile kontrol altına alınmış bir kanundur. Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim öğretim gören öğrenciler, aldıkları eğitim çerçevesinde, staj yapma zorunluluğuna sahiptir. Öğrencilerin staj yaptıkları işletmeler staj süresi boyunca öğrencilere ödeme yapmak zorundadırlar.


2023 Bakanların Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Kasiyer Maaşları Ne Kadar? TIKLA

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavı İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme beceresini ölçen akademik bir sınavdır. Dünyanın en saygın İngilizce seviye ölçme sınavları arasındadır. Üniversitenin bazı programlarında gerekli olabilen bu sınav ayrıca anlama yeteneğini de ölçer. İlgili programlara katılacak olan öğrenciler için bu sınav konuşma ve yazma becerisinin yanı sıra dinleme ve okuma üzerine de seviye tespiti yapmaktadır. 

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL, İngilizce bilgi ve becerilerinin üniversite düzeyinde ölçülmesi amacıyla yapılan akademik bir sınavdır. Dünya genelinde saygın bir seviye ölçme aracıdır. Bu sınav, üniversite programlarına katılmak isteyen öğrencilerin İngilizce anlama yeteneklerini ölçmenin yanı sıra konuşma, yazma, dinleme ve okuma becerilerini de değerlendirir. Böylece öğrenciler, ilgili programlara katılmak için gerekli düzeyi belirlemiş olurlar.

ETS(Educational Testing Services)ETS(Educational Testing Services)

TOEFL sınavı, İngilizce dil seviyesini ölçmek için ETS (Educational Testing Services) şirketi tarafından düzenlenmektedir. Bu sınava, ana dili İngilizce olmayanlar da katılabilir. TOEFL, dünyanın 100’den fazla üniversitesi tarafından yaygın olarak kullanılan bir sınavdır.

TOEFL sınavına nasıl girilir sorusunu yanıtlayacak olursak eğer, online kayıt zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Online kayıt ardından belirtilen tarihlerde online katılımla sınav gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden TOEFL kayıt işlemleri için aşağıdaki başvuru rehberi dikkatlice incelenmelidir.

TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL Açılımı Nedir?TOEFL Açılımı Nedir?

TOEFL sınavı, akademik seviyede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kaygı duyduğu bir konudur. Bu sınav, kendi becerilerini ölçmenin yanı sıra kariyerlerini ilerletmek isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilir. TOEFL sınavına nasıl girileceği ise sıkça sorulan bir sorudur. Endişelenmeyin, size en güvenilir kaynaklardan derlediğimiz bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde TOEFL sınavına hazırlık yapabilir, sınavı başarıyla geçebilirsiniz.

TOEFL, yani Test of English as a Foreign Language sınavı birçok farklı meslekte iyi bir gelecek planı için önemli bir sınavdır. Yalnızca İngilizce konuşulan programda okuyacaksanız TOEFL katılmanız önemlidir. Çünkü dünya çapında 10.000’e yakın üniversiteye katılma şansınız olur. Elde edilen başarı seviyesi farklı ülkelerde özel kurumların kapısını da açabilir. TOEFL sınavının temel amacı girecek olan öğrencilerin üniversite düzeyinde sahip öldükleri dil bilgisini ölçmektir. Üniversite programında yazılan, konuşulan ve duyulan İngilizcenin anlama ve kullanma becerisi ölçülür.

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?TOEFL Sınavına Nasıl Girilir?

Öğrencilerin başarılı bir kariyere sahip olmaları için ETS tarafından kaynaklar sunuluyor. Sınavı başarıyla tamamlamak isteyen öğrenciler ETS’nin resmi kaynaklarını kullanmalı. ETS’nin hazırladığı sınav kariyer açısından önemlidir ve sınava nasıl girileceği merak ediliyor. Tüm detaylar için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.ets.org

TOEFL sınavına nasıl girileceğini açıkça söyleyelim; ETS’nin resmi web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Sınavı almak için gerekli işlemler, merkezi panel üzerinden yapılır. Yönergeleri takip eden adaylar, başarılı TOEFL katılımcısı olarak kabul edilir. Sınav sonucu ve duyuruları da ETS tarafından takip edilebilir. Tüm diğer işlemlere ise sadece kayıtlı kullanıcılar erişebilir.

TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Nasıl Bir Sınav?TOEFL Nasıl Bir Sınav?

TOEFL Sınavına Nasıl Başvuru Yapılır?

TOEFL sınavına başvurmak isteyenler için adımlar çok basit. İlk olarak sınavın online yapıldığını bilmelisiniz, yani sınavı bilgisayar başında yapabileceksiniz. Başvuru işlemleri de online olarak gerçekleştiriliyor. En çok kullanılan başvuru yolu, resmi ETS web sitesi üzerinden yapılıyor. ETS’nin web sitesine girerek kayıt menüsüne ulaşabilirsiniz.

Türkçe dil desteği sunmayan yabancı bir şirketten bahsediyoruz, ama bir kez kayıt olunduktan sonra panel üzerinden sınav tarihleri ve yerleri gibi diğer bilgileri almak mümkün oluyor. Yani kayıt öncesi sıkıntı yaşanabilir ama sonrasında işler yoluna giriyor.

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?TOEFL Belgesi Nasıl Alınır?

TOEFL belgesi elde etmek, aslında TOEFL sınavındaki başarılı performansla eşdeğerdir. Bu belge, İngilizce yeterliliğini arayan özel kuruluşlara, lisans ya da doktora programları gibi eğitim alanlarında katılım hakkı verir. TOEFL sınavı 4 farklı bölümden oluşur ve tamamlandığında belge sahibi olunur. Bu belge ile yurtiçinde ve yurtdışında eğitim kariyerini daha iyi yönlendirmek mümkündür.

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır? Tıkla Öğren!!

Okumaya Devam Et

Haber

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Published

on

TOEFL Sınavına Nasıl Hazırlanılır?; İngilizce seviyelerimizi göstermek için yapılan sınavlara girmek ve iyi puan almak gerekir. Bu sınavlardan birisi de Test of English as a Foreign Language olmaktadır. Bu sınav TOEFL kısaltması ile kullanılmakta ve ilk kez 1964 yılında uygulanmıştır. Bu sınav Birleşik Krallık, Avustralya, Hollanda gibi ülkelerin içerisinde bulunduğu yüz oyuz ülkede ve birçok üniversitede kabul görmektedir. Bu sebeple TOEFL sınavına hazırlanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL Nasıl Geçilir?TOEFL Nasıl Geçilir?

TOEFL sınavı, İngilizce bilmeyenler için zor geçebilen bir sınavdır. Fakat kuralları takip ederek düzenli çalışanlar kazanabilir. Bu sınav, İngilizce dil yeterliliğinin ölçüldüğü bir testtir. Sınava göre öğrenci alımları yapılır ve puanlama 0-120 arasında ölçeklendirilir.

TOEFL sınavı ile ilgili kurumlar, belirledikleri taban puanlar doğrultusunda öğrenci veya çalışan alımı yaparlar. Sınavda okuma, yazma, konuşma ve dinleme olmak üzere dört bölüm bulunur. TOEFL sınavına nasıl hazırlanılacağı ise genellikle bu bölümlerden başlayarak cevaplanır. Bu nedenle sınav adayları, her bölüm için ayrı ayrı çalışarak sınava en iyi şekilde hazırlanabilirler.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL'a Nasıl Çalışılır?TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL sınavına hazırlanırken dört farklı bölüme çalışmanız gerekiyor: okuma, yazma, dinleme ve konuşma. Her bölümün kendine özgü özellikleri var ve hepsi için ayrı çalışma yöntemleri kullanmak önemlidir. Okuma bölümünde, pratik yaparak İngilizce metinleri anlama becerilerinizi artırabilirsiniz. Yazma bölümünde, örnekler ve kalıplar kullanarak etkili yazma becerileri geliştirebilirsiniz. Dinleme bölümü için, İngilizce konuşulan materyalleri dinleyerek anlama becerinizi iyileştirebilirsiniz. Konuşma bölümünde, konuşma pratiği yaparak kelime haznenizi artırabilirsiniz. TOEFL sınavına hazırlanmak zorlu bir süreç olabilir, ancak doğru planlama ve çalışma yöntemleri ile başarılı olabilirsiniz.

TOEFL sınavında okuma bölümü nasıl işler? TOEFL sınavına katılım sağlayacak birçok kişi, İngilizce okuma becerilerinin TOEFL sınavını nasıl etkilediğini merak etmektedirler. Okuma bölümü, öğrencilerin okuma becerilerini ölçmeye odaklanır. Bu kısımda, öğrencilere üç veya dört farklı metin sunulur ve metinlerin okunarak cevaplanması istenir. TOEFL sınavındaki okuma bölümü oldukça önem taşır ve başarıya ulaşmak için düzenli İngilizce okuma alıştırmaları yapmak gerekir.

Okuma bölümünde iyi performans göstermek için, okuma alışkanlıklarımızı ilerletmemiz gerekiyor. Bu yüzden sık sık okuma yapmamız ve okurken fark etmediğimiz dilbilgisi yapıları ve kelimeleri kaydetmemiz gerekiyor.

TOEFL sınavında en önemli bölümlerden biri olan Writing, yani yazma kısmı, öğrenciler için büyük bir önem taşımaktadır. 50 dakikalık süre içerisinde bu bölümden dolayı sınava giren öğrenciler, başarılı olmak için tutarlı ve bütünsel bir metin oluşturmalıdır. Bu metinlerinde dil bilgisi hatalarından kaçınılmalı ve cümleler arasında mantıklı geçişler sağlanmalıdır. Başarılı bir Writing sınavı için bu noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Yazılı sınavlara hazırlananlar, belirli kalıplar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle yazma bölümü için hazırlık yaparken bu kalıpları öğrenebilmek başarı için önemlidir. Başlangıçta “I strongly believe that” ifadesi kullanılarak konuya girebilirsiniz. Bu kalıpları doğru öğrenmek ve kullanmak, yazılı sınavda başarılı olmak için gereklidir.

TOEFL sınavının dinleme bölümüne hazırlananlar için önerimiz, dizi izlemeye başlamalarıdır. Düzenli olarak bol bol dizi izlemek, iyi bir aktivitenin yanı sıra sınava hazırlık açısından da oldukça faydalıdır. Popüler haber kanallarını takip etmek ve canlı yabancı radyo yayınlarını dinlemek de dinleme bölümü için önemli birer kaynak olabilir. Bu sayede sınavda başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?TOEFL Belgesi Nerelerde Geçerli?

TOEFL sınavı, birçok alanda geçmişli bir testtir. Dünya genelinde 150’den fazla ülke ve 10.000’den fazla üniversite ve çok sayıda diğer kurumda TOEFL puanları geçerlidir. Ayrıca göçmenlik ofisleri veya çalışma vizesi başvuruları için de TOEFL sınavının sonuçları kullanılabilir. Türkiye’de, TOEFL sınavı YDS’ye denk kabul edilir. Yani, YDS puanının işe yaradığı yerlerde TOEFL puanları da kabul edilir.

TOEFL sınavına nasıl gireceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olacak bir kaynak var. Mulakatmerkezi.com’da yer alan TOEFL Sınavına Nasıl Girilir? adlı rehberi inceleyebilirsiniz. Bu yazıda, TOEFL sınavına kayıt olma sürecinden test gününde yapılması gerekenlere kadar her ayrıntı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca yazıda TOEFL sınavına hazırlanmak için öneriler de yer alıyor. TOEFL sınavına girme konusunda endişeleriniz varsa, bu yazı size yardımcı olabilir!

Okumaya Devam Et

Trend İçerikler